Alle verantwoordelijkheid is door Moskou afgewezen Formosa groter gevaar dan Korea Bohnenkaffee gaat over de grens Duitse „bakjes troost" zijn geen „zuivere kottie Republ. Zuid-Molukken vraagt driehoeks-conferentie Giesberger verdwijnt uit „heiligenstraatje" het de ECHTSCHEIDINGEN aan LOPENDE BAND De huurverhoging is wel een probleemdat het volk dwars zit Regeringsverklaring in Tweede Kamer Vrijdag 30 Juni 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN n». V. S nemen voorzorgs maatregelen Pauselijke surprise voor Duitse voetbal-jeugd V NDER DE O U P E Douane voert grimmige strijd tegen de smokkelaars Eerste H. Maria Goretti- kerk van Nederland Leopolds terugkeer Spoorweg-deskundige bij uitstek Jonge Chinese communisten geven voorkeur aan moderne stadsmeisjes Er was ophokgebod WEERBERICHT V. De Sovjet-Unie heeft aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, een nota over de oorlog in Korea overhandigd. Zoals gemeld, heeft Washington de Rus sische leiders gevraagd, al hun invloed aan te wenden om een einde aan de actie van het Noord-Koreaanse leger te maken. De Russische nota is bedoeld als een antwoord op het Amerikaanse verzoek, maar in feite wordt de door Washington gestelde vraag er niet direct in beantwoord, hoewel het duidelijk is, dat Moskou aan Washington's wens geen gehoor wil geven. Moskou zegt, dat de gebeurtenissen in Korea waren uitgelokt door de Zuide lijken en dat „de Zuid-Koreaanse autoriteiten en diegenen, die achter haar staan" verant woordelijk zijn voor de huidige toestand. Voorts wordt in de nota verklaard, dat de Sovjet-Unie nooit geweigerd heeft deel te nemen aan de bijeenkomsten van de Veilig heidsraad, doch hoe graag zij ook zou willen niet kon deelnemen in verband met de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging. Tenslotte wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie „zich houdt aan het beginsel, dat buitenlandse mogendheden zich niet mogen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Korea". se operaties in Korea als een „politiële actie" van de V. N. om een gewapende inval te stuiten. De militaire .situatie in Korea van Lie. De twee voornaamste vertegenwoordigers bij de V. N., Malik en Zintsjenko, zullen over enkele dagen „met verlof" naar Moskou terugkeren. De voorgan ger van Zintsjenko ging in 1948 met verlof", maar keerde niet terug en kreeg in Moskou een andere functie. De laatste dagen zijn er ver schillende Russische functionaris sen in de V. S. naar Rusland teruggeroepen, o.m. enkele leden van de Russische ambassade Formosa groter gevaar dan Korea? In Amerika zijn in verband met de toestand enkele voorzorgsmaat regelen getroffen. De Amerikaan se marine heeft aan de Oost- en Westkust de veiligheidsbepalin gen verscherpt. Voorts zijn de strijdkrachten in Panama en in de streek van de Caraibische Zee in voorlopige alarmtoestand ge bracht. Het luchtverkeer hoven het kanaal van Panama is aan strenge controlemaatregelen on derworpen. Toen aan president Truman gis teren gevraag:1 werd, of hij meen de, dat er feitelijk een oorlogstoe stand bestond, antwoordde hij hierop met grote nadruk: „Neen, de Ver. Staten zijn NIET in oor log". Hij beschreef de Amerikaan- Vliegveld Kimpo heroverd Washington, van het consulaat- 1 ff' Lie gaat niet met vacantie Malik naar Moskou De Russen onthouden zich van In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gister middag voorlezing gegeven van de volgende verklaring der Ne derlandse regering inzake Korea: „De Ned. regering heeft met bezorgdheid kennis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aanval op de repu bliek Korea door Noord-Koreaan se troepen is gepleegd. Het ver heugt haar, dat de Veiligheidsraad zich terzake snel heeft beraden en zij heeft met waardering ken nis genomen \^n de resoluties van de Veiligheidsraad van 25 en 27 Juni j.l. DE ERNST VAN ERNST Barnevelders stoorden zich er niet aan De verwachting tot hedenavond luidt: Wisselende bewolking met slechts enkele ver spreid optredende buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. Tamelijk koel weer. Zaterdag 1 Juli: Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur; maan op 22.55 uur, onder 5.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT een „De Koreaanse kwestie is binnenlandse aangelegenheid In de nota vereenzelvigt het, Kremlin zich dus niet met de communistische rege ring van Noord-Korea en dit feit wordt in Londen en Washington beschouwd als een bewijs, dat de sovjet-unie het niet op een oorlog wil aansturen. Het Russische antwoord is zuiver negatief en wijst enkel alle verantwoordelijkheid van de hand. Het is natuurlijk de vraag, of Rusland deze houding zal handhaven. In de nota wordt niet gesproken over de Amerikaanse stap inzake Formosa, het laatste bolwerk der Chinese nationalis ten. Mochten de Chinese communisten een invasie ondernemen, dan moet de zeven de Amerikaanse vloot deze verhinderen. Amerika grijpt dan direct in de Chinese oorlog in en Peiping zou dan een beroep op Moskou kunnen doen op grond van het in Februari j.l. gesloten verdrag van bij stand. In een bericht van de „New Vork Times" uit Honkong wordt gezegd, dat de situatie in de straat van Formosa spoedig misschien „een groter gevaar zal opleve ren voor een algemene oorlog dan de ge vechten in Korea". Volgens het bericht zijn de Chinese communisten vrijwel ge reed voor een invasie van Formosa. „Wan neer de Amerikaanse vloot Formosa blijft bewaken, zouden de communisten geen invasie op het eiland kannen volbrengen zonder volledige sovjetrussische hulp", aldus het blad. De berichten van het strijdtoneel in Korea waren gisteren iets gunstiger voor de Zuidelijken, hoewel de situatie zeer onduidelijk blijft. De voornaamste front linie loopt op het ogenblik langs de ri vier de Han. Deze rivier stroomt ten zui den van Seoel. De Zuidkoreaanse troepen hebben het bevel gekregen, deze natuurlij ke linie, die ongeveer 120 km lang is. tot iedere prijs te houden, omdat zij van vitaal belang is voor het behoud van Soewon, dat 36 km t.Z. van Seoel ligt en waar een vooruitgeschoven post van het hoofdkwartier van MacArthur is gevestigd. Er heeft een hergroepering van de Zuidkoreaanse strijdkrachten plaats gehad en daar de legers het merendeel van het zware materiaal hadden verloren, zijn vanuit Japan per vliegtuig grote voorra den wapens aangevoerd. Nadat het door Amerikaanse vlieg tuigen was gebombardeerd, hebben Zuidkoreaanse troepen gisteren het vliegveld Kimpe heroverd, zij het wel licht tijdelijk. Seoel schijnt thans vast in rode handen te zijn en de straatge vechten hebben een einde genomen, Naby Inchon, de haven van Seoel, zijn gisteren Noordkoreaanse marine- en legereenheden door Amerikaanse oor logschepen beschoten. Ook elders werden landingseenheden van de Noor delpken door Amerikaans marinegp schut onder vuur genomen. De brug. gen over de Han zijn gebombardeerd om de overtocht van Noordkoreaanse tanks te beletten. Paus Pius XTI, wiens begrip en zelfs actieve belangstelling voor de sport reeds dikwijls is gebleken, heeft thans getoond, dat Hij ook de beoefening van het voetballen een warm hart toedraagt, vooral indien deze sport moet dienen als gezond element tot een harmoni sche opvoeding der jeugd. Dezer dagen ontvingen tal van afdelingen van het katholieke jeugdwerk in West-Duitsland als geschenk van de H. Vader een kist met een volledige voetbaluitrus ting voor een door de betrokken jongens op te stellen elftal. Zo ar riveerde b.v. in Mainz bij het ,.Ka- tholiehes Jugend werk" uit Vati caanstad een grote kist geschil derd in de Pauselijke kleuren en getooid met het wapen van de Pontifex. D« inhoud bleek te bestaan uit elf paar eerste-klas.voetbalschoe- nen. tien zwart-wlt gestreep'e shirts en tien blauw gekleurde broekjes alsmede de hierbij beho rende kousen, een compleet kee- per-parnituur en last not least een prachtige voetbal Onnodig te zeg gen, da1* de jongens en hun geeste lijke leiders verrukt waren over deze Pauselijke surprise. 111 De Marine der Ver. Staten neemt momenteel proeven aan boord van het speciaal hiervoor ingerichte UUS „Norton Sound" met de grote Martin generaal in New-ork en van de I Viking-raket. Moment van de start van het achterdek. Het projectiel Russische delegatie bij de V. N. Or bereikte een hoogte van 160 K.M. voorbereidingen voor het gebruiken van Britse oorlogsschepen bij de operaties by Korea. Intussen hebben ook Nederland, België en Nieuw-Zeeland de V.N. daad werkelijke hulp toegezegd, terwyi India heeft medegedeeld, de besluiten van de Veiligheidsraad te steunen. Aan deze stap van India wordt te Londen en Washing ton grote betekenis toegekend en men ziet er een van de belangrijkste ontwik kelingen in de huidige situatie in. Nog steeds blijven de Amerikaanse acties beperkt tot de vloot en luchtmacht. Er zijn slechts enkele Amerikaanse ver bindingstroepen in Korea, die niet aan de strüd deelnemen. Naar te Washington vernomen wordt, heeft MacArthur geen verzoek ingediend om Amerikaanse land troepen in Korea te mogen inzetten. Aan de andere kant schijnen tot dusverre ook de NoordeMjke pantsereenheden geen versterking uit het buitenland te hebben ontvangen. Het aantal verliezen aan Amerikaanse zijde bedroeg gisteravond zes doden en twaalf vermisten. Trygve Lie, de secr.-gen. van de V.N.. heeft de Zuid-Afrikaan Katzin benoemd tot zijn speciale vertegen woordiger in Korea. Katzin is inmid dels reeds vertrokken. Lie overweegt, ook militaire deskundigen als waarne mers naar Korea te zenden. Hij zou volgende week een reis naar Europa maken om in Engeland enkele rede voeringen te houden en daarna zijn vacantie door te brengen in Noorwe gen. In verband met de gebeurtenissen heeft hij deze reis afgelast. Hü heeft gisteren aan alle leden van de V. N. te legrammen gezonden, waarin gevraagd wordt welke hulp zij aan Zuid-Korea willen verlenen. MacArthur heeft Australische jagers in de operaties ingeschakeld en hy treft elke deelneming aan het werk „Koffie" is het slagwoord aan het smokkelfront langs de Duits-Belgische grens. Duizenden zetten daar hun be zit, hun vrijheid of zelfs hun leven voor op het spel, want aan de koffiesmokkel is goud te verdienen. Op „Bohnenkaf fee" immers blijft iedere Duitser ver zot. Honderden Duitse douaneambtena ren zijn voortdurend in de weer om de clandestiene koffie-import tegen te gaan. Ook dat ligt voor de hand, want groter nog dan de kapitalen, die de smokkelaars verdienen aan de koffie, zijn de verliezen, welke de Duitse schatkist lijdt. De Duitse consument moet voor legale koffie meer dan 8 Mark per pond betalen aan accijns en belasting. .Dit is tienmaal meer, dan voor de oorlog! Hef laat zich dus begrijpen, dat het voor de smokke laars een koud kunstje is een zoet winstje te krijgen voor hun waar, temeer daar hun koffie meestal ook nog van betere kwaliteit is dan het officiële product. Volgens een schatting, die algemeen als juist wordt erkend, moet dan ook de helft van alle koffie, die in West-Duitsland wordt verbruikt, van smokkelarij afkom stig zijn. Maar in de grensplaatsen is dat per centage zeker veel hoger. In Aken zou 't zeifs met 98 procent van alle bakjes troost geen „zuivere koffie" zyn. Feit is, dat in het rayon van de Akense douane een van de brandpunten van de koffiesmokkel in 1949 bijna 150.000 kilogram koffie in beslag werd genomen. En men neemt aan, dat slechts een tiende deël van alle koffie, welke illegaal over de grens komt, in handen van de douane valt! Grimmig is de strijd, welke ten Zui den van Aken in het gebied tussen de Eifel en de Ardennen, dat als het ware geschapen is voor smokkelarij, tussen de Nederlandse hulp Zuid-Korea aan (Van onze correspondent). De pas opgerichte parochie Nulland te Kerkrade zal als eerste van Nederland worden toegewijd aan de H. Maria Goretti. De Bisschop van Roermond heeft Nulland deze nieuwe Heilige aangewezen als Patrones. Hier zal dus ook de eerste Maria-Gorcttikerk van Nederland ver rijzen, Thans bestaat deze kerk nog slechts op papier. De zorg voor de bouw ervan is opgedragen aan pastoor M. J. H. Vliegen iie toe dusver kapelaan was te Meerssen. De regering heeft besloten gevolg te geven aan de aanbeveling, welke in de resolutie van 27 Jnni tot de leden van de Verenigde Naties is gericht, om bit- stand aan de republiek Korea te ver lenen, met het doel aan de gewapende aanval door de strijdkrachten van Noord-Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en vei ligheid in het bètrokken gebied. Teneinde een doeltreffende uitvoering van de aanbeveling van de Veiligheids raad te bevorderen, overweegt de Neder landse regering zeestrijdkrachten vrij te maken, welke zullen kunnen deelnemen aan de noodzakelijke maatregelen in ge noemd gebied. Nauw overleg vindt plaats met Indone sië en de Beneluxpartners over de toe stand en de maatregelen, welke deze van de leden der Verenigde Naties vereist", De voorzitter heeft aan deze verklaring toegevoegd de mededeling, dat de rege ring bereid is hedenmiddag over deze verklaring met de Kamer van gedach ten te wisselen. De minister-president zal daartoe te één uur in de Kamer aan wezig zijn. pi Indonesië zijn momenteel aanwezig drie torpedobootjagers en drie mijnen vegers alsmede enige kleinere patrouil levaartuigen. douane, en de smokkelaars gestreden wordt. Dozijnen puik afgerichte politie honden helpen mee in deze strijd en bin nenkort zullen de ambtenaren hier zelfs worden uitgerust met korte-golfzenders. opdat zij voortdurend contact kunnen hóuden met elkaar. Maar al is de bewaking nog zo streng en al moesten in deze sector verscheidene smokkelaars hun waaghalzerij reeds met de dood bekopen, veel helpt dat alles niet. Drommen smokkelaars trekken hier nog bijna elke nacht Duitsland binnen en onder de smokkelwaar, welke zy torsen, bevindt zich zelfs koffie, die men in Bel gië netjes in met Duitse opschriften be drukte zakjes heeft verpakt. Dikwijls trekken de smokkelaars in grote benden dé grens over, voorafgegaan door vele verkenners. Doch ook de krui melsmokkelarij tiert hier welig. Naast avonturiers, die uit alle delen van Duits land naar „het gouden Westen" zijn ge trokken in de hoop er schatten te verdie nen, zwerven hier ook arme drommels rond, die zich met smokkelen de armoe van het lijf trachten te houden. Onlangs nog werd een oorlogsinvalide aangehou den, die dagelijks op één been en z'n kruk met twee pond koffie over de grens placht te strompelen, omdat hij geen kans zag met 60 Mark steun een hele maand rond te komen. Het duizendvoudige van wat die kleine smokkelaars op zo'ii bange tocht frauduleus in hun jaszak importeren, brengen de grote smokkelbenden over de grens. Steeds driester treden deze benden op. Zelfs van gepantserde auto's maken zy de laatste tyd gebruik. Maar al zijn die wagens onkwetsbaar voor kogels, toch ko.i de douane er de laat ste weken enkele in handen krijgen, dank zij het feit, dat zij beladen met duizenden kilo's koffie bleven ste ken in onbegaanbaar terrein. Het verlies van zo'n auto ls uiteraard de zwaarste slag, die de smokkelaars treffen kan. Dat bewyst wel de truc, welke dezer dagen een bende, die een gepantserde Cadillac was kwytgeraakt, bedacht. Brutaalweg stapte een lid van deze bende, 'n 24-jarige Belg, het hoofd kwartier van de Akense douanerecherche de Rote, Kaserne. binnen en vertelde de hoge heren, dat hy hun een grote party smokkelkoffie in handen kon spelen. Daarvoor hoefden zij alleen maar even met hem mee te gaan en hem een snelle en zeer betrouwbare auto ter beschikking te stellen. De dquane gaf hem toen meteen de beste auto uithaar hele wagenpark, n.l. de in beslag genomen Cadillac! Met die auto reed de ondernemende Belg naar een punt kort bij de grens en vertelde daar de ambtenaren, dat zij maar op de loer moesten gaan liggen. En nauwelyks waren zy uitgestapt, of de jongeman gaf vol gas en bracht de kostbare wagen in veiligheid over de grens. Lang plezier heeft hij echter niet gehad van die truc, want toen hij zich een paar dagen later weer in Aken waagde om zijn meisje te bezoeken, werd hij herkend en prompt gearresteerd. De Cadillac werd naderhand voor de tweede keer in beslag genomen, maar toen door de Belgische politie. Teneinde meer kracht bij te zetten aan de bestrijding van de clandestiene invoer heeft de Duitse overheid besloten voortaan ook strenger op te treden tegen de afnemers van de smokkelaars. Als ge volg hiervan werd allerwegen 'n bekend making opgehangen, welke een ieder, die gesmokkelde waren koopt, met hoge boe ten of zelfs gevangenisstraffen bedreigt. In Aken heeft die bekendmaking reeds heel wat commentaar uitgelokt. Daar vraagt men zich af, of men de dreigementen werkelijk tot uitvoering wil brengen. Als men dat zou doen. zou men practisch alle Akenaren moe ten opsluiten, want degenen, die nooit Ja, wij horen U al sarcastisch lachen, zelfs de ernstige Henk van der Maze, over de „ernst van ernst" boven de Loupe. Men zou natuurlijk ..zot der zotheden" meer passend vinden. Maar in ernst, wij moeten vandaag tenminste proberen om ernstig te blijven en hopen, dat onze le zerskring ons ernstig zal nemen; als regel vragen wij dat niet. Nu moet men weer niet menen, dat er met ons iets aan de hand is; trouwens over particuliere om standigheden van de journalisten, aan Uw blad verbonden, wordt uiteraard door de betrokkenen niet geschreven. Zij worden wel nu en dan deelgenoot gemaakt van hetgeen de lezers bezwaart. Zo moeten wij vandaag een inzender onder de Loupe zetten en doen dit met gepaste vrijmoe digheid, daar de schrijver zelf om dit ex periment verzocht heeft. Hopenlijk zal de analyse hem bevallen. Om misverstand te voorkomen, zij me degedeeld, dat het „geval", dat ontleend moet worden, betrekking heeft op een plaats „ergens in Nederland". Men gisse niet, waar het wel zal zijn, want men loopt de meeste kans hierbij mis te tas ten. Wij zullen de klacht bovendien al gemeen nemen. De zaak is dan deze; inzender meent, dat op bepaalde bijzondere onderwijs-in- richtingen meer schoolgeld betaald moet worden dan op de algemene, waarby dan de draagkracht van de betrokkenen in het gedrang komt. Dat uit hii met enkele onvriendelijke insinuaties, welke wy maar niet zullen herhalen. Wat hierop te antwoorden? Och, dat niet moeilyk. Zolang de onderwijsge- lykstelling niet over de gehele linie is doorgevoerd, zullen de ouders, die hun kinderen op een confessionele inrichting doen, wellicht soms een extra-bijdrage moeten betalen, doch onze ervaring is. dat verder vrijwel algemeen gehandeld wordt met de schoolgeldregeling als bij de openbare scholen. En ook, dat met de financiële draagkracht van de ouders zo veel mogelijk rekening wordt gehouden, zodat niemand verplicht is om zyn kin deren op een neutrale onderwijsinrichting te plaatsen omwille van de kosten. Ongetwijfeld zullen de ouders niet al tijd begrijpen, waarom een bepaalde re geling wordt ingevoerd en kan het de schijn hebben, dat er ongelykheid is. Doch hier heeft onwetendheid vaak schuld, een schuld, waarvan het schoolbestuur niet altijd vrij te pleiten is. aangezien niet voldoende voorlichting gegeven wordt over het „hoe en waarom" en mogelijk aan het contact met de ouders te veel ontbreekt. Wy zouden hier even een algemene klacht onder de loupe willen nemen, n.l. dat er over de gehele linie bij ons Katho liek onderwijs veelte weinig overleg ge pleegd wordt en er onvoldoende contact is met de ouders van de zyde van de scholen De huidige verhouding, hoewel o.i. niet juist, vak te verklaren. Anders dan bij de Christelyken kennen wy geen schoolverenigingen, doch slechts school besturen. tot stand gekomen en werkend zonder de ouders. Nu kan roen slechts lof hebben voor het pionierswerk van de zwarte koffie of zwarte sigaretten ko- schoolbesturen en toch van oordeel zijn, pen, zijn witte raven in deze stad. Afdoende kan men de smokkelarij al leen bestrijden door haar oorzaak, de hoge belasting, weg te nemen. Zolang men daartoe niet overgaat, is weinig rust te verwachten aan het Duits-Belgische smokkelfront. Onze Brusselse correspondent geeft onder voorbehoud een bericht door van een paar Brusselse bladen, volgens het welk koning Leopold eind volgende week, Zaterdag 8 Juli, naar België zal terug keren en beide Kamers het regentschap in een gemeenschapelij ke zitting zullen opheffen. De koning, die per vliegtuig naar België zou komen, zou vergezeld zijn van prins Roudewijn en prinses Josephine Charlotte. Z. M. zou zich dadelijk bij zijn aankomst met een boodschap via de radio tot het Belgische volk wenden dat het contact met de ouders veel te los is. En dan spreken wij niet eens van meerdere invloed van de ouders op de scholen, waarom de laatste tijd van ver schillende zijden wordt gevraagd. Over de invloed willen wij 't in dit bestek niet hebben, alleen maar over nauwer contact, hetwelk voorlichting en overleg mogelijk maakt. Was onze inzender over de aangelegen heid, waarover hij ons interpelleert, in gelicht, hij zou waarschijnlyk de door hem becritiseerde maatregel billijk geacht hebben en de boze insinuaties in de pen gehouden hebben. Heus, by ons Katholiek onderwys wordt alleszins ruim baan ge maakt, ook voor het arbeiderskind. Laten wij dit ernstig stukje werke- lyk: de ernst van ernst mogen beslui ten met een ernstig vermaan; op Katho lieke instellingen wordt al ruim voldoende afgegeven; daaraan behoeven wy zelf echt niet mee te doen N.B. Andere inzenders moeten geduld hebben. Zy komen ook onder de Loupe! ANALYST De republiek Zuid-Molukken vraagt een driehoeksconferentie met Neder land en de Ver. Staten van Indonesië teneinde te geraken tot vaststelling van de staatkundige verhouding tussen deze drie staten. Dit deelde dr. J. P. Nikyuluw, vertegenwoordiger der Zuidmoiukse republiek, tijdens een persconferentie mede. Sedert het van kracht worden van de nieuwe, huwelijkswetgeving in China op 1 Mei j.l., neemt, naar het K.N.P. uit Hongkong meldt, het aantal echtschei dingen van dag tot dag toe. Vooral onder de leden van de communistische partij zyn echtscheidingen aan de orde van de dag. Volgens deze nieuwe wet kan een echt scheiding reeds geschieden, indien men eenvoudig aan de burgerlyke stand be kend maakt, dat men met wederzijds goed vinden uit elkander gaat. Een proces is in zulk een geval niet noodzakelijk. In dien echter een der echtgenoten zich te gen de scheiding verzet, dan beslis' het .'ommuii'stische gerecht. Het blijkt ech ter, dat de rechtbank in de meeste ge vallen echtscheidingen reeds toestaat, als naar het oordeel van de rechter het hu welijksleven ondragelijk wordt. Vele jonge communisten, die uit de bin nenlanden stammen, en thans naar de grote steden getrokken zijn, zijn zozeer door het stadsleven in de war gebracht, dat zij van hun „ouderwetse echtgenoten scheiden en met „moderne meisjes" uit de stad trouwen. Communistische functiona rissen, die langer dan vijf jaar lid van de party zijn, hebben door een verorde ning het „voorrecht" verkregen, dat zij na echtscheiding niet meer voor hun kin deren behoeven te zorgen. Die kinderen worden in staatsinrichtingen onderge bracht en daar opgevoed. (Van onze Utrechtse redactèur) Het zal morgen vreemd zijn voor de heer G. F. H. Giesberger, die vandaag voor het laatst mede-directeur van de Ned. Spoorwegen is. Zijn dagelijkse gang naar het hoofdgebouw, bij ingewijden bekend als Hgb. III, waarin zich het z.g. heiligenstaatje bevindt, de gang, waaraan de kamers van de hoge heren liggen, zal hij niet meer maken. Gisteren is de heer Giesberger 65 jaar geworden en deze verjaardag heeft onge twijfeld iets weemoedigs voor hem ge had, omdat daarmee het tijdstip is ge komen, waarop hij een ambt, dat hy 36 jaar met veel ambitie heeft vervuld, moet neerleggen. De Nederlandse Spoorwegen zijn mede door de heer Giesberger groot geworden en reeds voor hij in de directie was op genomen, kon hij zijn invloed aanwenden om de dienstregeling ingrijpend te her vormen en deze te ontwerpen volgens een vast schema, waarbij een spoorboekje welhaast overbodig is geworden. Gedurende vele jaren is hy de auteur geweest van dit meest gelezen boekje, een schynbaar dor en eentonig geval, maar de heer Giesberger wist als een to venaar met de cijfers, die daarin opgeno men werden, te spelen en componeerde op zo'n manier in code een verhaal, waar in de spanning allerminst ontbrak. Een journalist klopte bij de heer Gies berger nooit tevergeefs aan. doordrongen als hy was van het publieke b.elang. dat in een goede verhouding met de pers is gelegen. In zyn spóorwegloopbaan heeft de heer Giesberger twee oorlogen meegemaakt. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij Èctief-militair en door zijn deskundig heid op spoorweggebied heeft hij het land reeds toen grote diensten bewezen, waarbij hij, indien er eenmaal een be paald transport nodig was, niet eerst de lange weg van bureaucratie bewandelde. Daarover vertelde hij ons nog eens een anecdote. Het ging over een transport van geschut van Noordwijk naar Willem stad. dat arriveerde, toen zijn superieu ren zich nog afvroegen of hetgeen zij slechts als suggestie geuit hadden, prac tisch wel uitvoerbaar was. De ruim vier jaren van de bezetting, waarin de heer Giesberger zijn post bij de N.S. niet verliet, zijn voor hem een bewogen periode geweest. Hij was de enige van de N.S.-mens n, die in voort durend contact stond met de regering in Engeland, waarbij zijn koelbloedigheid hem dikwijls uit moeilyke situaties moest redden. Wij zijn benieuwd naar de herinnerin gen, die de heer Giesberger aan deze tijd hoopt te gaan schrijven onder het pseu doniem Winckel, een naam. die de Duit sers hem zélf hadden gegeven, omdat hij zo ..hoekig" was. De heer Giesberger gaat. nu hij niet meer mede de leiding van het spoorweg bedrijf heeft, zijn krachten in dienst stel len van het werk van de nagelaten be trekkingen van de Spoorwegverzetstrii Hers in West-EuroDa, van wier organ is-» *.t» hii voorzitter is. God ffeve hem nog vele jaren om schone taak te blijven uitoefenen. In opdracht van zijn regering heeft hij zich met een verzoek tot deelneming aan deze driehoeksconferentie gewend tot de Nederlandse regering. De regering te Ambon stelt als voor waarde tot deze conferentie, dat de blok kade door zeestrijdkrachten van de V.S.I. onverwijld moet worden opgeheven. Vrij passagiers- en vrachtvervoer moet door de Nederlandse marine worden gewaar borgd. Het vrije telegraafverkeer moet worden hersteld. De conferentie zou niet in het gebied van de republiek der V.S.I., die zich aldus de brief aan de Nederl. regering als vyand gedraagt, mogen plaats hebben. Tot doel van de conferentie stelt do regering te Ambon zich de erkenning van de souvereine en onafhankelijke repu bliek Zuid-Molukken, die in vrede en vriendschap wil samenwerken met Ne derland en de Ver. Staten van Indonesië. Aan de Ned. minister-president is ver zocht deze uitnodiging tot een driehoeks conferentie over te brengen aan de rege ring van de republiek der Ver. Staten van Indonesië. Op tijdens de persconferentie gestelde vragen antwoordde dr. Nikijuluw, dat de Zuidmoiukse regering bereid is een ple bisciet te doen houden. Onder recht streeks bestuur van de V.S.I. wenst men niet te staan. Teneinde recht, regel en onpartijdigheid te waarborgen by vast stelling van de status van de republiek Zuid-Molukken is men bereid voor enige tijd een hoge commissaris van de Ver. Naties in zekere zin naar het voor beeld van Libye te accepteren. De ambtenaar van 't O.M. by het Apel- dorrnse kantongerecht vorderde Donder dag hechtenisstraffen tegen vier Barne- veldse pluimveehouders, die zich niet hadden gestoord aan het ophokgebod, dat door hun burgemeester wegens de heersende pseudo-vogelpest was uitge vaardigd. De kantonrechter wilde echter nief zover gr an en legde de verdachten, van wie er twee bij verstek werden ver- oo "deeld. boeten op. variërende van 25 ot 50 en voorwaardelijke hechtenis straffen. verschillende van 10 tot 14 da gen met een proeftijd va een jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1