De Vinkeveense plassen zand 1 e v eraneier s als Accijnsverhoging gedistilleerd zou „catastrofaal"zijn Herinnering aan Zuiderzee blijft bewaard Ondertekening van rode vredes Na ORPHEUS van Cocteau. FAUST van Clair Amsterdam zal er mee geholpen zijn SAM WOOD'S LAATSTE FILM „Kunst en bedrijf" De „E.R.K." te Waar meisies tot maat schappelijke werksters worden opgeleid Nijmegen Schiedam reageert op het betrokken ivetsontwerp i Ejikhuizense Peperhuisals museum gereed Voornaam wapen in bolsjewistisch plan van actie Voor de weinige vertegenwoordigers der filmkunst gelden de strengste maatstaven Pax Christi" naar Duitsland VR VÜIJDAG 30 JUNI 1950 PAGINA 4 opent nieuw hoofdkantoor LAGERE WINST IJSSEL- CENTRALE ZONNEBLOEMJAARFEEST 1950 ST. ELOY VAN X875_ Vrees voor hausse in jenever- smokkel „COMMAND DECISION" Naar het toneelstuk, dat weinig mogelijkheden bood tot her schepping in filmtaal WIJZIGING ARBEIDSWET CONTROLE OP GEMEENTE ONTVANGERS n dorp V. DUITSE SOCIALISTEN NAAR STRAATSBURG r (Van onze Amsterdamse redactie) Er is enige onrust over de plannen van een grote baggermaatsehappij, die in de inkeveenseplassen zand wil gaan baggeren. Minnaars van de natuur menen dat hierdoor ernstige schade aan het landschap zal worden toegebracht. Maar er is ook een tekort aan zand en met name Amsterdam beeft grote hoeveelheden zand nodig, die op korte termijn te leveren zijn. Naar onze mening zal de srhade aan het landschap wel meevallen en mocht de zandwinning doorgaan dan is de gemeenschap er ten zeerste mee gehaat. De firma Bos en Kalis, een zaak met een wereldnaam op het gebied van grote baggerwerken, is al enige jaren van plan een concessie aan te vragen om in de Vinkeveense plassen zand te winnen. Er is een groots project opgesteld, dat al grotendeels is uitgewerkt. Men stelt zich voor een derde van de Vinkeveense plas sen uit te baggeren trt een diepte van twintig meter en daardoor 30 h 40 mil- lioen kubieke meter zand te verkrijgen. Het grote bezwaar van deze plassen voor de zandwinning is, dat er een zeer slechte verbinding met goed vaarwater is. Daar om ontwierp de firma een kanaal van de plassen naar de Amstel. Oorspronkelijk zou dat kanaal door het fraaie waterland- «toap van Botshol lopen, maar hiertegen rezen van de zijde van natuurbescher ming zoveel bezwaren, dat men daar van- at heeft gezien en thans het tracé door de weilanden van een aangrenzend ge bied heeft ontworpen. Verder zullen, als de plannen kunnen worden uitgevoerd, de kleine watertjes Waver en Winkel worden gekanaliseerd en verbreed, er komt een sluis van 100 bij 10 meter om de zandbakken van 65 meter lengte en 9 meter breedte te kunnen verwerken. Bij de kanalisering zal de ene oever ongerept gelaten worden en de nieuwe oever zo veel mogelijk beplant en aangelegd wor den als de oorspronkelijke. Verder zal de verbreding zo ruim genomen worden dat xelfs bij een drukke scheepvaart de vege- taiie ongerept zal blijven. De bezwaren Wij zijn gisteren op een tocht door deze omgeving tot de conclusie gekomen, dat de vrees van de zijde der natuurliefheb bers niet ongegrond is. Niet alleen zullpn die kleine merkwaardige, schone water- tjes geheel van karakter veranderen, de plassen zelf zullen een zelfde lot onder- gaan. De grote vraag is nu of die veran- dering ook een wezenlijk verlies zal be- i tekenen. Tegen het kanaal door de wei- landen kan niemand bezwaar hebben, de j kanalisatie zal de nu kleine watertjes tot forse stromen maken, die op zichzelf zeer schoon kunnen worden, als er onder des- j kundig toezicht wordt gewerkt. En wat de plassen betreft, door het baggeren zul len de eilandjes verdwijnen, de plassen zullen grote wijdse wateren worden. Een groot argument is hier dat daardoor veel recreatie-mogelijkheid zou verloren gaan. Wij menen dat dit argument sterk over dréven wordt. Eerstens zijn de meeste eilandjes thans verpacht voor visserij of jacht en bovendien is het bezoek aan de Vinkaveense plassen nog helemaal niet zo groot. Door het maken van een goede ver binding piet de Amstel zal dit plassenge- (Van onze Brabant» redacteur» Een frisse, ruime villa, die niet* van een school heeft, een gebouw met pret tige kamers en met tuinen waarin men welhaast verdwaalt, dat is het complex, waarin de Bredase „School voor Maat schappelijk Werk" aan de Burgemeester Kerstenslaan, is gevestigd. (Van onze correspondent). bied voor de hoofdstad beter te bereiken zijn en dus meer in trek komen. In de plannen is verder opgenomen het maken van een begroeid strand over een lengte van 6 kilometer, wat dus weer grote re creatie-mogelijkheid biedt. Het verdwijnen van de eilandjes zou men inderdaad een verlies kunnen noe men, maar is dat verlies zo groot, dat het opweegt tegen de goede zijden van deze plannen? De firma Bos en Kalis denkt uit de plassen 30 a40 millioen kubieke meter zand te winnen, mag men dieper graven dan zelfs 50 millioen kubieke meter. Voor de uitvoering van de kanali satie plannen en voor het kopen van het meer dan 60 millioen kubieke meter water heeft de firma in het geheel meer dan f 3 millioen te investeren. Een groot gedeelte van dat geld is al uitgegeven, want men bezit reeds al het water en al de grond, die men nodig heeft. Maar na dit bedrag besteed te hebben, kan men zeer gemakkelijk zand winnen en dat dan aan Amsterdam leveren voor een prijs, die 50 cent per eenheid lager ligt, dan van welk ander zand ook. Als men nu weet. dat Amsterdam in de komende jaren behoefte heeft aan zand en dat het hoofdstedelijk bestuur met de beste wil van de wereld niet weet waar het vandaan te halen, dan kan men zich voorstellen, dat men in 'die kringen de plannen van de firma Bos en Kalis met grote aandacht volgt. Te meer daar de winst van twee kwar tjes per eenheid op de gehele hoeveel heid een enorm millioenenbedrag uit maakt. Als Amsterdam geen zand kan krijgen, kan het geen huizen bouwen. Men is uit noodzaak er al toe overgegaan de uitbrei dingen in West in plaats van vier meter met twee meter te verhogen, wat een ex periment is. Er is nog een argument. Vinkeveen komt door deze plannen aan goed vaar water te liggen. Deze kleine gemeente heeft industrialisatieplannen, maar wei nig kans op succes, zonder behoorlijke waterverbinding. En zelf beschikt men niet over voldoende middelen om zo n groot kanaal aan te leggen. Alles bijeen menen wij. dat de voordelen in deze kwestie volkomen tegen de nadelen op wegen. Het is niet louter het gewin van een firma, dat hier in het spel is, er zijn ook factoren, die de gemeenschap aan gaan en die factoren overwegen zelfs. - De E. R. K. Levensverzekering Maat schappij heeft feestgevierd en daar was alle reden voor. Het nieuwe' hoofdge bouw in de Van Trieststraat op de hoek van de St. Annastraat werd nl. ingeze gend en geopend. Daarmede werd de kroon gezet op "het moeizaam werk van herstel na de oorlogsverwoesting van 't. oude kantoor. Naar ontwerp van de architecten De Jongh. Taen en Nix kwam een imposant gebouw tot stand. Hetgeen van het oude pand nog geschikt was bleef behouden: daarnaast werd een evengroot nieuw gedeelte aangebouwd. Op voortreffelijke wijze zijn de twee ge deelten van het. huis als zelfstandige bouwdelen uitgewerkt en met een trap penhuis aan elkaar verbonden. Het ge bouw is door siersmeedwerk van de kunstsmid Van Donzel verfraaid, terwijl gebrandschilderde ramen, een geschenk van het personeel, een kunstwerk van H. Barten. stemmig licht doorlaten in het gebouw. De E. R. K.. die tot een maatschappij is uitgegroeid, die in het veertigste be staansjaar over een verzekerd kapitaal van ongeveer honderd twintig millioen gulden beschikt, heeft bij de opening van haar nieuwe pand veel belangstelling mogen ondervinden. Deken C. van Dijck van Nijmegen ver richtte des morgens de inzegening van het 'nieuwe hoofdkantoor in aanwezig heid van de burgemeester, wethouders, directie en commissarissen van de E. R. K., het voltallige personeel en tal van genodigden. „De debacle, die de Nederlandse sigaren-industrie onlangs heeft getroffen, bedreigt nu de distilleerderijen en baar werkkrachten. Na de indiening van bet wetsontwerp op de unificatie van accijnzen is gebleken, dat de regering geen gehoor heeft willen geven aan vele waarschuwingen, welke van de zijde van deze industrie zijn gegeven. Als de Tweede Kamer morgen dit ontwerp zou aannemen, zouden over morgen 20 a 25.000 personen, die bij de fabricage, verdeling en slijting van gedistilleerd zijn betrokken overbodig zijn en hun ontslag krijgen". De verlies- en winstrekening van da N.V. IJsselcentrale over 1949, sluit met een batig saldo van 439.835 584.600). De raad van commissarissen stelt voor aan de aandeelhouders 5 pet. dividend uit te keren, hetgeen 50.000 vergt en het restant ad 389.835 te boeken op de rekening Vernieuwingsfonds, dat hier door thans een eindbedrag aangeeft van ruim 3% millioen. Het jaarverslag stgat geheel in het te ken van de concentratie der electrici- teitsvoorziening in Overijssel. De vraag naar electrici'teit bleef ook ir. 1949 voortduren. Voor de IJsselcen trale bedroeg de toeneming 19,98 pet., voor het Twents Centraal Station 22,46 pet. en voor de twee concessiegebieden gezamenlijk 21,34 pet. IV v Mede op initiatief van de Larensej kunstschilder Lubbers is de l3ndebjke 'stichting „Kunst en Bedrijf in het leven 'geroepen. Na het grote succes van de tentoonstelling ..Kunst in het bedrijfsle- i ven" te Amsterdam werd de idee gebo- l Iren een stichting te vormen .die het, 'geestelijk welzijn van het bedrijfsleven I en het stoffelijk welzijn van de kunst- beoefenaars zou bevorderen. In het voor lopig bestuur van de stichting hebben zit ting genomen: mr. J. Milius, directeur Jaarbeurs (voorzitter): ir. L. C. Kaïn. general art director Philips; W. H. Leem- I huis, directeur Groningse Handelmij., ■Adriaan Lubbers en M. H. Zeylstra. Met diverse bedrijven is reeds contact opge nomen. Op 2 Juli a.s. wordt het Zonnebloem jaarfeest gevierd. De bedoeling is, dat ^ae gezcr.den de zieken die dag eens exu-a gedenken. De huisgenoten kunnen b.v. hun H. Mis die Zondag speciaal opdra gen voor hun zieke. Een extra vriende lijk gezicht, een bloemetje of een an dere aardige attentie maken die dag tot een feest voor de zieken. Zonnebloem- comité's en andere organisaties in de parochies kunnen daadwerkelijk to.aen, dat zij de zieken niet vergeten. Aan een groot aantal kerken zullen des moigeris zonnebloemspeldjes worden aangeboden. De opbrengst zal zijn voor uitbreiding van het werk der Stichting, Dit was een opinie, welke gisteren middag werd geuit door een van de grote distillateurs van Schiedam. Een jaar lang is er actie gevoerd om deze verhoging van 85 pet. te verhinde ren. De regering had met het voorbeeld van de sigaren-industrie voor ogen kun nen weten wat de rampzalige gevolgen van deze verhoging zouden zijn. Zij heeft het niet wenselijk geacht om, juist met het oog op dit precedent, in overleg te treden met de andere Benelux-partners ten einde tot een bevredigender rege ling te komen, aldus deze zegsman. Een andere grote distillateur was zeer pertinent. Als deze accijnsverhoging er doorkomt is het voor ons ,fini". Het was voor hem de vra?g. of de Tweede Ka mer nog tijdens deze zittingsperiode het Wetsontwerp zou behandelen, terwijl na de aanneming nog een tijd zou ver lopen eer de accijnsverhoging in Bene- lux-verband zou worden doorgevoerd. Er was, volgens hem dus nog steeds tijd om tot bezinning te komen. Men had een lagere accijnsverhoging. gesproken werd van een verhoging tot 450 redelijk gevonden, aldus een andere zegsman, maar deze verhoging tot 596.50 is een verpletterende teleur stelling. sUltaat zullen boeken. Bovendien zal de definitieve regeling moeten wachten op de uiteindelijke overeenstemming met België en daar wacht men op zijn beurt op de afwikkeling van de konings kwestie". Dat was de laatste opmerking, die wij noteerden bij onze vluchtige verkenning van de toestand, zoals die in Schiedam is ontstaan naar aanleiding van het gis teren gepubliceerde wetsontwerp. Of men pessimist was of optimist men was eenstemmig in het oordeel1, de practijk van deze accijnsverhoging catastrofaal zou zijn. De netio vooruitgang van het verze kerd kapitaal bedroeg bij St, Eloy van 1875 in 1949 936.047. (524.919). waar door het telaal verzekerd kapitaal 29.883.949 bereikte. Het winstsaldo bedroeg 51.058 (146.028). Aan de extra reserve wordt 15.000 (13.421), aan de reserve geldbelegging 8.720 (15.009) toegevoegd. Beschikbaar is voor winstuitkering aan de leden 19.272 (94.369). Behalve een daling van de omzet en afzet door de accijnsverhoging zal er een belangrijke daling van de legale afzet plaats hebben, omdat smokkel- jenever en clandestien gestookte sterke drank een lonend beorijf zullen gaan vormen voor de weinig bona-fide ele menten in de samenleving. Aan de Belgisch-Franse grens vormt de smokkel van gedistilleerd momen teel de voornaamste bron van inkom sten van het gilde der ilcgale^ „han delaars'' en „vervoersbedrijven". Een andere stem uit de kringen van distillateurs verwees naar het avontuur met de sigaren-industrie, waarvoor men momenteel doktert aan therapeutische maatregelen. Waarom echter eerst een gezonde dood-ziek gemaakt, om hem daarna met dure kunstmiddelen weer ambulant te maken? „Het zal zo'n vaart niet lopen. Het gezond verstand, niet beïnvloed door het gebruik van gedistilleerd, zal er- 1 voor zorgen, dat deze accijnsverhoging niet door zal gaan. Er zijn zoveel advie zen van een menigte van instanties zelfs van drankbestrijders, om de verhoging niet door te voeren, dat deze zekér re- De Coenhaven aan het Noordzeekanaal, die in de oorlog door de Duitsers werd vernield, is thans hersteld en uitgebreid Zeer waarsch.jnhjk zal H. M. Koningin Juliana de haven op 6 Juli a.s. openen (Luchtopname ANP-foto). Ook hier weer geven de Katechisten van Bouvigne blijk, de noden van de tijd en de oplossingen daarvoor, te kennen. Gezinsverzorging, moedercursussen etc. zijn wel allernoodzakelijkste dingen, maar zonder de vorming van een kader voor al deze werkzaamheden, komt men er niet. In deze school hangt de sfeer van Bou vigne, de sfeer, die Mgr Frenpken inder tijd in zijn werk legde. Hij wilde, dat de verbetering van ieder persoon slechts zou bekeken, worden in verband met de sane ring van het gezin, waarin deze persoon moest leven en dat de jonge maatschap pelijke werksters bezield zouden zijn met de apostolaatsgedachte. Op de eerste plaats moesten zij haar arbeid zien als een roeping. Op de school wordt de persoonlijkheids- ontwikkeling sterk bevorderd. Het Bou- vigne-werk, over meer dan 50 gemeen ten verspreid, komt hier weer te hulp. Want na de theorielessen volgt de practijk. En het bestuur der school beziet geval voor geval, waar de meisjes het best haar „contact met het leven" kunnen krijgen. Onder leiding van de sociale werksters krijgt dan het jonge meisje baar eerste taken op maatschappelijk ge bied te vervullen. Meisjes met eindexamen H.B.S., Gym nasium M.M.S., Kweekschool evenals meisjes met een goede ontwikkeling die voor het toelatingsexamen slagen, kunnen de cursus volgen. De studie kent 4 speciaal-nchtingen. Men kan kiezen de opleiding voor het algemeen maatschappelijk werk (bw. wijkhuiswerk). voor kinderbescherming, voogdij, justitie etc Het bekende toneelstuk „Command De- cision", hier opgevoerd door de Haagsche Comedle, is thans, zoals te verwachten viel, verfilmd en wel onder leiding van de geroutineerde Sam Wood, die onlangs overleden is en een respectabele staat van dienst ln meer dan twintig jaar regisseurschap achterliet. Bij deze zijn laatste opdracht had Wood ondertussen weinig actief kunste naarschap in te brengen. Het sterk ge schreven toneelstuk dat zich afspeelt op een Amerikaanse vliegbasis in Engeland tegen het einde van 1943, laat weinig mogelijkheden tot een herschepping m filmtaal. De handeling voltrekt zich bin nen de muren van het oppercommando en ontwikkeld zich in gesprekken, die onmisbaar zijn voor de totale gang van zaken. Men herinnert zich wellicht de inhoud van het spel- Generaal Dennis (in de film gespeeld door Clark Gable) heeft operatie „Be reid" gelanceerd, een ondernemend plan om in enkele dagvluchten tot diep in Duitsland de werkplaatsen van 'n nieuw type straalvliegtuigen Generaal Dennis Clark Gable) in conflict met een der politieke waar nemers uit Washington (Edward Arnold). Scène uit de M.G.M.-film „Command Decision'. weten te boeien, maar bij de nadruk, die tekst en spel in de film krijgen ontdekt men eerder dan op het toneel, de rhetoriek en pathetiek van het geval en komt men minder snel onder de indruk van het ongetwijfeld handig in elkaar ge zette verloop der gebeurtenissen. Een enkele maal en juist daar, waar de film meer kan geven dan het toneel weet regisseur Wood ons direct te grij pen Zo o.a. in het bijna documentaire fragment, waarin wij de voorbereidselen tot en de start van één der luchtoperaties meemaken en een stem het sobere com mentaar geeft. De film „Command Devision" laat dus ■mmengde indrukken achter, al zal net wel voor iedereen duidelijVzijn, 031111 het niet kan halen bij die andere oorl ^s- filmsv an dezelfde onderneming M.GM he™ zoveel soberder en gevoeliger „Bastogne". Al wie zich door de geraffineerde com munistische propaganda heeft laten over halen tot het ondertekenen van de oe- faamde rode „Vredes"-resolutie van Stockholm, bewijst daardoor aan het ge staag bolsjewistisch gewroet en aan de imperialistische politiek van het Kremlin een veel grotere dienst, dan de argeloze opmerker zou denken. Dit blijkt onder meer uit de buitengewone hoge waarde, die door de communistische machthebbers in alle satellietstaten van de sovjet-unie en evenzeer door de diverse zetbazen van Moskou in de leiding der communistische partijen van West-Europa aan deze on dertekening wordt gehecht. Zo hebben de rode machthebbers op Dinsdag 27 Juni een grote tegendemon- C. B. sc letterkunde der westelijke landen hectt bijeengeroepen. De hoofdschotel van de communistische demonstratie vormde het optreden van de vroegere hoofdcorrespon dent van Reuter in Berlijn, John Peet. Deze betuigde openlijk zijn spijt over het geen hij zijn vroegere dwalingen noemde én verzocht zijn collega's van de ander.? buitenlandse persbureaux en bladen zijn voorbeeld na te volgen. Hierna liéten zijn communistische regisseurs hem ten over staan van het volk bij wijze van bolsje wistisch „doopsel" plechtig de resolutie van Stockholm tekenen. Kardinaal Sapièha, de 83-jarige aarts bisschop van Krakau, en Mgr. Wyszynski, aartsbisschop van Warschau, worden de laatste dagen door de officiële regerings teaen het Interna- pers van allerlei misdragingen tegenover stratie op touw gezet 8. Vrijheid de volksdemocratie beschuldigd. De aan- tionaal Congres voor Cuiturele ynjneid, ae hicrtoe is ook al weer hun wei_ df Westelijke «ttóren van Berlijn de gering het vredesmanifest van Stockholm meest markante figuren uit de hedendaag- te ondertekenen. voor bedrijven en arbeidszaken en tenslotte voo:r en volksontwikkeling! De cursus duurt drie laar en drie maanden en omvat elk jaar een theoretisch en een practisch gedeelte Van 1 September 1949 af is de school door het Rijk erkend; zij krijgt dus subsidie en kan offinieel-geldige diplomas uit reiken. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging vén de Arbeidswet 1919, eLpifiz wetsontwerp tot wijziging van de V heidswet 1934. -j Het opent de mogelijkheid tot onmid dellijk optreden van de arbeidsinspectie in gevallen van dreigend gevaar voor de gezondheid en de veiligheid van de werx- nemers, alsmede beoogt het ontwerp de mogelijkheid te scheppen om, in geval van ernstige overtreding van de bepalingen nopens werk- en rusttijden, te voorko men dat een met de wet strijdige toestand blijft voortduren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de contro le op het geldelijk beheer en de boek houding van de ontvanger enz. (Wijz - ging Gemeentewet en Armenwet). Daar in wordt een deskundige controle ver plicht gesteld welke zich niet beperkt tot de „opneming van boeken en kas doch een regelmatige controle wordt in gesteld op een volledige bijdrage en juiste verantwoording en boeking van alle inkomsten en uitgaven. In de wijziging van de Armenwet wor den soortgelijke voorschriften voorge steld. te vernietigen, waarmee "de' nald-lëgerleiding successen tegen de geallieerden hoopt te ver krijgen. Deze operatie heeft in haar eerste vluch ten grote verliezen aan manschappen en materiaal gekost en als een comité uit Washington op bezoek komt wil majoor Kane (Walter PidBeon). e chef van generaal Dennis, de gehele onderneming tijdelijk sA?itf„eAe" geen slechte Indruk op de politieke waal nemers te maken. Deze gang van zaken leidt natuurlijk tot allerlei ruzies en ver wikkelingen achter de schern?™:A slotte eindigen in een overwinning v Dennis' strategische opvattingen. 1 Wood heeft van dit alles niet veel m. - kunnen maken dan een stuk ve £lP™ toneel, waarbij de acteurs opkomen, nu tekst zeggen en weer vertrekken, intrigue is zeker interessant, zoals ae meeste kijkjes achter de schermen wei Het eerstvolgende Pax Christi-evene- ment zal in Duitsland zijn hoogtepunt hebben. Het zal bestaan in een zeven daagse voettocht van jongeren naar Aken en Kevelaer, waaraan ook Nederlanders zullen deelnemen. In Kevelaer zal men samen komen met Duitsers, Belgen, Zwit sers en Fransen voor het houden van een internationaal Pax Christi-kamp dat, naar men ons meedeelt, ook door de bis schoppen van Munster en Aken zal wor den bezocht. De Nederlanders vertrekken uit Eind hoven en Nijmegen. In Strae en zu en ze de Duitsers ontmoeten. In Aken zullen zoals dit onlangs ook in Roermond gebeurde, door de burgerbevolking „ter liefde Gods" geherbergd worden. Onder weg zal men gezamenlijk en afzonderlijk bidden en zich bezinnen op de viede, en op al wat tot de voorwaarden voor de vrede behoort. Nederlandse jongeren, die deze tocht welke van 5 tot 15 Aug. zal gehouden worden —willen meemaken, dienen zich deze week nog op te geven aan het adres: Leidsegracht 111, Amsterdam, waar ook nadere inlichtingen worden gegeven. Ook de tweede pre mière in de Week der Frans film bleek een paraphrase van een oude legende te zijn. René Clair bewerkte samen met Armand De Salaerou bet Faust- verhaal tot een satvre, waarin weinig van liet origineel is terug te vinden. Dit bad bet voordcel, dat. de film auteurs in volle vrij heid een scenario kon den schrijven, waarin weliswaar de figuur van Faust voorkwam en de transactie met de duivel bet grond thema vormde, maar waarvan overigens bet verloop werd bepaald door een lichte ironie, die Clair als filmer zo bijzonder goed ligt« u voorwaarde te stellen voor het verle nen van verdere aardse genoegens, Maar dit spelletje van loven en bieden wordt tenslotte Mephisto's eigen ondergang, hij wordt door het opstandige volk voor dé duivel aangezien, vervolgd en zo in de dood gedreven. De duivel is overwinbaar, dat is de optimistische les van Clair, die de toe schouwer gaarne ter harte zal nemen, vooral n,u hem deze zo oppervlakkig en licht verteerbaar wordt voorgezet. Hoewel het soort humor, waaruit „La Beauté du Diable" (De macht van de duivel) is opgebouwd, wel van Clair-sen huize is, kan de film zeker niet tot het beste werk van deze regisseur worden ge rekend. De opzet van de satyre is te pre tentieus, de uitwerking te ingewikkeld, de uiteindelijke vorm te overdadig voor de éénmans-regisseur, die Clair moet zijn. Clair heeft de film niet in handen kunnen houden. Er zijn goede fragmenten aan te wijzen, die doen denken aan zijn vroegere Franse oeuvre, maar de totale indruk, die de film achterlaat is die van een ongelijk waardig en niet altijd consequent werk. Vooral de logica in de humor, waarvan Chaplin en Clair de meesters waren, Is hier nog al eens zoek. Het verloop der ge beurtenissen wordt te veel bepaald door de willekeur, waardoor wel het element van verrassing vaak aanwezig is. maar óók het gevoel van beetgenomen te zijn. Men moet de enkele figuren, die de film- (Van onze Amsterdamse redactie). j Eindelijk zal dan aanstaande Zater dag het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen geopend worden. Het grootse de-1 finiticve plan zal nog wel heel veel j jaren vergen, maar een begin is er nu toch. Het was noodzakelijk dat iets j van die onnoemelijk grote schat van cultuur en folklore, die onherroepelijk met de Zuiderzee verdwijnen zou, be waard zou worden. Gelukkig is daar een begin mee gemaakt, door het ge reedkomen van de restauratie en de inrichting van het „Peperhuis in Enkhuizen. Hel heeft geen zd,n meer nog eens de strijd op te rakelen, die enige tiental len jaren geleden zo fel gestreden is: voor of tegen de droogmaking van de Zuiderzee. De tegenstanders lulmineer- j den met kracht cn zeiden, dat met de zee een van (je meest trotse en typische streken van ons land, de stroo-k langs de zee, ten gronde zou gaan en dat de be volking aan een heftige psychische reac tie zou worden blootgesteld. Hel grandioze project van de droogma king van deze gro-te binnenzee ga„. maai voort, het is terecht een onderneming waarop de natie als geheel heel erg trots is Staat niet gebeiteld in het monument op de afsluitdijk: Een volk dat leeft, oouwt aan zijn toekomst" .Maar bena drukte Prins Bernhard dezer dagen niet met klem: De vrijheid van een volk. is het hooghouden van zijn geest, van aal eigene dat een volk tot natie maakt, die grootse onderneming van de droog making ging veel Van het eigene verlo ren cn zal nog veel verloren gaan. Kusi- blaatsen,. die in de glorie vande G^ou- Eeuw een wereldfaam hadden veèl tijd vergen, men schat zelfs een jaar of vijftien, want het is, alles bii elkaar, een nogal kostbare geschiedenis en bovendien komt er sociaal en eco nomisch veeU voor kijken. Het ligt voor de hand, dat het Zuider zeemuseum zijn verzamelingen nog pas aan het opbouwen is, maar het bergt nu reeds een schat van fraaie en wetens waardige dingen, waarover wij in een volgend artikel het een en ander zullen vertellen. den neuw een e„, !en boerenplaatsen worden midden in. land, vissers gaan werken in £aA'dwii- ecn schat van folklore dre.gt te vcrdeeds nen. Terecht is van vele zudcie's-ge- jarenlang betoogd, dat daarai instens daan dient te worden, dat me 1 yan een verzameling he®tt aann onmisbaarste het allerbelangrijkste uit de streken rond e f de toekomst althans no„ zien van wat eens T942 WPrd Ou de Monumentendag m 194 werd dat met veel klem betoogd door de heer S J. Bouma, thans directeur van het Zuiderzeemuseum, waar hij z jn idealen ka verwezenlijken. Voor het tot de op richting van dit museum kwam. is nog een korte maat' felle strijd gevoerd. Naast Enkhuizen waren Harderwijk en Amsterdam candidaten voor dit mjiseum en beiden terecht. Amsterdam had in Burgerdam een pracht van een buiten museum te bieden en Harderwijk had ook veel aantrekkelijks. Maar de mi nister geadviseerd door een zeer veel zijdige commissie, besliste, dat het mu seum in Enkhuizen zou komen en met 'die beslissing is iedereen te feliciteren. Dat wondermooie Enkhui^gn. dat daar als een parel afin het IJsselmeer ligt te schitteren, allereerst. Men was er daar ingenomen en er werd di- kunst heeft opgeleverd, wel de strengste Ook zo mee maatstaven aanleggen, ook al lijkt dit on- rect een daad van grote burgerzin te- rechtvaardig in verhouding tot de milde j sen0Ver gesteld. Een juweel van een 17e beoordelingen, die de onbelangrijke mid^-1 ecuws huis, het z.g. Peperhuis_ aan Een tafereel uit',.La Beauté du Diable", dat illustreert welk een overdadige vorm René Clair ditmaal aan zijn oeuvre heeft gegeven. De duivel in deze filmfantasie is ont staan uit de echte Gallische humor. Hij is niet zo schrikwekkend als zijn Ger maanse pendant, niet zo zeker van zijn zaalren in het algemeen iemand, met wie te praten en te onderhandelen valt. Als de oude Faust niet zo maar da delijk van zins is zijn ziel te verkopen, geeft de duivel hem royaal uitstel en laat hij de inmiddels verjongde geleerde iGérard Phillipe) ruimschoots de tijd om te genieten van zijn jeugd en van de genoegens, die alleen de jeugd ten deel vallen. Eerst als Henri, zoals Faust hier familiair heet, in snel tempo de toppen van roem en aanzien heeft be reikt, tovert Mephisto (Michel Sinon) hem terug in zijn oorspronkelijk armoe dige staat om dan opnieuw de onder tekening van het helle-contract als delmaat der films vaak te beurt val Jean Cocteau heeft zich over deze gang] van zaken beklaagd tijdens zijn bezoek aan Nederland. Maar de gespannen ver wachting, waarmee men een nieuw werk van de weinige vertegenwoordigers der filmkunst gaat zien, leidt onvermijdelijk tot deze schijnbare onrechtvaardigheid, die uiteindelijk ook een element 'van se lectie en van waardering inhoudt. Wij zouden ons oordeel ook zó kunnen for muleren: voor hen, die opgegroeid zijn met de Clair van ..Chapeau de paille", ,.A nous la liberté", ,.Le million", zal „La Beauté du Diable" een teleurstelling bete kenen, ook al gaat. de film weer vér uit boven wat de regisseur in Amerika maak te: zij die Clair alleen maar uit de laatste jaren kennen zullen zijn nieuwste film ondergaan als een verrassend werk met humor en dwaze invallen, dat in ieder ge val volledig afwijkt evenals Cocteau's „Orphée". van h~: platgetreden paadje der studio-routine. C. B. e de Wierdijk, werd door ingezetenen aan het museumbestuur geschonken en in dat huis worden nu de eerste verzamelin gen ter bezichtiging opgesteld. Buitenmuseum: een compleet Het Zuiderzeemuseum is, in zijn defi nitieve vorm, zeer groots opgezet. Het zal op den duur bestaan uit een binnen- en een 'buitenmuseum; voor het eerste is nu de grondslag gelegd door het Pepei- huis en door een rij eveneens 17e eeuw- se huizen daarnaast, die nog gerestau reerd en ingericht moeten worden. Het buitenmuseum wordt een unieke instel ling. want het zal een geheel dorp wor den, met een bevolking die uitsluitend de oude beroepen van rond de Zuider zee zal beorienen De bouw en de in richting van dat dorp zal nog wel heel De plaquette ter herinnering aan de 14 Amerikaanse journalisten, die bij de ramp met de „Franeker" om het leven zijn gekomen. Zoals gemeld zal de Amerikaanse ambassadeur in ons land, mr. Selden Chapin, deze plaquette, die een plaats krijgt in het Ned- Persinstituut te Amsterdam, op 12 Juli a.s. onthullen. De Wes'duitse socialisten hebben gis teren met een overweldigende meerder heid besloten, afgevaardigden te zenden naar de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. Zoals bekend, hebben zij zich tot het einde toe verzet tegen toetreding van Wes't-Duitsland tot de Raad van Europa, cn in het parlement stemden zij unaniem tegen. Nu deze toetreding ondanks hun verzet een feit is geworden, eisen de so cialisten de hun toekomende zetels in de delegatie op. West-Duitsland. dat als toegevoegd lid alleen in de consultatieve vergadering zitting zal hebben en niet in het comité van ministers, zal 18 zetels krijgen. Vol gens parlementaire kringen zullen de chr. dem. 19 zetels krijgen, de socialisten 6 en de liberale vrije democraten 3 ze» iels. De besprekingen inzake het handels verkeer tussen Nederland en Finland, te Helsinki eindigden op 29 dezer met het paraferen van een acccord. De handel tussen 1950 18- hebl en jaar. rokken landen gedurende cog-veer de ri de omvang j.-.ciui'ende hel voorafgaand#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4