PHILIPS staat er goed voor 50 Jaar strijd tegen de misdaad ZIEKTEVERZUIM IN HET BEDRIJFSLEVEN r Begin van brand in trein Meer omzet en meer export Minder gebruik van gedistiHeerd Dertig gezinnen moeten woning ontruimen V. Lustrumspel van ir. Edmond Nicolas Viermaal zo groot als voor de oorlóg Bewindsregeling voor Nieuw-Guinea Posities sclieDen met troepen, repatriërenden en emigranten In het voetspoor van minister Wyers VRIJDAG 30 JUNI 1950 PAGINA 5 Omzetten blijven dalen Groot verlies in het buitenland Gem. Huisvesting te Ede weet geen oplossing DIENSTWEIGERAAR GEVONNIST BOERDERIJ UITGEBRAND MONTY LUST GEEN RAUWE VIS" Weer warmlopen der assen MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN MINISTER LICHTVELD HET ONGELUK MET DE STRAALJAGER Wrakstukken gevonden H.H. WIJDINGEN OEKRAINISCHE SEMINARISTEN C. Jvan Ledden Hulsebosch legt zijn werk neer (Van onze Amsterdamse redactie). Een millioen Papoea's Mr. Struycken over zijn taak DR. A. F. PHILIPS Veranderde mentaliteit? SCHEEP V AARTBER1CHTEN RIVIERTIJDINGEN VISSERIJ IS2 JS i CH 32 7 k SCH 40 5 k-« In het verslag over het vorige boek jaar van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, werd de verwach ting uitgesproken, dat in 1949 een conso lidatie zou intreden. Inderdaad is dit t.a.v. de productie der Nederlandse fabrieken ook het geval geweest. Zoals uit het ver slag over 1949 blijkt bedroeg de produc tiestijging der Nederlandse fabrieken slechts 3 pet. vergeleken met 35 pet. in 1948. Gedurende de eerste vijf maanden van 1950 was de productie echter hoger dan in de overeenkomstige periode van 1949. De gerealiseerde omzet heeft evenwel de verwachtingen overtroffen. De stijging beliep 17 pet. t.o.v. 1948 en kwam op 152 (v.j. 130) pet. van het niveau van 1947. Tot dit resultaat droegen nagenoeg al de hoofdindustriegroepen bij. De omzetstij ging van de oorspronkelijke standaard producten (gloeilampen, radio-ontvang- buizen en -apparaten) bedroeg 16 pet., die van alle overige producten 19 pet. Laatst genoemde groepen bereikte hiermee een aandeel van 42 pet. van de totale om zet. Voor het jaar 1950 wordt in het bijzon der als gevolg van de activiteit op het gebied van de nieuwere producten een verder, zij het minder groot omzet-accres verwacht. De export uit Nederland aan Philips- oridernemingen en derden steeg in het verslagjaar met 13 (v.j. 19) pet. vergele ken met het voorafgaande jaar. Hierbij te bedenken, dat het exportvolume in 1947 reeds aanzienlijk hoger lag dan in 1938. h*1 Philips aandeel in de totale Nederlandse industriële export bedroeg ruim 10 (11.6) pet. De invloed van de devaluatie op de ex port wordt niet groot geacht, terwijl men met betrekking tot die van de liberalisa tie van de handel weinig optimistisch ge stemd is. Desondanks verwacht men voor 1950 een verdere stijging van de export, mede door de toenemende levering van nieuwe voor het buitenland aantrekkelijke arti kelen. In de eerste vfjf maanden van dit jaar was de totale export reeds hoger dan in dezelfde periode van 1949. Gewezen wordt nog op de sterke In dustriële ontwikkeling van de Philips bedrijven in West-Duitsland, welke ge paard ging met een stijging van de ex- P°rt naar dit gebied. ,,ln de naaste toekomst kunnen belang rijke productie-uitbreidingen worden ver wacht, aldus het verslag, nodig om te kunnen voldoen aan de snel toenemende vraag in de televisiesector. Belangrijke industriële voorzieningen zijn hiertoe noodzakelijk, waarvoor maatregelen in voorbereiding zijn. Wat betreft het algemene marktbeeld wordt opgemerkt, dat zich in de meeste gebieden 'n verdere verschuiving van ver- kopersmarkt naar kopersmarkt voordeed. Mede daardoor nam de buitenlandse con currentie toe. De export van Duitsland was nog gering, maar sterk stijgende. Anderzijds verminderde als gevolg van de dollarschaarste in de meeste landen de invoer uit de V.S. De consumentenprijzen van de Philips- producten zijn niet of in geringe mate gedaald. Deze prijsstabiliteit werd echter gesteund door het feit, dat in de meeste landen loonsverhogingen en verhoging van materiaalprijzen optraden. Het saldo van de exploitatierekening over 1949 bedraagt J 28.498.605 23.081.679). Voorgesteld wordt een be drag van i 15.000.000 (10.000.000) over te brengen naar de conjnnctuurreser- ve, welke daarmee komt op 35.000.000 Hierbij wordt aangetekend, dat deze reserve ook betekenis heeft gekregen in verband met de resultaten van de Philipsmaatschappijen, die juridisch niet aan de vennootschap behoren. Zoals reeds gemeld wordt voorge steld evenals vorig jaar op de 6 pet. cum. pref. aandelen 6.6 pet. en op de gewone aandelen 9 pet. dividend uit te keren. De ontwikkeling van het concern, zo wel t. a. v. de zich geregeld uitbreiden de artikelenreeks, als t. a. v. de produc tievestigingen buiten Nederland en dp weer optredende noodzaak van finan ciering van de verkoop op afbetaling, doen ook voor de toekomst verdere in vesteringen verwachten, waarvoor de huidige liquiditeitspositie voorlopig ruim te biedt. Een tijd geleden hebben wij erop ge wezen, dat de handel in en het gebruik van gedistilleerd blijkbaar over 't hoog tepunt heen was en dat de laatste maan den van een gestadige teruggang moest worden gesproken. De thans gepubliceerde nieuwste cijfers bewijzen duidelijk, dat deze tendens aan houdt en eerder sterker wordt dan af neemt. Zo was de opbrengst van de ge distilleerd-accijns over April van dit jaar ruim 18 pet. lager dan in April 1949. De indexcijfers van de geldomzetten in de groot- en kleinhandel in gedistilleerde dranken spreken een niet minder dui delijke taal. Het gedeelte van de koop kracht van de consument, dat voor de aankoop van alcoholhoudende en alcohol vrije dranken kan worden besteed, blijkt steeds kleiner te worden, hetgeen door de ontwikkeling van het economische le ven en de heersende omstandigheden verklaarbaar' en ook wel te voorzien was. Ter illustratie volgen hier enige door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte indexcijfers betreffende het omzetverloop in de handel (basis: 1947 - 100). Kleinhandel in alcoholh. en De gang van zaken in het lopende boekjaar, zo meldt het verslag, is tot dusverre gunstig. De vergroting van de omzet en de voortschrijdende techniek en efficiencyverbetering doen, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, voor 1950 een bevredigend resultaat verwachten. Aan het verslag is toegevoegd een geconsolideerd overzicht per 31 Decem ber 1949 van het totaal belang van aan deelhouders van de N. V. Philips Gloei lampenfabrieken en begunstigden in ie Engelse en de Amerikaanse Trust. Het vermogen van de Engelse Trust beliep per 31 Dec. 1949 3.053.417 (v.j. 3.499.967) en dat van de Ame rikaanse 12.142.470 (15.081.282). De teruggang is wat de Engelse betreft te wijten aan bedrijfsverliezen bii eni ge van de tot die trust behorende ven nootschappen. Reeds in het laatste deel van het verslagjaar viel een verbete ring waar te nemen, welke zich tot he den heeft voortgezet. De vermindering van het vermogen van de Amerikaanse trust is uitsluitend het gevolg van het verlies bij de belangrijke inkrimping van de fabricage-activiteit in de V. S. Afgezien hiervan was het bedrijfsresul taat van de gezamenlijke tot de Ameri kaanse Trust behorende vennootschap pen positief. Het geconsolideerd overzicht vermeldt o,a. als activa: vaste activa 135.314.618 (102.897.723), voorraden 254.946 349 (290.714.333), debiteuren 215.185.278 (167.036.394). liquide midd. f 177.893.063 (77.710.422); en als passiva: kap. en res. 257.029.053 (239.778.784), trustverm. 64.513.944 (77.194.233) tegen lagere koers dan normaal schulden op lange termijn 183 173 784 (96 840.998). sch. op korte termijn 297.628 353 (244.822.701) w. v. bankcred'. 89.304.608 (73.861.675). Grooth. in gedi still alcoholvr. dranken midden en grootw. stands- Periode: likeuren bedrijven zaken' Jaar 1948 164 136 153 Jaar 1949 161 120 140 le kwart. 1949 167 121 146 2e kwart. 1949 150 105 121 3e kwart! 1949 142 104 120 4e kwart. 1949 184 151 174 le kwart. 1950 144 96 107 Uit deze gegevens blijkt ,dat de om- ZPtten gedurende heteerste kwartaal van 1950 in de groothandel bijna 14 pet- in de grootwinkelbedrijven ruim 20 pet er in de middenstandszaken bijna 27 pet lag.m waren dan in het eerste kwartaal van 1949. De accijnsopbrengsten in de eerste vier maanden van 1949 en 1950 toonden het volgende verloop; Jan. 1950: 7.498.090 (v.j. 7.946.000); Februari 6.707.000 7.177.000); Maart 8.265.000 (9.146.000): April 7.153000 (8.765.000). (In Novem ber en December 1948, de beste maan den van het jaar, waren deze bedragen resp. 10.381.000 en 10.856.000). Over Tde eerste vier maanden bracht de accijns dit jaar 29.623.000 op tegen 33.034.000 in dezelfde période van 1949; een ver mindering derhalve van 3.411.000. De gemeentelijke huisvestingsdienst in Ede is plotseling voor een vrijwel hopeloze taak geplaatst. Vóór 31 Juli a.s. moeten namelijk dertig gezinnen, wo nende aan de Infanterie- en Artillerie laan, op aanzegging van de Inspectie der domeinen en registratie te Nijmegen hun woning ontruimen en men heeft (natuurlijk) geen andere woning voor deze mensen. De opdracht tot ontruiming is via de Inspectie der domeinen en de genie te Arnhem afkomstig van het Ministerie van Oorlog. De woningen, waarom het hier gaat, zijn namelijk militaire woningen, die voor de oorlog merendeels onbewoond waren en die men toen gaarne aan burger gezinnen verhuurde. Het garnizoen Ede ondergaat thans echter een sterke uit breiding en naar raming zullen binnen zeer afzienbare tijd 300 militaire gezinnen aan woonruimte geholpen moeten worden. Dit verklaart, waarom bovenbedoelde gezinnen thans de door hen bewoonde percelen zullen moeten ontruimen. De verplichte opzeggingstermijn van één maand is in acht genomen, terwijl ook de huurcontracten de bepaling bevatten, dat de door burgers bewoonde militaire huizen zo nodig ontruimd moeten worden. Waar de „op straat gezette" gezinnen echter moeten blijven Is een grote vraag. In Ede heeft men reeds een wachtlijst met ver over de duizend gegadigden voor een woning en van de onlangs toegewezen honderd nieuwe woningen moet de eerste steen nog gelegd worden. Het Arnhemse hof heeft de 25-jarige Haagse assistent-accountant H. M. S. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand en plaatsing in een rijkswerkin richting voor de tijd van vier maanden. De proc.-generaal had een maand gevan genisstraf en 6 maanden R.W.I. geeist. S. was als dienstweigeraar bij de DUW geplaatst, maar na vijf maanden de spade te hebben gehanteerd vertrok hij naar huis om niet in het kamp terug te keren. De rechtbank te Assen behandelde de zaak in eerste instantie en veroordeelde S. tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand en voorwaardelijk RW1 van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. In hoger beroep sprak de Leeuwarder hof verdachte vrij maar de Hoge Raad besliste, dat de zaak opnieuw moest wor den berecht door het Arnhemse hof. (Van onze correspondent). In de z.g. Groenstraat, een wijk van de gemeente Ubach over Worms, ontstond Donderdagmiddag brand in een oude gedeeltelijk uit leem opgetrokken boer derij, welke één blok vormt met drie andere percelen. Het woonhuis van deze boerderij brandde grotendeels af, terwijl de stallen geheel verloren gingen. Het vee kon op één varken na worden gered. Ook een van de aangrenzende percelen liep brandschade op, terwijl het hele blok waterschade kreeg. „Nu kan ik begrijpen, waarom de Nederlanders er zo goed uit zien", zeide vanmorgen veldmaar schalk Montgomery, toen hij een bezoek bracht aan een rederij c n haringhandel te Scheveningen en daar zag hoe een paar Schevenin- gers op vakkundige wijze een nieuwe haring door het keelgat lieten glijden. De veldmaarschalk, die blijkbaar een zwak voor Scheveningen heeft want bij een vorig bezoek aan Nederland heeft hij de plaats al meer bezocht, was ditmaal spe ciaal hierheen gekomen om te zien hoe de Nederlandse vishandelaren de haring behandelen en tevens om achter het geheim van de po pulariteit van dit product te ko men. Maar hfj verstoutte zich niet om zelf de proef op de som te ne men en een „rauwe vis" te eten. Dit liet hij maar over aan een van de leden van zijn gevolg, wie de kennismaking met dit voor hem nieuwe product goed beviel. (Van onze correspondent). Opieuw heeft zich een geval van trein- brand voorgedaan veroorzaakt door het warmlopen der assen, doch ditmaal was het minder erg dan bij de branden in de kindertreinen. Toen de electrische trein; die om even 10 uur gisterochtend uit Amsterdam naar Amersfoort was vertrokken, het station Bussum verliet, ontdekte men daar dat onder één der wagons uit rookwolken kwamen. Direct waarschuwde men hat station Hilversum. Bij aankomst aldaar speelden er reeds vlammen onder de be trokken wagon, doch toen de trein stil stond, doofde het vuur vanzelf. Het bleek dat de assen van de wagen waren warm gelopen. Men heeft het beter geoordeeld de trein niet naar Amersfoort te laten door rijden. De sneltrein naar het Noorden, die in het Gooi niet stopt, werd ingescha keld en deze stopte in Baarn en Hi'ver- sum om de reizigers verder te vervoeren. De reizigers uit Amersfoort in de rich ting Amsterdam werden echter gedu peerd, daar de electrische trein later niet uit Amersfoort, maar uit Hilversum te rugreed. Ter gelegenheid van de lustrum-studie- dagen der Limburgse universiteits stu denten van 28 tot en met 30 Juli te Ca- dier en Keer en Maastricht, zal doör de Kerkraadse studenten vereniging „St. Paulus" de eerste opvoering gegeven wor den van een waghespel „De bekroning van Fortinbras, prins van Noorwegen". Dit waghespel werd geschreven door ir. Edm. Nicolas. De regie is in handen van de regisseur Gabriel Beckers uit Beek (L.). Het ligt in de bedoeling dit waghe spel ook nog in andere plaatsen ten to nele te brengen. De leden der Surinaamse Staten J. Pengel, D. Findlay en dr. H. van Ommeren, hebben een motie van wan trouwen, die door de Nationale Partij Suriname (buiten de Staten) tegen de heer L. Lichtveld, minister van Onderwijs en Volksgezondheid, is aangenomen, „ter goedkeuring" aan de Surinaamse Staten aangeboden. Leden van het personeel van de vlieg basis Leeuwarden hebben gisteren, met schipper Groendijk van de „Lauwers- zee" (die een beurtdienst Schiermonnik oog onderhoudt) naar de wrakstukken van de bij Schiermonnikoog verongeluk te straaljager gezocht. Er zijn inderdaad wrakstukken gevonden, waar bij laag water omheen gelopen kon worden. Zij werden aan boord van de „Lauwerszee" gebracht, waarmee ze naar Dokkum zou den worden getransporteerd. Het Ijjk van de piloot is nog niet ge vonden. Wel werden enige kledingstuk ken aangetroffen. In de kapel van het klooster der paters Augustijnen te Culemborg heeft mgr. J- Bucko de H. Priesterwijding toegediend aan de Eerw. Heer Jaroslav Milanytsj en het Diaconaat aan de Eerw. Heren Julius Riotte en Baziel Pryjma. De nieuwgewijde priester zal binnenkort zijn intrede doen in het klooster der paters Studiten le Chevetange, België. Op voorstel van het Episcopaat en de R.K. Artsen vereniging heeft thans ook het Dekenaat Culemborg een R.K. Bureau voor huwelijksvoorlichting gekfegen. Gees telijk leider is pastoor D. F. Liphuyzen van de St. Barbaraparochie te Culemborg. Als medische leiders zijn aan het bureau toegevoegd de doktoren J. Wachters en L. Bongaerts beiden uit Culemborg. Wie dat rustige laboratorium op de Nieuwendijk 17 in Amsterdam binnen trad, werd steeds getroffen door de buitengewone verzameling instrumenten die er aanwezig was. Met de dag is de laatste tijd het aantal gegroeid, dat een kaartje draagt: „Verkocht aanleve ring per 1 Juli". Morgen begint deze exodus, die de op heffing betekent van het alom bekende en in de kringen van misdaad alom gevreesde laboratorium van de heer C. J. van Ledden Hulsebosch. Oorspronkelijk was het een apotheek, waarin vader Hulsebosch in 1883 een onderzoekingsbureau begon. In 1900 tijdens zijn universitaire studies, kwam Hulsebosch Jr. bij vadei op het „lab" waar hij 2 jaar later eigen baas werd Hadden de werkzaamheden van het laboratorium op gerechtelijk gebied zich tot dan toe bepaald tot het zoeken naar vergiften en de eerste inktstudies, de jonge Hulsebosch begreep dat voor de criminologie veel meer nodig was. Samen met een Rotterdams hoofdinspecteur was hij de eerste, die een vingerafdruk onderzocht en daar tot angst en beven van het gerecht conclusies uit durfde te trekken, die later volkomen juist bie- ken te zijn. Zo was het nog 45 jaar ge leden 1 In Berlijn, Dresden, Wenen en Lausanne volgde de heer Van Ledden Hulsebosch verschillende cursussen, maar toen hij het geleerde in Nederland wilde gaan toepassen, bleek-dat niet erg gemakkelijk te gaan, omdat de politiemannen met al hun goede wil, niet gewend waren met die nieuwe methoden rekening te hou den. Zo begon de criminoloog in 1913 de opleidingscursussen in wetenschappelijke speurkunst De Amsterdamse politie ging haar jonge rechercheurs op school doen op de Nieuwendijk. waar voorts ook rijksveldwachters, marechaussees en In dische politiemannen de 22 stoelen van het „leslokaal" bevolken. De heer Van Ledden Hulsebosch werd de eerste politie-deskundige en de eerste privaat docent in de crii inologie aan de Am sterdamse universiteit. In zijn eers'e functie ging hij in 1942 op pensioen on hij was blij dat hij toen kon gaan! privaat docent is hij op pap:er nog steeds al heeft hij na de oorlog geen colloPS meer gegeven Ongeveer 4000 mensen hebben bij hem geleerd. Zeer veel verdiensten heeft de heer Van Ledden Hulsebosch zich in de looo van zijn vijftig-jarige werkzaamheid als criminoloog vergaard Zijn belevenissen heeft hij voor een groot deel beschreven in een boek, .at misschien door een tweede zal worden gevolgd, omdat er zich in dit leven, zo nauw verweven met gerecht en misdaad, zoveel heeft afge speeld. (Van onze medische medewerker). Er is een merkwaardige tegenstelling tussen de enorme vooruitgang van de behandeling van allerlei ziekten, de voortdurende verbetering van de gezond heidszorg, de steeds vollediger sociale verzekering bij ziekte en invaliditeit ener zijds en het arbeidsverzuim wegens ziekte anderzijds. Over ziektestatistieken beschikt de geneeskunde niet; om de eenvoudige reden, dat er geen aangifte kan ge schieden van elke kleine stoornis van onze gezondheid. Wel beschikt het be drijfsleven over cijfers betreffende ver zuim van bet werk tengevolge van ziekte, hetgeen men gewoon is ziekte verzuim te noemen. Bij een statistische bewerking van dit ziekteverzuim maakt men onderscheid tussen de ziektefre quentie en de gemiddelde ziekteduur. Onder ziektefrequentie verstaat men het gemiddelde aantal malen, dat iedere werknemer per jaar ziek is. De gemid delde ziekteduur is het gemiddeld aan- ta:. dagen per ziektegeval. Het is duide lijk, dat door een griepepidemie, waar- Het aangekondigde wetsontwerp tot regeling van het bewind op Nieuw-Guinea is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de samenstelling ervan is de regering uitgegaan van de Surinaamse staatsrege ling. Ook werden enkele bepalingen uit de Indische staatsregeling overgenomen, terwijl voorts in aanmerking werd geno men de jongste Australische wetgeving voor Australisch Nieuw-Guinea. De ontwikkeling van de inheemse bevol king is over het algemeen van dien aard, dat vooralsnog slechts een uiterst gering percentage in staat kan worden geacht op lager niveau deel te nemen aan het be stuur des lands. De mogelijkheid wordt echter opengesteld, dat de gouverneur zich terzijde doet staan door een of meer adviescolleges, bestaande uit volkshoofden en andere vooraanstaande inheemsen. De bevolking is op het ogenblik als volgt samengesteld: Papoea's naar schat ting 1.000.000 zielen, waarvan nog geen 300.000 onder bestuur gebracht; Indonesiërs rond 10.000, waarvan ca. 6000 bij de olie- bedrijven werkzaam op tijdelijk contract; Chinezen rond 2800; Nederlanders rond 5000 zielen. De „Alphard", op reis van Rotterdam naar Porto Alegre was 29 op 430 mijl N. van St. Pauls Rock. De „Asturias", op de thuisreis naar Am sterdam, is 29 Juni van Djakarta vertrokken De „Atlantis", op de thuisreis naar Am sterdam, is 29 Juni (16 u,). van Port Said vertrokken. De „Castelbianco", op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde 29 Juni Gibraltar. De „Gerela Harry Taylor" wordt 1 Juli te Amsterdam verwacht, ontscheping 'S mid dags'' om 2.3Q- Dè „Goya", wordt 3 Juli te Amsterdam verwacht, ontscheping 's middags om 2 uur. De „Kota Inten', op de thuisreis naar Rot terdam, passeeerde 29 Juni Kaap Bon. De „Sibajak", op de thuisreis naar Rotter dam, passeeerde 29 Juni Gaap Bon. De „Waterman", op reis van Rotterdam, naar Java, wordt 1 Juli te Port Said verw. De benoeming van mr. Struycken tot minister is voor Breda als een verras sing gekomen, ivlen wist wel, dat hij op het punt stond tot voorzitter van de Mijnindustriqraad benoemd te worden, maar men had er totaal geen vermoeden van, dat deze benoeming zou worden verwisseld voor die tot minister. Ook mr Struycken zelf, zo vertelde hij, had zich reeds volledig ingeleefd in zijn functie bij de Mijnindustrieraad. Hij aanvaardt het ministerschap met vreug de vooral omdat hij, advocaat geweest zijnde, thans de gelegenheid krijgt juri disch werk op hoog niveau te kunnen aanpakken. Hij is er van overtuigd, dat een hele serie vraagstukken op justitieel terrein op oplossing wacht. De minister is daarbij van mening, dat hij daarbij op de door minister Wijers ingeslagen weg kan voortgaan, omdat deze aldus de nieuwe bewindsman systematisch en logisch verschillende hervormingen heeft aangevat. Onder de vraagstukken, die thans actueel zijn noemde minister Struycken o.a. de liqui datie vim het oorlogsrecht, de reorgani satie van het gevangeniswezen, het po- litievraagstuk, de omvorming van het burgerlijk wetboek en het vraagstuk van de journalistieke verantwoordelijkheid. Minister Struycken zal voorlopigin Breda blijven wonen. De gezondheidstoestand van dr. A. F. Philips, zo vernemen uit Eindhoven, laat in de laatste maanden te wensen over.. Alhoewel hij aan wisselingen onderhevig js en zich de laatste dagen minder gunstig laat aanzien, bestaat er op dit ogenblik nog geen direct levens gevaar. door vele mensen korte tijd ziek zijn, de ziektefrequentie, geweldig stijgt en het gemiddeld ziekteverzuim daalt. Rheumatiek, tuberculose, kanker e. d. verhogen door hun lange duur de ge middelde ziekteduur. In het laatste nummer van een der Nederlandse medische periodieken ko men cijfers voor, die ernstig te denken geven. De ziektefrequentie is voor het jaar 1949 voor ons land zo ongeveer 1.1 en de gemiddelde ziekteduur 14,7 dagen. Wanneer we deze statistische cijfers in een meer aanschouwelijke vorm willen gieten dan moeten we zeggen, dat elke werknemer in 1949 meer dan twee weken wegens ziekte verzuimd heeft. Deze nuchtere feiten werpen een ge hele serie problemen op. Waarin moet de oorzaak van dit verhoogde ziektever zuim gezocht worden? De tuberculose maakt thans meer slachtoffers dan voor de oorlog, doch daarmee is het grote verschil niet verklaard. Algemeen zoekt men de oorzaak van de groei van het ziekteverzuim in de geest van de arbei der. De geestelijke gezondheid is ach teruit gegaan. Daardoor treedt eerder dan vroeger een gevoel van ziek-zijti op, waardoor het werk wordt neergelegd. De psyche van de mens heeft een enor me Invloed op zijn prestatievermogen en zijn ziekteverzuim. In dit verband moet men letten op een belangrijk on derscheid. Vooreerst kunnen persoonlijke factoren iri de menselijke geest maken, dat men bij het werk uitvalt. Vervol gens kunnen ook groepsfactoren daarvan de oorzaak zijn. Als groepsfactoren moeten in de eer ste plaats gelden de invloeden, die van de medearbeiders in een ploeg of van de medebeambten van een kantoor, kortom van de medewerkers in een arbeidsge meenschap, uitgaan. In de tweede plaats moet de invloed van de ploegbaas, van de personeelschef, van de directie, kortom van de leiding genoemd warden. En tenslotte vraagt de gehele mentali teit van de bevolking aandacht. Hierin worden culturele, sociaal-economische, politieke e. a. invloeden verdisconteerd. In bedrijven of landen waar veel sta kingen zijn, is ook het ziekteverzuim hoog. De laatste wereldoorlog heeft ons in zicht in de betekenis van de mentali teit op het prestatievermogen belang rijk verrijkt en het is de Angelsaksische iegerpsychiatrie geweest die dit onder cuideiijke woorden heeft gebracht. Na ae oorlog is vooral in Amerika deze kennis toegepast op het bedrijfsleven en met succes. Verbetering van de mentaliteit en zorg voer de geestelijke gezondheid doen het zieKteverzuim dalen en de arbeids- met te verwaarlozen. Laten wij zorgen bij de industrialisatie van ons land deze menselijke factoren vreugde stijgen. De nieuwbenoemde minister van Justitie, mr. A. A. M, Struycken. ROTTERDAM aangekomen 29 Juni: Bury, Hull, Ver. Humber, Parkh., stg.; Ambiorrx Casablanca, v. Uden, Binnenh., erts en stg.. Lisa Essberger, Ambess, v. Ommeren, Petr.b. benzine; Scotland, Grangemouth, Neerlan- dia, Waalh., ledig; Japara, Brake, K. R. L„ Lloydk., ledig; Vlier, Londen, Rotterdam- Londen Lijn, Parkh., stg.; Ptaemigan, Lon den Ver. Agentuur Mij,, Merweh., stg., Romeia, Londen, Xnvotra, Binnenh., stg.; Helena, Londen, Ned. Zwitserse, Merweh., suiker; Temple Bar, Bremen, Furness, Maash lyedig; Becky, Alexandrië, Buys, IJselh., erts; Lancing, Mena al Ahmadi, v. Ommeren Petrh., olie; Ganymedes, Amstm, Hudig en Veder, Werf Waalh., ledig; Globe, Huil, Neerlandia, Westerkade, ledig; Borthwick Goole, Furness, 2e Kat.drh., kolen; Fort Aklavik, Huil, Anth. Veder, Waalh., ledig; Ardgryve, Dieppe, Lenders, Waalh., ledig.. Port de Bouc, uit zee, v. Ommeren, Merweh ledig; Prins Alexander, Montreal, Anth. Veder, IJselh., stg.; Eems, Domsjo, Wagen borg, Stroom ten anker, stg.; Bree Helle, Goole, S. S. M., Merweh., kolen; Theems, Londen, Ruys, IJselh., stg.; Teeswood, Midd- lesbro, Erhardt en Dekkers, Waalh., ledig; Constitution State, San Francisco, Lenders Lekh., stg.; Taranger, San Francisco, Vinke Merweh., stg.; Wiril, Stockholm,, Burger, IJselh., stg.; Torfrid, Iggesund, N. B. K., Jobshaven, stg.; Sirius, Havre, S. H. V., Von- delingeplaat, buinkeren! Blijdendijk, Cal cutta, V. N. S., Rijnh., stg.; 30 Juni: Nigerstroom, Duala, Ruys, Lekh stg.; Blommersdijk, N. York, H. A. L., Wilh.k stg. en graan; Bernina, Parijs. Schellen, Parkh., stg.; O. B. Sorensen, Londen, v. Ommeren, Boei 9, ledig; Nestor, Amstm, Hudig en Veder, Lekh., stg.; Tyro, Dublin, Hudig en Veder, Merweh., stg.; Fen, Londen, Argosies, 2e Kat.drh., suiker; Rother, Goole, Hudig en iPeters, Merweh., stg.; Mado, Lon den, Furness, 2e Katdrh., suiker; Markab, Boston, Wagenborg, Boompjes, ledig; Mer- wede, Schiedam, Vinke, Merweh., ledig; Adrian Degerlache en George le Cointe. twee Belgische mijnenvegers, van zee, Parkk., marine; Soemba, Londen, Salomons, Rijnh., stg.; Firecrt, Sunderland, Erhardt en Dekkers, Waalh., F. Sw., ledig; Niobe (Fr.) IJmuiden Rotrama, Waalh 30, ledig; Tilly Russ, Cuba Wambersie, Lekh., Thp., suiker: vertrokken 29 Juni: Bethune, Rouaan; At lantic, Liverpool; Iberian Coast, Antw.; G. S. Walden. Ras Tanura; Bernisse, Swansea; Cameo, Ardrossan; Orbis, Civita Vecchia; Caribia, Surte; Benlawers, Antw.; President Roovelt, Middlesbro; Libelle, Hamburg; Greystoke Castle, N. York; Hector, Amstm; Schichau, Kopenhagen; Norden, Christine- hamn; Benattow, Huil; Express, Boston; Robera, Stockhlom; Havik, Ardrossan; Rie- beeck Castle, Antw.; Fionia, Kopenhagen; Berend N, Londen; Alfonso, Antw.; Sambre, Parijs; Mazury, Gdynia; Henri Boge, Ham burg.. Sussex Elm, Hull; Ilos, Amstm; Alm- kerk, Bremen; Kastor, Cuba: Oranje Nassau, Tilbury; Wilda, Drogheda; Matar N, Antw.; American Counselor, Antw.; Split, Ryeka; Aruba, Curacao; Zeus, Bilbao; Lucas Bols I. Hamburg; Peebles, Antw.; Fiat, Londen: Frejo. Droghisland. Meliskerk, Kobe; Tiba, B. Aires: Theseus, Adam; Echo, Dublin; Julius, Immingham; Schwanzen, Brake: Black Condor, Ham burg; Southport, WesthartlepoolBorthwick, Gent; Sirius, Otterbacken; Fenna, Kopen hagen; Michel Swendep, Sundsvall; Vesthav, Mena al Ahmadi; Grana, Ardrossan; Zelos, Gothenburg. IJMUIDEN aangekomen 29 Juni: Jaga, Aar- hus, hout; bestemd voor Zaandam; Jagers fontein, Hamburg, stg.; Blyth, Goole, stg.; Hirondelle, Londen, stg.; Bosworth, Londen, stg.; Amstelstroom, Londen, stg.; Spaarne- stroom, Hull, stg.; Litelle (Duits) Rottm, stg.; Hector, West Afrika stg.; 30 Juni: Eemland, Hamburg, stg.; Sambre, Parijs, stg.; Ilos, Lissabon, stg.; Gaaster- kerk, Z. Afrika., stg.; Borneo, Indonesië, stg.; alle bestemd voor Amstm; vertrokken 29 Juni: Marsdiep, Rouaan- Ganymedes, Rottm; Asphalion, Birkenhead- Glaucus, Londen; Wiril, Stockholm; Cornelia B, Vesteraes; Draco, La Pallice; Fort de Troyon. W. Afrika; Nestor, Piraeus; Breda, Hamburg; Texelstroom, Liverpool; 30 Juni: Rossum, Hamina; Delft, Z. Pacific; Skaraborg, Antw.; Bounty Stockholm. DELFZIJL aangekomen 28 Juni: Irene, Rottm; Neptunus, IJmuiden; Skald, Londen; Julia, Kiel; 29 Juni; Despatch, Londen: vertrokken 29 Juni: Karei, Emden; Zeeland Londen; 29 Juni: Hilda, UoiiÖW.', Oceaan, Umea; Patria, Goole; Ska/1 u. Londen;"Bio, Malmo. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aagtekerk, Rottm. n, Brisbane, 2/7 te Tre- mantle verw.; Abbedijk, 29 v. B. Aires n. N, York Actinia 29 v. Goole n. Amstm: Akkrumdiïk te Camden; Alamak. Rottm n. Basra, 29 v Suez; Albireo, B. Aiies n. Rottm, 29 v: Rlo Ja Alblasserdijk. Galves ton n. Rottm via Londen, p. 29 Lizard; Alcyone, Hamburg n. Bahia. p. 30 Royal Sovereign Ucbuchlp; Aideranun Chtttagong. n. Rottm, p. 29 Oostkust Ceylon; Alkaid, Porto Alegre n. Rottm, p. 29 Porto Praya; Almkerk, 29 V. Rottm n. Bremen; Alnati 27 te B. Aires; Amstelkerk 29 v. Takoradi n. Grand Bassam; Amstelland, Santos n. Amstm p. 29 Fernanda Noronha; Amstelkerk, Rottm n Calcutta, 28 v. Bombay; Arak 29 te Antw.; Arendsdijk, N. York n. B. Aires, 29 v. Tini- dad: Arnedijk, Mavana n. Rottm via Antw., p. 30 Vlissingen; Axeldijk, N. York n. Rottm via Antw., p. 29 Bishops Rock; Bacchus 30 te La Guaira; Bengkalis, Amstm n. Java, 29 v. Port Swettenham; Bernina 30 te Rottm; Bemisse 29 v. Rottm n. Swansea; Beverwijk 30 te Hamburg; Birmingham 29 te Harlingen; Bloemfontein, Amstm n. Kaap stad p 29 Kaap Blanco; Blommersdijk 30 te Rottm; Blijdendijk 29 te Rottm; Borneo 30 te Amstm.; Bounty 30 v. Zaandam n. Stockholm; Breda 29 v. Amstm n. Hamburg. Caltex-Pemis, Ras Tanura n. Rottm, 29 240 mijl ZO. v. Malta; Caltex-The Hague, Ras Tanura n. Rottm, 29 180 mijl Z. v. Kreta, Caribia 29 v. Rottm n. Siirte; Carpo 29 v. Drogheda n. Rottm; Clavella, Miri n. Rottm, d. 29 Kaap Tenez; Cleo Dora 28 te Bombay, Congostroom, Amstm n. W. Afrika, 30 te Bordeaux; Corilla, Cairns n. Surabaja, p. 29 de Torrestraat. Dalerdijk, Rottm n. Vancouver, p. 30 Mona eil Danae 28 v. Livorno n. Napels; Davina Goekoop, 29 te Bo'ness; Delfland, B. Aires n. Amstm. 29 v. Porto Alegre; Delft 30 v. Amstm n. Chili; Despatch 29 te Delfztll. Douro 26 v. Kingston (Ja.) n. Jacmel; Draco 30 te Rottm; Duivendrecht 29 v. Liverpool n. REdam 30 te N. York; Eemland 30 te Amstm; Eems 29 te Rottm; Eljo 29 v. Delfzijl n. Malmo; Elmina 29 te Hamburg; Ena, Singa pore n. Aden, p. 29 Minicoy; Esso Amster dam, Aruba n. Rottm, 29 150 mul ZW. v. Eil. Sombrero; Esso Rotterdam, Aruba n. Rottm, 29 420 mijl NNO. v. Fibres; Ettema, B. Aires n. Curasao, p. 29 Recife; Faimsum, Casablanca n. Rottm, p. 29 KaaP Flora 29 te Karlshamn; Frejo, 29 v. Rottm n. Droghisland; Friesland, Java n. Rottm, p. 29Gaasterkerk, 30 te Amstm; Gaasterland 29 te Harlingen; Ganymedes 29 te Rottm; Garoet, Java n, Rottm, 29 500 mijl ZO. v. Pointe de Galle; Globe 29 te Rottm; Gooi land, B. Aires n. Amstm, p. 29 Fernando Noronha; Groote Beer, Amstm n. Java, p. 29 Ouessant; Gyrotama 30 te Rouaan. Hagno, Amstm n. Dublin, p. 30 Lizard, Haskeriand 29 te Leith; Hast 5 29 te Antw., Havik 29 v. Rottm n. Ardrossan; Hector 29 te Amstm; Heerengracht 29 v. Abo n. Rottm; Henriette 29 v. Horsens n. Antw.; Hercules 29 v. Stamboul n. Izmir; Hersilia, Demerara n. Amstm, 30 te Antw.; Hilversum 29 te Kiel. Ilos 30 te Amstm; Indrapoera 30 te Dja karta verw.; Jaarstroom 30 te Port Harcourt verw.; Jaga 29 te Zaandam; Jagersfontein, 29 te Amstm: Java, Surabaja n. Amstm, 30 te IJmuiden verw.; Julia 28 te Delfzijl; June 29 v. Cardiff n. Bilbao. Kamerlingh Onnes 28 v. Djakarta n. Ballk Papan; Keilehaven, Amstm n. Landana, 29 v. Tabou; Kertosono, Rottm n. Haiphong 38 te Marseille; Klipfontein 29 v. Kaapstad n. Amstm.; Koningshaven Rottm n. Casablanca 27 te Roun; Kota Agoeng 30 te Makassar; Kota Gede 30 te Hamburg verw. Langleescot (ch.) 27 te Yokohama; Laren- berg, Huelva, n. Amstm, p. 29 Dungeness; Lemsterkerk, Khorramshar n. Rottm, p. 29 Finisterre; Lena 28 v. Gent n. Malmo; Leny 29 te Londen; Lies 29 te Hull; Lindekerk 30 nog te Bahrein; Lombok, Amstm n. Calcutta 29 geankerd bij Calcutta; Loppersum 30 te Saffi; Lucas Bols I 29 v. Rottm n. Hamburg Maartje 29 v. Helsinki n. Harlingen; Maas haven, Freetown n. Londen, p. 29 Madeira; Manoeran 30 te Beira; Markab 30 te Rottm; Marken Colombo n. Duinkerken, p. 29 Oues sant; Matar N. 29 v. Rottm n. Antw.; Mata- ram, Java n. Rottm, 29 te Belawan; Mentor Alexandrië n. Amst, 30 te Algiers verw.; Modjokerto, Rottm n. Java, p. 29 Algiers; Molenkerk, 27 v. Sydney n. Newcastle (N. Z. W.); Mijdrecht. Puerto La Cruz n. Stockholm, 29 400 mijl NO. v. Flores Nederland, Teneriffe n. Port Said, p. 29 Benghazi; Neptunus 28 te Delfzijl; Nestor, Amstm n. Piraeus, 30 te Rottm: Nieuw Hol land 30 te Melbourne verw.; Nigerstroom 30 te Rottm; Noordam, Rottm n. N. York, 29 400 mijl ZO. v. Kaap Race. Oceaan 29 v. Delfzijl n. Umea; Pavo, Gent n. Stockholm p. 29 Brunsbut- tel; Phrontis, Java n. Amstm, 29 V. Port Sudan; Poelau Laut, Amstm n. Java, p. 29 Finisterre; Polydorus Java n. N. York, 30 te Singapore; Polyphemus, Amstm n. Java, p. 29 Kaap Boucaroni; Ponto 28 v. Kalix n. Rundvik; Ponza 29 v. Yxpilla n. Zaandam; Pres. Roosevelt 29 v. Rottm n. Middlesbro; Prins Alexander 29 te Rottm; Prins Willem II, Triest n. La Goulette, p. 29 Bari; Prins Willem V, Rottm n. Chicago, 30 te Havre. Reyniersz 30 te Makassar verw.; Ridder- ketrk, Kaapstad n. Amstm via Antw., 29 130 mijl ZO. v. Madeira; Roebiah, Java n Amstm, 30 te Penang verw.; Rose Marie 29 v. Port Talbot n. Amstm; Rossum 30 v. Amstm n. Hamina; Ruys, B. Aires n. Japan, 29 v. Singapore; Rijland, Amstm n. B. Aires p. 29 St Pauls Rock. Salawati, N York n. Java, p. 29 Guardafui; Salland. B. Aires n. Amstm,, 29 175 mijl Z. v. Teneriffe; Sambre, Rottm n. Parijs, 30 te Amstm; Sian 29 te Gothenburg; Slamat, Java n. N. York, 29 v. Penang; Stad Arnhem 29 v. Vlaardingen n. Genua; Stad Breda, Amstm, n. Mombassa, 30 te Aden; Streefkerk Calcutta n. Rottm, 30 te Madras. Tabian 29 te Port Blair; Tabinta 30 te Dja- katra; Taria 27 V. Singapore n. Calcutta; Ternate, N. York n. Calcutta, 29 175 mijl O. v. Aden; Texelstroom 29 v. Amstm n. Liver pool; Tilly 29 te Vesteraes; Titus, Alexandrië n. Amstm, ,29 260 mijl O. v. Malta; Tosarl, Rottm n. Java, 29 te Safago; Tyro 30 te Rottm. Urmajo 29 v. Stettin n. Hernosand. Valerius. Java n. Amstm, p. 30 Aden; Vol- kerak 30 te Bo'ness. Weltevreden Rottm n. Java, p. 29 Kaap del Armi; Westland 29 te B. Aires; Wieldrecht 28 v. Lorenzo Marquez n. Durban; Wilda 29 v. Rottm n. Drogheda; Wilpo, Zaandam n. Stettin, p. 29 Kiel. Zeeland (SSM) 30 te Londen; Zuiderkruis 29 v. Tandjong Pinang n. Muntok. Nagekomen tijdingen. Abbekerk 30 te Sydney; Ardea (ch), Ham burg n. Amstm, 29 te Bremen; Amsteldiep, Rottm n. Bombay, 29 v. Port Said; Ary Seheffer, 29 v. Bilbao n. Bordeaux; Audacia 30 te Honfleur; Ceram, Rottm n. Calcutta, p. 30 Casquets; Corona 30 v. Delfzijl n. Rostock; Da Capo 29 te Leixoes; Daie Bohmer 29 v. Tanger n. Gibraltar; Deni 29 te Goole; Depa vertr. 1 v. Rottm ri, Delfzijl; Dorinda 30 v. Heroen n. Stockholm: Echo 30 v. Rottm n. Dublin; Elma 29 v. Oskarshamn n. Grouw; Elsenburgh 28 v. Casablanca n. Rottm via Rouaan; - Fenna 30 v. Rottm n. Kopenhagen; Ferosia 29 v. Port Talbot n. St. Nazaire; Gruno 30 v. Rottm n. Hamburg; Hast 1 30 v. Esbjerg n. Londen; Hast 4 29 v. Middlesbro n. Heelsum, Galveston n. Amstm, 29 op 300 mijl ZO v. Kaap Sable; Helicon 29 V. Puerto Plata n. New York; Hestia, San Juan (PR) n. Amstm, 29 op 130 mijl N v. Eil. Sombrero; Hoogeland 30 v. Arnhem n Londen- Kuwi, Londen n. Ronnskar, p. 29 Holtenau; Magna Pete 30 te Oporto; Marva 29 te Goole; Matthew 29 v. Goole n. Rouaan; Me liskerk 30 v. Rottm n. Japan; Michel Swen- den 30 v. Rottm n. Sundsvall; Mizar N, vertr. 1/7 v Wilhelmshaven n. Middlesbro; Njord 29 v. Middlesbro n. Huelva; Norma 29 v Sundsvall n. Rottm; Odysseus 29 te Palermo; Oranjestad 30 v. Barbados n. Amstm; Papendrecht, Beaumont n. Landsend (vo) 30 op 360 mijl NW v. Flores; Perna, Curasao n Turku, 29 op 830 mijl WZW v. Flores; 'Rolf 29 V. Oporto n. Antw.; Stad Haarlem 29 v. Narvik n. Vlaardingen: Stientje Mensinga 29 te Haukipudas; Strype 28 te Hull; Theseus 30 te Amstm; Tiba 30 v. Rottm n. B Aires Van Ostade 29 te Barranquilla; Volendam, Quebec n. Rottm, 29 op 120 mijl OZO v. Kaap Race; Vulcanus, Napels n. Amstm, p. 29 Fi nisterre; Westerdam, New York n. Rottm, 29 op 900 mijl W. v. Ouessant; Willem 29 v. Kopen hagen n. Nakskov; Willem Ruys, Java n. Rottm, 30 te Southampton. LOBITH, 28 JUNI 1950. Opvaart: Gepasseerd na 16 uur en bestemd voor; DUITSLAND: Emma, Haman; Keulse vaart 1. v. Straten; Christiaan, Brands; Stella Maris, de Jong; Johanna, Verhoeven; Friso, Westerbeek; Petronella, Peperkamp; Math. Stmnes 11, peters; Louise Mathilde, Mideck; Ravonia, Vonk; Maria, Schellaars; Clarutheo, Brugman; vitessé; Biesman: Eva 8, Schulz; Cantenae, Rhein; Antonius Maria, Verburg; Spes, Beek; Cem 3, Zaal; Rhenania 29, Mül- ler; Hendrika, v. d. Horst: Fiat Voluntas 6, Meijer; Allier, Theuns; Regules, Pietsch; Stroom vaart 3, Brouwer; En Avant, Basti- aanse; Guillaume, v. d. Willingen; Froburg, Verheljen; Flora, Bastiaanse: Dollard, Abels; Rival, Kool; Spera, ter Wee; Au Revoir, Ver beek; Agnes, Weivis; Roelofje, Hartmans; Wijkdienst 30, Sjaal; Magm, Schonewil; Tribo Passmann; Lehnkering 28, Volk; Alsacien, v. d Koogh: Wilhelm Tromberend, Meqer; Grerardus Majclla, Hiemstra; Fort de France Hletbrink; Aid re Chenier, v. Rossum; Eli- beth, v. Ee, Geri, Wiertsma; Jutuma, Sem- pel; Clement, Maria, Ludewigs; Gonda, v. d. Wijngaard: San Antonio, Hammer: Dejo, Oomens; St. Franciscus, den Bakker; Jo- h.'-na, Driessen; Tilly, Schelpenoord; Jur- gens s*0:ck- v- d' E,shout: Winchermann 36, "basft Elder, Zulltg: Dalmatla. Weg: Joï.an H«r'tmans; p,/ Kesch- Versteeg; W. v. Driél öo sabbel" W' v' üriel 70, de Jonglu Rooswljk", 'ri(eer' ROTTERDAM: Kathe, v. d. Wiel; Esso 22, Hebenstreit; Esso 5, Mundt; Damco 93, Kei zer; Hamei 88, uren te; Lema, N ouwen; Majo, Bernanrt; Tosti, Damming; G 7, Leur; Esso 3, Stein; Esso 40, Leutnner; Bavaria, Seip; mau rwiecl, Buiter; lviarnomamua, v. d. iviaae. Matador, Mussig; Wimpiua, Beisel; Marconi, Binnendijk; Aerdenirout, Waasdorp; Dieren, Schellaars; Cominus, Meerman; Wodan, Koegier; Nova, Kieviet; Theo, Berns; AM STERDAM: Mevo, Reitsma; Wijkdienst 7, V. t Noorende; DEN OEVER; Arimmus, Kelier; ZWOLLE: Eendracht, v. d. Kan; HOOG KERK: Vertrouwen, Slump; ROTTERDAM: Raaö Karcher 102, Ciadar; ALPHEN a. d. RIJN: Wiggenna, Ottespeer; DE STEEG: Vios Liet, HOOGKERK; Flora, Alkema; MAAS TRICHT; Adnana, v. d. Guük; HENGELO; Cajo, Lischer; DOKKUM: Alida, Veenstra; MIDDELBURG; Ledy Adnana, Gunger; WAGEN IN GENHencor, Derksen; OPHEUS- DEN: Theo, Engeiaar, EMMELOORD: Petro nella, Donk; OOSTERBEEK: Teisme, Prins; WIJK BIJ DUURSTEDE: Verandering, van Geideren; TER APEL: Hoop op wei vaart, Wolters; REMMERDEN: Louisa, Gergoski; KAMEPEë: Op Hoop van Zegen, Kiviet; HENGELO: Jantje, Hof; BELGIë: Renee 2, Machiels; Versailles, Fernand; Lotty, Jansen; Beresina, de Kleine; Palma, Reivo, Theumssen. LONDEN: West Coaster, Urquhart. LOBITH, 29 JUNI 1950. Gepasseerd voor 16 uur en bestemd voor; DUITSLAND; Mana, Kamps; Rijntrans 6, Winssen; Harpen 3, Cominus; Harpen 32, Klos; Schubert, Duchenne; Rheinfahrt 4, Hoimann; Baden 4, Stienen; Baden 7, Her mann; Rheinfahrt 312, Bergmann; Raab Karcher 8, Steinert; Bromo, Pors; W. F. A. G. 139, Hartmansn; Raab Karcher 88, Oehler: Asosan, Kruithof; Justitia, Haas; Noordkaap, Valkenburg; Eldorado 2, Poss; Hendrika. Meijer; Java, Kristen; Wendelina, Niels; De Hoop, Oosse; Vitesse, Roelsma; Morgenster, v. Driel; Mitropa 5, v. Maanen; Dankbaar heid, Krikke; Gelria 2, Veldman; Risico 2, Smits; Lilly, Behrmann; Badenia 61, Weinig; Tiny, Foekens; Vertrouwen, Wezeman; Mar- garetha, Wezeman; Johanna, Teekman: Overijssel, Boon; Keulse Vaart 16, Mol; Verdi Brink; Tello, de Brecker; Ermda, Janssen; Miervelt, Brink; S. H. V. 65, Schaddeles; Lema, v. Santen; Humanite, Verheljen; C. B. M. 4, Joos; Solange, Berber; Navifer 3, Elfier; Stormvogel, Durinck; Prinsenhoofd. V. d. Velde: Gandia, de Smet; Kanaalvaart 21, v. 't Hoogh; Italia, Bom: Pax, Veenma; Digerdi, Verwoerdt; Wubbeling, Schmitz; Pax, Rattinghem; Emanuel, Hazejager; Paul Burmeister, Sassen; Wega, Schaa; Hans Grethe, Nobbe; Klaluitja, Snijder; Wijk dienst 5, v. Rossum; Neckar, Steenhoven; Olievos 2, Slagter; Verandering, Meinen; Liberty, Francois; M. Stinnes 12, Klingen berger; ld. 46, Hank; id. 39, Fassbender; Elzina, Postema; Nelly, v. Oost. BASEL: Edelweiss 15, v. d. Abeele; Edel weiss 3, Ketz; id. 1, Melden; Warda, Maerti- nus; St Gothard, Wendelin; Tamina, Brans; Nassovia, Vermeulen; Valeriana. Peters; Edel weiss 25, Bruinmsa: Primula, Hess; Express 33, Beije; Artemissia, Schwarz; Persia, Radema; Roekwijk, Verloop: Wijkdienst 17, v. d. Meer; Viola, Neff: Rheinunion 6, de Vloders. STRAATSBURG: Bern. Nöbus. ROTTERDAM: Eglisau, Neij; Haniel 28, Seholl: Rheinfahrt 3, Bauer- Esso 32, Cross; Mannheim 214, Bierweiler; Raab Karcher 9, Rubenach; Stromeijer 2, Bansbach; Hugo Stinnes 25, Becker; Valata, Rebsamen; Lu gano. Ducoffre; Urdard, Spiering: Thea, Ha- mngen; Atla. Jansen; UIitus, v. Gelder- Ort- win. Verduijn; Damco 15, Capp; Damco 138, Stoop; Eggishom, Lachler- Moselle, Bakema- Marie 4, Thonissen; Comptoir 24, Gerritsen: Ehana, Schijvens; Rhenania 12, Rodenkirchen; Damco 134, Durinck; Birsfelden, Verstraeten- Ajax, Drooglever; St. Maria 1, Joosten; Con tinent, Reinarz; Catharina. Hubers; Keulse Vaart 10, v. Dijk: Alex Millerand, Hartsui ker; Wilhelmina, Snijder; Fretta. Baggerman- Mozart, Knieriem; SPANNENBURG: Elisa beth Jacoba Switijnk; AMSTERDAM: Quo Vadis, Hendriksma; Hoop op Welvaart, Ver kalk; ALPHEN a. d. RIJN: Maria Wilhel mina. Leenman; MAARSSEN: Energie, Ga lenkamp- GENT: Fluviale 11, Bedet- DEN HAAG: Baden 64, Loffner; MAASTRICHT- Mannheim 234, Terjung; LOBITH: Isala 2, Krikke: DEN OEVER: Margaretha, Siibrands; DORDRECHT: Corrie, Janssen- UTRECHT: Berg, Lukkassen; Condor, Huibers; GRONIN GEN: Zwerver, Jut; WOERDEN; Dankbaar heid, Honkoop; WAGENINGEN: Maria, v. Steen; RHENEN: Energie 5, v „Bon; ARN HEM: Engelina, v. d. Velde; HOOGEVEEN: Gerarda, Marsman; HOUKES: Sybilla 3 Hoenderop: HARLINGENLibra, v d Veen- NIEUWENHOORN: De Rijn. Kielen; AM STERDAM: Andre Verstichel; Lamouette, v Essen; TILBURG: Henja, v d. Zee; MEP- PEL: Jean, Lamein; BELGIE; V 1, Mathijs: Fernand. Prest; V 1, Monpaije; Coties Roties, de Koster: Colonel a Dow, v. d. Haute; Gotelinde I, Dusson; Ca- mille, v. d. Broek; Thelebrog 8, v. Messum; Denix, Beebaerts; Carl Benz, Gerth; Thele- brug 5, v. Messum; Rijnschelde 5, de Roéck; Marechal Foch Martz HANSWEERT, 29 JUNI 1950 Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Fiat, Hut; Condor, Theunisse; Leba, Van Vijven; Vertrouwen, Theunisse; Sterna, Kik; Damco 12, Vilters; Nelly, Van Zwol; DORDRECHT: Bona Spes. Rink: Kloet, Hamerslag; ZUTFENGermaine, De Lamper: Romanie, Goyvaerts; BORN; Catharina, Van Veen: SLIEDRECHT: Zeeland. Dane; MID DELBURG: Adri, Van Wijk; OOSTERHOUT: Remaur, Jost; VENLO: Lero 1, Dooms; APELDOORN: Niets Bestendig, De Jonge; KWADIJK: Qua Vadis, Klein; BARDEN- FLAIR: Morgenstond, Greys; ALKMAAR: Epco, Lukkien; WERKENDAM: Albatros. De Waal; BREDA: Marie José, Leemput; KERK- DRIEL: Mathilde, Maes; DINTELOORD: Anna, Kieboom; LEIDEN: Brabo, De Decker; EINDHOVEN: Rosa, De Wilde; HOORN: Tempo, Sutterer; AMSTERDAM: Jama, Rou- kema: GORINCHEM: Yma, v. d. Zee; DUITSLAND: Dumas, Deroef; Les Arden nes, Beek; Niederwald, Augspurger; Hugo Sinnes 20, Kilp; Beranger, De Bruyn; Morea, Penraad; John José, Verschure; Paula, Buyks; Lloyd 23, Kuipers; BASEL: Arabia, Jonker; Arnica, Rieken- bach; Alpina 2, Martz; Navexmotor- 5, Van Steen; Marignano, Spier; BELGIë; Industrie 78, Schneider; Sanara 119, Haubrich; Navexmotor 8, Blommaert; Anoj, v. d. Vliet; Pointe a Pitre, Vroombout; Poolster, Kunst; 3 Gezusters, Remie; Fan- tana, Vermeulen; Industrie 76, Wittmann; Nijverheid, Tanis; Rijnzeevaart XI. Schellius; Rex, Pijl; Leonie, Verhagen; Maria, De Kos ter; Scheldezonen, Lockefeer; Wiladeor, v. d. Starre; En Avant, Rook; Rival, Van Kaam: Corton, Wolf; Johanna, Smit; Corrie, Broe ders; Horizon, Balk; Urie, Ploegaart; Harwo, Huismars; Dranaco 10, Ploegaart; Rubens. Meijer; Julier. Van Houten; Attentio, Grin- wis; Sambria, Smits; Citerna, Van Houwe- lingen; Velp, v. d. Dussen; Linquenda, Blok land; Coöperatieevee 3, Van Uttrecht; Olie- vos 1, v. d. Meer; Onderneming, De Waal; Heidi Haller, Scholten; Anna, Nooitgedacht; Pieternella, De Haas; Spree, Mertens; Dumbo, Ruitenberg. HOOGWATER TE ROTTERDAM. I Juli: le tij 5.39; 2e tij: 17.51. WATERSTANDEN VAN 30 JUNI. Rheinfelden 2.68 (—0.03; Breisach 2.29 (+0.07) Straatsburg 2.83 (+0.01); Maxau 4.40 (—0.11); Mannheim 3.00 (—0.09); Mainz 2.76 (—0.05); Bingen 1.90 (—0 03); Caub 2.06 (—0.04); Trier 0.16 (—0.15); Coblenz 2.X0 (—0.03); Keulen 1.87 (—0.06); Ruhrort —0.11 (—008); Lobith 9.97 (—0.06); Nijmegen 7.74 (—0.06); Arnhem 7.79 (—0.05); Eefde (IJsel) 2.90 (—0 07); Deventer 2.00 (—0.05), Mansin 55.50 0.1B); Visé 49.89 (—0.06); Borghareh 39.48 (—0.18); Belfeld 10.92 (+0.12); Grave (beneden d sluis) 3.76 (+0.69.) VAARWATERDIEPTEN. 30 Juni: PannerdenIJsselkop 2.95; IJssel- kop—Heveadorp 2.65; Heveadorp—Wijk bij Duurstede 2.35; Wijk bij Duurstede—Vrees- wija 2.40; IJsselkop—Doesburg 2.50; Does burgZutphen 2.60; Zutphen—Eefde 2.65; EefdeDeventer 3.15; Dgventer—Katerveer 2.75; Waterhoogte bij Arnhem 7.79 (—0.05.) SLEEPBEDRIJF. Ganges met baggermolen, 30 v. IJmuiden n. Rotterdam. Zwarte Zee, 29 v. Rotterdam te Glasgow. SCHEVENINGEN, 30 Juni. Binnen van de haringvisserij de loggers: SCH 250 met 100 k. van 5 schepen, SCH 4 met 204 k. van 3 scheupen, SCH 53 met 17 k. van 4 schepen, SCH 64 met 200 k. van 4 schepen, SCH 25 met 29 k. Vangstberichten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 25 k„ SCH 305 10 k„ SCH 87 27 k„ SCH 200 10 k., SCH 195 3 k., SCH 246 1 k„ SCH 341 2 k., SCH 342 1 k., SCH 402 12 k,, SCH 412 13 k., SCH 56 19 k., SCH 159 14 k., SCH 229 geen vangst SCH 263 geen vangst. SCH 339 20 k„ SCH 365 geen vangst, SCH 23 l k.. SCH 104 geen vangst, SCH 332 5 k., SCH 39 3 k., SCH 201 nog rjO mijl, SCH 264 2, k; SCH 75 3 k.. SCH 77 2 k„ SCH 57 40 k. S™ 48 14 k., SCH 51 7 k.. SCH 99 3 k., SCH 132 nog 80 mijl, SCH 133 4 k.. SCH 189 S,°rdt.do°^ SCH 49 gesleept. SCH 247 10 k., SCH 262 25 k., SCH 285 10 k., SCH 15 8 k. JS J h SCH 35 4 SCH 37 4 k.t SCH 67 4 k., SCH 84 4 k., SCH 122 5 k.. IS2 „130 1 ,k" SCH 210 3 k-. SCH 236 1 k.J SCH 297 20 k., SCH 310 geen vangst, SCH 312 1 kg., SCH 399 170 mijl afgelegd, SCH 20 10 k. SCH. 223 1 k., SCH 225 3 k„ SCH 79 30 k., SCH 141 8 k„ SCH 186 12 k„ SCH 361 14 k„ SCH 443 8 k., SCH 46 15 k„ SCH 50 45k., SCH 63 55 k„ SCH 66 1 k.. SCH 73 2 k.. SCH 89 2 k., SCH 95 7 k.. SCH 103 2 k. SCH 116 geen vangst, SCH 140 20 k., SCH 275 2 k.. SCH 3 25 k„ SCH 6 45 k., SCH 14 50 k.. SCH 24 12 k., SCH 47 niet gehoord. SCH lló 7 k„ SCH 118 5 k., SCH 302 6 k„ SCH 325 20 k.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5