6.000 Katholieken vierden het H. Jaar Pauselijke Nuntius celebreerde Plechtig Lof r OPTIMISME IN DEZE TIJD LAATSTE BERICHTEN Scheidsreehters-Pijpentournooi m m De zaligverklaring van Pius X Notulen van de vergadering van het V(ooruitstrevend) G(enootschap) Gunstige resultaten van H.A.V.-bank en Nieuwe H.A.V.-bank Moord te Leeuwarden Posities schenen met troeuen, repatriërenden en emigranten PAGINA 2' Si k-j mms AUTORIJSCHOOL WALDO Nog in December van dit jaar N. K. G. B.-ers, BELANGRIJKE VERGADERING NIÉUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SUCCES VOOR ST. AMBROSIUS BURGERLIJKE STAND EXCELSIOR II—QUICK (H.) II EXCELSIOR-V OETB AL P. P. S. C.—S. V. D. P. W. SPOORWEGONGEVAL IN FRANKRIJK EEN AUTO VOOR No. 74030 Hoofdprijzen loterij Katholiek Thuisfront KANO SLOEG OM SPOORWEGSTAKING IN V. S. NOG NIET BEëINDIGD SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG ROTTERDAMSE VEEMARKT STEDEN-HONKBALWEDSTRIJD DEN HAAG—ROTTERDAM 6—8 VLAARDINGEN LONDEN EET CORNED-BEEF LIJN 1 OVER OUDE ROUTE BEVREDIGENDE PRODUCTIES OUD-BEIJ ERLAND—S.F.C. 2—4 DORDRECHT WAS DE BESTE Nieuwe H.A.V.-bank TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Het Pontificaal Lof is begonnen; het Allerheiligste troont aandacht, waarmee het duizendkoppig op het altaar, dat het middelpunt is van de devote publiek de plechtigheden volgt. Ruim zesduizend Katholieken uit het Dekenaat Schiedam waren gisteren op het S.V.V.-veld bij elkaar gekomen om de Plechtige H. Jaarviering van het Comité Schiedam mee te vieren. Ongeveer 15 meter uit de Oostelijke doelpalen was een eenvoudig, stijlvol altaar met baldakijn opgebouwd, naar een ontwerp van een der broeders. Rondom het veld wapperde de driekleur aan verscheidene masten. Het enige wit-geel, dat gezien werd, was van de R.K. E.H.B.O., die er tegelijkertijd de plaats van toevlucht bij ongevallen mee aanduidde. De rijkdom aan pauselijke wimpels in onze stad is blijkbaar zeer gering, want vrijwel nergens zag men ter gelegenheid van deze bijzondere dag en het hoge bezoek vlaggen. Om even voor halt vier hadden alle bezoekers een plaatsje gevonden. De meesten op de lange staantribune, die dan ook goed bezet was; de genodigden op de overdekte tribunes en de zittribu- nes aan dezelfde zijde. De burgemeester en mevr. Peek waren de eersten, die plaats namen op het met tapijten behangen podium onder de lui fel van de overdekte. Nauwelijks was door de luidspreker aangekondigd, dat de hoge gast van de pastorie Frankeland vertrokken was, of de auto's van de Pauselijke Internuntius en zijn gevolg reden het terrein reeds op. Terwijl St. Radboud o. 1. v. de heer Van Beurden de feestelijke Pausmars blies, schreed Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe ze genend over het veld naar de ere-tri- bune. Zeer massaal en zeer hartelijk was het handgeklap, dat de hoge boodschap per verwelkomde. De hoogeerw. deken vroeg allereerst in het Frans aan de aanwezigen hem te willen toestaan uit aller naam Z. Exc. de apostolische nuntius bij het hof van H. M. de Koningin welkom te heten. Zich vervolgens tot mgr. Giobbe wen dend, gaf spr. uitdrukking aan zijn ge voelens van erkentelijkheid voor het feit, dat Z. H. Exc. gevolg had willen geven aan de uitnodiging om het H. Jaar in Schiedam te komen vieren. Tevergeefs zocht hij naar de juiste woorden om hier van te kunnen getuigen. Meer dan één Hollander is in dit jaar naar Rome vertrokken om gehoor te ge ven aan de oproep van Z. H. de Paus, maar daartegenover staat, dat het over grote deel zich, helaas, verplicht ziet af te zien van die reis naar de stad der Pausen, niet uit een minder goed geloof, maar om motieven, die onmogelijk op dit moment opgenoemd kunnen worden. ..Wij zijn hier bij elkaar om trouw te betuigen aan ons heilige katholiek geloof en aan de doorluchtige Plaatsbekleder van Onze Heer Jesus Christus, de Paus van Rome. Tot U, die de vertegenwoor diger van de H. Stoel zijt, durf ik deze bede te richten: „Gewaardig dit gebed van religieuze trouw te aanvaard.en, op- - dat de nauwe band, die ons bindt aan Hem. die gij vertegenwoordigt, nog meer moge worden aangetrokken". Vervolgens heette de hoogeerw. deken de burgemeester, mr. J. W. Peek, en pa ter Peters O.E.S.A., de spreker van de middag, welkom. Een woord van harte lijke dank richtte spr. nog tot de leden van het Comité Katholiek Schiedam, on der welks auspiciën deze feestelijke ge beurtenis tot stand kon komen. De door allen gezongen geloofsbelij denis klonk plechtig en massaal over het groene veld. Voor pater Peters moest in deze Credo het bewijs liggen, dat aan deze geestdrift een goed gestemde wil ten grondslag lag, zodat zijn woord in vruchtbare grond kon vallen. Hij begon erop te wijzen, dat de fees ten, die de Kerk viert, niet slechts hun rechtvaardiging hebben in gebeurtenis sen in het verleden, zij hebben een niet te bepalen geestelijke waarde, omdat zij vervuld zijn van de bijzondere genaden, welke God er aan verbindt. De belangrijkste vraag is, of wij bij die bijzondere gelegenheden openstaan om de genadestroom tot ons volle nut te ont vangen. De bijzondere stroom van genaden, welke dit H. Jaar begeleidt, zal moeten ten goede komen aan de Grote Terug keer. Is deze intentie ook door de H. Va der gesteld, omdat de Moeder Gods bij Haar verschijning in Fatima in het bij zonder deze doelstelling gaf aan de Ka tholieke wereld? Als dat zo is. dan gaat het ook om de middelen, die Zij aangaf voor die terugkeer, n.l. boete en zelf- -verloochening en een grote liefde, die immers in staat is 'n menigte van zonden te bedekken. Er is een tijd geweest in de Kerkge schiedenis. die veel geleek on deze, n.l. de 5e eeuw. Ook toen waren de barbaren in onmars om een beschaving te vernie tigen. Men meende alle hoop verloren. Toen kwam hun bekering en van die tijd waren zij geen bedreiging meer, maar een nieuw leger Katholieken, die mede-dra gers werden van een Christelijke bescha ving. Niet voor niets is daarom de H. Vader optimistisch. Niet voor niets kan Pater Lombardi zeggen, dat het Rijk van Christus wellicht nooit zo nabij was. Maar het zal mede aan ons liggen, of die kans, die voor het grijpen ligt ook wordt benut. Het woord van dezelfde Pater wordt in ditzelfde licht van een eenvoudige alledaagsheid tot een klemmende op- oproep: „Ik bid U in naam van Jesus Christus, doe in ieder geval iets! Doe toch wat! Spr. was blij, dat er zo'n groot gehoor was voor hem, maar hij was er tegelij kertijd angstig voor. Meetings en con gressen dreigen in uiterlijkheden te ver zanden. Zij hebben geen betekenis, als de aanwezigen niet weggaan met een vast voornemen en als ze niet tot maxi mum capaciteit hebben gebeden om ver lichting en kracht ter handhaving van en volharding in het voornemen. Het gaat in dit geval om het voorne men tot een persoonlijk offer. In dit verband vroeg Pater Peters zich af, hoe het met de eenvoudige geloofsbeleving stond: met dagelijkse of veelvuldige H. Communie, met Rozenkransgebed in het gezin. Men moet er zich goed van doordron gen zijn, dat het van ieder persoonlijk zal afhangen of de opzet: de grote terugkeer, werkelijkheid wordt, of deze massaal of minimaal zal zijn, of wij helpen in de victorie of mee-afbreken in de sabotage. Spr. besloot zijn rede met de bede: „Heer trek ons door Uw Moeder, opdat de grote terugkeer een feit worde". Terwijl in het kort een uitleg van de betekenis der gewaden werd gegeven, kleedde mgr. Giobbe zich voor het Pon tificaal Lof. Het koor had tijdens zijn gang naar het altaar een meerstemmige „Ecce Sacerdos" van Fries gezongen, be geleid door St. Radboud, het geheel on der leiding van Wim de Rooy. Diepe stilte en eerbied was er, toen het Allerheiligste door kapelaan Van Dijk het veld op werd gedragen en even later uitgesteld. De hoogeerw. Deken R. Reijnen fun geerde als diaken en rector Van Houten als subdiaken, terwijl pastoor L. D. Oor sprong O. P. en pastoor Raaffels troon- diaken waren. Het koor zong een meerstemmige Jesu Duleis Memoria; door duizenden werd het Magnificat gezongen, bijzonder plech tig op de dag van de viering van het blijde geheimnisvolle gebeuren, O. L. Vrouw Visitatie, toen door Maria de Magnificat voor het eerst werd aange heven. Deken Reynen bad het gebed van het Heilig Jaar, waarna het ogenblik was gekomen, dat de processie ging trekken. Aan het Allerheiligste vooraf gingen de zuiver-godsdienstige verenigingen. Er achter kwamen de burgemeester, de kerkbesturen, het armbestuur, de St. Vin- centiusverenigingen, de jeugdorganisa ties, de sportverenigingen, de stands- en vakorganisaties en de andere Katholieke verenigingen uit Schiedam, Kethel, Vlaar- dingen en Overschie. Het baldakijn werd gedragen door vier kerkmeesters van de vier kerkbesturen van onze stad. Tijdens de meer-stemmige Te Deum van Hubert Cuypers. aan het orgel be geleid door Paul v. d. Putten waren er velen, die het veld verheten, zodat iets van de gewijde sfeer verloren ging. Ge lukkig keerde de rust weer tijdens het Tantum Ergo, dat allen, begeleid door het orkest, meezongen. Bazuin-geschal markeerde het grote ogenblik van de zegen met het Allerhei ligste gegeven door de Pauselijke Inter nuntius. Daarna bleef de hoge gast wachten tot de duizenden „Aan U, o Koning der eeuwen" hadden gezongen. Het enthousiasme en het applaus waren weer zeer hartelijk, toen mgr. Giobbe vertrok, na nogmaals zegenend over het veld te zijn gegaan en met wijwater de zegen te hebben gegeven. De Plechtige Heilig Jaar-viering was geëindigd. Schitterend weer had de unie ke plechtigheid begeleid. Zo mooi, dat men soms angst had voor de spreker, die in de felle zon zijn rede van ruim drie kwartier moest uitspreken. Schiedam had op zeer vastberaden en solemnele wijze uitdrukking gegeven aan de wil om te delen in de bijzondere ge naden, welke het Heilig Jaar in zich sluit. Pater Peters spreekt in zijn feestrede over het Rijk van Jezus Christus, dat zeer nabij is, zo wij de genaden van het H. Jaar vruchtbaar maken en zo door boete en zelfverloochening in Liefde de grote terugkeer bewerken. Advertentie WSTBUCTEURS-DtnOK» K.N.A.C Naar het K.N.P. uit Rome verneemt, zijn de werkzaamheden van het kerkelijk proces voor de zaligverklaring van Paus Pius X thans zover gevorderd, dat op goede gronden verwacht kan worden, dat de zaligverklaring van deze grote Paus nog in December van dit jaar zal kunnen geschieden. Daarmede zou dan de grote reeks van zalig- en heiligverklaringen ge durende het Heilig Jaar worden afgeslo ten. De resultaten van de onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. in het grafisch bedrijf zijn bekend. De ledenvergadering van morgen, Dinsdag 4 Juli, zal geheel gewijd zijn aan dit nieuwe contract. Deze vergadering wordt gehouden in de R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Aan vang 8 uur. De heer C. Pot zal het nieuwe contract toelichten en verdedigen. In de afgelopen nacht is de kellner C. F. van het café Lido aan de Tweebaks- markt te Leeuwarden op het trottoir voor het café vermoord gevonden. OAGBIAO VOOR SCHIEDAM FN OMSTREK f Ft Temidden van de knielende gelovigen wordt het Allerheiligste om het veld heen gedragen door Z.E. Exc. Mgr. Giobbe. Het baldakijn wordt ge dragen door vertegenwoordigers van de vier kerkbesturen van onze stad. Omdat onze voorzitter enige profijte-iin de flat Nieuwlanddie doen als- lijke medische karweitjes buiten zijn boe-I maar tsjik, tsjok, tsjok, tsjik....". ken heeft kunnen houden, was er de no- I „Dat zal een nieuwe Jitterbug wezo dige sterke drank om een vergadering te grinnikte de voorzitter, terwijl hij een 72ste Jaargang No. 21275 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal, 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-pri.is op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdr«d«rtteur: Leo J. M. Hazelzet. beleggen. Als eerste punt van de agenda stroomde het warme water van de flats voor be jaarden over de tafel. Er wordt beweerd dat sommige uit gekookte ouden van dagen een soort filiaal badhuis hebben geopend en van heinde en verre komen smoezelige klein kinderen, aangekoekte neefjes en kleffe- rige nichtjes de Vlaardingerdijk afrollen om bij „Oma" of „Oud-tante" onder de warme does een lekkere Zaterdag-avond beurt te nemen, (al of niet tegen betaling in geld of natural. Wij hebben onmiddellijk onze wielren ner erop uitgestuurd om deze kwestie na der te onderzoeken. Hier volgt woordelijk zijn verslag: Kijk er is, genoten, of de berichten over dat badjes-pikken nou helemaal waar is ken ik natuurlijkerwijs niet aan de weet kommewèl heb ik een stelletje viesa jochies zien kómen en een stelletje schóne zien gaan, maar of dat nou dezelfde jt>- chies waren?....". „Men zegt", merkte de ambtenaar op, „dat er waslijnen zijn gesignaleerd met luiers en kinderkleertjes eraan en het schijnt geconstateerd geweest geworden te zijn dat er per woning 84 liter warm water in de week gebruikt wordt". „Dat is in elk geval, dunkt me, méér dan normaliter voor thee en afwaswater nodig is", meende de voorzitter. „In elk geval hangt er nou een papier tegen de muur van het liffie waar op staat dat het uit mot weze en dat er vaste uren bennen voor het warme water", rap porteerde de wielrenner. Hieruit trokken wij de conclusie dat de overheid deze kwestie reeds onder het oog gezien en waarschijnlijk verholpen heeft. Omdat we het toch over de flats hadden stelde winkelier voor, deze flats voortaan bij hun naam te noemen: „Koningin Em ma flat" en „flat Nieuwland". Verschil lende van zijn klanten daar vonden het niet prettig om de hele dag voor „bejaard aangezien te worden.trouwens" heb ben ze gezegd„Er zijn genoeg bewo ners beneden de vijftig, alleenstaande da mes en zo. „Terwille van de alleenstaande dames", besloot de politie-agent, die uit hoofde van zijn beroep een ridderlijke natuur heeft „noemen wij de flats voortaan bij hun naam". „Dan is er nog iets met de radio", wist de dichter...; „Welke radio?" vroeg de wielrenner, die niet had opgelet „De radio in de Koningin Emma flat en Het tam'boercorps „St. Amibrosius" behaalde op het intn^^tionale concours te Bree itn België de e.te prijs in de af deling UitmuntendihriöV een mooi resul taat voor de Schiedamse Ambrosiiamen onder d'e goede leiding van de heer De Koning. GEHUWD: J. J. F. Noordhoek 35 j. en C. de Willigen 31 j. GEBOREN: Catharina M. M. d. v. H. Koning en A. J. Feelders; Marcelis L. z. v. J. W. Oranje en G. Villerius; Cor z. v. S. D. Schneider en J. J. K. Daleman; Theresia M. G. d. v. B. J. V. d. Heijden en Th. A. M. van Luin. OVERLEDEN; H. J. Sitton, 71 j. vr. v. H. de Jong. kaas open sneed. Het is de lift", antwoordde de dichter en nam van de kaas. „Hoor es", met-volle-mond-praatte de wielrenner„is het nou de radio of is het nou de lift?". „Anderen beweren dat het aan de bouw ligt", pruimde de dichter verder..„bes te kaasmmmvan wie heb je die. precies weten ze het niet.... maar ver velend is het.... ja, graag nog zo'n brok ..nee, liever dat grote „Een algemene klacht" viel de ambte naar in de enige die juist zijn kaken vrij had „is dat de hallen rond de lift niet genoeg worden schoon gehouden er zijn zelfs bewoners die het vuil niet langer konden één zien en zélf met een emmer en een dweil aan de slag zijn gegaan. De ruiten aan de achterzijde zijn nog nooit gezeemd". Daar moet iets aan gedaan worden" vond de vergadering. ,De bewoners hebben zelf al een com missie in het leven geroepen", meldde de dichter. Mooi", zei de arts.... „Is er verder nog iets?". ,Er staan nog augurken en plakjes le verworst in je onderzoekkamer", ant woordde de wielrenner. „Ik bedoel over de flats", wees de arts hem terecht. Er was niets meer dan het pad naar de fietsen-bergplaats. Dat pad is veel te stei] en veel te glad. Daar zouden stripjes op gespijkerd moeten worden. Overigens mogen wij het geheel niet al te somber schetsen, want de flat-bewoners zijn over het algemeen zeer tevreden met hun be huizing.... ze zijn, ofschoon nog niet zo héél erg bejaard, toch oud en wijs genoeg om te weten dat èr overal wel iets op aan te merken valt en tenslotte moet het be stuur hier in de loop van de tijd ook nog veel leren en ervaring op doen. „Zodat wij hiermede de flats voldoen de hebben besproken", meende de dich ter. „dokter, schenk mij nog maar eens in „En zal ik", begon de wielrenner hon gerig... „Ja", gaf de arts toe„duik jij maar even in de onderzoek-kamer en breng voor ons ook nog wat mee Waarna het V.G. Voortreffelijk Gegeten en Voldoende Gedronken heeft en daarna Vrij Geruisloos naar Vrouw en huis Ge togen is. De secretaris; SEBASTIAAN 'n Stralende zomerdag maakte het tot een dubbel genoegen deze cricketmatch bij te wonen. De Hagenaars, die de toss verloren, trachten zich kalm in te spelen, doch waren reeds op 15 twee wickets kwijt. Jansen en Van Rijn hielden echter stand tot 44, op welk totaal de eerste met 25, waaronder drie zessen, gebowled werd. De wickets vielen daarna in regelmatig tempo en toen tenslotte op 94 Van Rijn voor 28 run-out ging, was de tegenstand gebroken en werd de innings op 100 be ëindigd Het bowlen van J. Kreischer was uitste kend en zijn 5 wickets voor 21 waren tenvolle verdiend. Het veldwerk liet wel wat te wensen over. Het openingspaar van Excelsior hield na de lunch geruime tijd stand en lang zaam kwamen de runs. Toen echter Lak- wijk voor 18 onnodig run-out ging, werd het een komen en gaan van batsman en leek Excelsior een geslagen team. Het veldwerk van Quick was in deze periode uitstekend, met de wicketkeeper als uitblinker. Van 25 voor 1 werd het 48 voor 6 toen eindelijk Schmitt de geest kracht opbracht om de collapse te stui ten. Steun ontving hij van Heeren, maar toen het negende wicket op 67 viel was opnieuw een dieptepunt bereikt. Vlug man dacht er echter anders over en dank zij zijn zelfbeheersing en uitstekende vie ren en zessen van Schmitt werden de bowlers van Quick tot machteloosheid ge bracht en werd onder tastbare spanning het totaal "an Quick benaderd en tenslotte onder gr gejuich gepasseerd. Toen Vlugman voor een uiterst nuttige 13 werd gebowled op een totaal van 109, bleef Schmitt met een meesterlijke 40 not out. Een nieuwe kans voor de voetballers van Excelsior. Na de 4—-1 zege die SVV op PPSC behaalde in de nederlaagserie van PPSC is die 10 overwinning van Excelsior te klein. Voor de serlewedstrijden van SFC heeft Excelsior echter Vrijdagavond met niet minder dan 52 van Neptunus 2 gewon nen, zodat zich hier wellicht een nieuwe kans voordoet. Voor de nederlaagserie van P.P.S.C. vindt Woensdagavond a.s. op de Boshoek de voetbalwedstrijd P.P.S.C.S.V.D.P.W. plaats. Aanvang 7.15 uur. Wij verwachten een spannende strijd, daar S.V.D.P.W. volledig naar de Bos hoek komt om te proberen een beter re- resultaat te krijgen van de 41 over win' nimig van SVV oomb. Hedenochtend is de expres Parijs-Saint Gervais in volle vaart op een autobus ge reden. Het ongeluk gebeurde in de om geving van Lons-le-Sauluier in. de Franse Jura. Door onopgehelderde omstandig heden waren de spoorbomen niet gesloten. De autobus, die toeristen vervoerde, werd over een afstand van meer dan een kilo meter door de trein meegesleept. Van de zes en twintig inzittenden werden drie en twintig personen gedood. Twee anderen zijn. zwaar gewond. De vijf grootste prijzen van de loterij ten bate van „Katholiek Thuisfront" zijn thans 'bekend gemaakt. De hoofdprijs, een Kaiser-Frazer-auto is gevallen op lot no 74030. Debezitter van lot no 25565 mag zoveel kopen als hij wil tot een bedirag van 2500 en Katholiek Thuisfront betaalt de rekening. Soortgelij ke prijzen vielen op de nummers 111457, 195421 en 56380, op vertoon waarvan res pectievelijk 1500, 750 en 250 'besteed mag worden. In het Noord-Hollands kanaal bij Alk maar is gisterenavond de 17-jarige J. N. die niet kon zwemmen, verdronken, nadat zijn kano was omgeslagen. Zijn 16-jarige vriend, die met hem in de kano zat en die zwemkunst wel machtig was, kon zon der moeilijkheden de kant bereiken. Een uur na het ongeval is het lichaam van de verdronken jongeman door de water- poliitie opgehaald. Aan de staking van het seinpersoneel in het Midden-Westen en Westen van de Verenigde Staten is nog geen eind geko men. De vakbond van seinpersoneel wei gerde aan het verzoek tot opheffing van de staking, afkomstig van een bemidde lingsbureau, gevolg te geven. Wel wilde men „in verband met de internationale spanningen zoveel personeel aan het werk laten gaan, als nodig is om het ver voer van noodzakelijk materieel te ver zekeren. Gedurende de afgelopen week zijn In de Nieuwe Waterweg aangekomen 311 schepen met een inhoud van 483.376 netto reg. tons tegen 289 schepen met 331.875 netto reg. tons in de overeenkom stige week van 1949. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von delingenplaat) 262, Schiedam 7, Vlaar- dingen 8, Hoek van Holland 14, Maas sluis 7, Dordrecht 3, Zwijndrecht 0, Capelle a. d. IJssel 0 en overige havens 9. 1950 1949 Nu Schepen 6.819 6.268 551 Netto reg. tons 10.223.841 8.471.421 1.752.420 Hierbij zijn 2 bunkerboten inbegrepen ROTTERDAM, 3 Juli. Veemarkt. Aanvoer: 455 vette koelen en ossen, 13 nuchtere kal veren, 380 varkens, totaal 849 dieren. Prij zen: vette koeien le soort 2.70—2.80, 2e soort f 2.50—2.70, 3e soort 2.20—2.50: var kens (levend gewicht) resp. 1.68. 1.66 en 1.60. Vette koelen aanvoer als vorige week, handel slepend, prijzen als vorige week Dinsdag. Varkens aanvoer tamelijk, handel vlot, prijzen Iets hoger. Het cag er aanvankelijk naar uit, dat Rotterdam een gemakkelijke overwinning zou behalen, want aan het eind van de eerste inning stond Den Haag achter met 40, door drie hankslagen en 2 x 4 wijd. Ook toen de Hagenaars in de derde in ning een punt scoorde, bleek er nog geen vuiltje aan de lucht, doch het werd anders toen in het Rotterdamse veld drie fouten werden gemaakt en de Hage naars mede door drie honkslagen een voorsprong van 6—4 wisten te nemen. De Hagenaars werden in de laatste 4 in nings voor nul aan de kant gezet, daar ei geen fouten meer werden gemaakt. De Rotterdammers zetten alles op al les, want, indien Den Haag ook deze wedstrijd zou winnen, zou dit voor de derde achtereenvolgende keer zijn ge weest en daardoor de uitgeloofde beker definitief door Den Haag zijn gewon nen. In de 9ste inning werd de stand ge lijk door een 3 honkslag van Fabrie (RFC) en in de 7e en 8e inning werd verder nog een run aan 'het totaal toe gevoegd, waardoor de overwinning van de Rotterdammers een feit was gewor den. Werperresultaten: Den Haag: Endlich 9x3 slag, 6x4 wijd, 6 honkslagen tegen, 7 vangen en 3 fouten. Rotterdam: De Koning 6x3 slag, 2x4 wijd, 5 honk slagen tegen, 4 vangen, 8 fouten. Score-verloop: Den Haag 0-0-1-5-0-0-0-0 is 6; Rotterdam: 4-0-0-0-2-0-1-1 is 8. UITBREIDING RAADHUIS Totale kosten f 1.810.000.— Wegens onvoldoende en ondoelmatig» huisvesting van de secretarie, het ont vangerskantoor, de politie en de dienst voor sociale zaken, deed zich reeds vóór de oorlog de behoefte aan uitbreiding van het raadhuis gevoelen. Op 21 April 1939 verleende de raad een crediet groot f 6.000.voor het maken van een schetsontwerp voor deze uitbrei ding. Een herzien ontwerp van de ar chitect Van der KlootMevburg te Den Haag werd door een beoordelingscommis sie in Dec. 1941 goedgekeurd Ofschoon bij het ontwerpen van het plan voor uitbrei ding van het raadhuis rekening moest wor den gehouden met de gestadige uitbrei ding der gemeente, heeft men destijds niet kunnen voorzien, dat het bevolkingscijfer van Vlaardingen, hetwelk in Juli 1939 30.900 bedroeg, in een tijdsbestek van 10 jaar met 50"/# zou toenemen, nog minder heeft men toen rekening kunnen houden met de belangrijke uitbreiding, welke naar mag worden aangenomen, onze gemeente in de eerstkomende decennia te wachten staat. Dat het plan, wat de ruimte-inde ling betreft, niet aan de behoeften van het moment en van de toekomst beant woordt, is dan ook te verklaren. Rekening houdende met het behoefte element zullen in het nieuwe complex zeer doeltreffend kunnen worden gehuis vest de secretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger. De totale kosten van de bouw en in richting volgens het herziene plan wor den geraamd op f 1.810.000.—. Om verschillende redenen is het niet mogelijk thans tot uitvoering van het ge hele plan over te gaan. Van deze redenen willen wij slechts noemen de onmogelijk heid om de vleugel aan de zijde van de Markt te bouwen voordat de politie el ders is gehuisvest. De behoefte aan bu reauruimte maakt het noodzakelijk om zo mogelijk onverwijld over te gaan tot de uitvoering van het eerste bouwgedeelte, zijnde de Westelijke vleugel aan de Pa terstraat met een inhoud van 7350 m3. De daaruit voortvloeiende kosten van bouw en inrichting worden geraamd op f 725.000, inbegrepen het grootste deel van de kosten der centrale verwarming van het gehele complex, omdat de kelder in het eerste bouwgedeelte wordt opgenomen; voorts verlichting, meubilering stoffering, tnar- mervloeren in gangen, markiezen, archi tectenhonorarium, kosten van toezicht, renteverlies tijdens de bouw en een post voor onvoorziene uitgaven. Van genoemd bedrag van f 725.000.- drukt naar raming op de bouw f 590.000.- en op de inrichting f 135.000.—. Het 2e bouwgedeelte omvat ruimte met een totale inhoud van 6212 m3, het 3e ge deelte 1800 m3. Uiteraard is het gewenst het gehele project zo spoedig mogelijk na het gereedkomen van het eerste bouw gedeelte te voltooien. Dat ook de uitvoe ring van het 2e bouwgedeelte urgent is, moge o.a. hieruit blijken, dat de huidige raadzaal, welke reeds thans te klein is, bij een publieke belangstelling van mini male omvang, zeker onvoldoende ruimte zal bieden als de Raad na de verkiezin gen in 1953 vermoedelijk 31 leden zal tel len. Samenvattend stellen B. en W. de Raad voor, over te gaan tot voorbereiding van de bouw van het le gedeelte en hiervoor f 725.000.— toe te staan, af te schrijven voor de bouw in 50 jaar en voor de in richting in 25 jaar. De staking van transporteurs in de vleesindustrie leidde er toe, dat Zondag vrijwel geen vers vlees te Londen was te verkrijgen. De slagers konden slechts corned-beef aanbieden. Het gevolg was, dat er een stormloop op de poeliers plaats had. De „Alphard", van Rotterdam naar Porto Alegre, is 3 Juli te Recite aangekomen. De „Asturias", op thuisreis naar Amster dam, wordt Juli té Colombo ver-wacht. De „Atlantis", op thuisreis naar Amster dam, passeerde 2 Juli Malta. De „Castelbianco", op thuisreis naar Am sterdam, passeerde 2 Juli Casquets. De „Empire Brent" ls 3 Juli te Rotterdam aangekomen. De „Fairsea" ls 3 Juli te Rotterdam aan gekomen. De „General C. H. Muir", op thuisreis naar Rotterdam, is 2 Juli van Aden vertrokken. De „General Harry Taylor" ls 1 Juli te Amsterdam aangekomen. De „General W. c. Langfitt", op thuisreis naar Amsterdam, ls 3 Juli te Port Said aan gekomen. De „Goya" ls 3 Juli te Amsterdam aange komen. De „Indrapoera", van Surabaja naar Rot terdam. is 30 Juni te Djakarta aangekomen. De „Kota Inten", op thuisreis naar Rotter dam, passeerde 3 Juli (om 3 uur) de Burlings De „Sibajak", op thuisreis naar Rotter dam, passeerde 2 Juli Gibraltar. De „Waterman", op uitreis naar Java, verw trok 2 Julj van Suez. Met ingang van morgen, Dinsdag 4 Juli zal lijn 1 weer in beide richtingen over de Beukelsdijk rijden, echter niet ver der dan de Heemraadsingel, waar voor lopig het tijdelijk einde en beginpunt van lijn 1 zal zijn. Bij een verkeersongeval op de weg van Taza naar Fez (Marokko), waar een auto bus en een vrachauto met elkaar in aan rijding zijn gekomen, zijn 20 personen ge dood en 11 gewond. De autobus vatte vlam. De productie van de HA V-Bank te Schiedam in 1949 was zeer bevredigend. Zij bedroeg, renteverzekering tot kapi taal herleid, 54,4 millioen (v.j. 39,3 millioen). Er verviel in totaal 15,9 mil lioen, zodat de netto-vooruitgang 38,5 millioen bedroeg (v.j. 26,2 millioen), aldus blijkt uit het jaarverslag. Het totaal verzekerd kapitaal steeg per 31 December 1949 tot 306,1 mil lioen (v.j. 267,6 millioen). Aan premiën werd geboekt ƒ7.877.343 (v.j. ƒ6.239.480); aan koopsommen werd ontvangen 2.164.200 (v.j. 1.004.736). Van de winst ad 1.014.589 411.017) wordt 569.455 bestemd voor de verho ging van de extra reserve, 100.000 ge reserveerd voor uitbreiding, 24.663 voor reserve sociale voorzieningen personeel, 268.971 verhoging voor reserve belas tingen. Er resteert dan 51.500 (vor. j. 30.000), waaruit aan aandeelhouders 18 12) per aandeel wordt uitge keerd. De winstuitkering aan verzeker- Met drie touringcars supporters ging S.F.C. naar Oud-Beijerland voor de derde degradatiewedstrijd. Oud-Beijerland neemt het initiatief en scoort na 5 minuten het eerste doelpunt. Een minuut daarna moet de keeper van S.F.C. nogmaals vissen. Een slecht begin Na wat heen- en weergetrap doet S.F.C, een uitval en G. Meijster scoort in de 12e minuut met een fraaie kopbal 2—1. In de 20e minuut volgt een duplicaat van het eerste S.F.C.-doelpunt. Na 40 minu ten spelen weet G. Meijster op onnavolg bare wijze weer met een kopbal de hattrick voor S.F.C. te verrichten. Stand 32 in het voordeel van S.F.C. als de rust aanbreekt. Na de hervatting gaat S.FC. in de aaiy val. In de 27e minuut maakt wederom G. Meijster uit een voorzet van A. de Jong Jr. met een goed gericht schot er 42 van. Na nog een spannend kwartier tje blaast de scheidsrechter voor het einde en heeft S.F.C. deze wedstrijd ge wonnen. De stand is nu: S.F.C. 3 gespeeld, 5 punten; ROGA 3 gespeeld, 3 punten; Oud Beijerland 4 gespeeld, 2 punten. Voor de afwisseling zijn de scheids rechters gisteren zelf maar eens gaan voetballen. De Goudse Scheidsrechtersver- eniging had daarvoor een groots pljpen- tournooi georganiseerd, waaraan 20 elftallen deelnamen. De resultaten waren als volgt; Groep A; LeidenDordrecht 01; GorinchemRotterdam 10; Leiden —Den Haag 00; DordrechtRotterdam 10; Den Haag—Gorinchem 21; Leiden —Rotterdam 21; Den HaagDordrecht 00; GorinchemLeiden 10; Den Haag Rotterdam 21; DordrechtGorinchem 1—0. Groep B.: GoudaDelft 10; Vlaar dingenSchiedam 04; Dordrecht II— Delft 30; GoudaVlaardingen 10; SchiedamDordrecht II 00; Delft Vlaardingen 01, GoudaSchiedam 1—1; Dordrecht IIVlaardingen 10. Schiedam Delft 00; Gouda—Dordrecht 12. Groep C: Leiden II—Den Haag II 20; Rotterdam £1—Gouda II 00; Gorinchem IIDen Haag tl 12; Leiden IIRotter dam II 01; Gouda IIGorinchem II 02; Den Haag II—Rotterdam II 0—0; Leiden IIGouda II 00; Rotterdam IIGorin chem II 01; Gouda IIDen Haag II 00; Gorinchem IILeiden II 00. Groep D: Den Haag IIILeiden III 40; Dordrecht IIIGorinchem III 20; Schie dam II—Den Haag III 0—2: Leiden III- Dordrecht III 02; Gorinchem III—Schie dam II 1—1; Den Haag III—Dordrecht 111 00; Leiden IIISchiedam II 51; Gorin chem IIIDen Haag III 00; Dordrecht IIISchiedam II 50; Gorinchem III Leiden III 14. De eindstanden waren: Afd. A: 1. Dordrecht: 2 den Haag; 3 Gorinchem, 4 Leiden. Afd. B: 1 Dordrecht II; 2 Schiedam; 3 Gouda: 4 Vlaardinger 5 Delft. Afd. C; 1 Gorinchem II; 2 Leiden II; 3 Rotterdam II; 4 Den Haag II; 5 Gouda II. Afd. D: 1 Dordrecht III; 2 Den Haag III; 3 Leiden III; 4 Gorinchem III; 5 Schie dam II. Na afloop verzamelden allen zich in de Beursklok, waar de prijzen bestaande uit Goudse pijpen, werden uitgereikt. Afge vaardigden o.a. van Dordrecht. Schiedam en Rotterdam richtten waarderende woorden tot de organisatoren De Schie damse afgevaardigde deed dit vergezeld gaan van een paar flessen specifiek Schiedams vocht bestemd voor het bestuur van de Afdeling Gouda en de diverse echtgenoten. Tot slot bracht de voorzitter van de Goude Scheidsrechtersvereniging, de heer Joh. Muurling dank aan allen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt tot het welslagen van dit tournooi. In het bijzonder dankte hij de besturen van ONA en Boskoop voor het spelen van een wed strijd ten bate van de Scheidsrechters om hun tournooi finantieel mogelijk ie maken, maar ook gewaagde hij in dank baarheid van het besluit om een gedeelte van de recettes der Zomeravondcompeitie voor de kas van de Goudse Scheidsrech' tersvereniging te bestemmen. den bedraagt 20.925. De extra reserves bedragen thans te zamen 4 millioen. Alle branches van de Nieuwe HAV- Bank te Schiedam, ontwikkelden zich in 1949 zeer bevredigend. De totale pre mie-ontvangst bedroeg 1.5X2.609 (v. j. 1.331.158). Het sohadeverloop was gun- stig. De exploitatiewinst is groot 172.084 (v.j. 110.193). Aan de beleggmgsreserve wordt 33.916 toegevoegd, aan de extra reserve 50.000, aan de reserve belas tingen 48.169. Het dividend bedraagt 20 per geheel aandeel <vo.-j» pet.) De extra reserves belopen 10 000. De titels Zijn behaald door; mevr. G. de Boer kampioen D E., H. Hoogendoorn kamninen H.E.; mevr. G. de Boer en mevr DuysterJamin kampioen D.D.; mevr! G. de Boer en S. Zoetmulder kam pioen G.D. t Uitslagen van Zaterdag en Zondag; HE. B: H. HoogendoornJ. Guiteneau g(j 62; G. BernardJ. Reinen 86, 8—1; H. Hoogendoorn—G. Bernard 6—0, 8_2'finale B. D.E. B: mevr. R, v. Zoestmevr. B. Krug 8—6, 62; mevr. R. v. ZoestJ- v- Asten 6—0, 75 finale B. D.D. B: mevr. A. Beukers en me)- Beukersmevr. J. v. Asten en mevr. K. v. Zoest 61, 63 finale B. H.D. B: C. Buschmann en J. Wijlacker J. v. d. Made en J. Reinen 6--L 6—4; H. Hoogendoorn en J. Hoogendoorn—C. Buschmann en J Wiilacker 4—b. b—2, 63; H. Hoogendoorn en J. Hoogendoorn G. Bernard en A. Hofman 7—5. 6—2 finale B. G.D. B: mevr. J. v. Asten en A. Hof man— mej. E. Buschmann en C. Busch mann 6—0, 6—0: mej. B. de Ronde en H. Hoogendoorn—mej. E. Beukers en J. Wiilacker 8—6. 12—10: nel K- de Ronde en H HorwendnornTvr, —v' "Sten en h. Hofman 6—4. 8—6 f'na e A. HE A- G Rernard—-T Guiteneau '—8. 61 6—3- p NTo1etT Heinon "—7; P. Nolet—G. Bernard 6—4. (X-0; h. Hoo gendoornP. Nolet 5 7, g3_ g2 fi nale A. D.E. A: mevr. R- v- zoestmej. E. Beu kers 6—3. 6—0: mevr. G. Roermevr. R v. Zoest 62. 6—1 finale A. D.D. A: mevr. G. de Boer en mevr. Duvster-Tamin—mevr, a. Beukers en mei. E. Beukers 4—6. g_i, g_o finale A. G.D. A: mevr. G. de Boer e" s- Zoet* muldermei. R. de Ronde en H. Hoogen doorn 8—6 46, 62: mevr. G- de Boer on fi. Zoetmulder—mevr. J. v. Asten e» A. Hofman 6—3, 04 finale A.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2