Grote actie in voorbereiding Amerika zendt middelzware bommenwerpers Engeland gehandicapt bij hulp aan Korea? Onweer woedde boven ons land Bliksem doodde vier mensen Brielsehe Maas werd afgesloten Een zoetwaterreservoir voor Zuidelijk Zuid-Holland Rode storm i Hongarije Zomeronweer bracht voor vele delen van V land grote schade Dinsdag 4 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oppositie in labourkringen Stilstand ingetreden bij Soewon? Negen geboutven afgebrand Tien minuten van uiterste spanning Geheime zender voor bannelingen ONDI LO NDER DE Zieke militairen Knielbanken in Hervormde kerk Talrijke kloosters gesloten en in concentratie kampen veranderd UPE Paratyphus in Zwolle V WEERBERICHT Uit de berichtgeving over de militaire operaties in Korea valt op te maken, dat er weinig gang in de eigenlijk oorlogvoering aldaar schijnt te zitten, al zouden er grotere acties in voorbereiding zijn. Dit houdt waarschijnlijk verhand met de gisteren gemelde omstandigheid, dat de Zuid-Koreaanse landstrijdkrachten bezig zijn, zich te hergroeperen. Het Amerikaanse Departement van Defensie komt natuurlijk zoals overal elders in oorlogstijd met de officiële oorlogsberichtgeving geschiedt met het frontnieuws achteraan. Het wist gisteren laconiek te melden, dat Soewon nog steeds in handen van de Zuid-Koreaanse troepen was en dat geen bevestiging was ontvangen van berichten over een omtrekkende bewreging van de Noordelijken aldaar. Zwedens antwoord I ontvangen Apostolische Zegen werk is gelukt. ZONDER HUMOR Zeven personen uit één gezin RAZZIA'S IN OOST-BERLIJN OP ZWARTE MARKT De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige, langs de Waddenkust later tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Woensdag 5 Juli: Zon op 4.27 uur, onder 21.02 uur; maan op 23.49 uur, onder 11.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Koreanen en Amerikanen Het hoofdkwartier van MaeArthur maakt voorts bekend, dat drie Noord- Koreaanse colonnes de vleugel ten Oos ten van. Soewon bedreigen Een colonne heeft Jongin bereikt. 8 K.M. ten Oosten van Soewon. Ee,n andere colonne bereikte Kóemjamigd'jan, 16 K.M. Zuidoostelijk en een derde trekt ongeveer 50 K.M. ten Oosten van Soewon naar het Zuiden. Het Noord-Koreaanse vliegveld Jonpo ls door een 10-tal Superforten B 20 aan gevallen. Als een poging om de Zuid-Koreaanse strijdkrachten de pas af te snijden en te omsingelen, voordat Amerikaanse ver sterkingen zijn aangekomen, wordt de actie beschouwd van de drie colonnes der noordelijken die met tanks en artillerie. Zondag de Han ten Oosten van Seoel bij Kwangdjang overtrokken. Van meer belang schUnt ons intussen het feit, dat Amerika een voortdurende activiteit blijft ontplooien. Washington maakt namelijk bekend, dat het eenheden middelzware bommenwerpers naar het Verre Oosten zal dirigeren. Dit zjjn de eerste versterkingen van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds het begin van de strijd in Korea naar het Verre Oosten worden gezonden. Zij zul len uit Califomië en de staat Washington vertrekken. In ddrt verhand maakte de Amerikaanse marine bekend, dat „bepaalde eenheden gror.d- en luchtstrijdkrachten" van het marine-korps uit Californië opdracht ge degen hebben, zich ter beschikking te stellen van het hoofdkwartier van gene raal MaeArthur. De manschappen zullen waarschijnlijk per schip gaan een reis van 15 a 16 dagen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse vloot hebben de verenigde stafchefs en Truman hun goedkeuring hieraan gehecht en geschiedt dit in ant woord op MacArthur's verdoek om meer manschappen tey versterking van de strijdkrachten, die hij in Korea heeft ingezet. Hoeveel manschappen gezonden zullen worden, kon deze woordvoerder niet zeggen. In het Californische kamp Pendleton bevinden zich ongeveer 22.000 mariniers. De eerste vlootdivisie heeft drie gevechts- klare bataljons. De luchtvaartafdeling van de marine te El Toro beschikt over gevechtsvliegtuigen, duikbommenwer pers en jagers. Uit de bekendmaking blijkt niet, dat deze strijdkrachten zich van Japan naar Korea zullen begeven, doch men acht het waarschijnlijk, dat jg in Korea gebruikt zullen worden en niet als reserve gehouden zullen worden. Uit kringen van de Amerikaanse lucht macht wordt nog vernomen, dat 75 Superforten B 29 (de gehele bommenwer- persgroep van Spokane en March Field in resp. Washington en Californië) zich b\j het commando van het verre Oosten zullen voegen. Volgens de legerberichtgeving van Noord-Korea rukken N.-Koreaanse een heden snel naar het Zuiden op van Tsjwoengtsjoen en Hongtsjoen uit, onge veer 60 K.M. ten Oosten van Seoel. Volgens radio Stockholm heeft Zweden op het verzoek der V.N. om hulp voor Korea geantwoord, dat Zweden het ge heel eens is met de daar ondernomen actie, „doch zich op het ogenblik niet Zweden noemt „de aanval \an Noord- Korea op Zuid-Korea een misdaad tegen de vrede" en zal overwegen, welke an dere maatregelen dan het zenden van troepen genomen kunnen worden. Intussen heeft Pakistan toegezegd, die hulp te zullen geven bij het ten uitvoer leggen van de resolutie van de Veilig heidsraad waartoe het in staat is. Op de vraag wat dat voor hulp zou zijn, ant woordde de Pakistanse minister-preei dent: „Wij moeten eerst weten wat voor hulp men nodig heeft" Hij voegde hier aan toe, dat de regering van Pakistan elke stap, ondernomen om een einde te maken aan de strijd in Korea, zou ver welkomen. „Pakistan is voor een vreed zame regeling van alle omstreden vraag stukken" verklaarde hij. In een communiqué van 't hoofdkwar tier van Mac Arthur wordt voor het eerst melding gemaakt van een treffen tussen Noord-Koreanen en Amerikanen te land, dat gisteravond laat heeft plaatsgehad. Ter zee heerst nog activiteit. Er werd bekend gemaakt, dat een Amerikaanse lichte kruiser nog 6 Noord-Koreaanse marinevaartuigen tot zinken heeft ge bracht, zodat dus in twee dagen 11 Noord-Koreaanse vaartuigen onschadelijk zijn gemaakt. Naar verluidt hebben de apostolischs delegaat van Korea, Mgr. Patrich Bourne geroepen voelt, speciale maatregelen te I en zijn secretaris, pater Booth hun toe nemen". vlucht gezocht in de Britse legatie te Van Britse regeringszijde werd gisteren bekend gemaakt, dat het niet waarschijn lijk is, dat Engeland soldaten of vliegtui gen naar Korea zal zenden, tenzij Ame rika erom vraagt. Engeland wenst zijn bijdrage voor Korea te beperken tot steun door mid del van zijn vloot. Twee lafoourledem hebben in liet lager huis een motie ingediend, waarin aange drongen wordt op de terugtrekking van de marinestrijdikraohten rondom Korea. Zij zullen waarschijnlijk gesteund wor den door een handvol partijgenoten, die overtuigde pacifisten zijn. Verschillende labour! eden zijn er niet van overtuigd, dat Noord-Korea werkelijk Zuid-Korea is binnengevallen en zij stel len vragen als: „Zullen de westelijke mogendheden werkelijk trachten de Zuid-Koreaanse onafhankelijkheid te herstellen, of zoe ken zij een verontschuldiging 'voor een uiteenzetting met Rusland? Zijn er, door middel van een bemiddelaar, of op andere wijze, stappen ondernomen om een einde te maken aan de gevechten op Korea? Be tekent de deelneming van de Britse vloot aan het conflict op Korea, dat Engeland ook verplichtingen heeft ter bescherming van Formosa?" De vrees wordt geuit, dat de Britse vloothulp aan Z.-Korea tengevolge zal hebben, dat Peking de besprekingen met Engeland over volledige diplomatieke be trekkingen zal afbreken. Seoul. De Britse gezant Vivian Holt heeft bericht gezonden, dat hij met één lid van zijn staf in Seoul bleef. Dit be richt is ongeveer een week geleden ont vangen. Sindsdien heeft men geen con tact meer met hem gehad. Bij hem be vindt zich ook de Anglicaanse Bisschop van Korea, bisschop Cooper. Het Amerikaanse hoofdkwartier heeft gisteren meegedeeld, dat de Noord- Koreaanse opmars naar Soewon uit zich zelf tot staan scheen te zijn gekomen. De communistische tanks en troepen hebben tijdens de verspreide gevechten geen belangrijke voriferingen gemaakt. Een woordvoerder! verklaarde, dat er enkele tanks teruggetrokken waren. De sterke regenval hij de onweersbui gistermiddag boven Amsterdam, veroorzaakte in sommige straten een ware overstroming, tengevolge waarvan het verkeer veel overlast ondervond. Van boven af gezien leek deze auto, die zich over de overstroomde straten voortbewoog, veel op een amphibievoertuig in het water. De onweersbuien, die gistermiddag en -avond op diverse plaatsen boven ons land losbarstten, hebben verschillende slachtoffers gemaakt, terwijl grote materiële schade werd aangericht. Niet minder dan vier personen zijn door de bliksem getroffen of tengevolge van blikseminslag gedood. In totaal brandden negen boerderijen en andere gebouwen af. Vele hooimijten gingen in vlammen op. Ook een trein-bovenleiding werd beschadigd. Noord-Holland werd het zwaarst getroffen. Voorts kregen wij berichten omtrent het inslaan van de bliksem op Noord-Beveland, in het Gooi, in Friesland en in Groningen. In Dorregeest (gem. Uitgeest) was de stond, toen de Alkmaarse brandweer ar- heer N., vader van 7 kinderen het slacht- j riveerde. Het blussingswerk ondervond offer. Tegen zeven uur was hij gister- j grote moeilijkheden, doordat de boerde- avond werkzaam in een bollenschuur. De rij vrij ver verwijderd was van het schuur werd getroffen en de heer N. do- j dichtstbijzijnde slootje, dat bovendien ai delijk geraakt. Wonder boven wonder j spoedig leeggezogen was. Bij de brand ging niet alleen de gehele boerderij, doch daarmede ook de halve oogst verloren. Slechts enig huisraad kon door de bewoners, die geen van allen letsel opliepen, worden gered. De stal, die apart staat, bleef behouden. Verzeke- kering dekt gedeeltelijk de schade. ontstond er geen brand. Wel werd een koe gedood en raakten enige hooioppers in brand. Tijdens het korte onweer, dat zich gis termiddag boven de Eilandpolder bij De Rijp ontlastte, werd de 21-jarige land arbeider Puit De Rijp dodelijk door de bliksem getroffen, terwijl hij zich met drie andere arbeiders naar de schuur begaf om te schuilen. Het slachtoffer was ongehuwd, doch kostwinner voor zijn moeder. Het eerste alarm in Alkmaar werd ge maakt voor de kapitale boerderij „Over- kerk" van de heer J. M. aan de Wester- weg te Heiloo, die reeds in lichter laaie Politieke bannelingen uit Oost-Euro- pese landen zullen van nu af boodschap pen kunnen doen uitzenden naar hun va derland via een geheime en onder par ticulier beheer staande Amerikaanse radiozender, die ergens in Europa is op gesteld. De boodschappen zullen in New vork worden vastgelegd en per vliegtuig ?aar Europa gebracht voor uitzending. Mededelingen hieromtrent zijn gedaan door het nationale comité voor een vrij Europa. Het radiostation zal de naam dragen „radio vrij Europa" en een aan vulling vormen op de „Voice of America" van het State Department, (Van onze speciale verslaggever). In tien minuten moest gistermorgen de laatste hand gelegd worden aan de afsluiting van de Brielsehe Maas tussen Oostvoorne en het eiland Rozenburg. Dat was de voorwaarde, door weer en wind gesteld aan de mannen, die reeds maandenlang bezig zijn geweest met dit waterbouwkundig werk. Tien minuten om een betonnen ■■schip" van bijna drie millioen kg. te 'aten zinken in een vaargeul van '•geveer zestig meter, waardoor het ater zich een weg wringt, is niet veel. niettemin heeft men het klaarge- sPeeld. riipn\?aargeul was ongeveer vijf meter dendn vloed. Het was echter een gebie- ph int wachten, tot het water bij vip ongeveer 70 centimeter benedon mns mi? zÜn gedaald en de stroom te- Er h oder sierk zou rif*1- hnnkivp donkere wolken boven het on Ho7onv.0 landsckaP tossen Voorne Rrielsche 7Mg en Srauw stroomde de hHos uitwaart.s. Een stevige ld nanr1 Oosten. was nu juist niet- be- vnn het kar«f<Z1S. van de ondernemers yfe nn te 7ptTo natuur scheen er al- 1 haar aan u' om l3e mensen te belet ten, haar aan banden te leggen. ®aariLfS Woelige grauwe watermassa lagen stoer,en bijna onbeweeglijk, on danks de en daar witkoppige golven, dev Tn vJa'5San <het betonnen „schip «m tanker liggende bagger molen en een bok: het grote materiaal. waarmee men de laatste aanvul op het water zóu wagen; het water, dat het land rondom door zijn zoutgehalte steeds meer aan het bederven was. Nieuw land zou daardoor gewonnen worden en tevens de mogelijkheid voor het stichten van een groot recreatie-oord, speciaal voor de watersport geschapen worden, We hebben hierover indertijd uitvoerig bericht. Enkele weken geleden werd de Botlek voor goed afgesloten. Tot dan had men het gat iri de Maasmond opengelaten, ten einde de werkzaamheden te vergemakke lijken. door het in de hand houden der stromingen. Nu was dit niet meer nodig en kon het laatste gat gestopt en de ze2 buitengesloten worden. Zo lagen dus gistermorgen dit caisson, die bagger molen en die bok in rustige afwachting, terwijl een kleine vloot sleepboten het materiaal completeerde. De aanval is zorgvuldig voorbereid en wel in het waterbouwkundige proef station van de Technische Hogeschool te Delft, onder leiding van prof. Thijssen, die zich haar Oostvoorne had begeven, om daar toe te zien, hoe het in de practijk zou gaan. En hij bekommerde zich er kennelijk weinig om, dat het water nog steeds met een snelheid van vijftien kilometer per uur door het open gat stroomde in een wirwar van schuim en draaikolken Overigens was ieder voi vertrouwen, ook al stond er geen Westen- maar een Oostenwind. Tegen elven werd de caisson, een drij vende bunker van het soort, waarmee bij de invasie van Normandië havens werden aangelegd door het gat gesleept. Deze operatie gelukte uitstekend. Vervolgens werden naar alle kanten de staaldraden uitgelegd, elk bestand tegen een belasting van vijftien ton. Op de wal te Oostvoorne werd een knooppunt van kabels gemaakt, een z.g. dodebed. Nu was het. wachten op 't afnemen van stroomsnelheid en waterpeil in de geul hetwelk mede zou afhangen van de wind snelheid. De Bilt had windsnelheid 12 voorspeld. Toen het ogenblik tegen enen gunstig leek, was deze 11. De sleepboten gingen aan het manoeuvreren, kabels werden strak getrokken en op de langzaam tegen de wind in draaiende caisson weerklonken de commando's. Kleine bootjes voeren af en aan. Even nog momenten van spanning. Zou het toch op het laatste ogenblik niet doorgaan? Zouden de karig toegemeten tien minuten voor het grote karwei niet gunstig zijn? Er kwam echter steeds meer beweging in het betonnen gevaarte en nog binnen de tien minuten stootte het met de ene kant tegen Rozenburg en was de verbinding gelegd. Daarna werden in de caisson twintig kranen opengezet, zodat het „schip" op de bodem van de vaargeul zonk. Het plan, uitgewerkt door waterbouw kundigen en uitgevoerd door stoere kerels uit de practijk, een gelukkige combinatie van Rijkswaterstaat, de aannemers Ver- zanen Verstoep en de sleepdienst van Muller uit Dordrecht, was volkomen ge lukt. De spanning brak los in een oorver dovend geloei van stoomfluiten en sirenes. En de ontzaglijke donderbui, die losbrak, met de kletterende en alles doorwekende slagregen, vermocht de stemming niet te doen dalen. De tien minuten waren voldoende ge weest, om een werk van enkele jaren te bekronen, een werk, dat drie weken eerder klaar is gekomen, dan berekend was. Onze waterbouwkundigen vergisten zich slechts in hun voordeel. „Maar zei den ze, „het weer is ons welgezind ge weest...". 0 v v-" v O - 9 -• Nieuwe villa verwoest In Bergen bij Alkmaar was het de gloednieuwe villa van de heerP. K. aan de Eeuwigelaan, die door blikseminslag werd getroffen, terwijl geen der bewo ners thuis was. Buren bemerkten de brand en trachtten nog enig huisraad te redden. De Bergense brandweer nam de blussingswerkzaamheden ter hand. De villa, waarin de familie K. eerst drie weken geleden was gaan wonen, brandde echter tot de grond toe af. Aan blussen viel bijna niet te denken, omdat het rie ten dak als een fakkel brandde. Omstreeks 10 uur gisteravond werd de boerderij van J. J. te Schagerbrug door de bliksem getroffen en stond in enkele ogenblikken in lichter laaie. De brand weer uit Zijpe trachtte nog in te grijpen, doch de boerderij brandde totaal af. In Heerhugowaard trof de bliksem de boerderij van N. B. aan de Rustenbur gerweg. De brandweer was spoedig ter plaatse. Terwijl men met de blussing bezig was en omwonenden hielpen bij het redden van de inboedel, volgde er weer een slag, waarbij vier mensen be wusteloos tegen de grond werden ge slagen. Twee van hen kwamen spoedig weer bij, doch de twee anderen bleven liggen. Drie uur lang werd tevergeefs kunstmatige ademhaling toegepast. De slachtoffers waren de 70-jarige J. de V. en de 15-jarige J. E„ beiden uit Heer hugowaard. Te Zwaagdijk is de bliksem ingeslagen achter de boerderij van de heer J. W. Het gehele gezin werd door de lucht druk tegen de grond geslagen en ver loor het bewustzijn. Allen kwamen ge lukkig spoedig weer bij en hebben geen verdere nadelige gevolgen ondervonden. Slechts twee hooimijten achter de boer derij brandden af. Handspuit redde twee percelen De vijf bewoners van de boerderij der weduwe T. te De Goorne (gem. Berk hout N.H.) wisten zich in veiligheid te brengen, toen de bliksem insloeg. De boer derij brandde echter tot de grond toe af. Overwaaiende vonken tastten bovendien een dubbel woonhuis aan van de families O. en B., resp. gezinnen van 2 en 7 per sonen. Ook dit perceel ging geheel in vlammen op. De handspuit van De Goorne was spoe dig ter plaatse en met dit apparaat wist men twee andere percelen, die gevaar liepen, te behouden. Te Hoorn brandde een klompenpak- huisje af aan de Wisselstraat. In Andijk sloeg de bliksem in een schuur van de heer P. D. Door tijdig ingrijpen van de Andijkse brandweer, wist men deze schuur voor een algehele ondergang te behoeden. Te Grosthuizen ging een hooimijt in vlammen op en in Enkhuizen werd de electrische installatie van het Snouck van Loosen-ziekenhuis door de bliksem ge troffen en vernield. Op Noord-Beveland is een landbouw- schuur van het ambacht Kortgene door de bliksem getroffen. De schuur, waarin 200 balen kunstmest waren opgeslagen, is geheel uitgebrand. De schade wordt ge schat op f 40.000. Nabij Bellingwolde werd de boerderij van de landbouwer J. K. door de blik sem getroffen. De brandweer kon niet op tijd uitrukken, doordat ook de telefoon kabel getroffen werd. De boerderij werd totaal in de as gelegd. Met veel moeite wist men de brandende percelen te be houden. Van de landbouwer K. R. te Westerbork ging de landbouwschuur met de totale hooioogst in vlammen op. CJok de vee stallen gingen verloren. In de provincie Groningen ontstonden op vijftien plaatsen storingen in de tele foonkabels. In het Noorden van ons land zijn gis teren voorts enkele branden ontstaan door blikseminslag. Zo brandde in Vrie- schelo (Gr.) de boerderij van J. K. ge heel uit. De brandweer kon tegen de vuurzee, niets uitrichten. Met moeite konden de omliggende woningen brand vrij gehouden worden. In Eursinge bij Westerbork werd eveneens een boerderij door de bliksem getroffen. Slechts het voorhuis kon worden gered. Ook de grote hooi-oogst werd een prooi der vlammen. Deze boerderij behoorde toe aan K. R. 54 leerlingen van de Kaderschool te Weert hebben een pelgrimstocht naar Rome gemaakt Tijdens hun verblijf al daar werd in hun tegenwoordigheid door de Legeraalmoezeniers C. Laurent, A. J. H. Visscher en A. B. Hulshof aan de Hei lige Vader een album aangeboden met de handtekeningen van 600 gewonde en zieke militairen. De Heilige Vader dankte hartelijk voor dit geschenk en gaf, met een bemoedi gend woord voor de zieken, aan alle Ne derlandse gewonde en zieke militairen Zijn Apostolische Zegen. De nieuwe Hervormde kerk, die thans te Amstelveen wordt gebouwd, zal als tweede van knielbanken wprden voor zien. De Maranathakerk te Den Haag was de eerste. Het moment, waarop de afsluiting van de Brielsehe Maas gistermiddag een feit werd. Op de caisson wordt de driekleur gehesen ten teken, dat het Naar de correspondent te Boedapest van de „Volksboten" mededeelt, is de Hongaarse regering met de reeds lang voorbereide gewelddadige, liquidering der Katholieke orden en congregaties begon nen. In de afgelopen twee weken werden zeer vele priesters en zusters midden in de nacht door de politieke politie wegge haald en geinterneerd. Voorts zjjn tal rijke kerken en kloosters in beslag ge nomen, verzegeld en. met wachtposten voorzien. In bijna alle gevallen is de procedure ongeveer gelijk. Midden in de nacht rij den de auto's van de politie voor en com munistische agenten overhandigen aan de religieuzen een interneringsbevel, dat ogenblikkelijk moet worden opgevolgd. In theorie hebben zij het recht om veer tig kilo bagage mede te nemen, maar in feite wordt hun geen tijd gelaten om te pakken en in de meeste gevallen zijn zij niet eens in staat om de H. Eucharistie nog te redden. Als reden voor deze inter nering geeft de politieke politie op: „In gevaar brengen van de veiligheid van de Staat" en „Onzedelijke levenshouding der religieuzen. De internering geschiedt op het ogenblik zó, dat duizenden leden van verschillende orden mannelijke zowe! als vrouwelijke religieuzen zonder onder scheid in enkele kloosters worden sa mengepakt. Zü mogen deze in concentra tiekampen veranderde gebouwen niet verlaten. Het gebrek aan ruimte is cata- strophaal en de verjileging in ieder op zicht. onvoldoende. Wat met de in beslag genomen en yy»ns-leegstaande kloosters I zal geschieden —zeker. In ieder j geval staal .aarbtj behoren de kerken gesloten blijven. Deze massa arrestatie heeft onder de Katholieken in geheel Hongarije een grote beroering ver wekt. Het gehele volk rouwt Om hun de verschrikkingen van een deportatie te besparen hadden de vrou welijke orden in vele steden hun novicen reeds enige weken geleden uit voorzorg naar hun ouders teruggestuurd. De zus ters in de hospitalen waren door de rege ring zelf bij honderden ontslagen. De overgeblevenen werden thans echter plotseling door politie-auto's opgehaald en gedeporteerd. Toen in het openbare ziekenhuis van Szombathely alle zusters zouden worden gearresteerd, probeerde de communistische geneesheer-directeur tevergeefs duidelijk te maken, dat hij zonder geschoolde krachten niet verder zou kunnen werken. Het enige, dat hij na veel heen en weer gepraat bereikte, was dat vier operatiezusters mochten achter blijven. Naar schatting werden tot nu toe in totaal minstens 2000 religieuzen door deze arrestaties getroffen, hetgeen onge veer een vijfde van alle in Hongarije werkende religieuzen uitmaakt. Van welk gehalte de vervolgers der or den zijn, blijkt reeds hier uit, dat na het vertrek van de politie uit Szeged, Köszeg, Szentgotthard alle kelken, misgewaden en waardevolle voorwerpen uit de ker ken verdwenen waren. De wens van de regering om in de door haar nagestreefde overeenkomst met het Episcopaat de verklaring opgenomen te zien, dat in Hongarijë geen godsdienst vervolging jieerst en dat het bij de me ningsverschillen slechts gaat. om kleinig heden, maakt onder deze omstandigheden wel een zeer bespottelijke indruk. Het is ook voor hen, die „al wat jaartjes meelopen" in de katholieke journalistiek en ten deze dan ook wel het een en ander gewoon zijn, toch teleurstellend, wanneer men, zich van de prins geen kwaad be wust, een boze brief op het dak gestuurd krijgt met beschuldigingen, welke men verre van zich af wenst te gooien. In deze omstandigheid verkeren wij vandaag, wanneer wij een inzender moeten ant woorden. Wij doen het een beetje met tegenzin; enerzijds proberen wij opponen ten met een fluwelen handschoen op de vingers te tikken, maar anderzijds kan men zich toch wel wat heel erg onrecht vaardig behandeld menen. Inzender voelt intussen zelf blijkbaar toch ook wel, dat hij hier en daar te ver is gegaan en vraagt daarvoor' bij voorbaat excuus. Wat wij niet willen weigeren en dus zullen wij verder meer streng zakelijk zijn. Het gaat over onze Loupe van vorige week inzake de late uitkering van de kin derbijslag. Wij hebben de betreffende in zender volmondig toegegeven, dat er door de huidige regeling moeilijkheden kunnen ontstaan; hierop was reeds eerder door ons gewezen en de zaak heeft de aandacht van de betreffende autoriteiten. Echter, het schijnt niet doenlijk om een te aan vaardbare oplossing aan de hand te doen, welke ons niet van de wal in de sloot brengt. Tenslotte moet er voor gewaakt, dat niet vanwege een ingewikkeld con- tröle-systeem te veel van het beschikbare bedrag aan de administratieve strijkstok blijft hangen Onzerzijds is dit ter infor matie van de betrokkenen zakelijk uiteen gezet en daarom is het ons een raadsel, hoe de tweede inzender kan beweren, dat wij er ons met „een Jantje van Lei den" hebben afgemaakt. Wat had men dan van ons gewild? Dat wij tegen onze overtuiging in zouden beweren, „dat het gemakkelijk anders kan, doch dat de re gering er te beroerd voor is"? Daar pas sen wij voor; wat wij schrijven, moeten wij ook kunnen verantwoorden. Wie meent inzake deze kwestie de steen der wijzen gevonden te hebben, bij tone hem en wij zullen gaarne hem in de ring van de pu bliciteit zetten. Een tweede beschuldiging en deze neemt inzender nogal hoog op is, dat onze toon te weinig ernstig was in ver houding met de nood van de betrokkenen. Wij ontkennen dit ten stelligste. In deze rubriek wordt in de regel 'n meer luchtige toon aangeslagen doch een betoog met humor proberen te kruiden, wil niet zeg gen, dat men de zaak niet ernstig neemt. Bovendien was bedoelde Loupe vrijwel over de gehele linie ernstig gehouden. Als onze opponent beweert, dat de eerste in zender ook wel zwaar ontstemd zal zijn, dan moet ons zulks nog blijken, want wij vernamen van hem daaromtrent niets. Wie geen humor verstaat en dit rijn o.i. ongelukkige mensen kunnen ter besparing van ergernis, ons hoekje beter overslaan. Echter zullen de meeste ouders van grote gezinnen humor best kunnen waarderen, want het kinderleven zit vol onbewuste humor. Wij kunnen de geachte briefschrijver liet op de voet volgen. W an nee; hij blijk- oaar meent, dat wij niet op de hoogte zijn van de noden der grote gezinnen of althans voor de belangen van deze niet voldoende op de bres staan, dan kunnen wij ons slechts verwonderen over zulke veronderstellingen. Zowel onder de Loupe alsmede in andere artikelen, is door ons bij herhaling gevochten voor het grote gezin. Evenzo bij Gongslag door Henk van der Maze. Dat niet alles bereikt werd, wat wij wel gaarne zouden wensen, het is niet onze schuld en vaak ook de schuld yan niemand, want alles is aan de mogelijk heid gebonden. De kwestie van de huur verhoging en te weinig compensatie voor de grote gezinnen had reeds lang onze aandacht, maar wij kunnen toch niet schrijven over onderwerpen, welke niet rijp zijn voor openlijk debat, omdat zij nog niet aan de orde zijn gesteld. In dit verband verheugt het ons natuurlijk, dat de Katholieke Kamerfractie de minister de toezegging heeft ontlokt, dat voor de grote gezinnen, die geen compensatie vin den door de verlaagde loon- en inkom stenbelasting, gezocht zal worden naar een andere mogelijkheid. En zo nodig zul- len wij de Minister aan zijn toezegging herinneren. Uit de veelheid van klachten nemen wij nog deze, dat er gezwegen zou worden over de in uitzicht gestelde en met terug werkende kracht tot 1 Januari 1950 be loofde verhoging van de kinderbijslag met 5%. Hoe kunnen wij hier er eens lustig op los „kankeren", waar die ver hoging inderdaad sedert I Januan 1350 is ingevoerd.' Om precies te zijn: met in gang van 1ste kwartaal 1950 bedraagt de kinderbijslag voor 1ste kind 42 cent, 2de en 3de kind 46 en verder 57 cent tegen daarvoor resp. 40, 44 en 54 cent; dit komt rond genomen neer op een verhoging van 5%. Moeten wij vragen om Iets, wat er reeds is? Ook op andere punten van het betoog van inzender zou wel wat te antwoorden zün; voor het ogenblik ontbreekt ons hiervoor de ruimte. Wellicht komen wil op een en ander nog terug, wanneer het o.i. daarvoor de juiste tijd is. Voor vandaag genoeg. Hopen wy maar. dat geen humoristisch woord uit onze schrijfmachine is getikt zodat wij op nieuw op onze vingers getikt zullen worden. tT Aan inzender tenslotte: als steeds Uw toegewijde ANALYST. In de twee Zwolse ziekenhuizen zijn op hert ogenblik veertien personen opge nomen, die aan paratyphus lijden, waar onder zeven uit één gezin. Al deze gevallen werden vorige week ontdekt. Daar in de laatste drie dagen geen- nieuwe gevallen bekend werden, neemt men aan, dat de ziekte gelocaliseerd is. De inspectie van de volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de haard van de ziekte. Tevens worden alle ge bruikelijke maatregelen genomen. Zo werd bij ontdekking van paratyphus in het gezin van een groentehandelaar de aanwezige groente vernietigd. De winkel blijft voorlopig gesloten. Honderden leden van de Oost-Duitse volkspolitie voerden gisteren een groot scheepse razzia uit tegen zwarte handels nesten. Het leidde tot in inbeslagneming van grote hoeveelheden zwarte cacao, koffie, sigaretten en andere waren, ter waarde van millioenen marken, zo wordt uit Berlijn gemeld. Ongeveer vijftig za ken werden gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1