Rijnschip was een smokkelboot Jw^wm - &M9 R Gromyko verbreekt Russisch stilzwijgen UIT DE SPORTWERELD De geheimzinnige VIJAND i IN DE RECHTSZAAL GEVANGEN GENOMEN Vierdaagse 1950 Schuman-plan weer in bespreking sBi EF ectitfieedtèCüke'doan/z Gouden broodjesin ruil voor Duitse bijouterieën De ramp met de „Nijmegen" Boeren en handelaren die clandestien pluimvee vervoerden ADIO programma Moord te Leeuwarden KI illf ©enen dames Extra Bouwvolume voor repatrianten missie-nieuws uit f2," joer ttferflwfraayt Uw usUdceUer. Lakenberg prof. DINSDAG 4 JULI 1950 PAGINA 3 Tracteer de kinderen ...en Uitspraak Raad voor de Luchtvaart DE PSEUDO-VOGELPEST LEMCO MIDDENSTAND EN WINKELSLUITING Ruim 7000 deelnemers Belgen komen per parachute Dronkeman was boos. BOERDERIJ BRANDDE GEHEEL AF Een verstoorde ver] aars viering: „KLAAR TERWIJL U WACHT" Sibajak wachtte op operatie Nederland en het sterlingebied SPOORWEGONGELUK IN STIERMARKEN Spreiding over heel het land BEROEP VAN „KOENRAAD" ONGEGROND INDONESIë is(?f i^§.®rs Ursullnen, die reeds sinds wikTvonr ira-b?la hek Katholieke onder- ïpn riit wpiï^lsjes in "anden hebben, zul- 'i1 deze stad binnenkort over- f de Zusters van O. L. Vrouw Yf? n? zus4°rt' rdie het zullen voortzet- k e' <£hnnwiGrs ursulinen verlaten ook opdien rin?°mplex aan de Uialan nnd« °t centrum van het Ka ALLES IS MAAR EEN WEET NIEUW RECORD VAN MARSHALL WHITWORTH OVERLEDEN Door A. HRUSCHKA OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP VOETBAL DE BRAZILIAANSE VOETBALLERS M. ROKS WINT IN SCHOONDIJKE ZOMER-WATERPOLO- COMPETITIE WIMBLEDON VERREGEND R.C.H. IN BEROEP r (Van onze speciale verslaggever) Twee jaar lang voer de Keulse schip per R. F. K. met zijn zolderschuit JSmarg" van Lobith naar Keulen. Prac- tisch iedere week ondernam hij zo'n trip en meestal waren dan in het vooronder van het schip goederen verborgen, die iedere douanier de haren te berge zou den hebben doen rijzen Nu eens waren het kisten vol Duitse bijouterieën, dan weer gingen keurig gevormde „broodjes" van Belgisch goud over de grens zonder dat iemand daar lucht van kreeg of weet van had. Misschien was deze hele affaire wel voor altijd geheim gebleven, ais niet de organisatoren van dit spel, onder ling ruzie hadden gekregen over een partij goederen, die plotsklaps verdwenen was. De ene eigenaar verweet de ander diefstal, voelde zich grandioos beroofd en stapte regelrecht naar de economische recherche, waar hij niet alleen zijn oud medewerker aan de kaak stelde, doch tevens zijn eigen onregelmatige affaires belichtte. De zaak kwam aan het rollen en met behulp van de douane-recherchedienst, die een minutieus onderzoek instelde, kwam ad spoedig aan het licht, dat het hier een deviezen-overtreding betrof van zeer groot formaat. Overduidelijk constateerde men, dat de gebroeders P. en C. de B. uit Naardon de leiding hadden in deze zaak en dat zij geassisteerd werden door de gebroe ders R., eigenaars van een bekend restaurant in Amsterdam. Toen 't onder zoek vorderde, ontdekte de recherche in samenwerking met de douane-dienst te Lobith dat de Keulse schipper R. F. K. voor deze smokkelaars geregeld grote partijen bijouterieën uit Duitsland meebracht en daarvoor in de plaats „broodjes" van Belgisch goud naar het voormalige Derde Rijk vervoerde. Op die manier verdween 1500 gram goud ten name van de Amsterdammer A. R. en 1075 gram ten name van de hoofddader C. de B over de grens. In totaal kwam daarvoor terug 'n hoeveelheid bijouterieën ter waarde van rond 250.000 Mark. Voor deze deviezen-overtreding op grote schaal hadden zich gistermiddag voor de Arnhemse economische rechter te verantwoorden de 31-jarige Naardense koopman C. de B. en de 29-jarige hande laar A. R. uit Amsterdam. Beiden erken den het ten laste gelegde volmondig, hoe wel zij hardnekkig volhielden niet het initiatief tot deze smokkel genomen te hebben. Na een vrij kortstondig verhoor requi- reerde mr Ellens tegen de I een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met af trek en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en gelden en tegen A. R een gevangenisstraf van 8 maanden met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. Onmiddellijk vonnis wijzend veroor deelde de economische rechter, mr. A Rueb verdachte C. de B. tot een ge vangenisstnaf van 1 jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en gei den. R. kreeg twee maanden met bevel ■<ot onmiddellijke inhechtenisneming. Bij verstek veroordeelde de rechter de Ke-ulse schipper R. F. K, tot zeven maan den gevangenisstraf Advertentie De Raad van de Luchtvaart .heeft tich gistermiddag uitgesproken over het on geluk met de Lockheed Constellation van de K.L.M., de PH-TEN „Nijmegen", die op 20 October 1948 nabij Prestwick in Schotland is verongelukt. De raad is op grond van het onderzoek en voor zover zijn gegevens over het ongeval reiken, van oordeel: le. dat, toon de gezagvoerder zijn landingsmanoeuvre naar baan 26 van net vliegveld te Prestwick begon, de weers omstandigheden daartoe reeds onvol doende waren, doch hem zulks uit de ontvangen weerberichten niet bekend kon zijn en hij zelf dit toen niet beoor delen kon; 2e. dat, hoewel de landing op baan 26 onder de weersomstandigheden, voor zo ver deze de gezagvoerder bekend waren, de grootste voorzichtigheid vereiste, de gezagvoerder geen verwijt kan treffen, die landing te hebben ondernomen; 3e. dat de vlucht op lage hoogte, met wind mee, evenwijdig aan baan 26 te lang is doorgez t, hetgeen het ongeluk ten gevolge heeft gehad; 4e. dat, wanneer zich geen onbekende bijzonderheden hebben voorgedaan, die tot dit te lang doorvliegen hebben bijge dragen, dit te lang doorvliegen te wijten is aan te laat handelen van de gezag voerder, nadat het grondzicht begon te ontbreken; 5e. dat het niet is uitgesloten, dat een sterkere windkracht, dan de gezagvoer der meende te moeten aannemen tot het te ver doorvliegen heeft bijgedragen; 6e. dat de mogelijkheid van andere bijzonderheden, zoals bedoeld onder 4, niet ontkend kan worden, doch dat geen gegevens voorhanden zijn, welke aan leiding geven om te veronderstellen, dat zij tot het te ver doorvliegen op lage hoogte hebben meegewerkt. Dit is de maquette van het nieuwe hoofdkantoor, dat Lever Brothers and JJnilever op Park Avenue te N.-York in September 1951 hopen te kunnen betrekken. Het zaken- paleis bestaat uit 21 ver diepingen. Met de bouw is dezer dagen begonnen. Het gehele pand zal uit glas en staal worden op getrokken en vele unieke architectonische snufjes bevatten. Op het bedrijf van de heer B. Otte te Barchem (gem. Laren Gld.) doet zich vermoedelijk een geval van pseudo-vo- gelpest voor. Een 20-tal kippen is reeds gestorven. Het betreft hier een bedrijfje van ongeveer 200 kippen. Dit zou het der de geval van pseudo-vogelpest zijn, dat binnen drie weken in het Zuidelijk deel van Laren voorkomt. (Van onze correspondent). De justitie gaat nu de boeren en handelaren met harde hand aanpakken, die alle waarschuwingen ten spijt toch nog de maatregelen tot bestrijding van de pseudo-vogelpest negeren en daar door de mogelijkheid van verdere ver spreiding der ziekte in de hand werken. Ken aantal handelaren en Veiuwse boeren, die voor de economische politierechter te Zutphen moesten ver schijnen wegens het clandestien ver voeren van pluimvee, is namelijk on middellijk ter zitting gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overge bracht om gevangenisstraffen te on dergaan die variëren van drie weken tot twee maanden. Zes andere boeren, die weliswaar zelf geen kippen hadden vervoerd, ipaar die de dieren hadden verkocht, waarna anderen ze onder be scherming van het nachtelijk duister ophaalden, werden niet ter zitting ge arresteerd. Ook zij kregen echter een gevangenisstraf en bovendien nog een geldboete. In het vervolg zal de vrachtauto, waarmede het vervoer heeft plaats ge had in beslag worden genomen en ter zitting verbeurd worden verklaard, aldus de politierechter. En de officier van justitie wees er op, dat de straffen nog zwaarder zullen worden, indien aan het clandestien ver voer geen einde komt. De zaak kwam aan het licht, toen op een nacht een vrachtauto met meer dan honderd kippen in Terschuur werd aan gehouden. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de pluimveehandelaar J. V. d. B. uit Wester Blokker dezelfde nacht in de om- SUIKERWERK. fABRlEK *OTTERDam WOENSDAG, 5 JULI 1950. HILVERSUM n (298 M.) 7.00—24.00 NCRV, 7.00 Nws.7.15 Ochtendgymn.! 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.20 Gram.; 11.30 Amusementsmuz 12.00 Gram.; 12.33 Promenadeork.; 13.00 Nws. 13.15 Mandolinemuz.13.45 Strijkkwartet; 14.15 Gram. 14.40 Dubbelmannenkwartet; 15.00 Strijkork.; 15.30 Lichte muziek; 16.15 V. d. jeugd; 17.00 Gram.; 17.15 Kamermuziek; 18.00 A Capellakoor 18.30 V. d. Strijdkrachten; 19.00 Nws. en weerberichten; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Gram.; 10.40 Radiokrant; 20.00 Nws.; 20.05 Gemengd koor en solist; 20.50 Causerie over maatschappelijk werk; 21.10 Residentieork., koor en solisten; 22.45 Avondoverdenking 23.00 NWS. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO., 10.20 VARA, 19.30 VPRO., 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws.; 7.18 Gram.; 8.00 Nws. en weerberichten; 8.18 Orgel; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 „Kinderen en mensen", 'causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Orgel; 12.33 v. h. platteland; 12.38 Gram.; 12.55 Kalender; 13.00 Nws.; 13.15 Metropole ork. en soliste; 13.50 Gram.; 14.00 „Gesproken portret"; 14.13 Kamerork; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Jeugdhoor- spel; 15.40 Verbond voor Veilig Verkeer en de politie"16.00 V. d. jeugd; 16.30 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Kwartet; 17.45 Regerlngsuitz. 18.00 Nws.; 18.20 Actual.; 18.30 Dansmuziek 19.00 Causerie; 19.05 Trio; 19.50 v. d. jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Politiek com ment.; 20.13 „Beatrice dl Tenda", opera; 21.20 „De keizer is een dief", hoorspel; 22.15 Trio; 2ï'ï! ^opulalr-wetensch. causerie; 23.00 Nds.; 23.15—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. Nws. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gym. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.05 L. gram. 8.50 Melodieën v. Kollo. 9.00 Nws. 9.05 L. gram. 10.00 V.G.O. Muz. 10.07, Epische muz. 10.15 Orgelrecital; 10.40 Werkjes v. Ketlbey. 11.00 Zangrecital. 11.30 L. casi- noconc. 12.00 VI. Br. Zang. 12.15 Ork. Denayer. 13.00 Nws. 13.15 Klas. gram. 14.00 Koorzang. 14.25 L. gram. 14.45 Fa gotrecital. 15.00 Operamuz. 15.45 Omr. symph. ork. 16.40 Nat. Symph. Orch. 17.00 Nws. 17.10 L. gram. 17.30 V.G.O. Gev. gram. 18.00 Accord, recital. 18.30 VI. Br. Y- d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Balletmuz. 19.50 Feuill. 20.00 „Die Blume von Ha- operette v. Abraham (21.00 Act). 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Romance v. Schumann. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Verz. programma. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws:7is Temple en ork; 7.45 5ntem.; 750 „Ljft up your hearts"; 800 Fr B„:,,TWS:.,810 cone.; 9.00 Eng. LP: nws: 9 e'. huisvr.; 10 00 Reg. Dixon (org); 10.30 SteWart en ork.; 11.00 Mrs Dales dagb., 11.15 arb.ork.; 12.00 Eng. FS: i,e^3ram': 12-25 pauze; -.2.30 Eng Lp.:, BBC var ork.: 13.00 BBC Midi. Light Orch., 13.45 Vgq gram.; 14.00 graag gehoorde selecties; 14.30 Fr. Br.: ballet, muz.; iö-f5 Bn«- LP.: mij,, ork.; 16.45 Mrs. Dales dagb.; 16.30 BBC Schots ork.; 17.10 Fr. Br.: damsmuz i8.00 v d gold 18.30 pop. gram.; 19.30 En,g L pgala. conc.; 21.30 Oasmoconc.; 22.00 Eng. L.P.: nws; 22.15 Topic for tonight"; 2220 Stspleton em ork.,; J3'99 v°ordr.; 23.15 Rap ley en ens.; 23.5624.00 nws. Andrei Gromyko, de belangrijkste om derminister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, heeft een verklaring af gelegd over de oorlog op Korea. Dit is de eerste keer, dat een hoge Sovjet-autori teit zich over het huidige conflict uitlaat. In zijn verklaring herhaalt Gromyko de in de communistische pers gemaakte voorstelling van zaken, dat Zuid-Korea de agressie is begonnen, en wel op aan raden van een oorlogszuchtig Amerika. De Verenigde Staten worden als de vij anden van de vrede aangemerkt. Ook in zijn verklaringen over de reso luties van de Veiligheidsraad opende hij geen nieuwe gezichtspunten. Wel beschul digde hij openlijk secretaris-generaal Lie, die zich in dit conflict niet zozeer een verdediger van de vrede had betoond, als wel iemand, die steun verleent aan de agressieve plannen der Ver. Staten. De order van president Truman, om nIet alleen de Zuld-Koreanen te helpen, noaar tevens om maatregelen te treffen voor Formosa, de Philippijnen en Indo- tjpn j' noerr|de hij evenzovele inmengin- j 'D de binnenlandse politiek dier lan- aan Ver. Staten namen hier de rol ^n..."de gendarmen van de volken Azië". Met kracht wilden zij aan deze volken een gehaat regime opleggen. De sovjetregering daarentegen volhardt in haar op vrede gerichte politiek, en houdt zich aan het beginsel van non in terventie in de binnenlandse aangelegen heden van anderen. Zij is van mening, dat Korea hetzelfde recht heeft om de eenmaking van het iand tot stand te brengen, als de Noord-Amerikanen in de zestiger jaren van de vorige eeuw. De Ver. Naties zou haar taak eerst naar behoren vervullen, indien de Veilig heidsraad onmiddellijke stopzetting der Amerikaanse interventie en evacuatie der vreemde troepen beveelt. geving van Barnevejd bijna duizend jon ge hanen had opgehaald van verschillen de bedrijven. Verd. beweerde, dat hij kippen mocht vervoeren, omdat hij ze naar Italië exporteerde. De man werd veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf en onmiddellijke gevangenne ming. De Barneveldse opkoper van pluim vee B v. V. ging voor J. V. d. B. verschil lende bedrijven af om de nodige haantjes op te kopen en was met deze handelaar mee gereden om hem de weg te wijzen. Deze verd. voerde aan, dat hij geloof ge hecht had aan het verhaal van de export naar Italië, dat d. B. hem had gedaan. Zes weken gevangenisstraf kreeg H. v. d. K. te Voorthuizen voor het clandestien vervoer van een klein aantal kuikens. Ook de verd. w. v. K. opkoper van pluimvee te Nijkerk kreeg drie weken gevangenisstraf en evenals vorige verd. met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. De landbouwers J. D„ H. P., W. K., H. de V., J. van 't O. allen te Voortihulzen en W. N. te Terschuur die kuikens en Haantjes hadden verkocht en afgeleverd, werden allen veroordeeld tot een week gevangenisstraf en kregen geldboeten variërende van 200 tot 500. In een radiocauserie gisteravond ver klaarde de directeur van de Veeartsenij- kundige Dienst, de heer E, Quaedvlieg, dat in 90 procent en meer van de gecon stateerde ziektegevallen kon worden aan getoond, dat er een of ander contact was geweest met besmette bedrijven. Het Ned. Verbond van middenstands verenigingen heeft zich in verband met het wetsontwerp tot regeling van de win kelsluiting met eert schrijven tot de Twee de Kgmer gericht. Hierin spreekt het zijn ongerusthèid er over uit, dat er van een behoorlijke rusttijdregeling niet veel te recht zal komen. Het acht een sluitings uur op 18 uur het meest geschikte tijd stip. Het verzoekt de Kamer te bevorderen, dat in het wetsontwerp de halve dag sluiting imperatief wordt opgenomen, waarbij dan een keuze door het bedrijfs leven uit de Maandagmorgen, Dinsdag middag of Zaterdagmiddag mogelijk zal kunnen blijven. Terwijl voorts de mogelijk heid geopend dient te blijven, in verband met omstandigheden van plaatselijke aard zoals marktdagen, een andere verplichte ochtend of middagsluiting dan de Maan dag, Dinsdag of Zaterdag vast te stellen Hierbij dient de mogelijkheid voor onthef fing van de verplichte halve dag sluiting voor seizoenbedrijven ope.. te blijven. Hoewel de inschrijving voor de vier daagse afstandsmarsen, welke van 25 Lm. 28 Juli te Nijmegen worden gehouden, op 1 Juli werd gesloten, is het nog niet mogelijk het juiste aantal deelnemers te noemen. Wel staat vast, dat de 7000 is overscheden. Meer dan ooit zullen de marsen dit jaar een internationaal karakter dragen. Immers behalve het grote contingent uit eigen land, komen er tippelaars uit: België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Zwitser land, Oenemarken en Zweden. België stuurt 3 militaire detachementen, Luxemburg en Frankrijk elk 1, terwijl ook Engeland ditmaal met 2 militaire detache menten naar de stad aan de Waal komt. Zwitserland, Denemarken en Zweden worden door burger-groepen vertegen woordigd. Ook uit Frankrijk en Engeland komen burgers. De Belgische militaire ploeg bestaat uit parachutisten, commando's en interventie troepen, in totaal 90 man. Van hen zullen de 25 parachutisten daags voor de aanvang van de vierdaagse, n.l. in de namiddag van de 24e Juli, per valscherm in de omgeving van Nijmegen landen. Op het trottoir voor café Lido aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden, wij meldden het in een deel onzer vorige op laag, heeft men gisternacht de 48-jarige oberkellner C. F. vermoord gevonden. De politie heeft intussen de dader al opgespoord en tot een volledige beken tenis gebracht. De aanleiding bleek, gelijk zo dikwijls, ook nu weer een futiliteit te zijn. F. wei gerde Zondagavond aan de 26-jarige kellner D. de toegang tot de bar van „Lido", omdat de jongeman dronken was. Deze heeft zich hierover zo opgewonden, dat hij des nachts F. heeft opgewacht toen deze naar huis zou gaan. Van woor den kwam het tot daden .waarbij de ober-kellner tegen de grond werd gesla gen of geschopt. Nadat hij was opge staan strompelde hij nog een eindje ver der, maar toen is hij neergevallen en overleden. F., die zeer gunstig bekend stond, was secretaris-penningmeester van de plaat selijke afdeling van de Bond voor Hotel-, Café- en Restaurant-personeel. Doordat de gloeiende uitlaat van een hooiblazer in aanraking kwam met het hooi, is gistermiddag brand ontstaan in de boerderij van de heer P. van der W. te Hogebeintuin (Fr.). Ten gevolge van de krachtige wind stond de boerderij in een minimum van tijd iq lichter laaie. Van de inboedel kon niets gered worden. Het woonhuis en de schuur, die meer dan 100 voer hooi bevatte, brandden tot de grond toe af. De Oostenwind deed het vuur overslaan op de van 1500 daterende „Harsta-state", waarin juist de 80ste verjaardag van de bewoner, jhr B. E., werd gevierd. Hoewel de state door de brandweer uit Ierwerd kon worden behouden, liep de oude in Lodewijk XVI-stijl opgetrokken zaal grote waterschade op. Verzekering dekt deze schade, evenals die van de boerderij. Advertentie. zeggen Voor de handen niets beter dan HAMEA GELEI. De „Sibajak" die met bijna 1300 pas sagiers uit Indonesië op weg is naar Rot terdam heeft op deze thuisreis onver wacht de haven van Algiers moeten aan lopen om een 13-jarige jongen aan de wal te doen opereren aan een gecompliceerde breuk van de onderarm. Met het gevolg, dat het schip thans eerst in de nacht van Woensdag op Donderdag te Rotterdam wordt verwacht. De oorspronkelijke datum van aankomst was Woensdag 5 Juli. De ontscheping der passagiers zal nu, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, Donderdagmorgen om 8 uur beginnen. Aankomst en debarkement van de „Fries land", die van Port Said af met de „Si bajak" in convooi heeft gevaren, geschiedt op dezelfde tijd aan de Lloydkade. De jeugdige patiënt van de „Sibajak" kon na een geslaagde operatie in het ziekenhuis te Algiers zijn reis vervolgen met het schip, dat op hem had gewacht Maandagmiddag zijn de onderhande lingen over de voorgestelde fnsie van de Europese kolen- en staalindustrieën te Parijs hervat In een communiqué, dat na afloop van de besprekingen werd gepubli ceerd, wordt het volgende getegd: „De delegaties uit Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Nederland, Luxemburg en België hebben mededeling gedaan van het resultaat van de uitwisseling van gedachten, die rij in de afgelopen week hebben gehad met hun regeringen en met deskundigen. De onderhandelingen zullen worden voortgezet Er zullen studiegroepen worden gevormd ter be spreking van het Franse voorstel. De delegaties znlien Dinsdagmiddag we der bijeenkomen. In kringen der Belgische delegatie werd vernomen, dat de Belgische onderhande laars vandaag hun standpunt ter kenni» hadden gebracht, doch geen critdek had den geuit op het oorspronkelijke Franse ontwerp. De Belgische onderhandelaars zijn van mening, dat het hoge gezagsor gaan zal moeten komen te staan onder een raad van ministers en niet onder een vergadering zonder macht als de advi serende vergadering van de Raad van Europa. De leider van de Nederlandse delegatie, de heer Spierenburg, zeide, dat de Neder landers belang stelden in de omvang van de bevoegdheid van het hoge gezags orgaan en in het lichaam, dat daarop controle zal uitoefenen. Van een zijde, die in nauwe relatie tot de Nederlandse delegatie staat, werd vernomen, dat Ne derland een hogere mate van Europese economische éénwording in overeenstem ming wenst te brengen met de bijzondere positie, die Nederland inneemt ten op zichte van het sterlinggebied. Volgens het Oostenrijkse persagent schap heeft zich Maandag tussen Fürsten- field en Bierbaum in Stiermarken een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. 46 Personen werden gewond, van wie 15 ernstig. Een passagierstrein kwam in bot sing met wagons die gerangeerd werden. Een interdepartementale commissie heeft een plan opgesteld om de uit In donesië repatriërende burgers en KNIL-militairen met hun gezinnen, die in Nederland niet over eigen woon ruimte beschikken, te verspreiden over geheel Nederland. Tot dusverre zochten deze repatriëren- den voornamelijk in het Westen des I lands onderdak. De verdeling, die men 1 aanvankelijk voor dit spreidingsplan had aangehouden, is door het grotere aantal repatrianten niet houdbaar gebleken. Men kon ons daarom nog geen definitief overzicht geven van het aantal gezinnen, dat iedere provincie zal moeten opne men. Bovendien heeft het ministerie van Oorlog bepaalde, nog niet geheel om schreven wensen ten aanzien van de huisvestifig van gerepatrieerde KNIL- militairen, die men in het algemeen zo veel mogeljjk in de nabijheid van garni zoensplaatsen wil zien ondergebracht. Een dergelijk spreidingsplan zal de op lossing van het woningprobleem voor verscheidene gemeenten nog moeilijker maken. Om hieraan tegemoet te komen is besloten aan daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten een extra bouwvolume toe te kennen. Naar wij vernemen, heeft de Kroon on gegrond verklaard het beroep van L. A. C. de B. te Haarlem, in oorlogstijd com mandant van de Ned. Arbeidsdienst, die op grond van het zuiveringsbesluit ontslag uit de militaire dienst had gekregen met intrekking van het hem in 1941 verleende eervol ontslag. van tholieke onderwas voor meisjes is ge- worde n en zul ie n zich aan andere acti*i- teiten van et missie-apostolaat gaan wü- den. De broeders van Oudenbosch zullen hun vroegere Werkzaamheden in Madlun hervatten en uitbreiden. wn Advertentie ■uftALiXjBLULU^J Haagse „houten hammen" tegen „benenkluivers". Amsterdamse slagers jongens raceten gisteren met Haagse collega's om het hardst door de hoofdstad. De „houten hammen" wonnen. De Blauw Wit-speler Wim Lakenberg heeft een contract getekend met de Italiaanse prof-club Pro Patria, die hem als handgeld 50.000 zal uitbetalen, meldt de „Telegraaf". De verbintenis geldt voor twee jaar. Waarschijnlijk zal Lakenberg reeds eind Juli naar Busto Arsizio vertrekken, het plaaitsje nabij Milaan, waar Pro Patria dat In de Ita liaanse hoofdklasse speelt, is gevestigd. Lakenberg had ook een aanbieding ge' kregen van Nimes Olympique, de club van Timmermans, die echter niet meer dan 10.000 bood. De Australische zwemmer John Mars hall heeft in Newbaven zijn achtste we reldrecord vrije slag verbeterd. Hij zwom de 500 yards in 5 min. 12 sec. Het oude record van 5 min. 16.3 sec. stond op naam van de Amerikaan Jack Medica, die het in 1935 vestigde. De Engelsman M. D. Witworth, die Zondag tijdens de motorwedstrijden om de Grote Prijs van België op het circuit van Francorchamps zo ongelukkig kwam fe vallen, is in het ziekenhuis van Mal- medy aan zijn zware verwondingen over leden. In de toestand van de Engelsman Artie Bell, die eveneens levensgevaarlijk werd gewond tijdens een valpartij, is een klei ne verbetering Ingetreden. Waterpolo-competitie: Amsterdam: Het U—SVH 5—7, Meeuwen—Zian 2—7. 2) Dr. Wille zal onmiddellijk komen, mevrouw. Het ziekenhuis zorgt voor een ambulance-auto en zal ook een kamer voor mijnheer gereed maken. Over een half uur zal de auto met een dokter hier zijn- Mevrouw Holzinann luisterde nauwe lijks. Haar scherp 00f bad het geluid van een welbekende snelle stap op de trap opgevangen en weldra trad, tot haar onuitsprekelijke verlichting, dr. Wille binnen, die zij reeds in het ouderlijk huis had gekend en wie zt) een onbeperkt ver trouwen toedroeg. De dokter was een oud vrijgezel, die slechts voor zijn patiënten leefde. Hij woonde vlak in de buurt. Mevrouw Holzmann kon hem niet te gemoet gaan, want het bovenlichaam van de gekwetste rustte nog altijd tegen haaj- arm. De dokter vroeg fluisterend wat er gebeurd was en zjj vertelde hem, even eens fluisterend, wat zt) wist. Toen begon dr. Wille de gekwetste voorzichtig te on derzoeken en trachtte hem in een gemak kelijker positie te brengen. Mevrouw Holzmann kon eindelijk opstaan en haar stijf geworden arm uitstrekken. Een schot door de long, zei de dok ter. De kogel moet nog ergens steken... Ik zal hem onmiddellijk naar het zieken huis laten overbrengen, want er zal een operatie nodig zijn. Dat had ik wel gedacht, antwoord de mevrouw Holzmann, die kort vóór haar huwelijk een cursus in ziekenver pleging gevolgd had. Ik heb dan ook reeds aan 't ziekenhuis laten telefoneren en van daar zal men een ambulance-auto zenden. Goed. Laten wij dus wachten. Mevrouw Holzmann legde de hand op de arm van de dokter en keek hem ang stig aan. Maar, vroeg zij, er bestaat toch Im mers hoop, datdat alles weer In orde komt? Natuurlijk! Een zo jong, door en door gezond man! Moed gehouden! Op dat ogenblik hoorde men weer stap pen naderen. Voorafgegaan door Paul, traden enige heren, vergezeld van twee politie-agenten, de kamer binnen. Een van de agenten bleef aan de deur staan. Heidinger, commissaris van politie; Dr. Lerch, politie-arts; Silas Hempel, de tective. Zo luidde de voorstelling. Dr. Wille deelde de heren mede wat hij zoeven van mevrouw Holzmann verno men had. Nauwelijks was hij daarmee klaar of de deur ging weer open en een jonge man trad binnen, trots 't verzet van de politie-agent. Zonder op de heren van de politie te letten, wierp hij met ontzetting een blik op het roerloze lichaam van de nog steeds bewusteloze Holzmann en kwam toen op diens vrouw en dr. Wille toege lopen. Lydia, om 's hemelswil, wat ls er gebeurd? Gerdy IsWat is hem over komen? Mevrouw Holzmann stak hem bevend de hand toe. Iemand heeft op hem geschoten beneden ln de loodsonmiddeltjk na zijn thuiskomstméér weet lk zelf nietO, -Hartwig, 't is verschrikke lijk!Ik ben zo blij, dat je onmiddel lijk gekomen bent. Je tegenwoordigheid werkt kalmerend op mijGerdy moet naar het ziekenhuis overgebracht wor den Hier werd 't gesprek onderbroken door de commissaris van politie: Mag ik vragen wie die heer is? Pardonik heb vergetenDe heer Hartwig Henter, de beste vriend van mijn arme man. Nogmaals ging de deur open.* Paul leidde een onbekende binnen. Dr. Siebert, de geneesheer uit het ziekenhuis, zo juist aangekomen met de ambulance-auto. Zonder aarzelen ging hij op den ge kwetste toe, die juist weer de ogen op sloeg, maar ditmaal bij vol bewustzijn, want zjjn blik zocht zijn vrouw, die dicht bij de jonge dokter stond en rustte daarna een ogenblik op dr. Wille en Hartwig Henter. Hij scheen zich daarbij in te spannen om te spreken, wat de commissaris van politie aanleiding gaf om de anderen eenvoudig ter zijde te du wen en zich diep over Holzmann te bui gen, teneinde diens eerste woorden op te vangen. De man begreep blijkbaar niet, dat hij verre van beleefd en tactvol handelde Doch er kwam geen geluid over de lippen van de gewonde, die, uitgeput, weer de ogen sloot. De geneesheren drongen nu met ver ontwaardiging de commissaris ter zijde. U ziet toch wel, mijnheer de. com missaris, dat de gekwetste niet kan spre ken Aan een verhoor valt voor het eerst niet te denken, zei dr. Wille nogal scherp. En wanneer dan, denkt u Dat moet u later in 't ziekenhuis aan de behandelende geneesheer vragen Voor het ogenblik valt er niets van te zeggen. Dr. Siebert had intussen de deur ge opend en twee bedienden van 't zieken huis, die met een brancard in de gang wachtten, gewenkt. Voorzichtig, met geoefende handen droegen zij de ge kwetste weg. Nu kwam er leven in mevrouw Holz mann. Zij wilde absoluut mee naar het ziekenhuis en bleef doof voor dr. Wille's overreding. Maar dr. Siebert fluisterde zijn collega in 't oor: Laat haar in geen geval meegaan. Haar tegenwoordigheid heeft toch geen nut voor den gekwetste en kan ons enkel hinderen. Hartwig Henter had deze woorden op gevangen. Snel een besluit nemende, ging hij naar mevrouw Holzmann en zeide Beste Lydia, wees toch verstandig. Je kunt niet mee naar het ziekenhuis. Maar ik zal zelf meerijden en lk zweer je, dat je zelf hem niet beter zoudt kun nen helpen dan ik het zal doen. Hij drukte haar de hand, als om zijn woorden kracht bij te zetten en liep haas tig de jonge dokter na, die toezicht hield op het vervoer van de gekwetste. Een minuut later hoorde men het ge ronk van de vertrekkende auto. Mevrouw Holzmann keek wezenloos om zich heen. Alles draaide haar voor de ogen, alles werd donker voor haar. Zonder enige ge luid te geven zonk zij neer op de sofa. Een bezwijming bevrijdde haar voor een wijle van smart en^ zorgen. Terwijl dit op de eerste verdieping der villa gebeurde, stond de met de commis saris van politie meegekomen detective Silas Hempel lang te praten met den concierge en wel in de open deur van de loods. Silas Hempel, de later tot ver over de grenzen van zijn vaderland beroemd ge worden detective, bevond zich toenmaals nog aan 't begin van zjjn loopbaan en werkte ln dienst van de politie. Hij was eigenlijk te Weenen aangesteld en slechts tijdelijk werkzaam te G., waar een griep epidemie het politie-personeel niet spaar de, zodat men het werk niet meer af kon en elders bekwame hulp had moe ten aanvragen. Zo was Silas Hempel, die ln weerwil van zijn jeugdige leeftijd reeds als een buitengewoon schrander beambte bekend stond, naar G. gezonden, waar juist enige belangrijke zaken in het reine moesten worden gebracht. (Wordt vervolgd) De loting voor de wedstrijden, welke in de finale poule van het tornooi om het wereldkampioenschap voeitibal worden ge speeld, gaf het volgende resultaat: 9 Juli te Rio de Janeiro: BraziliëZwe den; te Sao Peulo: UruguaySpanje. 13 Juli te Rio de Janeiro: Brazilië Spanje; te Sao Paulo: ZwedenUruguay, 16 Juli te Rio de Janeiro: Brazilië Uruguay; te Sao Paulo: ZwedenSpanje. De Braziliaanse voetballers zullen 4e man 200 pdst. ontvangen voor elke wed strijd welke zij in de eindronde van het tournooi om de Jules Rimet beker spelen. Winnen ze de beker, dan wacht hun bo vendien een presentje van 500 pdst., zo dat, wanneer alles naar wens verloopt, dit wereldkampioenschap iedere Brazi liaanse speler ongeveer 2000 pdst. zal opleveren, de reeds ontvangen emolu menten meegerekend. Het gemeentebestuur van Rio de Ja neiro vindt dit evenwel nog niet vol doende en houdt zich bezig met de vraag, op welke wijze het de ploeg wel zou kun nen belonen indien het wereldkampioen schap wordt behaald. En diverse han delszaken, grote firma's en warenhui zen denken ook al over passende ge schenken. Brazilië is kennelijk het land waar internationals het goed hebben. Maandagmiddag is ln Sehoondijke een wedstrijd gehouden voor amateurs over 120 Km., waarvoor 40 renners aan de start verschenen. Winnaar werd M. Roks uit Sprundel in 2 uur 53 minuten. Daar na kwamen: 2 J. Roovers, Etten, 2.54.30; 3 Konings, Breda, 2.55.30; 4 Dewaal. Hon- tenisse. x. t.; 5 A. RooveSs, Langeweg, z. t. De gisteravond voor de eerste klasse ^„'aererj' gespeelde competitiewedstrijd P? Meptumis I (Arnhem) is met 43 door DZC gewonnen. Door de hevige plasregens konden gisteren pas laat in de middag de Wim- biedonkampioenschappen worden voort gezet. Larsen (VS.) leidde met 10—8, 2—2, tegen Sedgman en Patty (VS.) mei 6—4, 5—2 tegen zijn landgenoot Talbert in dé kwart-finales van het heren-enkelspel, toen 't weer begon te regenen en verder spelen onmogelijk was. De voetbalvereniging RCH te Haar lem heeft beroep aangetekend tegen het besluit van het bestuur van de KNVB waarbij het gehele RCH-bestuur voor 3 maanden wordt geschorst wegens het overtreden van artikel 12 par. 6 der amateursbepalingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3