Nieuws uit STAD e„ OMTREK Er wordt een raar rood spelletje gespeeld LAATSTE BERICHTEN Giuliano neergeschoten TWEE BIOGRAPHIEEN VAN Maria Goretti Comité Vacantie-week 1950 Schiedam yi Een motie zonder argumenten maar de sleutel tot dictatuur Staat van oorlog ook op Noord-Molukken pauselijke" onder scheiding De accijnsverhoging op het gedistilleerd Prinses Wilhelmina kocht schilderijen BLIKSEM SLOEG IN wmm Vogelpest in Den lip PAGINA 2 Rfl NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BEKENDMAKING UITBREIDING HAVEN- BEDRIJF VLAARDINGEN- OOST Eerste paal voor dwarshelling GROTE BEDEVAART VAN LICH. GEBREKKIGEN BILJARTSPORT TAFEL-, THEE- EN ONTBIJTSERVIEZEN f 149.60 I 'PC HANVE LAAR' TER INZAGE LIERS MUZIEKKORPS NAAR SCHIEDAM UITBREIDINGSPLAN VLAARDINGEN Schiedam vraagt Gedeputeerden verwerping van het ontwerp- uitbreidingsplan PLAN VAN UITBREIDING BURGERLIJKE STAND ROTTERDAMSE VEEMARKT Laatste poging tot overeen stemming inzake eenheidsstaat R. K. LEESZAAL ST. LIDUINA „KOTA INTEN" ARRIVEERT VANNACHT ZAAK WESTERLING WEDEROM UITGESTELD NU AL EEN SLUITENDE BEGROTING? JA, INDIEN. WËËÊ m Htm De relieken van Maria Goretti in de kerk te Nettuno. Het kruisje op de foto is als handtekening neergeschreven door Mamma Assunta, die niet kan lezen of schrijven. Voor het Huisvestings-probleem is maar één oplossing: bouwen! Alle andere middelen zijn lapmiddelen. Hetgeen niet weg neemt, dat het nodig kan zijn lapmiddelen te gebruiken bij gebrek aan beter. In dit geval is zo'n lapmiddel het Bureau Huisvesting, dat de beschikbare woonruimte naar billijkheid en naar de eisen van een redelijke snelheid moet verdelen. Nu is niets zo moeilijk als niets te verdelen. En heel dicht bij dit genre van moeilijkheden ligt de taak van dit Bureau. Men behoeft niet lang in de wachtkamer van de Huisvesting te zitten om uitvoerige verhalen te krijgen over de grove onrechtvaardigheid, de protectie, het toewijzen van huizen inits men zich „bekeert' tot een ander geloof ên meer van dergelijk fraais. Om maar niet te spreken van de jaren, dat ambtenaren van dit bureau nu al „zitten" in de betekenis van Iiechtenis-straf uitboeten, wegens fraude. Dat deze ambtenaren dagelijks de wachtkamer passeren, mag de praatjes niet hinderen. Waarmee wij willen zeggen, dat er niets zo moeilijk is als de toewijzing van woonruimte. Er zijn zoveel factoren, waarmee men rekening moet houden, dat fouten onvermijdelijk zijn. Een zo'n fout schijnt het geval v. d. Ent te zijn. Tenminste zo werd het op gediend. Na indiening van de rapporten bleef er weinig van het geheel over. De enige steekhoudende conclusie had kun nen zijn, dat v. d. Ent het pand Lorentz- laan hoek Morsesstraat had moeten krij gen. Maar B. en W. zeggen in hun ant woord nadrukkelijk, dat dit pand niet aan de eisen van de Keuringsdienst van Waren voldoet. Alle andere conclusies hebben het over een b l nche-verdeling. De voorzitter van de raad, mr. J. W. Peek, heeft zich ten aanzien hiervan dui delijk uitgelaten in de geest van ons ar tikel van verleden week, nl., dat geen ambtelijk lichaam competent is deze branche-verdeling toe te passen. Teruggebracht dus tot de essentie heeft het rapport v. d. Ent geen wezenlijke betekenis gehad voor de beoordeling van de gang van zaken bij de Huisvesting. Het had betekenis als ontzenuwing van een klacht van een burger aan de raad, maar het miste elk argument, waar op men aanmerking kon maken op de gang van zaken bij het Bureau Huisves ting. Zo deze, er dus al zijn het rap port ziet geen kans ze in het onderhavi ge geval te leveren. Toch wordt aan dit rapport een motie van de P. v. d- A. vastgeknoopt. De mo tie houdt in, dat wel is gestreefd naar een juiste en billijke verdeling, maar dat beslissingen zijn genomen, die niet 'geheel onaanvechtbaar zijn. Bovendien wil de motie de kleine verdeelcommissie uitbreiden met vertrouwensmannen uit de burgerij. Om nu de eerste helft van de motie bij de kop te nemen. Zij concludeert wat te bewijzen viel. Wel concludeert het rap port zelf, dat v. d. Ent de winkel van Kok had moeten krijgen, maar het ant woord van B. en W. spreekt dit op goe de gronden tegen. Bewezen is dus niets. W- willen even de nadruk leggen op liet antwoord van B. en W.. Dit antwoord dat de conclusies van het rapport in hoofdzaken bestrijdt, is niet afkomstig van de voorzitter van de kleine huisves tingscommissie, mr. Peek, maar van het gehele college. Wat zien wij echter gebeuren? Als er gestemd moet worden over de motie, ont houden de wethouders zich van stem ming. Zij wagen het dus niet hun eigen antwoord te onderschrijven. Hier voeit men duidelijk de P.v.d.A.- wethouders, Sabel en v. Bochove, aan het wroeten. Hoewel de motie van Lith, krachtens hun eigen antwoord, wat de eerste helft er van betreft, onjuist is, aanvaarden zij graag de kans om de voorzitter van het college een hak te zet ten. Verstaat U goed? Diezelfde wethou ders, dieop de ketting sprongen, toen zij z.g. gepasseerd werden bij de zieken huis-kwestie, grijpen de eerste de beste gelegenheid om zich van hun oorspron kelijk Ingenomen standpunt te distanti ëren. Het is bijzonder fraai. Maar het is opzet. Want aan de motie zat een tweede stuk vast, dat de bedoeling had een einde te maken aan het onpartijdig werken van de kleine huisvestingscommissie en daar voor in de plaats te brengen het politie ke hulp-systeem. Het zeer moeilijke en delicate werk van de woonruimte-verdeling zou voortaan moeten geschieden door vertrouwens mannen uit de burgerij. Terwijl het rapport v. d.- Ent van begin tot eind een bewijs is van onjuiste voor lichting van de zijde van de reclamant, van verkeerd-opgevangen tips en ver klaringen uit de derde hand, haalt de mo- tie-v. Lith al deze onwenselijkheden met een breed gebaar binnen in zijn motie. Want het is zo zuur, dat er een afdeling zou zijn, waarmee men zich niet populair kon maken bij zijn kiezers. Tot nu toe werden reeds enkele malen amWenren van de Huisvesting bij ver tegenwoordigers van de P. v. d. A. op het matje geroepen voor explicatie van het door hen in bepaalde gevallen gevoerde beleid. Zulk een procedure is echter, be halve onjuist ook lastig. Men moet dus zien haar te legaliseren en gemakkelijk te maken. Vandaar deze motie, die een zuiver ambtelijke commissie, die tijd en deskundigheid heeft om het moeilijkste probleem van deze tijd te ontwarren, de laan uitstuurt om plaats te maken voor de politieke vertegenwoordigers, die, naar de P. v. d. A.-fractie uit eigen raads- praotijken weet, zo sterk zijn als hun brutaliteit groot en bun woordenvloed uitgebreid is. Na vijf jaar werken van de Huisves- tings-oommissie is er één geval opgedo ken, dat tot in de raad doordrong. Het is onderzocht en ieder onbevooroordeeld onderzoeker moet tot de conclusie komen, dat er niets onjuist gebeurd is. Ondanks dat, komt er een motie om de zaak te veranderen. Is het niet glas-helder, waar men naar toe wil? Het gaat niet langer om het goed of slecht functionneren. Het gaat niet langer om al of niet gemaakte fouten. Het gaat om de politieke suprematie, erger om de potentiële dictatuur van de socialistische fractie. Het is het politieke munt slaan uit de nood van anderen met als zonde bok een instantie, die men tevergeefs in het schandhout heeft proberen te slaan. Zo wordt er de laatste tijd in Schiedam „Politiek" bedreven. Men zou onmiddellijk na de oorlog ge zegd hebben, diat het onmogelijk was. Men zou vermoed hebben, dat redelijke argu menten en gefundeerde bewijsvoeringen waarde hadden. Niet voor deze heren, die er in de gemeente-politiek al niet anders over den ken als in de internationale, nl. alles is goed, als hun rode haan maar koning kraait.. Het is goed, dat men bijtijds weet, met welke tegenstanders men te doen heeft. U dacht, dat Schiedam alleen die ongemakkelijke betonnen blokken kende, die men banken noemt. Van nu af moogt V over banken praten. Vergewist U op de foto en op het Hoofd. Het is een genot weer een leuning in de rug te voelen. OAGBtAD VOO* SCMteOAl* IM OMSTGMÊH 72ste Jaargang No. 21277 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal, 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte t 015 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A'.le advertentie-orders worden afgesloten, en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijperg. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Onteigeningsplan Tuindorp „Groenoord" De Burgemeester van Schiedam, maakt ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 80 der Onteigeningswet bekend: dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel een uitgewerkt, bij besluit van de Gemeen teraad van 30 Juni 1950 voorlopig goed gekeurd, plan tot onteigening in het be lang der volkshuisvesting ten name van de Gemeente Schiedam, ter verkrijging van de beschikking over ongebouwde en gebouwde eigendommen, gelegen in het gedeelte der voormalige Gemeente Kethel en Spaland, dat begrensd wordt door de Vlaardingseweg, de Laan van Bol' Es en de geprojecteerde Provincialeweg n. 15, teneinde uitvoering te kunnen geven aan een gedeelte van het bij raadsbesluit van 28 April 1950 partieel gewijzigde uitbrji- dingsplan-in-hoofdzaak voor de Gemeen te Schiedam, met de bij het onteigenings plan behorende kaarten, een grondteke- ning en verdere bescheiden 7 Juli a.s ter secretarie dier gemeente (Afdeling Algemene Zaken Stadhuis) zal wor- den nedergelegd om aldaar tot en met 5 Augustus ax voor een leder ter inzage te liggen en dat volgens artikel 81 van bovengenoemde wet, de belanghebben den uiterlijk veertien dagen na verloop van de termijn voor nederlegging hunne bezwaren schriftelijk aan het gemeente bestuur kunnen opgeven. Gistermiddag is bij het havenbedrijf Vlaardingen-Oost in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten w.o. mr. D. J. W. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat de eerste paal geslagen voor de te bouwen dwarshelling aan de wes telijke zijde van de Vulcaanhaven. De heer J. L. Jonker directeur van Vlaardingen-Oost zeide dat deze stap van grote betekenis was voor het ha venbedrijf. Vele reders moesten tot dus verre worden teleurgesteld omdat hun schepen niet konden worden drooggezet, d-cch thans is opdracht gegeven voor de bcuw van een dwarshelling van pl.r». 100 meter breed met 17 hellingwagens. Hier voor moeten worden geslagen 440 be- tonpalen tot een gezamenlijke lengte van 9 km. terwijl elke hellingwagen een vermogen heeft van 150 ton, zodat zee schepen op deze helling kunnen worden gebouwd- Op een eln van mevrouw Thijssen baronesse von Lippe Biesterfeld ging men over tot het slaan van de eerste paal, waarna de heer M. Stolk, voor zitter van de bedrijfskern, namens het personeel de gelukwensen aan de di rectie overbracht. Zondag 9 Juli komen de leden van de Nederl. R. K. Bond van lichamelijk Ge- brekkigen uit verschillende steden en dorpen van Noord- en Zuid-Holland, Gelderland, Brabant en Limburg ter be devaart naar hun patrones: de Heilige Liduina van Schiedam. Na de gewone H.H Missen voor de Parochie zal in de St. Liduina kerk een plechtige H. Mis voor de pelgrims wor den opgedragen en 's middags half vier zal er plechtig Lof en Processie gehou den worden. Omdat het vervoer der gebrekkigen en verminkten in en uit de kerk met veel zorg moet geschieden (waarvoor de R.K. EHBO haar medewerking zal ver lenen) en het aantal pelgrims ongeveer de gehele kerk zal vullen wordt door het St. Liduina comité vriendelijk ver zocht de kerk geheel ter beschikking van de pelgrims te laten en niet door aanwezigheid van belangstellenden het werk der helpers te hinderen. Gisteravond werd een aanvang ge maakt, met de finale van de Atlantic- Cup, in het Café Atlantic In de Kamer- lingh Onnes Laan, uit de voor wedstrijden plaatsten zich de verenigingen D.G.M. Volksgebouw, 't Centrum en De Waal. Er was sfeer in het mooie lokaal en talrijk publiek en de spelers gaven zich voor het volle pond. M. de Ruiter won in een mooie partij in 22 beurten van J. v. Reeven (Volksgeb.), M. Schaap won in een minder goede partij van G. Grave (Volksgeb.), P. Vrauwdeunt won na een harde en spannende partij van J. Grava (Volksgeb.), J. Doejaaren won van F. Dessens (Volksgeb.). Kuipers (Volksgeb.) wint van G. v. Diest, Visser (Volksgeb.) wint van Doe jaaren, M. Ruiter wint van Hofman (Volksgeb)'., J. Christen wint van Bre- develd (Volksgeb.). DGM 12 en Volks gebouw 4 punten. Advertentie PORCELEIN met goud décor, geheel compleet vanaf Zeer mood décor TO, Miti scmetun Hot Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37 der Woning wet bekend, dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel 6 Juli a.s. voor de tijd van veertien datgen ter gemeénte-secretarie (Afd- Algemene Zaken - Stadhuis) voor een ieder ter inzage zullen worden Be legd, de door de gemeenteraad op 30 Juni 1950 vastgestelde plannen tot het intrek ken van een gedeelte van de uitbreidings plannen „Het Hoofd". Zondag a^s. komt het muziekcorps .Vooruit" uit Lier (België) als -gast van „Crescendo" Schiedam met een bezoek vereren. Het gezelschap bestaat uit plm. 250 personen. Om 12 uur worden bloemen gelegd bij het voorlopig monument dor gevallenen, daarna geeft het korps, dat uit 90 man bestaat, een concert in de Plantage. Om 6 uurnam. maken bedde korpsen een mars door de stad. Neem een stoel en ga zitten, dacht het pand Sumatra en na precies 100 jaar weigerde de loods verder aan de Buitenhavenweg te staan. Zodat de gemeente nu zonder pakhuis voor draineerbuizen en tuinhekjes zit. Zei de politie-agent: „De rest moest maar volgen" Bij brief van 12 April jl. wendden B. en W. van Schiedam zich tot de gemeente raad van Vlaardingen met bezwaren te gen het ontwerp-uitbreidingsplan-in- hoofdza-ak der gemeente Vlaai-dingen. De gemeenteraad van Vlaardingen ver klaarde in zijn vergadering van 28 April, dat Schiedam niet in haar beroep kon worden ontvangen en stelde vervolgens het ontwenp-uiitbreidingsplan vast. Op grond van het toeoaalde in artikel 37, lid 3, van de Woningwet wendt de raad zich thans tot Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland met de volgende be zwaren tegen het uitbreidingspian-m- hoofdzaak der gemeente Vlaardingen. In het uitbreidingsplan is de kruising van de ontworpen Rijksweg no. 20 met de ontworpen Provinciale weg no. 15, van Schiedam naar 's-Gravenhage, getekend op Schiedams gebied, zoals deze vóór en in de oorlog ontworpen is, terwijl tegelij kertijd in het plan de Rijksweg no- 20 in Noordelijke richting werd verplaatst. Een en ander is niet in overeenstem ming met de plannen van de Rijkswater staat van na de oorlog, terwijl voor het gebied van de gemeente Schiedam daar uit onoverkomelijke bezwaren voort spruiten. In de laatste plannen van de Rijks waterstaat is ten Westen van de Provin ciale weg no. 15 een nieuwe Rijksweg ont worpen, lopende ongeveer Noord-Zuid, waarbij bij de grens van Vlaardingen en Schiedam een groot verbindingspunt tus sen de twee rijkswegen is ontworpen, terwijl het oude verbindingspunt op Schiedams gebied tussen Provinciale weg no. 15 en Rijksweg no. 20, welk verbin dingspunt nog in het plan is aangehou den, is komen te vervallen. De nieuw ontworpen Rijksweg boven bedoeld, lopende Nooid-Zuid, geeft ten Zuiden van Rijksweg no. 20 verbinding met de ontworpen tweede Maastunnel De verbindingsweg van deze tunnel en het bovenbedoelde ontmoetingspunt met de Rijksweg no. 20, alsmede die tunnel, is door Vlaardtngen op Scihiedams gebied aangegeven, gedeeltelijk volgens het in en vóór de oorlog ontworpen plan, zoals boven medegedeeld, en gedeeltelijk, en wel 't Zuidelijk stuk, op ongeveer 100 m. ten Oosten van het door de Rijkswater staat ontworpen stuk van het Zuidelijk gedeelte van deze weg naar de tunnel. Deze bezwaren waren ook vervat in het aan de raad der gemeente Vlaardingen gerichte bezwaarschrift. De raad veroorlooft zich thans hier nog het volgende aan toe te voegen: De verplaatsing door Vlaarddmgen va« Rijksweg no. 20 in Noordelijke richting, geeft onoverkomelijke moeilijkheden, doordat Schiedam reeds begonnen is met d-e uitvoering van het Tuindorp-Kethel, dat geheel gebaseerd ls op de door het Rijk aangegeven plaats van Rijksweg no. 20, welke plaats als vanzelfsprekend ge heel van het Rijk is overgenomen, nadat daarover overeenstemming was bereikt- De verplaatsing in Oostelijke richting van de geprojecteerde Noord-Zuid lopen de Rijksweg, aansluiting gevende op de 2e (geprojecteerde) Miaas, tunnel, geeft ernstige bezwaren voor het terrein van de Werf Wilton alsmede .voor de uitwa tering van de Poldervaart van Delfland. Ter plaatse, waar door Vlaardingen deze tunnel geprojecteerd is, bevindt zich op het terrein van Wilton een kademuur met daarachter liggend terrein, dat door Wil ton moeilijk gemist kan worden. Het pro jecteren van de tunnel dwars door de uitwatering van de Poldervaart zal be langrijke moeilijkheden veroorzaken in de afwaterings- en inlaat-mogelijikiheden voor Delfland. Waar in Westelijke richting in Vlaar dingen het terrein nog geheel onbeperkt is, komt het de raad voor, dat deze tun nel weer op de oude plaats, waar deze ook vroeger geprojecteerd was, terug gebracht moet worden. Op grond van het bovenstaande ver zoekt de Schiedamse raad aan Ged. Sta ten het op 28 April jl. door de raad der gemeente Vlaardingen vastgestelde uit- breidiingsplan-in-hoofdzaak niet goed te keuren. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam brengt ingevolge artikel 36, 4e lid, der Woningwet ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn open bare vergadering van 30 Juni 1950 heeft bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor het gedeelte der gemeente, begrensd door de Havendijk, de Oude Spui'haven, de Noordelijke begrenzing van het bij raads besluit van 29 October 1948, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 11 October 1949 No. 26 vastgestelde onteigeningsplan, en het verlengde van de Rijnstraat. GEBOREN: Arie zn vain P. J. v. d. Beng en M. C. Rebers; Cornelia M. dr van W. Broekhuizen en A. v. d. Hamer: Marina J. dr van A. Lanser en A. A. v. d. Knaap: Elisabeth A. M- dr van A. J. M. Jansen en C. M. Th. Uil; Marie A. dr van K. Nieswaag en M. A. Poot; Aliida J. L. dr van J. Pijnacker en H. J. Erkelens; Yvon ne M. dr van E. de Lint en M. Pa. Buijsse. OVERLEDEN: C. Luihrman 87 j., vr. van A. v. Leeuwen. ROTTERDAM, Dinsdag 4 Juli '50. Aan- voer 650 vette koeien en ossen 674 ge- bruiksvee, 331 graskalveren, 653 nuchtere kalveren. 173 varkens, 517 biggen, 196 paarden, 46 veulens, 428 schapen of lam meren, 29 bokken of geiten. Aanvoer in totaal 3697 dieren. Prijzen: Vette koeien le kw. 2,70— 2.80. 2e kw. 2.50—2.70, 3e kw. 2.20— 2.50, slachtpaarden rep. t 1,80, 1,70, I 1,50 per kg.; graskalveren le kw. ƒ325. 2e kw. 225, 3e kw. 150. nuchtere kalveren resp. f 55„ 52, 47: biggen resp. 50, 45, f 40; schapen resp. 90. i 70. 50: lammeren resp. 50, f 40, 35; kalfkoeien resp. 1025, f 925, f 800: melkkoeien resp. 1025, 925, 800: vette koeien resp. 700. 600. f 525; vaarzen resp. S 725, f 625, 500; pinken resp. 550, 450, 375, per stuk. Vanochtend in de schemering kwam 'n einde aan het leven van Salvatore Giuliano toen hij in Castel Vetrano (Z.W.-Sicilië) in een vuurgevecht raakte met de Italiaanse politie. Kort te voren was hij nog door een omsingeling gebro ken op een punt ten Noorden van Castel Vetrano. Hij was in gezelschap van de laatste leden van zijn eens zo machtige bende. Bij de ontmoeting met de Carabi nieri wisten zijn makkers te ontkomen, daar het vuur op de onmiddellijk her kende Guiliano werd gericht. Verschei dene leden van de politie werden ge wond. Giuliano, die 27 jaar oud is, begon zijn carrière als bandiet in 1943 met het neer schieten van een lid der Carabinieri. Hij verzamelde sindsdien een bende om zich heen en begon de streek rond Palermo te terroriseren. Om zich de sympathie der bevolking te verzekeren richtte hij zijn activiteit tegen de grote landeigena ren en liet de armen in de opbrengst van zijn zaken delen. Hij werd op deze wijze een „geëerd persoon". Ook op andere wijze wist hij van de plaatselijke toestanden partij te trek ken om zijn eigen positie te consolide ren. Hij wist tot overeenkomst te gera ken met de machtige geheime organi satie, de Mafia, die zelfs onder Musso lini niet kon worden onderdrukt, en hij verstond zich met de Siciliaanse natio- nalistisch-iroyalistische stromingen, die in hem een hulpmiddel zagen voor hun anti-Rome-politiek. Op deze wijze heeft hij de strijd te gen de overheid bijna vijf jaar kunnen volhouden In die periode doodde hij meer dan honderd leden van de politie. Verleden jaar zomer besloot de minis ter van Binnenlandse Zaken, Scelba een einde te maken aan de ondragelijke toe stand. Tweeduizend man begonnen de jacht op de bandietenkoning. De moeder en de zuster van Giuliano werden gearresteerd. Giuliano beloofde In haar kabinetsvergadering van gistren heefit de regering der R. I. S. besloten de nog hangende kwestie tussen haar en de republiek Indonesië over de vorming van de eenheidsstaat de volgende week Dins dag in een speciale vergadering in haar geheel te bespreken. De regering der R. I. S- zal daarna in de loop der volgende week nog een laatste bespreking organi seren tussen de regeringen der R. I. S. en de republiek Indonesië teneinde tot defi nitieve resultaten te komen. In deze kabinetsvergadering werd te vens besloten, de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid-Molukken. Naar aanleiding van dit laatste werd ons van de zijde van het Indonesische Hose Commissariaat in Den Haag mede gedeeld, dat over een tegen die R. I. S. gerichte beweging in de Noord-Molukken zijnde Halmaheira, Batjan en omliggende eilanden, hier niets bekend is. Volgens de laatste op het commissariaat ontvangen berichten is de toestand daar normaal, Onze correspondent te Brussel, de heer Theo Bogaerts, is door Z. H. de Paus be noemd tot Commandeur in de Orde van St. Silvester. In het Aartsbisschoppelijk paleis van Mechelen heeft Zijne Eminen tie E. J. Kardinaal Van Roey de oorkon de betreffende deze onderscheiding aan de heer Bogaerts overhandigd. In Juni j.l. werden uitgeleend: Ned. romans 2094 (1893); Studieboeken 456 (525); Kinderboeken 524 (492). Totaal 3074 (2910. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die over dezelfde maand van 1949. daarop „niets meer van zich te laten horen", mits zijn moeder in vrijheid werd gesteld. Dit geschiedde, hoewel zjj veroordeeld werd tot drie jaar gevan genisstraf, op grond van de H. Jaar amnestie. Giuliano deed evenwel daarna weer van zich spreken, met het gevolg dat de actie tegen hem'in alle scherpte werd voortgezet, totdat deze morgen het einde bracht. De bedrijfsunie voor fabriekmatige be drijven, de bedrijfsunie voor het hotel-, café- en restaurant-personeel en de be drijfsunie van handels- en kantoorbedien den hebben zich tot de minister van So ciale Zaken gewend met een'adres, waar in zij verklaren, met grote bezorgdheid te hebben kennis ge-nomen van het voor nemen der regering am ter doorvoering van de in October 1949 met België en Luxembrug gesloten overeenkomst de ge. distilleerd-accijns te brengen op 596 per H.L. 50 pet. De bedrjjfsunies, vertegenwoordigende dé overgrote meerderheid der werkne mers, werkzaam in de gedistilleerdindu- strie en de handel in gedistilleerd (inclu sief het Horeca-bedrijf), wijzen op de nadelige invloed van d'ie drastische ac cijnsverhoging op de werkgelegenheid in d-e betrokken tak van industrie. Ze zal voorts de clandestiene vervaardiging van gedistilleerd in d-e hond werken. Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag in gezelschap van de dame du palais, mevr. L. F. de Beaufort, een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van wer ken van jonge Tilburgse kunstenaars, welke momenteel in de pottenbakkerij van Ben Weber aan het Raadhuisplein te Apeldoorn wordt gehouden. De prinses, die zich zeer geïnteresseerd toonde, kocht een doek in olieverf van G. Hurkmans, voorstellende een Brabants ven, en van J. van Riel een ets van Dordrecht. Ook kocht de hoge gast enkele stukken aar dewerk van de ceramist Ben Weber. In de afgelopen nacht om 3 uur ont lastte zich een hevig onweer boven El- sendorp (gem. Gemert). De bliksem sloeg in een schuur van de landbouwer G. te Elsendorp. De schuur brandde tot de grond toe af. Enige landbouwmachines gingen verloren. Tegelijkertijd sloeg de bliksem via de antennedraad in de slaap kamer der ouders en kinderen. De slaap kamer werd totaal vernield doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade. Voorts is vannacht tengevolge van blikseminslag de ca 3 eeuwen oude houten standaard-windmolen van de heer J. W.' te BergeykWeebosch tot de grond toe afgebrand. Het troepentransportschip „Kota In- ten" wordt in de komende nacht in de Nieuwe Waterweg verwacht. De ont scheping van de opvarenden zal. behou dens onvoorziene omstandigheden, mor gen om 13.00 uur aan de Lloydkade te Rotterdam beginnen. De politierechter te Singapore heeft, zo meldt Reuter, vandaag voor de vierde maal de zitting over de beslissing van het verzoek der R.I.S. tot uitlevering van Westerling verdaagd. Hij deed dit na een mededeling van de pleiter van Indonesi sche zijde, dat bepaalde stukken nog niet uit Djakarta waren ontvangen. De verde diger van Westerling opperde tegen de verdaging geen bezwaren. Thans is 19 Juli bepaald als de dag van de zitting. Zoals men weet, heeft het Comité voor de Schiedamse Vacantieweek een „grote" week van 24 Augustus tot en met 2 September a.s. voor jong en oud een programma in elkander gezet, dat allen- twege met grote waardering ls ontvan gen. In het bijzonder het streven het gebo- dene zoveel mogelijk op cultureel peil te brengen, alsmede de geringe toegangs- prijs voor alle besloten en openlucht voorstellingen volgens het eenheidstarief van 35 cent per voorstelling, wordt ge zien als hèt middel om een werkelijk ste delijk gemeenschapsfeest tot stand te brengen. Verschillende spontane bijdra gen getuigen van warme instemming met de plannen. Maar.... het gevolg van het streven naar deze gemeensèhapsgedachte is na tuurlijk, dat de voorstellingen en verdere evenementen het Vacantie-Comrté vele kosten maakt, doch weinig inkomsten heeft» Het Comité heeft zich nu onder meer tot het Schiedamse bedrijfsleven gewend met verzoek door milde bijdragen het mogelijk te maken dat alle werknemers met de leden van hun gezin van een verzorgde vacantie-ontspanning kunnen genieten. Dit beroep op de bedrijven heeft reeds weerklank gevonden. Niet het minst ook bij de personeelsverenigingen in de be drijven. Het getuigt echter van te veel opti misme als men zon denken dat de be- groting van het Comité reeds nu slui- tend zou zijn. Verre van dat. Dat had het geval kunnen zijn, indien alle bedrijven en organisaties, die van plan zijn het welslagen van het vaean- tiefeest door een financiële bijdrage te verzekeren, hun bijdrage reeds hadden overgemaakt. Hoewel namens de Financiële Commis sie uit het Vacantie-Comité in haar schrijven aan de bedrijven een persoon lijk beroep tot het verlenen van een bij drage in uitzicht is gesteld, verzoekt deze Commissie de bedrijven en allen, die het verder aangaat, daarop niet te wachten. De medewerkers van het Comité stellen reeds vele vrije uren belangeloos voor het Vacantiefeest ter béschikking en met persoonlijk bezoek aan de vele bedrijven gaat zeer veel tijd gemoeid. De Financiële Commissie is er van overtuigd, dat velen begrip zullen heb ben voor dit argument en uit eigen be weging een bijdrage zullen overmaken. Dat is op zichzelf reeds een buitengewone vergemakkelijking van het werk van het Comité. Stortingen kunnen geschieden op reke ning van het Comité Vacantieweek 1950 Schiedam bij de Nederl. Middenstands- bank Agentschap Schiedam, postgiro 9399 of bij Mees Zoonen, Bijkantoor Schie dam, postgiro 4444. Lezer, helpt U mede de begroting van het ComfEé sluitend te maken? Geef dan morgenochtend op Uw kantoor of in Uw bedrijf de opdracht tot overboeking der bijdrage. Maria Goretti, het doodgewone volkskind uit de Ponlijnse moerassen, maakt het haar hagiographen niet gemakkelijk. Zij geselde zich niet. Zij vastte niet althans niet meer dan de armoede wellicht noodzakelijk heeft gemaakt. Zij had geen visioenen of extases, en ze deed geen voorspellingen. Ze gaf slechts haar leven, toen iemand haar reinheid roven wilde.... We worden eenvoudig voor dit feit geplaatst. We weten weinig van wat er aan voorafging. Ook is het allemaal nog te kort geleden, dan dat de legende zich reeds van haar had kunnen meester maken. vraagt naar psychologi sche gegevens, die echter omtrent Maria Goretti nagenoeg geheel ontbre ken. Wij weten niet veel meer van haar, dan dat ze bescheiden, rustig, verstandig en ernstig was, wat al te verstan dig misschien voor een zo jong meisje. Het feit, dat haar moeder da zorg voo rhet huishouden en de opvoeding van de an dere kinderen volledig aan haar moest overlaten toen vader Luigi gestor ven was, maakt dat al leszins begrijpelijk: voor dat ze zelf had opgehou den een kind te zijn, droeg ze de zorg van een volwassene. Ook weten we nog van haar, dat ze zeer vroom was, maar deze kant van haar we zen, die ons zo verschrik kelijk interesseert, omdat Maria Goretti een heili ge is, en hier het begin van haar grootheid moet hebben gelegen, deze kant van haar wezen bleef voor alle vragen ge sloten. Niemand stelde trouwens die vragen, tot dat het martelaarschap haar geheim deed ver moeden. Maar toen kon den er geen vragen meer beantwoord worden Het is dan ook met een zeker respect, dat wij ons aan de bespreking zetten van twee Nederlandse boekjes die over haar verschenen zijn. Het eerste is van Jan Willem Hofstra, en het verscheen bi) Foreholte te' Voorhout. Hofstra heeft zich bij het schrijven van deze parafra se bediend van de gegevens, die de film van Maria Goretti hem verstrekte om- trent het feestloze, meedogenloze leven van arme ploeteraars in een ziekmakend moeras. Tegenover de persoon van Ma ria Goretti legde hij een te grote eer bied aan de dag om van haar een vie romancée te durven schrijven. Op alle bladzijden huivert de eerbied voor het wondere geheim van de Liefde, dat dit kind tot een heldin maakte. Hof stra liet de vraagtekens staan, en per mitteerde zich slechts vrijmoedige medi taties over de moordenaar Allessandro. Hij schreef een „oratio pro Alessandro". Hij ziet deze moordenaar van Maria Go retti als het slachtoffer van de „moder ne levensopvatting", die zich geen enke le beperking oplegt. „Niemand behoeft Allessandro af te schilderen als een boef, als een ellendeling. God weet hoeveel Alessandro's in de wereld nog een kans krijgen om zich te beteren". Dat maakt dit charmante boekje tot een geschrift voor de opgroeiende jeugd. Dat> alleen. Nergens legt Hofstra opvoedende pedan terie aan de dag. Hij bleef zichzelf, en schreef een boekje dat ook grote men sen ontroert, door de menselijkheid en de aandacht, waarmee hij zijn objecten ziet en tekent, alsmede door het eerbie dige vermoeden van het ongeziene, van genade en hartstocht, van de grote strijd tussen goed en kwaad, die achter alle zichtbare realiteiten is. Van geheel andere aard is het boekje van Martin Bruyns, dat bij De Fontein te Utrecht werd uitgegeven. Terwijl Mamma Assunta, de Moeder Goretti. van Maria Terwijl haar leven aan iedere Christen, die niet de pretentie opbrengt van een geheim te willen ontraadselen, blijkbaar zoveel te zeggen heeft, zijn de gegevens omtrent haar psychologische eenmalig heid bedroevend schaars. In zo'n ge"c.l kon de hagiograaf van de vorige eeuw zijn kracht nog zoeken in ta ïgdrndige beschouwingen, die met net menselijke object geen ander dan een cerebraal contact hadden. Maar die van lieden Hofstra zich In alles de romancier toonde, en uit de bijkomstigheden een keuze maakte, is Bruyns de intelligente en geduldige commentator, die alles by- eengaarde wat Italiaanse biographen over Maria Goretti vastlegden, en die zonder voorkeur aan al die gegevens zijn aandacht gaf, er bij vertellend, wat de lezer er van mag en wat hij er van kan denken. Terwijl men in het boekje van Hofstra de persoon van Maria Goretti voortdurend in de aandacht van de schrijver aanwezig voelt, is Bruyns tel kens zijn hoofdfiguur vergeten. Bij Hof stra spreken de figuren, die hij ten to nele voert, hun eigen taal. Bruyns spreekt zelf, en hij doet het vlot, vlotter soms dan Hofstra. Men kan er over discussiëren, welke methode de voorkeur verdient bij het schrijven van een heiligenleven, de me thode van Hofstra of die van Bruyns. Maar vast staat, dat zij beiden het goed hebben gedaan, en dat men zich geen waardiger biographieën van de kleine Heilige uit de Pontijnse moerassen kan wensen dan deze twee boekjes. De verdachte sterfgevallen in het pluimveebedrijf v®n Sebrs. H. te Den lip, waarover wij dezer dagen berichtten, zijn thans definitief onderkend als geval len van pseudo-vogel pest. De gehele Dluimveestapel van het bedrijf, bestaande uit 850 kipPeni n derhalve gisteren afgeslacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2