LAATSTE BERICHTEN Rotterdams speciale functie als eerste haven des lands Reclame De stand van de Arbeidsmarkt De Bijenkorf Leden van de Staten-Generaal bezoeken Ahoy Pensioentoeslag „een aalmoes" OVERSCHIE ONRUST IN TUNIS Maakt „Godsdienstkunde" DONDERDAG 6 JULI 1950 PAGINA 2 Dividend op gewone aandelen verhoogd tot 6 pCt. Gepensionneerden protesteren OORLOGSCORRES PONDENTEN VERMIST LOODSAFHAALDIENST TE HOEK VAN HOLLAND ONDER INVLOED ACHTER HET STUUR Amsterdams journalist krijgt 500 boete PARTICULIERE MISSIE NAAR AMBON als godsdienstles wordt afgewezen COLORADOKEVERS BEDREIGEN DOORNSPIJK R1V1ERT1JDINGEN DODELIJKE AANRIJDING TE DEN HAAG Als werkloos ingeschreven Gevraagd door diverse werkgevers NEDERLAND EN DE RADIO Blijkens de verlies- en winstrekening over 1949 van de N.V. Magazijn „De Bijenkorf' te Amsterdam bedroeg de exploitatiewinst over dat jaar ƒ949.662 855 213). Uit interest werd verkregen j 119.230 119.869), zodat incl. het saldo a p. ad 26.453, (4.784) een brutowinst werd verkregen van 1.095.346 O 979.868). Afschrijvingen op onroerende goederen beiiepen 425.000 375.000), waarna een netto-winst resteert van 670.346 604.868). Er wordt voorgesteld een dividend vast te st'ellen van 6 (onv.) pet. op de cum. pref. aandelen, 5 (onv.) op d« prioriteitsaandelen en van 6 (5) pet. op de gewone aandelen. In het bedrijf resulteerden een groter goedereuaanbod en de door de koop kracht gestelde beperkingen ln een da ling van de omzetsnelheid. De voorraad- politiek werd verder gecompliceerd door de zich voortdurende maar schoksgewijze verbeterende voorziening met buiten landse goederen. De N V. Hema heeft in 1949 een ver dere vooruitgang kunnen maken met het herstel van haar economische po sitie. Daar de herbouw van het filiaal te Rotterdam, de financiering van de voor- raadtoeneming en de aanschaffing van een aantal bedrijfspanden hoge eisen aan de liquiditeit van de vennootschap zullen stellen, is de vennootschap van plan hierin door de uitgifte van een obligatielening te voorzien. In Amsterdam is gisteren een demon stratieve vergadering gehouden, welke door duizenden gepensionneerden van de Alg! Ned. Bond van gepensionneerden, de Bond van Gepensionneerden van Spoor- en Tramperspneel en de Alg. militaire Pensioenbond werd bijgewoond, ter bespreking van het thans ingediende wetsontwerp betreffende verhoging van de thans geldende uitkeringen aan ge- pensionneerde ambtenaren. De drie sprekers in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van Bellevue becritiseerden in onverbloemde bewoor dingen het beleid van de regering ten aanzien van de gepensionneerden en noemden het nieuwe wetsontwerp een vonnis, dat de gepensionneerden veroor deelt tot levenslange armoede. Zij 'noem den iet wetsontwerp een regeling, die slechte kan worden aangeduid als „aal moes", een parodie op het hoge beginsel van socialé rechtvaardigheid. De vergadering nam een resolutie aan, waarin wordt geconstateerd, dat de toe gedachte bijzondere toeslag op de pen sioenen volstrekt onvoldoende wordt ge acht om in redelijkheid tegemoet te komen aan de nood onder de gepension neerden, een nood, die tengevolge van de devaluatie weer sterk is toegenomen. In de resolutie wordt er voorts bij de Kamers der Staten-Generaal op aange drongen, dat zij van de regering zullen vergen in .sterk verhoogde mate dé rede lijkheid tegenover de gepensionneerden te betrachten. Hoewel de vele onvervulde wensen met betrekking tot wederopbouw vliegha- ven en spoorwegaanleg wel eens anders doen veronderstellen, hebben de leden van de Staten-Generaal een grote per soonlijke belangstelling, welke heden tot uitdrukking kwam in een bezoek, dat 26 leden van de Eerste en 53 leden van de Tweede Kamer onder leiding van hun voorzitters, mr. R. Kranenburg en mr. L. G. kortenhorst hebben ge bracht aan de tentoonstelling Ahoy', welk bezoek werd gevolgd door een rondvaart door de geheel herstelde Rot terdamse havens. In de Burgerzaal van het raadhuis, waar het voltallige college van B. en W. vele leden van de gemeenteraad en tal rijke vooraanstaande personen uit han dels- en scheepvaartkringen zich hadden verzameld, werden de gasten hedenmor gen verwelkomd door de burgemeester vat) Rotterdam,,mr. P- J- Oud, die er aan herinnerde, dat het lang geleden was, sinds hij de laatste maal het voorrecht had genoteh, de leden van de Staten-ge- neraal te ontvangen. Dat was in 1939, toen alleen de leden van de Tweede Ka mer een bezoek hebben gebracht aan Rot terdam. Het geprojecteerde bezoek van de leden der Eerste Kamer is toen komen te vervallen wegens het uitbreken van de jongste wereldoorlog. Het bezoek in 1939 hield verband met de bouw van de Maas-' tunnel, waarvoor in Juni 1937 de eerste spade in de grond was gestoken en welke men in 1941 gereed hoopte te hebben. Grote plannen tot, het houden van een tentoonstelling Rotterdam 1941 waren toen in voorberofdlng, om biftnen- en buiten land de betekenis van Rotterdam als stad en haven te tonen. Waarom deze plannen niet zijn doorgegaan is bekend. In, Mei 1940 stónd Rotterdam voor de totale ruine. Na het einde van de oorlog werd aller eerst het herstel van de haven op het pro gramma geplaatst, dat men in vijf jaar hoopte te voltooien. In deze opzet is men geslaagd. In December 1949 werd de ge heel herstelde haven officieel aan het gemeentebestuur overgedragen. Na gweezen te hebben op een .eenzij dige ontwikkeling van de Rotterdamse haven, welke door de ontwikkeling van het Duitse achtreland een overwegend in ternationaal karakter had gekregen, wees burgemeester Oud op.het Streven van Rot terdam om de basis van welvaart breder te maken door industrialisatie, niet alleen in de stad zelf, dofch langs de gehele Wa terweg. De heer. Oud stelde het op zeer hoge prijs, dat zovele leden van de Staten- jgeneraal gevolgd hadden gegeven aan zijn 'uitnodiging tot een bezoek aan de ten toonstelling Ahoy', waardoor hun inzicht in de betekenis van Rotterdam in natio- naal-economisch opzicht, naar hij hoopte, zou worden verruimd. Mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, dankte namens de leden der Staten-generaal de burgemeester en het gemeentebestuur van Rotterdam, goor de uitnodiging tot een bezoek aan de ten toonstelling, waardoor Rotterdam weer op de plaats is gekomen, die het verdient. De Rotterdammers zijn zich steeds be wust geweest van de zeer speciale func tie hunner stad als eerste haven van het land en hij verwachte dan ook in de ex positie het bewijs te vinden van de scherp zinnigheid, het organisatietalent en het koopmansschap, welke de burgers van Rotterdam steeds hebben gekenmerkt. Met bussen van de R.E.T. begaven de gasten zich vervolgens naar Rotterdam Ahoy', waarna zij een rondvaart maakten door de havens. Het bezoek eindigde wederom ten stad- huize, waar om drie uur hedenmiddag de thee werd gebruikt. Het Engelse blad .News Chronicle" heeft sinds enkele dagen niets meer ver nomen van zijn oorlogscorrespondente aan het front in Korea, de Amerikaanse journaliste mevrouw Marguerite Hig- gins, die zich bij de afgesneden Ame rikaanse eenheden bevond. Radio Pjongjan, de zender van Noord- Korea melddq bovendien- de gevangen neming van de heren Kalischer en Lambert, oorlogscorrespondenten van respectievelijk British United Press en Associated Press. Op 1 Augustus a.s. loopt een welhaast 50-jarig contract af tussen het rijk ener- zijdis_ en L. Sm it's Intern. Sleepdienst an derzijds, waarbij laatstgenoemde tégen betaling een sleepboot te Hoek van Hol land ter beschikking van het Loodswezen stelde om diaar de loodsafhaaldienst mede uit te oefenen. Per 1 Augustus neemt het Loodswezen deze dienst met eigen materieel en eigen personeel over. Hiertoe dienen het nieu we afhaal vaart uiig „Makreel" en als re serve de „Bruinvis", welke reeds 20 jaar als afhaaïboot op de rede van Vlissingen heeft dienst gedaan. HALVE EEUW IN DIENST. Dinsdag 4 Juli heeft de heer H Bus- sehing, Zestienhovensekade 228,1 zijd 50- jarig dieustjubileum bij de firma Abraham van Stolk en Zonen gevierd Hij werd toegesproken door de procu ratiehouder de heer R. Blom in tegen woordigheid van de directeuren, waarbij hem de ere-medaille is overhandigd van de Maatschappij v. Handel en Nij verheid alsmede een cadeau onder couvert. In de versierde werkplaats is de jubilaris nog toegesproken door de opzichter de heer W. de Jong, die na mens het personeel een geschenk aan bood. Thuis heeft de heer Bussching nog vele gelukwensen, o.a. van de Wijkraad, in ontvangst mogen nemen. SPAARBANK. In Juni Ingelegd 15.600,40, terugbe taald 27.397,44, aantal handelingen 650, vorig jaar 504. De Haarlemse rechtbank heeft vandaag de 45-jarige Amsterdamse journalist H. A. L. veroordeeld tot een geldboete van 500, subs. 50 dagen hechtenis en ont zegging van de bevoegdheid gedurende vier maanden een motorrijtuig te bestu ren. Zoals we eerder reeds meldden, reed L. in de nacht van 29 Maart j.l. met zfln auto op het linkergedeelte van de Bloe- mendaalseweg te Bloemendaal. Hij werd door een politieagent aangehouden, die constateerde, dat L. naar drank rook. De kantonrechter had L. veroordeeld tot een hechtenisstraf van vier weken en ontzegging van de bevoegdheid geduren de een jaar motorrijtuigen te besturen. Veertien dagen geleden had de officier van justitie dezelfde straf geëist. De rechtbank vernietigde echter het vonnis van de kantonrechter en legde L. boven vermelde straf op. Porcelein met goud décor, ge. heel compleet vanaf Zeer mooi model De vertegenwoordiger van het „Comité voor de bevrijding van Noord-Afrika in de Verenigde Staten" heeft aan Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N„ een telegram overhandigd dat, naar hij ver klaart, door de Franse censuur was te gengehouden. In dit telegram wordt de aandacht van de V. N. gevestigd op de „onlusten welke zich te Tunis hebben voorgedaan en waarbij honderden perso nen zijn gedood". Verder wordt verzocht het vraagstuk-Tunesië" op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. Op 1 Juli j.l. is te Parijs een Franse verklaring uitgegeven, volgens welke de incidenten zich tot een studentenmani festatie beperkten. Een particuliere missie, bestaande uit Ambonezen, zal dezer dagen naar Ambon vertrekken, teneinde opnieuw te trach ten, een vreedzame oplossing te bereiken. De regering der R.I.S. heeft deze poging goedgekeurd aoch de missie draagt een geheel particulier karakter. Wellicht zal zij met een particulier vliegtuig naar Am- bon vertrekken. Leerlingen op de middelbare scholen in het West-Duitse „Land" Hessen moeten in de toekomst lessen in „Godsdienst- kunde" volgen en wel als verplicht leer vak, indien hun ouders Verklaard hebben, dat zij geen normale godsdienstlessen voor hun kinderen wensen Aldus heeft de minister voor onderwijs van de rege ring te Wiesbaden in een decreet beschikt. In 't nieuwe vak zal de geschiedenis der verschillende godsdiensten van de oud heid tot heden worden behandeld. Een bijzondere, plaats zal moeten worden in geruimd aan de geschiedeiis en de be schrijving van de Christelijke Kerken, terwijl ook het verband van de godsdienst met de ontwikkeling val belangrijke vraagstukken van het politeke, culturele en sociale leven tot de leerstof behoort. Door deze. nieuwe regel ng hoopt de minister te bereiken, dat le bevrijding van het godsdienstonderwijj door de be trokken leerlingen niet lanjer meer kan worden beschouwd als eéi soort van premie voor a-godsdienstig opgevoede kinderen. Bovendien zullen iok deze leer lingen tenminste enige seiieuze kennis van het wezen van de godsdienst kunnen opdoen. Da plattelandsgemeente Doornspijk (tussen Eiburg en Nunspeet) heeft veel van de coloradokever te lijden. Grote gedieiten van de aardappelvelden zijn reeds kaalgevreten. De landbouwers zijn ten einde raad. De beroepsspuiters kun nen het werk niet meer af, zodat men begonnen is de dieren stuk voor stuk te verdelgen. L.OBITH, 4 Juli 1950. Gepasseerd na 16 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Schurmann 22, Arnold; Hogeberg, Trommen; vlot, Helbach; Express 70, staab; Mineral 2, v. Strien; Axalph, Friedmann; De Gruyter 18, Scheer; Storm vogel, de Wit; Hendrik;' Arntz; Der Rhein, Meijer; Edda, Llnz; Hugo Stinnes 31, Diehl; Bodto, Rickenbach; Ingrld, Syltz; Atalanta, Troost; Minin, Jacobs; Herzeletde, Hooy- maayers; Johanna, Scholten; Pommrol, Fuqhs; W.F.A.G. 119, Fischbach; Pauls, Mol; Eendracht, Kraayeveld; Germania, Goldberg; Prins Hendrik, Bakker; Kibo, Zwéts; DOR DRECHT: Capella, Verberght; VLISSINGEN: Jos. Schurmann 54, Brehm; AMSTERDAM: Rhenus 151, Ei tel; BLAUW VERLAAT: Eidu- tie, V. d. Veer; BRESKENS: Rudolph, van Donk; ZWOLLE; Anna, Hut; GRONINGEN: Avontuur, Zemenng; ENSCHEDE: Polly 3, Koekkoek; MARKELO; De Goede Verwach ting, de Vries; DODEWAARD: Nelly, van oost; KAMPEN: Alpha, Hollander; BARNE- VELD: Eben Haezer, Lubbers; LOCHEM: Johanna, Sanders; DRACHTEN: Deo Juvan- te,' Pleket; BODEGRAVEN; Hoop op Behoud, v. d. Wal; DOESBURG; Louisa, Gregoski; DOETINCHEM: Maria Louisa, Jonkman; KATWIJK a/ZEE: Actief, Konings; HILLE- GOM: Regentes, Bosman; GOES: Wilna, Koopmans; DOESBURG: Catharina, Wie- gérs; SLUISKIL; Electra, de Bruyn; BELGIë: Mosk, Stienstra; Rudolph, van Donk; Rousseau, Blattner; Naxia, Koekkoek; Thilla 3, Korstanje; Elfra, v. Asperen; Tolo, Teljllngen; Corjo, Zimmermann; Atalanta, Steendijk; Badina 62, Wjnter; W..T.A.G. 138, Ftschbaeh; Lippe, v. d. Bogaard; Caroline, Weerts; Robert Agnes, Geve; DUITSLAND; Maria Theresia, Hendricks; Wijkdienst 31, Boer; Maria Lina, Schier; Geschwistreliebe, Schepers; Yvru, Boontjes; Nautilus 4, Heijmans; Alvraeht 11, Wilting; Vlos, Liet; Corrie, Janssens; Hollandla, Klin geman; spes. Beek; Keulse vaart 15, van Veen; Doggersbank, Smaal; Loire, v. Roe kei; Nestor, Jansen; W. v. Driel 72, Verweij; Berg, Lukassen; Vitesse, Roelsma; Nenuphar 2, Meijer; Vertrouwen. Slump; Bone Schauinger; Maurits, Neijrincks; Nautilus 13^ Durlnek; Titia, Schreuder; Nenuphar, Toe ring: Avontuur, ter Wee; Stad Kleef, Bijker- Frederika, Dijkman; Steenbank, Brandt' S.H.V. 94, de Reus: Casiope, Kerstbergen- W. v. Drtel 41, Peters; Elizabeth, Teuben: Acra. Teekman; Excelsior, Kok; BAZEL: Nassau, ten Kate. LOBITH, 5 JUI.1 1950 Gepasseerd en bestemd naar: DUITSLAND: IJssel 3, Riksten: Animo, Teekman; Sema, v. Keulen; Guro, Haems Anna, de Kruik; Cajo, Ltscher; Elisabeth Jal coba, Pikaart; Avontuur. Langen; Rijnschel- de 17, Haluiken; Verandering, Stienen; Chris tina, Bodewes; Natrix, de Vries; Stachelhaus 5, Berns; .Mannheim 220, Eisenhut; Albert. Neff; Atla, Jansen; Isung. Voorschuur: Tan- tris. Huijssen; Gisa, Braber; Crani, Wassink; Wilhelmina, de Pender; Baroma 3. Joromi- nus: Damcc 09. v. d. Westen: Dameo 31 Meijer; Damco 02,. de Bot; Lorratn, Buiten dijk; Prés. Crozler, Ponzen. Polssoiu, Roza; Het schip „Marie F lore" is het vorig jaar in de Wielingen gezonken. Het is nu aan Van der Tak's Bergingsbedrijf het vaartuig boven te brengen. Het schip, hangende in de takels der bokken voor Vlissingen. Gistermiddag om ongeveer half vier Is de 11-jarlge R. B., die ln de* Waldorp straat te Den Haag fietste, aangereden door een hem achterop komende vracht auto met aanhangwagen. De Jongen kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het ziekenhuis- aan de Zuidwal overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is over leden. Afd. Bouwbedrijven; Uitvoerder, bouwvaksjouwer, opperlieden,, decoratie schilder, behanger, mandenmaker, maras- senmaker. Afd. Metaalbedrijven; Bankwerkers, montagawerkers, aank. instrumentma kers, radiotechnicus, soldeerder, construc tie-werkers, halfwas werkt, bouwk. te kenaar, autog. brander, constructie bank werkers, automonteurs, elec. lasser. Chauffeurs, land-machinist, land-stokers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, magazijnbedienden, vertegenwoordi gers, ongeschoolde arbeiders, transport arbeiders, musici, verkopers, colporteur, kellner, brood- en banketbakkers, glas blazers, filiaalhouder gedistilleerd, schoen makers, laborantchemie, verfmaler, boekbinder, molenaar, chef suikerwer ker, distillateursknechts. Afd- Jeugd: 1.1. elec. monteurs, 1.1. timmerman, 1.1. modelmaker, aank. be diende, 1.1. metaaldraaier. Afd. Vrouwen: Huishoudster, behan gersnaaister. Afd, Bouwbedrijven: Timmerlieden, grondwerkers, meubelmakers, lakspuiter Afd. Metaalbedrijven: Precisiebankwer- kes, vormers, metaaldraaiers, hoefsmid, plaatwerkers bekend met roestvrij staal, gereedschapmakers, gereedschapslijper. Afd. Alg. Bedrijven: Boekdrukkers, re staurant kellner, fabrieksarbeiders voor cartonnagefa-briek. In de Limburse mijnen kunnen flinke "ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd. Jeugd: Kwastenmakers, cartonna- gewerkers, 1.1. lakspuiter, 1.1. oonstr.- werkers 1.1. beitsers, 1.1. lederbewerkers. l.L zeilmaker, fabrieksjongens, loop knechts, 1.1. plaatwerker, 1-1. machine- en Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op I Juli 1.426.516 tegen 1.4i3.631 op 1 Juni j.l. Op 1 Juni waren er 490.458 aangeslotenen op het rijksradlodlstributienet tegen 492.659 op 1 Mei. 72ste Jaargang No. 21278 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal, 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-Wezen. Directeur: J. Kuljpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2