Laatste daffen van een Koninklijke ballingschap Op bezoek bij Koning Leopold Sociaal werk en gezondheid Ervaringen van Amerikaanse studiereis De BLANKE „PASSIONARIA" SIGAREN NIET GOEDKOPER EEN BOEIENDE, MAAR ANGST AANJAGENDE FILM Belasting betalen zonder geld Aardbeien naar de V.S. Vaticaan reageert op uitwijzing Mgr. O'Hara Fischer en Aus der 1' ünten in cassatie Vogelpest te Uddel Amerika en Z. O.-Azië All the King's Men'\ verrassend debuut ran Robert Rossen als filmregisseur Interessante bijeenkomst voor de tv ij k verpleegsters van W.G.-Kruis DÜJMjjERDAG 6 JULI 1950 PAGINA 3 J i "lil9 1 Afschaffing omzetbelasting komt industrie ten goede y Voor V.A.B. en heffing ineens Belastingschuldigen, die niet in staat zijn de door hen verschuldig de vermogensaanwasbelasting of vermogensbelasting ineens te be talen, kunnen voortaan ook het Rijk tevreden stellen met andere zaken dan geld. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van Financiën, welke in de Staats courant van Woensdag gepubli ceerd werd. Ook zij, die deze be lastingen binnen de daarvoor .ge stelde termijnen slechts met buiten gewoon bezwaar geheel of ge deeltelijk kunnen voldoen, vallen onder deze beschikking, die Vrij dag a.s. in werking treedt. BEMIDDELING VAN KONINGIN VERZOCHT inzake reorganisatie van liet K. N. I. L. „SIBAJAK" BRACHT 1300 REPATRIANTEN THUIS Diploinatiek-militaire missie tijgen. (Van onze Brusselse correspondent) GENèVE, Juli 1950. In de helverlichte nachttrein, die ons van Brussel naar Genève bracht, heersten vreugde en opgewektheid. Voor de een was hij de geheimzinnige poort naar een vacantie, die men vrolijk en vol afwisseling wenste. Voor de an der, en hier denk ik meer speciaal aan de Italiaanse mijnwerkers, die met vrouw en kinderen en met, zo mogelijk, nog méér pakken en valiezen in de derde klasse waren opeengestapeld, was dat plomp gedrocht ineens zoiets geworden als een Pegasus, het gevleugeld paard uit de legende, dat ze met stalen vleugels naar hun zonnige land voerde, waarnaar zij al de tijd, die zij in de Borinage hebben doorgebracht, heimwee hadden. Van de nacht, met zijn lied van rate lende wielen, over in het maanlicht glinsterende rails, eindeloos ver, gleden wfl in de dag. Een stralende zon had de volle maan verdrongen, in de dagelijkse strijd van het licht tegen de duisternis. De Elzas ontwaakte. Hier en daar hoor den wij klokken kleppen in de typische torens van stemmige kerkgebouwen. Dat was het begin van de dag. In Zwitserland triomfeerde hij al volop. Tussen Bazel en Genève was er geen stroom, geen plas, geen meer, waar niet de mensen afkoeling en ver frissing zochten in het water, dat van de heuvels en bergen komt en zo koud is als ijs. Indien wijlen mijn vriend Felix Timmermans naast mij aan het venster van de spijswagen zou hebben gezeten en het schouwspel zou hebben gezien van zovelen, die van het leven ge nieten, dan zou hij met een goedige monkel in zijn niet minder goedig gelaat aan Pallieter hebben gedacht en met een knipoog mij hebben gezegd: „Carpe diem. Zie eens, jongen, hoe die mensen in vrijheid en blijheid van het leven genieten. Wat 'n Pallieters!" Ik geloof echter niet, in de veronder stelling dat ik iets dergelijks met de Fee zou hebben meegemaakt, dat ik met véél aandacht naar zijn uitbundigheid zou hebben geluisterd. Mijn gedachten waren helemaal elders. En ondanks de zon, die de wereld in een ware feestroes zette, kon ik mij niet op die majeurstemming instellen. Is niet voor mij het doel van deze reis een ontmoeting met een der meest beproefde personen van deze eeuw, koning Leopold van België? Oh, de zo onrechtvaardig verbannen koning was als mens niet dramatischer dan andere stervelingen. Hij was eens een kind zonder zorgen, een souverein vol illusies, maar veel meer nog een koning, die zich geheel aan zijn volk had gegeven, het naar toppunten van nationale deugden en welvaart op elk gebied wilde leiden. Hij was een vorst, die zich geheel wij<3de aan de hoge roeping van zijn koning- Zeer velen zijn van mening, dat wan neer straks 'de sigaren van omzetbelasting zullen zijn vrijgesteld, de prijzen van deze rokertjes zullen omlaag gaan. Dit wordt echter niet zo. De g „Qgdc deze belasting zullen namelijk ten goede komen aan de industrie, welke weet in nood verkeert. De kostprijs hogende factoren welke de laatste den zijn opgetreden, zijn zo sterk, er grote verliezen worden geleoen. wanneer de omzetbelasting niet v'el uitgeschakeld, zouden de prijzen in winkels aanmerkelijk moeten stijgen, ui er in de toekomst een prijsverlaging zal komen, valt op het ogenblik nog niet te zeggen. Wel doet de industrie al haar best om een verlaging te bereiken. Anders ware het geweest, wanneer de accijns van 37 tot 10 procent zou worden teruggebracht. Dan zou ook de klant terstond lagere prijzen hebben gezien- Van een accijnsverlaging kan echter vooralsnog niets komen, omdat de hoge accijns is vastgelegd in de nog niet geratificeerde - Benelux-overeenkomst. Elen accijnsverlaging kan daarom' alleen ir Beneïuxverband tot stand komen en zou dan gelden voor het gehele gebied van de Benelux. In verband roet het verschijnsel, dat zich in de smaak van het publiek een sterke wijziging heeft voorgedaan ten gunste van sigaret en shag en ten na dele van de sigaren wil men het sigaren- reken stimuleren door een grote reclame campagne, waarvan de kosten voor het eerste half jaar op 250.000 begroot zijn. schap. Al zijn daden waren gericht op het hoogste belang van de volken, hier en overzee, die aan zijn leiderschap waren toevertrouwd. Het tegenover gestelde beweren, zou gelijk staan met de zon op klaarlichte dag te willen loochenen. Toch zijn er mensen geweest, die dat geprobeerd hebben. Hoge bomen vangen veel wind. En zoals het dikwijls gaat, had aanvankelijk het bedrijf van het kwade de overhand op het edele. Omdat wat edel en rechtvaardig is rechtdoor gaat, zonder achterdocht, er niet aan denkend, dat links en rechts altjjd als geesten op de loer liggen. Zo is het ook met koning Leopold gegaan. Deze souverein, wiens hart en gemoed zuiver waren van elke minder verheven bedoeling en die, als een dooi en door christenvorst, alle mensen voor broeders hield, heeft op zijn koninklijke weg demonen ontmoet, die hun gif naar hem hebben uitgespuwd. Doch al gaat de laster nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel. Er zijn oude spreekwoorden van maar 'n paar regels, die meer wijsheid bevatten dan hele boekdelen. Omdat zij in de loop der eeuwen aan de practijk en aan de er varing zjjn getoetst. Ook hier sprak het waarheid. Wü dachten aan dat alles, in de trein, die ons naar Genève en vandaar naar Pregny bracht, waar wij de koning zouden ontmoeten, die, in ruil voor de hoge opvatting, die hij er van zjjn koninklijke taak op nahoudt, meer hoon en laster heeft moeten verduren dan ooit tevoren iemand is beschoren ge weest. Wjj weten het: er waren niet alleen lasteraars. Er zijn ook millioenen mensen, die deze op zo onrechtvaardige wijze verguisde vorst dieper dan ooit in hun hart dragen. Maar de donkere wolken van de laster hebben lange tijd de heldeie vlam van deze liefde aan het oog van de wereld onttrokken. Jarenlang werd de koning met zijn gezin door de Duitsers in een harde gevangenschap opgesloten. Daarna zjjn andere vijanden gekomen, dezen van binnen het land zelf, wier intrigues voor de koning en de zijnen een nieuwe, lange en pijnlijke verbanhing hebben gebracht. Ja, wij weten het, het verbanningsoord was ditmaal geen somber kamp met hoge tralies en van kop tot teen gewapende schildwachten. Het is zelfs een mooi en weids domein, dat een ware lusthof zou zijn voor ieder, die het als zodanig voor zich zelf zou hebben gekozen. Voor Leopold III van België en zijn koninklijk gezin is het echter even pijnlijk in deze, als wij dat zo mogen uitdrukken, gulden kooi te zjjn verbannen als destijds in die Oosten rijkse vesting. Niet de omgeving, maar de verbanning zelf drukt loodzwaar. Was het niet Byron, die eens gezegd heeft, dat van al de gevangenen de bannelingen het meeste te beklagen zjjn? Hoe erg moet dat niet zjjn voor iemand die, zoals koning Leopold, een dergelijk lot ondergaat door de schuld van eigen landgenoten, voor wie hij toch vóór allés een goed en loyaal souverein heeft wilien zijn? Hoe menigmaal hebben wij niet horen zeggen: „In zijn plaats zouden wij niet zoveel geduid hebben gehad" Maar dat is het juist: het geldt hier het drama van een vorst, die zich met hart en ziel aan een volk heeft geschonken, dit met een koninklijke eed heeft bevestigd, en die, wat ook zou gebeuren, die eed trouw zal blijven, tot aan zijn dood'. Zoals een moeder in alle omstandigheden van haar kind zal houden, zo zal deze koning eeuwig bezorgd blijven om het lot van zij'1 volk. En er zich één mee blijven voelen. Ik weet het niet, waarom ik hier ineens aan een novelle van Hugo Verriest denk, waarin deze bescheiden pastoor zich over mensen van zijn dorp buigt, die ruw en ohrechtvaardig zich hebben gedragen en waarvan hij, de herder, het hoofd schuddend, toch nog zegt: „Goed volk, mijn volk". Want naast het minder prettige, had hij er toch ook zo veel goeds in ontdekt en was hij niet de herder van die kudde? Zo ook moet de verbannen koning dikwijls vaderlijk tot zich zelf zeggen: „Goed volk, mijn volk". Haast vjjf jaar is het geleden, dat op een donkere winteravond het hek van de villa Le Reposoir, te Pregny, voor zichtig werd geopend, om doortocht te verlenen aan een mysterieuze karavaan van auto's, die zonder ook maar één seconde te stoppen de lange allee opreden, tot aan het bordes. Deuren gingen open en dicht. In het licht der lantaarns zag men silhouetten heen en weer gaan. Uit Oostenrijk kwam deze karavaan. Het was de koning der Belgen, die voor hem en zijn gezin gastvrijheid had gevraagd aan graaf VOOR het eerste artikel uit een reeks van vier, door onze Brusselse correspondent over de ballingschap van koning Leopold geschreven een ballingschap, welke, naar men hoopt, binnen enkele dagen in de terugkeer van de Belgische souverein haar geluk kig einde vinden zal vragen wij de bijzondere aandacht van onze lezers. eigenaar van Le Richard Pictet, Reposoir. Eén voor één verdwenen de gedaanten in de villa, waarvan de deuren weer dicht gingen. De auto's vertrokken. De ongewone drukte viel geleidelijk stil in het grote park, dat weer geheel onder de macht kwam van de wind, die dooi de bomen loeide. Binnen in dat gebouw begon een nieuwe, zo mogelijk nog pijnlijker ver banning voor de koning der Belgen. Kroonprins Boudewijn was toen 15 jaar oud, prinses Josephine-Charlotte 19, prins Albert 13 en de kleine prins Alexander 3. Pregny het Fundus Priniacus dei- Romeinen telde alsdan ongeveer duizend inwoners, waarvan één-vierde katholieken. Van de eerste dagen van hun aan komst af, woonden de leden van het koninklijk gezin de heilige diensten bij in de bescheiden dorpskerk waar zij, in de grootste eenvoud, tussen de andere gelovigen plaats namen. De katholieken van Pregny herinneren zich nu nog met ontroering de eerste Kerstnacht der koninklijke bannelingen. Die zoveelste Kerstnacht, ver van het vaderland, zaten de koning, zijn gemalin en de kinderen R.K. Kerk te. Pregny. in een lang en diep gebed verzonken aan de voet van een schitterend met witte seringen versierd altaar, die door prinses de Rethy waren geschonken. Voor allen in dat kerkje was dit een bijzonder ontroerende Kerstnacht Een nieuw exportartikel Een eerste zending van ongeveer 60 ton aardbeien met bestemming New Yrk is gisteren te Rotterdam ingeladen door het s.s. „Claiborne" van de Watermanline. Dit is voor Nederland een nieuw export artikel en men had gehoopt er dit jaar on geveer een miilioen kilogram van naar Amerika te kunnen verschepen. De weersomstandigheden zijn echter niet gunstig geweest, noch voor de kwantiteit, noch voor de kwaliteit. Ongeveer de helft van de aangeboden aardbeien bleek voor uitvoer ongeschikt. De aardbeien gaan als diepvriesvruch ten naar Amerika. Zij zijn ingevroren in een temperatuur van - 40 graden Celsius en hebben een suikergehalte van 20 pet. Het vervoer, dat 9 a 10 dagen in beslag neemt, dient met de meeste zorg te' ge schieden, want bij iets te hoge tempe ratuur is de kans op siroopvormlng groot. Daarom is dg lading, die door Catz Han delsonderneming te Rotterdam wordt ver. scheept, in de koelruimen van de „Clai borne'' geladen, waar ze met alle zorg wordt behandeld. De bedoelde belastingschuldige, die van i deze regeling gebruik wenst te maken, 1 moet ten kantore van zijn ontvanger een verzoekschrift indienen, waarop de goederen vermeld staan, die hij in be- I taling wil geven en de bedragen, waar- voor hij kwijting verlangt. Indien de minister van Financiën gunstig op het verzoek beschikt, moet hij de in betaling te geven zaken leveren aan een in de beschikking aangewezen ambtenaar der domeinen. i Dr. Nikijuluw. vertegenwoordiger van de Republiek Zuid-Molukken. maakt be kend. dat hij te zijner inlichting uit Dja karta een telegram heeft ontvangen, dat Woensdag aan H.M. de Koningin is ver zonden. In het telegram wordt gezegd, dat de reorganisatie van het K.N.I.L. niet afdoende is geregeld en dat afvoer van het contingent Abbonese militairen met hun gezinnen op Java en Celebes naar Ambon blijkbaar niet mogelijk is. Aan H.M .wordt bemiddeling, zo nodig met medewerking van het Internationale Rode Kruis verzocht, zo mogelijk voor 26 Juli a.s. een oplossing te verkrijgen. In de kringen van het Vaticaan werd vandaag gezegd, dat men het bevel tot uitwijzing van Mgr. Gerald Patrick O'Hara uit Boekarest van dag tot dag verwacht had. De Amerikaanse bisschop was de laatste vertegenwoordiger van het Vaticaan in de landen achter het ijzeren gordijn. Sinds de Roemeense regering in 1948 het concordaat met het Vaticaan opzegde, is de nuntiatuur in Boekarest meer een nuntiatuur in naam dan in feite geweest. Het communistische regiem, aldus de woordvoerders, heeft reeds maandenlang pogingen gedaan om de bisschop uit Roemenië te verjagen. Naar het K.N.P. nader uit Vaticaanstad bericht, is Mgr. O'Hara in het gebouw der Nuntiatuur te Boekarest onder strenge politiebewaking gesteld. De Roemeen-, regering zou voornemens zijn de prelaat te arresteren en voor de rechter te dagen. 1 egen beiden de doodstraf geëist In de zaak tegen twee Duitsers, die bij de jacht op Joden in Nederland wel een zeer grote rol gespeeld heb ben. heeft de proc.-fiscaal b(j de Bijz. Raad van Cassatie tot de doodstraf ge concludeerd. Het zjjn de 49-jarige Franz Fischer uit Diisseldorf, die ve- durende de bezetting aan het hoofd stond van het „Judenreferat" te Den Haag, en de 41-jarige Aus der Fün- ten, die als dagelijks leider van de „Zentralstelle für jüdische Auswande- rung" in Amsterdam razzia's op Joden organiseerde. Villa „Le Reposoirte Pregny tegenwoordige verblijfplaats van Z.M. Koning Leopold van Belgiè. Zr. Cohtmba is verrast over de ere penning, die haar door dokter Gcerdes uiordt opgespeld. Ook te Uddel op de Veluwe is de pseudo-vogelpest uitgebroken. Op twee bedrijven beide fokkerijen aldaar heerst de ziekte in ernstige mate. Er zijn reeds 2500 kippen afge maakt. Werd enige weken in Goor en Mar- kelo vogelpest geconstateerd in enkele pluimveebedrijven aldaar, thans heeft de vogelpest zich verspreid in Enter (ge meente Wierden), terwijl bij Nijverdal en Vriezenveen in een tweetal bedrijven een ziekte werd geconstateerd, die veel op vogelpest gelijkt. In Goor en omge ving zijn inmiddels enkele tienduizenden kippen, haantjes, eenden enz. uit voor zorg geslacht. Het bedrijf in Enter, waar vogelpjest werd geconstateerd, is van de landbou wer J. S. aan de Goorseweg. Zijn gehele pluimveestapel werd verbrand. Aan de Lloydkade begon hedenoch tend om acht uur de ontscheping van de ..Sibajak". die met bijna 1300 passa giers uit Indonesië in Nederland aan kwam. Onder de passagiers bevonden zich 170 K.N.I.L.-gezinsleden. alsmede een aantal gezinnen van leden der Kon. Ma rine en van Mariniers. Het Amerikaanse ministerie van lands verdediging heeft heden medegedeeld, dat een Amerikaanse missie hoofdzakelijk samengesteld militairen en functiona rissen van het ministerie voor buitenland se zaken, Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Zuid-Oost-Azië zai vertrekken, om een onderzoek in te stellen naar de militaire behoeften der in dit gebied door het com munisme bedreigde landen. De missie zal met Amerikaanse en buitenlandse func tionarissen in Indo-China, Indonesië. Ma- lakka. Birma, Thailand en de Philippijnen beraadslagen. „AU the King's Men", welke hier te lande ónder de titel „De Car rière van Willie Stark" 'al worden vertoond, is merkwaardige film. let alleen omdat Robert ('ssen, die haar tevens Produceerde en er het s(eiiari0 voor schreef, er zl'n '^buut als filmregis- '"ol" mee maakt. Niet !mU <n 'ló'e ecrstelinge 1C,n 1 t ^'rect de Oscar 1 N'V c j°Hywoodsc film academie VOO). fJc beMc regie opleVerde h °p weinig zegt. om'"1 ",i de tockennin" van «leze prijs vaa£ vrcenidefactoren een rol spelen- Maar vooral om dat deze film Pen evpn boeiende als a«g8taanja_ geilde en tegelijk bijna wetenschappelijk-deteraiincrende studie maakte van de eiens oop Van Pen eenvoudige boerenjongen, die slechts door een koge wer 1 eibinderd, de Hitler of de Stalin van Amerika te worden. Ecn kleine tien jaar Vóór de jongste wereldoord0*-, helemaal niet onmogeUlk' d wm! u'?''5 Staten een dictator op het Witte Huis zouden krij gen. Een de staat Louisiana. Huey Long genaamd, had de massa der bevolking achter zich weten t,e krijgen, door haar K0®1 p ™et gouden horens te beloven, aIs 1ze maar op hem stemde. Long was eea pleger en een leuge naar; hij veriNJtte en koste van de gemeenschap- f steun van een bende Prof met behulp van zijn gladde tong b^cht hp het tot. gou verneur en deed zelfs een gooi naar het. presidentschap- H?A'ee.lt„ <?.P, dat. hij zijn doel zou &er CfE' h ZIJ de stem men van de arme Kiezers, die zich zo ge makkelijk lieten bedi tegen. Het is zover njet gekomen. In 1933 werd hij neergeschoten.door de zoon van een rechter, die hp te gronde had ge richt. Een bloedig..emoe, hetwelk op schrikwekkende wUze w°ord waar maakt, dat wie het zwaard opneemt, ook door het zwaard zal omkomen. Van de sindsdien verschenen boeken, die kennelijk op de stormachtige loopbaan van Huey Long waren geïnspireerd, heeft. Robert. Penn Warren's roman „All the King's Men" de Pulitzer-prtjs verworven len deze roman is door Robert Rossen tot Bioderick Crawford. John Ireland en Mercedes McCam- bridge in Robert Rossen's „All the King's Men". vrouw, die hi; heeft onteerd, sterft. h(j met een niet iegrijpend „Waarom?" op de lippen, zonder: te kunnen inzien dat, wat, hij deed, slecht was. Zonder twij'el komen in deze film tal van standaari-Scènes Voor, die men in iedere film aantreft; welke tegen de cor rupte Amerilaanse politiek te velde trekt, zoals d< journalist, die niet gedrukt krijgt, wat hj schrijft, de candidaat, die zich op het aatste moment tegen zijn opdrachtgevers keert, de aanhangers, die zich van hur afgod afwenden, ais blijkt, dat zijn voettn van leem zijn. Eveneens moet wordei vastgesteld, dat deze film veeleer tot le verbeelding dan tot het verstand sprtekt. Maar Robct, Rossen bewijst zjjn grote kwaliteiten lis regisseur o.a. door de wijze, waaroi hij de volksmassa's, welke in deze film een voorname rol spelen, laat zien en landelen als een levend we zen, dat zjjn emmer blindelings volgt en hem in alles gehoorzaamt, tot het zich bij het eerst' teken van zwakheid en wankelmoedirheid tegen hem keert. Onder zijn r^ie leveren betrekkelijk on bekende acte.rs (Broderick Crawford, tot nog toe een speler van bijrollen, als Willie Stark ;Mercedes McCambridge als de keiharde, -ynische secretaresse; John Ireland als deverslaggever, die hem blin delings aanhjigt) een prestatie, die op nieuw de betekkelijkheid van het vooral door Hollywod gekweekte ster-dom be wijst. „All the IOg's Men" is het zien meer dan waard, (m het navrante beeld, dat zij geeft van le politiek, die soms in het democratisch Amerika wordt bedreven. Om de wijze,-vaarop zij de toeschouwer tot het bese brengt, hoe gemakkelijk een gewetenlos, berekenend en eerzuch tig mens eenlitler of een Mussolini kan worden. Maai vooral omdat zij op boei ende en bekleimende wjjzo tot, nadenken stemt en leet, dat menselijke eer en menselijke degd verloren gaan, als ho vaardigheid, ïachtsweilust en zelfzucht de overhand i'Ügen. F. een aangrijpende, maar angstaanjagende film getransponeerd, welke degenen, die graag geloven, dat zo iets nooit in ons land zou kunnen gebeuren, tot nadenken zal stemmen. All the King's Men" verhaalt de ge schiedenis van een boerenjongen, die de strijd aanbindt met de corrupte politici. Een bouwschandaal, dat hij aan de kaak poogt te stellen, geeft Willie Stark, zoals h\j in de film heet, z'n grote kans. De brandlrap van een school stort in en ver scheidene kinderen komen om het leven. Stark wordt door zijn politieke tegen standers candidaat gesteld voor het gou verneurschap en pas als de verkiezings campagne bijna ten einde is, komt hij tot de ontdekking, dat hij slechts een stro pop is. Hij ontmaskert het plan en als hij de reactie van het publiek ziet, beseft hij, hoewel hij de verkiezingsstrijd verliest, dat hjj de kunst van de demagogie heeft geleerd. Van dat ogenblik af zoekt hij alleen nog maar zichzelf en huldigt, hij een nieuwe levensfilosofie: het. doel hei ligt de middelen; alleen uit het kwade kan het goede voortkomen, maar het is Willie Stark, die uitmaakt, wat goed en wat kwaad is; de wil van Willie Stark is wet. Hoogmoed beheerst zijn leven. En ais hjj tenslotte wordt gedood door een kogel uit de revolver van de broer der Het grote wijkgeltotiw van de Wit-Geïé Krnis-afdeling van Schiedam heeft gisteren op zeer bijzondere wijze zijn veelzijdigheid en bruikbaar heid getoond. Daarin waren op uitnodiging van de Zuid-Hollandse Bond van het W'it-Gele Kruis hijeen de wijkverpleegsters en kraamdocenten uit deze provincie. Een van de hoogtepunten van de dag. traditionele wijze 0111 het contact tussen de wijkverpleegsters onderling en tussen baar en hel bestuur te verstevigen, was het afscheid van Zr. Columba uit Bodegraven, die in die plaats ruim 25 jaar als wijkverpleegster heeft gewerkt. De voorzitter van de Zuid-Hollandse Bond, Dr. R. H. M. Ge'erdes, speldde haar het ere-tcke» op, dat ter gelegenheid van libt 25-jarig bestaan van de Nat. Federatie werd ingesteld voor de verdiensten van lien, die 25 jaar W it-Gele Kruis werk deden. Zr. Columba was de tweede wijk zuster in Zuid-Holland wie deze onderscheiding ten deel viel. Namens de collega's sprak Zuster Pas- I wijl overigens dit gehele werk zich nog mans, de districts-huisbezoekster, haar de j in het stadium van ontwikkeling bevindt. mooiste bloem torehiedeeën) aanbiedend, die wij kennnen, opdat Zr. Columba deze aan Hem kon geven, Die haar het wer ken had mogelijk gemaakt. Met enkele eenvoudige woorden dankte de gehuldigde: „Ik hoop, dat jullie alle maal zover moogt komen. Voor mij zit het er op". Hadden de wijkverpleegsters 's morgens Zr. M. A. M. Schuurs practische richt lijnen horen geven over hedendaagse voeding en dieet; 's middags was het on derwerp minder technisch. Mr. de Vreeze, secr. van de Nationale Federatie liet allen delen in de prettige wijze, waarop hij drie maanden door Amerlka is getrokken, studerend en ob serverend alies wat met de sociale en gezondheidszorg te maken had. Behalve prettige en geestige reis-erva- ringen had hij in zijn „brief-case" een van de voornaamste na-oorlogse problemen op het gebied van de sociale zorg meege bracht. Hij vertelde uitvoerig over het „Social case work", de hyper-individuele vorm van sociaal werk, waaraan sociaal- zorgend Amerika het hart verpand heeft. Academisch gevormd man, als hij is, lag het niet op zijn weg om a priori stand punten te bepalen. Hij gaf een duidelijke uiteenzetting van de feitelijke toestand cn wachtte zich ervoor de mérites van dit werk aan een critiek te onderwerpen. Bovendien legde hij de nadruk op het feit, dat dit werk gezien moet worden in Amerikaanse omstandigheden en een Amerikaanse mentaliteit. Hij had in zijn omlijstende praatjes in tussen wel voldoende duidelijk gemaakt, dat dit „typisch-Amerikaanse" geen deni grering behoeft in te houden, maar in tegendeel recht heeft op bewondering en waardering, al is het anders. Duidelijk werd uit zijn uiteenzetting, dat het „social case work" wortelt in de grote plaats, die de psychologie in het Amerikaanse leven inneemt. Meent men hier het sociale werk vaak te moeten richten op verandering van milieu en op het zoeken van oplossingen, welke de sociaal werkster als goed en ideaal voor komen, in Amerikan zoekt men de.moei lijkheden steeds in de persoonlijkheid en men tracht zowel de persoonlijke als de jn Spanje.' In dit opzicht is het kenmerkend, dat van Katholieke zijde priesters naar de N. Yorkse Universiteit gestuurd worden, om daar in een geheel Freudiaanse omgéving het „social ease work" te bestuderen. Hierdoor wil men voor kómen, dat rpen de .Katholieken later zou kunnen verwijten, dat. zij bevooroordeeld zijn, als zij tot andere methoden óf con clusies komen. Deze proef-ondervindelijke werkwijze scheen, als wij het goed beluisterd heb ben, de sympathie van Mr. de Vreeze te hebben. Hij vfoeg zijn gehoor belangstel ling te* hebben voor dit „social case work" en scheen er zeker van, dat het aangepast Jan Nederlandse omstandig-1 roeping en heden en gebaseerd óp Katholieke begin-1 pleegster. selen belangrijke betekenis kon hebben. Het kon nog eens duidelijk in het licht stellen, dat ook het Nederlandse sociale werk tot doel moest hebben „mensen te helpen zichzelf te kunnen helpen." Na de pauze behandelde spreker de uitgebreide toepassing van het social case work naast de gebruikelijke gezond heidszorg, waarbij het uitgangspunt de stelling is. dat lichamelijke aandoeningen psychische effecten hebben, die op hun eigen wijze genezen en geholpen moeten worden. Van belang was ook het inzicht in het Amerikaanse geloof van team-work" dat hij uit eigen ervaring kon beschrij ven. Ieder stelt persoonlijke voorrang ach ter bij de efficiency van het geheel. In het team-work is er verschil van specia lisatie. verschil van werk-onderdeel en verschil van mening, maar geen stands verschil en geen suprematie van de ene specialist over de ander of van de arts over de wijkverpleegster. Dit maakt, dat de verantwoordelijkheid, die met social case work gepaard gaat niet de kwestie is van een persoon, die haar spoedig als te zwaar zou ervaren. Niet ten onrechte dankte Zr. Pasmans mr. de Vreeze zeer hartelijk voor zijn uiteenzetting. Ook mej. Schrandt, de leidster van de verpleegsters-vooropleiding aan de Dr. Noletstichting, moest de dank van allen in ontvangst nemen voor de wijze, waar op zij voor ontbijt en lunch had gezorgd. Men was verheugd over de gulle gast vrijheid, waarmee men was ontvangen. Het geestelijk element had aan deze bijzondere dag evenmin ontbroken, want dé dag was geopend met een H. Mis in Huize Liduina, opgedragen door de Moderator van de Bond, Rector van Steijn uit Den Haag. Het pas opgerichte zangkoor van de Bond van Ziekenverplegenden, afd. Rot terdam, zong verdienstelijk de vaste ge zangen. Tijdens de H, Mis hield Rector van Steijn een korte toespraak over de de taak van de wijkver- In Spanje was tijdens de burgeroorlog een vrouw berucht ais „ia Passionaria", de hartstochtelijke. Hartstochtelijk was ze in haai' haat tegen godsdienst en kerk. Toen de communisten Spanje moesten prijsgeven, vluchtte ze naar Frankrijk en vandaar naar Moskou. Ze was de rode „Passionaria". Sinds enkele jaren kent Spanje echter ook een, wat men daar noemt witte of blanke „Passionaria" Het is Dona Luisa Maria Narvaez y Macias, markiezin van Valencia, die zich bijzonder populair heeft gemaakt door haar afkeer van Franco. Reeds herhaaldelijk is ze wegens bele diging van de „caudilio" tot gevangenis straf .veroordeeld, nadat deze lange tijd geduld met haar beoefend had, omdat ze tot de hoogste Spaanse adel behoort. Maar deze Castilliaanse markiezin is tegen Franco's dictatuur en voor een democratisch koningschap. En ze steekt dit niet onder stoelen of banken, laakt Franco, waar en wanneer zich een mo gelijkheid voordoet, omdat hij op de oude, Spaanse troon is gaan zitten, er in ieder geval de koning van verwilderd houdt. Ze is een vurig monarchiste, deze 34- jarige propagandiste van het koningschap WilUe Stark al de gouverneur-dictator in „All King'» Man" omgevings- en gezinsmoeilijkheden van uit de persoon op te lossen. Hierbij loopt men het, gevaar, dat men van deze subjectieve gegevens uitgaande nooit toekomt aan het aanleggen van ob jectieve maatstaven, zoals deze in God delijke en zedelijke wetten vastliggen. Ook kan het zijn, dat te eenzijdig de nadruk gelegd wordt op psychologische factoren zonder'met andere onloochen baar bestaande, rekening te houden. Spr. hadden de tijd en de gelegenheid ontbroken om 't voor en tegen uitvoerig in de practijk te kunnen vaststellen, tér- In de afgelopen maanden heeft Fran co in belangrijke mate voor de monar chisten moéten zwichten. Men zal zich zjjn onderhandelingen met de troonpre tendent Don Juan herinneren. En de monarchisten roeren zich steeds meer Natuurlijk was ook Don Luisa Maria van de Vartij. Enkele weken geleden had ze Franco weer eens beledigd en ze werd voor de rechter gedaagd. Ze is echter vrijgesproken, omdat ze „te mooi was, om in rio us tp wm<Jen opgesloten". En toen de rechter deze yit,spraak deed, overhandigde hjj haar 'n boeket rozen. Toch hield de rechter nog rekening met Franco. Want in de schriftelijke rechtvaardiging van zijn vrijspraak stel de hij vast. dat de markiezin tengevolge van de meer dan twaalf maanden, die ze terwilje var haar overtuiging in de gevangenis heeft doorgebracht, zeer ge leden heeft. Haar gezondheid is er erg door geknakt en de doktoren hebben haar alle politieke activiteit verboden, zo dat hem een vrijspraak alleszins gerecht vaardigd leek. De blanke Passionaria" was met de uitspraak zeer tevreden, naar onze foto bewijst......

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3