f in Een prachtig recreatiegebied voor de Rotterdammers De Nederlandse Bedevaart in Lourdes Film- en Bioscoopontwerp vindt geen enthousiaste Kamer DE KATHOLIEKE TRADITIE IN DE VROUWENBEWEGING Scheidsgerecht voor de oorlogsschade Niet'geloofsgenoten hebben er weinig oog voor Geschiedenis van het postwezen In de polikliniek van profdr. Leuret Vele hden: onaannemelijk DONDERDAG 6 JULI 1950 PAGINA 4 Veel en velerlei In t museum mmm 7 door minister Lieftinck geïnstalleerd ftm&i 7 Promotie te Nijmegen DR. FUCHS WEER AAN HET WERK? EVERS LEGGEN HET LOODJE Taak en werkwijze Ontwikkelingsstadium r «ja Vluchtige ontmoetin Krimpenerwaard de Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat het merendeel der Nederlanders z'in vacantie doorbrengt hetzij aan onze stranden, hetzij in de iluliviuiri- provincies, waar de schaduwrijke en regenweren de hossen, aUmede de heiden en stuifzanden op hen een grote aantrekkingskracht uitoefenen. Er moet van deze geaccidenteerde en romantisch aandoende terreinen een ongetwijfeld grote bekoring uitgaan. Daarentegen worden de lage gedeelten van ons land, de watersportcentra uitgesloten, zo niet gemeden dan tpcli uiterst weinig bezocht. Toch is de schoonheid ervan niet minder groot dan die, welke de veel gefrequenteerde vaeautie-oorden kenmerkt. Het publiek heeft ziel» echter nog niet vertrouwd gemaakt met de intimiteit van het polderland. Het moet op het stuk van de waardering van dit landschapstype nog worden opgevoed. Er school dan ook veel lovenswaardigs in het denkbeeld van de provinciale V.V.V. Zuid-Holland om te trachten de schoonheid van de weidegebieden nader te brengen tot een deel der Nederlandse bevolking: de streekcornmissie „De Krim penerwaard" nodigde n.l. deze week een paar dozijn Nederlandse publicisten uit om, onder leiding van de burgemeesters, die de bewindvoeders zijn in de gemeen ten van genoemd landschap, deel te ne men aan een auto-excursie, die het mo gelijk maakte in contact te komerx met boeiende détails van de mooie natuur- ruimte. die besloten ligt binnen de zoom van een drietal wateren: de tamelijk smalle en zeer rustige Vlist met zijn schilderachtige omboording, de Holland- sche IJssel, waarvan de allure aanmerke lijk grootser is en de Lek, die in dit op zicht, als voortzetting van de Rijn, verre de kroon spant. Een auto is uit de aard van de zaak een vervoermiddel, dat alleen de moge lijkheid schept een vluchtige indruk te krijgen van het geheel, maar de land schapsverkenning volgens de sight seeing-methode veroorloofde niettemin, vooral wanneer men in dit opzicht enigs zins geroutineerd is, een kennismaking met, wat men zou kunnen noemen, het algemeen voorkomen van De Waard, die de mogelijkheden tot gulle bewondering niet. uitsloot. Bovendien werd meermalen gepauseerd, zodat tevens kansen werden geboden zich een idee te vormen van de „bouw" en de „geleding" van het land schap, terwijl zodoende bepaalde type rende bijzonderheden met betrekking tot de tlora en fauna evenmin aan de aan dacht behoefden te ontsnappen. De vroegere schraallanden, niet be meste percelen met een uiterst matige hooi opbrengst, zijn thans vrijwel van het toneel verdwenen en slechts enke le zijn als natuunnonumentjes gereser veerd, omdat zij botanisch belangrijk zijn getuige o.a. de klokjesgentiaan, die een der burgemeesters in ztfn knoopsgat droeg wij denken hierbij aan 't perceeltje bij de eendenkooi van Berkouwer te Berkenwoude (Per- kouw). Zü hebben nagenoeg alom plaats gemaakt voor weelderige wei den, waarin de koebeesten, glanzend en welvarend, grazen. De zuivelbereiding is dan ook een voorname bron van in komsten en wat de boeren, of mis schien nog vaker de boerinnen, op het gebied van 't kaasmaken presteren, is genoegzaam bekend. Tot ver over de grenzen is de faam van de „Goudse" kaas doorgedrongen. Wat de genodigden, tussen koffietafel en diner door, te zien kregen, was veel en velerlei. Wij kunnen slechts het een en ander aanstippen. Ons eerste bezoek gold de steenbakkerij te Gouderak, een oud bedrijf, dat al van de 14de of 15de eeuw moet dateren. De jaarlijkse produc tie bedraagt thans 4% millioen IJssel- steentjes, die hoofdzakelijk voor binnen muren en schoorstenen worden gebrukt. Met Friese turven weet men ze in 36 da gen tijds „gaar" te krijgen. Ze worden vervaardigd van aanslibselklei, vroeger werden ze z.g. „handgebaggerd", tegen woordig wordt de klei met baggerma chines op de wal gegooid. De gele kleur der stenen schijnt verband te houden met het feit, dat het slib vrij veel zand bevat. Onvermeld mag evenmin blijven, dat in de polder Veerstalblok bij Gouderak en kele moerassige gedeelten voorkomen, waarvan de flora dermate belangrijk wordt geacht, dat het Zuid-Hollands Landschap het de moeite waard vond ze als natuurmonument voor het nage slacht intact te houden. Een der eendenkooien van Perkouw (die niet werd bezocht) noemde ik al; wel namen wij, nadat wij het terrein per schouw hadden bereikt, een kijkje in de kooi van Verstoep, die de naam „Nooit gedacht" draagt. Die kooien zijn inrichtin gen, waarin eendachtigen, vooral de ge wone wilde eend, in een steeds nauwer Een diepe indruk maakt ook het land schap langs de Vliet, maar wanneer men de schoonheid daarvan tot zieh wil laten doordringen, stappe men op een zomer dag op de fiets of wandele men, manmoe diger nog van Haastrecht naar Schoon hoven, het stedeke aan de Lek, waar de oude Veerpont herinneringen wekt aan het verleden, evenals het vijftiend'eeuwse stadhuis. Wonderlijk was het te beden ken, dat, terwijl het carillon zijn klanken sprenkelde boven de stad der zilver industrie, wij, vertoevend in de secre tarie van 't gerestaureerde gemeentehuis, ons bevapden in een ruimte, die eens dienst deed als schutterskazerne. Een kort verblijf in een door Monu mentenzorg gerestaureerde 17de eeuwse boerderij te Bovenberg, gemeente Berg ambacht, volgde nog en toen duurde het niet lang, of wij stapten in het interes sante dijkdorp Lekkerkerk op de boot, dié ons naar Rotterdam voerde. De reis langs de rivier met links en rechts de opspitsen- de torens, maar ook de kranen en verdere tekenen van levendig industrieel bedrijf ook dit is een bron van schoonheid was een feestelijk gebeuren. Nauwelijks behoeft het betoog, dat de fraaie reeks Kinderdijkse molens, waarvan bet behoud een dringende aesthetische noodzaak is, op de deelnemers aan de excursie een diepe indruk maakte. Voortreffelijke gastheren leidden ons een dag lang door een voortreffelijk land, aan welks schoonheid men in een beknopt verslag niet volledig recht kan laten wedervaren. Wel kan echter worden ge noteerd, dat de Krimpenerwaard met zijn weiden, wateren, boerderijen en kerken, zijn flora en fauna, voor een stad als Rotterdam een rijk en fijn verstrooiïngs gebied kan betekenen. RINKE TOLMAN. wordende pijp worden gelokt; het is de kooihond, die het gevogelte ter verderve voert; er.is n.l. een rietscjherm-systeem opgebouwd, waarvoor eu waarachter het hondje beurtelings verschijnt en verdwijnt. Dit wekt de nieuwsgierigheid van de vo gels, die willen weten, waar het vreemde beest blijft en zo zwemmen zij geleidelijk de dood tegemoet. Vroeger overschreed het aantal van deze vanginrichtingen het dozijn: thans zijn er nag maar een paar overgebleven. In het koojbos. dat zich tegen hot lage land duidelijk aftekent, nestelen zifh niet alleen de „staleenden" in tientallen korven, maar- deze worden ook meermalen .betrokken door de toren valken, ransuilen en holenctuiven. Kool- bos, waar luide de spotvogel en de tuin- fluiter zongen, wordt tevens, gekenmerkt door een rijke vegetatie van varens. Boven de. belendende weidep klaagden de grutto's, waarvan de jonge tussen de hoge grassen liepen en boven de zee van de grashalmen beoefenden de sjerlijke zwarte sterns de insectenjacht. Wie zwarte stern zegt, zegt tevens krabbenscheer, een waterplant, die in de Krimpenerwaard in 't laatst van Juni overvloedig bloeit mep blanke bloemen. Sommige sloten en weteringen, die bij duizenden in 't landschap blinken en die het woondoroein vormen v*n velerffande vissen, waren met die krabbenscheren, waarop de zwarte stern gaarne haar eie ren legt, vplgegroeid. rriaar ook met de gratis te bewonderen van duizenden gele plompen en zuiverwttta waterlelies, terwijl zwambloem en kattestaart zorgden voor een hehoorlijke ombanrding. Inmiddels rezen dg kale jankers hoog uit boVen de overige weidevegetatie. Ook het museum van (le „Stichting Bisdom Van Viiqt", dat men in het Haas trechtse moet zoeken, werd in een ijl tempo, Ame'rikaanser dan Amerikaans, bezocht, maar de vluchtige beschouwing van het familiebezit, meubelen, tapijten, schilderijen, porcelain, kladeren en wat niet al, aesthetisch en historisch van be lang, deed bij menigeen het verlangen opkomen naderhand alles nog eens rus tiger te bekijken. Als gids daarbij kan grote diensten bewijzen een publicatie van jonkvrouwe dr C. H. de Jonge, ver krijgbaar in genoemd museum. Het scheidsgerecht voor de oorlogsscha de is gisteren door de minister van Finan ciën geïnstalleerd. De eerste kamer daar van staat onder voorzitterschap van prof. j rnr. Ph- Houwipg, hoogleraar aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam. Mr. D. Geurzen, oud-president van het hoge gerechtshof te Batavia, is voorzitter van de Tweede Kamer. In zijn installatierede gaf prof. Lief tinck een korte uiteenzetting van het ontstaan van het scheidsgerecht. De rege ring heeft tegenmoet willen komen aan de wens van de Tweede Kamer een beroeps orgaan in te voeren, dat administratief on afhankelijk is. Het beroep op de minister blijft gehandhaafd, doch daarna is een hoger beroep op het scheidsgerecht mo gelijk. Dit hoger beroep zal worden open gesteld voor allen, die van de bestaande beroepsmogelijkheid gebruik hebben ge maakt, ook al is hun zaak inmiddels reeds geheel afgewikkeld- Wie echter eenmaal in een beslissing heeft berust, kan daar-1 op niet terug komen. Een en ander is neergelegd in de Wet op de materiële oorlogsschaden. De minister besloot zijn rede met een enkel woord omtrent de moeilijke taak, welke het scheidsgerecht wacht, er op wijzende, dat het oorlogsschaderecht in Nederland een geheel nieuw recht is. In zijn antwoordrede zeide prof. Hou wing, dat hij als een belangrijk onder deel van de verantwoordelijke taak be schouwde het wekken van vertrouwen bij de belanghebbenden. De administratieve rechtspraak is, naar hij meende, niet al leen recht doen, maar ook en veel meer aan de belanghebbenden het besef geven, dat hun recht wordt gedaan. Landschap langs de Vlist In 1948, bij gelegenheid van het regeringsjubileum van koningin Wilhehnina, verschenen er twee lijvige boeken over de Nederlandse vrouwenbeweging. Verleden jaar kwam over hetzelfde onderwerp een klein boekje „In Vogelvlucht" van de pers, geschreven door de journaliste M. C. Bouwmeester. De eerste twee boeken hebben wij destijds besproken. Over het derde hebben wij gezwegen. Toch was dit derde geenszins het slechtste van de drie. Het bezondigde zich weliswaar aan de verouderde dwaling dat het concilie te Macon, zich ernstig zou hebben beziggehouden met de vraag of vrouwen wel een ziel hebben, maar het gaf een ongemeen helder en beknopt overzicht van de Nederlandsë vrouwenbeweging. Het manifesteerde vooral een niet alledaags inzicht in het verschil tussen de beweging der burgervrouwen en die der arbeidsters. Toch onthielden wij dit boekje de aanbeveling, die het op zichzelf ver diende, omdat wij de mening waren toe gedaan, dat het katholieke vrouwen niet veel te zeggen had. Het is waar, dat opk de katholieke vrouwen van Nederland profiteren van de verworvenheden, die ,.de" vrouwenbeweging de hare mag noemen. Maar „de" vrouwenbeweging N» «A -«fc' ijT%8®v- 7- - ,.y-» Veer poort te Schoonhoven wortelt niet in het initiatief van de ka tholieke vrouw. Maar zelfs indien dit feit niet zijn alleszins begrijpelijke re denen had in een verschil van levens beschouwing en in de sociale positie van het katholieke volksdeel, dan zou het nog geen bewijs zijn voor de sociale „on volwaardigheid" van de katholieke vrouw. Want de katholieke vrouw kan terugzien op een eigen traditie, die ouder is dan het begin van de „emanci patie", en die in de hervormde landen gewelddadig werd afgebroken, Zij kan zich met gerechtvaardigde fierheid ont houden van bewondering voor wat „de" vrouwenbeweging presteerde, omdat de vrouwenbeweging pas kon geboren wor den- en noodzakelijk was, toen die tra ditie gebroken was. Als er geen Hervorming was geweest in Engeland en Ditsland, cjafi zou de vrouw daar noeit beroofd zijn van de kans om haar vervulling te vinden in de naastenliefde. Dan zouden de „goede werken" nooit in discrediet zijn geraakt. Dan had de vrouw in het tijdperk van de machine ook 'buiten het huwelijk een roeping kunnen vinden. Dan zouden er vrouwelijke kloosterlingen zijn geweest om zich bezig te houden met het on derwijs aan meisjes en het verplegen van zieken. Alle vrouwen, die in dit Heilige Jaar tot dusverre werden zalig of heilig ver kiaard. vervulden onder de mensen een taak, die in de hervormde landen slechts vervuld kon worden, toen de vrouwen beweging zich er had weten door te zet ten. In Spanje stichtte Maria Desolata Torres y Costa een congregatie, waar van de leden zieh bezig hielden met het thuie verplegen van arme zieken en Vin- centia Maria López Vicuna trok zich het lot van arme dienstmeisjes aan. In Ita lië stichtte Paula Elisabeth Cerioli een congregatie, wier taak het onderwijs was, terwijl Bartholomea Capitanio en Vin- cenza Gerosa een instituut op haar naam j hebben staan, dat zich niet alleen in Italië en India, maar ook in Noord-Ame- rika wijdt aan de verzorging van zieken en wezen en aan onderwijs. En mgr. An tonio Maria Gianelli stichtte een vrou welijke congregatie van onderwijzeres sen en ziekenverpleegsters, waarvoor hij dus onder de vrouwen belangstelling vond. In Frankrijk grondvestte Emilie j de Rodat haar congregatie van de H. Familie, die onderwijs gaf aan arme meisjes en die ook vele andere vormen van caritas beoefende. Het boekje van M. C. Bouwmeester was niet de enige aanleiding tot het schrijven van dit artikel. Wij werden er onlangs opnieuw toe aangezet, toen bet vrouwentijdschrift Iris een artikel wijd de aan de Heldring-gestichten, die on geveer honderd jaar geleden geboren werden. Wij zijn niet blind voor de ver dienste daarvan. Wij begrijpen ook wel, dat er in dit hervormde land van 100 jaar geleden heldenmoed nodig was om iets dergelijks te beginnen. Maar wij moeten als katholieke vrouwen goed er van doordrongen zijn, dat wij het recht hebben, dat initiatief niet zo verschrik kelijk belangrijk te vinden en in ieder geval het baanbrekende ervan beperkt te zien tot een door de Hervorming ver overd gebied. In dezelfde tijd dat Hel dring werkte, opende de Goede Herder ir. Leiderdorp zijn eerste klooster, dat ongeveer dezelfde taak haë als de Hel dring-gestichten Maar de Goede Herder behoefde geen traditie te vestigen. De Goede Herder kwam uit Fiankrijk, waar Jean Eudes en mère Mjrie de sainte Euphrasie Pelletier dit wert deden, voor dat Ds. Heldring waarschi.nlijk van ze gehoord had. Bovendien was dit aposto laat sinds eeuwen niet meer nieuw in de Moederkerk. Ten slotte werden wij to: het schrij ven van dit pleidooi aangezet door het kortelings verschenen boek van C. H. Vernède: „De Ziekenverplegng", dat bij al zijn waardering voor wat de katho lieken deden, blijk geeft vin dezelfde culturele bijziendheid, die vij nagenoeg steeds aantreffen in geschriiten over de Nederlandse vrouwenbeweging. De schrijfster noemt Florence Nightingale een pionierster en wij zulltfi de laatste zijn om deze vrouw onze bewondering te onthouden. Wij menen éectots er op te mogen wijzen, dat het wtrk van Flo rence Nightingale alleen in de hervorm de en niet in de katholieke landen nood zakelijk was. Uit haar co'respondentie blijkt duidelijk, hoe goed :ij zelf wist, dat zij in een katholiek lanï geen baan- breekster had behoeven te :ijn. IN TE. Woensdagmiddag had te Nijmegen in de aula major van de R. K. Universi teit een opmerkelijke promotie plaats. De heer E. A. B. J. ten Brink van de historische afdeling bij het hoofdbestuur der P.T.T. doctoreerde op een proef schrift over „De geschiedenis van het postwezen van 1785—1810". Er bestond voor deze promotie bijzonder veel be langstelling o.m. uit P.T.T.-kringen, wel ker directeur-generaal zich liet verte genwoordigen door dr. Grutzmer, secreta ris in algemene dienst bij het hoofdbe stuur. Promotor was prof. dr. L. G. J. Verberne. Tot de opponenten van dr. Ten Bjrink behoorden de hoogleraren Rogier .en Michels. Nadat prof. Verberne het „cum laude" had bekend gemaakt een zeer verdiende onderscheiding huldigde hij de weldadige arbeidzaamheid van de jonge doctor, die eerst in Juli '48 als officier uit Indonesië repatrieerde en binnen twee jaar tijds een proefschrift schreef over een specialisme in de ge schiedschrijving, dat eigenlijk volmaakt onontgonnen gebied is. Naar de woorden van prof. dr. Rogier beschikt de promo vendus over een „bovenmenselijke, ja onmenselijke detailkennis". De receptie, die dr. Ten Brink na zijn promotie in de senaatskamer hield, werd zeer druk bezocht. De Noorse regering heeft mej. dr. J. A. N. Posthumus te 's-Gravenhage de me daille van verdienste wegens bevordering van de kennis van Noorwegen hier te lande, toegekend. Vele zijn de gunsten, op voorbede van de H. Maagd van Lourdes ontvangen. De talrijke ex-voto' s leveren er een overtuigend bewijs van. om dan dit genadeoord verder te ver» geten, doch het tegendeel is gebeurd. Zijn boek is vergeten en deze veelbete kenende woorden die er letterliik in voorkomen, hebben wU in dit vertrek aan d evergetelheid willen ontrukken. (Van onze speciale verslaggever). Wij bevinden ons in de onderzoekka- mcr van prof. dr. Fr. Leuret, hoog leraar aan de medische faculteit van Bordeaux, die sedert Januari 1947 aan het hoofd van het Bureau des Consta- tations te Lourdes staat. Onder 't por tret van mgr. Théas van Tarbes en Lourdes was een kaartje waarop de bewering van Zola: „II n'y a P8® de be sogne plus hérolque que d'établlr Ia plus petite de vérits" staat gedrukt, 't Is anders gelopen dan Zola had verwacht, zegt prof, Leuret op ironische toon. De atheïstische schrijver durft te voor spellen dat iedereen het boek zal lezen dat hij tegen Lourdes geschreven had. Dr. Hans Bethe, een vooraanstaande atoom-physicus, die destijds het weten schappelijk werk aan de atoombom te Los Alamos coördineerde, verklaarde Woensdag te Seattle, dat het „heel goed mogelijk" was, dat Klaus Fuchs, de Brit se atoomgeleerde, die tot 14 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld wegens het mededeleij van atoomgeheimen aan 4e Sovjet-Unie, in de toekomst zou kunnen deelnemen aan atoomonderzoekingen voor de Westerse democratieën. Volgens dr. Berthe zou er geen gevaar meer zijn, daar Fuchs volkomen berouwvol scheen. De everzwijnen zijn de laatste tijd in Noord-Limburg heel erg tierig. Naar de zin van de boeren veel te erg, want de beesten richten aan de te velde staande gewassen zeer ernstige schade aan. Het zal de betrokkenen daarom niet minder goed doen dan de jager zelf, dat de heer Th. Arts in Ottersum er de laatste dagen in is geslaagd twee van die knapen neer te leggen. De ene woog 132, de andere 182 pond. De omvangrijke werkzaamheden aan de haven en industrieterreinen aan de Zuidzijde van Deventer vorderen gestadig. De foto geeft een duidelijk beeld van de situatie. Rechts de in aanbouw zijnde sluis, die een lengte zal krijgen van 105 meter en 12 meter breed zal worden. Door deze sluis zal de nieuwe haven toegankelijk worden van de IJssel uit voor schepen van 2000 ton. (Luchtopname A.N.P.-foto) De hoogleraar die als een zeer be kwaam medicus bekend staat, licht ons uitvoerig over zijn werk ii». Sedert hij deze taak van zijn voorganger heeft overgenomen, tracht hij elk medisch on derzoek dat in zijn polikliniek wordt ver richt, zo wetenschappelijk mogelijk in t« stellen. Men verwijt hem soms dat hij al te critisch te werk gaat, maar dit heeft de goede naam van het Bureau allerminst geschaad. Integendeel; ongelovige artsen hebben door zijn strikt wetenschappelij ke werkwijze de overtuiging gekregen dat onze mededelingen en publicatie* ook betrouwbaar zijn! De zieken die naar Lourdes worden gebracht, brengen allen een volledig in gevulde status mee, waarop diagnoses, complicaties, die zich eventueel hebben voorgedaan, resultaten van bloedonder zoek, röntgenfoto's enz. vermeld staan. Het voornaamste onderzoek is dus reeds door huisartsen en specialisten gedaan. Sommige dossiers worden in Parijs nog maals doorgenomen, waar men nauw keurig nagaat of ze goed dan wel ver keerd opgenomen zijn. Op drukke nagel* onderzoeken wij op ons bureau wel 15 tot 18 personen per dag. Het Bureau des Constatations doet niets anders dan gene zingen vaststellen. Dit is zijn taak. Het constateert alleen feiten. Met het mira culeuze karakter der genezingen be moeien wij ons niet. Dat wordt door de Kerk uitgemaakt, die vooral op het ex ceptionele karakter dat een plotselinge genezing vertoont, de nadruk legt. Want dagelijks gebeuren er wonderen, waaraan wij gewoon zijn geraakt. De wezenlijke verandering van brood en wijn in het H. Lichaam en Bloed van Christus bijv., welke tijdens het H Misoffer onder de Consecratie plaatsvindt, is een geweldig wonder. Het feit dat wij dagelijks gezond! en wel ons werk kunnen doen, is een wonder en heeft St. Augustinus niet be weerd, dat het feitelijk een veel groter wonder is dat er steeds zoveel nieuwa mensen geboren worden dan dat een dode bij hoge uitzondering tot het leven terugkeert? x Hoe groot is het aantal wonderen, waarvan de Kerk officieel bevestigd heeft dat zij te Lourdes zijn gebeurd, Sedert O. L. Vrouw aan Bernadette verschenen ia, zijn er ongeveer 11.000 genezingen geconstateerd, waaronder zich 39 echte wonderen bevinden. Sedert ik hier werkzaam ben, werden er vier miraculeuze genezingen vastgesteld. Dit vind ik veel. Ons werk bevindt zich nog in het sta dium van ontwikkeling. Wij trachten de technische uitrusting onzer polikliniek steeds verder uit te breiden en te perfec- tionneren, doch wij zijn er van overtuigd, dat wij nog lang niet bereikt hebben wat Wit wensen. Het betreft een moeilijke op gave want wij ontvangen van Lourdes geen'subsidie en zijn op financieel gebied geheel afhankelijk van de bijdragen, die de bij de l'Association Médicale Interna tionale de Lourdes aangesloten artsen worden gestuurd. Hoe meer medici lid van onze organisatie worden, des te ver der kan ons werk zich uitbreiden. Wanneer Nederland ons vorig jaar het kostbare Röntgenapparaat van Philips niet ten geschenke had gegeven, zou dit hier voorlopig niet gekomen zijn. Dit toestel was toen het eerste, dat op Franse bodem in gebruik genomen werd. Be langstellenden uit medische kringen zijn komen kijken en waren er vol bewonde ring voor. Nadien zijn er ln diverse zie kenhuizen en klinieken van ons land meerdere van deze toestellen aangeschaft. Het ont.werp-Film- en Bioscoopwet heeft in de afdelingen val de Tweede Kamer nu niet bepaald eer enthousiaste ontvangst gevonden. Waren vele leden overHigd van de noodzaak ener nieuwe reglling, op een dreifal punten ontmoette dize wetsvoor- dracht. bjj hen ernstige bedenkingen. In de eerste plaats was iet hun opge vallen, dat de wet ook vim toepassing zal zijn bij filmvertoning^ in besloten gezelschappen van meer dal 25 personen. Dit is, vergeleken bij de iestaande toe stand een ingrijpende veitndering, die, naar hun mening te ver gïat en die h.i. een ongemotiveerde afwiking inhoud1', van wat de commissie-Sa $en ten deze heeft voorgesteld. Voorts hadden zij bezw^r tegen het feit, dat bij de nakeuring in een film zal kunnen worden geknipi Dit zal aan leiding geven tot een verfarrende ver scheidenheid van versies van dezelfde film in onderscheiden ged^hen van ons land- In de derde plaats worl'-, terwijl bij de keuring van films naes hun mening terecht wordt uitgegaan fan negatieve criteria, kennelijk een pos"ef criterium ingevoerd in art. 10, lip 1 $lb. a. De daar gebruikte formulering „beAaldelijk voor kinderen beneden de leeftjjl yan veertien jaren" houdt toch een ge^hiktheldsveF- klarlng en dus een positief vorm in. Zij achtten dit bedenkelijk IVfer gevoelden deze leden voor het stand1 tut van de commissie-Sassen, die een Ügemeen ver bod voor het bezoeken van films door kinderen zou willen invoeren. Met toe passing van de artikelen 19. 20 en 21 van het voorstel zou men dan aan vrije organisaties kunnen overlaten om speciale kindervoorstellingen te organi seren of films naar positieve normen voor kinderen te keuren. Verschillende andere leden sloten zich' bij deze laatste opmerking aan en dron gen eveneens aan op overneming van het voorstel der commissie-Sassen. Deze leden achtten 't wetsontwerp on aannemelijk op de volgende gronden: 1. De praktische opheffing van het recht, om films te vertonen in een beslo ten gezelschap is onaanvaardbaar. 2. Het voorgestelde vergunningsstelsel voor alle plaatsen, waar films zullen worden vertoond, vormt een hoogst on gewenste en ongemotiveerde belemme ring voor culturele uitingen door middel van de film en voor alle verenigingen, die zich van de film willen bedienen voor positieve culturele arbeid in de ruimste zin van het. woord. 3. De voorgestelde uitbreiding van de nakeuring moet ten dele om principiële, ten dele om praktische redenen worden verworpen. 4. Het wetsontwerp plaatst de film en de bioscoop in 'n uitzonderingspositie, die zakelijk niet gemotiveerd kan worden en die principieel een aantasting van de geestelijke vrijheid vormt. Ook verschillende andere leden, die zich hun eindoordeel over het voors'el wilden voorbehouden, zagen vooralsnog de be hoefte aan een nieuwe wettelijke regeling niet in en spraken de hoop uit, dat de regering de noodzakelijkheid daarvan als nog nader zal aantonen. Zij gaven daarnu als hun oordeel, dat zij zeer bepaaldelijk bezwaren koesterden tegen een uitbiei- ding van de nakeuring, waardoor de con fessionele verdeeldheid van ons volk uitdrukking zou komen. Verscheidene leden uitten hun bazing over het feit., dat in deze tu wetsontwerp als het onderhavige, strekking heeft het bioscoopbedri.i s heel aan banden te leggen, word s - diend. Deze leden vroegen z'cn di, waarom b.v. het toneel enz. ook n banden zou moeten worden Sb. Waarom moet het bioscoopbedrijf, oat het toch waarlijk al moeiUl* genoeg heeft, op de door de regering orge- stelde wijze bevoogd Worden. Andere leden sloten zich hierby aan Besloten gezelschappen Vele leden waren van bÖ^deel, dat van geestelijke vrijheid op het gemed van de film alleen maar kan worden gesproken wanneer althans in besloten gezelschap een redelijke mogelijkheid bestaat om kennis te nemen van aile uitingen van cultuur en wanneer men niet verplicht is deze laatste te onderweipen aan het feil bare oordeel van door de overheid inge stelde organen betrekking tot de vraag wat voor ie der individueel goed of slecht, wenselijk of onwenselijk is. Wat het voorstel t.a.v, de omvang van besloten gezelschappen bevat, werd door een zeer groot aantal leden onaanvaard baar geacht. Vele leden hadden tegen de nakeuring zoals die in de bestaande wet is vervat» overwegende bewaren; a fortiori konden zij zich niet verenigen met de uitbrei" ding ervan in dit voorstel. Verschillende leden merkten in dit band op, dat de uitwerking van de Da" jceuringsregeling in ieder geval demo cratisch verantwoord moet zijn. Dit is naar hun opvatting niet 't geval, wanneer deze kan worden opgedragen aan lickarnen als b.v. een particuliere filmkeuringsorgani satie met een bepaalde kleur- Door de be staande praktijk ten aanzien van de na keuring komt ook de gemeentelijke auto nomie niet meer tot haar reent. Immers, in het Zuiden wordt door een aantal ge- meenten de nakeuring gedelegeerd aan ®en bepaalde Room», K.amoUeke instel- kbg. Dit was zeker f®1/1® bedoeling van de wetgever. Het ware oeter geweest, als men destijds de rn°?®Jikheid had geo pend, dat bioscoopmrecties zich vrijwil lig onder het van de in artikel 19 bedoelde ^57 konden stellen. In plaats daarvs is het nu practisch zo, dat langs een om K een richtingskeuring wordt opgelegd- Vele leden yyfwn ln verband niet nalaten te wï) °P de uitstekende ver- standhoudms- eike in de rijkscommis sie voor de 1 keuring bestaat. Naar hun mening A ®n ^ordt daarin op demo cratische wijze een .uiste tolerantie be tracht, w J Zoveel mogelijk rekening wordt met de verscheidenheid van nnfi,,,?1?* die in ons volk bestaat. Vej®' leden waren van oordeel, dat,Hk overdrfk °P d(' nakeu„ring schro- m i wn>-Hri Ven moet worden geacht. WeLlhkheM0ok 7i van oordeel, dat de tot Van coupures by de „akeu- r'bfrvan ^hillende versies zal leiden, Tfnnen i3> de bezwaren moesten er- k® ;n NyelJicht is een betere oplossing fnden Wetsontwerp voorgesteld, te 5 ncia 1 door het invoeren van een pro- ronnni«-nakeurinf! door nu£del van ee« mineen waarin de verschillende sti* n redelijk vertegenwoordigd zijn. dijprngramm rfft nadere ,°f mel? ook nir' de 2 v Voorschriften bijprogramma's. r ^örschlllende zijden werd de vraag bomen tot trekking tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4