Nieuws uit STAD en OMTREK Politiewedstrijden in Schiedam KA tteBelletjes Bioscopen deze week SPREEKWOORD.PUZZLE 1 1 1" l' LAATSTE BERICHTEN Philips als werkgever in het Nederlandse bedrijfsleven Parijs draagt geen mantelpakken meer KETHEL R.K. Onderwijs in het VACANTIETOCHTEN DE KABINETSCRISIS IN SURINAME V Nieuwe japomstoffen in zwang S. P. S. V. verliest door athletiek viersteden- kamp WALDO De opheffing van het K. N. I. L. Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten In Amerika moeilijk vaste voet te krijgen Clandestiene pluimvee- handel Optreden der R.I.S.- regering tegen Ambon ZATERDAG 15 JULI 1950 PAGINA 2 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Robet, z, v. J. A. van Til en E. Pronk; Petrus, z. v. J. Roozen en M. M. Dongelmans; Jansje. d. v. C. Meier en A. van der Hul. HET GAAT WEER BELLEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OM DE LEIDING IN DE CRICKET-COMPETITIE WATERPOLO S. Z. C. MEDISCHE ZONDAGSDIENST VIJFTIGJARIG JUBILEUM GYMNASIUM TE SCHIEDAM AFSCHEID LERAREN VAN R. K. H.B.S. Schep vreugde in het leven (Passage) Abbott en Costello in Hollywood (Monopole) igflins ook met aanhangwagen HULP AAN INDONESISCHE GEREPATRIEERDEN Samenwerking tussen ^Nederland helpt Indië" en „Pelita" KAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN De ploegen voor de wegwedstrijden „GEN. MIJIR" ARRIVEERDE MET 659 MILITAIREN Overeensteijiming tussen Indon. en Nederlandse regering Formatoren geven opdracht terug 1 - s k h T h k k In k Ir 1 NEDERLAND HEEFT ZICH ER NIET MEE TE BEMOEIEN AVIFAUNA Zomertoiletje van Christian Dior Nag steeds viert de SPSV zich sportief uit ter gelegenheid van het 30-jarig be staan. Gisteren werd er een drie-kamp gehouden tussen deelnemers van de Po litie Sport Verenigingen uit Den Bosch, Gouda, Breda en Schiedam. Gestreden werd om het hoogste aantal punten, te behalen tijdens schiet-, zwem- en athle tiek wedstrijden. Hoe wisselend het bij een driekamp kan gaan, werd gisteren wel duidelijk be wezen. Wil men goede kansen maken, dan is veelzijdigheid een absolute ets. Schiedam heeft dat moeten ondervin den. Het begon 's morgens goed op de ba nen onder het oude St. Jacobs-gasthuis. Daar, vertrouwd in eigen omgeving, schoten de vijf Schiedamse scherpschut ters het hoogste aantal punten, hoewel zij de eer van de beste individuele pres tatie moesten laten aan de heer Postma in Gouda, die op 60 te behalen punten er 58 schoot. De volgorde na het eerste nummer was 1 Schiedam, 2 Gouda, 3 Breda, 4 Den Bosch. Na het schieten, dook men in het Sportfondsenbad voor wedstrijden op de 50 meter, resp. school-, rug- en vrije slag. Iedere groep kwam met drie deelnemers op elk nummer uit. Na deze wedstrijden stond Schiedam nog steeds vooraan, maar Den Bosch was van de laatste naar de tweede plaats op gerukt en had stuivertje gewisseld met Gouda, dat laatst kwam. Op dit ogenblik stond Schiedam met 116 punten bovenaan, gevolgd door de Oeteldonkers met 75. Tijdens deze wedstrijd werd nog een polo-wedstrijd gespeeld tussen de Buven- en Beneden-Moerdijkers, die door de eerste met 20 gewonnen werd. Onderlinge wedstrijden van dei) Schie damse zwemmers, leverden als eerste op de 50 meter vrije slag op Nater, 2 Jan sen, 3 Groot, 4 Gros- Het was de eerste maal, dat de 9 politiemannen aan een wedstrijd deelnamen Op de sintelbaan van Wilton-Fijenoord ging Schiedam roemloos ten onder. Zich veilig wanend op de eerste plaats, kregen de athletiek-zwakken een zware neder- Iss" te slikken. Tferwijl Den Bosch van 73 punten naar 314 steeg en zo de eerste plaats bezette, Gouda van de derde naar de tweede plaats klom met 238 punten en Breda derde bleef, zoals de hele dag, schooi Schiedam naar de staart met 224 punten. Deze nederlagen werden geleden door het Zuidelijke overwicht op nummers als 100, 400 en 1500 meter, kogelstoten, spesr- en discuswerpen, hoog- en verspringen. Drie man van iedere afdeling namen hier aan deel. De corpschefs van de politie-afdelingen uit de vier plaatsen waren bij de wed strijden aanwezig. Na afloop Werden in de cantine van W.-F. de prijzen uitgereikt door de voor zitter van SPSV, de Inspecteur Willèms ven Beveren. Hij bedankte de directie van de werf voor de medewerking en de chefs voor hun belangstelling. De beker ging naar Den Bosch, een tak naar Gouda, een plaquette naar Brede. Extra prijzen waren beschikbaar gesteld voor de afdelingen, die de afzonderlijke nummers gewonnen hadden, n.l. naar Schiedam voor het schieten, naar Schie dam voor de overwinning in het esta- fe.tte-zwemmen en naar Den Bosch voor de estafette hardlopen. OVERLEDEN: C- M. Reljmers 75 j„ weduwe van J. J. E. Ernsting. SAMEN STERK Heden begint de verkoop van de bro chure over de wet op de P B.O. „Samen Sterk". Hierin wordt op eenvoudige en duidelijke wijze deze nieuwe en belang rijke wet beschreven en bovendien is het boekje aardig geïllustreerd met toepasse lijke tekeningen. Voor de prijs hoeft U het niet te laten, dit is slechts 15 cent per stuk. Toont dus uw belangstelling voor de nieuwe maat schappij, die wij bouwen gaan. HET BESTUUR K.V.P. Dit bellen kunt u op twee manieren opvatten. C. P. heeft er ook twee bedoe lingen mee. Luistert u maar eens even. De „Kattebel" is stuk geweest en moest opnieuw gegoten worden. Nu, na de reparatie is ze nog helderder van klank geworden en zal hopelijk lan ger doorklinken. Iedere week zal ze in de toekomst, behoudens onvoorziene om standigheden, trachten uw gehoor weer te bereiken en wel zo, dat u de klank ervan vatten kunt, wat in 't belang van u en de gehele K.A.B. zal zijn. De andere opvatting is ook een bel, maar daar wordt de scheepsbel mee be- doeld. Zondag, dus morgen 16 Juli, komt aan het Hoofd een boot aanleggen. Stopt, neemt mensen op en gaat weer verder. De vragen van u: „Wat is dat voor ee> boot?", „Welke zijn die mensen?" en „Waar vaart die boot heen?". De boot is geehaiterd door de K.A.B., r. neemt alle K.A.B.-ers die voorzien zijn van een deelnemerskaart, op en vaart dan naar Den Briel.. Deze tocht is dus een K.A.B.-bedevaart naar de plaats, waar de Martelaren van Gorkum hun leven gegeven hebben voor het geloof. Ook vrouwen, die graag met hun man die bedevaart willen meemaken, kunnen deelnemen. Kaarten zijn te verkrijgen aan het K.A.B.-gebouw, Lange Haven 71 en zo lang de voorraad strekt, Zondag aan de boot. Om ongeveer kwart voor acht zal de boot aanleggen. De prijs bedraagt 1.75 per persoon. K.A.B.-ers trekt Zondag dus op naar het Hoofd en begeeft u op de boot die de scheepsbel zal' laten klinken bij de af vaart, aan het begin van onze bedevaart. CEE PEE. D'GBIAO VOO* SCHIfDAM m OMSTBtKfH 72e Jaargang No. 21286 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal, 1.45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Régelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuljpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Morgen speelt Hermes-DVS haar re turnmatch tegen Haarlem. Wannger men onderstaande stand van de cricket-com petitie bekijkt, blijkt wel, dat deze wed strijd voor onze stadgenoten van het grootste belanig is- Door vijf overwin ningen ir successie heeft Hermes op fraaie wijze de leiding irn de cricket-com petitie. Haarlem staat echter slechts één punt achter en zal, door morgen aan de Damlaan te winnen, onze stadgenoten weer van de eerste plaats verdrijven. Of bet zover zal komen? Wij geloven het niet. Wel .werd de match in Haarlem door de Damlaanbewoners verloren, maar in de vorm, waarin het elftal momenteel verkeert, rekenen wij toch wel op een overwinning. Zeer zeker mag men de Haarlemmers niet onderschatten. Aan voerder Kleefstra heeft een stel jonge cricketers onder zich, die de kunst van bowlen, batten en vooral fielden uitste kend verstaan. Wel is Haarlem enigszins verzwakt, doordat haar all-rounder A- Harmsen deze week naar Australië is vertrokken. De aanval met de Gebr. Maas en Pesehar kan echter zeer ge vaarlijk zijn en de Haarlemmers zullen zeer zeker hun uiterste best,, doen om het schamele totaal van 33 runs. waar voor zij j.l. Zondag tegen ACC aan de Jjant werden gezet, door een hoge score te laten volgen. Het wordt een interes sante match met vele mogelijkheden. Moge het beste elftal winden. Als umpires fungeren de heren Wun- der en Stam. De wedstrijd begint om 11 uur. Het Hermes-elftal is ongewijzigd en ziet er dus als volgt uit: H. Stolk (cap tain) J. Kehzenkamp (wicketkeeper), A. Scheepmaker, W. v .d. Sloot. J Scheffer, A. Melief, A. Ruiterman, A. v d Ende, C. Tettelaar, H. van Meurs, E. v. d. Pol. De stand in de cricketcompetitie is: Hermes-DVS 7 5 0 2 10 1.43 Haarlem 8 5 1 2 11 1.38 HCC 2 9 4 3 2 11 1.22 ACC 3 4 0 2 8 1.33 HCC 1 8 2 2 4 6 0.75 Rood en Wit 6 1 1 4 3 0.50 Maandagavond worden er in het Ge meentelijk Zwembad aan de Westfranke- landsedijk 2 interessante wedstrijden ge speeld. S.Z.C. 1 (heren) dat op het ogenblik de tweede plaats op de ranglijst bezet met 10 punten uit 6 wedstrijden (Delft heeft de leiding met 11 uit 6) ontvangt het Bre dase Surae 1. Te Breda heeft S.Z.C. enige weken geleden een royale 6—1 overwin ning behaald, doch daarna hebben de Bra banders zich kranig hersteld, getuige o.m. het gelijke spél te Delft. Indien onze stad genoten zich gedurende de gehele wed strijd volledig geven, dan verwachten wij dat de beide punten in Schiedam zullen blijyen, zodat de nog resterende thuis wedstrijd tegen Delft dan de beslissing voor het kampioenschap zal moeten brengen. Hierna speelt S.Z.C. 2 (heren) tegen het leidende R.Z.P.C. 1 uit Rotterdam. In de uitwedstrijd hebben de Schiedamse reser ves door onvolledigheid een onfortuinlijke 53 nederlaag geleden. Gezien het feit, dat de ploeg haar overige wedstrijden met ruim verschil heeft gewonnen, kan zij zich door een overwinning bij R.Z.P.C. aan de kop voegen en zodoende haar pro motiekansen wederom geheel in eigen hand nemen. Het aanvangsuur van de eerste wed strijd is bepaald op 8 uur. Mevr. C. DuysterJamin, Burg. Knap- pertlaan 156, Tel. 69991; A- L J. Kunze, Singel 70, Tel. 67760; A. Hoogendijk, Tuin- laan 74. F. H. Backer, St. Liduinastr. 58. Over het eenvoudig herdachte 50-jarig bestaan van de fa. A. Jurgens en Zn. viel vandaag nog de zware slagschaduw van het overlijden van de heer M. Jurgens. Het kon dan ook niet anders of de her denking begon met een tocht van het personeel naar de algemene begraaf plaats, waar een bloemenhulde werd ge bracht op het graf van de op zo tragische wijze gestorven leider van de groothandel De heer A. J. van Alphen, oudste verte genwoordiger sprak hier een kort woord. In het pand aan de Tuinlaan kwam men daarna tesamen om de gave van het personeel, een mooie vitrine, over te. dra gen. Dezelfde spreker richtte het woord tot de weduwe van de heer Jurgens en tot diens jonge opvolger, zijn zoon A. Jurgens. Hij maakte gewag van de groei van het bedrijf, dat o.a door het harde werken van de niet-aanwezige heer A. Jurgens, grootvader van de huidige fir mant, tot deze omvang was uitgegroeid, Hoezeer het bedrijf verankerd ligt in goede betrekkingen met zakelijke en an dere relaties bewees het grote aantal bloemstukken en andere cadeaux. Bevorderd van I naar II: F. Birnie, B. J. Buntjer, H. J. de Byll Nachenius, M. A. Couvée (m), G. Draayer (m), M. de Graaf, J. E. Haanstra (m), P. J. W. 't Hart, A. J. M. Hoffman (m), W. C. D. Hoffman (m), G. Hofman, P. Kroe- sen C. M. Meurer, C. C. Meyvogel (m), J. de Raad, M. M. Ranshuysen (m), A. M. Rietbergen (m), P. Segaar, P. van der Windt (m), A. J. de Wolff (m), Afge wezen: drie. Bevorderd van 11 naar III: N. van der Brugge, A. F. Cazemier (m), M. den Draak, M. Engelberts (m), J. H. Groeneveld (m), T. M. Halvax (m), Y. van Herwerden (m), J. van Heyst, H. L. Houtzager, E. de Jong (m). E. Mens (m), E. Meyer (m), H. S. Nijkamp (m), M. van Rees (m), A. S. Smith (m), S. van der Spuy, A. Vos. Afgewezen: drie. Bevorderd van III naar IV: A. P. D. Bakker, E. J. J. Engelsman (m), J. van der Goot (m), J. N. Jans (m), M. H, S. Karreman (m), J. M. van Kranen burg (m), W. W. de Nijs Bik, L. Rook, M. J. van der Vlugt (m), A. G. Wegerif, A. J. Wesly. Afgewezen: vier. Bevorderd van IV naar V: D. Beneker (m), E. M. Boerdam (m), W. J. D. Busscher (m), W. C. van Dalen (m), G. Halvax, A. J. de Jong (m), W. Maassen van den Brink, A. van Meurs (m), E. de Raad (m), V. W. van de Wall (m), S. Billig (m). Afgewezen: geen. Bevorderd van V naar VI: H. A. de Boer, I. C. Brtiins (m), B. W. C. van Buuren, A. M. Dekker (m), A. van Dorssen, P. W. Dorp (m), F. Feltmann (m), M. E Hoek (m), C. van den Hoek, D. van der Kemp (m), W. J. de Smalen (m), H. M. Vellekoop, S. Vuyk, J. Wie laard (m). Afgewezen: vijf. T oelatingsexamen Voor het toelatingsexamen zijn ge slaagd: Wim de Bruijn, Schiedam; Bauk- jen van de Burg, Vlaardingen; Paulien Engelberts, Vlaardingen; Ina de Graaf, Vlaardingen; Paul Hollanders, Schiedam; Johan Huber, Schiedam; Greetje de Jong, Vlaardingen; Martien Kooyman, Schie dam; Loes Langeraar, Maassluis; Didy Moesker, Schiedam; Loekie van der Mo len, Vlaardingen; Suuske van Neerbos, Vlaardingen; Siwart Oldenburg, Hoek van Holland; Bouwien Postma, Schiedam; Adri Schultink, Schiedam; Huug Smits, Schiedam, Wim de Vries, Schiedam; Marie-Anne van de Wetering, Schiedam; Daan Visser, Schiedam; R'ien van Wie- ringen, Overschie; Anneke van der Windt, Vlaardingen. Afgewezen: drie. Hedenmorgen heeft dan bij de R. K. H.B.S. aan Beukelsdijk het officiële af scheid plaats gehad van de leraren De Cloet en Piron. Tijdens de afscheidsplechtigheid de heer De Cloet gaat voorgoed de school veriaten, terwijl de heer Piron de pen sioengerechtigde leeftijd heeft berèikt maar nog enige uren per week les zal blijven geven werden beide heren eerst toegesproken door de Rector, Pater van Leusden, die zijn dankwoord deed vergezeld gaan van een cadeau on der couvert. Hierna nam de directeur, de heer dr. P. J. Kouwenhoven het woord en hij maakte zich tot de tolk van dankbaar heid uit naam van het lerarencorps. Ook een van de leraren, de heer Otten. hield nog een speech. Daarna kwamen vele oud-leerlingen en twee leerlingen de scheidende leraren hun dank betuigen. De scheidende leraren dankten hierna ontroerd voor de vele woorden van waardering en de fraaie cadeaux, waar na een druk bezochte receptie volgde. Het is al weer (té)lang geleden, dat we een echte Amerikaanse filmcomedie zagen. Vandaar, dat de verschijning van „Schep vreugde in het leven" op zich een vreugde .is. Temeer, daar de film ons Jimmy Stuart brengt in een rol. die hij van binnen naar buiten en omgekeerd kan dromen, maar die hem daarom juist tot de geschdkste man maakt om een Sa- tevepost verhaal tot een onderhoud film- niemendalletje om te spelen, Kon hij hierin niet door Jean Arthur ter zijde worden gestaan, Joan Fontaine heeft de kunstjes van de eerste afgeke ken en doet een geslaagde poging haar ook in de maniertjes, te vervangen. Als oorlogsveteraan is Marvin Payne (James Stewart) tezamen met andere oud-K.I.'s een wilde luchtlijn gaan ex ploiteren. gebruik makend van twee dump-dakota's. Als hij in New York overnacht bij een oud .slapie", die ho teldirecteur is, komt hij tot over zijn grote oren in de moeilijkheden te zitten. In datzelfde hotel probeert een rijk, be sluitloos weesmeisje op alle mogelijke manieren van haar man af te komen. Onder druk van een van haar vele psy chiaters is zij 'smorgens met hem ge trouwd, maar zijn dubbele kuch bezorgt haar de kriebels en haar besluiteloosheid van jaren wordt een vastberadenheid In minuten. Zij vlucht op de kamer van de zeer ernstige, introverte piloot, die aan niets anders denkt, don aan het groot maken van zijn luchtlijn en wellicht een huwelijk over een jaar of tien. Er zit voor deze onwijs serieuze knaap niets anders op dan haar de slaappoeder toe te dienen, die zij vraagt Met het ge volg. dat zij de volgende morgen niet wakker te krijgen is en ten einde raad meegenomen moet worden ln het vlieg tuig. Door de avonturen van zijn tweede bestuurder Eddie Albert krijgt genoeg ruimte om grappig te zijn ziet Payne zich bovendien opgescheept met enkele betalende passagiers, zoal» een wee paartje op de huwelijksreis, een chimpan see een lijk en een oplichter (Porter Hall). Het vliegtuig met deze rare lading moet een noodlanding maken in de buurt van Tulsa, hetgeen het rijke weesje, de oplichter en de mede-piloot in een Okla- hooms gezin brengt, waar de eerste defi nitief haar keus op Payne zet, de oplich ter met een baby in zijn handen tot be tere gedachten komt en de 2e piloot allen redt va.n de verachting der Chero- kees door op het critieke ogenblik het rijke weesmeisje te bewegen de chimpan see een sigaar te laten roken. Dit betekent bijna het einde. Door de noodlanding heeft Payne de vis bedo-r- ven, de ehimp ziek gemaakt en het lijk te laat afgeleverd en hii staat dus voor een faillissement Maar het rijke weesje keert allee ten goede te beginnen met een gloed-nieuw Constellation. H C. Potter, de mar. van Hellzapoppin maakte van dit bliispelletje een komisch geval, dat beheerst genoeg is gebleven om er meer dan een klucht van te maken. Als Iemand in Nederland zijn eigen nummer draait, krijgt hij de gesprektoon, maar in Amerika is dat anders. Daar krijgt hij de kans met twee toestellen zo raar om te springen, dat het juist iets voor Abbott en Costello zou zijn om er een stuk film over te maken. Zij hebben dit prompt gedaan en het kolderachtige resultaat is te zien in deze film. Bud en Lou zijn maar gewone barbiers in een grote Hollywood kapperszaak, maar door hun geregelde omgang (beroepshal ve) met impresario's ruiken zij geld ln een andere richting. Zij hebben een troef-aas in handen in de persoon van een jonge man met een voor Hollywoodse begrippen gou den stem. Het is echter onmogelijk hem geplaatst te krijgen in plaats van een reeds tientallen jaren bekende jeune pre mier. Aanvankelijk lijkt het hier wel op, maar deze knaap kiest bijtijds eieren voor zijn geld en trekt een weigering om op te treden in. Dit kan de ondergang van het kersverse impresariaat betekenen. De beide komieken zien nu kans een pseudo-moord in scène te zetten. Hier door wordt de concurrent tot onderduiken gedoemd. Niet lang, want hij duikt weer op in een wilde achtervolgings-scène op een monsterieuze achtbaan. Voor Abbott en Costello lagen ln dit gegeven voldoende kansen om er iets zots van te maken, Zij hebben de gelegenheid niet laten passeren. Zelfs hebben zij kans gezien hun wat verouderde arsenaal van dwaasheden met enkele nieuwe nummers aan te vullen. In het voorprogramma staan twee te-1 kenfilms in kleuren. Alles wijst dus op een vacantieprogramma. Rotterdamse onderwijzers ernstig verontrust Op de algemene vergadering van de St. Augustinusvérenigingdiocesane vereniging van R.K. onderwijzers in het bisdom Haarlem, werd dit jaar met algemene stemmen de vólgende motie aangenomen: „De algemene ver gadering van de St. Augustinusvéreni ging verzoekt het hoofdbestuur en de afdelingsbesturen waakzaam te zijn op de toekomstige scholenbouw, opdat het katholiek bijzonder onderwijs het recht matige deel verkrijge". Ter toelichting van deze motie diene. het volgende. Hoewel de scholenbouw uiteraard meer een zaak is van de school besturen dan van de leerkrachten, meent de afdeling Rotterdam er goed aan te doen de aandacht te vestigen op dit punt, daar gebleken is dat door welke oor zaken dan ook de Oprichting van nieuwe katholieke scholen hier en daar te wensen overlaat. Het Indienen van deze motie vond zijn oorzaak in het feit, dat er in het Rotter damse R.K. Onderwijzerskorps een ze kere onrust merkbaar wordt, omdat se dert de bevrijding geen enkele nieuwe katholieke school voor l.o. werd gesticht, terwijl het katholiek voorbereidend on derwijs noodgedwongen onderdak zocht in gewone woonhuizen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat verscheidene scholen geleidelijk overbelast werden. Een der noodlottige gevolgen is, dat di verse practiserende katholieken hun kin deren noodgedwongen naar de openbare school moeten sturen, omdat op de na burige katholieke school geen plaats meer is, of de grote afstand een bezwaar vormt. Hoewel verscheidene katholieke scholen zijn verwoest, zijn er slechts voor zover bekend drie scholen voor I.O.. die enige uitbreiding hebben onder gaan. Het bericht, dat Rotterdam zorgt voor zijn scholen, geldt dan ook niet voor de katholieken. Met grote zorg heeft het be stuur van de afdeling Rotterdam der St. Augustinusvéreniging zich beraden, wat daarvan toch wel de oorzaak kon zijn. Dit geheel achterhalen kan het niet. Het constateert alleen, dat op deze wijze de katholieken een achterstand krijgen. Dit zal nog ernstiger afmetingen aannemen, wanneer ln 1952 de schoolbevolking gaat toenemen. Advertentie Sedert enige tijd is er samenwerking tot stand gekomen tussen de stichting „Nederland beipt Indiër fen de stichting „Pelita", béiden gevestigd in. 's Giaven- hage. Teneinde deze samenwerking ook te bereiken en te verstevigen tussen de plaatselijke comité's der beide instellin gen, werd in Tilburg een streekvergade- ring gehouden onder presidium van bud- minister Ch Weiter,waarop alle plaat selijke comité's in de drie Zuidelijke provincies waren vertegenwoordigd. „Nederland helpt Indië" ontving des- stanties zal Föukje voorlopig rust hou- tijds 8V2 millioen aan particuliere giften uit Nederland, België én Engeland. Hier van werd ruim 7 millioen besteed voor hulp aan het Indonesische volk. „Pelita" ontving 3,8 millióén aan rijkssubsidie, hoofdzakelijk te besteden aan woning bouw en particuliere giften. Er werd een schema geprojecteerd voor de bouw van 700 woningen, versprèid over verschil lende plaatsen in Nederland. Hiérvan zijn er reeds 238 iri bewoning en 250 in aan bouw. Het hoofdbestuur van „Nederland helpt Indië" besloot het resterende bedrag van ongeveer 1% millioen eveneens te beste den aan hulp voor de Indonesische ge- repatrieerden, Daarom werd de boven genoemde samenwerking met „Pelita" gezocht en verkregen, hetgeen leidde tot de oprichting van een paritaire commis sie. De sportcorpmissie van de NWU heeft besloten de volgende Nederlandse ren ners in te schrijven voor de wereldkam pioenschappen op de weg, welke op 19 Augustus voor amateurs en op 20 Augus tus voor beroepsrijders zullen worden gehouden: Amateurs: H. van Breenen (Amster dam), J. L. Dekkers (Eindhoven), W. Dielissen (Beek en Donk), J. H. Nolten (Geleen), M. Roks (Sprundel), W. Snij ders (Zwanenburg), A. Voorting (Haar lem) en C. F. Witteveen (Amsterdam). Beroepsrijders: W. van Est (St. Willi- brord), H. de Hoog (Borgerhout, België) J. H. Janssen (Elsloo), Th. Middelkamp (Kieldrecht, België), W. J. A. de Rui ter (Rotterdam), G. B. M. Schulte Cs Hertogenbosch), G. P. Noorting (Haarlem), F. Vos ('s Hertogenbosch), W. Wagtmans (Breda) en F. p. van de Zande (Halsteren). Dezer dagen zal de commissie nader beiStissen, welke van dezè renners zul len worden uitgezonden en wie als re serves zullen fungeren. Zoals bekend, mogen per land slechts 6 renners aan de Wedstrijd om het wereldkampioen schap deelnemen. Ten aanzien van de amateurs is. voorts bepaald, dat dezen van heden af tot aan de wereldkampioenschappen niet meer op eigen gelegenheid mogen inschrijven voor wedstrijden, of daaraan deelnemen, zonder voorafgaand overleg met de chef d'équipe, die zal hebben te beslis sen of toestemming tot deelneming ver leend kan worden. Als chef d'équipe voor de wereldkampioenschappen 1950 Is door het hoofdbestuur van de NWU benoemd de heer M. Koot (Rijswijk), lid der sportcommissie. Aan de hiervoor genoemde amateurs is bereids toestemming verleend op 9 Augustus derhalve 5 dagen voor hun vertrek naar België, deel te nemen aan de zg. „Acht" van Chaam. In verband hiermede is de afstand van de wedstrijd te Chaam verhoogd tot ca 150 km. Aan de Lloydkacte te Rotterdam begon vanmorgen om 9 uur de ontscheping van het troepentransportschip „General C. N. Muir". Met dit schip arriveerden 639 mi litairen van de K.L en het KNIL, waar bij inbegrepen verschillende gezinsleden. „De minister-president van de R.I.S. en de Hoge Commissaris van Nederland zijn" namens de wederzijdse regeringen het volgende overeengekomen; Het K.N.I.L., zomede de organen van de Nederlandse legerleiding in Indonesië, worden op 26 Juli opgeheven. Opgericht wordt een afwikkelingscommando, dat onder toezicht van de Ned. Hoge Com missaris tot taak zal hebben de admi nistratie van de afwikkeling, daaronder begrepen het vervoer naar de uiteinde lijke bestemmingsplaatsen van militairen van het voormalige K.N.I.L. en repa triëring van nog in Indonesië verblijven de troepen van de K. I.." Aldus een gezamenlijk communiqué van de Indonesische regering en dr. -Hirse.hfeid, van heden, „Dit afwikkelingscommando heeft ge nerlei operationele taak. Alle onder het afwikkelingscommando ressorterende oud-leden van het K.N.I.L. krijgen met ingang van 26 Juli de status van mili tairen van de K. L. Ten aanzien van de Indonesiërs onder hen geschiedt dit met toestemming van de regering der R.I.S., teneinde de Nederlandse regering in staat te stellen haar verplichtingen tegenovei hen te vervullen. Het verlenen van deze status van lid der K. L. heeft tot doel een ordelijke afwikkeling mogelijk te maken. De Nederlandse regering is ten aanzien van hen verantwoordelijk tot aan het moment van afvloeiing. Er zal een gemeenschappelijke com missie worden ingesteld om de finan ciële consequenties van deze overeen komst uit te werken. De troepen, ressorterend onder het af wikkelingscommando, zullen in een be perkt aantal plaatsen geconcentreerd worden en krijgen verbindings-officieren van de R.I.S. Alle materiaal van het K.N.I.L. wordt voor 26 Juli overgedragen. De R.I.S. zal materiaal voor afwikkelingswerkzaamhe den in bruikleen afstaan", aldus het com muniqué. De speciale correspondent van het A.N.P. verneemt nader, dat luitenant- generaal Buurman van Vreede en ge- neraal-majoor Van Lange op 25 Juli naar Nederland vertrekken met het vaandel van het K.N.I.L. De heren J. Drielsma en mr. dr. J. A. Buiskool, die een nieuw Surinaams ka binet zonden formeren, hebben hun op dracht teruggegeven aan de gouverneur. De Voorzitter van de demissionaire Regeringsraad, mr. dr. J. C. de Miranda, die Maandag naar Nederland zou ver trekken heeft in verband met de nieuwe ontwikkeling' van de Surinaamse kabi netscrisis, van deze reis afgezien. De ..Asturias", op thuisreis vertrok 14 Juli (6 uur) van Port Said en wordt 21 dezer te Amsterdam verwacht. De „Empire Brent" vertrekt verm 18 Sep tember van pjakarta naar Rotterdam, De .rFairséa" vertrekt verm. 19 Augustus van Djakarta naar Rotterdam. De „General C. H. Muir", arriveerde 1S Juli van Djakarta te Rotterdam. De „Groote Beer", op reis van Amsterdam naar Java, was 14 dezer op 450 mijl W.N.W. van-het 11/2-graadskanaal. De ..Indrapoera", op de thuisreis naar Rotterdam, was 14 dezer op 900 mijl O.Z.O. van Guardafui. De Nelly" wordt 25 Juli van Djakarta te Rotterdam verwacht. De „.Ormonde" vertrekt verm. 30 Augustus van Djakarta naar Rotterdam. De „Rarichi". op reis van Londen naar Sydney, vertrok 12 Juli van Aden. De „Somersetshire" vertrekt verm. 19 Juli van Djakarta en wordt 19 Aug. te Rot terdam verwacht. De „Voleridam", op reis van Rotterdam naar Halifax, was 14 dezer op 340 mijl W. v. Scilly. De „Waterman", op reis van Rotterdam naar Djakarta, arriveerde 14 Juli te Belawan. De „Zuiderkruis" vertrok 15 Juli van Se- marang naar Menado. In alle vakjes letters plaatsen. Bij juiste invulling van de gevraagde woor den ontstaat op de beide aangegeven ver ticale rijen een spreekwoord. 1 staatsiegewaad, 2 samenspreking, 3 sterkte, 4 vogel, 5 stad in Italië, 6 be standdeel, 7 dorp .in Friesland, 3 bekend making, 9 bezig, 10 bloem, 11 betekenis, 12 dorp bij een brug, 13 kleinzielig, 14 rustig, 15 bevallig, 16 ruw slepen, 17 neutraal. De gevraagde woorden bestaan uit de volgende lettergrepen: a, a, an, be, be, berd, ce, ci, daard, de, del, dig, dig, dijk,- e, e, gant, in, laar, le, Ie, le, leg, ment, moer, moon, ne, ne, non, o. on, on, pen, re, ren, ren, sleu, ta, ta, tab, te, terp, u, ver, vloed, zij. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van de kruiswoordpuzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 sermoen, 6 remedie. 11 Eem, 12 are, 14 Apo, 15 ga, 17 etage, 19 in. 20 arm. 21 graveel. 22 fez, 23 r.k., 25 flank, 27 Ra, 28 als, 30 bas, 32 talon, 34 een, 36 Annam. 33 bederf. 39 elkaar, 40 hoede, 41 abt. 43 oraal, 45 rek, 46 eik, 47 lt„ 49 laden, 53 kg., 54 som, 55 Lorelei, 56 roe, 57 te, 59 regie, 61 en, 62 els, 64 nat, 65 pof, 67 regatta, 68 etalage. Verticaal: 1 sigaret, 2 re, 3 mes, 4 om, 5 Natal, 6 regen, 7 ma. 8 Epe. 9 do, 10 eenzaam. 13 ravage, 16 ark. 17 erf, 18 eek, 19 Ier, 24 klodder, 26 kanarie, 28 aleer, 29 Sneek, 30 Bakoe, 31 snaak, 33 Abo, 34 efa, 35 net. 37 ara, 40 halster, 42 bodega, 44 legende, 48 toe, 49 lor, 50 arena, 51 elite, 52 nee, 53 koe, 58 sla, 60 sol, 62 eg. 63 st„ 65 pa, 66 fa. Prijs is gewonnen door: H. Stiphout, Lange Nieuwstraat 115, Schiedam. h l h J h k V h k h 4 h 3 A k 9 h k n li h h k h h k 1 h k h J Vrijdag werd de Jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken en de N.V. Ge meenschappelijk bezit van Aandelen Phi lips Gloelampenfabrleken. Naar aanleiding van een vraag, of Phi lips nog overeenkomsten heeft lopen, waardoor de vennootschap in haar acti viteit wordt beperkt, werd medegedeeld, dat de bewegingsvrijheid der N.V. in geen enkel land in de vrije wereld wordt be perkt. Een andere vraag uit de vergadering betrof het grote verlies, dat in Amerika is geleden. Ir. Otteii gaf te kennen, dat het voor de industrie zeer moeilijk is in Amerika voet aan de grond te krijgen. Hij gaf vervolgens een overzicht van het wezen van de trusts en verklaarde, dat vooral het feit, dat de research-labo- ratoria in door de vijand bezet gebied tij dens de Duitse overheersing er niet aan dachten in de richting van de televisie te gaan experimenteren, oorzaak was, dat Amerika een reusachtige voorsprong had gekregen. In verband met die achter stand zal de productie-activiteit van tele visie in de Ver. Staten ingekrompen worden. Naar aanleiding van een vraag, wat de invloed van Philips was< op het econo- Vier handelaren, die het vervoerver- bod voor pluimvee, dat is afgekondigd wegens het gevaar van besmetting met pscudo-vogelpcst, hadden overtreden en d-arl>ij door de politie op heterdaad wa ren betrapt, hoorden gisteren door de of ficier van Justitie bij de Zutphense recht bank twee maanden hechtenis tegen zich eisen. De officier was van mening, dat voor beeldige straffen aan de clandistiene han delaren dienen te worden opgelegd, daar rr a de maatregelen, die ter bestrijding van deze gevreesde ziekte zijn genomen, niet mag worden gespot. Het algemeen belang eist, dat in deze gevallen streng wordt, opgetreden. P115?!)? ev"?n ln Nederland, antwoordde ir. Otten, dat er behalve een werkgele genheid aan 35,000 mensen, ook enorme bestellingen aan derden worden gedaan. Voor 1948 beliep de totale verkoop bij derden in Nederland niet minder 64 millioen. Voor 1949 was dit bedrag 55 millioen. Het verschil tussen deze bedra gen vond zijn oorzaak vooral in de ver minderde bouwactiviteit en het inlopen van de voorraden, zoals ook het jaarver slag aangeeft. Tenslotte komt uit de vergadering do vraag, waarom Philips 66 millioen had geleend, terwijl er zulk een grote kas aanwezig was. De voorzitter zag hierin een oorzakelijk verband, met dien ver stande, dat de kas dermate groot was door die lening. Hedenmorgen is er een bespreking gevoerd tussen Moh. Hatta de leger leiding van de RIS, dr Hirschfeld en de Nederlandse legerleiding:. Bespro ken werdén de verdere afwikkeling van het K.N.I.L en de kwestie Am- bon. De regering van de R.I.S. meent, a&ï de Nederlandse regering nooit officieel heeft meegedeeld, dat de ex-K.N.I.L.- leden op Ambon inderdaad uit het K.N.I.L. zijn gestoten. Zij verlangt als nog deze verklaring. Voorts wenst zij de gewapende oud leden van het K.N.I.L. op Ambon uit drukkelijk als rebellen le kwalificeren en verlangt ze van de Nederlandse re- ge. r.g, dat zij zich niet zal bemoeien met het optreden van de regering van de F.I.S. tegen de rebellen. Verder verneemt Aneta, dat drie In donesische corvetten uit Priok naar de richting Ambon zijn vertrokken. De 200.000ste bezoeker, die het vogel park Avifauna te Alphen a.d. Rijn gis teren bezocht ontving van de directie een radiotoestel. De kleding van de Parijse vroutv heeft deze zomer een grote vereen voudiging ondergaan. Voor het eerst sinds jaten hebben de Parissiennes haar mantelpakken en deux pieces opgeborgen en dragen in de stad zomerjurken. Voor ons, Hollandsen, lijkt dat heel gewoon maar voor hier is dat werkelijk een revolutie. 't Begon met de zwart en donkerblauwe linnen mantelpaken, waar geen blouse bij gedragen werd en die een paar jaar lang een enorm succes hadden. De z.g. „fausse" deux pièces met twee grote zak ken, die de illusie gaven van een mantel pakje en waar de Parisienne zichgeT kleder mee voelde dan met een simpele jurk, bleven jaar in jaar uit in de mode. Dit seizoen zijn ze echter vervangen door doodgewone katoenen en linnen japon netjes. Die jurken zijn heel eenvoudig gemaakt, het zijn zonder uitzondering varianten op de rbe-oheml»e; de uiterst korte mouwtjes, soort van kimonomou wen, onderscheidt ze van de japonnetjes van verleden jaar. Onnodig te zeggen, dat de Parisiennes, toen het warm werd, de mouwen van haar zomertoiletten ver kortten, die er daardoor totaal anders uitzien. Linnen en foulard ziet men dit jaar minder dragen dan doupion, een soort van katoen, waar rayonne waarschijnlijk niet vreemd aan is. Bijna geen stof wordt onder de naam „rayonne" verkocht, want zoals de di recteur van het Syndicaat van Kunst weefsels melancholiek zegt: „rayonne is een stof, die men niet durf noemen". Bij een onderzoek bleek alras, dat geen enkele Franse vrouw rayonne verkoos te dragen. De herinnering ahn de oorlogs- rayonne Is men hier nog niet vergeten en daarom wordt ze nog altijd als een ersatz beschouwd. Vandaar dat de fabrikanten wijselijk niet vertellen hoeveel rayonne ze tn hun stoffen verbruiken. Wat tot resul taat heeft, dat nagenoeg alle vrouwen rayonne dragen zonder het zelf te weten! Ze zijn er over uit dat hun jurk zo mooi, zwaar valt, daf het kleurengamma steeds groter wordt, maar geen ogenblik willen ze geloven dat er meestal ruim 90 pet. rayonne tn haar japonstof En dit lJ toch bijna altijd het geval. Een van de voornaamste redenen daar van is wel het steeds veeleisender worden van de clientèle. D% „textiel door mensen hand gemaakt", zoals de Engelsen zeggen, kan aan die eisen niet meer voldoen. Tot zelfs ln het fluweel zit enorm veel rayon ne, want fluweel, van echte zijde gemaakt, is haast niet meer te betalen, maar geen vrouw wil dit weten 1 Het lijkt haar nog steeds toe, dat haar tollet niet zo mooi meer is als ze weet dat er rayonne ln de stof zit. Toch gebruikt de Haute Couture reeds 25 a 30 pet. rayonne. Na korter of langer tijd zal de Parisienne het voorbeeld van de Amerikaanse volgen en rayonne dra gen zonder dit met een andere naam ta betitelen. Op het ogenblik valt haar dit werkelijk nog te moeilijk. Het lijdt geen twijfel dat de rayonne stellig dezelfde ommekeer in de stoffen zal brengen ais de nylon in de kousen- fabricatie tengevolge had. Zowel echte dijden als fil kousen zijn nagenoeg ver dwenen. vooral sinds er nylons in alle Prijzen zijn. Voor ondergoed en japonnen heeft het nylon geen succes, maar men verwacht wonderen van de „orlon", een stof, waar de Amerikaan Dupont de Nemours, die het nylon lanceerde, proeven mee neemt. Deze nieuwe stof is nagenoeg onverslijt baar, kreukt niet en hoeft nooit gestreken te worden. In Amerika werd een pantalon van orlon gewassen, tot een klom pakje ver frommeld en per spoor naar een stad op twaalf uur afstand gezonden. Bij het openen van het pakje constateerden de ontvangers, dat de broek niet het minste gekreukeld was en ogenblikkelijk gedra gen kon worden. Waarschijnlijk zal het nog wel enige jaren duren voordat die nieuwe soort rayonne, die orlon toch eigenlijk is, in de handel komt. Wat de gevolgen zullen zijn, kan met geen benadering worden gezegd Wel kan men zich gerust afvra gen of er over honderd jaar nog vlas en katoen worden verbouwd en of er nog schapen zullen bestaan. DINY K.—W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2