Alles wat voor 7V2 millioen dollars te koop is Mijlpaal 1950" verzet de bakens Het patroon van de week DE VERGISSING VAN SUPERINTENDANT QUILD BON VOOR KNIPPATROON 5*,** rvStó'SSStM V Kans op regen neemt weer toe tVoor de filmcamera Vele veranderingendie evenzovele verbeteringen zijn GUY HAMILTON ZATERDAG 15 JULI 1950 PAGINA 6 KOORTSACHTIGE BEDRIJVIGHEID IN CINECITTA Klassiek Rome wordt nauwkeurig gereconstrueerd REGIMENTEN ONTVAN GEN NAMEN Deze week staat de jeugd in het middelpunt der belangstelling. Wat geeft het immers voldoening aan de moeders als die kleine peu ters er aardig uit zien. Vooral wanneer kleding zelf gemaakt is, is trots helemaal begrijpelijk. C 515 is een opknooppakje voor jongens van 2 tot 10 jaar. Men kan het gehele pakje van dezelfde stof nemen, of een donker broekje met een paar verschillende lichtere blousjes maken. Prijs 0.55. Leef tijd opgeven s.v.p. C 516 is een hangjurkje, waar van het rokje met plooitjes aan het lijfje is gezet. Het lijfje sluit van voren met knoopjes en is gegar neerd met afstekende stof. Dit pa troon in lengte 40-50-60 a 0.55. Zend bijgaande bon in, duidelijk voorzien van naam, adres, woon plaats, nummer en maat van het verlangde model, onder bijvoeging van het verschuldigde bedrag aan postzegels (s.v.p. niet hoger dan 0.10) in gesloten brief, waarop aan de buitenzijde vermeld wordt Knippatroon, aan het bureau van dit blad. Wegens vacantie worden deze patronen na 24 Juli geleverd. Naam Adres Woonplaats No. patroon: Maat - ONTSPANNING VOOR MILITAIRE OORLOGS GEWONDEN R. K. OPENBARE LEESZALEN Kunst en dictatuur verdragen elkaar heel slecht. Italië is het land geweest, waar de eerste en grootste films werden gemaakt. Toen kwamen er vele jaren van leegheid. Het hele machtsapparaat van Mussolini bleek niet in staat, goede films te produceren. Maar wel schiep zijn dictatoriaal bevel de middelen om films te maken en in Cinecitta, het Ita liaanse Hollywood, dat op z|jn orders enkele kilometers buiten Rome werd gebouwd, hebben de Italianen enige van de meest oorspronkelijke, gedurfde en poëtische films vervaardigd, welke sinds de oorlog zijn vertoond- Thans is datzelfde Cinecitta in dienst gesteld van één der meest eerzuchtige producties, welke ooit in dit land, dat land, dat altijd heeft gehouden van over daad, zijn ondernomen. De roducenten van deze film zijn Metro-Goldwyn- Mayer, de film is een nieuwe versie de derde van „Quo Vadis?" en het doei is om zelfs de beroemde „Ben Hur", welke een kwart eeuw geleden door de zelfde maatschappij in Rome werd ge maakt, te overtreffen. „Ben Hur" moet ongeveer acht mil lioen gulden hebben gekost. Een onge lofelijke som in die dagen, toen een „•grote" film een tiende van dit bedrag kostte. De wagenrace met de rennende paarden, de tegen elkaar botsende strijd wagens en de morse Messala (Francis X. Bushman), die zijn paarden en de arme Ramon Novarro met bewonderenswaar dige onpartijdigheid afranselde, leeft nog steeds in de herinnering voort als het summum van cinematografische spekta kelkunst. Thans zal een nieuwe generatie dit opnieuw te zien krijgen en bovendien alles, wat voor 7% millioen dollars (on geveer 30 millioen gulden) te koop is. Uit Rome wordt gemeld, dat de regis seur Mervyn Le Roy de beschikking •krijgt ever 6.000 figuranten, honderd acteurs en 10.000 costuums om al die da mes en heren aan te kleden. Het klassieke Rome wordt zo nauw keurig gereproduceerd, dat zelfs Nero ihet verschil niet zou kunnen zien als' hij met Poppaea de gala-voorstelling zou kunnen bijwonen. Een leger van 5.000 ar beiders bouwt een nieuw Colosseum. Cir cus Maximus, een banketzaal en hon derden standbeelden. Een deel van de w-eg, die in de vierde eeuw vóór Chris tus door Appius Claudius werd aangelegd, wordt gedeeltelijk hersteld, zodat de strijdwagens uit „Ben Hur" er opnieuw door de camera's onder „vuur" kunnen worden genomen. Eén van de hoogtepunten van de film zullen natuurlijk de circenses, de spelen, zijn. Vijftig leeuwen zijn al brullend in Rome aangekomen. Niet uit het oude Nubië, maar, zoals we al hebben gemeld, uit diergaarden en circussen in heel Europa. Uit Spanje en Portugal worden vechtstieren aangevoerd en Arabische paarden uit Noord-Afrika. Al deze die ren brullen en hinneken in hun kooien -en stallen1, in afwachting van hun debuut vcor de camera's. In „Quo Vadis?" zullen slechts twee Amerikaanse sterren optreden: Robert Taylor als Marcus Aurelius, de jonge Romeinse soldaat, die door een slaven- meisje tot het christendom wordt be keerd en Buddy Baer, de vroegere zwaar gewicht bokser, die Ursus, de trouwe lijfwacht van het meisje, speelt. De overige acteurs zullen hoofdzake lijk Engelsen zijn, onder wie, zoals men weet, Deborah Kerr, Felix Aylmer, Nora hand: een plannetje voor een serie vrou- welijke Tarzan-films. Nu we het toch over. Tarzan hebben: ééns, lang geleden, in meer bescheiden dagen dan tegenwoordig, bracht de fa milie Alexander Ctrichlow Barker moeder, vader, zoonlief en zusje, com pleet met kindermeid en gouvernante uit Rye in de staat New York iedere zomer een bezoek aan Engeland, Daar bracht deze deftige Amerikaanse fami lie haar vacantie door, deels in een rus tig hotel in st. James' in Londen en het exclusieve badplaatsje Frinton-on- Sea. waar de gouvernante de kinderen scherp in het oog hield om te voorko men, dat ze met onopgevoede kinderen speelden. Verleden maand is Alexander Barker IJ in Londen teruggekeerd. Thans 31 jaar oud, is hij de zorgen van een gou vernante ontgroeid, maar hij mag nog gebruik van haar hele paarden'bezit (niet paardengebit) heeft aangeboden, als ze in een muzikale cowboyfilm mag optreden, waarin ze paard kan rijden; en dat de studio de hoeveelheid brieven die ze ontvangt, niet per stuk maar per kilo berekent. Dit lijkt ons voor deze keer meer dan voldoende. Ons onlangs gepubliceerde bericht over Graham Greene, die o.a. het scenario voor .The Third Man" schreef, blijkt op onjuiste informaties te hebben berust. Graham Greene heeft geen huis gekocht in Bad Harzburg bij Hanover om er aan gen r.ieuw filmverhaal te werken en hij is het niet van plan ook. De strijd in Korea heeft verschillende lieden in Hollywood in een lastig par ket gebracht. Ze hebben namelijk een hele reeks film in productie, waarin de Japanners als schurken worden voorge film laat de dapperheid zien van Japans. Amerikaanse soldaten in Italië. Twentieth Century Fox gaat technico- lorfilms in roulatie brengen, welke zijn vervaardigd van onbrandbaar materiaal. Tot nog waren, zoals men weet, alleen maar smalfilms brandvrij, maar na jaren lange proefnemingen is men er thans ein delijk in geslaagd, ook normaalfilms te fabriceren, die zonder brandgevaar kun nen worden geprojecteerd. Het behoeft geen betoog, dat deze vin ding een aanzienlijke verlichting van de veiligheidsmaatregelen zal mogelijk maken, welke thans alom ter wereld van kracht zijn, hoewel het procédé nog niet volmaakt is. In ct'.t stadium noemt men het materiaal tri-acetaatfilm. Voordat Sarah Churchill met Fred Astaire begon te filmen in Hollywood, moest ze het gebruikelijke formulier in vullen met vragen over de kleur van steeds niet op eigen benen staan. Dit- maal was hij vergezeld door een leger- steld. Maar thans zijn de Japanners de haar ogen (groen), films waarin ze vroe- Uciteiteagenten, die er een wa-pon-combattante geallieerden van Mac.ger is opgetreden („All over the l°wn Robert Taylor, die in de M. G. M.- film „Quo Vadis?" de rol zal spelen van Marcus Aurelius. Swinburne, Norman Wooland en Peter Ustinov. Weergaloos groot als de kosten van deze film zullen zijn („Gone with the wind" van M. G. M. kostte „slechts" 5.500.000 dollars en „Wilson" van Zanuck iets minder), zullen de uitgaven van M. G. M. aan dollars niet zo enorm worden. De Britse sterren krijgen hun gages in panden door de milliarden lires, welke M. G. M. met haar films in Italië heeft verdiend en welke daar thans bevroren zijn. ,.Mr. Tarzan" Sol Lesser, de man, die nu al gedurende veertien jaar aan de Tarzan-affaire dik geld verdient zat enige tijd geleden in moeilijkheden, èn in Londen, waar hij een safari aan het organiseren was voor een tocht naai de Afrikaanse jungle. Hij vroeg zich min of meer benauwd af. hoe de Tarzan van het witte doek er in de echte j-ungle wel zou uitzien. Tarzan heeft namelijk nog nooit een voet buiten Hollywood gezet. Maar voor de nieuwste film „Tarzan's Peril" (Tarzan in gevaar) zal de jungle niet langer in de studio zijn gefabri ceerd, de wilde dieren zullen niet meer van het een of andere circus worden ge leend en de sprongen door de bomen zul len niet meer iets zijn, waar de Afde- l ng Speciale Effecten voor zorgt. „Mr. Tarzan" loopt een groot risico en hij weet het. Sol Lesser, die van de Tarzan-zaak een onderneming van tien millioen gulden per jaar heeft gemaakt heeft in de loop der jaren zeven film-Tarzans zien ko men en weer zien gaan. als ze te dik werden. Hij is thans 60 jaar en begon zijn loopbaan met het verkopen van ijsco's in de bioscoop, alvorens zelf films te gaan produceren. „Ik heb met kindersterren als Coogan. Cooper en Bobby Breen gewerkt", al dus „Mr. Tarzan", „en toen was ik pre cies goed voor de jungle". „Mr. Tarzan" heeft zijn Tarzan-figu- ren zich geleidelijk aan zien ontwik kelen. Veertien films geleden had Tar zan een vocabulaire van vijf woorden. Thans is die woordenschat gegroeid tot 500 en in zijn nieuwste film zal zelfs van hem worden geëist, dat hij een woord van vijf lettergrepen uitspreekt: civili satie. Tarzan mag, wat verstand betreft, een tikje achterlijk zijn, daar trekt Mr. Les ser zich geen zier van aan. „Waarom ik aan het maken van Tarzan-films ben begonnen? Natuurlijk om dividenden te maken. Bovendien zijn het geen kleine kinderfilms. Ik noem ze „vacantie-amu- sement" Voor het geval Tarzan het niet zo erg best „doet" in de Afrikaanse jungle, heeft Mr. Lesser nog wat achter de tje publiciteits kend oogje op hielden, dat de goede verhalen hem in de kranten kwamen. Want de kleine jongen, die op het strand van Frinton placht te spelen, staat thans bekend als Lex Barker, of Tarzan de Tiende en hij speelt tegenwoordig in een jungle van hout en papier- Mr. Barker heeft niet alleen een athle- tische gestalte, maar hij spreekt perfect en is zelfs zeer goed onderlegd. In feite heeft hij met veel succes gestudeerd aan de universiteit van Princetown en als hij geen moeilijkheden had gehad met zijn wiskunde, zou hii waarschijnlijk nooit Tarzan zijn geworden. Nu besioot hij aan het toneel te gaan en na verloop van tijd speelde hij enkele ondergeschikte rollen in verschillende films. Hii won de een of andere schoon- heidswedstrijd en werd de tegenwoor dige houder van de titel wereldkam pioen boom-springen. Van de onvriendelijke geste der samenstellers van het „Sociale Register", (het Amerikaanse adelboek), trekt hij zich niets aan. Zij hebben hem. met leedwezen, meegedeeld, dat zij zich ge noodzaakt hadden gezien, zijn naam, die daarin van zijn geboorte af was opgenomen, uit hun boek van de maat schappelijk vlekkelozen te schrappen. „De meeste komieken zeggen maar alles, wat in de hoofden van hun tekst- •cnrqvcrs opkomt", tred Allen. Als u een bewonderaar(ster) bent van Betty Grable. behoort u volgens de Arthur. en het beroep van haar vader. Deze De productie Louis B. Mayer is er heel I laatste vraag beantwoordde Miss Chur- wat beter aan toe- Zijn enige oorlogs- chill met: „Schilder (Van onze correspondent). Na de critiek, welke van vele zijden op de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" is uitgeoefend, heeft het stichtings bestuur in overleg met de regerings- i men commissaris, dr. Groeneveld Meyer 'n plan tot reorganisatie van deze ten toonstelling uitgewerkt. Reeds op dit ogenblik zijn een aantal verbeteringen aangebracht in de paviljoens „Onze Staat", „Durven en Kunnen" en „Onze levensweg". Volgende week gaan de beide parken Sonsbeek en Zypendaal voor het publiek open, zodat ieder zich vrijelijk in deze bijzonder fraaie stuk ken natuurschoon ral kunnen bewe gen. Op een persconferentie heeft de bur gemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, deze wijzigingen aangekondigd. Hij gaf toe, dat het tentoonstelUngsbe- stuur van het begin af de tekorten van deze expositie heeft gevoeld. Men was ty's studio tegenwoordig platinapoeder hl plaats van goudpoeder gebruikt om de fraaie aspecten van haar kapsel nóg beter te doen uitkomen; dat haar .secre taressen pas haar 1.5.00.000ste foto heb ben verzonden; dat zij haar studio het Betty Grable heeft tegenwoordig geen goudpoeder, maar platina poeder in heur haar. Tenslotte is het niet alles goud tvat er blinkt. fraai heten, maar dat van de andere kant gro te groepen bezwaren opperden tegen het al te statische karakter. Dit laatste nu heeft men trachten te ondervangen door o.a. het paviljoen ..Durven en Kunnen'' grondig te reorganiseren. Er is aangebracht een grote maquette, waarin men de kanalisatie van de Maas kan bewonderen. Het is een levendig ta fereel, waarin men de Maas van Maas tricht tot aan den Briel in haar loop kan volgen. In het midden van dit paviljoen be vindt zich eveneens een zeer grote grote maquette, waarin men het gehele oliebedrijf in Curaqao kan bewonderen. In een andere hoek heeft de Rijkslucht vaartschool een interessante show over het landen van vliegtuigen op de ba kens. De toeschouwer kan dan ook het gesprek tussen Ihet vliegtuig en de ver keerstoren volgen. Een aardige attractie heeft men aangebracht in de bioscoop „Sonsbeek" waar van nu af de wonder- tuin van Philips gevestigd is. In een apart klein paviljoen, dat binnen enkele dagen gereed zal zijn, zal men de ma noeuvres 'kunnen volgen, die een onder- zeëer verricht, wanneer 'hij met de pe riscoop ten aanval moet trekken. Elders is de P. T. T. aanwezig met draadgolf, een interessante demonstratie en met een permanente telex-verbinding, waar uit het publiek kan zien. hoe het nieuws, dat dagelijks de dagbladen vult over de wereld verspreid wordt. In het paviljoen „Veiligheid" heeft uit de bezittingen van het Hof de nieuwe uniformen van grenadiers en ja gers en van de Prinses Irene-brigade geëxposeerd. Het paviljoen „Onze Le vensweg" is door een reorganisatie aan zienlijk eenvoudiger en overzichtelijker geworden. Zoals reeds werd aangekondigd, ligt het in de bedoeling ingaande najaar 1950 de lichtingen niet meel op te leiden in depots, doch weder in regimenten en aan de regimenten infanterie, cavalerie en ar tillerie namen toe te kennen, waarin, waar zulks passend is, de regionale af komst tot uitdrukking komt. In verband hiermede zijn bij het wapen der infanterie naast het garderegiment Grenadiers en Jagers (waarin de beide garderegimenten van die naam zijn sa mengevoegd), het garde-regiment „Prinses Irene" en het regiment Stoottroepen, bij K.B. de volgende regimentsnamen toege kend; het regiment infanterie Johan Wil lem Friso (Assen-Steenwijk); het regi ment Limburgse Jagers (Roermond-Ven- lo); het regimen! infanterie Oranje Gel derland De\R ter-Grossei -Schalkhaar het regiment mortieren Menno van Coe- hoorn (Maastricht): het regiment zware infanterie Chasse (Grave); het regiment Van Heutsz (Ede). Het garde regiment Grenadiers en Ja gers heeft als standplaats Arnhem, het garde-regiment „Prinses Irene" Assen- Zuidlaren, het regiment Stoottroepen be houdt 's-Hertogenbosch als standplaats. Het regiment Van Heutsz zet .in' het bijzonder de traditie van het K.N.I.L. voort. Bij het wapen der cavalerie is naast het regiment Huzaren van Boreel 'n re giment huzaren Prins Alexander (Amers foort) opgericht. Bij het wapen der artillerie ontvingen de regimenten veldartillerie de namen van Essen- (Ede). Prins Frederik (Ber gen op Zoom) en Prins Maurits (Harder wijk). De regimenten luchtdoelartillerie dra gen de namen Rhenen (Den Haag), Waal haven (Breda-Bergenop Zoom), Ypenburg Haarlem-Velzen)Betuwe (Laren), Hoek van Holland (Gorinchem) en Korn- werderzand (Naarden-Laren). Te Den Haag is gisteren bij notariële acte opgericht: de Stichting Moveo (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oor logsgewonden). Deze stichting wil in navolging van het Belgische „Oeuvre des Automobiles pour Invalides de guerre", dat reeds sinds 22 jaar voortref felijk werk heeft verricht in Neder land komen tot een nationale organisatie, welke zich ten doel stelt de ernstige mili taire oorlog.sgewonden, die daartoe uit eigen kracht en middelen niet in staat zijn, meerdere malen per jaar binnen- en buitenlandse autotochten aan te bie den. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar dë eerste autotocht te organiseren. In de te Roermond gehouden jaarver gadering van de Bonfi- van R.K. Open bare Leeszalen en boekerijen in Neder land werden tot bestuursleden gekozen ir. J. F. A. Elich te Breda, ctrs. A. A. V. Tummërs te Nijmegen en D. A. M. Brand te Bussum, terwijl tot voorzitter werd gekozen mr. M. G. J. Bevers te Delft Mr. Th. W. P. Speetjens uit Venlo h.eid een inleiding over de katholieke lectuur voorziening in Nederland. Voorts werden de financiële moeilijkheden waarin de meeste openbare Leeszalen verkeren, be sproken. Advertentie AUTO-MOTORZEGENING- HOEVEN - 23 Juli -12 u. onze weerkundige medewerker) Niets is wisselvalliger dan het weer, zegt men we] eens. De juistheid van dit gezegde is deze week erg duidelijk ge bleken: geen dag bleef het overal in het land helemaal droog. En al was het begin dan goed in de vorm van een zo merse dag. de rest was vaak helemaal niet prettig. Vooral gisteren hadden de vacantiegangers een slechte dag; veel regen, plaatseliik omveer en een tempe ratuur, die maar weinigen zal hebben aangemoedigd er op uit te trekken. De oorzaak was een frontensysteem, dat ons land passeerde, hetgeen maar heel lang zaam gebeurde in verband met de aan wezigheid van een uitgestrekt gebied van hoge druk bü Scandinavië. Boven de oceaan hadden deze fronten nog een ta melijk grote snelheid, maar de aanwe zigheid van het genoemde gebied van hoge druk is er de oorzaak van, dat de beweging boven het Noordzeegebied wordt vertraagd. Hierdoor blijft een front, gedurende langere tijd in onze buurt en wij ondervinden er dus meer last van dan het geval zou ziin geweest als dit maximum boven Scandinavië er niet, was. Vanochtend verplaatste zich een rug van hoge druk van de Britse eilanden naar ons land, zodat, de buitgheid kon afnemen. Hier en daar daalde dè tem peratuur in de afgelopen nacht tenge-, volge van de heldere hemel tot onder het dauwpunt, zodat mist ontstond, die zich by zonsopkomst gedroeg als vaak van sneeuw voor de zon wordt verteld. In Ierland en ook in Brittannië daalde de luchtdruk vanmorgen reeds weer on der invloed van een diepe depressie boven de oceaan. Het is te verwachten, dat het front van deze depressie morgen ons land zal bereiken, zodat de kans op regen weer toeneemt en het weer der halve voorlopig geen zomers tintje zal krijgen. Ons Romanbijvoegsel Korte inhoud van het voorafgaande: Guy Heward, een jonge notaris, gaat naar het afgelegen landhuis van de schat rijke mr. Bould, die op sterven ligt. Hij wordt ontvangen door een griezel van 'n butler, Paul Dyson, en maakt daarna kennis met de zeer aantrekkelijke secre taresse, miss Warr, en dokter Forrester. Als Heward de kamer van mr. Bould be treedt, blijkt de millionnair te zijn ver moord. Even later wordt op de stoep het lijk van een man gevonden. Superintendant Quild van Scotland Yard herkent deze man als Jimmy Burke, een van'de handigste juwelendieven, die Fife-land ooit gekend heeft. Burke was p..vs uit de gevangenis ontslagen en Quild vas hem gevolgd om te weten te komen wie de opdrachtgever was geweest, die tien jaar geleden door Burke het kost bare juweel het Hart van Sheherazade had laten stelen. Quild hoort van de butler, dat mr. Bould een schatkamer had ingericht. De sleutel van deze kamer had de man altijd aan een ketting om de hals. Als de super intendant echter op de dode naar deze sleutel gaat zoeken, blijkt het kettinkje wel aanwezig, doch de sleutel verdwenen. 's Avonds luistert Heward een interes sant gesprek tussen de butler en de se cretaresse af, die beiden in dienst van mr. Bould zijn getreden om „iets" te stelen; maar een ander is hen voor geweest. Quild heeft intussen de kamers van de butler onderzocht en vond daar de ver dwenen sleutels. Later ontmoeten Quild en Heward de misdadiger Hawkins, die een vriend was van Jimmy Burke. Haw kins vertelt, dat de butler de zoon van Jimmy Burke is en dat de zgn. dr. For rester een misdadiger is. Quild ontdekt, dat de gevonden sleu tels niet die konden zijn, welke mr. Bould aan een kettinkje om zijn hals had gedra gen. Er moeten dus twee stel van deze sleutels zijn. 's Nachts doet de zogenaamde dr. For rester een poging om de beroemde diamant te stelen, maar Quild betrap- hem op heterdaad. Forrester—Morns schiet Quild in de schouder en uit zelf verdediging schiet de superintendant de misdadiger neer. Quild raakt buiten ken nis en als hij even la^er bijkomt, blijkt de diamant verdwenen te zijn. Ook de beide auto's zijn verdwenen en Quild be grijpt, dat miss Warr de diamant heeft gestolen en dat de butler achtef haar •ap J.1 gegaan 12). Vanavond, toen 't donker was ge worden, reed ik naar „De Berkenen wachtte mijn kans af. En 'k had de eer ste de beste keer al succes, 'k Zag iemand binnengaan, 'k Zag ook, hoe hij korte metten maakte met een reus, alsof t een kind was. Nu mag u van mij ook eens een complimentje in ontvangst ne men! 'k Wist direct, dat Salomon Aben- droth de indringer niet kon zijn; 't pos tuur was geheel anders. Toen schoot mij de naam te binnen van de liefhebber, die hij genoemd had Patrick O'Brien, 'k Noemde hem daarstraks op goed ge- lpk en 't was raak. Want u sprak me niet tegen. Werkelijk, u bent de kordaatste jonge vrouw, die 'k ontmoet heb of ooit ontmoeten zal. Geef me eens een be schrijving van die meneer Salomon Abendroth. 'k Ben benieuwd, of 'k de snuiter kan thuis brengen. Zij deed het. De beschrijving zei hem Weet u me geen enkele bijzonder heid mee te delen? De een of andere eigenaardigheid van een meneer met zo'n poëtische naam? De geringste aanwijzing zou me misschien op weg kunnen hel pen, Niet één. Of 't moet zijn. dat hij in 't Imperial logeert. Russell Square. Daar kon 'k hem opbellen aan kamer 692. als 'k van opinie mocht veranderen. O'Brien glimlachte. Salomon Aben droth woonde niet alleen in 't zelfde ho tel als hij, maar bovendien op dezelfde verdieping! Hij beloofde zichzelf, heel spoedig een onderzoek in te stellen naar 't geheimzinnig personage, dat het aan tal jagers op het „Hart van Sheherazade" plotseling met één vermeerderd had. Toen week zijn glimlach. Wat hij reeds enige tijd had vermoed, was zekerheid geworden zij werden achtervolgd. En met die achtervolger zouden ze geducht rekening moeten houden. Hij beschikte blijkbaar over een racewagen. 't Was, alsof Dorothy zijn gedachten ried. Zit Springham ons na? vroeg zij zó kalm, dat het O'Brien met bewon dering vervulde. Ja. Er zit in ieder geval iemand achter ons aan. Kunt u niet harder rij den? Zij schudde 't hoofd. 'k Heb van 't eerste ogenblik al uit de motor gehaald, wat er in zit. O'Brien had opnieuw achter zich ge keken. Dan halen we 't niet, zei hij gelaten. Een racewagen tegen een twoseatertje dat is geen eerlijke con currentie! Tien minuten geleden passeerden we Kinghbury Green, 'k Rijd op Neas- den aan. Daar maakt de weg een brede bocht; opzij is kreupelhout en een grep pel. In de bocht zal 'k vaart minderen en dan springt u er uit. 'k Denk er niet aan! protesteerde O'Brien verontwaardigd. Samen uit, samen thuis of geen van twee! Dan springt u er uit, herhaalde zij nadrukkelijk. Met dit. Zij duwde hem 't étui in de hand. Verduiveld! O'Brien's ademhaling ging stotend. Weet u wat u riskeert? Toen mijn vader op Lonely Moor ver moord werd gevonden, heb ik gezworen dat ik het „Hart van Sheherazade" in mijn bezit zou krijgen! Wees geen idioot!, antwoordde zij koel. U zoudt niet de kans hebben, u er mee uit de voeten te maken. Ik weet. wie ik het heb toevertrouwd en u hebt ge merkt, dat ik voor mijn belangen kan opkomen. Zij zweeg en lachte toen. Van dat alles is geen sprake, Patrick O'Brien! U wilt me helpen en daarom doet u, wat ik vraag! Hij gaf zich gewonnen. Ik zal het doen, beloofde hij. Hij schold zichzelf uit voor een romantische gek. Maar zij had hem met een lachje en een druk van haar hand tot haar willig werktuig ge maakt. Kom morgen half één in de win tertuin van Savoy, zei ze. Daar kunt u mij het „Hart" teruggeven. Hoor eens hier jonge dame. wierp O'Brien tegen. Dat gaat zo maar niet! Ik zou de gelegenheid krijgen, de dans te ontspringen, en u zoudt maar moeten zien, hoe u zich er uit redt? Niets voor mij! Onder het rijden heb ik een inge ving gekregen. Ik zal er naar handelen als het nodig blijkt. Maak u over mij geen zorg. Ik weet wat ik doe. Zij zaten een tijdje zwijgend naast el kaar. Plotseling minderde Dorothy vaart. Spring!, beval zij. Zonder een seconde te aarzelen sprong O'Brien. De twoseater snelde in de don kere nacht voort. Patrick was een uit stekend gymnast en hij volbracht de sprong zonder het minste ongeval. Direct begon hij te tellen. Toen de racewagen voorbijstoof wist hij, dat Dorothy een voorsprong had van nog niet ten volle drie minuten. Hij maakte zich bittere verwijten, dat hij niet voet bij stuk had gehouden en bij haar was gebleven, om haar te helpen. XXVII Dorothy zat in de wintertuin van het Savoy, toen O'Brien binnenkwam. Toch Iwas hij nog vóór de afgesproken tijd. |Voor niets ter wereld had hij het be- ,koorlijke meisje willen doen wachten, al jwas hij in heel zijn avontuurlijke loop- baan nog nooit door iemand zó in de wielen gereden als juist door haar. Zij zag er betrokken uit en beant woordde zijn begroeting met een zekere reserve. Zwarigheden? vroeg hij, terwijl hij tegenover haar plaats nam. Dorothy knikte. Ik had natuurlijk rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het avontuur van gisteravond wel eens niet met een sisses zou aflopen. Maar het is veel erger geworden, dan ik heb gedacht. Laten we beginnen bij 't begin. Het is onnodig u te vragen of u zonder kleer scheuren Springham ontkomen bent; het antwoord zit in levenden lijve tegenover me. Hoe is het gegaan? Hebt u nog naar die ingeving moeten handelen? Ja- Dorothy glimlachte flauwtjes. Ik kon de race onmogelijk volhouden. Even voorbij Doliis Hill was Springham vlak achter me. Tot mijn geluk ontdekte ik, wat ik gehoopt had, te zullen ontdek ken een huis, waar de bewoners nog niet naar bed waren. De kamer aan de straat was helder verlicht; er werd piano gespeeld en gezongen. Ik sprong uit mijn wagen en belde aan; zei, dat iemand, die mij in een auto achtervolgde, 't me lastig maakte. Direct waren een paar heren bereid, met mijn achtervolger af te reke nen, en boden me een plaats in hun wa gen aan. Springham wachtte op korte afstand, maar tegen een overmacht wilde hij 't blijkbaar niet opnemen. Vóór mijn beschermers tenminste hun auto uit de garage hadden, was hij al gekeerd en op de terugweg naar Stanmore. Onder vei lige geleide ben 'k naar huis gereden. Drommels! O'Brien's ogen schitter den van bewondering. Is er eigenlijk wel iets. waar u geen mouw weet aan te pas sen? Meer dan u denkt., zei ze ernstig. Dorothy maakte haar tasje open en haal de er twee brieven uit- De bovenste werd vanmorgen bezorgd; de andere vond ik in de bus, toen 'k vannacht thuis kwam. Zij overhandigde Patrick de brieven. Hebt u er werkelijk geen bezwaar tegen, dat ik ze lees? Daarvoor geef ik ze u juist. De eerste brief, die O'Brien las, was kort. Waarde juffrouw Whitaker, Die race van vannacht was heus overbodig. Hoe kon u op 't dwaze idee komen, dat ik 't u ook maar in enig opzicht lastig zou willen maken? 'k Heb het gehele geval als sport beschouwd en u hebt me geslagen. U zendt mij het „Hart" wel weer terug? Veel aange namer zal 't me zijn, als u 't persoonlijk komt terugbrengen. Met hartelijke groeten, als steeds, uw Fred Springham. Hm, knorde O'Brien. Een smoes; 't ligt er dik op. Ik kom direct op die brief terug. Eerst de tweede. De tweede was uitvoerig en in 't ge heel niet vriendelijk. Hij luidde: Mejuffrouw Whitaker, Uw broer was een dwaas om te ge loven, dat het met zijn zelfmoord af gelopen zou zijn. Hij wist trouwens beter. Toen hij heet „Hart.van Shehera zade" voor een belachelijk lage prijs kocht, was 't hem niet onbekend, dat het van mijn schoonvader, Laszlo Va- rady, was gestolen. Na diens dood trad zün 'dochter, nu mijn echtgenote, in alle rechten. Niet alleen, dat uw broer weigerachtig bleef, Ilona haar recht matig eigendom weer te geven hij heeft haar bovendien tijdens zijn ver blijf te New York behandeld op een wijze, die ieder fatsoenlijk man van afschuw voor hem moet vervullen. Alle brieven, foto's en verdere be scheiden, aan de authenticiteit waarvan niemand kan twijfelen, bevinden zich in mijn bezit. U kunt ecther mijn zwijgen kopen door teruggave van het „Hart van She herazade" en 't betalen van een schade vergoeding groot vijf en twintig dui zend pond. In ruil daarvoor krijgt u alle compromitterende stukken onvoor waardelijk toegezonden. Uw antwoord verwacht ik morgen over drie dagen per advertentie in de „Daily News Als u op mijn billijk voorstel ingaat, zal de advertentie van deze inhoud zijn; Francis. Allen gezond. Dorothy. 't Spreekt vanzelf, dat belang meebrengt, te doen, zoals 'k heb voor gesteld. Ik denk er niet aan. mij door u zo lang aan't lijntje te laten houden als indertijd door uw broer- Teneinde u te bewijzen dat het bittere ernst is, z3l ik iemand, die u zeer na aan 't hart ligt in grote moeilijkheden brengen. Doet u, zoals 'k van u verlang, dan zullen, onmiddellijk na 't tot, stand ko men van onze transactie, die moeilijk heden uit de weg geruimd worden. In 't anderegeval bereikt u slechts, dat de bewuste persoon zeer ernstig gevaar loopt., zijn leven aan de galg te eindi gen, terwijl u niettemin ten volle aan mijn eisen zult hebben te voldoen. Hij, die n niet vergeet: Francis Graham.- De laatste brief had O'Brien tweemaal met grote aandacht gelezen. Hij schudde bedenkelijk 't hoofd "t Ep I el van Springham is honing, dat van de meneer, die niet vergeet, azijn. Iemand, die u zeer na aan 't hart ligt..'k Begrijp natuurlijk de bedoeling- Is 't erg indiscreet, te vragen, wie 't is? Guy Heward, antwoordde Dorothy met een blos. Wel alle mensen! O'Brien staarde 't meisje mei. grote ogen aan. Had ik niet schoon gelijk, ons wereldje te verwijten, dat het veel te klein is? Daar hebben we zo waar nummer drie van 't Lonely Moor-avontuur al! Nu ontbreekt alleen de vierde nog maar superintendant Quild! Wel. let eens. op mijn voorspelling juffrouw Whitaker die zal óók niet lang meer op zich laten wachten! XXVIII Dorothy schudde 't hoofd. Scotland Yard kan mij in dit geval niet helpen. Mijn broer liet een verklaring, na, dat Fred Springham het „Hart van Shehera zade" van hem gekocht heeft. Alle schrif- kundigen zijn 't eens, dat hij die verklaring met zijn handtekening bekrachtigde. Wat betekent het, of ik alleen al volhoud, dat ze vals is? Daaropi moet ik mijn eigen weg gaan en u bent er getuige van ge weest, hoe 'k die weg zie. 't Is waar: het „Hart" was gemeenschappelijk eigendom van mijn broer en mij. Hij mocht het fei telijk niet verkopen, zonder mij er in te kennen- Maar toch zal Scotland Yard nooit de wijze goedkeuren, waarop ik heb geprobeerd mijn eigendom terug te krijgen. Dorothy zweeg een poosje. Mijn heer O'Brien, zei ze toen langzaam en wat aarzelend, alsof 't haar zelfoverwin ning kostte, de hële nacht heb ik er over liggen denken. En ik kon tot geen andere oplosing komen, dan dat ik in u een bondgenoot moest zien. U bent de enige man, die me kan helpen wilt u 't doen? Zacht glansden haar ogen hem tegen. Zou zij weten vroeg O'Brien zich af, dat tegen die klare diepten geen mens be stand kan zijn? Hij zag Dorothy Wh*taker aan, lang en onderzoekend. Neen, dat was niet de truc van een vrouw, die over tuigd was van haar grote aantrekkelijk heid; die wist, iedere man om de vinger te kunnen winden, wanneer zij dat wilc'.e! Aan de oprechtheid van Dorothy Whitaker viel niet te twijfelen- Hij legde spontaan een hand op de hare. Dat, wil ik! verklaarde hij. Heel graag zelfs! Zeg maar, hoe u denkt, dat ik u helpen kan! In de eerste plaats door de bescher ming van mijn verloofde, 't Klinkt mis schien erg dwaas, want u kent Guy He ward. U kunt zeggen, dat hij een man is, die uitstekend op zichzelf kan passen. Maar dat kan hij juist niet. En 't gevaar, dat hem nu bedreigt, is een hem onbe kend gevaar i- 't.zal hem eensklaps be springen- 't Zou niet geven, of 'k hem er tegen waarschuwde. Guy is in veel op zichten niet meer dan een groot kmQ; Veel te goed van vertrouwen. Daal7[;J wanhopig nauwgezet. Geen wonder een notaris! Zij lachte even; onmiddelnjk was zij weer ernstig. Guy zou 't me bijvooi- beeld nooit vergevén, dat ik naar Spnng- ham's landhuis ben gegaan. om het „Hart van Sheherazade" te stelen, ofschoon k toch het récht-heb, het als myn e'genaoni te beschouwen. Gaat het er niet "P 'bken, juffrouw Whitaker, alsof hele volks stammen pp dat „Hart" jacht maken? Nu is 't aantal liefhebbers alweer met een vermeerderd! En de laatste, die op de proppen gekomen is, de meneer, die niet vergeet, lijkt me nogal een gevaarlijk sinjeur. Met hem zullen we ons 't eerst bezig houden. Van alle misdadigers zijn chantageplegers de walgelijkste exem plaren. Wie is die Francis Graham? Ik weet het niet, antwoordde Do rothy ontwijkend. Mijn eerste vermoe dens waren, dat ik met een gefingeerd iemand te doen had. O'Brien keek haar verbaasd aan. Ie mand. die niet zou bestaan, bedoelt u? Neen., ja toch., zoiets. Haar antwoord ergerde O'Briqn. 't Was een uitvlucht een doorzichtige, mise rable uitvlucht. Francis Graham kón geen fictie zijn. Patrick herinnerde zich 't ver haal. waarmee Bill Evans bij hem geko men was, in zijn malle vermomming als Noah Johnston; hij beweerde, in opdracht van Francis Graham te handelen. Dorothy moest méér weten van de man, die be weerde, niet te vergeten; véél meer. t Griefde. O'Brien, dat zij wél zijn hulp in riep, maar niet openhartig wilde zijn. Maar die brief dan? vroeg hij- 't. Was immers Graham's brief, die u vannacht 'n de bus vond? Zij knikte. 't Kwam me direct al zo verdacht voor. dat hij getypt was. Op de onder tekening na. Wat zou dat? Bosjes mensen gebrui ken een schrijfmachine voor 't gemak of voor wat ook. Vooral een schavuit, die aan de kost komt met het plegen van chantage, zal bijzonder zuinig op zijn handschrift zijn. Het kan natuurlijk, dat Francis Graham een aangenomen naam is. Een ogenblik heb ik aan Springham gedacht- De twee brieven zijn evenwel op verschillende machines getikt. Dat zou tenslotte toch nog niet alles behoeven te zeggen. Het belangrijkste is, dat deze brief u gisteravond werd bezorgd en toen wist Springham nog niets van uw uit stapje naar Stanmore. Dat heeft de door slag bij me gegeven. U hebt misschien wel gelijk. Doro thy's toon klonk niet zeer overtuigd. O'Brien had de brief opnieuw ingezien. Vandaag is 't Woensdag; Vrijdag moet de adveitentie dus geplaatst worden We hebben nog twee volle dagen. In die tijd kan van alles gebeuren. Hij stopte het epistel in zijn portefeuille. Wat doet u?, vroeg Dorothy ont stemd. Geef mij de brief terug! Ik doe verstandiger hem te verscheuren! Achter af heb ik er spijt van, dat ik hem u liet lezen. Ik niet, antwoordde O'Brien. Ik zal het advies van superintendant Quild in winnen. Op zijn opinie stel ik in dit geval bijzonder veel prijs- Ik heb u gezegd, dat Ik Scotland tard er buiten wil houden! Dorothy's stem trilde van drift. U moet me niet als een onmondig kind behandelen! Zo 'ets laat ik me niet welgevallen! Geef die brief terug! Een ogenblik dacht O'Brien, dat Do rothy haar omgeving vergeten en hem aanvliegen zou. Hij zag haaf rustig aan, met. iets bestraffends in zijn blik. Zij ca pituleerde en sloeg de ogen neer. U hebt mijn hulp Ingeroepen, juf- four Whitaker. zei hij streng, en ik wil u helpen, maar d<»n ook op voorwaarde! dat ik uw belangen behartig op de ma nier, die mij de beste lijkt.. Wil mijn hulp effect hebben, dan moet u openhartig zijn, en niets achterbaks houden. U bent niet eerlijk geweest in de kwestie-Graham. U kunt me van alles proberen wijs te maken maar met, dat die naam u on bekend is. Zoiets heb ik niet. beweerd. Zij zag hem nu weer recht in de ogen. De naam werd genoemd in een brief, die mijn broer achterliet, Hij moet in ver band staan met zijn verblijf in New York, vijl' jaar geleden. Ik kan mij niet her inneren. dat Godfrey er mij over gespro ken heeft.Hij behoorde niet tot de rnede- deelzamen. Patrick knikte. Voldaan was hij niet; het stond voor hem vast, dat 't meisje veel tneer wist, dan zij losliet- Toch ging hij niet dieper op de kwestie in. U hebt mij allereerst de bescherming van Guy Heward opgedragen, juffrouw Whitaker. Ik zal voor hem doen, wat ik kan. Nu 't tweede deel van uw verzoek. Ik wilde u vragen. Fred Springham onschadelijkte maken. Natuurlijk bedoel ik daarmee niet, hem te vermoorden,, voegde Dorothy haastig en met een glim lach er bij. Neen, zorgen, dat hij 't m« niet meer lastig maakt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 6