Schiedam is s Tweede vredesmanifest van Stockholm kinderen AD 10 programma NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PAGINA S MINISTERIEEL BEZOEK UITGESTELD TEXTIELINVOER VAN INDONESIË VERRUIMD BEZOEK UITGESTELD IIET ONGELUK IN HET BALKENGAT f 12.327.48 VOOR STICHTING 1940—'45 VAN W. F. P. P. S, C.—S. F. C. DE KRANT KAN U NIET MISSEN DAMCLUB SCHIEDAM DUIVENSPORT lemco PLANTAGE-CONCERT BURGERLIJKE STAND EEN LEUK SPEL MET NATTE GEVOLGEN Door A. HRU Het socialistische jeugd congres te Stockholm heelt gisteravond een resolu tie aangenomen, waarin op de Russische regering en het Russische volk het be roep wordt^ gedaan, een einde te maken aan de oorlog, de terreur en de vervol ging en deel te nemen aan internationale samenwerking". Dit nieuwe manifest van Stockholm werd enige dagen geleden voorgesteld door de Noorse premier Gerhardsen in antwoord op het communistische mani fest van Stockholm tegen de atoombom. De premier protesteerde er bij die gele genheid tegen, dat M'oskou de naam van de hoofdstad van een neutraal land mis bruikte voor misleidende propagandisti sche doeleinden. In de tweede en werkelijke vredesop roep van Stockholm wordt aan 't Krem lin o.m. gevraagd: „geef aan de Oost- europese landen hun vrijheid en onaf hankelijkheid terug; maak een einde aan, de terreur en vervolging: gooi de gren zen open, laat ons zelf tot de Russische jeugd spreken en haar tonen, dat zij niet hang behoeft te ziin voor agressieve da den van onze kant". Het aangekondigde bezoek van de mi nister van binnenlandse zaken en de com missaris van de Koningin aan Schiedam en Vlaardingen kan geen doorgang vin den wegens plotselinge ziekte van de mi nister en is uitgesteld tat nadere aankon diging. De regering van de RIS heeft een nieuwe uitbreiding van de z.g. free list (de lijst van artikelen, welke zonder eni ge beperking kunnen worden ingevoerd en doorverkocht) aangekondigd. Deze uitbreiding omvat goederen vallend on der de groepen textiel, metaalwaren, kantoor- en schrijfbehoeften en krame- rijera. Tot de textielgoederen, welke voortaan vrij zullen kunnen worden ingevoerd in Indonesië, behoren o.m. grey shirtings tot 36 inch, grey yeans en grey drills tot 30 inch, white shirtings tot 36 inch, white shirtings bookfold, white madopellam, white yeans, white drill, twill, black yeans, geverfde yeans, black cambrics en geverfde drills tot 28 inch, printed yeans tjita kasar tot 24 inch, printed cambrics, geweven stripped twill ging hams, dungaree, klamboegoed en vitra ge van minimum 36 inch. Het is toch niet zover gekomen. De Gemeente Technische Bedrijven hebben hun plan om zelf in hun nieuwe toonzaal behalve voorlichting ook gelegenheid tot kopen te geven, laten varen. De 32 in Schiedam bestaande installateurs-bedrij ven zullen nu met meer opgewektheid en ongeveinsder instemming de officiële opening van de geheel herbouwde toon zaal op de Broersvest hebben begroet. Een van hen is zelfg al zover gegaan, dat hij een eigen krant begon uit te geven met als voornaamste „nieuws" deze her opening. Niemand zal in het door de gemeente architect de Haas tot een prachtige toon- ruimte omgebouwde pand het met palen, schotten en kippengaas afgemaakte distri butie-kantoor herkennen. Evenmin zullen er veel herinneringen zijn aan het voor oorlogse gebruik, dat ook ten dienste stond van de voorlichting van het publiek op het gebied van de apparaten voor het beste en nuttigste gebruik van gas, water en electrieiteit. Het is vooral het nut van de voorlich ting op dit gebied; het duidelijk zichtbaar opstellen; het weten te demonstreren van de apparaten, welke aan de toonzaal de eigenschap geeft van publieke dienst. Dit karakter beklemtoonde wethouder C. Kramers in zijn openingstoespraak, waarin hij er ook met trots aan kon her inneren, dat Schiedam in 1865 de zesde gemeente in ons land was, die een eigen gasfabriek stichtte. Hij vermeldde tussen twee haakjes nog, hoe in 1885 de water toren en in 1913 het electrisch licht hun intrede deden. Dif toonzaal, aldus spr.. moet gezien worden als een verlengstuk van de win kel van de installateur. Zij kunnen met hun klanten naar de toonzaal komen voor demonstraties. Omgekeerd kan de bezoe ker van de toonzaal, die zijn keuze be paald heeft, deze bü een installateur be stellen. De eigenlijke opening werd verricht door ir. D. J. Adriaanse, die de aanwezi gen inwijdde in het gebruik van de vele prachtige toestellen, welke door de in stallateurs hier te rstede beschikbaar zijn gesteld. De heren J. v. d. Meer en J. Kemmers zullen als leiders van de toonzaal een prettige werkkring krijgen. De heer Stegman bracht, namens de in stallateurs de gelukwensen over. Hij wees er ten overvloede op', dat de installateurs de toonkamer niet moesten zien als een concurrent, maar als een inrichting van algemeen belang, waarmee ook de in stallateurs zelf gediend zijn- De demonstratiezaal achter de etalages kan in korte tijd ontruimd worden en geschikt gemaakt worden voor een le zingzaaltje, waarin ook films vertoond kunnen worden. Propagandisten van huisvrouwenvere nigingen en grote bedrijven zullen hier terecht kunnen. Het bezoek dat de minister van Binnen landse Zaken en de commissaris der Ko ningin op Woensdag aan de gemeente Schiedam zouden brengen, is uitgesteld wegens ongesteldheid van de minister. Vermoedelijk zal dit bezoek nu in Sep tember plaats vjnden. Met ergernis heb ik vanavond in uw dagblad het stukje over het 4-jarige knaapje, dat te water was geraakt, gele zen. Het verslag van de reddingspogin gen berust niet op waarheid. Omdat ik als een der eersten aanwezig was, heb ik het gehele schouwspel van het begin tot het eind gezien. Dg bewo ners van de Havendijk kunnen bevestj/ gen wat ik zeg. Op weg paar de Havendijk k.wamen we - mijn ouders en ik twee huilende jongetjes tegen, zij zeiden ons dat hun broertje in het water gevallen was. En kele mannen, die dit ook hoorden renden met ons mee naar het Balkengat. Een van de twee jongetjes wees de plaats van he ongeluk aan en onmid dellijk gingen drie mannen en zeifs een kleinere jongen te water in hun goede kleren. Ze doken lang etijd, doch vonden niet», mede omdat het er zeer gevaar lijk was vanwege de rommel. Een ander twaarscbuwde inmiddels de politie, die per jeep aangerukt kwam. De agent Plooy was dus in het geheel niet op de fiets. Hij aarzelde niet en ging in het water met nog een man, waarschijnlijk een schipper. Ook zij zochten enige tijd zon der resultaat. Enkele mensen op de kant hadden intussen gedregd en een kabel opgehaald. Doordat zij deze draad aan trokken kon het gebeuren dat de agent de jongen vond, zodat hij hem de men sen aan kon reiken. De hulp -fin de G. G. D. mocht niet meer baten. Mijne heren, ik hoop dat U deze na tuurlijk niet door U gemaakte fout zult willen corrigeren. J. VIS. vraagd, geeft toe, dat er een verkeerde indruk gewekt kon worden door onvol ledige gegevens. Het spijt ons zeer, dat wij deze indruk hebben doorgegeven in het bericht, maar er behoefde voor ons geen reden te bestaan aan de juistheid van de politie-gegevens te twijfelen. Toch is dit geval aanleiding tot een enkele overpeinzing. „De krant kunt U niet missen", zeggen deaardige adver tenties in uw huis-orgaan. Maar ieder journalist weet de waarheid van de om kering „De krant kan U niet missen", Bij ongelukken van betekenis, bij 'bran den e.d. is het van het grootste belang, dat de journalist zelf ter plaatse is om zich te overtuigen van de toedracht. Als voorlichter dienen hem de ruimste gege vens ten dienst te staan. Daarom kan hU niet buiten het telefoontje, buiten de tip van de welwillende man ter plaatse, want de krantenman heeft van O- L. Heer niet de eigenschap van de alomte genwoordigheid gekregen. Was er Zondagmiddag een journalist aanwezig geweest, dan zou hij zeker ge zorgd hebben de inlichtingen van vele kanten te krijgen, nodig om de juiste toe dracht te vermelden. Heus, de krant kan U niet missen. U kunt uw huisorgaan bereiken onder 67423 (Redactie) Rotterdamse Dijk 188r of onder 67387 (administratie). Lange Haven. Gistermiddag heeft een deputatie van het personeel van de dok- en werfmaat- schappij Wilton Pijenoord aan het be stuur van de plaatselijke afdeling van de Stichting. 1940—'45 de som van 12.227.48! overhandigd als opbrengst van de een uur loon actie in Mei j.l. in dit bedrag is begrepen de gift van de directie. Hiermede is het totale hedrag van de actie in Schiedam van dit jaar gebracht op 25.989.14. Het bestuur van de afdeling Schiedam is van mening, dat er nog verscheidene particulieren en bedrijven zijn, die nog gelden hebben staan van deze actie. Het zou het zeer op prijs stellen, als deze be dragen zo spoedig mogelijk werden over gemaakt. Voor de nederlaagserie van P.P.S.C. spelen Woensdagavond a.s. op de Boshoek P.P.S.C. en S.F.C. tegen elkander. Aan vang 7.15 uur. Advertentie In de „Stem van de lezer" vindt TI een weerlegging van het bericht, dat wij gisteren plaatsten over de verdrinking van het vierjarig knaapje in het Balken gat. Ook van andere zijde bereikte ons het bericht van de onjuistheid van de daar in gegeverv lezing. De harde kern van de berichtgeving berust op mededelingen van de politie, In dit verband is er een zeer ongeluk kige samenloop van omstandigheden ge weest. Zou het knaapje gered geweest zijn, dan was er een uitvoerig rapport opgemaakt met getuigen-ijverklaringen. Nu kwam slechts de mededeling, dat de agent Plooy het ontzielde lichaampje uit he twater heeft gehaald. Op het moment, dat hij aankwam, aldus het politie-rap- port, was er niemand jn het water. Bij het mondelinge doorgeven van deze be richten werd -voor de journalisten de in- drujc gewekt, dat er niemand te water was geweest. In een dergelijk geval is het uitblijven van afdoende pogingen tot redding bijna even belangrijk als bericht als het geval zelf. Vandaar dat deze omstandigheid met nadruk werd vermeld. De politie, vanmorgen door ons ge- Om het kampioenschap van Schiedam: M. CotéJ. C. Onink 0—2, D. Mast—W. Koogje 02. Uitslagen bordenwedstrijden: A. Ver berk—C. v. Leeuwen 20, A. Struik— J. v. Tilborg 2—0, P. Zonneveld—A. Y- d. Moer 11, P. v. NoordennenM. Veldt 11, D. A. RambatJ. de Wilde 11, J. P. v. d. WateringD. Mast 1—1, D. A. RambatW. Verhaal 0—2. Bekerwedstrijd: J. LeveringW. Ver haal 02. Zaterdag vloog de „P.V. De Blauwe Doffer" vanuit Libourne. Afstand 853 K.M. De uitslag was als volgt: Gebrs. Ballijns 1 en dipl.; Christen—v. Diest 2; v. d. SlootVrouwdeunt 3, 11; Paardeko- parv. Wijk 4, 9, 12; NoordijkHagen 5, 13; v. Leeuwen—Schrumph 6; Gebrs. v. d. Kaat 7, 8; F. Claes 10; J. de Boer 14. De duiven werden om 5 uur gelost. De eerste duif bereikte haar hok te 15.40.30, de laatste 17.10.00. SUIKERWERK. 'ABRIEK «OttERDAM Het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam geeft morgenavond om 8 uur in de Plan tage een uitvoering. Het programma is: 1„ Engelandvaarders Mars, W. Sehild. 2. Ouverture „Qrpheus in de Onder wereld, J. Offenbaeh. 3. Wals uit de opera „Faust", Ch. Gou nod. 4. Selectie uit de Coppélia Ballet, L. Delibes. 5. Parade in 't Sprookjeswoud, P. Noack 6, Fanfareklanken, Mars, J. Fueik. GEBOREN: Adrianus A. G., z. v. A. A. C. Lansbergen en I. Kosinski; Lambertus C„ z. v. J. Aarssen en M. Webers; Jaco bus A., z. v. J. v. Asten en E. v. Eij'k; Nicolaas, z. v. J. J. Goederand en A. P. v. d. Kruijt; Helene W., d. v. W. v. d. Hoeven en C. Scheenloop; Jacobus W„ z. v. A. F. Wiegel en J. Mak; Alphons A., z. v. L. C. v. d. Velden en S- C. van de Caveije; Cornelis P. M., z. v. C. Olsthoorn en S. C. Meijer; Rudolf P. J., z. v. J. Zandstra en M. Blom; Inge C., d. v. R. Mejjers en M. S. Radspieler. OVERLEDEN: J. van der Roer, 72 J., vrouw van C. Veenendaal. H.-C'lv'' ik hem zacht in het slot wilde steken, flikkerde het licht weer, en door het venster zag ik een man voor het bureau van mijnheer Holzman staan; de laden waren ver uitgetrokken, en de man woelde in de papieren. Nu mocht ik niet meer talmen. Zoals u weet. bevindt zich de knop rechts van de deur, één greep, en de lampen waren aan; heel de ruimte was helder verlicht. Maar'dit alles ging nog niet zo snel als ik gewijd had, en toen ik vóór mij uit keek, zag ik juist nog de kerel door 't venster aan de lin kerkant verdwijnen. U weet, dat dit ven ster uitkomt op de binnenplaats, waar rommel en afval worden geborgen... Ik hem na, zo snel ik kon, doch er was geen spoor meer van hem te zien. Wel, mijnheer Hempel, wat zegt u daarvan Hempel beefde van opgewondenheid. Door het venster aan de linkerkant juist zoals toen! Maar ditmaal hebt u hem toch gezien, Rosner. Ditmaal kunt u mij een persoonsbeschrijving geven van de kerel, nietwaar? De concierge krabde zich verlegen ach ter het oor. Een persoonsbeschrijving? Dat zal moeilijk ztJn. Ik heb hem maar even te zien gekregen zq snel was hij verdwe nen. Maar toen hij bij het bureau stond, vóór het venster? Toen stond hij met de rug naar mij toegekeerd. Het gezicht kon ik niet zien, alleen de handen. Die waren wit, met lange dunne .vingers. Aan de rechterhand fonkelde een grote briljant. En het figuur? Groot slank heel zeker een onge er? Aan uw bezoek zo vroeg in de mor gen ben ik niet gewoon. Iets buitengewoons, mijnheer Hem pel. Ik dacht, dat ik het u onmiddellijk moest gaan vertellen. Verbeeld u: er is vannacht inbraak in de loods gepleegd! Ik heb gelukkig de kerel nog tijdig op de vlucht kunen jagen. Inbraak gepleegd? In de loods? Dat ls heel interessant. Neem plaats, beste Rosner en vertel mij alles zo breedvoe rig mogelijk. 't Was kort vóór middernacht. Ik lag, zoals mij dat dikwijls gebeurt, reeds een poos wakker, toen ik plotseling tegen de muur tegenover mijn bed een licht schijnsel zag. Bijna juist; zoals toen.. U weet immers, dat de loods recht tegen over mijn kamer ligt Ja. Ga door. Du», ik zag het lichtschijnsel. Maar het bleef niet staan, zoals op 4 October, maar verdween spoedig, om dan ng ver loop van een paar minuten weer op te duiken. Er moest iemand in de loods zijn misschien met een dievenlantaarn of een electrisehe zaklamp. Geen ogenblik twij felde ik er aan, dat het een inbreker moest zijn. Ik stond op en kleedde mij snel aan Gelukkig had ik na het onge luk de gewoonte aangenomen, des avonds bij 't naar bed gaan een geladen revolver op mijn nachttafeltje te leggen. Ik ben nu zo helemaal alleen, en men kan nooit weten.. Intussen was het lichtschijnsel nog tweemaal teruggekomen. Ik nam de revolver, trok vilten pantoffels aan, en sloop over het kiezelplein naar de loods. De sleutel hield ik gereed in de hand, want ditmaal was de deur toe. Juist toen was zieh daarvan ook niet bewust ge weest. Nu had Hempel van Rosner verno men, dat de jonge ingenieur na de vol tooiing van zijn studiën en vóór de in trede in de zaak van zijn vader een jaar in Rusland had doorgebracht. HU was ook een half jaar in Engeland geweest om verder de machinebouw te bestude ren en had vervolgens te Parijs nog een speciale technische leergang gevolgd. Dus: had hU toch nog een vyand ge had. een vijand, aan wie hU sinds lang zelf niet meer dacht, dan moest dat uit die jaren dateren. In dat geval moest de moordenaar uit het buitenland gekomen zijn en in een hotel der atad zijn intrek genomen hebben. Daarom wilde Hempel in al de hotels van de eerste en van de tweede rang in formeren haar een vreemdeling, een buitenlander, die er misschien tussen 3 en 5 October gelogeerd had. Hij zeide bij zichzelf, dat dio nieu we theorie op zeer zwakke gronden rustte: dat het onderzoek veel moeite zou kosten, veel tijd vragen en waar schijnlijk toch geen resultaat opleveren. Maar hU had voor het ogenblik geen an der aanknopingspunt, en niet één mo- geWkheid mocht verwaarloosd worden! Hij was nog druk bezig met zijn lijst, toen er aan de deur werd geklopt en zijn bejaarde vriend, de concierge Rosner, binnentrad. OnmlddellUk zag Hempel. dat Rosner zeer opgewonden was. Wel, beate vriend, vroeg hU, wat 1* OJG*t4t> VOOSCMUMU) f» OViffftt* Hij zeide hij zichzelf: De moordenaar ia naar de loods gegaan met het voor opgezette doel, Holzmann te doden, want hl] heeft een half uur op hem gewacht. Waarom doodt men iemand? Uit haat. wraakzucht, hebzucht of jaloezie, ofwel omdat het slachtoffer de .moordenaar op de een of andere wijze iji de weg staat. Hebzucht en jaloezie konden met be trekking tot (Je zaak Holzmann buiten beschouwing worden gelaten; want hoe wel er in de lade van Holzmann's bu reau geld lag, was er niets gestolen. En sinds drie jaar leefde hij uitsluitend voor zijn vrouw en had hij zich met piemand ander» ingelaten. In zijn onafhankelijke positie, als eigenaar van een fabriek, kon hij ook niemand in. de weg hebben gestaan. Dus moest alleen nog met haat of wraak zucht rekening gehouden worden. Maar al de ondervraagde personen hadden ten stelligste verklaard, dat Holzmann niat één vijand had en hijzelf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2