Tegenslagen in Korea maken de Europeaan lam Amerika zal bewijzen van kracht moeten leveren Nederl. Handel-Mij. tevreden over 1949 ZINGEND BIDDEN Het orgel van de St. Matthiaskerk te Maastricht UITBREIDING „FREE LIST" IN INDONESIË i Gregoriaans Missaal met Vespers I Huiveringen voor nieuwe bevrijding Amerikanen maken ernst met Z. O.-Azië 6e Maria-Ommegang te Bergen op Zoom 13-Jarige jongen te voet naar Rome Toenemende invoer doet prijzen dalen Industriepark in Groningen Hogere belasting en onkosten doen winststijging teniet Onkostenstijging baart zorgen Apeldoorns Avond- sprookje In zijn oorspronkelijke luister hersteld Prof. mr. F. J. Duynstee De bestemming van ..Welschap" TOENSDAG 19 JULI 1950 PAGINA 4 Reis aan de H. Maagd beloofd bij geslaagde operatie Hallo, Amerika!Krijgt China een zetel in de IJ no? Gemeente geeft financiële steun SPRINGBRON TE VELP Schittering voor oog en hart DE EERBIEDW. PLACIDA VIëL Joseph Binvignat Rector-magnificus van Ka ih. Universiteit JSoorse chartermij. gaat ver binding openen PIET PETERS TER AARDE BESTELD f. MS-: Niemand zal durven beweren, dat de) het Westen moeten voorkomen, dat het gebeurtenissen in Korea, het krijgsver loop, voor het Westen, wat in het grote verband wil zeggen voor de Verenigde Staten, bijzondere bemoedigend is. Wel blijft president Truman optimistisch, en deelde de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal J. Lawton Collins Zater dag mede, dat de Amerikaanse strijdkrach ten er in zullen slagen een omvangrijk bruggenhoofd op Korea te handhaven en de Noordelijke aanvallers ten slotte over de 38ste breedtegraad terug te drijven; maar deze toekomstverwachtingen, welke ongetwijfeld op goede gronden zullen zijn gebaseerd, kunnen toch het feit niet weg nemen, dat nu, drie grote weken van de Noord-Koreaanse agressie, de aanvallers nog steeds de verdedigers kunnen terug dringen; dat het kleine, bijna barbaarse Noord-Korea met zijn nauwelijks negen millioen inwoners in staat is het machtig ste rijk ter wereld klap na klap toe te brengen. We weten heel goed, dat achter Noord- Korea de sovjet-unie staat, maar dan on zichtbaar op de achtergrond; en dat Ame rika door een wereldzee van. het strijd toneel is gescheiden; dat de aanvaller altijd het voordeel van de verrassende slag heeft, en dat het Zuid-Koreaanse leger niet veel meer dan een paskwil was en is. Maar over dat alles en over nog veel meer hangt dat benauwende bewust zijn, dat het Westen weer eens onvoor bereid kon worden overvallen, en dat het veel te veel tijd nodig heeft om zijn ach terstand in te halen. Tijd echter is een zeer kostbaar goed; altijd, maar niet het minst in de oorlog. Ginds, in het Verre Oosten, bestaat zo lang de sovjet-unie of China niet actief, d.w.z. met eigen legers, ingrijpen, (en er zijn geen aanwijzingen, dat zij, tenminste op dit ogenblik, daartoe het voornemen hebben) de mogelijkheid voor Amerika om de tegenslagen weer ongedaan te ma ken. Maar hier in West-Europa zou de situatie veel penibeler kunnen worden. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken of liever, we hebben ter zake zekerheid dat Washington, en met Amerika de landen van West-Europa, er op gespeculeerd hebben, misschien er nog op speculeren, dat zij minstens twee jaar, misschien wel vijf of tien jaren, de tijd zouden hebben om zich op een steeds mogelijke communistische agressie voor te bereiden, en zich in die periode zo sterk te maken, dat de gevreesde aanval Uitblijft. Welke de bedoelingen van het Kremlin ten opzichte van West-Europa zijn, laten we geheel in het midden, eenvoudig wijl niemand iets daarvan afweet. Maar wel is zeker, dat het Westen iets of veel van zijn vertrouwen in Amerika's machtspo sitie heeft verloren. We zullen daarover niet al te zeer treuren, want tot dusverre steunde men veel te veel op Marshall hulp en Atlantisch pact alleen zonder eigen bijzondere krachtsinspanning. En gelijk de Verenigde Staten plotseling tot het bewustzijn zijn gekomen, dat als men een politiek wil voeren, het noodzakelijk is te zorgen, dat men de middelen voor die politiek, i.e. leger en bewapening, heeft, zo dringt ook in West-Europa het besef door, dat men zelf zal moeten aan pakken op militair gebied, wil men zich betrekkelijk veilig kunnen voelen. Na tuurlijk zou de reactie van Washington op een agressie in West-Europa een geheel andere zijn dan nu met Korea het geval is- Er zouden geen drie weken verlopen, vóór men de zekerheid had, dat men ten minste een bruggenhoofd kan handhaven. Trouwens, zo veel tijd zou men waarschijn lijk niet hebben. Terwijl de Amerikanen, thans hun grote tegenoffensief rustig kun nen voorbereiden, zodat zij, als het op de beslissende slag aankomt, geen risico meer behoeven te nemen, zouden zij in geweldige industriële oorlogspotentieel van dit gebied, we denken o.m. aan het Roergebied, het bekken van Brieux en de Benelux, in handen van de aanvaller ge raakt. Echter hoe zal dit worden verhinderd? Te loochenen valt zeker niet, dat Amerika in zo'n geval er ietwat gunstiger zou voorstaan. In Korea wordt het inderdaad, zoals in alle toonaarden wordt herhaald gedwongen, „een oorlog van gisteren te voeren met de wapenen van de oorlog van morgen." In een eventuele derde wereld oorlog zouden de nieuwe wapenen kunnen worden toegepast. Alleen deze gedachte reeds doet de West-Europeaan, die er midden in terecht zal komen, huiveren. Maar huiveriger wordt hij nog bij de ge dachte aan de mogelijkheid dat hij op nieuw zal moeten worden bevrijd. Na hoeveel jaar van een bezetting, welke heel wat barbaarser zal zijn, dan zelfs die van de nazi-Duitsers? Het is het geheim van de generale sta ven, welke preciese plannen in het kader van het Atlantisch pact zijn gemaakt om West-Europa in geval van nood te verde digen. Ze kunnen niet openbaar worden gemaakt, en een van de gevolgen daarvan is, dat de volken pessimistisch worden, alle vertrouwen in de effectiviteit van enig verzet verliezen, en in een hopeloos fatalisme afwachten welke rampen over hun hoofden zullen komen. Misschien is dit een der betreurenswaardigste conse quenties van het Amerikaanse falen om de Noord-Koreaanse agressie snel te ke ren. Want dit fatalisme leidt tot een bijna volkomen passiviteit, een geestesgesteld heid. welke bijv. de niet-communistiscne Tsjechosiowaken noodlottig is geworden. Wil deze passiviteit weer worden uitge- dreven% dan is nodig, dat Amerika nu toont, dat het de Koreaanse agressie kan vernietigen; maar evenzeer dat het als machtigste factor in de Atlantische ge meenschap een vastberaden en gezonde politiek vaststelt en gaat voeren. Met zo'n Amerika achter zich, kan en zal West- Europa weer actief worden, wijl het dan. weer een toekomst ziet, waaraan het tot dusverre, terecht of ten onrechte, nauwe lijks meer geloofde. Amerika zal in Saigon zijn grootste missie in Zuid-Oost Azië vestigen. Van officiële zijde werd bekend gemaakt, dat van 130 tot 200 Amerikanen in Indo-Chi- na gedetacheerd zullen worden. Zij wor den zo snel mogelijk naar Indo-China vervoerd. Donald Heath, de nieuwe gezant in Indo-China, zal een staf van ongeveer 40 man onder zich hebben. De bureaux van het Amerikaanse leger de luchtmacht en de vloot zullen staven hebben van ongeveer 30 man. Binnen |j een maand zal er een Amerikaanse mili taire missie van ongeveer 25 man gede tacheerd worden. De eerste grote zen ding oorlogsmateriaal krachtens het mi litaire hulpprogramma zal begin volgen de maand in Saigon worden gelost. Een bijkantoor van de E.A.A. zal in Banoi worden geopend. In Saigon zal voorts een radiostation worden gebouwd en de voorlichting en het onderwijs zul len worden uitgebreid. Op 15 Augustus, de feestdag van Maria Tenhemelopneming, zal te Bergen op Zoom de zesde Maria-Ommegang worden gehouden. De intentie is dezelfde als die van het H. Jaar, namelijk de „Terugkeer der mensheid tot God". Fraaier nog dan in het vorige jaar zullen de ruim duizend medewerkers gekleed en de praalwagens getooid zijn teneinde daardoor de indruk wekkende stoet, die telken jare meer be langstelling trekt, aan zijn doel te doen beantwoorden, namelijk: Maria te eren en te danken voor de bescherming van de stad in de oorlog 1940'45. Het meest opvallende van deze stoet is wel, dat ieder onderdeel ervan bewe gende groepen telt, die door declamatie,' spel en dans of muziek een middeleeuws aandoende levendigheid en blijde devotie geven aan deze vrome huldebetuiging. Van de vele pelgrims, die te voet naar Rome zijn getrokken, verdient de 13- (Van onze correspondent) Na zeer uitvoerige debatten besloot de Groningse gemeenteraad in zijn verga dering van gisteravond financiële mede werking te verlenen in de vorm van een geldlening van zes ton onder hypothecair verband voor de inrichting van een indus triepark te Groningen, bestaande uit en kele fabriekshallen zonder verdiepingen. Het bestuur van de stichting „Industrie- flat Groningen" heeft nl. medegedeeld, dat alle pogingen tot oprichting van een groot industrieflat voor huisvesting van kleine en middelgrote bedrijven geen resultaat hebben gehad. De bouw- en inrichtings kosten van een industriepark liggen be langrijk lager en de belangstelling is der halve veel groter. Besloten werd om van de Bouwmij „Polynorm" uit Amersfoort voorlopig twee fabriekshallen aan te schaffen van 2500 M2, voorzien van centrale verwarmings installaties en de nodige kantoor- en ma gazijnruimte. Met gemengde gevoelens hebben de raadsleden deze voordracht aanvaard, eendeels het initiatief'tot steun aan de in dustrie toejuichend, anderdeels bang voor de financiële risico's, die de gemeente hier neemt. Maar de wethouder van Openbare Werken, mevr. AarsenJansen, betoogde dat de risico's helemaal niet zo groot wa ren. Naar aanleiding van opmerkingen over steun, aan kleine industrieën, deelde de wethouder mede, dat er bouwplannen bestaan óm In verschillende toekomstige huizenblokken, gelijkvloers ruimte voor kleine industrieën te projecteren en daar boven woonflats. Dit is de eerste mobiele bloedtransfusiewagen Man de bloed transfusiedienst van het /Verf. Rode Kruis. Deze dubbele uagea, uelkc enig is in Europa, heeft vandaag de reis aanvaard naar Zwitserland, waar in Zurich een medisch congres wordt gehouden. Er kunnen twaalf donors tegelijk worden geholpen in de motorwagen. In de aanhangwagen wordt uit dit bloed het bloedplasma gewonnen en gedroogd. Zoals U hiernaast ziet geschiedt het bloedaftappen terwijl de donors in ruime vliegstoelen zijn gezeten. Teneinde tie markt ruimer van goede ren te voorzien heeft de regering van Indonesië besloten om de zogenaamde „free list" opnieuw uit te breiden. De invoering van de „free list" en de vrjje verkoop heeft tot nu toe een prijsdalende tendens op de markt ge d. Kramerijen: O.a. katoenen naaigarens, theedoeken, De eigenaar van het landgoed „Dordtwijk" zat in zak en as. Al sinds jaren daalde het waterpeil van zijn grote vijver en de man vreesde, dat hij op de duur zou komen droog te liggen. De eigenaar' kwam toevallig in aanraking met, een wichelroede-loper en ver telde hem zijn.leed. Deze ging op zoek naar -n vv-ivis- uvin ccu, Z.UCN lldrti luiers, emaille waren, a.ummium waren,. een onderaardse waterbaan en hij ontdekte vuursteentjes, naalden .schuurpapier flashlights, wasdoek, petroleum hang- en muurlampen, veters, kammen, goedkope scheerapparacen, lampen voor flashlights. voer-vergunningen. Men verwacht gezien deze ervaring dat deze uit breiding van de „free list" de. invoer verder zai doen toenemen en een ver dere prijsdaling ten gevolge zal heb ben. Hoewel deze prijsdaling in eerste in- jarige Herman Sayette uit Charleroi instaniie betrekking heeft op de „free list'*goederen, zal zij direct gn indirect j invloed uitoefenen op de prijsvorming in het algemeen, zowel in de consumptie als in de productie-sector. De uitbreiding van de „free list" heeft thans betrekking op goederen die vallen onder de groepen: textiel, metaalwaren, kantoor- en schrijfbehoeften en krame rijen. Het Centraal Kantoor van de Invoer van het ministerie van Welvaart zal ge specificeerde en limitatieve lijsten van alle „free list"-artikelen aan de impor teurs toezenden. Met het samenstellen van deze lijsten is men thans bezig en naar gelang deze lijsten klaar komen, zullen zij worden verzonden. Het is reeds mogelijk de volgende ar tikelen te noemen: a. Textiel: O.a. grey shirtings tot 36", grey yeans en grey drill tot 30", white shirtings tot 36", white shirting bookfold 32 33". white madopollam, white yeans, white drill/twill, black yeans, ctyed yeans, black cambries, geverfde drills (28"), printed yeans, tjita kasar 24". printed cambries, woven striped twill, ginghams, dungare klamboegoed (geen kettingsteek en leno- binding), vitrage minimum 36". h. Metaalwaren: Draadnagels, dakijzer en -aluminium, vensterglas, hang- en sluitwerk, beves tigingsmaterialen, ambachts- en land bouwgereedschappen, technische artike len o.a. plaat-', staaf-, profiel-, beton- en giet-ijzer. De volgende metalen en hun legeringen: aluminium, koper, zink. nik kel: verder antifrictiemetaal, zeildoek en drijfriem, c. Kantoor- en schrijfbehoeften: O.a. potloodslijpmachines, brjevenwe- gers, verschillende soorten potloden en pennen .hechtnietjes en hechtmachines, perforators, datumstempel, numerators en kunstschilderverven. had en eveneens een grotere aanvraag; vishaken, dweilen, kopspelden en veilig- van de zijde der importeurs voor in- heidspelden, schoenspijkers en schoenbe België wel bijzonder te worden vermeld. De jongen heeft de lange tocht naar de Eeuwige Stad gemaakt met zijn vader, een eenvoudige mijnwerker. In 1948 kreeg de jongen een ontste king aan zijn voet, waardoor het ene been korter werd dan het andere. Door operatief ingrijpen kon alles weer goed komen, doch wanneer de operatie mis lukte, dan zou hij een been moeten mis sen. De jongen was vol vertrouwen op Ma xi? en vroeg op de dag van zijn eerste H. Communie te mogen worden geope reerd. De vader en de jonge patiënt be loofden uit dankbaarheid aan de H. Maagd als pelgrims te voet naar Rome te gaan, indien de operatie goed zou slagen. In April van dit jaar zijn zij voor hun lange tocht gestart en enige dagen ge leden in Rome aangekomen. slag, drinkglazen, stopflessen en lampen glazen. Verder zijn er van de groep provisiën er. dranken cp de „free list" geplaatst havermouth en maizena. inderdaad Iets dergelijks. De baan zou meter breed zijn en onder een vijvetarm doorlopen. Op de aangeduide plaats weid 22 meter diep geboord en plotseling welde het water naai boven: men was op een springbron gestoten, die thans 2000 liter water per uur levert, waarschijnlijk een unicum in ons land. De bewoners van „Dordtwijk" verheugt zich bijzonder over deze fontein, want het peil van zijn vijver is in één maand al weer 15 c.M. gestegen. De gang van zaken in het Nederlandse bedrijf gaf in het verslagjaar reden tot voldoening evenals het resultaat van de kantoren in Indonesië en dat van de overige vestigingen in Azië. aldus het verslag van de Nederlandsche Handel Maatschappij xver 1949 Het Agentschap te Cbittagong ontwikkelde zich overeen komstig de verwachtingen en het kan toor te New-York kon op bevredigende wijze worden ingeschakeld in de finan ciering van de handel tussen de landen waar de Maatschappij gevestigd is en de V S. De directie is over de gang van zaken in het thans vei streken gedeelte van 1950 tevreden. Zij realiseert zich echter, dat de labiele politieke situatie in sommige gebieden en de onoverzichtelijke econo mische perspectieven in veie delen van de wereld tot voorzichtigheid manen t. a v. het verdere verloop vandit boek jaar. Wat betreft Indonesië zal moeten wor den afgewacht in hoeverre de belangrijke stijging der onkosten, die uit de in Maart getroffen maatregelen voortvloeit, door vermeerdering van inkomsten zal wor den goedgemaakt. Men blijft voortgaan het productievermogen van>de. onderne mingen en bedrijven te herstellen. In het verslag ovc 1948 vermeldde de directie, dat uit een eventuele waar deverandering van de Indonesische gulden vpor de maatschappij geen of in ieder geval geen belangrijke ver liezen zouden kunnen voortvloeien. Zij kan deze verklaring ook voor de si tuatie van vandaag handhaven. De vraagstukken van de berekening van rente over de periode der bezetting en van de afwikkeling der, vorderingen op de Japanse Uquidateur-kwatnen prac- tisch tot oplossing. De regeling van het renteprobleem kwam er ih grote trekken op neer. dat. van de debet-rente in som mige gevaljen de helft, doch merendeels een vierde werd- ontvangen, terwijl de credit-rente in het algemeen wordt ge halveerd. en m.n. de personeelskosten nog een nei ging tot oplopen, hetgeen de directie met zorg vervult, omdat een te groot deel der geëmployeerden zich, in hoofdzaak tengevolge van regeringsvoorschriften, met njet productieve werkzaamheden moet bezighouden, 't onkostenbedrag voor dit jaar werd extra verhoogd als ge volg van de jubileum-uitkering aan het personeel. Volgens de winst- en verliesrekening beliepen de baten uit provisie 21 039.369 (v.j. f 18.146.818) en die uit interest, wis sels én effecten 30.205.204 (25.390.156) Incl. het saldo A.P ad 272.503 (261.375) bedraagt het totaal der baten 51.517.078 (43.798.341 De kantoor-onkosten beliepen 24.758.400 (19.116.763), de bijdrage in het pensioenfonds 870.910 (764.121) en de belastingen 11.846.866 (v .j. 6.726.866), zodat een bedrijfsoverschot resteert van 14.040.900 (17.190.590). Voorgesteld wordt te bestemmen voor afschrijving op gebouwen f 1.489.715 (3 192 748). bijzondere aanvulling van re serve 1.568.117 (1.568.965) en over dracht'naar bijzondere, onder crediteu ren opgenomen reserve 6.310.000 (v.j. 7.000.000), waarna een winstsaldo res teert van 4.683.067 (4 428.876). Hierna kan aan aandeelhouders een dividend Kapitaal van 7 pet. (onv.) en aan houders van Reserve preferente aandelen 4 pet. (onv.) wor den uitgekeerd. (Vorig jaar werd de bouwreserve ten laste van de winst nog aangevuld met t.000.000). Wat betreft de ondernemingen wordt het volgende gemeld: De suikeronderne mingen Nieuw Tersana en Ketanggoen- gan produceerden gezamenlijk 267.245 quintalen. Het beplante areaal werd voor 1950 iets uitgebreid. Oogstraming 331.000 qt. suiker. De oogst van twee der vier rubberondernemingen op Java beliep 758 (v.j. 303) ton. Voor 1950 wordt 780 ton geraamd. Het bedrijf op de overige twee werd nog niet hervat. De thee-ondernemingen op s. O. K. hadden van,blister-blight te lijden. Oogst 3.2 millioen h. kg. bij een raming van 4,3 millioen h:kg. De raming voor 1950 is 3.3 millioen n. kg. De productie der rub ber-onderneming in het Serdangse be liep 1316 (593) ton. Raming 1950 1625 ton. De hier gelegen oliepalmonderne- ming levende 1702 ton olie en 455 ton ker nen (v.j. resp. 035 en 200 ton), Raming 1950 resp. 2200 en 600 ton. De aanplant werd verdubbeld. De rehabilitatie in Z.-Sumatra maakt goede voortgang. Het theeland in Atjeh bleek in redelijke staat te verkeren. Her vatting van het bedrijf is voorshands nog niet mogelijk. De sisal-onderneming aldaar bleek nog niet bereikbaar. De suikeronderneming Mariënburg in Suriname produceerde in oogstjaar 1948- 1949 29.329 (29.653) gt. suiker. De aan plant bad en heeft van een Insecten plaag te lijden. BALANS PER 31 DECEMBER 1949. (in i 1.000). Activa: 1948 1949 Kas, kass. en daggeld 248.139 275.836 Ned. en Ind. schatk.p. 705.900 799.600 And. overheidspapier 111.250 143-531 Wissels 53.036 85.723 Bankiers 117.278 73.384 Effecten en syndic. 6.437 6.863 Prol. en voorsch. te gen effecten Debiteuren Deelnemingen Gebouwen Passiva: 17.515 187.716 11.916 4.000 50.030 4.000 4.000 Bouwreserve Dep. op term151.160 Crediteuren Geacc. wissels Door derden geacc. Dividendrek Onverdeelde winst 1.235.698 478 9 3.539 272 14.629 273.114 11.809 3.500 5L280 3.250 3.250 144.536 1.464.464 359 3.628 472 Totaaltelling 1.463.189 1.637.990 Bij dc waardering van de cultuurbe- langen, op de balans vervat onder de biteuren (voorraden) ad 273.113.908 187.716.571) en deelnemingen f 11.809 701 (11.916.193). met alle ri sico's ten voile rekening gehouden. Voornamelijk in Indonesië, doch ook elders, vertonen de onkosienrekeningen (Van onze correspondent) Na maanden van intensieve voorberei ding ging Maandagavond voor een groot aantal genodigden en belangstellenden de première van ..Apeldoorns Avondsprook je". dat de komende zes weken als touris- tisch evenement de aandacht zal trekken van allen, die in Apeldoorn wonen of daar hun vacantie doorbrengen en in de avond Berg len Bos bezoeken. Toen om half tien alle lichten in Berg en Bos werden gedoofd, lag er alleen een zacht blauwe schijn over de vijver van ontelbare blauwe lichtjes. Dan weerklonk de Vierde symphonie van Tschaikowsky, welke aankondigde, dat het uur had ge slagen, waarop het sprookje zou beginnen. Op een prachtige muziek en bij een prima verzorgde belichting gingen de taferelen als stukjes gekleurd glas in een kaleido- scoop aan cie toeschouwers voorbij. De pakkende tekst van Carel Briels werd ge sproken door Bert Dijkstra en Péronne Hosang, en Edward Startz koos uit de bestaande muziek de best passende bege leiding, waardoor het Apeldoorns Avond- sprookje tot een harmonisch geheel werd gevormd. Het spel van elfjes en kabouters, Chi neesjes, indiaantjes, boertjes en boerinne tjes werd geacteerd door 120 schoolkin deren op vijf verschillende plateaux. Dit gelijktijdig spel met even zoveel verschil lende scènes, voldeed in alle opzichten en rpaakte het sprookje tot een schittering Voor oog en hart De H. Vader heeft besloten de zalig verklaring van de Eerbiedw. Placida Viël, de tweede algemene overste van de Zus ters van de Christelijke Scholen van Barmhartigheid niet, zoals aanvankelijk het plan was, in het H. Jaar te doen plaats hebben Met nog enkele andere zaligverklaringen is deze verschoven naar het jaar 1951. Tijdens een vergadering van de intern, gymnastiekfederatie F.I.G., welke te Ba zel is gehouden, werd besloten de natio nale bonden van Japan en het Saargebied voorlopig als lid toe te laten. (Van onze Limburgse redacteur) Albert Schweitzer heeft eens gezegd, dat de Enge len van het Laatste Oordeel bij het einde der tijden op het orgel van de Nötre Da me te Parijs het Gloria zul len spelen. Met deze sterke woorden wilde de vermaar de Bachvertolker, genees heer en theoloog slechts beweren, dat hij nergens ter wereld een orgel had aangetroffen .dat dit onvol prezen instrument in sono re en monumentale klank schoonheid kan evenaren. Toch is het merkwaardig, dat Aristide Cavaillé-Coll de Stradivarius onder de orgelbouwers dit orgel niet ontworpen, doch slechts verbouwd heeft. Het instrument was reeds onder Lodewijk XV door Thierry Leselope vervaardigd en in de 18e eeuw door Frangois Henri Clicquot hersteld. Ook het orgel van de St. Sulpice, dat door Clicquot en diens metgezel Daléry van 1776—'81 te, Parijs ge bouwd was, werd latei- door Cavaillé-Coll op niet te overtreffen wijze verbe terd. Meer dan door de prachtige instrumenten, die hij voor de St. Clotilde, de Madeleine, de koninklijke basiliek van St. Dénis, de wereldtentoonstelling van Parijs enz. ont worpen heeft, is de naam van de groot meester der 01-gelbouwkunde door deze grandiose verbouwingen beroemd gewor den. Aan dit klassieke voorbeeld werden wij herinnerd, toen wij dezer dagen het oxaal van de St. Matthiaskerk aan de Bosch straat te Maastricht bezochten, waar de Firma Verschueren uit Heythuizcn onder adviseurschap van Pater dl'. Caecilianus Huigens O.F.M. het orgel in zijn oorspron kelijke staat hersteld heeft. Aangezien menige vulstem in de loop der jaren was verdwenen of door strijkers vervangen, was er van het oorspronkelijk karak ter van dit instrument weihlg meer over gebleven en moest de intonatie der nieu we registers aan intuitie, ervaring en goe de smaak der restaurateurs worden over- !»-. /'xfu wi'-v. x ••«v gelaten. Dat zij deze verantwoordelijke opdracht voortreffelijk hebben uitgevoerd pleit voor hun vakmanschap, bekwaam heid en artistieke potenties. Het orgel dateert van het jaar 1807 en is gebouwd door Joseph Binvignat, die te Attigny in de Franse Ardennen geboren werd en meer dan 60 jaar te Maastricht heeft gewoond, waar hij gehuwd was met een dochter van Lambertus Houtappel, zijn vroegere compagnon. Uit de schaarse gegevens, welke de archieven over zijn persoon hebben bewaard, valt op te ma ken, dat hij een bekwaam vakman is ge weest, wiens stijl door de beroemde ge broeders Silbermann beïnvloed was. De dispositie van dit Maastrichtse orgel ver toont althans opvallende overeenkomsten met die van de verrukkelijke instrumen ten, welke Andreas Silbermann te Ebers- münster, Straatsburg en Brfzel gebouwd heeft. Zowel Andreas als Gottfried Silber mann, die de Duitse orgelbouw een eeuw lang hebben beheerst, bouwden voort op de beginselen van de oud-Franse orgel stijl, welke eerstgenoemde bij Frangqis Thierry te Parijs geleerd had. Door zün overvloed aan tongwerk en vulstemmen is het orgel van de St. Matthiaskerk in wezen typisch Frans van structuur. Rondom de zeventiger jaren van de vorige eeuw om haar cult»-.reel ver val door aen Fransman „le siècle stupi de" genoemd zijn de registers, die een kenmerkend barok en rococo-karakter droegen, grotendeels door romantischej vervangen. Met deze wandaad was het vandalisme van die tijd nog niet bevre digd, want ruim tien jaar later gaf de toenmalige pastoor opdracht het oxaal te verhogen en het orgel meer naar ach teren te plaatsen, welke ingrijpende veranderingen ten koste van duur geld niets dan nadelen voor klank en ac- coustiek opleverden. Deze fouten zijn tijdens de restauratie zo goed mogelijk hersteld. Zo is liet orgel b.v. twee meter naar voren gebracht. De oorspronkelijke registers zoals Tierce, Nazard, cymbaal, kromhoorn, sesquialter en vox humana zijn teruggekeerd. En er is een Larigot bij geplaatst, die magnifiek van klank is. Het pedaal, dat naar verhouding te zwak was een fout, die men bij vele I Franse orgels tegenkomt is met een zestienvoet subbas, montre en bombarde i en een voervoet prestantbas in belang- I rijke mate versterkt, zodat de dispoitie in dit opzicht verbeterd is. In het orgel, dat thans over 37 registers en 50 koren beschikt, zijn ongeveer 1000 nieuwe pij pen geplaatst. Alle ouderdomsgebreken aan blaasbalgen, windladen, koppelin gen, klavieren enz. zijn hersteld. De or- gelkast. is met de oorspronkelijke uit hout gesneden ornamenten gerestaureerd. Het mechanisch sleeplad-ensysteem is op uitdrukkelijk verzoek van de adviescom missie gehandhaafd gebleven. Dit orgel, dat op de Uijksmoriuinenlen- iijst voorkomt, is het eerste, dat beneden de Moerdijk me tsubsidie van Rijk, Pro vincie en Gemeente gerestaureerd werd. Het werd Zondagmiddag j.l. door de Z.Eerw. heer A. Terstappen, pastoor der parochie, op plechtige wijze ingezegend, Maandagavond heeft de beroemde orga nist prof. Flor Peeters uit Mechelen voor een stampvolle kerk op' hert in oude luister herstelde instrument een concert gegeven en werken van Purcell, oud- Nederlandse meesters. Joh. Seb. Bach, César Franck, Handel, Albert de Klerk en van hem zelf in een zeer smaakvolle registratie uitgevoerd. Onder de publicaties van kerkmuziek, die in de laatste tijd zijn verschenen, neemt het „Gregoriaans Missaal met Ves pers" voor de Zon- en Feestdagen 0. l.v. Dom J. Krebs O.S.B. van de abdij Kei zersberg te Leuven een belangrijke plaats in. Immers met dit werk is voor een brede kring van katholieken, die weten dat zingend bidden een dubbelwerkende kracht vertegenwoordigt, „qui cantat bis arat" de mogelijkheid geopend om zelf actief deel te nemen aan het liturgisch-muzikaal gebeuren gedurende het H. Officie. Want hoeveel evoluties de muziek dei- laatste eeuw ook gemaakt heeft, hoeveel nieuwe vormen zich in rhythme, melo die en samenklank hebben geopenbaard, de oude zang der Moederkerk is onge stoord op haar hoog voetstuk blijven staan als een onwrikbaar monument in de branding der eeuwen. En het meest merkwaardige is, dat deze eenstemmige zang ook voor ónze bewogen tijd al haar ascetische of vervoerende kracht heeft behouden. Dit maakt een publicatie als genoemd missaal zó actueel, dat men dit boek aan iedereen, die deel wil nemen aan het li turgisch gebeuren in onze kerken in de hand zou willen geven. Dat zijn dus niet j alleen de leden der zangkoren, maar ook heel de gemeenschap der gelovigen. Om het een ieder, ook weinig muziek- belezenen, gemakkelijk te maken, heeft Dom Krebs de goede gedachte gehad deze muziek op de gewone notenbalk van vijf lijnen te plaatsen met vereiste verho- gings- of verlagingstekens, en tóch daar bij de oude sleutels naast de g-sleutei te behouden, zodat men de oorspronkelijke hoogte duidelijk nog kan herkennen. Volgens dit systeem behoudt een noot op dezelfde trap altijd dezelfde naam. Onder de Latijnse tekst staat een bijna woordelijke Nederlandse vertaling. Ze volgt de tekst niet alleen op de voet, maar is bovendien van een zuiver en eenvoudig Nederlands. Dit boek is trouwens geheel op de practijk ingesteld. Wat b.v. door de can- toren wordt voorgezongen, staat met een kleiner letter aangeduid dan de overige tekst. Zingt men op één lettergreep meerdere noten, dan staat de laatste let ter inderdaad daar gedrukt, waar ze wordt uitgesproken (b.v. deu s), wat op het eerste gezicht zonderling lijkt, maar in de praktijk zeer logisch is, tn het voor vele ingewijden zelfs zo moei lijk liggend gebied van het psalmzingen staan nier zodanige aanwijzingen of for mules aangeduid, dat vergissing uitgeslo ten lijkt. Voeg daar aan toe dat de tekst, vol zinvolle verklaringen staat betreffende het liturgisch tijdsverband, dat de typo grafische verzorging conform de eisen des tijds is. dat de gehele presentatie van het boek model genoemd mag worden, Het Bestuur der St. Radboudstichting heeft besloten te benoemen tot rector- magnificus der Katholieke Universiteit te Nijmegen voor het studiejaar 1950/1951 prof. mr. F. J. F. M. Duynstee. dan weten we dus dat het katholiek le ven van deze tijd met een belangrijk be zit is verrijkt. Bescheidener van opzet dan het 1730 pagina's Missaal is het uit een 300-tal bladzijden bestaande „Zangboekje" van Gregoriaanse gezangen voor de H. Mis en het Lof benevens enkele oefeningen en gebeden, eveneens als uitgave der Keizersberg-abdij verschenen. In be perkter kader en iets royaler bladspiegel dan het zakformaat dat het voornoemde Missaal wil handhaven, is dit boekje een bloemlezing uit de meest voorkomende zangwijzen terwijl als bijvoegsel enige goed gekozen gebeden zijn opgenomen. Beide uitgaven volgen echter niet zo als men, oppervlakkig bezien, van Bene dictijnen zou verwachten de Solesmes- richting met rhythmisehe tekens in het Gregoriaans, maar de ongerythmeerde uitgave van de Vaticana. Persoonlijk ach ten we dit een voordeel omdat het vrij heid van handelen, resp. van zingen geeft; maar over dit punt is men nog steeds met uitgepraat.... Het voornaamste is, dat de katholiek 3yn vade-mecum nu heeft, z'n leid-ster,' die zeker en vast leidt naar het te lang door hem verwaarloosde gebied van de oudste zang der Kerk. Waarom niet- geloofsgenoten ons benijden! M. M. (Van onze correspondent) Over de bestemming van de Eindho- vense luchthaven „Welschap" hebben de laatste dagen talrijke geruchten de ronde- gedaan. De eventuele vestiging aldaar van de Rijksluchtvaartschool waartegen van verschillende zijden in Eindhoven ernstig bezwaar werd gemaakt heeft Welschap enige tijd geleden in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Vorige week kon worden gemeld, dat Welschap met ingang van 15 Juli j.l. militair vliegveld zou wor den en het ministerie van Oorlog schijnt thans ook inderdaad het beheer over de Eindhovense luchthaven te hebben over genomen. zonder evenwel reeds een be slissing te hebben genomen t.a.v. de toe komstige bestemming van het veld. Volgens de laatste berichten zou met in gang van 14 Augustus a.s. een maandelijkse luehtverhinding Stockholm-Eindhoven- Entebbe (Afrika) tot stand komen, die on-,, derhouden zou worden door een Noorse chartermaatschappij en die zowel passa giers- als goederenvervoer zou betreffen. Een lange rouwstoet van Passiespelers, verenigingsdeputaties en vele vrienden volgden de baar met het stoffeljjk over schot van Piet Peters, dc Tegelse kunst schilder en stichter van het Passiespel, die Vrijdagmiddag tijdens een bezoek aan Maastricht plotseling is overleden en gis teren te Tegelen begraven werd. Peters heeft eens de wens te kennen gegeven, dat bij zijn begrafenis geen lijkreden zou den worden gehouden. Op het kerkhof speelde de harmonie St. Caecilia, waar van hij bestuurslid was, voordat de kist in het graf werd neergelaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4