10 milliard voor strijd in Korea e agressie elders en mo gelijh Leopold Zaterdag of Zondag naar Brussel? Amerikaanse kracht neemt met de dag toe Olie en oorlogsdreigin Ex-politieke gevangenen in congres Rede van Maarseveen sprak boekdelenOud kreeg Franse les v. Amerika mobiliseert zijn krachten Rumoerig einde van de debatten in de Verenigde Kamers Enorme aankopen door huisvrouwen Hulpactie voor zwaar getroffenen 1 1 Op-de IRIBUNE Vreedzaam atoom project van Nederland Donderdag 20 Juli 1950 v». DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onmiddellijk gedeel telijke mobilisatie Ruim één milliard voor vrije landen Vleesprijzen in jlet binnenland Vrijheids fakkels naar Den Haag Thans nog 13.000 soldaten in Indonesië Ankie van Kooy geen filmster Kominform bijeen? Engelse zeelieden pleegden inbraak WEERBERICHT President Truman heeft gisteren een boodschap gezonden aan het Congres, waarin hij een overzicht geeft van de gebeurtenissen in Korea en de internationale situatie en waarin hij grootscheepse maatregelen aankondigt om Amerika in staat te stellen de strijd in Korea met succes te beëindigen en het „gevaar voor agressie elders" doeltreffend te onderdrukken. Tot dit doel heeft president Truman het Congres verzocht hem tien milliard dollar te ver strekken en verder hem onbeperkte bevoegdheid wat betreft het oproepen van dienstplichtigen en andere vergaande bevoegdheden in verband met de Koreaanse crisis te verlenen. Thuisfront gereorganiseerd Truman over Korea Hedennamiddag za' over het 1Ste tot opheffing van het regentschap worden gestemd. Met voorbehoud melden wij ge- ruchten uit de Wet^„., T i traat' v°lgens Hulp aan andere landen Gen. MacArthur, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de Ver. Naties in Korea, heeft in een speciaal communiqué verklaard, dat met het inzetten van de voornaamste delen van het Ameri kaanse achtste leger in Korea de eerste fase van de strijd en daarmee de kans op een Noord-Koreaanse overwinning voorbij zijn. „Onze kracht zal steeds toenemen, terwijl die van de communisten ver mindertaldus de generaal. De strijd is opgelaaid dewelke Leopold a.s. Zaterdag of Zondag P« vhegtnig zou terugkeren. Slagersbedrijven zitten in nood FANNY EN MICHELINE Nieuwe regelen uitgevaardigd li uchtsman knock-out geslagen De verwadhting van heden- tot morgen avond luidt: Veranderlijk* bewolking met vooral aan vankelijk op de meeste plaatsen opklaringen en vannacht plaatselijk mist. Vrijwel de gehele dag droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Vrij warm. Vrijdag 21 Juli: Zon op 4.44 uur, onder 20.47 uur; maan op 12.20 uur, onder 23.07 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TRUMAN vraagt bijzondere bevoegdheden De president verzoekt om opheffing van alle wettelijke beperkingen wat betreft de grootte van de strijdkrachten. Hij zei, dat vergroting van het aantal manschap pen en van de hoeveelheid materiaal niet alleen nodig was om het hoofd te bieden aan de toestand in Korea, maar ook om vrije, met de Verenigde Staten verbon den landen te helpen bij de vergroting van hun militaire kracht. (De strijdkrachten van de V.S. zij" thans bij de wet beperkt tot 2.005.882 man, n.l. leger 837.000 man. marine 666.882 tnan en luchtmacht 502.000 man. Volgens de laatste berichten zijn thans .„5 wapenen: leger 593.000, marine 45i.uuu en luchtmacht 407.000 man). Truman heeft de minister van defensie gemachtigd zoveel afdelingen van de na tionale garde-eenheden en individuele leden van de reserve in •C*J?V5T ^len?1 roepen als nodig wordt geacht. Hij zei dat hij dezer dagen gespecifieceerde verzoe ken om toewijzingen tot een totaalbedrag van naar schatting tien milliard dollar aan het Congres zal doen toekomen. Tevens kondigde de president een reor ganisatie van het thuisfront aan, die een aanzienlijke wijziging in het gebruik der economische hulpbronnen van het land beogen te bewerkstelligen, teneinde de be vrediging van de behoeften van de defen- wie te kunnen verzekeren. In verband hiermede kwant Truman met de volgende voorstellen: 1. Hij verzocht het Congres de regering bij de wet machtiging te verlenen tot het betrekken met voorrang van alle goede ren, die nodig zijn Voor de nationale vei- '*2. Alle regeringsinstanties moeten hun programma's herzien en wel zodanig, dat in elk opzicht voorrang wordt gegeven aan hetgeen onontbeerlijk'is voor de ver dediging. 3. De belastingen zullen scherper om hoog gaan dan reeds eerder was voor gesteld met het doel mflationnaire druk te bestrijden. 4. Verdere beperking 0p de credietver- te5'sevpnVfrv+ het conSres machtiging crpj j verstrekken van lenin- deff»n5i«ri 1 Pr^ductie van goederen voor aeiensiedoeleinden te stimuleren. Er zal thans geen prjjsbeheersing of ii* worden ingevoerd. De pre sident zei evenwel, dat hij niet zou aarze len tot invoering over te gaan als sterke Prijsstijgingen deze maatregelen noodza kelijk zouden maken. Over de strijd in Korea en de daaruit voortgesproten politieke situatie verklaar de de president, dat de V.S. moreel ver plicht waren tot hulpverlening aan Zuid- Korea over te gaan. Deze natie werd ge steund door de V.N. en werd onrechtma tig aangevallen. j.Wij lieten ons niet terug houden door de superioriteit van de aan vallende strijdkrachten, noch door het feit dat onze aanvoerbasis 8000 km ver lag en wij onze troepen moesten bevoor- raden via havenfaciliteiten, die verre van bevredigend zijn. Wij doen ons best om zo snel mogelijk meer manschappen en zwaarder materiaal naar het strijdtoneel te brengen en onze superioriteit ter zee en in de lucht te vergroten. Maar het zal tijd, mensen en materiaal vragen om de Er was gisteren, de laatste dag der openbare bespreking door de verenigde kamers van het wetsvoorstel ter af schaffing van het regentschap, weer veel belangstelling op de diverse tri bunes. Men tak de socialistische leider Buset zich naar de tribune begeven om lezing te geven namens zijn partij van wat hij nogal pompeus noemde =een pro clamatie tot het Belgische volk. Hierin wordt o.m. gezegd:'dat de socialistische oppositie zal duren tot aan de troonsaf stand van Leopold; dat de socialistische parlementsleden hun ridderorden zullen teruggeven als Leopold terugkeert; dat geen enkele socialistische minister van staat in zijn kroonraad zal zetelen; dat al de socialistische arbeiders- en andere organisaties de partij op alle gebild zullen steunen in haar actie tegen Leopold; dat geen enkele socialist ooit een ministe riele portefeuille uit de handen van Leo pold zal aanvaarden. Ten slotte riep Buset uit: „Leopold en zijn CVP-partij hebben snohinsnof 11 de krachtproef hebben!" gewild zij zullen haar Spaak volgde zijn partijchef op de tri bune op. Hij beschuldigde de CVP ervan, de koningskwestie te hebben behartigd' tenêinde de meerderheid in het parle ment te behalen. Daarna pakte hij uit met de linkse argumenten, die reeds se dert jaren tegen de koning tot uiting worden gebracht. Eindigend riep hij minister-president Duvieusart toe, dat deze „niet het recht heeft het land uiteen te rukken". Dit gaf aanleiding tot een oorverdovend tumult» Links juichte luidruchtig toe, terwijl de CVP-ers met klem protesteerden tegen wat zij noemden „de schandelijke woor den van Spaak". Minister president Duvieusart repli ceerde uitvoerig in een sobere taal op de redevoeringen der oppositie. Hij bewees, dat de door socialisten en liberalen voorgestelde oplossing, die er in zou be staan Boude wijn als vijfde koning van Belgie op de troon te brengen, allesbe halve het land tevreden zou stellen, om dat hierbij geen rekening zou worden ge houden met ae meerderheid die zich bij de volksraadpleging voor de koning heeft uitgesproken. „De wettige koning van dit land op de ti;oon terugbrengen, is geen daad van christelijke naastenliefde, maar van grondwettelijke en menselijke recht vaardigheid. de regering door de over grote meerderheid van het land opgedra gen. In België moet recht heersen en rechtvaardigheid, aldus Duvieusart.. De CVP juichte de premier toe, 'n so cialist blies op een fluitje en minuten- heid Aeerste de grootste opgewonden- bie" ,„eri hoorde roepen: „Leve Wallo- Belgtp" aaroP door de CVP met „Leve werd geantwoord. Intussen weir? vernomen 0vev Sog steeds niets naders koning. Naar .terugkeer van de Duvieusart en t, idt. zouden premier nale assemblee vL v°orzitters der natio- zich na de eindst au-welaert en struye over de opheffin^mrninS in de kamer per vliegtuig na g Yfn het regentschap de koning te ver^Jlregny begeven om rug te keren. Intussen*1 naar Bel§ië te- legatie parlementsledn Z0U ook een de" hulde aan de prins A,™ fen adres van "-gent overhandigen. aanvallende strijdkrachten tot staan te Drengen en daarna terug te slaan. Niette min heeft onze hulp verhinderd, dat de invallers Zuid-Korea in enkele dagen zoals zij ongetwijfeld verwacht hadden onder de voet liepen. Wij en andere leden van de V.N. moe ten ons afvragen, welke gevolgen de strijd sic in Korea voor de wereldvrede kan heb ben, De aanval op de republiek Korea maakt het boven alle twijfel duidelijk, dat de internationale communistische bewe ging voorbereid is om onafhankelijke landen te veroveren door middel van ge wapende invasie. Wij moeten daarom rekening houden met de mogelijkheid van agressie in an dere gebieden. Met het oog hierop heb ik reeds opdracht gegeven, dat de Ameri kaanse strijdkrachten tot steun aan de Philippijnen worden versterkt en dat de militaire hulpverlening aan de Philippij nen, de verbonden staten van Indo-China en de Franse strijdkrachten in Indo-China wordt bespoedigd. Voorts heb ik de Amerikaanse zeven de vloot bevel gegeven een aanval op Formosa te verhinderen en de Chinese regering op Formosa verzocht alle opera ties tegen het vasteland te staken. Deze maatregelen werden onmiddellijk ter ken nis van de Veiligheidsraad gebracht. Op dat er nergens twijfel zal bestaan over onze bedoelingen ten aanzien van For mosa, wil ik verklaren dat de Vérenig- de Staten op dit punt geen territoriale ambities hebben en dat wij ook geen speciale positie op dat eiland willen ver werven. Het is onze wens, dat alle kwes ties betreffende Formosa met vreedzame middelen worden geregeld." Truman legde de nadruk op het belang van de bestaande verdragen van collec tieve veiligheid in het kader van het Handvest der V.N. en van „het handhaven van de militaire verdediging van afzon derlijke vrije landen, zoals Griekenland, Turkije en Iran." „Als de vrede hersteld is, zijn zelfs de ingewikkledste politieke kwesties voor oplossing vatbaar. Maar in aanwezigheid van grove agressie zonder aanleiding moe ten sommige van deze kwesties misschien hangende worden gelaten in het belang van de veiligheid van allen. Het uitbre ken van agressie in het Verre Oosten ver groot het belang van het samen sterk zijn van de vrije landen in andere delen van de wereld. Om een krachtige aanvaller te weer houden, moet de defensie-kracht van de vrije landen voldoende zijn. Deze landen moeten en dit is 'misschien nog belang rijker een economisch potentieel heb ben, dat in geval nood snel kan wor den gemobiliseerd. De verdediging van het gebied van het Noord-Atlantisch pact werd dit voorjaar door de Noord-Atlan tische raad te Londen als een dringende zaak beschouwd. Tïoor de jongste gebeur tenissen wordt zij peg dringender. Onder alle omstandigheden is het dui delijk, dat de Verenigde Staten hun mili tair potentieel en paraatheid moeten ver groten, niet alleen om het hoofd te bie den aan de agressie in Korea, maar ook om samen met andere vrije landen ste r te staan bij verdere agressie." President Truman besloot zijn bood schap als volgt: „Wij zullen de koers volgen, die wij met moed en met trouw gekozen hebben, omdat wij in ons hart de vlam der vrijheid dragen. Wij vechten voor vrijheid en vrede en met Gods zegen zullen wij slagen." m Amerikaanse soldaten camoufleren hun stellingen aan de zuidelijke oever van de Koem. Later moesten ze deze echter voorlopig prijsgeven. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft medegedeeld, dat het leger en de luchtmacht onmiddellijk zullen overgaan tot oproeping van een beperkt aantal reservisten voor onmiddellijke actieve dienst. In de mededeling wórdt gezegd, dat ook de marine een „selectieve oproeping" van reservepersonee] zal houden en wel onmiddellijk. De maatregelen worden door het ministerie van defensie getrof fen in het kader van de door president Tz-uman verleende volmachten. Het Amerikaanse Congres heeft kort na de ontvangst van president Truman's boodschap de regering gemachtigd 1.222.500.000 dollar voor militaire hulp aan „vrije landen" te gebruiken „om het communisme in het buitenland te be strijden". Het wetsontwerp was reeds door de senaat goedgekeurd. Het wordt thans ter bekrachtiging naar het Witte Huis gezonden. In zijn boodschap liet Truman door schemeren, dat het boven vermelde be drag mogelijk pas „het begin" vormt. „Kans op N.-Koreaanse overwinning is voorbij" Twee verse Amerikaanse divisies zijn in de strijd geworpen, om de Noord-Kore- anen op te vangen en tijd te winnen voor de nog steeds toestromende Amerikaanse versterkingen aan manschappen en ma teriaal. Bovendien hebben Amerikaanse grond troepen gisteren zoals wij gisteren in een deel van onze oplaag reeds vermeld den hun eerste amphibie-Ianding in de Noord-Koraanse oorlog uitgevoerd. Zij zijn onmiddellijk, zonder op noemens waardige tegenstand te stoten, snel het land binnengerukt. De landing vond plaats in de kleine ha ven van Pohang, 106 K.M. t. N. van Poesan. Een der divisies was de eerste cavalleriedivisie, beroemd om de bevrij ding van Manilla tijdens de tweede wereldoorlog. De andere was de 25ste Amerikaanse divisie. Lt.-generaal Wal ker, bevelhebber van de grondstrijd krachten op Korea, heeft nu drie volle dige divisies tot zijn beschikking. Andere legergroepen verkeren in alarmtoestand of zijn onderweg naar het Verre Oosten. Deze snelle actie vanuit zee is bedoeld om de zuidelijke opmars van de commu nistische legers tot staan te brengen door de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen met alle mogelijke spoed te verster ken. Deze landingstroepen trachten de hel pende hand te bieden bij de krachtsin spanning om het nieuw ontbrande Noord- Koreaanse offensief, dat uit drie door- stootpogingen schijnt' te bestaan, af te slaan. Een der centra van de strijd ligt aan het front bij Taedjon, waar Woensdag na een pauze van 48 uur het artillerie-duel hervat werd. De Noord-Koreaanse troepen naderen de buitenwijken van de stad, die met ge schut en mortieren wordt beschoten. In de stad zelf bevinden zich nog kleine een heden Amerikaanse verdedigers, die nog steeds stand houden. In de omgeving van Nonsan, ongeveer dertig kilometer ten Zuid-Westen van Taedjon, zijn Noord-Koraanse troepen en gevechtswagens waargenomen. Militaire waarnemers verwachten dat de Noord- Koreanen zullen pogen naar het Zuiden door te stoten en dan in Westelijke rich ting af te buigen, met het doel de be voorradingslinie van Taedjon in dit ge bied af te snijden. Amerikaanse genie-troepen leggen In Korea, vliegvelden aan in een tempo, dat niet meer werd bereikt sinds de Ameri kaanse troepen zich in de afgelopen oor log een weg jjaanden door Japanse of door Japan bezette gebieden in de Stille Oceaan. Spoedig zullen bepaalde typen geallieerde jachtvliegtuigen en bommen werpers, die nog niet zijn ingezet, omdat hun bases in Japan te ver van het strijd toneel aflagen, in staat zijn van vliegvel den vlak achter de frontlinie op te stijgen, om de vijand afbreuk te doen. In een communique van het hoofdkwar tier van generaal MacArthur werd Woens dag medegedeeld dat Australische en Amerikaanse vliegtuigen grote successen behaalden. Ook zijn zeven communistische tanks vernietigd door een nieuw type raketkanon van 78 mm. De Amerikanen geloven in dit kanon een afdoend wapen te hebb engevonden tegen de Noord-Ko reaanse tanks, die tot dusver vrijwel on gehinderd de Amerikaanse linies konden binnendringen. Schreven wy in ons vorig bericht, dat het conflicct In Korea nog geen invloed had op de olie- en vetmarkt hier te lande, in de afgelopen 14 da gen is deze invloed wel terdege merk baar geweest Blijkbaar hebben de Ne derlandse huisvrouwen hun voorraden goed aangevuld, want de fabrieken konden aan de vraag in veie gevallen nauwelijks voldoen, hetgeen natuurlijk tengevolge had dat de fabrieken op hun beurt grote kwantiteiten grond stoffen aankochten. Zo zijn dus In vry- wel alle artikelen grote zaken tot stand gekomen .aldus een bericht van de makelaars Bessem de Schepper. De Ned. Kath. Slagershond bericht ons het volgende: Mede tengevolge van de voortgezette export van vee en vlees naar Duitsland en Engeland bliJven de binnenlandse prij zen voor slachtvee onrustbarend stijgen. Het Ned. slagerS|fc>edrlU' dat naar schat ting 25.000.000 heeft verloren geduren de het eerste half jaar 1950, ziet deze verliezen nog sterker toenemen, daar de consumptieprijzen voor vlees belaii.grjjfc- hoger zouden moeten liggen, indien zij werden aangepast aan de marktprijzen. De slagersbonden hebben bij de minis ter-president en de minister van Finan ciën aangedrongen op opschorting van de omzetbelasting op vlees en vleeswa ren per 1 Juli 1950 en bij de ministers van Landbouw en van Econ. Zaken op bespoediging van het bedrijfseconomisch onderzoek in de slagerij, „daar het resul taat van dit onderzoek op ontstellende wijze het Ned. volk zal bewijzen hoe groot de Verliezen van het Ned. slagers- bedrijf syn". Ter gelegenheid van het vrijheids lustrum-congres 1950 van de Neder! Vereniging van ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd, zijn gisteren in ons land enige vrijheidsfakkels ont stoken. In alle vroegte deed de burge meester van Vught op de plaats van het vroegere Duitse concentratiekamp Vught een fakkel ontvlammen, welke door militaire estafette-lopers en een militaire auto naar Den Haag werd vervoerd. Een zelfde ceremonie ge schiedde bij het vroegere kamp in Amersfoort, terwyi een derde fakkel werd ontstoken in do dodencel van het Oranje-IIotel in Schcveningen. In de Haagse Dierentuin arriveerden de fak kels des middags. Minister-president Drees ontstak met dit vuur de vrij- heidsvlam, die gedurende drie dagen zal blijven branden. Kort na een uur kwamen de genodig den van het congres in de Dierentuin bijeen. De voorzitter van de Haagse af deling herinnerde in zijn welkomstwoord aan diegenen, die in Duitse gevangen kampen om het leven kwamen en aan ben, die als levende ruïnes na de bevrij ding in het vaderland terugkeerden. Over de wijze waarop deze laatste ca tegorie geholpen moet worden, zal het congres oordelen. De voorzitter der ver eniging, mr. B. W. Stomps, deelde de aanwezigen mede, dat Z. K. H. Prins Bernhard het beschermheerschap van de vereniging heeft aanvaard. Na het ontsteken van de vrijheidsvlam door minister-president Drees, werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezon gen. Vervolgens hield prof. mr. P. Gerbran- dy toespraak, waarin hij weet op 'a wezig zijt, weer eens, dat er in dit vols krachten leven, en dat, als het moet, dit volk wederom zal strijden en lijden voor de vrijheden van zich zelve en van an deren". In het Haagse stadhuis werden de ge nodigden en gedelegeerden van het con gres des middags nog ontvangen. Bur gemeester Schokking prees het initiatief van de vereniging om de band, die ge durende de bezetting allen in de strijd om de vrijheid bond, ook nu nog te wil len bestendigen. Hij hoopte, dat de ver eniging op de ingeslagen weg zou door gaan, ondanks de moeilijke tijden en het feit dat men telkens opnieuw door oor- logsgeruchten wordt verontrust. Mr. B. W. Stomps, voorzitter der ver eniging .dankte de burgemeester voor zijn woorden .Hierna bleef men nog ge ruime tijd in het raadhuis bijeen, waar de thee werd gebruikt. Herdenking in de Grote Kerk Nadat het Haagse afdelingsbestuur van de vereniging des avonds aan de voet van het vrijheidsbeeld op het Plein 1813 een krans van witte anjers had gelegd, trokken de deelnemers aan het lustrum congres, voorafgegaan door een fanfare korps, naar de Grote Kerk waar een her denking werd gehouden. Daar spraken achtereenvolgens de al gemeen gedelegeerde van de Nederlands Hervormde Kerk, Dr. K. H. E. Grave- meijer, kapelaan B. A. van Zijl en de op- perrabijn S. Rodrigues Pereira de con gressisten toe. De organist Adriaan Engels en „Die Haghesanghers" onder leiding van Jos Vrancken verleenden hun medewerking aan deze herdenking. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus, waarna de aan wezigen defileerden langs het gedenk teken voor de gevallenen in de kerk, waarvoor in het begin van de avond een deputatie van ex-politieke gevangenen ik bezorgd geweest om het Nederlandse I eveneens een krans van witte anjers had volk, doch ««tuigt gij, di« hier san-i gelegd. I Minister-president Drees ontsteekt met het vuur, dat door fakkeldragers uit Vught, Amersfoort en Scheve- ningen is meegenomen, de vrijheids- vlam. gesprek, dat hij eens met een vertegen woordiger van Churchill had. Deze had hem er op gewezen, dat Nederland als het eerste land kon worden aangemerkt dat streed voor de vrijheid. ..Vaak ben De margarine-industrie ging de gewo ne regelmatige gang .maar voor spijsolie doeleinden werden flinke partijen ruwe soyaolie aangekocht, terwijl ook een la ding zonnebloemolie uit Roemenië, die juist vandaag is aangekomen, terstond geheel werd geruimd. Vetsmelters en biseuitfabrikanten heb ben hun aankopen in geraffineerde oliën ook wat opgevoerd. De zeepfabrieken hebben alles wat te koop was opgenomen. In de eerste plaats de partij Fancy-talk, dezer dagen uit Noord-Amerika gearriveerd. Verder, on danks de hoge heffingen ,ruwe-cocosolie en technische Sumatra-palmolie en alles wat maar in vetzuren beschikbaar was, voor alle zeepsoorten, waarbij de soor ten die de laatste tijd onder de maxi mum-prijs werden afgegeven (vanwege de goedkopere aanbiedingen uit het bui tenland) vrijwel alle deze maximum prijs weer konden bereiken. Over een week of wat gaat Fannv BlankersKoen haar sportloopbaan be sluiten. Een der allergrootste carrières, die ooit in de wereldgeschiedenis door een vrouw op sportgebied zijn gemaakt. Zij gaat die op een bijzondere wijze de kroon opzetten. Bij haar afscheid zal zij najhn.elijk (op de Europese kampioenschappS van 22 tot 27 Augustus te Brussel) trachten een nieuw wereldrecord aan haar reeds zo indrukwekkende erelijst toe te voe gen. Niet zo maar een of andere gewoon nummer, maar een wereldrecord in de vijfkamp, welke omvat: 80 meter horden, 200 meter vlak. verspringen, hoogsprin gen. kogelstoten. Een voorbeeldig besluit Want daar mee geeft ook Fanny nog eens aan, dat het all-round-zijn hogere waardering verdient dan de specialisatie. Een onder werp dat vooral bij de Olympische Spe len in 1948 hier en elders meermalen de aandacht had: het sterk zijn in een aan tal verschillende nummers is sportief aanzienlijk meer waard dan het uitblin ken in één enkel gespecialiseerd onder deel. Als wij ons niet vergissen, zal daar in Brussel ook de grote Franse athlete Micheline Ostermeyer een gooi naar de erepalm in de vijfkamp doen. Zij werd in 1948 Olympisch kampioene in kogel stoten en discuswerpen, maar is ook in de vlakke sprint, op de horden en bij de springnummers tot zeer goede prestaties in staat. Twee grote sportvrouwen. Maatschap pelijk vervult Fanny het mooist denk bare vrouwelijke beroep: huismoeder. Als sportvrouw heeft zij óók grote veri- plichtingen. Zijn haar spikes eenmaal op geborgen. dan zal zij zich nog meer op haar taak van huismoeder kunnen toe leggen. En dat is goed; maar dat wil vol strekt niet zeggen, dat het andere niet goed zou zijn. Micheline van de kogel en de discus heeft als beroep: piano lerares aan een conservatorium; een schijnbaar tegenstrijdige maar des te mooiere combinatie Wij brengen dit nog weer eens naar voren, om aan sommige lieden die's te maken, dat sportvrouwen ook in het .ge wone maatschappelijke leven inderdaad gewichtige functies goed kunnen vervul- lem .-•! En tot de sportlieden in het bijzonder zeggen deze twee athletes, Fanny en Mi cheline, samen wellicht de twee grootste sportvrouwen ter wereld in deze tijd. de wijze les; algemene athletische ontwik keling is meer waard dan beperkte spe cialisatie. SUPPORTER Volgens een mededeling van de dienst voor legercontacten van 't K.N.I.L., zul len na 26 Juli nog 12.000 militairen van het K.N.I.L. niet zijn afgevloeid. Deze zullen dus de status verkrijgen van mi litairen der Koninklijke - Landmacht. De voor overdracht aan de A.P.R.I.S. in aan merking komende leden van het K.N.I.L. zullen op die datum, behoudens enkele uitzonderingsgevallen, allen zijn overge dragen. Het aantal Europese militairen van het K.N.I.L. zal op dat ogenblik on geveer 5000 bedragen. Op 26 Juli zullen nog 13.000 militairen van de Koninklijke Landmacht in Indonesië vertoeven. In vorengaande cijfers zijn niet begrepen de leden van de Ned. militaire missie. Bij de overdracht der souvereiniteit waren aanwezig 65.000 leden van het K.N.I.L. en 85.000 van de Kon. Land macht, benevens nog 120.000 gezinsleden van militairen. Na 26 Juli zullen naar schatting aan militairen plus gezinsleden door de Nederlandse instanties nog 60.000 personen moeten worden verzorgd. Bij nadere onderhandelingen op basis van het voorlopige filmcontract voor een tijdvak van zes maanden, gesloten tussen mej. Anika (Ankie) van Kooy te Rotter dam en de heer Michael Howard, mana ger voor de Independant producten cor poration, branch of the united artists fifrn corporation te Hollywood, is geble ken, dat persoonlijke motieven aan de zijde van mej. Van Kooy tenslotte toch een beletsel zijn gebleken voor het slui ten van een definitief contract. De on derhandelingen zijn derhalve mede op advies van de raadsman van mej. Van Kooy, mr. F. Hartong t® Rotterdam, afgebroken. 0 Plannen voor de houw van uraniumzvil Op het laboratorium van de KEMA (Keur Electrische Materialen Am- hem) is men thans bezig met de uit werking van plannen voor de bouw van een uraniumzuil. Daarmede wil men door atoomsplitsing de vrijko mende warmte benutten voor chemi sche warmtedoeleinden, zo heeft prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de PLEM, op een bijeenkomst te Maastricht verklaard. De Nederlandse electriciteits-industrie en een aantal bedrijven in den lande hebben zich voor deze proefnemingen geïnteresseerd en daarvoor de nodige fondsen toegezegd. Prof. P. Debije, de MaastrichtseAmerikaanse hoogleraar, (de Nobelprijswinnaar in natuur- en scheikunde) die thans in Amerika werkt heeft na zijn laatste bezoek aan Maas tricht na kennisneming van deze plan nen schriftelijk deze proefneming van harte toegejuicht. Gemeld wordt, dat Togliatti, de leider der Italiaanse communistische partij Bol zano gepasseerd is op weg naar Praag. Hij was vergezeld van een secretaresse. Men neemt aan, dat hij op weg is naar de belangrijkste vergadering der Comin- form sinds de oprichting twee jaar gele den. In verband met dit bericht, wordt uit Parijs vernomen, dat de Franse commu nistenleiders Thorez en Duclos vandaag niet in de Nationale vergadering aanwe zig waren. Partij-functionarissen kon den niet meedelen of de heren een confe rentie van de Cominform bijwoonden, omdat, naar zij zeiden, deze conferenties hun pas na afloop bekend werden. Nader wordt nog gemeld, dat Togliatti, Thorez en Duclos, benevens Harry Pol- iitt, hun Britse collega, en Poolse, Tsje chische en Chinese communistenleiders, zich allen naar Berlijn begeven hebben, ter bijwoning van het derde congres der communistische S.E.D. Een woordvoerder dier partij achtte de geruchten over een belangrijk Cominform-vergadering, hoe wel alle kopstukken bij elkaar zijn, merkwaardigerwijze ongegrond. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in het kantoorgebouw van een shipchandler aan de buitenha ven te Vlissingen. Een wachtsman, die zijn ronde had gemaakt, trof om half vier in het kantoor een tweetal matrozen aan, die reeds een grote hoeveelheid sterke drank en rookartikelen gereed hadden gezet om mee te nemen. Z(j vielen de wachtsman aan, stelde hem met enkele welgemikte slagen bui ten gevecht en ontsnapten. Ogenblikke lijk werd het terrein afgezet en om half zeven arresteerde de politie twee matro zen, afkomstig van de Britse kruiser Cleopatra", welke een bezoek aan de haven van Vlissingen bracht. Bij contro le der vingerafdrukken bleek men met de daders te doen te hebben. Zij zijn aan boord in de cel gesloten, terwijl van hun gage een bedrag voor schadevergoeding werd afgehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1