Nieuws uit STAD en OMTREK Vijf jaar Kath. Arbeiders Jeugd LAATSTE BERICHTEN Sociaal-Econ. Raad in eerste openbare vergadering bijeen Apsa Bloemententoonstelling in de Vac.-week door O.V. Ankie van Kooy blijft liever mannequin nederlaagserie p. p. s. c. BRIL NODIG? H Ongekend hoge productie in Y.S. G Dr Ariëns-dag te Maarssen 23 Juli 1945 - 23 Juli 1950 Het is de heren ernst Minister-president Drees schetst de taak NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Schooljeugd en winkeliers werken samen Nationale feestdag in België Mr. Michael Harvard blijkt Wagner te heten en Engelsman te zijn VAM DES AREND De militaire actie tegen de Zuid-Molukken Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten r Ï5, VRIJ] VRIJDAG 21 JULI 1950 PAGINA 2 AFSLUITING BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN BURGERLIJKE STAND S| m MÉË Uw tafel «lrank SCHIEDAM NATIONALE RESERVE PLANTAGE-CONCERTEN HERMES NAAR DE GROTE HAAGSE REORGANISATIE NEDERL. LUCHTMACHT In het teken van de terugkeer van Leopold HEBT U NOG AARDIGE FOTO'S ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „GAME" TORENZAAL-GROEP HOOGSTRAAT 91 Behalve Buru ook de Key- en Aroe-eilanden bezet „DE ZOEKER" NOG NIET AANGEKOCHT Mc. CARTY's BEWERINGEN ONGEGROND 0 p '%-• KOOPKRACHT OP ZEER HOOG NIVEAU „Ho Het nog ston een liet kilo gedi jam heb Waa van on\ boe A.s. Zondag viert de K.A.J. in Neder land haar eerste lustrum. Vijf jaren van hard werken, vijf jaren van tegenslagen soms, maar ook van prachtige succesen vaak. De kajotters- beweging heeft in deze vijf jaar een grote vooruitgang doorgemaakt. Was het begin schuchter, thans staan meer dan 45,000 jonge arbeiders ingeschreven, ter wijl men in de zuidelijke bisdommen bovendien nog kajotsters kent, jonge ar beidsters. Veel is er in de afgelopen jaren aan de K.A.J. gedokterd. De werkwijze, die men in 1945 uitstippelde, werd aan de practijk getoetst en bleek soms correctie te behoeven. Zo ging men b.-v. steeds meer ouder kader aanhouden, hoewel men aanvankelijk de leeftijdsgrens op 25 jaar had gesteld. Menigeen zal zich nog het Kajotters- congres herinneren, dat in Augustus 1946 in het Amsterdamse stadion gehou den werd. Dertigduizend jonge kerels voerden daar een machtig openluchtspel op, terwijl de regen bij stromen neer viel. Onder de deelnemers waren er bij, die 12 uur in een goederenwagon had den doorgebracht en het vooruitzicht hadden eenzelfde reis terug te moeten maken. De verbindingen waren in 1946 nog niet zo best! Wat er plaatselijk bereikt werd, is moeilijk weer te geven. Tientallen to neelclubs, muziekgezelschappen, studie clubs, KA-kernen, apostolaatskernen in de bedrijven, enz. enz., waren het resul taat van het, soms aan het fanatieke grenzende, doorzetten van de ka jotters. Vergeten we ook niet de vele late priesterroepingen, die uit de rijen der kaj otters voortkwamen. We zijn in Nederland nog wel niet zo ver als in België, waar men dit jaar het 25-jarig bestaan viert. Daar kent men een minister, die oud-kajotter is, 6 se naatsleden, ca, 200 gemeenteraadsleden en wethouders, die allen uit de Kajot- terij voortkwamen. In België houdt het lidmaatschap ook niet op bij het berei ken van de 23- of 25-jarige leeftijd. De ouderen werden daar de pioniers, die met de generaal der K.A.J., Kanunnik Jos. Cardijn aan het hoofd, de jonge ar beiderswereld in vlam zetten voor het Kajotters-idaal. In 60 landen is momen teel de wereld-K.A.J. gegrondvest en zij telt millioenen leden. In Schiedam is het Gemengd Koor voortgekomen uit de Singel-K.A.J., een pracht resultaat. In Amsterdam kent enm de toneelgroep „De Spieghel" en „De Spelevaart". Over het gehele land verspreid liggen de vacantiekampen en -huizen, waar de jonge arbeiders voor «en prikje een mooie vacantie kunnen doorbrengen. Was het In Schiedam ook al niet steeds rozengeur en maneschijn, de Schiedamse afdelingen kunnen toch met trots op de afgelopen jaren terugzien. De afdeling Nwe Haven opende dit jaar haar gerestaureerde gebouw, dat een Juweel van een jeugdhuis geworden is, Vlaardingen deed dit al vóór haar, zij het op bescheidener Wijze. Kethel bleef Kethel, altijd ziphzelf, maar met een nooit aflatende energie. De Singel-ka Jotters beleefden afwisselende tijden van depressie en opleving. Sinds de werk zaamheden aan hun eigen home begon nen zijn. gaat het echter weer cresendo. Al met al is er wel aanleiding om Zon dag het vijf-jarig bestaan feestelijk te vieren. De Singel-kajotters beginnen de dag met eer. H. Mis en Algemene H. Com, munie. Van twaalf tot half vijf is er een voetbaltournooi van de verschillende ka- jottersafdelingen op het terrein achter de Parallelweg. Terzelfder tijd vindt in Arnhem de plechtige nationale herden king plaats, waarbij ook Schiedam is ver tegenwoordigd. Tijdens deze herdenking (die ook door de radio uitgezonden wordt) 'aat men namens elke Neder landse afdeling een postduif los met een boodschap van het Nationaal bestuur aan de poot. Deze postduif komt voor Schiedam aan in de van Marumstraat, bij de heer Rost. Een estafetteloper met fakkel neemt de boodschap van de duif )n ontvangst en brengt hem via Rotter- damsedijk. Broersvest, Singel, Overschie- seweg en Parallelweg naar het sport veld, waar de Kajotters aanwezig zijn. Hier wordt een korte bijeenkomst ge houden, waarbij de voorzitter de bood schap van het Nationaal bestuur voor leest. 's Avonds is er om 8 uur Lof voor de jonge arbeiders in de Singelkerk me* aansluitend een feestvergadering in het kajottershuis op de Dam. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat de K.R.O. a,s. Zondag mee zal wer ken om de viering te doen slagen. Zi) begint de dag met het Kajottersgebed, terwijl de Zondagsmis zal worden uit gezonden vanuit het Kaj otterscentrum „De Hemelberg" te Schaarsbergen (Arn hem), waar de nationale lustrumviering plaats vindt, 's Avonds van kwart over tien tot kwart voor elf volgt dan een reportage van de nationale raadsverga dering, de lustrumviering, de viering in een der plaatselijke afdelingen en de uit slag van de postduivenvlucht. Aan deze vlucht zijn namelijk prijzen verbonden als een reis naar Rome, een verenigings- vlag, een muziekinstrument, etc. Na deze feestviering wordt het gewo ne werk weer voortgezet. Het gewone werk dat van iedere jonge arbeider doorzettingsvermogen, strijdlust vraagt naast een grote dosis apostolaatsgeest. Want de K.A.J. wil op de eerste plaats zijn: de stoottroep van onze Moeder de H. Kerk bij het gevecht om de zielen van de arbeiders. JSt. In verband met asphalteringswerk- zaamheden zal het gedeelte van de Bur gemeester Knappertlaan tussen Rubens plein en Vlaardingerdijk, ingaande 24 Juli a.s-, gedurende 14 weken voor alle verkeer zijn afgesloten. GEHUWD: H. in 't Hol, 26 j. en H. Tanis, 22 j.; J. B. H. Meijer, 28 j. en D. de Hey, 24 j,; J. L. Kooijman, 31 j. en J. Tettero 34 j.; A. Wolthuis, 25 j. en M.' van Krieken 32 j.; H. W. A. Lovendie, 28 j. en M. Th. W. Rademaker, 24 j.; J. J. Lemmens, 23 j. en J. P. E. Schafer, 23 j,; C .Grootjans, 25 j. en M. F. Smit, 19 j.; W. v d. Spek, 22 j. en M. Donks, 18 j.; W. C. Aleman, 28 j. en J. M. Mun ster, 25 j.; J. H. Gijsen, 45 j. en L. M. J. Soomer, 40 j.; C, J. van Leeuwen, 23 j. P. Suttorp, 20 j.; H. J. Vietje, 32 j. en M. H. Vermaat, 30 j. ONDERTROUWD: H. van Benthem, 25 j. en A. v. d. Blom, 25 j.; P. Buijten- hek, 28 j. en E, Leuman, 26 j.; G. van Dongen, 27 j. en E. van Apperloo, 27 j.; H. C. Frenks, 25 j. en G. Geveke, 22 j.; N. Jongerius, 29 j. en Th. K. Spencer, 24 j.; A. F. de Nijs, 36 j. en B. E, E. van Knotsenburg, 28 j.; R. C. V. P. Rama kers, 40 j. en J. E. Schoenmakers, 26 j.; J. J. Sparla, 26 j. en L. J, de Jong, 28 j.; J. B. Veerkamp, 39 j. en L. van Galen 37 j.; L. M. Weeda, 25 j. en F. de Vos, 21 j.; A. van Woerkom, 35 j. en P. M. Maagdenberg, 31 j,; D. van Woerkom, 26 j. en N. Jongbloed, 23 j. GEBOREN: Martinus J., z. van J. E. de Heij en J. M. Kloppers; Adriana C.. d. van K. de Vries en A. C. v. d. Vlis; Christina A. C-, d, van D. P. A. J. Schaap en C. de Goede; Maria A. J., d. van S. Klaasse en M. A. J. v. d. Heuvel; Hen- drika A., d. van A. Zuidgest en H. C. Lankamp; levenl. kind van P, C. Hadde- man en J. J. Jacobs. OVERLEDEN: M. Mazur, 71 j. Hoezeer de Kominform heil ziet in de ondermijnings-actie van het moreel in de Westelijke landen door de z.g vre- des beweging wordt in Schiedam bijzon der duidelijk. Men zal zich herinneren, hoe onder het eerste pamflet de naam van dokter de Leeuw voorkwam. Nadien hebben Schiedamse redacteuren zich tot de betrokkene gewend. Hij heeft daarbij verklaard niet geweten te hebben, dat het een Communistische stunt betrof. Dat nam niet weg, dat hij de atoombom een vreselijk en onmenselijk wapen achtte. Wat hebben de Schiedamse Komin- form-handlangers gedaan? Zij hebben opnieuw een pamflet laten verspreiden onder de titel „Misleidende Voorlichting". In dit pamflet komt de volgende zin snede voor. Welnu: honderden en nog eens honderden dominees, R. K. Geeste lijken, rabbijnen; duizenden, w.o. de meest bekende geleerden over heel de wereld hebben hun naam gegeven voor het ver bod van de atoombom. Velen hunner zijn anti-communisten. Zij allen echter beseffen, dat thans de strijd voor de vrede het eerst noodzakelijke is. De factiek is in deze laatste zin vol komen duidelijk geworden. De Komin form weet dat de mensheid terecht de strijd voor de vrede momenteel ziet als de strijd tegen het Communisme, dat overal in de wereld die vrede belaagt. In Korea gaat Stalin tot de aanval over; aan de grenzen van Joego Slavië houdt 'hij de zaak onrustig; in Berlijn hanteert hij sluw een blokkade om de wereld niet tot rust te doen konden. Waar de Verenigde Naties besluiten commissies te zenden om onbevooroordeelde rapporten te krijgen, sluit Stalin door zijn Komin- form-handlangers de grenzen voor deze deskundigen. Vijftien milliard dollar moet het vrijheidslievende Amerikaanse volk weer opbrengen om de massa moordenaars te verhinderen ongestoord hun sadisten-werk te verrichten. Elke strijd tegen de Communisten, op welk gebied ook, hetzij militair, zoals in Korea, hetzij op economisch gebied, het zij op sociaal gebied, door het vechten voor de sociale jechtvaardigheid is een strijd voor de vrede. Het zijn de Com munisten, die verhinderen, dat er rust komt in de wereld. Het zijn de Commu nisten, die met de Stalinistische strate gie in handen zorgen voor oorlogs-op- hitsing, want als de vrije landen zich maar lang genoeg in de bewapenings schuld steken, zullen zij failliet gaan; er zullen opstanden uitbreken en in deze ruïne zal het voor de Stalinisten ge makkelijk heersen zijn. Dat weet ieder wei-denkend mens, maar om deze ijzereA logica te doorbre ken verwekt de Kominform in plaats van het Communisme een ander spookbeeld. Niet het Communisme, niet de wroeters, maar de atoom-bom, een onpersoonlijk werktuig dat uiteindelijk door pensen gebruikt moet worden, bedreigt de vrede. Nog nooit heeft een wapen iemand van het leven berooft uit eigen initiatief. Maar het waren steeds de boeven, die het. misbruikten. Niemand zal van de politie-agent vra gen, dat hij zijn revolver afdoet, omdat moordenaars met zo'n wapen slachten. Een atoombom bedreigt de vrede niet. Ook niet een atoombom in de handen van het politie-apparaat van de vrije wereld. Maar wel in handen van de boeven, die deze vredes-actie koste wat het kost doorzetten. Van hoeveel belang zij deze actie ach ten, bewijst dit pamflet weer eens over duidelijk. Het is een machtige poging de aandacht van de wereld af te leideh van het Communisme, wereld-vijand No. 1. Hoe meer ernst de heren ermee ma ken, hoe gevaarlijker hun heimelijke oogmerken zijn. Zaterdagmiddag zal de commissie voor Stadsontwikkeling en Stads uitbreiding een tocht maken langs de werken, die gemeentewerken in uitvoering heeft. De grootste belangstelling zal dan zeker uitgaan naar het nieuwe rioolgemaal aan de Marconistraat, dat nu uiterlijk vrijwel gereed gekomen is. Alles bij de bouw is erop berekend, dat het gebouw ook aantrekkelijk is voor de buitenstaander. Hij kan er door de grote ramen aan deze zijde de grote pompen aan het werk zien. Hij kan er op de natuur stenen banken génieten van het gezicht over de vijver, die voor het gemaal moet worden aangelegd. Men is ook reeds bezig met het aanleggen van de rijweg dwars over de oude vlakte, zodat de Korte Singelstraat en de Swammerdamsingel over enige tijd rechtstreeks met elkaar verbonden zijn. In de heden te *s Gravenhage gehouden]rijk. eerste openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad heeft minis ter-president dr. W. Drees de taak van de Raad aan een beschouwing onder worpen: als adviescollege van de rege ring, als bestuursorgaan in de P.B.O. en als uitvoerder van wettelijke maatrege len. Vooreerst, aldus spreker, is de Raad het adviescollege bij uitstek "voor de re gering bij haar sociaal-economische po litiek. De regering heeft de voorlichting van het bedrijfsleven, dus van onderne mers en arbeiders, en van de sociaal- economische wetenschap nodig; ze moet- de daar levende inzichten kennen. Ander zijds is vereiste, dat het bedrijfsleven en de wetenschap de regeringspolitiek ver staan Een regeringspolitiek, die door ons volk niet begrepen wordt, kan op de duur nimmer succes hebben. Op sociaal terrein zal de Hoge Raad van Arbeid verdwijnen; op economisch terrein verdwijnen de Economische Raad. de Nijverheidsraad en de Middenstands- raad De regering is overtuigd, dat de Raad, gezien de wijze van zijn samen stelling en functionnering, in staat zal blij ken te zijn, het werk dezer lichamen op Vooral op een punt wil spr. te dezen wijzen: de voorbereiding van de instelling van bedrijfslichamen. De ont wikkeling van de bedrijfsorganisatie zal voor een belangrijk deel door de Raqd worden bepaald. Niet alleen geeft de wet op de bedrijfsorganisatie aan de Raad bij de concrete vormgeving der lichamen en de bepaling van hun bevoegdheden een grote invloed, doch daarenboven mag worden verwacht, dat de opvattin gen en inzichten, die de Raad zich zal vormen omtrent de bedrijfsorganisatie, door éen belangrijk deel van het be drijfsleven aanvaard zullen worden. De opbouw van een publiek-rechtelijke or ganisatie Van het bedrijfsleven ligt in grote mate in handen van de raad. Uitvoering van de wet In de derde plaats wacht de Raad een- taak bij de Uitvoering van wettelijke maatregelen. Gerekend moet worden, dat in de toe komst belangrijke bevoegdheden aan de Raad zullen worden toegekend. Te den ken valt hierbij aan het thans bij de Eer ste Kamer aanhangige wetsvoorstel op de Ondernemingsraden, volgens hetwelk Advertentie Zoete most van appelen Goed, goedkoop, gezond tsMèé niet minder voortreffelijke wijze voort te'de Raad o.m. zal bepalen, wanneer voor Langzamerhand wordt het leder wel duidelijk, dat men alleen met woorden een dreigend gevaar niet kan bedwin gen, doch dat daartegenover daden ge steld moeten worden. En deze daden moeten thans wel zeer positief zijn, wil men op enigszins afdoende wijze het zij ne bijdragen aan de verdediging van land. kerk en gezin en zovele andere hoge belangen. Een van de middelen, waardoor men deze daad kan stellen, is zich aanmel den bij de Nationale Reserve, de militai re afdeling van „Steun Wettig Ggzag", welke als onderdeel van de Koninklijke Landmacht eigen stad en omgeving zal trachten te beschermen. Geoefend wordt als regel één avond per week en eens in de maand een Za terdagmiddag, wat toch niet een al te grote opoffering kan zijn, als men be seft, wat op het spel staat. Het oefenverband Schiedam heeft de laatste tijd aan verschillende grotere oefeningen deelgenomen, velen zijn vroe ger en nd in de Harskamp geweest om zich daar vérder te -bekwamen. Alle niet- en buitengewoon dienst plichtigen kunnen deelnemen, doch ook de dienstplichtigen van de lichtingen 1940—1945 en de lichtingen vóór 1940. Nadere bijzonderheden worden gaarne verstrekt op Donderdagavond op de oefenplaats, het terrein van de Scheeps- bouw-Mij. „De Nieuwe Waterweg" in het Sterrebos, bij M. J. de Raaij, Jan Steen straat 27, P. Dienske, Tuinlaan 2b, J. M. Woleken, Rotterd.dijk 209a, W. M. J. Kloppers, Zalnlstraat 3 en J. v. d. Griend. Kerklaan 10. Als leuze kan gelden: „Leest de courant, „Gebruikt Uw verstand. „En meldt U bij de Nationale Reserve' OrfC.IAO fOOH SCHIEDAM EU OMST.t.tM T2e Jaargang No. 21291 Een spel van rechte en gebogen lijnen kan men gadeslaan, als men een plaatsje heeft gevonden op de banken van de gaanderij voor het gemaal. Het zal hier niet vaak stil zijn, want er is een hoekje geschapen, waar het voor jong en oud prettig zitten zal zijn. Water heeft altijd aan trekkingskracht, maar bijzonder in deze singelachtige omgeving. Het rioolgemaal is een mooie afsluiting van de groene singelstrook en dat maakt veel goed van de gedwongen gedrongen wijze, waarop het hier geplaatst moest worden. Programma van het concert uit te voe ren door „Gusto's" Muziekvereniging op Zaterdagavond 22 Juli ten 7 uur in de Platage-tent is: 1. Colonel Boger. Mars. Rennith J. Alford. 2. Maskarade. Ouverture G. H. Boedijn. 3. Cythère. Fantasie-Ballet. F. Popy. Versmade liefde. P. Lincke. arr. S, P. van Leeuwen. 5. CrueJ Destin. Ouverture Dramatique J. M. Champel. 6. 6, Lucival. Polka voor Piccollo. A. F Roussau. 7. Les Francs Saliens. Grande March Triomphale. G. Gardenne. 8. Marionetten-Wachtparade. Karakter stuk W. Kun. arr. S. P. v. Leeuwen. 9. March. Finale. Het programma door St. Ambrosius in de Plantage uit te voeren Concert op Zondag 23 Juli a.s. des avonds 8 uur onder leiding -van de Heer J. F. Heilker. 1. Engeland-Vaarders. Mars. W. Schild- 2. Nabuchodo.iosor. Ouverture. G .Verdi. 3. Flots Du Danube. Wals. J. Ivanovici, 4. Guillaume Teil. Fantasie. G. Rossini. 5. Iphigemie en -Aulide. Ouverture (Gluck) ar. Ligner. 6. Dornröschens Brautfahrt. Karakter stuk. M. Rode. 7. Steadfast and true. Mars, C. Teike. Advertentie Hermes begint Zondag aan de uiterst zware taak uit de resterende vier wed strijden een maximum aantal punten te behalen. Als eerste voorproefje gaat het elftal Zondag naar Den Haag. waar aan de van Hogenhoucklaan de strijd tegen het eerste elf-tal .van. HCC zal worden aangebonden. Weliswaar wonnen onze stadgenoten de. ontmoeting aan de Dam- laan, maar wij - verwachten Zondag gro-.. tere moeilijkheden. HCC 1 is nog steeds het elftal met batsmen,, die voor een be hoorlijke score kunnen zorgen. - Namen als Gallois,- Sillevis, Niks, van Manen, W. v. d. Bosch estc/ zeggen in ,dit verband genoeg. De Hermes-aanval zal het onge twijfeld zeer zwaar krjjgen. Als de aan val gesteund zal wórden door goed veld werk, dan is er een mogelijkheid dat HCC tot geen al te hoge score zal komen. Het Hermes-elftal is ongewijzigd. Ook aan Damlaan wordt Zondag gespeeld. Hermes-DVS '2 ontvangt daar namelijk HBS 2, één der sterkste clubs uit de tweede klasse A. Het zal' éen in teressante wedstrijd worden, waarin wij Hermes-de-meeste kans op de overwin ning geven Aanvang 11 uur. Het derde elftal gaat naar VOC 2. De enige wedstrijd, die Hermes 3 tot nu toe gewonnen heeft, was de thuiswedstrijd "tegen VOC. Zou dit kunststiïkje in Schie- broek herhaald worden? Zaterdagmiddag vindt er op het Her- mes-veld een unieke cricketwedstrijd plaats. Het eerste voetbalelftal onder captaincy-van H. Stolk zal dan de strijd aanbinden tegen een elftal, samengesteld uit commissie-leden. Dat eerste voetbal elftal zal ook -in (te fiknellen wel heel wat presteren. Klinkende namen vindt men er, zoals aanvoerder Stolk, Melief, Ruiterman, Coen Poulus, Cok v. d. Tuin, de gebr. Heyster enz. Wist U, dat Jacques Heyster een vinnige en goede bowler is, hebt U Cok v. d. Tuin en Coen Poulus wel eens zien fielden? Zij: voelen zich superieur aan het andere dat ook cricketers uit de hogere elftallen bevat. Het vuur zal de voetballende crickéters na aan de schenen worden gelegd: Het wordt geen walk-over. Vanzelfsprekend bevatten beide elftallen °°k enige „schertsfiguren". Deze match-van-het- jaar, typerend voor de cricket-animo in Hermes, begint om half drie. Op het tweede veld ontmoetten elkaar Zaterdagmiddag het vijfde en zevende elftal van, Hermes-DVS voor de compe titie van de Rotterdamse Cricket Bond. Hermes-DVS 6 speelt in het Volkspark tegen Excelsior 5. Er is dus volop keus voor de Schie damse cricketliefhebbers! In het dorp aan de Vecht, zo gemak kelijk uit Utrecht te bereiken, verzame len zich jaarlijks de vrienden van Alphons Ariëns op diens sterfdag of daaromtrent, ditmaal op Zondag 6 Augus tus. Er wordt dan gesproken, het is waar, maar de hoogtepunten van de dag zijn toch het stille bijeen-zijn in de kerk en rondom^ het graf van deze onvergete lijke voorganger. Intussen worden de eigenlijke vrienden gering in aantal. Ariëns is van 1860; zijn generatie stierf uit en de jongeren uit zijn dagen zijn op hun beurt bejaarde lieden geworden. Als we nu dan ook van zijn vrienden spreken, die straks in Maarssen bijeen zullen zijn, dan denken wij aan zijn geestelijke nakomelingschap in het kerkelijke en maatschappelijke leven. Onnoemelijk velen .behoren daar toe, al zijn zij zich dat niet steeds be wust. Het programma vermeldt èen plechtige Hoogmis om half elf met preek van prof. dr. J. A. J. Peters C.s.s.R., een gang naar het kerkhof, een middagvergade ring met voordracht van mevr. L. Ter- lingen-Lücker en ten slotte een kort Lof. De eenvoud van de Ariënsdag is ge heel in overeenstemming met de per soonlijkheid die op deze wijze wordt herdacht. Hij, die indirect een menigte vormde, roept na zijn dood geen menig te op, maar wat zo brede kringen hem verschuldigd zijn arbeiders, zielzor gers, drankbestrijders, missie-U veraars dient toch tot uitdrukking te komen en daarom wekt het Ariëns-comité dan ook met aandrang op om 6 Augustus de weg te gaan naar Maarssen. zetten. Voorts acht de regering het een beduidend voordeel, dat thans niet lan ger de adviserende taak over verschil lende colleges verdeeld is. Bestuursorgaan P.B.O. De raad wacht in de tweede plaats een rijke taak als bestuursorgaan in de pu bliekrechtelijke organisatie van het be drijfsleven. Een bedrijfsorganisatie, die leeft bij en gedragen wordt door de bedrijfsge- noten, is naar het oordeel van de rege ring voor het stoffelijke, doch ook voor het geestelijke welzijn van ons volk van grote waarde. De taak, die hierbij aan de Raad is toegekend, is uiterst belang. de verschillende delen van het bedrijfs leven de verplichting een Ondernemings raad in het leven te roepen, ingaat. De raad is de aangewezen instantie tot uit voering van wettelijke maatregelen, wanneer de uitvoering aan het georga niseerde bedrijfsleven kan worden over gelaten en het een materie betreft, waar van een centrale uitvoering is gewenst. Van officiële zijde verneemt het A.N.P. dat de minister van oorlog zijn goedkeu ring heeft gehecht aan een reorganisatie van de staven van de Nederlandse lucht macht. Deze reorganisatie houdt in een samenvoeging van de thans bestaande luchtmachtstaf en het daaronder ressorte rende commando Luchtmacht Nederland Als gevolg hiervan zullen medio Septem ber onder de luchtmachtstaf enkele com mando's ressorteren, waaronder het com mando Luchtverdediging. De huidige or ganisatie kent reeds het Commando Lüchtvaartopleiding en het Commando Luchtvaarttroepen. De totale personeels sterkte van staven en commando's blijft in - de nieuwe organisatie ongeveer gelijk aan de huidige. kolombreedte De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. 1.45 per maand, 0.35 per week. Adverientie-prijs op gewone IngiLSdLmtM^ed^Ungen oPmJ'tedactmnete COS Urteve0n30tegPen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of bij erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentien) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer 3 cr. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen, Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet. Op Woensdag 30 Augustus zal in de zalen van de R.K. Volksbond en het daar naast gelegen gebouw van de Christelijke Sociale belangen een tentoonstelling ge opend worden onder de naam Florania, een samentrekking van Flora (bloem) en Orania (de naam van de O.V.). Aan vankelijk werd deze tentoonstelling ge projecteerd als onderdeel van de Konin- ginnefeesten, welke men in September meende te moeten houden. Al eerde schreven wij, dat in het begin van het jaar de burgemeesters van de grote plaatsen eenstemmigheid hadden bereikt over 6 September als datum van de Na tionale Feestdag ter jaarlijkse eer-be tuiging aan H.M. de Koningin. Toen deze plannen bekend werden, za gen de bestuurderen van de Oranje Vereniging hierin een ideale datum voor het organiseren van een bloemententoon stelling; het seizoen was er uitstekend voor. De plannen met de 6 September zijn dit jaar nog niet doorgegaan, maar het plan van de tentoonstelling werd niet opgegeven. Te minder, omdat juist in dezelfde tijd de Schiedamse Gemeenschap een Vacantieweek organiseerde, van welke week dit een mooi onderdeel zou zUn. Het doel van de tentoonstelling Is op de (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De viering van de Belgisch nationale feestdag, die geheel in het teken stond van de a-s. terugkeer van koning Leopold, begon vanmorgen te 10 uur in de St. Gu- dulle te Brussel met een plechtig Te Deum. Dergelijke plechtigheden hebben overigens vanmorgen in al de steden van het land plaats gehad. Koning Loepold had zich in de St. Gu- dulle reeds doen vertegenwoordigen door prins Amaury de Mérode en door zün vleugeladjudant majoor Van den Heuvel. In de kerk stond een militair ere-escorte opgesteld, dat de wapens prsenteerde bU het .binnentreden der hoge peronaliteiten. Rond de kerk buiten stond een erewacht van gendarmes in groot tenue. De kerk was rijkelijk met historische wandtapij ten en oude vlaggen versierd. Het was een ontroerend ogenblik, toen aan het eind van de dienst langzaam en statig het gebed „Voor onze koning Leo pold" weerklonk, terwijl het militaire escorte de wapens presenteerde. Hierop volgde de Brabangonne, die eindigt met de woorden „De Koning, de wet, de vrij heid". Iedereen stond in de houding, de vlaggen werden neergebogen en gedu rende wel een kwartier galmde door de oude kerk het „Leve Koning Loepold'" Het was onder deze steeds aanhoudende kreten, dat de autoriteiten na de dienst de kerk verlieten. Aan het gejuich scheen geen einde te komen. In vele hoofdstraten wapperden tal- rUke vlaggen voor de nationale feestdag. Des middags werd een grote militaire parade gehouden. eerste plaats het bijbrengen van liefde voor de natuur bij de jeugd.. Het zelf kweken en verzorgen van planten en bloemen is hiertoe een prachtig middel. Al enkele weken geleden werden de plantenstekke* uitgereikt, die tegen eind Augustus moor genoeg zullen zijn om in de grote zaal van de CSB te prijken. Er zijn ruim 1000 potten afgehaald. Met deze afdeling is de tentoonstelling echter niet geheel af. Bij lange na niet. De grote zaal van de R.K. Volksbond zal geheel herschapen zijn in een lusthof van practische artikelen en bloemen. Dit kon gebeuren door de samenwerking van en kele Schiedamse winkelbedrijven met de hier ter stede gevestigde bloemisten en hoveniers. De vereniging van aquarium-houders „Natuur-genot in huis", die dit jaar het 1214 jarig bestaan, na de heroprichting, viert als onderafdeling van de Neder landse Bond Aqua Terra, verzorgt in de bovenzaal van de Volksbond een eigen tentoonstelling van deze schitterende liefhebberij. De gevel van de R.K. Volksbond zal passend worden versierd en verlicht. De technische leiding berust bij de heer Schip per, leider van de Gem. Plantsoendienst. De tentoonstelling blijft van 30 Augustus tot 6 September open. Voor de nederlaagserie van PH.S.C. speelde Woensdagavond j-1- P.P.o.C. te gen S.F.C. Deze wedstrijd eindigde zoa's be- Woensdagavond 26 Juli ®Peeit op de Boshoek de voetbalwedstrijd die op 21 Juni afgeKeurd werd wegens re gen, n.l. tegen H.B.S.S. De Schiedamse Gemeenschap heeft ge ruime tijd geleden een foto-wedstrijd uitgeschreven met als opgave Schiedam se onderwerpen te fotograferen. Omdat het voor velen nu eerst Vacan tie- en dus fototijd is, heeft men de ter mijn van inzending tot 1 Augustus ver lengd. Men kan dus zijn foto s inzenden naar het bureau van de Schiedamse Ge meenschap in de Nieuwstraat. Door een .6-2, 6-1 overwinning op mevr. v Velzen werd mevr. L. Bertels-Heins clubkampioen dames-single van. „Game". In de mixed dubbel, bezorgde een over winning van mej. KniePstra e" -H. Sprin gers dit paar het kampioenschap, dat aan mevr. Bertels en L. v. d. Vijver door een 2-6, 4-6 nederlaag ontzegd bleef. Zaterdagavond is er in de Torenzaal een belangrijke bespreking, welke ten doel heeft de- Torenzaal groep in te scha kelen bij de voorbereidingen tot de grote sprookjes-optocht, welke eind Augustus gehouden wordt. Aanwezigheid bij deze bespreking is dringend gewenst. Advertentie OOK VOOK ZIEKENFONDSLEDEN Ankie van Kooy, een 22-jarig meisje uit Rotterdam-Zuid, zou naar Hollywood gaan. Nog voordat het contract goed en v/el was getekend, maakten sensatie en reclame zich van haa meester .Haar le vensloop verscheen in de kranten. Ze werd bewierookt en bewonderd. Maar toen de juichtonen een climax in for tissimo hadden bereikt, kwam de disso nant in de vorm van een kort commu niqué, waarin werd medegedeeld, dat mej. van Kooy „om persoonlijke rede nen" en op advies van haar juridische raadsman, toch maar liever van defini tieve ondertekening van het contract had afgezien. De reserve, welke wij ten aanzien van deze hele, achteraf onvekwikkelijke, af faire hebben betracht, is daarmee ge rechtvaardigd. Filmster wordt men nu eenmaal niet door het zetten van een handtekening op een stuk papier en actrice nog veel minder. Dat eist een bij- wondere persoonlijkheid, natuurlijke aan leg, maar vooral hard en jarenlang wer ken. Daarom leek het ons beter om eerst maar eens de prestatie's van mej. van Kooy in Hollywood af te wachten, alvo rens haar in een uitvoerige berichtgeving tot de eer van onze krantenkolommen te verheffen. Zover is. het niet gekomen. Ankie van Kooy besloot, op het laatste ogenblik niet te tekenen. Natuurlijk toont mr. Michael Howard zich veselijk verontwaardigd over deze wat hij noemt „wispelturigheid, zo als hij nog nooit in zijn leven heeft mee gemaakt". Maar de Vreemdelingendienst heeft het paspoort van de Amerikaanse film-direc teur Michael Howard eens bekeken. Dat paspoort is Engels en het is pitgegeven ten name van Frederic, George Michaql Wagner. „Wagner is mijn echte naam en Ho- v/ard is mijn filmnaam", legde mr. Wag- ner-Howard uit. Hij stuurde direct een telegram met betaald antwoord .naar Ca- lilornië om bevestiging te krijgen, dat hij inderdaad directeur is van een filmmaat schappij. Maar dat antwoord is tot nog toe niet ontvangen. Bovendien schijnt hij in financiële moeilijkheden te zitten, want 'tpen hem zijn hotelrekening ten bedrage van on geveer duizend gulden werd gepresen teerd, kon hij niet betalen. Eerst moest hij een chèque innen, die alleen in Zwe den kon worden verzilverd. Doch ook omtrent deze chèque is tot nog toe niet» naders vernomen. Een en ander heeft er niet toe bijge dragen, he tvertrouwen in de heer Wago ner-Howard te versterken. Hoewel zij nog geen aanleiding hebben gevonden om tegen hem op te treden, zetten de ambtenaren van de Vreemdelingendienst het onderzoek voort. 0 Naar aan Aneta van de zUde van het ministerie van defensie der R.I.S. werd medegedeeld, Is het gehele eiland Buru thans bezet door de Apris. De geboden tegenstand is zeer gering geweest, het aantal gemaakte gevangenen aveneens. De meeste gevangenen zijn bovendien on middellijk in vrijheid gesteld. Binnenkort, waarscripnluk nog deze week, zal op het eiland het civiele bestuur wederom wor den ingesteld. Hoofd van het civiele be stuur zal zijn dr. Rehatta. die destijds deel uitmaakte van de missie-Leimena naar Ambon. De eilanden der Key- en Aroe-groep werden onlangs reeds bezet door troepen van het basiscommando Kupang op Ti- mor, onder de overste Kasasih. De aankoop van de molen „De Zoe ker", waartoe eerder in een geheime zitting van de gemeenteraad van Zaan- dijk zou zjjn besloten, is nog geen feit. De kosten van restauratie zijn dermate hoog, dat verschillende leden tot voor zichtigheid hebben gemaand. Bij stem ming staakten de stemmen, zodat nog niet tot aankoop is besloten. De Amerikaanse senaat heeft gister avond met 45 tegen 37 stemmen (demo craten tegen republikeinen) een rapport aanvaard, waarin wordt verklaard dat de door de republikeinse senator Joseph McCarthy geuite beschuldigingen, vol gens welke zich communisten onder de functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bevinden, „geheel ongegrond" zijn. De Alge"111"' °P reis van Rotterdam naar Porto"Alegre, was 20 Juli op 130 mijl N.W. van de Burlings. De „Asturias", op de thuisreis naar Am sterdam, passeerde 20 Juli Ouessant. De „Groote Beer" arriveerde 20 Juli van Amsterdam te Djakarta. De „Indrapoera", op de thuisreis naar Rot terdam, passeerde 20 dezer Kaap Elba (Roda Zcc)« De „Nelly", op de thuisreis naar Rotter dam, vertrok 20 Juli (5 uur) van Port Said. De „Ranchi", op reis van Londen naar Sydney, vertrok 18 Juli van Colombo. De „Sibajak", op reis van Rotterdam naar Melbourne, passeerde 20 Juli Beachyhead. De „Tabinta" zou vandaag van Djakarta vertrekken naar Amsterdam, alwaar 17 Augustus verwacht. De „Volendam" arriveerde 20 dezer van Rotterdam te Halifax. De „Waterman" vertrok 20 dezer van Djakarta naar Surabaja. Eindt opgei •„1. Verschillende feiten wUzen erop dat de Amerikaanse industriële productie in jun groter zal zqn dan ooit tevoren m deze maanden het geval is geweest. Gewoonlijk heerst er in deze maand het Amerikaanse zaken- en bedrijtsi n een betrekkelijke slapte. Vele fab de worden gesloten om de arbeiders gelegenheid te stellen met vacantie te gaan. In Juli is het productiecijfer ge woonlijk lager dan in enige l va„ het jaar en ook de Wemhandelsver op loopt sterk terug. Doch dljaar heef het productiecijfer een nieuw hoogtepunt bereikt, ondanks het feit. dat vele arbei- ders met vacantie gaan of teeds zlJhi ge gaan. Ook de directies u|5en etc. hebben reeds medegedeeld.dat hun omzet sedert eind 1948 nieV®f^Z0 ho°2 is geweest als thans het g Zakenexperts verwachten dat het pro- dnctieeUfer van de Industrie deze maand 190 pet. of zelfs meer van het gemiddelde van de jaren '35—39 zal bedragen. In Juli 1948 en Juni 1949 bedroeg dit percentage resp. 186 en 161 pet. Het eer ste naoorlogse maximum, dat in Juli 1948 bereikt werd zal dus naar alle waarschijn lijkheid overschreden worden. Mocht dit inderdaad het geval zijn dan zou hierdoor meteen het hoogste maandelijkse produc tiecijfer in 1949 overschreden zijn, behal ve dat voor de maand Januari toen dit 191 bedroeg terwijl hetzelfde gezegd kan worden van alle voorafgaande maanden in 1950, behalve dan van Mei en Juni, toen dit cyfer resp. 193 en 197 bedroeg. Hoewel door het feit dat vele arbeiders met vacantie waren de productie ie - rugliep bedroeg de staal productie onge veer 96 pet van Ue '»to,e P„h duètiecapaciteit, of wel 1.839.0 percentage zal deze week vermoedelUk tot 100 pet stijgen. Door de grote vraag naar staalproduc- ten, automobielen, timmerhout en ander bouwmateriaal hebben de Verenigde Sta ten het gehele jaar door met gebrek aan scheepsruim te voor het vervoer te kam- - pen gehad. Door de grote koopkracht van de loontrekkers, die hun geld momenteel voor een groot deel besteden aan de aan koop van huizen, auto's en andere duur zame goederen, die vlak na de tweede wereldoorlog nogal duur of moeilijk te krijgen waren, is ex enige achterstand ontstaan bij de aflevering der reeds be stelde goederen en artikelen. In Mei werd aan lonen en salarissen in totaal een bedrag van 139.200 millioen uitbetaald d.w.z. 1-tOO millioen meer dan in April, 't Totale inkomen bedroeg in Mei, op jaarbasis berekend, 12.200 mil lioen. In April bedroeg het nationale in komen. eveneens op jaarbasis berekend, 209.700 millioen. Hieruit bHJkt dat de koopkracht van het Amerikaanse volk zich thans op een dergelijk hoog peil beweegt dat men de industriële productie met bekwame spoed heeft moeten opvoeren om aan de grote vraag te voldoen. Inmiddels heeft de boodschap van pre sident Truman aan het Congres, waarin hij verhoogde inspanning van de oorlogs industrie aankondigde en speciale machti gingen vroeg, dit bééld in zoverre gewij zigd, dat niet de productie activiteit geremd zal worden, integendeel, maar dat de richting waarin deze zich beweegt ten dele gewijzigd zal worden. Het productieniveau zal zeker de eerst komende tijd een stijgende tendenz ver tonen, terwijl ook- verwacht mag worden, dat het in geld uitgedrukte inkomen een stijging zal ondergaan. In hoeverre verho ging .van. belastingen .een deel van. dèze; koopkracht zal teniet doen. zal afhangen van de maatregelen, die op dit gebied nog genomen zullen worden. ■t ivets He Ge *iel< én s< hiog. dig Voor „heli stral rug ïrtak een 15)50 daaj slee] n In c dag éen ï'ra tje sh', r een en biet ren Op hie/ kfai dei Var ha; Uif Wj, hi a i zijr én Vol bx]; bai de vei hei Vri Rn rei ee It a éei 8a éei re( te aa 8é SU ev

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2