Optimistische verwachtingen voor Fanny's vijf kamp Fransman Rosier wint de Grote Prijs van Nederland De meest sensationele auto-race van het seizoen Om de nationale athletiek-titels Buijs met nieuw record de grote ontdekking; 't mooiste duel (Slijkhuis-Harting) bleef uit SS.„dNo«,ïS""""-2 A. Moons kampioen op de Marathon-loop NederL athletiekploeg samengesteld Snapshots op de Nenijto MAANDAG 24 JULI 1950 PAGINA 3 Fanny's vijfkamp Huzarenstuk Sprints voor Lammers Hans Halting Kist werd gekist Jefke lapte maar voor landenwedstrijd tegen België en Frankrijk EUROPEES RECORD DISCUS- WERPEN Met slordig bungelende armen maar een prachtige lange grijpende pas is de Bussumse athleet Buijs van Tempo de grote relevatie geworden van de Nederlandse athlétiek-kampioènschappen. Als een onbeschreven blad kwam hij in bet programma; maar toen daarin Zaterdagavond de laatste uitslag van de eerste dag werd opgetekend, prijkte daar Buijs als de nieuwe kam pioen op de 400 meter borden niet alleen doch ook als de nieuwe record houder. Van bet reeds 11 jaren bestaande record van R. Brasser met 55.5 sec. (1939) had Buijs 0.2 sec. afgeknabbeld en het dus op 55.3 gebracht. Zondagmiddag kwam Buijs op de 400 meter vlak terug en bijna had hij er nog een tweede titel uit gekregen, maar door een slechte finish-techniek (de laatste meters liep hij verkrampt en in de beslissende pas trok hij zie'1 naar achteren in plaats van zich voorover te gooien) werd hij op de eind streep met minimaal verschil geslagen. Zo werd de coming-man F. Buijs in één slag een onzer grote cracks en dat is dan wellicht wel een van de belangrijkste winstpunten die er deze twee dagen op de Nenijto te R'tlam te noteren waren. Dit werd bijna het tweede huzarenstuk van Buijs geheel links), maar hij werd op de eindstreep van de 400 meter nog jujs< mef vi t te door De Kroon verslagen; derde Malueu luiks en vierde Dukker rechts. RECORDS EN WIND I *ec - dat op de 200 meter Gré de jjongh natuurlek weer 2e werd in 24.8 Er werden nog twee record-verbete ringen gemaakt, maar in tegenstelling tot die van Buys, is het van deze twee zeer twijfelachtig of zij erkend zullen worden; de stormachtige wind had een te grote invloed op de prestatie. Nadat Fanny Blankers—Koen in de serie 200 meter reeds 41.2 sec. had gelopen en daarmee geëvenaard had het record dat enige weken geleden in de dames interland ItaliëNederland te Brescia had genoteerd, drukten de chronometers in de finales 23.8 sec. voor haar of (we reldrecord sinds 1935 t.n.v. Stella Walsh 23.6). En de Brusselse Nederlander Wes- sels van A.V723 sprong 7.38 meter vèr, 1 cm meer dan de 7.37 van het uit 1928 1 daterende record van Hannes de Boer Maar nogmaals: Zowel Fanny als Wessels hadden een zeer sterke wind in de rug hetgeen uiteraard op de pres taties van invloed was, zodat we met twijfel moeten afwachten of de KNAU de nieuwe records zal erkennen. Overigens kan Nederland voorde vijf- kamp van Fanny Blankers tydens de Eu- roóese kampioenschappen (22-27 Aug.) ïe Brussel gerust zijn. Tjn aanzien van de t wee loop- en de twee springnummers „l it al Fanny heeft dat optimis- was men dat a -p. on rviptpT* Vinr nip volledig gewettigd. De meter nor den won zij zonder concurrentie m 11.2 sec en de 200 meter dito zonder stryd in 23.8 sec.; op de beide. "ïïmfetzeMe 2y in uitstekende vorm te zpn. 1Hetzeime geldt voor de springnummers. in het vèrspringen stond haar titel a kon eerste poging vast want ^mand kon haar 5.51 meter ook maar enigszins oe naderen; en in het hoogspringen vond z« het met haar 1.60 meter (10 cm meer dan de rest) welletjes, wat het ook was. Maar dan het kogelstoten?! Het vpl- kamp-onderdeel waarin zij het minst sterk is. Ook hier een bevredigende pres tatie. Want weliswaar zal zij op dit on derdeel in Brussel niet nr. één zijn, maar zjj stoot ver genoeg om haar totaal-over winning niet in gevaar te brengen. Nu was het 11.495 meter; zij heeft wel eens 12 07 meter gestoten maar sindsdien een paar jaar niets meer aan dit nummer ge daan, zodat verwacht mag worden dat haar prestatie nog voor verbetering vat baar is; in ieder geval werd zu nu twee- de, achter de kampioene Jo v. Schouwen -Cramer met 11.71 meter, maar vóór de andere specialisten, van wie zij zelis pré Kamerbeek (11.01) ver achter zich bet. Het was een vermoeiend programma, dat Fanny had af te werken: vèrsprin gen, hordenseries en kogelstoten door eikaar waarna nog series 200 meter op de eerste dag, hoogspringen, horden en 200 meter op de tweede dag, maar een dergelyk dooreengestrengeld program krpgt zij tenslotte ook in Brussel te ver werken, en daarom was dit wel een zeer belangrijke voorbereiding. Wat die vier overwinningen van Fan ny betreft kan nog verteld worden dat op de 80 meter horden mej. Rjjshoüwer 2e werd in 12 sec. en mej. Hendriks 3e voor Ans Koning met 40.93 meter, maar onze tweede internationale Jo Theunis- sen—Waalboer moest de tweede plaats afstaan aan mej. F. Mulder met 37.40 meter, terwijl zjj zelf aan 37.37 kwam. Op kogelstoten zoals gezegd le Jo v. SchouwenCramer en 2e Fanny Blan- kers-~Koen. Het grote huzarenstuk van Buijs op de 400 meter horden. In de serie lootte hij fortuinlijk de gunstige binnenbaan en kwam in de laatste bocht enorm naar voren oni onbedreigd te winnen. Maar in de finale had oud-kampioen Bakels de binnenbaan; hij lag echter bij het in gaan van het laatste rechte eind niet voor, en toch had het nog een nek-aan- nek-eindspnnt kunnen worden, als Ba kels niet over de voorlaatste horde was Ff™ n ,ieP Bujjs de laatste me ters gewonnen en met 55.3 sec. zoals ge zegd een nieuw record. Nr. 2 Wolden- v»nP «ag 58,1 ver achter, 3e werd La" Heellk ,met 59-2 en Bakels wandel- fin ontmoedigd toch nog met h,,'»= ,ee,n e Plaats uit. Buijs' tweede „r,r, ifn1 u 490 meter vlak, gelukte P Pr°centIn de halve finale en oieL'l- binnenbaan klopte hii crasks ais Mahieu en Nusse. In de finale werd net tussen hem en de kampioen De (vroon een enerverende strijd, in de voor nem langere laatste bocht behield Buijs z'jn van de start af genomen voorsprong en zelfs tot op de laatste 20 meter, toen kreeg zijn lopen iets krampachtigs en °P de eindstreep zag De Kroon dan toch zoals in de aanhef reeds gezegd kans om z(jn borst voor die van Buijs te steken. De Kroon ondanks non-activiteit wegens studie toch voor de derde maal kam pioen in 51.2 sec., 2e Buijs in 51.3, 3e Mahieu in 51.9, Dukker in 52.4, 5e Nusse in 53.6 en 6e Smidt in 53.9. Op de zuivere sprint was Jan Lammers heer en meester. Dat was reeds in de series en de halve finales gebleken. Zes groten kwamen in de finale aan de start, een keur van beste lopers moest in de zif tingen voor de super-klasse wijken. De Hagenaars hoopten nog op Jan Kleijn, die zelfs in de halve finale nog niet vol-uit had behoeven te lopen; maar tegen deze in zeer sterke vorm stekende Lammers zag ook Kleijn, pas van ziekte hersteld, geen kans om zijn titel te behouden. Een enerverende finale, drie valse starts: Jo Zwaan, Lammers en Kleijn (hoewel de sec. en de sterke opkomende ster Puck Brouwer 3e in 25.1 sec. vóór Locs v.d. Mejjden en Francien Kulcker. dat in het vèrspringen Loes v.d. Mejjden en Nel Vos resp. 2e en 3e werden met 5.33 en 5.275 meter en dat in het hoogspringen vier dames op 1.50 meter kwamen na melijk in de volgorde 2 Hillbrandie, 3 Van Ovost, 4 Van Djjk, 5 Ceelen. Laten we nog even in het aantrekke lijke gezelschap der dames-alhleten blij ven. Nu Fanny dus (wegens de vijfkamp) niet op de daarin niet opgenomen 100 meter uitkwam, werd deze sprint een geheel open strijd. Meisjes die verleden jaar een veelbelovend groot-millieu-de- buut maakten, zonls Tini Quick en Nel- leke Vos, blijken dit jaar niet verder te z(jn gekomen; andere die dit jaar opko men zoals de rijzige sterke Puck Brou wer en de kleine Nel Btich, blijven voor lopig nog op het tweede plan. Grè de Jongh won de 100 meter in 11.9 see., 2e Xenia Stad—de Jong in 12 sec., 3e Puck Brouwer in 12.2 sec., 4e, 5e en 6e de da mes Janmaat, Vos en Scheepsbouwer. De technische nummers bij de dames leverden verrassingen op. Op discuswer pen verloor Ans Panhorst—Niessink haar titel, die zij reeds lange jaren voert, aan Willy Pasma met 37.43 meter, terwijl Cor Aafjes met 36.755 tweede werd. Op. speerwerpen was de titel natuurlijk weer 37.S sec., Lataster 16.4.6. Vorstenbach 16.16.8, De Louw 16.19.2. De Jong 16.19.2. V'. d. Zande 16.20 6. Op de 3000 meter hindernis-loop won Jonkers in 10 min. 16.4 sec.; Van Zeeland, .die steeds met hem de leiding had gedeeld moest in de laatste ronde lossen, perste 'er nog wel een uiterst scherpe eindsprint .uit. maar was daarmee juist iets te laat: 110.17.8; Linssen, v. Ede en Verhoek* wer den met grote achterstand 3. 4 en 5. Slijkhuis nam niet deel aan de 1500 meter en dat was dubbel jammer. Aan vankelijk waren van die 1500 meter voor Zaterdag 2 series 'en voor Zondag de finale geprojecteerd. .Maar kort na die finale moest Slijkhuij de 5.000 meter lo pen en dus paste hij voor de 1500 m. Van het grote aantal ingeschrevenen kwamen er echter maar zo weinig aan de start. een mooie tijd zou dat duel hebben kun nen opleveren. Helaas, het mocht niet zo zijn. Harting kampioen in 3.56.4. 2e Jansen in 4.5,4, 3e van Ras in 4.7.8. 4e Hochsten- bach in 4.9.6, 5e Geuzebroek in 4.10.4 en 6e Rovers 4.10,6. Slijkhuis en Lataster namen tegen en voor de wind afwisselend en eerlijk-ver deeld de kop op de 5000 meter na zich ge tweeën al aanstonds vooraan het peloton te hebben genesteld; na 3'i van de 1214 ronden hadden zij het veld al los gelopen, alleen de jonge H. v. d. Veerdonk wilde met alle geweld in het spoor van de twee groten blijven, wat meer moedig dan ver standig was. Met nog 6 ronden voor de boeg moest hij eindelijk toch los laten, hij werd toen geleidelijk aan door het pelo ton ingelopen al strompelde hij nog bijna 3 ronden (tegen de wind in met beide han- Alles wat er voor haar te lopen viel, won Fanny BlankersKoen natuurlijk weer; en haar superioriteit blijkt wel duidelijk uit deze voorsprong reeds halverwege de 80 meter horden. at'hleten meenden dat. het de derde keer wéér Zwaan was....)..En tóch vielen de vierde keer alle zes midden in het schot. Lammers nam direct een voorsprong en won met duidelijk verschil. Kleijn zag zelfs voor de 2e plaats geen kans: twee jongeren, verleden jaar als juniores de sprint-sensaties van de kampioenschap pen te Den Haag, wezen hem terug. Lam mers kampioen in de uitstekende (door de wind gesteunde) tijd van 10.5 sec., 2 Saat in 10.7, 3 Holst in 10.8, 4 Kleijn in 10,9. 5 Jo Zwaan (broer Jan niet meer op de horden maar in de vlakke sprint waar evenwel gauw uitgerangeerd) in 10.9 en 6 Van Erp in H sec. Ook de 200 meter was zéér duidelijk voor Lammers die al in gewonnen positie de bocht uit kwam: 21.8 sec., 2 de jonge Greep in 22,1, 3 Kleijn in 22,2, 4 Schuiling 22.7, 5 Ruiters 23.1 sec. Op de no meter horden een felle strijd tussen kampioen v. d. Hoeven en Broeken, die pas na de horden be slecht werd: Van der Hoeven behield zijn titel in de zeer goede tijd van 14,9 sec., 2 Broeken 15,2, 3 Schuiling 15,8. Een van de grote sensaties was de ver pletterende nederlaag van de kampioen Kist op de 800 meter. Reeds in de halve finales had hij moeite om zich te plaatsen en moest hij Knop, Van Kreuningen en Rem vóór laten. Wel nam hij in de finale resoluut de kop en trachtte toen het tem po te drukken, maar een voor een scho ven zijn concurrenten hem voorbij; reeds na 600 meter bengelde Kist ver achteraan. Aan de kop wisselden Wolsink, Meijborgh en Van Kreuningen elkaar hard trekkend af. de eindsprint g;ng tussen Van Kreu- mngen, die iets voor lag, en Wolsink; pas op de laatste meter wist Wolsink met een enorme stoot zich als e.erste over de finish te 0n ,det was voor de jury een moeilijke puzzle. Zowel voor Wolsink als voor Van Kreuningen werd 2 min- 0,4 sec. afgedrukt en Wolsink werd eerste ge plaatst, Rem 3e met 2 min. 1.3 sec.. Meij borgh en Knop 4e en ge beiden 2 min. 2,9 sec. Op de 10 km. daags tevoren was La taster heer en meester geweest. Na 9 van de 25 ronden deelde hij reeds de eerste lap uit en vervolgens dubbelde hij alles wat j er van het veld in het verloop nog over bleef, alleen nr. 2 Slegt uitgezonderd. La taster 33 min. 3 sec.. Slegt 33.23.8, Bam berg 35.4.8, Finken 35.44.8. Koopman 37.31. Hoogspringen leverde drie gelijkwaar- digen op, allen met 1.75 meter. Het aan tal foutsprongen besliste als volgt: 1. J. v. d. Meulen, 2. L. Dukker, 3. A. Keizer. Ver springen was zoals reeds eerder gerele veerd voor Wessels met 7.38 meter, Leeu wenhoek 7.15, Naaktgeboren 7, Herberts 6.89. De Roy 6.795, Symons 6.695. Vanzelf sprekend zegevierde Cor Lamoree voor de elfde maal op polsstokhoogsprin gen en wel met 3.80 meter, Swart 3.50, Gieske 3.40. Een prestatie van internatio naal gehalte verrichtte v. Egmond, die zijn zoveelste kampioenschap op de hinkstap- sprong veroverde met de onbedreigde af stand van 14.36 meter; tweede Lourens 13 72. derde Pallessen 13.18. Aad de Bruijn, still going strong, ver overde bij het discuswerpen zijn 32ste „technische" kampioenstitel met 43.87 m., Derichs werd tweede met 41.31 en Fikkert derde met 41.13. Maar Derichs behaalde bij het kogelstoten een verrassende revan che' hij werd kampioen met 14.05 m.. De Bruijn moest met de tweede plaats genoe gen nemen: 13.625, Van Bommel 3 met 13 29 Kluft 4 met 13.24 en Houtzager 5 met 13 07. Diezelfde Houtzager sleepte echter op kogelslingeren de titel in de wacht: een uitstekende afstand van 53.76 m hier werd De Bruijn 2 met 49.43, Ver steeg 3 met 43.91. De titel op het speer werpen was ook al voor een „abonné" en wel Lutkeveld met 60.20 m., Versteeg werd 2 met 58.06, Hoornkamp 3 met 57.90 en Fikkert 4 met 56.47. Een mannetjesputter! De P.S.V.-er A. Moons komt als winnaar t>aii de Marathon-loop over ruim 42 km. terug op de Nenijto. De uitslag luidde: 1. A. Moons (P.S.V.) 2 uur 58 min. 12 sec.; 2. W. van Rijn (Trekvogels) 3 uur 2 min. 29 sec.; 3. M. Poelgeest (Blauw-Wit) 3 uur 8 min. 19 sec.; 4 F v. d. Berg (Adelaar) 3 uur 10 min 18.8 sec.: 5. A. v. d. Neut (Tion) 3 uur 14 min. 54.8 sec.; 6. P. van Bovene (D.O.S.) 3 uur 17 min. 18.4 sec.; 7. J. Poelsma (Vitesse); 8. C. van der Dool (A.S.V.); 9. J. Haselager (W.V.G.V.); 10. H. Vos (Trekvogels). Onbetwistbaar bleek Jan Lammers de sterkste sprinter, hier wint hij met duidelijk verschil de 100 meter. Aan zijn rechter hand v.l.n.r. vierde Jan Kleijn, derde Ben Holst en tweede Theo Saat. den in de zijde....) in z'n eentje rond en 1000 meter voor de finish moest hij zijn overmatige inspanning bekopen met 'n to tale ineenstorting languit en volkomen uitgeput tegen de sintels waar dokter, verplegers en brancard aan te pas moes- Jonkers, de kampioen op de 3.Ö00 rn. hindernisloop, neemt voor de laatste keer de gebarricadeerde 7-m.-sloot. dat Zaterdag reeds m plaats van de series ten komen (gelukkig kwam hij later onder ineens de finale gelopen werd. Nu werd rust en medische behandeling weer bij de enorm vooruit gaande Hans Harting zyn positieven). Het duel Slijkhuis -Latas- kampioen. En een volwaardig kampioen. L f werd 4 ronden voor de finish beslist, Verleden jaar sloeg Slijkihuis hem metltoen g;ng Wirn vrVlopen, steeds meer, bij 4 min. 0.4 sec. tegen4 min. 3 sec.; maar de laatste rOnde*100 meter en vergelijk dat Harting's tijd nu 3 min. 56.4 sec. bedroeg- Dat scheelt nogal was en 't zou stellig een interessante strijd zijn geworden. Verleden jaar schreven we na de nationale kampioenschappen: Wim Slijkhuis hoeft nu nog niet beducht te zijn voor Harting, maar die tijd kan ko men. Nu is het de tijd, dat Harting een ernstig concurrent voor Slijkhuis is. Waarschijnlijk zou Slijkhuis wel weer kampioen geworden zijn, maar hij zou er voor hebben moeten vechten. En welk na een hartveroverende eindsprint (of het een 400 meter was) ging hij met ruim 150 meter verschil op Limburgse Jef door de finish. Intussen had op 600 meter de nieuwe lange-af stand-crack-,.lilliputter" Janus v. d. Zande een poging gedaan om uit het peloton te brenken, maar daar was men waakzaam en in het eindsprintje moest v. d. Zande (voor wie de 5 km. overigens niet de juiste afstand is) met de zesde plaats genoegen nemen. Slijkhuis 15 min. ja, de grootste verwachtingen had men van Sommer. de, Franse rijder, die zowel in de 500cc-klasle als in de renwagen^f- deling verreweg de snelste trainings?!- den gemaakt had. Maar na die hele snelle ronde was zijn versnellingsbak kapot ge gaan.... Sommer reed met veel bravour zouden zijn wagens het Zondag volhou den? Maar behalve Sommer waren er nog een aantal coureurs van naam, die een mooie kans' maakten de begeerde Grote Prijs van Nederland te winnen. Daar had ie allereerst de Argentijn Juan Fangió het fenomeen, dat ,d°or zijn re gering en begeleid door speciale radio- en pers-mensen van de ene Grand Prtx naar de andere trekt. Daar had je verder de twee coureurs van Stal Ferrari Luigi Vil- loresi en Alberto Ascari, die verleden jaar op Zandvoort de race in hun zak hadden. Nee, Sommer kreeg de wedstrijd niet cadeau Lezers, de Grote I*rWs van Nederland Is een der meest sensationele races van dit seizoen geworden. Spannend van het allereerste begin tot aan de uiterst fel- omstreden eindspurt. De start De Argentijnen in hun donkerblauwe Dp de auto-races te Zaudvnnrt vinna Maserati's met gele motorkappen namen C auw C *mavoort vloog direct de kop> gevoigd door Sommer en %n fwSarage-houder uit Clermont Ferrand, Louis Rosier, lieeft met z,jn '2, .er Talbot zonder compressor, de Grote Prijs van Nederland voor automo reien gewonnen, die Zonda" j.l. op het Circuit van Zandvoort ten aansc ïouwe van 40 a 45.000 toeschouwers werd verreden. Rossier was een der mins opvallende rijders en reed de wedstrijd regelmatig en precies volgens ie door hem en zijn helpers opgezette plan, namelijk zonder één enkele pi sstop. Negentig ronden van 4193 meter, dus 377,37 km aan éen «tuk. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 123,32 km/u. Hij verdiende hiermee een geldprijs van vijf duizend gulden, die hij echter hoofdzake lijk aan de fabriek zal hebben moeten afdragen. vi^Rosferï ^^^^'W^^e^zlhiTnefsfe bezorgde hem® een moSe'startp^ats^naast de Italiaan Villoresie op de tweede ri bii 'J het tanken de wagen van de Argentijn Gonzales in brand. Villoresi. Het was een genot te zien hoe de Zuid-Amerikaan, rijdend met veel durf en élan, wegliepen van Sommer, rustig in zijn fraaie lichtblauwe wagen, gevolgd door de enthousiaste, ervaren Italiaan Villoresi in zijn korte, kersrode Ferrari 1!4 liter met compressor. Maar ondanks het feit, dat mijn stopwatch 1 .minuut 52 seconden voor Fangio's derde ronde noteerde, hetgeen wil zeggen, dat deze ex-buschauffeur met een vaartje van meer dan 134 km/u over het circuit daverde, kwam Sommer dichterbij. Eerst passeerde hij Gonsalez, de tweede Argen tijn, en daarna nam hij de kop, om on- middelijk een flink stuk voor de Argen tijnen te gaan liggen. Intussen was ook Villoresi tot de aan val overgegaan en na 15 minuten was de stand: Sommer, (131.6 km/u) Fangio, Vil loresi, Gonsalez en achter dit wilde kwar tet: rustig diep in de cockpit van zijn ren- wagen gedoken: Louis Rosier met een halve minuut achterstand, •x De Argentijnen kregen van hun pit het teken: opendraaien. Steeds wilder vlogen de geel-met-blauwe wagens door de boch ten, af en toe het duinzand hoog opstui vend. Bij een schuiver verloor Fangio enig terrein, maar Gonsalez gooide er een schepje op zodat na 20 ronden de stand als volgt gewijzigd was: 1 Somer (132 km/u) 2 Gonsalez, 3 Fangio, 4 Villoresi, 5 Rosier. Sensatie En toen beleefden we de eerste sensa tie. Fangio's wagen begon vreemd te slin geren. Bij het voorbijrijden maakte de Argentijn een handbeweging in de rich ting van zijn rechter-achterband en bij de volgende ronde stopte hij. Vlug werd een nieuw wiel omgelegd, maar tot ieders verbazing trok Fangio zijn handschoenen uit. Men beweerde, dat hij „wegens een lekke benzinetank" de strijd gestaakt had. Naast me op de perstribune zat een Argentijnse radio-reporter, die huilend en weeklagend de talrijke aanbidders en aan bidsters in Rio de Janeiro vertelde, dat hun eigen Juan, hun afgod, was uitge vallen. Maar zij zouden nog meer horen. Veel meer! Sommer houdt de kop Nu ontbrandde opnieuw een felle strijd tussen Gonsalez en Villoresi. De Argentijn moest een dubbel gevecht leveren, terwijl de Italiaan van plan was de leiding te nemen, voordat hij ëenoodzaakt was aan zijn pit te stqppen voor nieuwe banden handen. Intussen sloegen de vlammen hoog over de pits. Brandweermannen met handblus-apparaatjee spoten hun schuim in de vuuurmassa. Langzaam, heel lang zaam doofden de vlammen. En toen.... monteerde men nieuwe banden, men poetste de geroosterde renwagen wat op en onder luid applaus vertrok Gonsalez weer! Hij lag op de achtste plaats. Op nieuw huilde de Argentijnse radio-repor ter. De kans op een overwinning van de geel-blauwen, die zich „Equipo Argentine Achille Varzi" noemden, was verkeken, maar de eer was gered. Diet een zwart geblakerde wagen, vreemd grommend en j r r "I 1 gcUIdACi tlC W ugLllf V 1 Cvllltl en benzine. En terwijl uonsalez zijn voor- zeker njet uiterst snel meer, vervolgde sprong vergrootte, maakte hij het gebaar1 naar zijn mecano's: „Ik kom de volgende ronde buurten", hetgeen hij ook deed. Maar ziet: Villoresi stopte eveneens. In tussen joeg Sommer met enorme snelheid aan de kop. Toen Gonsalez en Villoresi de strijd hervatten, was de situatie aldus: 1 Sommer, 2 Rosier, 3 Etancelin (alle drie op Talbots) 4 Villoresi en 5 Gonsalez. Dat was omstreeks de dertigste ronde, dus op 1/3 van de race. Het publiek was wild enthousiast en be loonde Sommer met een spontaan applaus, toen hij voor nieuwe banden stopte, zelf een hamer uit zijn wagen haalde en een nieuw achterwiel omlegde. Het verwon derde niemand, dat Villoresi en Gonsalez de Franse veteraan Etancelin, in zijn vrije tijd textiel-fabrikant uit Rouen, voorbij reden, zodat de stand na de 35ste ronde was 1 Sommer, 2 Rosier, 3 Gonsalez, 4 Villoresi, 5 Etancelin, 6 Ascari. Sommer stopt 't Ging verschrikkelijk hard. En toen kwam er warempel weer een sensatie. Sommer stopte. Maakte een moedeloos gebaar naar zijn motor. De kap ging er haastig af. Sommer hielp ook hier weer zelf. Maar 't bleek erg. Heel erg. Sommer's Talbot werd wegggeduwd En toen zat. dus Rossier aan de kop. Dat merkten we toen pss. Zo onopvallend had hij gereden. We hadden steeds naar de Argentijnen gekeken. Naar de Ferrari- jongens. Naar Pnns Bira met zijngele renkapje en zijn snerpende Alfa. Na de 45ste ronde, op de helft van de race, lag Rosier aan de kop gevolgd door Gonsa lez, Villoresi, Etancelin en Ascari. Na hem lagen nog in de race. Prins Bira, IVhite- head op Ferrari. Murray en de Belg Claes op zijn gele Talbot. Vuurzee aan de pits Opnieuw begon er een hevig offensief in de kopgroep. En toen kwam plotseling Gonsalez aan zijn pits. Waarom hij stopte, weet ik niet. Ik kreeg de indruk, dat hij zijn -wagen door Fangio wilde laten stu ren. Plotseling zagen we een klein vlam- metje bij de uitlaat. Dat vlammetje groe.-1 Plangzamer. De populaire Ken de tot een vuurzee Een monteur in een bekfeend om zijn Tulpen Rallies, blauwe overall holde weg, zijn bro-ekspijo /vnariui «laats domfflpn F.pn «niiocfo erhnnt. bczetle. de öeroe piaais. Gonsalez zijn verloren race De stand aan de kop was: 1 Rosier (Tal bot), 2 Villoresi (Ferrari), 3 Etancelin (Talbot), 4 Ascari (Ferrari). De vraag was nu: hoe lang houdt Etancelin zijn plaats? Niet lang, was het antwoord, want de blauwe kar begon hevig te ro ken: een olieleiding had er genoeg van gekregen. Etancelin's wagen verdween, waar al zoveel andere verdwenen waren. En toen begon het te regenen. Te gieten en de baan werd glad. Villoresi maakte een pirouette, maar walste netjes verder. Nu vroeg iedereen: kan Rosier de race uitrijden zonder te stoppen? Voorbeeldig; gesteund door zijn pits, die hem iedere ronde op een bord dui delijk aangaf op welke plaats hy lag, hoe groot zyn voorsprong op nummer twee was en hoeveel ronden hij nog te rijden had, reed Rosier rustig, zijn ban den sparend, met 1)4 minuut voorsprong aan de kop. Rosier had zich niets aan getrokken van al de sensaties, van al het vuurwerk om hem heen. Rosier had regelmatig zijn ronden gedraaid en zelfs op de moeilijke Hunzerug had hy niets bijzonders laten zien. Zo kwam ook het einde, ondanks de verwoede pogingen van Villoresi en As cari om hem nog te pakken. Voor de Ferrfaris is deze Grote Prjjs stellig een succes, want zij eindigden als tweede, der de en vierde: Villoresi. Ascari en Peter Whitehead, die zijn privé-wagen reed. Voor Rosier is deze model-gereden race een waardig opvolger van zijn éclatante overwinning te Le Mans, waarbij hij 22 uren achtereen aan het stuur zat en won. De 500 cc-race De 500-cc race, die aan de Grote Prijs vooraf ging, is een vinnige strijd geworden tussen de Engelse rijders Parker en Dry den nadat Sommer, die ver aan de kop lag, wegens motorstoring moest uitvallen. Curly" Dryden (Curly genaamd, omdat hij zo kaal is als een biljart-bal) heeft een hotel in de buurt van Oxford, en won de race met het mooie gemiddelde van 114.87 km/'u. David Parker in zijn Parker Special was een fractie van een Voor de Marathon-loop over 42.195 m. om het kamioenschap van Nederland kwamen 27 deelnemers aan de start. Bij hen mankeerde de kampioen en favoriet Overdijk (AAC), die bij de keuring niet geheel hersteld bleek van een griepje en zo werd uitgeschakeld voor de titel waar mee hij zijn laatste wedstrijdjaar had willen besluiten. Voor „opa" Weij uit Apeldoorn gold zijn 60-jarige leeftijd als een onoverkomelijk bezwaar. Tussen de andere nummers door ver trok de karavaan „slaven van de weg" van de Nenijto, aangevoerd door Van Rijn (Trekvogels) later door Derichs (G.A.C. H'sum). Op de gehele route door Rotterdam had de Rotterdammer Van Bo vene (D.O.S.) de leiding gehad samen met de A.P.G.S.-er Westerhof, op 100 m. gevolgd door een groep van 17 man. Het veld ging zich toen spreiden, de laatsten kwamen al een km. achter te liggen. Na 10 km. vormden Westerhof, Van Rijn, De Groot (S.V.V.), Werdmölder (A.A.C.), Moons (P.S.V.) en Van der Berg (Adelaar-Vught) de kop; Van Bovene was vrij ver afgezakt maar kwam 5 km. verder toch weer op 100 m. van de lei ders. Bij het keerpunt (dus halverwege) te Zevenhuizen bij het viaduct naar Moor drecht was de kopgroep: De Groot, Van Rijn, Moons en Van der Berg, op 500 m. Westerhof en Werdmölder, op 700 m. Van Bovene. Met de harde wind pal tegen werd het een zware strijd. Van der Berg raakte deerlijk vermoeid maar met onverzette lijke wil kon hij zich na een inzinking toch weer bij de leiders voegen. Aan de kop loste men elkaar goed af en Van Rijn maakte de beste indruk al durfde hij kennelijk geen uitlooppoging aan. Tegen de 30 km. kwam ook nu weer het critieke punt. De Groot kwam in moeilijkheden en ging gewoon wandelen maar zette toch door, Van der Berg viel weer uit de kopgroep maar andermaal liep hij zich er na enige kilometers toch weer in. Er kwamen uitvallers, ook in de eerste gelederen: De Groot ging er uit, Westerhof eveneens en dat was even na Nieuwerkerk (28 km). Toen de stad Rotterdam (36 km) weer bereikt was, ging Moons van zijn kopge- noo.t Van Rijn weg. Het was opvallend hoe gemakkelijk de P.S.V.-er in deze zware laatste kilometers üep. Pas 1 km. verder was hij reeds 1 minuut voor en regelmatig vergrootte hij zijn voorsprong. Uiterlijk nog zeer fris legde hij de route door Rotterdam af en het was zelfs in sterke stijl dat hij de Nenijto-baan op kwam voor een laatste ronde. Een goede overwinnaar! De Nederlandse athletiekploeg (heren) voor de drielandenwedstrijd tussen Ne derland, België en Frankrijk, die op Zon dag 30 Juli in Treebeek wordt gehouden, is als volgt samengesteld: 100 meter: Lam mers (A.V. '45). en Saat (Vlug en Lenig); 200 meter: Lammers en Jo Zwaan (A.A.C) 400 meter: Hofmeester (Pro Patria) en De Kroon (A.A.C.800 meter: Wolsink (Parthenon) en Van Kreuningen (Trek vogels); 1500 meter: Slijkhuis (Trekvo gels) en Harting (A.A.C.) 5000 Lataster (Avon) en Van Zeeland (O.S.S. l9^")' 3000 meter steeple chase: Jonkers (Ble- rick) en Huizinga (Vitesse); 110 meter horden: Van der Hoeven (Lycurgus) en Broeken (Kunst en Kracht), 400 meter horden: Buys (Tempo) en Bakels (A.A.C.) verspringen: Wessels (A.V. '23) en Leeu wenhoek (Vlug en Lenig); hoogspringen. Keizer (A.V. '23) en Van der Meulen (Parthenon); hink-stap-sprong: Van Eg- mond (D.E.M.) en Lourens (Kometen); polsstokhoog: Lamoree en Swart (beiden Haarlem); speerwerpen: Lutkeveld (AP. G.S.) en Vorenkamp (Vlug en Lenig) discuswerpen en kogelstoten: Derichs (Swift) en De Bruvn (Vlug en Lenig); kogelslingeren: Houtzager (P.S.V.) en De Bruyn (Vlug en Lenig); 4 x 100 meter estafette: dqze ploeg wordt ter plaatse samengesteld uit de volgende vijf sprin ters: Lammers, Saat, Jo Zwaan, Holst (A.V. '26) en Kleyn (Vlug en Lenig); 4 x 400 meter estafette: déze ploeg wordt ter plaatse samengesteld uit de volgende vijf athleten: Hofmeester. De Kroon, Buys Mahieu (Vlug en Lenig) en Nüssé (A.A.C.) Bakels: kampioen 1949 op de 400 me ter. In de finale bjjna nek-aan-nek met de nieuwe kampioen Buijs valt hij over de voorlaatste horde. Doffe berusting en dan hevig gemok in zichzelf. De teleur stelling over zo bittere tegenslag doet een ogenblik een woede in hem opweljen. Maar ai gauw vermant hij zich, En dan gaat htj wel tweemaal nóg eens naar Buijs toe om hem de hand te schudden en te feliciteren. Sportief! Keurig! Slijkhuis bij een praatje aan de pers tribune als dan tóch de finale 1500 meter op de Zaterdag is gehouden: „Ja, als ik dèt geweten had't Is jammer. Maar ik had nü geen spullen bij me". Smidt na de 400 meter vlak waarin hij door vijf concurrenten kansloos naar de laatste plaats is verwezen: breeduit op het middenveld compleet met druilsnor- retje en teddybeermascotte. En tranen met tuiten huilen. Wat een verdriet. Van de Veerdonk: een moedige jon gen, die droomt een Slijkhuis te worden maar het niet is. Wil toch het spoor van de grote Wim blijven volgen en bekoopt dat met een levensgrote inzinking waar aan hij tenslotte ten onder gaat in een totale ineenstorting; valt eensklaps lang uit in de bocht half in het gras half in de baan. Meer moedig dan verstandig. Blijft bewusteloos liggen. Dokter, ver plegers en brancard. Rust en medische behandeling. Komt eindelijk weer bij. Het leergeld moet soms hard betaald worden. Hopelijk een goede les zonder scha delijke gevolgen. Fanny (tout court): bijna even druk met handtekeningen uitdelen als met sporten, de grote favoriete van jong en oud. De tribunes: afgeladen met naar schatting 15.000 toeschouwers. Tijdens de athletiekkampioenschap- pen van Italië, welke te Rome werden gehouden, verbeterde Consolini zijn Europees record discuswerpen met een worp van 55.47 meter. Het oude record stond sedert 10 October 1948 op 55.33 meter, gevestigd te Milaan. en mouw in vlammen. Een collega schoot naar hem toe, doofde het vuur met zijn BERT PRINSEN GEERLIGS In de eerste ronden tijdens de auto-races te Zandvoort, toen het veld nog bij elkaar lag, was het vooral in de bochten dikwijls passen en meten*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3