MGR. F. B. FILBRY f Lusteloos Het groene Maasland ontving de fietsers cartonfabriek Persoonlijkheid en apostolaat flarden Plebaan van de Haarlemse basiliek Ondanks regen doelbewuste viering oj „De Hemelbergh McCIoy over de verdedi ging van W. Duitsland Bliksem doodde arbeider De Brabantse Driedaagse Ned. Radio-Unie is kost baar apparaat Michael Howard wordt vastgehouden 36 Doden bij vliegramp MAANDAG 24 JULI 1950 PAGINA 7 WEER DE ONBEWAAKTE Diesel reed auto aan DE AGENDA VOOR V. N.- ASSEMBLEE ....hangerig, loom? Dat ellendige gevoel ver dwijnt met één of twee: RAVENSTEIN IN FEESTTOOI Verbroedering in Den Bosch UITSLAG STUDIE PRIJSVRAAG SCHADE RUIM f 1,5 MILLIOEN De grootste en de beste! M'Trrfrj DE TRAP WAS DUIDELIJK ZICHTBAAR Door A- HRUSCHKA (Van onze correspondent) Weer is er op een onbewaakte overweg* een botsing geweest tussen een trein en een auto. Ook ditmaal vielen er geen do- den te betreuren, wel twee gewonden. Een vrachtauto uit Delft werd Zondag middag. omstreeks kwart over één, op de onbewaakte overweg aan de Hilse- straat te Pindorp. onder de gemeente Wouw in Noord-Brabant, gegrepen door een uit de richting Roosendaal komende Dieseltrein. De wagen, die de overweg al bijna gepasseerd was, werd geheel aan flarden gereten. Uit de brokstukken wer den de beide inzittenden gewond tevoor schijn gehaald en naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht. Het waren de bestuurder C. R. uit Den Haag en de ex pediteur Th. K. uit Delft, de eigenaar van de auto, die naast de chauffeur zat Zij konden, na in het ziekenhuis „Charitas" verbonden te zijn, naar huis terugkeren. Het treinverkeer had ca drie kwartier vertraging. De Diesel werd licht beschadigd en de railleerde niet. Op dezelfde overweg ver loor de directeur van de K. A. in het bis dom Breda vorig jaar zijn leven toen een stoomtrein zijn door hemzelf bestuurde auto vermorzelde. Ook Zondag heeft de bestuurder de Dieseltrein niet opgemerkt ofschoon op het moment van het fatale gebeuren het buiige weer juist gunstig was. Het ongeluk had evenwel veel erger kunnen zijn, want 's morgens waren met de vrachtauto verkenners vervoerd. Op 67-jarige leeftijd is Zaterdag middag in de pastorie van de Kathe drale Basiliek van St. Bavo te Haar lem plotselling overleden Mgr. F. B. Fil- bry, Geheim Kamerheer van Z. H. Paus Pius XII, Proost van het Kathe draal Kapittel in het Bisdom Haarlem en sinds 1936 Plebaan van de Haar lemse Basiliek. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur stond de Plebaan op het punt om per auto naar Naaldwijk te vertrekken, waar hij Zon dag een predikatie zou houden. Bij het afdalen van de trap in de pastorie werd hij door een hartverlamming getroffen, waaraan hij vrijwel onmiddellijk over leed. Kapelaan P. Bottelier, die de Ple baan uitgeleide deed, wist hem nog te ondersteunen en kon hem ook nog tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Mgr. Franciscus B. J. M. Filbry werd op 29 Juni 1883 te Leiden geboren en op 13 Augustus 1907 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Waddinx- veen, Delft (parochie van de H. Hippo- lytus) en Den Haag (parochie van de H. Agnes). In Februari 1926 werd hij tot pastoor benoemd in de parochie van O L. Vrouw Koningin des Vredes in de Pijnackerstraat te Amsterdam. Na tien jaar in de hoofdstad gearbeid te hebben werd hij op 18 Januari 1936 tot Plebaan van de St. Bavo-Basiliek in Haarlem be roemd. Ere-Kanunnik van het Kathe draal Kapittel werd hij op 15 Augustus In een radio-interview heeft de Ame rikaanse hoge commissaris in Duits land, John Mc Cloy, op de vraag of, in geval van een aanval uit het Oosten op West-Duitsland, Amerikaanse troepen het land zouden verdedigen zonder de hulp van Duitse militaire contingenten, ge antwoord: „Er zijn in West-Duitsland geen mili taire contingenten en wfj zijn niet bezig er te vormen. Ik neem aan, dat vele Duitsers bereid en verlangend zouden zijn bij eventuele agressie hun land te verdedigen, indien hun daartoe de gele genheid zou worden geboden. Ik spreek niet over herbewapening van Duitsland of over enig pendant van de door de communisten opgebouwde „volkspolitie" in Oost-Duitsland. „Ik ben tegenstander van het her stel van het Duitse leger, maar inge val van een aanval als in Korea heeft plaats gehad, geloof ik, dat het heel moeilfjk zou zijn de Duitsers het recht cn dc middelen om bun eigen bodem te verdedigen te ontzeggen". Een der laatste opnamen van plebaan F. Filbry 1939, Kanunnik op 17 November 1941, Proost van het Kath. Kapittel in Juli 1946, terwijl op 12 Mei 1947 zijn benoe ming volgde tot Geheim Kamerheer van Z H. de Paus. Op de agenda voor de in September a.s. te houden zitting van de algemene ver gadering van de V. N. staan 62 punten, waaronder de „kwestie van de onafhanke lijkheid van Korea", de toekomst van Eritrea, de status van Jeruzalem en het aanwyzen van een opvolger voor Trygve Advertentie Advertentie ter nr. Hoefnagels !n zijn welkomst woord opgetogen zei. En door zijn sfeer en gulheid is Raven- stein ook de climax geworden in deze Brabantse driedaagse. De terugtocht leidde door de gordel va.n groen die ten Zuiden van de ver keersweg Nijmegen—Den Bosch zich uit strekt. Daar was het verrukkelijke ver kennerscentrum Maupertus, daar waren de wonderlijke zandverstuivingen, de bospaden en heidevlakten onder Nuland en Geffen Moe. maar voldaan werd afgestapt op de Bossche Parade, waarna in he* Casino de uitreiking der insignes plaats vond Toen stond de Koninklijke Harmonie weer aangetreden en begon, met de schal lende muziek voorop, die dansende en zingende triomftocht door de binnenstad van Den Bosch. Groningers haakten de arm ih bij Lim burgers, Brabanders en Friezen, Zeeu- __wen, Vlamingen en Twentenaren zon- "~gen broederlijk gearmd van „het zoete" lieve Gerritje, dat naar Den Bosch toe gaat". En Brabants hoofdstad was uit gelopen om dit festijn van vreugde en verbroedering lachend gade te slaan.... (Van onze correspóndent) In het jaarverslag van de Katholieke Radio Omroep wordt erop gewezen dat de Nederlandse Radio Unie een kostbaar apparaat is, mede omdat de Radio Unie tal van taken heeft, welke eveneens door de diverse omroepverenigingen zouden kunnen worden verzorgd. Als het nieuwe radio-bestel ook ten aanzien van de fi nanciering van de Omroep meer rekening kunnen houden met de financiële 10nornie van de omroepverenigingen aUi oïfveel economischer bestel mogelijk z® aldus vermeldt het verslag, zijn, „,:;dt het verslag de nodige aan-\ Tevens wijdt netjende viering dacht aan- waartoe onder meer een K.R.O. jubileum, ,g ge2et prQ_ ledenwerfactie f .leumviering ig reedg Het „Vakblad voor de bouwbedrijven" pleegt ieder jaar een studieprijsvraag uit te schrijven. Dit jaar was als ontwerp een dokterswoning gekozen, waarop 43 inzendingen zijn binnengekomen. De jury besloot de eerste prijs toe te kennen aan het ontwerp van de heer P. de Vries, technisch ambtenaar te Arn hem; de tweede prijs aan de heer G. J. Evers, leraar nijverheidsschool te Roosen daal en de derde prijs aan het ontwerp van iemand, die onbekend wenst te olijven. Een eervole vermelding werd toege kend aan het ontwerp van de heer G. Blom, bouwkundig opzichter-tekenaar te Holten (O.) De ontwerpen zullen op 9, 10 en 11 Augustus worden tentoongesteld in het Bebouw van de Kweekschool, Dintel- straat 60. te Amsterdam- (Z.) Opnieuw moesten In de nacht van Za terdag op Zondag meer dan honderd Groningse brandweerlieden de strijd aanbinden tegen een gigantische vuur zee in een strocartonfabriek Enige van hen waren bezig mei het nablussen van de smeulende stapels stropakken van de fabriek van Beukema te Hooge zand, die Vrijdagavond door bliksem in brand raakten, toen zij moesten uit rukken voor een felle brand in de fa briek van de firma Hooites en Beugema in dezelfde gemeente. Na een verbeten strijd van ruim drie uren kon het vuur bedwongen worden doch men kon niet verhinderen, dat het kapitale gebouw bijna geheel verwoest werd. De schade Advertentie 3uUjjUfS' per rol Op het gezicht van de heer Traumetz spiegelde zich voor een ogenblik verle genheid, Hij keek nog altijd naar zijn vingertoppen en zei: Misschien niet zo helemaal, beste Serena. Je herinnert je mfcschien, dat te Parijs indertijd sprake is geweest van een gemeenschappelijk bezoek aan Ro me... Bij welke gelegenheid lk u onmid dellijk en zeer duidelijk heb verklaard, dat ik die reis nooit zou medemaken in hft gezelschap van mevrouw en mijn heer Camptree. Reeds te Parijs had ik méér dan genoeg van hen. Bovendien heb ik niet de minste lust om voorlopig fip reis te gaan. Jammer! Want mevrouw Camptree is naar G. gekomen juist om ons af te halen voor de reis naar Italië en ik zeg je ronduit, dat ik ze gaarne in hun ge zelschap gemaakt zou hebben. Ik vind die mensen bijzonder sympathiek. Ik niet! Dat verwondert mij inderdaad! De jonge Camptree is een rijk begaafd en op alle gebied zeer ontwikkeld mens, die het heel ver kan brengen. Dat heeft men ons in Amerika duidelijk genoeg ge zegd. Voorts heeft hij zich alle moeite gegeven om genade te vinden in jouw ogen. Dat was mij verre van onaange naam. Dat spijt me. Als lk het geweten had, zou ik u van den beginne af heb ben gezegd, dat hij niet de minste kans heeft. Of naar liefdesbrieven van de onge lukkige Lydia? Onbeschrijfelijke walging maakte zich van hem meester. Zó ver, was het dus gekomen? Met een bitter lachje van diepe ver achting haalde hij plotseling de schou ders op. Ze mochten zoeken en spionneren: niets, niets had hij te verbergen. De Haagse politie heeft een onderzoek ingesteld naar de papieren van de Britse filmregisseur Wagner, die zich Michael Howard noemt en die, zoals bekend, de Rotterdamse mannequin Ankie van Kooy een filmeontract aanbood, dat dooi haar om persoonlijke motieven geweigerd werd. Hij wordt voorlopig vastgehouden m verband met het feit, dat zijn identiteit in twijfel wordt getrokken. Naar men ons van de zijde der politie mededeelde is zijn status die van vreemdeling zonder papieren. Serena had de brief van Hartwig ont vangen en, na hem gelezen- te hebben, 't besluit genomen, Lydia Holzmann on middellijk te gaan opzoeken. Zij had zich snel aangekleed en wilde juist haar kamer verlaten toen haar va der binnentrad. Kolonel von Traumetz was een grote man met indrukwekkend voorkomen. Hij had regelmatige trekken, heldere grijze ogen en nog steeds weelderig, donker haar. Hij had iets strengs, iets gebiedends overz ich; bij de eerste aanblik zag men dat hij gewoon was te bevelen en geen verzet tegen zijn wil te dulden. Trouwens dat had zijn vrouw bij honderd gelegen heden ondervonden, en het dienstperso neel droeg hem wel eerbied, maar geen zweem van genegenheid toe. Dat wist Serena. En toch had die strenge, heerszuchti ge man een tere, kwetsbare plek in zijn binnenste, die hem zijn eigen onbuigza me strengheid tot een foltering maakte: liefde voor ztJn. dochter! "t deed Een groot vliegtuig met naar men ge looft 36 personen aan boord, is ten Zui den van Myrtle Beach (South-Carolina) neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. ZU waren reservisten, die terugkeerden van luchtmanoeuvres (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 7