Het GROTE WAND ELFEEST in Nijmegen begonnen Bijna 7000wandelaars uit negen trokken uit Nill-Mij. en Levensverz. Arnhem Bevredigende omzetten in de detailhandel in Mei mh de ffafd EEN LEGER HOUDT OP TE BESTAAN 1 i If Het weer blijft wisselvallig r Vi Honolulu Night" aan de bar wisselt het accu's monteren af Plechtigheid te Luxeuil Deserteurs voor de Krijgsraad radio-microfoon....! Morgen is het K.?y.L. historie DINSDAG 25 JULI 1950 PAGINA 4 I Besloten tot algehele samenwerking NIEUWE METHODE VOOR BEELDEN IN METAAL INTERN. MARIA-CONGRES TE ROME Ter ere van Ierse heilige JAARBOEK KATHOLIEK ONDERWIJS INVLOED VAN DE PINKSTERDAGEN IMPORTHANDEL IN INDONESIË Newcomers moeten samenwerken IN'DE-ÜOP „LA VIA" VAN BRUNO UGHI OP DE INDEX van Van Nievelt Goudriaan en Cols te Rotterdam. Ik studeerdrank QMOLUUJ EXPORT NAAR ARGENTINIË BEVORDERING VAN DE SURINAAMSE EXPORT Vrachtverlaging voor afgewerkt hout PROV. LIMB. ELECTR. MIJ. Bouwplan centrale nog in studie (Van onze verslaggever). In .grote drommen hebben gisteren de deelnemers aan de vierdaagse 1950, de 84ste, hun Intocht gedaan in Nij megen. Een onophoudelijk komen en gaan was het de gehele dag door in de tuin van de Vereniging, het impo sante gebouw aan het Keizer Karei- plein, waar het secretariaat van de Internationale Vierdaagse Afstands marsen gevestigd is. Heel wat inkt is daar verbruikt voor het inschrijven van de sportieve gasten, want niet minder dan 6753 man zijn gestart dit jaar. In totaal hebben zich 171 groepen opgegeven, waaronder 93 militaire groepen, welke laatste bijna 3000 man omvatten. Dat zij welkom waren, konden zij wel zien aan de vlaggen, welke de Nijmege- naren hun ter ere allerwegen hebben uitgestoken en aan de versieringen en illuminaties, waarmede de stad zich heeft getooid. Het grootst was echter wel het welkom, dat men veertig Belgische tippelaars, leden van het Belgische re giment parachutisten, die boven de Ooypolder langs de Waal van de lucht uit hun entree maakten, heeft bereid. Tienduizenden waren uitgetrokken om hun aankomst gade te slaan. Zwart za gen de dijken rond de polder en de heu vels langs de Ubbergseweg van de men sen en dat terwijl het eigenlijk helemaal niet zo zeker was of de Belgen wel zou den komen, althans per parachute. Reeds 's morgens liep namelijk het gerucht, dat de springerij zou worden afgelast met het oog op de sterke wind. Het optimisme van de tienduizenden echter werd be loond. Tegen 3 uur verscheen een Da kota, die was opgestegen op het vliegveld Evere bjj Brussel boven de OoypoJder en 't loste kort na elkaar tweemaal een tiental parachutisten, waarna ruim een uup later uit een tweede Dakota nog maals twintig soldaten sprongen. Clement Sylverans, een Vlaming uit Mechelen, had de primeur. Hij was het die, zij het dan met slechts enkele secon den voorsprong, als eerste met de Nij meegse bodem in aanraking kwam. Hoe wel de parachute hem, evenals zijn ka- Belgische, Engelse en Franse militairen opgesteld, die na afloop van het impo nerende vlaggevertoon beurtelings het ge weer presenteerden, waarna het muziek- korps van het Commando Luchtvaart- troepen de Brabangonne, de Marseillaise en de andere volksliederen en tenslotte het Wilhelmus speelde. En telkens werd plechtig de vlag van het betrokken land gehesen. Werden deze ceremoniën onder doodse stilte voltrokken, gejuich klonk aanhou dend op toen tenslotte na de parade de putaties van een groot aantal deelnemen de groepen met haar vaandels rond de Wedren marcheerden, een begeesterende manifestatie was dit défilé. Fris en monter trokken zij daar voorbij, de vertegen woordigers van de vele categorieën spor tieve gasten, die deze week logeren in Nijmegen. Jonge meisjes marcheerden tussen douane-ambtenaren en politie agenten; jonge mannen wisselden af met verpleegsters, Marva's en Rode Kruisle- den en dan waren er de stramme mili taire groepen en vele anderen, allen vol levenslust en moed, zoals het pittige mars lied van de Vierdaagse zegt. Even fris als tijdens dit défilé zijn die deputaties met de andere tippelaars van morgen in alle vroegte gestart voor de eerste étappe van de grote trip, die voor hen ligt. oe MEROAAGSE-EERSTE MARSOAG 25 JULI 1950 va u BURG b'tRHOuT N'jmegtn VIERDAAGSE -TWEEDE MARSDAG 26 JULI i30.40-5Q.55km1V^M wiNSSFN AFFfcRnFN 5 km PUIFLUK B tUNINGEN EW'JK 0-55 km HORSiFN borgharen Nij megen HER.NEN LEUR HATÊRT A HULPPOST 3 5 km NAAR 5Q328 V. PELT-PA 50-55 km De besturen van de beide maatschap pijen, die het Nillmij -concern vormen en dat van de Levensverzekering Mij „Arn hem" hebben besloten tot algehele sa menwerking, waarbij eik van de drie betrokken maatschappijen als zelfstan dig rechtspersoon blijft bestaan en de Nederlandsche maatschappij der „Nillmij van 3859" als holding-company op zal treden. Het besluit tot deze samenwerking is genomen in de overtuiging, dat daar door op den duur een nuttiger effect in de bedrijfsvoering als geheel verkregen zal kunnen worden dan waartoe elk der betrokken maatschappijen afzonderlijk kan komen, waarmede zowel de verze kerden als de aandeelhouders gebaat zullen zijn. De Indische Nillmij zal zich voortaan concentreren op Indische zaken, terwijl meraden een eind over de jrond sleurde was die aanraking niet al te onzacht Eén parachutist slechts, een Waal, kreeg enkele benauwde ogenblikken te door staan. Hij kwam n.l. op een prikkeldraad- hekje langs een droge sloot terecht en werd daarna tegen het prikkeldraad aan de overkant gesmakt. Hij zal echter even goed als zijn collega's mee kunnen doen aan de vierdaagse, want alleen zijn uni form liep ealge averij op bij dit onge lukje. Vergezeld door het Nijmeegse Com mando Luchtvaarttroepen en hun be faamde muziekkorps maakten de parachu tisten een wandeling door de stad. Zij zijn overigens niet de enige Belgen, die meelopen in de Vierdaagse. Naast hen nemen nog twee andere groepen Belgi sche militairen deel. Ook de Franse en Engelse strijdkrachten zijn vertegenwoor digd en wel resp. door een groep Alpen jagers uit de Haute Savoye en twee groe pen van de RAF. Tenslotte tippelen in de buitenlandse sector ook nog mee een twintigtal Luxemburgers, een groep Engelse burgers, zes Zwitsers, twee Zwe den en twee Denen. Op het laatste ogen blik meldde zich gisteren ook nog een Zuid-Afrikaan. In totaal doen dit jaar ruim 260 bui tenlanders mee tegen 170 in 1949. Sterk groeiend is dus het internationaal karak ter van de Vierdaagse en niet het minst wel wat de deelneming der buitenlandse militairen betreft. Voor majoor Breu- nese, de leider vAn de marsen, is dit een reden tot voldoening, want een van de idealen, welke hij met de Vierdaagse steeds voor ogen heeft gehad is, de ver broedering onder de legers van Europa te bevorderen. Een hartelijk welkom werd de buiten landse deelnemers ook nog bereid in het stadhuis van Nijmegen, waar zij werden ontvangen door B. en W. En natuurlijk werden gisteravond tijdens de vlaggen- parade op de Wedren en de traditionele opening van de Vierdaagse, de nationale hymnen van elk der vertegenwoordigde volkeren gespeeld. Een boeiend gebeuren is dat elk jaar opnieuw. Nu eens in rijen van acht dan weer van vier droegen jon gemannen en meisjes tijdens deze parade wel vijftig vlaggen van vertegenwoordig de landen, provincies en steden en natuur lijk ook die van de Vierdaagse, een oranje' kruis op een groen veld over de Wed ren, waarlangs de deelnemers en een dichte menigte toeschouwers in carré stonden opgesteld. Langs een van de kanten van het carré stonden stram in de houding Nederlandse, Een jonge Amerikaanse kunstenaar, Calvin Albert, heeft een nieuw procédé gevonden voor het maken van beelden in metaal, zonder het gebruik van een mal. Volgens deze nieuwe methode wor den flexibele metalen platen van een speciale legering in de gewenste vorm aangebracht over een gipsmodel of per manent ijzeren geraamte en dan met een electrisch verhit stuk gereedschap aan el kander gelast. Met behulp van zuren kun nen tinten worden aangebracht. de Nederlandsche Nillmij en de Arn hem zich gezamenlijk speciaal zullen toe leggen op de Nederlandse zaken. In verband met een en ander zal het kapitaal van de Nederlandsche Nillmij worden verhoogd tot maximaal 4.000.000 en zal aan de aandeelhouders van de Indische Nillmij en van de Arnhem de gelegenheid worden geboden hun aande len om te wisselen in aandelen In de Nederlandsche Nillmij, terwijl hun te vens de gelegenheid wordt geboden tot verdere deelneming, zowel als tot vrij willige volstorting. (Van onze weerkundige medewerker) Vacantiegangers hebben vooral in het week-einde de weergoden heel erg tegen zich gehad. Een actieve depressie, die dwars over de Noordzee naar Denemarken is getrokken, was daarvan de schuld. Het onweer was Zondag dan ook weer niet van de lucht, en het regende maar door vooral in het Noorden van het land. Gro ningen meldde dan ook 45 mm. in 24 uur tijds en Leeuwarden 31 mm. Achter de depressie heeft zich een koe le stroming over West-Europa uitgebreid. Aangezien de luchtdruk bij de aanvoer flink is gestegen, terwijl de barometers in de buurt van IJsland en ook in Scandina vië een lage stand aanwijzen, moet wor den verwacht, dat die stroming voorlopig zal blijven bestaan. Vanmorgen had zich boven Ierland een nieuwe storing afgete kend, die recht op ons land afkoerst. Dit is natuurlijk helemaal geen prettig vooruitzicht, maar het ziet er naar uit, dat de meeste regen vanavond of van nacht zal vallen en dat het morgen wel weer zal gaan met het weer, al is een bui ook dan niet helemaal uitgesloten, terwijl de zomerwarmte zal schitteren door afwezigheid. Merkwaardig is intussen, dat in een periode met wisselvallig weer, zoals wij nu hebben, het aan zee vaak belangrijk beter is dan landinwaarts, al is het na tuurlijk nergens ideaal. Buien ontwikke len zich in deze tijd van het jaar bjj voorkeur boven ver van de kust gelegen streken en het komt daardoor nog al e?ns. voor. dat het aan de kust vrij zon nig is, terwijl andere delen van het land zuchten onder het regiem van Pluvius. Van 23 October tot 1 November a.s. zal ter gelegenheid van het H. Jaar een groot Maria-congres plaats hebben te Rome. Verscheidene landen zullen er nun sectievergaderingen hebben. Ook de Ne derlanden. Op verzoek van de organisatoren van het Internationaal Congres heeft het per manent comité der Mariale Dagen van Tongerlo de organisatie en de leiding van de sectievergaderingen aanvaard, die in het Nederlands zullen worden gehouden te Rome op 24, 25 en 26 Oct. en ook voor leken toegankelijk zijn Zij zullen de uit zonderlijke zending van Maria bestude ren in het verwerven en het uitdelen der genaden, in haar geestelijk moederschap ten opzichte der mensen, in haar triomf over alle vijanden Gods, en als figuur van de Kerk. De Z. E P. dr. Seb. Tromp S.J., prof. a. d. Gregoriaanse universiteit, zal de slotvoordracht houden. In tegenwoordigheid van hoge wereld lijke en kerkelijke autoriteiten zijn Zon dagmorgen de relieken van de Ierse hei lige St. Columbanus en diens leerling de H. Gallus naar Luxeuil les Bains In Frankrijk gebracht. De kostbare reliek van de H. Columbanus kwam uit Bob- •bio in Italië, die van de H. Gallus ujf Sankt-Gallen in Zwitserland. Vóór de plechtige Hoogmis werden de relieken in processie door het stadje ge voerd. Niet minder dan twintig aarts bisschoppen en bisschoppen en talrijke gemijterde abten namen aan deze luister rijke plechtigheid deel. Verder waren ook hoge Ierse en Franse autoriteiten aanwezig, voor Ierland o.m. de minister president, Costello, de minister van bui tenlandse zaken, Mac Bride, en de leider der oppositie, De Valera. Van Franse zij de waren o.m. de minister van buiten landse zaken, Schuman en de Franse gezant in Dublin aanwezig. Verschenen is het vijf en twintigste Jaarboek van het Onderwijs en de op voeding der Kath. jeugd in Nederland, van het R. K. Centraal Bureau te 's-Gra- venhage. Het komt uit in twee delen: het eqrste behandelt het R. K- kleuter en algemeen vormend lager onderwijs; het tweede het R. K. nijverheids-, land en tuinbouw-, voorbereidend hoger en middelbaar hoger onderwijs. Directeur, Frans Op de Couï, wijdt het voorwoord in eerbiedige nagedach tenis aan de op 2 September 1949 over leden mgfidr. Ph. J. F) Verhoeven, die aan al de vorige Jaarboekeneen ten ge leide mede gaf. Blijkens het door het Economisch In stituut voor de Middenstand gepubli ceerde cijfermateriaal met betrekking tot het omzetverloop in de detailhan del in Mel j.l., werden in vrijwel alle branches bevredigende omzetten ge boekt. Hiertoe heeft de omstandigheid, dat de Pinksterdagen dit jaar in Mei vielen, ongetwijfeld bijgedragen. Moederdag stimuleerde vooral de om- zetoeweging in de banketbakkers- en bakkersbedrijven, alsmede in de detail handel in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen. Voorts beïnvloedden de betere weersomstandigheden in de twee-1 de helft van Mei het omzetverloop in verschillende branches in gunstige zin. Een en ander betekent evenwel niet, dat steeds hogere omzetten werdn geno teerd dan igt April j.l, in welke maand de Paasdagen vielen. In het kruideniers-, het slagers-, het banketbakkers- en het bakkersbedrijf werd n.l. ten opzichte van de voorafgaande maand enige omzetver- mindering geboekt. Vergelijking van de omzetten in Mei jJ. met die in de overeenkomstige maand van 1949 bracht aan het licht, dat slechts in het banketbakkersbedrijf ook in dit opzicht omzetdaling was ingetreden. Mierbij dient echter te worden opge merkt, dat de Pinksterdagen in 1949 in Juni vielen, waardoor deze vergelijking derhalve enigszins mank gaat. In de medewerkende kruidenierszaken slaagde men er in Mei j.l. niet in een omzet te behalen als in de voorafgaande maand en werd een teruggang genoteerd van 2 pet. Toch bleven de omzetten ge middeld nog bijna 4 pet. boven het ni veau van de overeenkomstige maand in 1949. Ook ln ht slagersbedrijf konden de omzetten van April j.l. niet worden ge- Naar Aneta verneemt zal de heer A. M. Dasaad, directeur van de Dasaad MusinConcern, binnenkort voor een zakenreis van enige maanden naar Euro pa vertrekken. In een onderhoud met Aneta zeide de heer Dasaad, sprekende over de import- situatie in Indonesië, zoals deze zich ont wikkelt als gevolg van het plaatsen van steeds meer goederen op de „free list",: „Dit betekent, dat het importeren van die goederen weer van het initiatief van de importeur afhangt. De gevestigde mono polisten herkrijgen hun kansen. Het is duidelijk, dat voor de groep der newco mers, deze ontwikkeling ernstige geva ren met zich brengt, die zelfs het voort bestaan van hun nog jonge zaken kan bedreigen". De heer Dasaad meent, dat alleen door voortdurende samenwerking tussen de Indonesische newcomers onderling deze gevaren kunnen worden afgewend. „Voor wat het DasaadMusinconcern betreft, kan ik u zeggen, dat wij onze kracht niet zuilen verspillen in een con currentiestrijd tegen de reeds gevestigde monopolisten, maar veeleer onze eigen initiatieven wensen te ontwikkelen. Van daar mijn voorgenomen reis, om met eigen ogen de mogelijkheden in Neder land en verder West-Europa te gaan be kijken", aldus besloot de heer Dasaad. handhaafd en in deze branche trad een daling in van 8 pet. De geldomzetten waren in Mei 47 pet. hoger dan die in de gelijknamige maand van 1949. In de detailhandel in textiel vertoon- toonden de omzetten een stijging. Ten opzichte van de voorafgaande maand werd een omzetverme..dering geboekt van 14 pet. Voorts waren de omzetten eveneens 14 pet. hoger dan die ln de corresponderende maand van het voor afgaande jaar. Toch deed deze omzet- stug.ng z.cn niet in alle medewerken- ke textielzaken voor, hetgeen moge blijken uit het feit ,dat niet minder dan 32 pet. van de berichtgevers een lagere omzet noteerde dan in Mei 1949, In de speciaalzaken in heren- en jon- genskleding, in herenmodes en in be drijfskleding waren de omzetten in Mei j.l. resp. 68 pet., 20 pet. en 6 pet. hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1949. In de winkels in wol-, in da mes- en herenstoffen en in corsetten e.d. viel t.o.v. Mei 1949 omzetdaling waar te nemen. In de dameshoedenwinkels la gen de omzetten in Mei 1949 en 1950 op gelijke hoogte. De gunstige weersomstandigheden in o'e tweede helft van Mei stimuleerden in de detailhandel in schoeisel de verkoop van zomerschoeisel. Ook de Pinksterdagen oefenen telken jare een gunstige invloed uit op het omzetverloop in deze branche. De in Mei behaalde geldomzetten waren in de middenstandszaken gemiddeld 19 pet. hoger dan in de voorafgaande maand en niet minder dan 27 pet. hoger dan in Mei 1949. De parenomzetten stegen van April op Mei met 32 pet. en de gemiddelde op brengst per paar liep terug van 15,62 tot 14.41. Met name vertoonde de ge middelde opbrengst per paar dames schoeisel een sterke teruggang en wel van 21.75 in April tot 18.77 ln Mei. Minder gunstig was het omzetverloop in Mei j.l. in het banketbakkersbedrijf. Zowel ten opzichte van de voorafgaande maand als van de corresponderende maand in 1949 trad omzetdaling in en wel van resp. 5 pet. en 9 pet. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit trokken de omzetten verder aan en werd een peil bereikt dat 2 pet. hoger was dan in April jJ. en 17 pet. hoger dan in Mei 1949. Voor een deel moet deze omzetvermeerdering wor den toegeschreven aan de hoge prijzen voor oude en nieuwe aardappelen. Het omzetverloop in de detailhandel in glas, aardewerk, pofceleln en huishoude lijke artikelen kon in Mei bevredigend worden genoemd. De omzetten waren 14 pet. hoger dan in de voorafgaande maand hetgeen o.m. kan worden toegeschreven aan een gestegen verkoop van, luxe arti kelen (Moederdag) .De omzetstijging t. o. v. de overeenkomstige maand in 1949 be droeg gemiddeld 8 pet. In de detailhandel in tabaksfabrika ten lagen de omzetten in April en Mei op eenzelfde niveau, ln sigaren, tabak en aanverwante artikelen kon een ge ringe omzetdaling worden waargeno men, terwfjl de omzetten in sigaretten enige stijging vertoonden. De in deze branche geboekte omzet ten waren 4 pet. hoger dan die in de K®H)knamige maand van 1949. tferge- L i4 men de indexcijfers van de arti- kelgroepen over Mei 1950 met die over Mei 1919, dan blijkt de sigaren-omzet te zijn gedaald met 17 pet. De omzetten ln sigaretten en tabak zijn gestegen met resp. 23 en 9 pet. In de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken werd van April op Mei 'n geringe omzetstijging geboekt. Voor het eerst werd in deze branche in 1950 een hogere omzet behaald dan die in de overeenkomstige maand van 1949. Deze omzetvermeerdering bedroeg rtitm 7 pet. In het opticiënsbedrijf bewerkstelligde o.m. de grote verkoop van zonnebrillen van April op Mei een omzetstijging van 18 pet., waardoor een iets hoger peil werd bereikt dan ln Mei 1949. ERVARINGEN VAN EEN „Oh forget it", zei de dokters vrouw, toen „Aussie" in zijn nieuw ste gedaante van barkeeper haar met een dienblad vol cocktails om ver kuierde. Misschien is de jon geman, die als „Onze Aussie" gere geld zijn Australische ervaringen als immigrant aan onze lezers ver telt, avontuurlijker van aard dan de meeste van zijn makkers. Maar bij al die buitenissigheden is de achtergrond dezelfde; de achter grond van het Australische leven zoals zich dat aan de Nederlandse nieuwbakken immigrant voordoet. waardig, maar met zo'n privé karwei vliegen de uren en eer je het merkt is het half 11 en bedtijd. Op m'n vrije Zaterdag Is er ook nog genoeg te doen. 's Morgens de stad in voor de inkopen waar je in de week niet aan toe komt, en dan wip ik nog even bij m'n vriend radio-omroeper John James aan, die dan met een stel prachtige gramofoonplaten „on the air" is en bij wie ik al gauw een paar uurtjes zoet ben (tenslotte is dat ook zo goed als mijn enige cultuur-genot van de ganse week), 's Middags doe ik de wekelijkse was, wat me natuurlijk ook een paar uur kost (nog maar eventjes1) en dan hoop ik maar dat de zon m'n spulletjes aan de lijn witter laat lijken dan het werkelijk geworden is. Dan is het avond. En dan tr ie s i it -li heb je hier zoveel kennissen, die je V (UI nalj O tot liatf 11 altijd ter wille zijn en die je dus geregeld Een immigrant die verder dan vandaag moet bezoeken, dat ook dit een verplich- kijkt, heeft niet zo veel vrije tijd, en ze- tinS waaraan je je ook voor je eigen ker een vrijgezel-immigrant niet, zoals bestwil niet kunt onttrekken (overigens ik tot over een paar weken bent Wellicht hen je bü al die kennissen gauw kind in ten overvloede volgt hier een kleine dag- huis en al heel gauw laten ze je zelf je indeling, 's Morgens om half 6 opstaan, thee met het heetwaterapparaat thee zetten, ontbijten en om half 7 uiter- zetten en je cake er bij maken). lijk de deur uit, anders ben ik niet om half 8 present om m'n dagelijkse blik HaildeJl Wapperen doperwtjes te verdienen. Om 10 over 4 Verder heb ik een nieuwe hobby: lam- afnokken en om kwart over 5 thuis, pekappen maken en beschilderen (om der Boodschappen doen in het winkeltje op wille van de smeer likt Aussie de lam- de hoek en mijn middagpotje koken. Ik peleer!). 'k Heb al een afnemer ook. Dat heb sinds de vorige week een kamer ben ik zelf. Bij de huur van de kamer (mijn zoveelste) met gebruik van keuken was namelijk geen enkele lampekap inbe- en een gedeelte van de veranda voor 2 grepen, en door een lamp zonder kap pond en 8 shilling (dat is ongeveer 25 krijg je aldoor het idee of je elke dag Binnenkort zullen voor de Krijgsraad te velde West twee militairen van de K. L. terecht staan, die in Indonesië naar de T. N. I. zijn overgelopen. De militairen A. H. en F. W. zijn in 1948 uit de gevangenis van Surabaja gebroken, waarin zij wegens het begaan van een onregelmatigheid waren opge sloten. Van Surabaja zijn zij toen naar het gebied van de republiek getrokken. Bij Malang hebben zij zich aan de T. N. I. overgegeven. In het begin van dit jaar werden zij door de militaire politie weer in Surabaja aangehouden. Een troepen- transportschip heeft hen onder arrest naar Nederland overgebracht. De H. Congregatie van het H. Officie heeft bij decreet van 18 Juli 1950 het boek van Bruno Ughi, „La Via op de index van verboden boeken geplaa.st. Twaalfduizend Denen, die de vredes- resolutie van Stockholm hadden gete kend, hebben hun handtekening weer in getrokken, nadat de grootste Deense krant er in uitvoerige artikelen op ge wezen had dat deze z.g. vredesbeweging een communistische affaire was. Een doodgewoon mensenkind wordt in Australië net zo min als waar elders in vier maanden tijd een man in bonus. Daar ben ik wel achter. Toch heb ik in deze vier maanden al zo'n beetje alles aangepakt wat er maar aan te pakken viel. gulden)"in de week (bar veel, ïnaar wat aan Vet verhuizen bent, wat niks voor Ik begon in de tuinhekken, leurde met reclametekeningen, kwam in de timmenj d j eraan?) Daar sta ik dan dus op mij is. Dus schafte ik me wat materiaal verzeild, monteerde accu's (nog steeds), speelde gitaar voor de radio (yes., yes..), h t fornui? eit,e te bakken en m'n en klein cereedsrhan aan en ben nu aan beschilderde lampekappen en was.bar-keeper! Het Is misschien niet eens nodig doperwries op te warmen. Als !k dan de eerste wder S om zo veel bokkesprongen te maken en waarschijnlijk kom je met rustig en ijverig gegeten heb <mèt een toetje en een kop Al doende leert mfn en wie weet krijg gewoon werken even ver en de meeste immigranten doen het dan ook op de g Jfi moet de hele troep ook afgewas- ik ook al eauw wef een order buiten de normale manier Maar ik ben nu eenmaal ietwat „bokkesprongerig en als ik het worden; dan is het meestal wel te- deur! In ieder geval kun je hier altijd je nu nog maar leuk vind en er geen schipbreuk mee lijdwel dan gaat het nog wel. gen half g v'oordat -k aan mijn aanstaan- handen laten wapperen. En dal is ook A/r 1 1 aan de menitrfe (viifeniwintiv doktoren de noodwoning kan gaan tekenen. Want beslist het grootste devies dat een immi- Met de gitaar voor de met hun ladies) te serveren. Ik kon het «h ™Ün vrouw hier is,wil Jk eenstukje grant moetpoerenwoeg haast niet biihouden. want er ziin altiid Srond kopen en daarop een huisje bou- of laat altyd beter van, als hu maar aan- Het m.s. „Altair de in Engeland gebouwde nieuwe aanwinst voor de vloot haast niet bijhouden, want er zhn altijd - - j„„, - van die mensen die een-twee-hotsekee wen, wat ik voor een gro 1 en dus pakt. hun glas achterover wippen en dan net ook het ontwerpen zelf moet doen. Merk- Zelfs heb ik het geprobeerd met een lot doen of ze overgeslagen zijn. in de casket (de loterij), een heel lot nog Bjj de eerste rondgang liep ik met mijn wel van een half pond! Het bezorgde me zilveren dienblad een der dames half om- drie dagen lang een zenuwslopende span- ver; in mijn mooiste barkeeper-Engels ning, maar op de ochtend van de vierde verontschuldigde ik mij, maar ze zei al- dag bleek ik toch de plank met de leen maar „Oh forget it" en dronk haar 15.000 pond sterling hopeloos mis te heb- borrel of het haar bloed was. Later op ben geslagen. Ik vond het schromelijk de avond brak ik een mooie kristallen onbeleefd om d* arme kleine New-Aussie bokaal, maar de gastvrouw gaf geen kik. niet de pot te reten winnen. Toen ik op O ze zjjn zo gemakkelijk, de Aussies, straat nog een beetje liep na te snikken, Natuurlijk was er nog wel eens „trou- klampte de radio-omroeper John James ble", o.a. bjj het aanslaan van een vers (een goede kennis van me) mu aan met vat bier dat ik intussen ook al onder de de vraag of ik idee had om op mpn gitaar knje heb (volledige technische handlei- proef te komen spelen in de studio. Hij ding door de redactie geschrapt) en bij beloofde me bergen goud en ik speelde. een tweede botsing waarbij een sweet- Heuselilk, Aussie speelde voor de Austra- rose avondrobe sneuvelde, maar nu gaat lische radio op zijn gitaar en vergat bij het toch al aardig „On the sunny side of the street" zijn T. verspeelde 10 loterij-shillings. Voor een J 0 rvm iH/T5» (TDrocrrgtyi--v-i n l1ftU Ji, nnrr IT11X6H VclLl ü6 COKlRllS V3I1 1TI II DclZllT Zondagmiddagprogramma heb ik nog gpkregen en ik studeer dus nu „dranU.. „AUSSIE" eens een tweede keer mogen optreden. Ik vond het reuze, al was de berg goud ach- teraf aanzienlijk kleiner dan ik eerst had }^nke schudden, uitkomst" gedaent Sinds de vorige week treed ik zo nu en dan eens een avondje op alsbar keeper. Een andere vriend van mee heeft namelijk een z.g. catering-service, d.w.z. een zaak ter verzorging van de inwen dige mens op de partijtjes die hier om de haverklap worden gehouden. Zodra er maar een klein excuus is wordt er een „partij" gehouden die klinkt als een klok. Ik heb inderhaast een kellnersgarderobe gekocht en heb nu al een paar keer 's avonds in de bar staan te cocktailen. Ik had het nog nooit gedaan maar stond met een flinke dosis nonchalance na een paar tellen al heel „vakkundig" te snuffelen aan alle karaffen en lustig mijn gin-squashes, whisky-soda, sherry dry, sherry sweet en de hele mikmak (op papier danEen half van dit plus een half van dat plus nog zus of zo, Night' Iets anders. Ik krijg veel brieven van Nederlanders die willen emigreren, met verzoeken of ik iets wil doen aan inlichtingen, accoinodatie, haantjes enz. Er liggen er al een stuk of 30. Maar heus, beantwoorden kan ik ze niet, zelfs niet als straks mijn „secretaresse" ja. ik ben er mee getrouwd ook) van Nederland naar hier is gekomen (ver trek was 19 Juli per „Siba.jak"), Op particuliere aangelegenheden kan ik niet ingaan; als er algemene vragen zün, kunnen die wellicht het best aan de redactie worden gezonden, die ze dan aan mij stuurt waarop ik dan in een ander artikeltje een antwoord kan geven (op „Aussie's" vraag of zulks mogelijk Is, luidt ons antwoord: Ja; red.). Morgen zal Nederland een leger minder tellen. Het Koninklijk Neder lands Indonesisch Leger zal dan heb ben opgehouden te bestaan. Ingevolge de militaire overeenkomst welke ter Ronde Tafel Conferentie is getroffen, wordt het namelijk morgen ontbonden en vandaag nog zal de legercomman dant, luit,-generaal Buurman van Vree den, het land van Insulinde verlaten. Het KNIL dateert als zelfstandig leger uit de jaren 1830—32. Daarvoor vormde het een onderdeel van het Nederlandse leger. Bij de oprichting omvatte het ruim 13.000 man, waarvan bijna de helft Europeanen. Een eeuw later, in 1930, was de sterkte verdrievoudigd. De eerste periode in de geschiedenis van het KNIL loopt tot 1910. Uit die tijd dateren de expedities naar de Westkust van Sumatra, Zuid-Celebes, Bali en Lombok. De groot- ste strijd werd echter in Atjeh gestreden. Verschillende expedities werden naar dit gebied ondernomen, waarvan enkele ?oon commando van Van Heutsz. Het in 1890 opgerichte keurkorps van de Marechausseee heeft bij deze acties uit muntende prestaties geleverd. Het tijd perk van de grootste expedities naar dit gebied werd in 1904 afgesloten met de beroemde Gajo-expeditie. De laatste grote expeditie was de 3e Boni-expeditie in 1905. Hierna, van 1910 tot 1930, volgde een periode, die zich kenmerkte door conso lidatie van orde en rust Na de jaren dertig evenwel, was de regering gedwon gen haar aandacht te schenken aan het Japanse gevaar. Zij breidde het lucht- wapen uit en organiseerde de verdedi ging van verschillende gebieden. Des ondanks wist men de Japanse stormloop niet te stuiten. Reeds enkele dagen na de landing op Java bleken de Japanners heer en meester. Op 8 Maart 1942 volgde de capitulatie. Op Sumatra woedde de strijd nog enkele weken langer. Duizenden militairen geraakten m krijgsgevangenschap in kampen in i". nesië, Birma, Siam, Malakka, Indo-Chma en Japan en velen kwamen daar door uitputting of besmettelijke ziekten om het leven. Met naar Australië uitgeweken mili tairen, met guerillastrijders, die op Por tugees Timor hadden stand gehouden, met bevrijde krijgsgevangenen, O, v. W.-ers en militairen van de Prinses Irene-brigade werd in 1944 in Australië het le bataljon K.N.IL. opgericht. Het nam deel aan landingen op Biak, Tara- kan en bij Balikpapan. In October 1945 Van Nievelt, Goudriaan en Co verneemt uit Zuid-Amerika, dat door de Banco Central aldaar de mogelijkheid tot het aanvragen van invoervergunningen uit de landen, die een handelsverdrag met Ar gentinië hebben gesloten, wederom is 'opengesteld tot 3 Augustus a.s. Vergunningen zullen worden verleend tot een totaal-bedrag van 2400 millioen pesos. Tot de betreffende landen behoort ook Nederland. De voornaamste artikelen zijn: elec- trische draad, kabel, radio- en telefoon- onderdelen, gereedschap, ijzer, staal, ven sterglas, garens, draad, papier, hout. foto materiaal, zaden, chemicaliën, diesel motoren voor landbouwdoeleinden, ma chine-, vliegtuig-, scheeps-, auto-, rijwiel en motoronderdelen, medische Instru menten. kwam het te Batavia aan. Samen met het 2e bataljon, in hoofdzaak samenge steld uit op Java bevrijde krijgsgevan genen, handhaafde het de orde en rust te Batavia en omstreken. Inmiddels kwa.- men de Nederlandse krjjgsgevannen uit de over heel Azië verspreide gevangen kampen terug en onder leiding van ge neraal Spoor namen zij samen met de uit Nederland gezonden bataljons hun taak weer op. In Maart 1944 werd ln Australië ook het Vrouwenkorps van het K.N.I.L. op gericht, met t doel mede te werken aan de voorbereiding van de terugkeer naar Indonesië. In de zeer woelige tijden heeft dit korps onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden voortreffelijk werk ver richt. Als erkenning van de geleverde pres taties zagen ln de loop der jaren vier onderdelen hun vaandel getooid met de M. W. O., nX het 3e en 7e Bataljon In fanterie het korps Marechaussee en de Militaire Luchtvaart. Op aandringen van de firma Bruyn- zeel-Suriname Houtmij. N.V. heeft over leg plaats gevonden tussen de N.V, Scheepvaartmij. Suriname en de Kon. Ned. Stoomboot Mij. betreffende de vrach ten op afgewerkt hout (triplex, ge zaagde planken) van Paramaribo naar het Caraibisch gebied. ^e;'-e besprekingen hebben ertoe ge leid dat op de bestaande vrachten een reductie van 35 pet. zal worden ver leend. Deze vracht ver laging is van tij delijke aard en geldig voor een proef periode tot het einde van 1950. De be doeling hiervan is: exporteurs de ge legenheid te bieden de export naar deze gebieden mogelijkerwijze te stimuleren. Het verdere beleid in deze zaak zal van de resultaten afhangen. Blijkens het jaarverslag over 1949 van de N.V. Prov. Limburgsche Electrici- teits-Mij. te Maastricht steeg in het af gelopen jaar de stroomverkoop met circa 14 (18) pet. Zonder een levering van 11 millioen kWh aan de Nederl. Spoorwe gen, die verleden jaar niet plaats vond, zou de stijging van het stroomverbruik echter 10 pet. hebben bedragen. Na langdurige onderhandelingen met de Limburgse mijnen is gebleken, dat zij niet volledig aan de toekomstige stroom- behoeften van de vennootschap kunnen voldoen. Daar de bouw van een eigen centrale zeker niet onvoordeliger is dan de inkoop van de benodigde stroom zijn plannen voor de bouw van een eigen centrale nog steeds in studie. De stroom- ïnkoop steeg in 1949 van 288.781.338 kWh tot 327.598.901 kWh., terwijl da stroom verkoop van 268.990.231 kWh tot 306.427.480 kWh steeg, d«a een stijging van 14 pet. De winst- en verliesrekening sluit m& een saldo, evenals vorig jaar, va* 328.333, waaruit een onveranderd divi dend van 6 pet. kan worden uitgehaard

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4