De Hoog en Voorting moesten opgeven Bar tali won etappeMa het leidersshirt Frans chauvinisme schiep onaangenaamhed< ien Wat hun te wachten staat Het regende regen maar ook stenen De Hoog wilde door een rots. de rots won Het ontbrak Voorting aan door zettingsvermogen Door Martin W. Duyzings J Donderdag: Perpignan-Nttnes (215 km.) De klassementen Onderdak gezocht Onhebbelijke houding van Franse chauvinisten Voor het laatstDe Nederlandse equipe Gauthier onttroond PAGINA 3 NIMËSl >««^Api-94km. {jCadwitf ^A/Vix en Proven» M°f»fpellierl59kmJ P^erwslioknv^^ Beiers ^N4rbonne60kir.: PERPIGNAN MIDDELLANDSE ZEÊ SPANJE, V ST. GAUDENS, Dinsdagavond. Drama's Drama's v Vier kilometer voor de top van de Col d'Aspin, toen de meedogenloze, moordende hitte van de ochtend reeds lang was weggedreven achter de paars-dreigende onweerswolken, die zich vóór ons op de smalle, bochtige weg en naast ons in de ravijnen opeenstapelden totdat zij tenslotte uiteenspatten in een vreselijk noodweer, dat ons tot aan de eindstreep in St. Gau- dens zou blijven vergezellen, vier kilometer voor het eind van de laatste, grote kwelling, welke men de Tourkaravaan vandaag in de Pyreneeën liet ondergaan, gaf Jean Robic (na Bartali de favoriet der favorieten) een gil, waarvan links en rechts de spaarzame klipgeiten op hol sloegen, moest hij de kopgroep met zijn gevaarlijkste rivalen laten gaan en verloor hij, naar alle waarschijnlijkheid, zijn laatste, grote kans op een overwinning in deze Tour. Drama's Veertig kilometer voor de eindstreep, toen de kopgroep, bestaande uit Bartali, Stan Ockers, Bobeten de verrassende goed rijdende Franse regionaal Piot met dolle vaart door de slag regens en over de laatste, nijdige cótes joegen, moest Gino Bartali toezien, hoe zijn aarts vijand nummer twee, Fiorenzo Magni, in een fantastische achtervolging zijn achterstand goed maakte, om zich vervolgens door Bartali en de zijnen niet alleen naar St. Gaudens, doch ook in het gele leidersshirt te laten sleu ren. N 13e ETAPPE 27JULI-14e ETAPPE 28JUU. 13e Etappe PERPIGNAN-NIMES 215 km. 14e Elappe NIMES-TOULON 222 km. Ravilaiiiering Voor twee Nederlandse renners J WOENSDAG 26 JULI 1950 1/CDw. Italianen rukten op in Pyreneeën - BL. 9/ de Tourmalet. dat het Nederlandse dra- sedert Jan Pijnenburg hem vanavond in de Permanence even heeft medegedeeld, welk een ellendig soort van mecano hii wel as.... v Het begon best Een sombere dag dus voor Nederland' ,m°eyhet °ns maar niet kwalijk ne men, dat St Gaudens, waar alle inboor lingen op eikaars tenen staan, omdat zij mets willen missen van de Tour die. voor het eerst sedert jaren, weer in dit kleine bergstadje is neergestreken, een erg on vriendelijk dorp vinden, dat ons op een met na te vertellen manier de keel uit hangt. Sombere dag! Maar wanneer ge de Ne- derlandse Tourkolonie vanmorgen met potloden, blocnotes en chronometers op de top van de eerste col, de Aubisque, had zien staan, dan zoudt ge vermoedelijk niet verwacht hebben, dat wij er van avond zó somber, om niet te zeggen: zo miserabel, aan toe zouden zijn. Want daar op de Aubisque en in een hitte, die het voor onze jongens alleen nog maar moei lijker maakte, mochten wij waarachtig niet klagen. Temidden van het geweld, eigenlijk al vóór het begin van de klim door de Italianen Lambertini en Pe- droni ontketend en dat, naarmate wij ho ger kwamen, in het quadraat werd voort gezet door Jean Robic die op de top niet minder dan twee minuten voorsprong had op Kübler, Bobet, Meunier en Ockers, 2.40 op Lambertini en Couvreur en ruim drie minuten op Bartali had alleen Frans Vos in grote moeilijkheden gezeten, zodat hij, héél ver in de achterhoede, als laatste Nederlander boven kwam, met een gezicht alsof hij onderweg niets dan be grafenissen had gezien en met een achter stand van bijna 13 minuten. Doch met de rest van onze equipe ging het toen nog uitstekend. Voorting was. een uiterst kleine versnelling draaiend, opmerkelijk fris naar boven gegaan, zat met 5.45 achterstand op de 32ste plaats en had een hele reeks groot heden, waaronder Gauthier en.... Apo Lazarides achter zich gelaten. Wim de Ruyter zat met 7.45 achterstand de be faamde heer Apo vrolijk te bedreigen en Henk de Hoog, d;e nooit een groot klimmer is geweest, zat op 11 minuten en gaf niet de indruk, dat hij zich in de eerste col meteen al- volslagen leeg gereden had. Piot op de vlucht Het ging ons overigens nog beter tij dens de afdaling, want hoewel het in de Nederlandse equipe stellig niet zo rauw en zo onmenselijk toeging als temidden van de eerste twintig, waarin niet alleen Kübler, doch ook de Fransman Brulé en de Luxemburgse dorpssmid, Kirchen, hun spel met magere hein speelden, gebeurde het toch, dat onze complete ploeg wat dichter naar de kopgroep stoof: De Hoog had niemand minder dan eenalles-ge- vende en alles-riskerende Gauthier inge lopen. De Ruyter was Lazarides voorbij gegaan, Vos was, met een onwillige rem, wat dichter achter De Hoog komen zitten en Voorting had aan de voet van de Tour malet nog slechts 4 min. 30 sec. achter stand op de kopgroep, dié in diezelfde af daling was ontstaan: Piot Geminiani, Bo bet en Ockers. Het was dódr, bij de beklimming van de Tourmalet, dat het Nederlandse dra ma, zoals zovele andere, een aanvang nam. Het was daar, tien kilometer van de top, dat Voorting plotseling van zijn fiets kwam en er meteen en voor goed zijn kans mee verspeelde. Het was daar, dat De Hoog de moeilijkheden al wat zwaarder voelde wegen. Het was daar dat Vos, na enige dolle kilometers, waarin hij meer dan een dozijn tegen standers eenvoudig ter plaatse achterliet een onvermijdelijke inzinking tegen kwam om vervolgens met een niet al tijd even handelbaar versnellingsappa raat te gaan sukkelen. Het was dddr gelukkig! óók, dat Wim de Ruyter steeds beter ging rijden, dat hij zich keurig in de goede middenmoot van het veld handhaafde en dat hij, al klim mend, in het goede gezelschap kwam van knapen als Schotte, Sciardis, Aesch- limann en Croci-Torti. En terwijl we aan de kop van de ka ravaan de verrassing van de dag beleef den, toen niet Robic een solo-aanval lan ceerde, doch Piot met zóveel haast tegen de Tourmalet opstoof dat geen der an deren hem kon houden, terwijl Robic al zijn laatste reserves moest leggen in een uitputtende jacht om de heren Ockers, Bobet en Bartali op meer dan twee minu ten afstand van Piot te kunnen blijven volgen, terwijl De Ruyter temidden van het wilde offensief, dat nu van alle zijden losbarstte, keurig stand bleef houden en dat hij slechts op 15 min. 30 sec. de top van de Tourmalet bereikte, werd daar reeds het aanstaande Nederlandse drama voorbereid. Want in de achterhoede stapelde zich voor Nederland de ene minuut achter stand dreigend op de andere. De Hoog zat toen al op 23 minuten, Vos passeerde ruim een minuut later en Voorting was zó ver afgezakt en was er bovendien zó slecht aan toe, dat men toen al vreesde, dat hij de finish in St. Gaudens alleen maar in de uitvallerswagen zou kunnen halen. Laatste hindernis Er restte ons op dat ogenblik nog de Niets opmerkelijks omtrent deze route te melden. Zij leidt, via het oude Bayonne, over de sedert eeuwen bestaande verbindingsweg tussen de Pyreneeënen de Provence naar het Noorden en volgt voorbij Montpellier (159 Km.) de weg, die ook verleden jaar naar Nimes ge reden werd. Daar vindt de finish weer plaats op de boulevard Jean- Jaurès. waar men maatregelen ge nomen heeft om de janboel, die daar verleden jaar heerste, te voor komen Daar gaat de Italiaanse campionissimo, Gino Bartali, als eerste over de eindstreep in St. Gaudens, daarmee een prachtige overwmning behalend m de zivare Pyreneeën-etappe. Links in tweede positie ligt o et van r e Franse nationale ploeg en rechts Stan Ockers, de onverwoestbare Belg, die een keurige derde plaats bezette. Het Franse publiek, in duizenden opgekomen, was uiterst koel: geen Fransman, maar een Italiaan had gewonnen. (Exclusieve Maasbode-telefoto). Col d'Aspin en er restten ons verder nog meer dan 70 kilometers in een sprookjes achtig onweer. Het was op de Aspin, dat het Nederlandse drama zich voltrok. En niet alleen het Nederlandse drama! Het was daar, dat Robic een van de pijnlijkste nederlagen van zijn leven leed en dat Piot in zijn ijver om ook op de Aspin als eerste boven te komen, zijn voorsprong voor goed verspeelde. Het was in deze laatste, grote klim, dat Voorting eindelijk het hoofd boog voor de moeilijkheden en hij de uitvallerswagen opzocht en het was in de afdaling, dat Bartali en de drie andere heldentenoren uit dit Pyreneeëndrama toch nog werden ingelopen door Geminiani, Magni, Brulé, Cogan en Kirchen. Het was in deze afda ling óók, dat De Hoog bij een val werd geblesseerd, zijn fiets verspeelde en niet meer verder kon. Zo stormden wij dan door de regen naar de laatste acte een eindsprint tussen de negen leiders en mochten de Italianen juichen. Want op de autodróme van St. Gaudenè veroverde Bartali in een ouderwetse sprint en onder een verbluf fende koelte van het publiek, de etappe vóór Bobet en Ockers en bemachtigde Magni het gele leidersshirt (waarop hij echter niet bleef wachten en zo stond een lieftallige juffrouw met de bloemen en de kus glad voor gek). Want pas 21 mi nuten later arriveerde Gauthier in de bit tere wetenschap, dat hij dat shirt vermoe delijk zijn levenlang niet meer zal hero veren. Wim de Ruyter had in een peleton, dat ruim elf minuten achterstand had, toen al op een verdienstelijke 43e plaats beslag gelegd en zowaar arriveerde laat, héél Iaat, ook Frans Vos nog voor het sluiten van de controle met de schamele troost, dat hij de befaamde Belgen Van Ende en Blomme nog achter zich had gelaten! De etappe Het klassement van de elfde etappe Pau-St. Gaudens (230 km) luidt: 1. Bar tali (Italië A) 7 uur 28 min. 17 sec.; 2. Bobet (Frankrijk A) z.t.; 3. Ockers (Bel gië A) z.t.; 4. Geminiani (Frankrijk A) z.t.; 5. Brulé (Frankrijk Noord-Oost) z.t., 6. Kirchen (Luxemburg) z.t.; 7. Piot (Frankrijk Noord-Oost) z.t.; 8. Cogan (Centraal Zuid-West Frankrijk) z.t.; 9. Magni (Italië A) z.t.; 10. Demulder (Bel gië B) 7 uur 31 mm. 11 sec., 11. Diedericn (Luxemburg) z.t.; 12. Kübler (Zwitser land) z.t.; 13. Dupont (België A) z.t. 14. Robic (Frankrijk West) 7 uur 32 min. 36 sec.; 15. Brambilla (Frankrijk Zuid-Oost' 7.37.43; 16. Lauredi (Frankrijk A) 7.37.59: 17. Bonini (Italë B) 7.38.39. 18. Castelin 'Frankrijk Zuid-Oost) z.t; 19. Lamber tini (Itali A) z.t.; 20. Moineau (Centraal Zuid-West Frankrijk) z.t. Onze landgenoot De Ruyter kwam als 43e binnen samen met zeven andere renners in 7.42.02; Vos werd 85e in 8.08.29. De Hoog en Voorting gaven in deze etappe op. Verder staakten de strijd: Pividori (Fr N.O.), Thuayre (Fr. N.O.). De Cortes (Fr. West) en Couvreur (België) Blomme (België A) maakte een tijd van 8 uur 43 min. en 50 sec., zodat hij de tijd van de winnaar meer dan de toegestane 12 procent heeft overschreden. Algemeen Het algemeen klassement ziet er na de 11e etappe als volgt uit: 1. Magni (Italië A) 73.23.11; 2 Kübler (Zwits.) 73.25 42 3. Bobet (Frankrijk Ai 73.26.31; 4. Gemi niani (Frankrijk A) 73.26.36; 5. Ockers (België A) 73.26.48; 6. Bartali (Italië A) 73.27.28; 7 Piot (Frankrijk N O.) 73.27.31' 8. Kirchen (Lux.) 73.28.25; 9. Redolfi St. Gaudens, Dinsdagavond. Nu er nog slechts twee Neder landse renners in de strijd zijn en onze Nederlandse equipe dus opge houden heeft te bestaan, zullen, naar men verwacht, Vos en De Ruyter voor de etappe Perpignan- Nimes in een andere equipe wor den ingedeeld, waarbij wjj^ maar zullen hopen, dat men ons niet aan de Noord-Afrikanen van de heer Zaaf Abd El Kader zal gaan over leveren. Intussen: te Perpignan zal ook de taak van onze chef d'équipe en zijn chauffeur ten einde zijn. van Ierlandt en Jan Pijnenburg ,,de beste man van heel de Nederlandse ploeg", zei niemand minder dan de oude, Vlaamse expert Karei van Wijnendaele zullen eveneens hun koffers moeten pakken om de reis naar het vaderland te aan vaarden. En wat de jeep van een boze Pijnenburg in die allerlaatste etap pe allemaal zal moeten meemaken, kan een kind wel raden. (Frankrijk N.O.) 73.31.18,; 10. B«mbiUa Frankrijk Z.O.) 73.32 33; 11. Gold^hm dt (Lux.) 73.32.41; 12. Gauthier (Frankrijk Z.O.) 73.33.00; 13. Robic /?!ra"kr"k,4^8. 73.34.30; 14. Demulder (Belgie B)'73.34.38. 15 Cogan (Frankrijk Z.W.) 73.35.30, 16. Diederich (Lux.) 73.35.38; 17. Lauredi (Frankrijk A) 73.37 07; 18. Dup«nt(Bei- gië A) 73.39.12; 19. Lambrecht (Belfie A> 73.39)15; 20. Pedrom (Italië A) 73.39.2/. De Ruyter staat In het alremeen klas,,, ment als 61e genoteerd in een Wtaalt.jd van 74 uur 18 min. 7 sec. Vos fs 83e in 75.12.30. De ploegen Het landenklassement luidt: l.ItaHe A (Magni, Bartali, Pedrom) 220.30.06 Frankrijk A (Bobet, Geminiani, Lauredi) 220.30.14; 3. Luxembuig (Kirchen, Gold schmidt. Diederich) 220.36.36; 4. Be'*1* (Ockers. Dupont, LambrechO 220.45_15 5 Frankrijk N.O. (Piot Redolfi. Brvlé) 220 48 52; 6. Frankrijk Z.O. (Brambaia, Gauthier, Castellin) 22051.57; I ZW (Cogan, Meunier, Dussault) 221.22.43, 8.' Frankrijk W. (Robic, Sciardis GoasmaA 221 24 52' 9 België B (Demulder, schueren, storm!) 221.24.58; 10. Italië B (Pasotti, Bresci, Leoni) 221.26.09; 11. zwit- serland (Kübler, Croci-Torti, Aeschli- mann) m01.43; 12. Parijs (Baldassart. Beyaert, Blussen) 222.41 56; 13. N_ Afr.ka (Dos Reis, Kebaiii, Zelasco) 223.03.23. De Nederlandse ploeg telt nog slecht» twee man en komt dus niet meer In dit klassement voor. Bergklassement Het bergklassement, na de drie cols in de elfde etappe, is: 1. Bobet (Fr. A) 20 pnt; 2. Robic (Fr. West) 19 pnt; 3. Piot (Fr N.O.) 17 pnt; 4. Ockers (Belgie A 16 pnt; 5. Bartali (It. A) 13 pnt; 6. Kü bler (Zwitserland) 9 pnt; 7. Meunier (Fr. Z.W.) 7 pnt; 8. Cogan (Fr. Z.W.) 6 pnt; 9/10. Lambertini (It. A) en Geminiani 5 pnt. Op de drie cols van de elfde etappe was de officiële volgorde van doorkomst: Aubisque. 1. Robic. 2. Kübler, 3. Bu- bet. 4- Meunier, 5. Ockers, 6. Lambertini, 7. Couvreur, 8. Molineris, 9. Bartali, 10. Piot. Tourmalet. 1. Piot, 2. pobic, 3. Bar tali, 4. Bobet, 5. Ockers, 6. Cogan. 7. Brulé, 8. Geminiani, 9. Demulder, 10. Kirchen. Aspin. 1. Piot, 2 Bobet, 3. Ockers, 4. Bartali, 5. Geminiani, 6. Kirchen. In een verrassendd goede klim heeft nor, ae r ranse regionaal, al de trrotrn geslagen. Hier ziet u hem, met beduidende voorsprong (dic /u- iater -n vlakke deel der etappe van gisteren neer ter oor) op Tourmalet aankomen. van ae (Exclusieve maasbode-telefoto) Drama's!vijf kilometer na het be gin van de beklimming van de Aubisque, toen Jean Robic, de ontzettende hitte ten spijt, tegen de eerste col van deze dag opstormde met zulk een verbluffend ge mak en zóveel vertoon van meerderheid, dat héél Frankrijk al gereed stond om de nationale tricolore te hijsen, worstelde Bernard Gauthier, rond wiens schouders vandaag het leidersshirt nog wapperde, al met een afgrijselijke inzinking, verloor hij van kilometer tot kilometer een paar illusies en liet hij op de, in de hitte dam pende asfaltweg, een spoor van bittere tranen achter. Drama's terwijl vèr vooraan lie den als Piot, Bobet en Geminiani, die he lemaal niet als kundige klimmers te boek staan, zó verschrikkelijk tekeer gingen, dat zij tot de eindstreep toe de oude Italiaanse campionissimo, Bartali, in toom konden houden, klom Apo Lazarides, ten aanschouwe van vele, vele duizenden be wonderaars met méér dan tien minuten achterstand tegen de Tourmalet op in een stijl, waarmee men evengoed bomen zou kunnen zagen. En wat hem op zijn lijdens weg naar c»t. Gaudens ditmaal vergezelde was geen bewondering, doch een fluit concert en wat hoongelach Drama's!....; terwijl de Zwitser Fer dinand Kübler vooral in de afdaling din gen had vertoond, welke stuk voor stuk als afschrikwekkend voorbeeld zouden kunnen dienen bij een Veilig-Verkeer- Week, terwijl hij, voortrazend langs peil loze afgronden en ln de ondoorzichtige stofwelk welke de volgwagens voor hem opwierpen, wel tien maal zijn kostbaar leven riskeerde zonder dat wij zijn res ten uit een kloof of van een rotswand moesten halen, werd hij, voorbij de finish door een geestdriftige motorrijder zó zorg vuldig tegen de wereld gereden, dat men hem voor alle zekerheid maar even naar het plaatselijk ziekenhuis bracht om te zien of dolle Ferdinand nog geschikt voor verdere avonturen. geschikt was Nederland geslagen I f AftM ijl Dram» «-cmiaaen van ai a dramatische gebeurtenissen Hep derland maar weer eensi tegen het éoodl lot aan. En ditmaal was het raakDHmaal kwamen de klappen zo hard aan, dat wii ze niet meer pareren konden. Vandalg, na de grote slag in de Pyreneeën, heeft de Nederlandse equipe als zodanig opgehou den te bestaan. Slechts De Ruyter en Vos hebben de ellende van deze moordende kilometers door de bergen overleefd Voorting en De Hoog verdwenen uit de karavaan. De Haarlemmer, omdat hij bij de beklimming van de Tourmalet vol komen onverwacht een inzinking tegen het lijf liep, welke hfj niet meer meester kon; De Hoog, omdat hij, juist hij, de voorzichtigste en minst roekeloze afdaler van onze ploeg, in de afdaling van de As pin, toen hij n°g een. zeer behoorlijke kans maakte om de finish vóór het slui ten der controle te bereiken, uit een bocht gierde. Het gebeurde op een ogenblik, waarop toevallig niemand van de Nederlandse kolonie in de buurt was. Ook onze ploeg leider niet. Jan Pijnenburg s jeep leed, na twee cols, al aan alle kwalen, waaraan een veel geplaagde automobiel van alles behalve jeugdige leeftijd maar lijden kan. Zo viel vandaag zelfs Jan Pijnenburg uit en moest hij, met zijn jeep aan een sleep kabel, naar St. Gaudens. Men heeft Jan Kanonbal zelden zó verschrikkelijk uit zijn humeur gezien en de mecano, die onze jeep Maandag, tijdens de rustdag in Pau, onderhanden had gehad en hem van morgen afleverde met de mededeling, dat het apparaat niet meer van nieuw te on derscheiden was, loopt rond met stekende hoofdpijn en twee proppen in zijn oren, St. Gaudens, Dinsdagavond Het was allemaal nogal griezelig met dat ongeluk van Henk de Hoog. Het was vooral zo griezelig, omdat geen mens er getuige van was geweest. Er was op een gegeven ogenblik slechts een gerucht in de karavaan, dat De Hoog ernstig geblesseerd en in een niet nader genoemd ziekenhuis opgenomen was. En er was, na afloop der etappe, verder de mededeling van Frans Vos, dat De Hoog vlak achter hem gezeten had en dat de Bos schenaar een gil en een slag had gehoord. Hij had nog op De Hoog gewacht om te zien wat er aan de hand was, doch de Amsterdammer was niet meer komen opdagen wat er nu precies met De Hoog gebeurd was en in welk ziekenhuis men bezig was hem weer aan elkaar te lijmen. Men kwam de Amsterdammer óp het spoor, toen een inboorling van St. Gau dens ons hielp met de mededeling, dat men een beschadigde Nederlandse coureur in een onbekend gebleven auto langs een andere weg St. Gaudens had zien binnen #jden en aangezien St. Gaudens niet be paald rijk is aan heelkundige klinieken, had Piet van Ierlandt na een enkele tele fonade de ongelukige De Hoog ontdekt en kon hij hem gaan verlossen. Inderdaad: verlossen Want de Amster dammer, die met alle geweld naar het hotel van de Nederlandse ploeg had ge wild, werd in het plaatselijk ziekenhuis met evenveel geweld vastgehouden door een dozijn doktoren en verpleegsters, die hem het ene na het andere krammetje in zijn geblesseerde linkerzij dreven. De Amsterdammer vond het eigen lijk allemaal overdreven. Het liefst had hij willen verder fietsen, toen hjj in de afdaling van de Aspin bij het plotse ling uitwfjken voor een padvinder en een kindje in een berggoot reed en ver volgens tegen de rotswand werd ge smakt. Helaas: doorrijden bleek niet meer mogelijk. De fiets van De Hoog was namelijk intussen in een nabijztjnd ravijn geduikeld en men heeft tot van avond laat moeten hengelen om de overblijfselen er weer uit te halen. Daar bofte De Hoog eigenlijk mee, want hü verloor voor enige tijd het bewust- GERRIT p'OORTING Een inzinking De sfeer in het Nederlandse kamp werd er niet vriendelijker 'pp t°en' «adat de rit verreden was, geen xiiens bleek te weten HENK DE HOOG Uit de bocht zijn en kwam eigenlijk pas goed bij zijn positieven toen hij in het ziekenhuis weer aan elkaar gehaakt werd. Ge behoeft U intussen over de toestand van de Amsterdamse grappenmaker van onze equipe niet ongerust te maken: hij is springlevend en hij brengt overmor gen al deze krammetjes mee naar huis. Voorting zal hem op de thuisreis ver gezellen en dét nad geen mens in de Ne derlandse Tourkoionie verwacht. Tot en met de klim van de Aubisque was de Haarlemmer de beste man van heel onze ploeg en hoewel hij naar hij beweert, ge handicapt was door een versnelling, die hem niet bijzonder goed lag. had Voor ting vandaag zeker de finish kunnen halen als hij b.v. over de wilskracht en het weerstandsvermogen van Frans Vos had beschikt. Zelfs éls de Haarlemmer, moe dig doorzettend, na net sluiten der con trole de finish zou hebben gehaald zou men hem vermoedelijk, evenals de Belg Blomme, morgen opnieuw hebben laten starten. ST. GAUDENS. Dinsdagavond. Het was wel heel ongelukkig, wat de motor van een Franse fotograaf veroorzaakte bij de beklimming van de Tourmalet door Jean Robic en Bartali. Hij hinderde de beide ren ners en daardoor kwamen zowel Bartali als Robic te vallen. Een deel van het Franse publiek heeft zich op dar ogenblik uiterst onbehoorlijk gedragen: de fiets van Bartali werd vastgehouden en slechts met moeite kon de Italiaan deze weer te pakken krijgen. Het is vandaag meer voorgekomen, dat de Franse toeschouwers zich lie ten gaan. Dit geschiedde niet alleen tegenover de Italiaanse renners, naar wie noga] eens met stenen werd ge gooid, doch de volgwagens met een Italiaans nummerbord waren ook niet veilig voor deze sportliefhebbers. Veel van deze geladenheid moet toe te schrijven zijn aan de artikelen van o.a- „L'Equipe", die steeds grote verhalen ophing over het niet op kop rijden van de Italianen en welk blad ook nogal eens sneerde, omdat de Azuri volgens dit orgaan te defensief reden. Ook andere Franse bladen gingen op deze toon door en daardoor is er bij een zeker deel van het Franse publiek een ge ladenheid ontstaan, die thans een uit barsting heeft gevonden. Toen Bartali en Magni als etappe- winnaar en winnaar van het leiders shirt in St. Gaudens aankwamen, was de ontvangst door het publiek zoals reeds gezegd, uiterst koel. Zelfs klonk hier en daar een fluitconcert. Vanavond laat zouden zowel de Italiaanse journalisten als de renners tezamen met Alfredo Binda naar de heer Goddet gaan, om van hem te eisen, dat dergelijke tonelen zich niet meer zullen voordoen. Mocht zo iets weer gebeuren, dan zou de hele Ita- kolonie, renners incluis, on- laten Tour voorgoed ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3