Britse troepen naar het Oostfront Achter het rode rookgordijn van vredespropaganda Engeland's veiligheid vergt zeer zware offers Truman dringt aan op spoed Verse Amerikaanse troepen hebben tegenaanval ingezet Verdedigers handhaafden gisteren hun posities Onderzeeboot 0-24 demonstreert Vredesoproep van Z. H. Paus PiusXII heid Luca, overwinnaar van Giuliano Een oude rot in opératies tegen bandieten szrs ksar»' Op de Iribune De Paus bezweert de volken de dreigende gevaren m te zien geteeldmaar rechtvaardig. Geen Onderduiker en fabrieksmonteur J Donderdag 27 Juli 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN U Amerikaanse en Britse vloten paraat Financiering van Europa's defensie Debarkatie troepen schip „Nelly" Wij moeten voorbereid zijn op nieuwe crises elders Ahoy-attractiedie duizenden trekt "N Monteur stapte ver keerde electriciteitscel binnen SER gaat draaien WEERBERICHT 4 K.. De Britse minister van defensie, Emanuel Shinwell. heeft in het Britse Lagerhuis bevestigd, dat Engeland landtroepen voor de strijd in Korea zal aanwijzen. Engeland heeft de V.N. er reeds van ver wittigd, dat het een „effectieve versterking aan grondtroepen zal zenden, o.m. infanterie, artillerie en genie. Ook zal de admini stratieve staf gezonden worden, welke een dergelijke eenheid van node heeft. Deze strijdmacht kan niet onmiddellijk worden gezonden, doch men zal onverwijld met de voorbereidingen beginnen. „Beslissing in het Westen Andere besteding van tegen- raardefondsen 0 Volgens berichten uit Tokio, zijn in Zuid-Korea nieuwe Amerikaanse troepen geland. Zij zouden afkomstig zijn van een basis in het Verre Oosten, doch in ieder geval niet uit Japan. Deze versterkingen heb ben zich direct teweer gesteld tegen de Noordkoreaanse bedreiging langs de Zuid-kust en hebben tegenaanvallen ingezet, teneinde de verdedigingsstellingen rond Poesan te beschermen. Zij trachten thans Hadong, 120 km. van Poesan, te heroveren. KOOPGRAGE AMERIKANEN België, Luxemburg Neerland N - Z. H. Paus Pius XII heeft gisteren in 'n verklaring omtrent de wereldsituatie een vredesoproep tot de volkeren en regeringen gericht: „Laat eenieder zich voor ogen stellen wat de oorlog brengt, zoals wij maar al te goed bij ondervinding weten: niets dan ruïnes, dood en allerlei ellende". cussiëren over de middelen om ten slotte tot de zo vurig begeerde vrede te komen. Maar de beginse len, welke de soliede grondslag van die vrede moeten vormen, worden verwaarloosd en door sommige vol ken zelfs openlijk verworpèn. In vele landen wordt niet de waarheid, maar de leugen onder het mom van verstandelijk beleid langeboden; verstoringen en wan ordelijkheden worden uitgelokt, in Maats dat de eensgezindheid onder ie burgers wördt verheerlijkt. Haat, noch leugen, noch wanorde hebben ooit iets goeds voortge bracht. Ongetwijfeld moet de be hoeftige mens tot een menswaar- Het document, dat tot alie Ka tholieke Bisschoppen der wereld is gericht in de vorm van een Encycliek, begint met de Latijnse woorden „Summi maeroris". De H. Vader zegt in dit docu ment, dat niettegenstaande de vreugde, welke Hem wordt gebo den door de grote menigten, welke Rome voor het H. Jaar bezoeken, er heden ten dage redenen voor grote bezorgdheid in de wereld zijn. De sociale toestanden der volken sijn zodanig, dat zij de levendigste bezorgdheid en zelfs angst op wekken. Velen spreken, schrijven en dis- j dig bestaan worden gebracht, maar niet door geweld of agitatie, echter door rechtvaardige wetten. Nu de hemelen met donkere wolken zijn overdekt, kunnen Wij slechts Onze diepgevoelde aan sporing tot alle volken en hun regeringen herhalen om werke lijke eensgezindheid en vrede te bewerken en te handhaven. Tengevolge van de wetenschap pelijke vooruitgang heeft de tech nische kennis zulke onmenselijke en dodelijke wapenen voortge bracht, dat deze niet alleen legers en vloten, niet alleen steden en dorpen, niet alleen de schatten van godsdienst, kunst en cultuur kun nen uitroeien, maar ook onschul dige kinderen met hun moeders, zieken en weerloze oude mensen. Van al het schone, ^oede en heilige, dat het menselijk genie heeft voortgebracht, kan alles of bijna alles worden vernietigd. Als daarom de oorlog, bijzonder in onze dagen, iedere eerlijke waarnemer aljs iets afschrikwek kend moordends voorkomt, is het te hopen, dat door de krachts inspanning van allen en bijzonder van de regeerders der volken, de donkere en dreigende wolken, welke op het ogenblik zoveel angst verwekken, ni°gen afdrijven; en dat de zon vari de ware vrede wel dra over de volken moge schijnen. Ei; waren twee duizend carabinieri en leden van de veiligheids politie nodig, met aan het hoofd een kolonel, om Salvatorc Giuliano, de Siciliaanse bandiet en zijn bende onschadelijk te maken.. Een aantal leden van die bende waren naar h'et vasteland van Italië uitgeweken, hadden daar een reeks misdaden bedreven en staan thans te Viterbo terecht. Het bericht van de dood van hun als on kwetsbaar beschouwde leider heeft een^ grote verslagenheid onder hen teweeg gebracht. Generaal Luca in de galauniform van kolonel der Italiaanse carabinieri. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Helder en tamelijk koele nacht met hier en daar mistbanken. Morgen overdag droog en over het algemeen zonig weer met weinig wind en iets hogere temperatuur dan vandaag. Vrijdag 28 Juli: Zon op .5 uur, onder 20.37 uur; maan op 20.55 uur, onder 3.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JL welk land dan ook om zijn wil en zijn tie. Verder hebben zü de atoomwapens tot hun beschikking. Shinwell legde er echter de nadruk op, dat Engeland noch zijn bondgenoten een wereldoorlog wensen, waarvan de gehele mensheid de dupe zou worden. „Het ligt", zo zeide hij, „in de macht van één mo gendheid, om de spanning en de vrees te verminderen Volgens Shinwell zou in geval van oor log een uiteindelijke beslissing in het Westen vallen Daarom is de versterking van de West-Europese Unie een van zijn belangrijkste doelen. Het opbouwen van de nodige divisies vormt een geweldig Shinwell verklaarde, dat Engeland „heel wat afweet" van de voorbereidin gen, die de Sovjet-unie „achter haar rookgordijn van vredespropaganda" maakt. De Sovjet-unie onderhoudt een leger van ongeveer 175 divisies, waarvan een derde gemechaniseerd is. Zij beschikt over ongeveer 25.000 tanks waarvan een behoorlijk aantal in de Sovjet-Russische zone van Duitsland en heeft 2.800.000 man onder de wapenen. Dit aantal zou door mobilisatie kunnen worden ver dubbeld. Achter deze strijdmacht, staan onge veer 19.000 vliegtuigen, waaronder straal jagers van het nieuwste model. Boven dien beschikt de Sovjet-unie over aan zienlijke marinestrijdkrachten, waartoe sterke duikbootvloten behoren. Daartegenover hebben de landen van het Westen een militair bondgenootschap ontwikkeld, zoals in vredestijd nog is voorgekomen. Ingeval van .een haar meting tussen de Sovjet-un,e haar hondgenoten enerzijds en oe J ten der democratieën ande b gens Shinwell g^n tvvuf aat wjmt staan ^^Xppen en materiaal van"d7landen van liet Atlantisch pact en het Britse Gemenebest overtreffen die van elke andere tegengestelde combina- Engeland verlengt diensttijd van beroepspersoneel De Amerikaanse marine zal haar actieve vloot met in het geheel 46 oor logsschepen uitbreiden, n.l. met drie grote én zes lichte vliegkampschepen, 32 torpédobootjagers en vijf onderzee boten. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het beroepspersoneel van de Britse marine ook na het aflopen van de diensttijd in dienst zal worden gehouden om op deze wijze de beman ningen van de vloot in het Verre Oosten te vergroten. Een beperkt aantal offi cieren en manschappen, die dringend nodig zijn, zullen uit de reserve wor den opgeroepen. De verloven van som mige officieren en manschappen over zee ziin ingetrokken. De Britse vloot in het -y^en bevindt zich thans op ocriogssterk en Zien mans VH j-;» krui. telt een licht vliegkampschip, drie k sers, 16 fregatten en torpedobootjagers^ Voorts bevinden zich m dh gebied zcven torpedobootjagers en fregatten van_het gemenebest. Men schat het aantal man schappen, wier diensttijd normaliter al gelopen zou zijn en die thans in dienst worden gehouden op- ongeveer 1000. Zij behoren alle tot het beroepspersoneel. De diensttijd van gewone dienstplichtigen is niet verlengd. zijn levenswijze aan ons of aan onze gealli eerden op te dringen, te weerstaan". Winston Churchill, de leider van de oppositie, gaf uiting aan zijn teleurstel ling, dat de regering niet tot verlenging van de dienstplicht was overgegaan. Ook zeide Churchill, liever een besloten zit ting van het Lagerhuis te hebben gehad. Op de verklaring van minister Morrison, dat een besloten zitting in vredestijd zon der precedent 'was, verklaarde Churchill, dat Engeland als mandataris van de Ver. Naties formeel in oorlog was niet Noord- Korea. probleem. Het mensenmateriaal is aan wezig, doch er zijn obstakels van de ern stigste soort op financieel en politiek ter rein. Naar aanleiding van de besprekingen le f ontainebleau zeide Shfhwell, niet te willen verbergen, dat de terbeschikking staande strijdkrachten evenals die, welke 'n ,p nabije toekomst gevormd kunnen worden, verre onder de behoefte liggen. iJe verslechtering van de internationale toestand gaf hieraan een bijzondere be tekenis, maar de landen van de West- t.uropese Unie zijn over het algemeen bereid de toestand onder ogen te zien eri Engeland treft de vereiste maatregelen. -o defensiebegroting van dit jaar van ia0.000.000 pond sterling 15 pond ster- •ing per hoofd vormt een zware last, maar Engeland kan niet voortgaan een leidende rol te spelen of zijn vitale be langen te verdedigen zonder voldoende kracht. De moeilijkheden bij de opbouw van het beroepsleger zouden volgens Shinwell niet opgelost zijn door de dienst tijd van 18 maanden te verlengen. De maatregelen, welke thans genomen worden om het Britse oorlogspotentieel op te voeren, kosten een extra som van 100 millioen pond sterling. Dit bedrag zal hoofdzakelijk gebruikt worden voor de aanleg van 'n reserve aan gevechtsvlieg tuigen. Er zullen nog veel grotere som men nodig zijn om de Britse strijdkrach ten in staat van paraatheid te brengen. Aan het einde van zijn rede zeide Shinwell, dat het Engeland's wens was varenden begint* onvoorziene omstandig- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie medege deeld, dat de Amerikaanse regering overweegt gelden der tegenwaardere keningen in Europa in plaats van voor economische, voor verdedigingsdoelein. den te doen gebruiken. Het troepentransportschip „Nelly" wordt, zoals gemeld, Zaterdag 29 Juli a.s. des avond in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de op- de vrede te bewaren en in goede nabuur schap met zijn buren te leven. „Wü zijn echter vastbesloten iedere poging van heden voorbehc te 8 uur. iden. Zondag 30 Juli a.s. De laatste inspectie: een vliegtuig aan boord van het Amerikaanse vlieg kampschip „Valley Forge", uordt nog eens nagekeken, alvorens het met raketten en bommen, die onder de vleugels zijn aangebracht, naar het slagveld in Korea vertrekt. Juli- In verband met het tekort aan staal en koper en sommige andere materialen, waarvan de prijzen in de laatste paar we ken omhoog zijn gevlogen, zullen som mige civiele goederen op toewijzing moe ten worden gefabriceerd om de grotere militaire productie mogelijk te maken. Het communiqué van generaal Mac- Arthur meldde vannacht dat Amerikaan se en Zuid-Koreaanse troepen standvas tig hun verdedigingsposities handhaven, ondanks aanhoudende Noord-Koreaanse druk aan alle fronten. De eerste cavale- rie-divisie wierp in de sector van Jong- dong herhaaldelijk Noord-Koreaanse aan vallen terug, waarbij aan de tegenstander zware verliezen werden toegebracht. De jongste berichten van de fronten geven het volgende beeld van de strijd in Korea: Het Zuiden; De pas gelande Amerikaan se troepen hebben tegenaanvallen inge- zet- Er zijn reeds enkele plaatsen her overd. ka0' centralp sector: De eerste Ameri- sj ®nse cavalerie-divisie (infanterie) sectn VerscIleidene aanvallen in de vitale verlie Van Jongdong af en bracht zware Korea Gn toe aan geconcentreerde Noord- weg naaSe-rtr0epen' c'*e 'angs de hoofd- gen. Verv -oe Pr°beerden door te drin- °P1"ukkenrfen?fngsvliegtuigen signaleerden Moedjoe t No°rd-Koreaanse colonnes te P n Zuid-Westen van Jongdong. kaansr die door de Ameri- de laatste ïen Werd ontruimd, is volgens Noord-Korea er'phten nog niet door de vanen bezet. Men denkt, dat de roden thans ontruimde steden mijden, daar zij het doelwit worden van vijande lijke vliegtuigen zodra hun troepen bin nenrukken. Oostelijke sector: ten Zuiden van Jong- dok worden hevige gevechten gemeld. Noord-Koreaanse versterkingen uit Samts- jok zijn onderweg. De verdedigingslinies hielden stand. Correspondenten niet optimistisch, MacArthur wel Een correspondent van A.P., die met het achtste Amerikaanse leger de strijd in Korea meemaakt, schrijft, dat snelle en grote Amerikaanse versterkingen nood zakelijk zijn, willen de V.N.-strijdkrach ten een bruggehoofd behouden, dat groot genoeg zal zijn om straks t.z.t. een geal lieerd tegenoffensief te kunnen lanceren. Het hoofdkwartier van MacArthur blijft optimischer dan de oorlogscorresponden ten over het algemeen blijken te zijn. Een woordvoerder deelde aan verslagge vers mee, dat de communistische opmars aan de Zuidkust niet ernstig geacht werd, daar hier betrekkelijk weinig troepen mee waren gemoeid. Bij zijn overzicht van de militaire situatie sloeg hij deze sector vrijwel geheel over. De algemene conclusie uit. zijn beschou wing was,, dat de ritqatie aan de kritieke fronten „onder controle is gebracht". De woordvoerder liet doorschemeren, dat de periode van de bewegingsoorlog „groten deels" was afgelopen. Uit zijn woorden viel op te maken, dat de strijd zich gro tendeels zal blijven afspelen in de cen trale sector, waar de Noord-Koreanen het grootste gedeelte van hun troepenmacht hebben samengetrokken. De woordvoerder was van mening, dat de huidige strijdkrachten een bruggen hoofd aan de Zuidelijke punt van het schiereiland zouden kunnen behouden. De Noord-Koreanen hebben Woensdag morgen bij hun aanval in het gebied van Jongdong enkele, honderden burgers, on der wie vrouwen en kinderen, voor zich uitgedreven als schild voor vier tanks, die een brug overtrokken. Bij het naderen van de burgers staak ten de Amerikanen het vusen, waardoor de vijandelijke tanks gelegenheid kregen stelling te nemen voor de aanval. In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres heeft pre sident Truman verklaard, bereid te zijn de „volledige economische mob-Iisatie" af te kondigen, mocht de verded>g'ng van de vrijheid dit nodig maken Tru man acht het niet nodig, prijsplafonds en distributiemaatregelen af te kondi- Vo]cns de president zullen beperk- gen. indien het Congres hem spoed g controlemaatregelen voldoende zijn. beperkte noodbevoegdheden geeft en de hy h,eraan toe. ,,Dit bJe_ verder onverwuld de belas'ïngvcrho-V gingen ad 5 milliard dollar goedkeurt j tekent niet, dat wy aan °"ze „Maar", zo waarschuwde hij: „W« moe- j dee^van 't b'n offeren. Enige Als het over de amateuristische zuiver heid van de deelnemers aan de Olympi sche Spelen gaat, plegen de Amerikanen het hoogste woord te hebben. Nu mag men ook wel aannemen, dat de Ameri kaanse sportlui inderdaad meer amateur zijn dan vele van hun Europese collega (we doelen uiteraard op de „groten"; bij onopvallende prestaties is er van ama teurisme of professionalisme geen sprake Vooral in de athletiek beschikt Amerika op zijn talrijke universiteiten over een zo groot aantal studenten, die tot top werk in staat zijn, dat een eventueel kwaliteitsverschil met prof-belonmg royaal wordt weggecijferd door de enor me kwantiteit aan:... kwaliteit En dus dachten de Noorse atletiek verenigingen, die gezamenlijk een Ame rikaanse ploeg voor een tournée „naar Scandinavië lieten overkomen, dat zu een stel raszuivere amateurs in huis haaloen. Maar dan hebben zij inmiddels al wel anders ontdekt. En dat zullen zij in hun kas óók kunnen merken. De Amerikanen namen namelijk geen genoegen met de prijzen, die zij op hun wedstrijden in Noorwegen hadden gewon nen. Hun verwachtingen waren Kenne- liik hoger gespannen geweest. Maar geen nood. Zij stapten gezamen lijk naar een winkel en kochten zich daar zodanige prijzen ais wél met wachtingen overeen kwam En de reke ninglieten zij naar de betrokken ver eniging sturen, een rekening voor een - drag waarin méér dan éen nul voor k Een'dergelijke handelwijze strookt nu niet bepafld met de zozeer geroemde Amerikaanse amateuristische zuiverheid^ En de Amerikanen zullen nu voortaan een toontje lager moeten aanslaanby he formuleren van amateurs-bepalingen Wat des te jammerlijken is niet uitgesloten is; dat dan het amateu risme nóg meer verwatert. supp0ETER ten beseffen, dat de strijd óp Korea kunnen voldoen zonder kostbaar en misschien ook n?et kort nenlandse verbruik op t tseigie, l»uacmuui6. zal zijn. Wij moeten ons voorbereiden opofferingen zullen nodig zijn en.ik ben g Denemarken en Italië. Voorts hu.P op de mogelijkheid, dat nieuwe crises ernva" overtuigd, Amerikaanse - Griekenland, Turkije, Iran, Korea de eiders zullen ontstaan". volk bprpld ^1 zijn, z'n aandeel te love- en hel algemene gebied waarschuwing tegen „hen. die geneigd zijn tot agressie". De door Truman ondertekende wft voorziet in hulp aan negen het Noord-Atlantisch PaJ*li vfankrilli (voor het eerst), Engeland, Frankrijk, Truman tekent wet op militaire hulp President Truman heeft gisteren de wet op het verlenen van militaire hulp ten bedrage van 1.222.500.000 dollar onderte kend. Hij deed dit vergezeld gaan van een elders zullen ontstaan" In verband hiermede achtte hij het nodig de Amerikaanse industriële pro ductie vóór 1 Januari op te voeren, In dien mogelijk met 10 millard dollar per jaar Hiervoor zou de regering leningen en garanties moeten verschaffen aan de basisindustrieën „Wij kunnen absoluut niet langer het risico lopen, dat wij in de toekomst drin gend gebrek zouden hebben aan enige van de meest essentiële behoeften voor onze nationale veiligheid. Waarborgen te gen verdere communistische agressie lig gen in een grotere productie en de enige waarborg tegen inflatie is, dat de handei en de verbruikers zich onthouden van het hamsteren van goederen In zijn boodschap vroeg de president geen nieuwe buitengewone bevoegdheden buiten deze. welke hij reeds enige dagen geleden gevraagd heeft De president oefende nieuwe druk op het Congres uit om hem deze bevoegdheden te verlenen en spoed te betrachten by de wetgeving. De Amerikaanse industrie, zo vervolg de de president, breekt op het ogenblik alle productie-records. Zonder nieuwe fabrieken kan de productie per 1 Januari 1951 een jaarlijkse waarde groter dan S 275 millioen bereiken Dit betekent een gen, welke men dagelijks kan zien. productiestijging van 8 a 10 milliard De 0-24, in 1939 in ons land gebouwd, per jaar, weike meer dan voldoende zal 1 heeft in de oorlog belangrijk werk ge- ziin om de stijging der militaire uitgaven daan. De boot is 79 m. lang, de diepgang ad ruim $10 milliard in 1950 op te van-1 is 4% m.; de bemanning bestaat uit 60 kop pen j pen. Gewoonlijk vaart zij op een diepte Philippijnen en het algemene China. Truman Is ook gemachtigd, hulp te'ver lenen aan andere landen, wier veriigh voor de V. S. belangrijk wordt geachu Verder kan hij maximaal 16 pet. van -a aan enig land of gebied toegewezen ge- den voor gebieden hestonnen, waar ge vaar dreigt. De talrijke attracties van de tentoon stelling Rotterdam-Ahoy zijn sinds giste ren (Woensdagmiddag) tot en met Zater dag 29 Juli vermeerderd met de demon straties van de onderzeeboot 0-24 onder commando van luitenant ter zee 2e klas H. Brakema. Bij de eerste van deze de monstraties op de Maas voor het front van de tentoonstelling, bleek aanstonds de grote belangstelling: Op de Heuvel en langs de Parkkade stonden duizenden mensen te kijken. Geen wonder, want het onderduiken en weer bovenkomen van een onderzeeër behoort niet tot de din- Twee duizend man en een kolonel. Wie Sicilië niet kent met al zijn" ontoeganke lijke schüiiihoeken in diepe ravijnen, te midden van hoge, woeste bergketenen, verbaast zich er over, dat twee duizend man nodig waren, om een bende van enkele tientallen desperado's onschade lijk te maken. Het lijkt eigenlijk belache lijk, dit verschil in aantal. Acht maan den' achtereen is Sicilië „uitgekamd" en honderden carabinieri zijn gesneuveld of gewond. Voor velen zal het zelfs onbe grijpelijk zijn. Maar het woord „mafia zal anderen weer duidelijk maken, wat op Sicilië met zijn bevolking van mensen met Arabisch en Noormannenbloed op de huidige dag nog mogelijk is. Mussolini heeft indertijd eveneens duizenden manschappen tegen deze geheime organisatie moeten inzet ten. En Salvatore Giuliano heeft danig van de weder te voorschijn gekomen „ma fia" geprofiteerd. Juist wegens de mentaliteit der Si ciliaanse boerenbevolking oordeelde de regering te Home het acht maanden geleden nodig, aan het hoofd van het „expeditieleger" een ervaren man te zetten. Want dat is kolonel Luca, thans wegens zijn verdiensten tot generaal bevorderd. Hij is om zo te zeggen een oude rot, als het op operaties tegen bandieten aan komt. Een Noord Italiaan uit de Dolomie ten. Een rustig en vastberaden man, zoon van een horlogemaker. Als kind reeds had hij er plezier in, zijn vader bij het uiterst nauwkeurige reparatiewerk te helpen. Hij wilde niet naar bed, voordat het horloge hij ontdekt had, waarom niet meer tikte. Toch koos deze knutselaar een avon tuurlijk leven. Hij nam bij de carabi nieri dienst, de half politiële, half mili taire organisatie, van wier diensten ook in de koloniën gebruik wordt gemaakt. Als negentien jarige carabiniere ging Luca naar Libyë eh daar onderging hij in de strijd tegen de befaamde Senoëssi de vuurdoop. Zijn voornaamste taak was, voor zijn compagnie water op te zoeken wat in de woestijn een lang niet gemak kelijke en tevens gevaarlijke taak was. Bij dit waterzoeken liep hij typhus op. Hij werd doodziek, moest bediend wor den, maar kwam er weer bovenop. Van Libyë ging hij. na in de eerste wereld oorlog belangrijk contra-spionnagewerk te hebben verricht, naar Turkije en kreeg er tot taak het bandieten wezen te bestrij den. Samen met Turkse en Engelse col lega's wist hij talrijke benden op te rol len en verschillende gevaarlijke bende leiders voor goed onschadelijk te ma ken. Hij verdiende er de titel Luca Bey mee. Bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog was hij hoofd van het politie wezen op het eiland Rodi.Toen Italië aan de oorlog ging deelnemen, kon het zich niet op de Egeïsche eilanden hand haven. Luca ging met een vals paspoort naar Turkije en daar slaagde hij er in te verkrijgen, via zijn oude vrienden uit de strijd tegen het roverwezen, dat speciaal van 13 k 15 meter; de mogeiijkheid be-__ staat echter wel om tot honderd me dlMete spanning hielden de d"^®°^and periscoop in het oog. die langzamerhan hoger boven de waterspiegel ui k Én toen ineens zag men de boot z--- boven water komen en officier-en op de brug verschijnen. Rustig voer oe 0-24 enige honderden meters in wesiely in richting en een eindje voorbij de Vik ging zij startklaar liggen voor een meuwe duik van ongeveer twintig minuten. dat de rij'kshavenmeester het sem had g - geven (met het oog op het verkeer op de rivier) kwam de boot weer in bewe ging; men zag de officieren naargeneden gaan en enige ogenblikken later was „e 0-24 weer verdwenen. Zo zal dat nu van de week iedere mid dag tussen 3 en 5 uur zijn. En de drukte aan de Parkkade, die toch al verrevan gering was, zal nu wel zo groot worden. dat het ten toonstelling® treintje, we.ss rmrte al enige tijd over deze kade toe. zijn vaart belangrijk zal moeten temperc-n Over het gehele tentoonstellingsterrein wordt het trouwens dagelyks voler. Maandag had men een recordbezoek voor de eerste werkdag van de week, ru.m 20 000, maar Dinsdag en Woensdag waren er 000 maar uinsaag en «^"-70 alweer bijna anderhalf maal zo veel. In het schakelstatlon van de Prov. Noordbrabantse ElectriciteitsmU. te Or- then (gemeente Den Bosch) deed zich ro teren bij werkzaamheden aan een der isolatoren een ernstig ongeval voor, ten gevolge waarvan de 56-jarige monteur Van S. nit Raamsdonkveer levensgevaar lijk werd gewond. Samen met zijn collega J. S. uit Orthen stapte hfj per ongeluk een verkeerde cel binnen, toen hij een isolator moest nazien. Van S nam plaats tussen twee isola toren, die onder een spanning van ÏO.COO Volt stonden. Hij werd door een steek vlam getroffen en kreeg brandwonden over bijna heel het lichaam. De 27-j. S. sprong onmiddellijk te hulp en sleepte het slachtoffer uit de gevaarlijke zóne. Hij liep hierbij verwondingen aan zijn handen op. Een geneesheer verklaarde, dat de brandwonden van Van S. van dien aard zijn, dat voor het leven van de mon teur, die een gezin van zes kinderen heeft, moet worden gevreesd. werken. Hij dook onder en ging als mon teur in een fabriek werken, er machines reparerend. Onlangs ontmoette Mj oe eigenaar van de fabriek, waar hij ge werkt had. Loopt die wasmachine nog? infor meerde hij. De fabrikant keek hem ver baasd aafl. Ja, antwoordde hij. Dat doet me plezier, zei Luca, want ik heb haar zes jaar geleden gerepareerd Luca is nu generaal der carabinieri. En hij krijgt er een nieuwe titel bij, n.l. die van ereburger van Palermo. De veertig millioen, die op het hoofd van Giuliano zijn gezet, worden hem in middels betwist door een ondergeschik te, door de man. die Giuliano met eigen hand neerschoot. Bovendien wil len de twee duizend carabinieri óók een aandeel. -o— - - Vele varkens maken de spoeling dun. Rodi van voldoende voedsel zou worden Maar Luca zou toch wel wat contanten voorzien. Daarna reisde hij langs aller lei sluikwegen naar Italië terug. Toen de Duitsers daar practisch de macht over namen, weigerde hij met hen samen te willen hebben, want een generaalsuni form der carabinieri is rijk met goud bestikt en erg duur, vooral in galauit voering. Samenstelling dagelijks bestuur De Sociaal-Economische Raad heeft uit zijn midden het dagelijks bestuur geko zen. dat onder voorzitterschap zal staan van prof. mr. F. de Vries en voorts is samengesteld uit de volgende werkge versvertegenwoordigers: mr. Th. Ass.r (hoofdgroep verzekeringen), C. van den Heuvel (Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond), Th. S. J. Hooy (Ned. Kath. Mid denstandsbond) en T. J. Twijnstra (Ver bond van Ned. Werkgevers); uit de vol gende werknemersvertegenwoordigers: A. C. de Bruijn (KAB). H. Oosterhuis (NVV), M. Ruppen (CNV) en A. Ver meulen (NVV); en uit de volgende per sonen uit de door de Kroon aangewezen, leden prof. mr. W. E. de Gaay Fortman, prof. mr. B. C. Slotemaker. nrnf dr J A. Veraart en ir. H. Vos. Het secretariaat van de SER zal be staan uit een algemeen-secretaris en enige secretarissen. Tot algemeen-secre taris is benoemd drs. H. L. Jansen en tot secretaris dr. C. H. Schouten. Verdere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1