Nieuws uit STAD en OMTREK Excelsior wint met 16 runs van Kampong OPRUIMING LAATSTE BERICHTEN Onthulling Vissersmonument te Vlaardingen Stolk deed twee clubrecords sneuvelen Nederlandse zielzorger naar Australië ■r™ mmmmmWÊÊ imse-e I OVERHEMDEN TIMCO, Broersvest 56 mm Goed ivhicketkeepen van Middendorp NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Ronde van liet Witte Dorp Nederlanders melden zich voor de strijd in Korea Hermes behoudt haar kans op eerste plaats Kabinet in beraad Tweede vliegtuig ongeluk in Brazilië Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten MAANDAG 31 JULI 1950 PAGINA S OFFICIëLE PUBLICATIE Tweede wijziging Bebouwingsvoor- OPTOCHT VOOR DE BEDRIJVEN BURGERLIJKE STAND SPROOKJES-OPTOCHT AANRIJDINGEN VANAF 1 tot en met 5 AUGUSTUS bij TIMCO, BROERSVEST 56 ONGEVAL ftiSSSTS1 Aee! MunwXis, L M°Trie? 74 97 VEEL APPLAUS OP EXCELSIOR-DEï^ONSTRATIE IJS IN DE VACANTIEWEEK EXAMENS VANAF f 3.98 AUTORIJSCHOOL WALDO PPSC SCHIEDAM PRESTATIETOCHT ROTTERD. REDDINGSBRIGADE rüJtersforT TIJD, PLAATS EN WIJZE DUITSERS IN ROTTERDAM Na contact met Leopold HELPERS VAN FUCHS GEARRESTEERD DE ZAAK BERTHA HERTOG PATER R. BEEREPOOT O.F.M. BENOEMD H MM liiü Pater Rimbert (Jacobus, Johannes) Bee repoot O.F.M. werd op 1 April 1914 te Hoogkarspel geboren. Na de lagere school te Westerblokker te hebben bezocht volg de hij de gymnasiale studies te St. An- tonius te Weert, waarna hij in 1932 te Hoog Cruts zijn noviciaat deed. Pater Beerepoot studeerde vervolgens 2 jaar philosophie te Venray en 2 jaar te Al- Verna-Wychen, waarna hij in 1937 naar Weert Vertrok voor het beëindigen van zijn priesterlijke studies. Hij ontving de H. Priesterwijding op 19 Maart 1939- PATER JOACHIM 70 JAAR Feestavond met aanbieding van geschenken MAXIMUM-PRIJZEN IN FINLAND Distributie in Israël Gisteren ontving Excelsior óp haar ter rein in het Volkspark Kampong uit Utrecht. Excelsior en Kampong hebben reeds verschillende jaren gezorgd voor span nende wedstrijden met dikwijls zeer goed cricket en ook gisteren was het weer een typische Kampong—Excelsior wed strijd. Het weer werkte ook voor de volle 100 pet. mede, zodat de toeschouwers genoten hebben. Bij Excelsior ontbrak F. Bakker, die vervangen werd door A. Walbeek. Kam pong trad volledig aan, zelfs Jan Offer man, die enige weken niet gespeeld had in verband met een verrekte spier, was weer van de partij! 0e Excelsioraan voerder Hoenderop won de toss en verkoos batten. C. Lak- wijk en A. Oosterholt openden voor Ex celsior. A. Oosterholt was al heel spoe dig verdwenen, maar met J. Oosterholt en later met Brounts kwamen de runs op het bord. Vooral Lak wijk batte zeer rustig. Toen het scoringbord echter 40 aanwees werd hij achter het wicket door C, van Esveld gevangen. Lakwljk had een zeer nuttige 20 aan het Excelsior- totaal gevoegd. Huet was spoedig ver dwenen. L. Brounts liet echter aardig batten zien. Het was daarom ook zo jam mer, dat hij door onverstandig runnen out ging. Zijn bijdrage waren een uiterst nuttige i2 runs. A. Hoenderop en 3. Dries namen geen enkel risico. Zeer langzaam werd het Excelsior totaal opgevoerd. De Kampong- bowlery veroorloofden de Excelsior bats- men geeh enkele vrijheid, terwijl ook het veld zeer goedt uit stond. Vooral de boun daries waren goed afgedekt, maar hier van maakten Hoenderop en Dries ge bruik om keer op keer een korte run te lopen. Zij plaatsten zeer goed en fun voor run ging het totaal omhoog. Evan voor de lunch kreeg Hoenderop een aanlokkelijk balletje aan leg. Hij miste echter en werd Vliegensvlug door ■wicketkeeper Otto gestumped. Hoenderop scoorde 11 runs (11 X 1). Spoedig na de lunch viel het wicket van G Oosterholt. Middendorp en Dries zorgden achter, dat het totaal weer wat werd opgevoerd. Toen het scoringbord echter 114 aanwees werd Dries door van Esveld op het bowlen van de Waard ge vangen. Zijn bijdrage aan het Excelsior- totaal waren een zeer goede en beheer ste 40 runs, die slechts door een moei lijke kans ontsierd werd. Spoedig hierna liet Middendorp zich door v. d. Bijl verrassen, na eveneens 13 runs te hebben gescoord en dit was het einde van de Excelsior innings. Het to taal van Excelsior werd1 uiteindelijk 130 Eindelijk had Excelsior eens een to taal, waarop zij tenminste met enige kaas van slagen konden gaan bowlen en fiel den. De bowlingcijfers van Kampong waren A. de Waard 2—51, H. C. v. (1. Bijl 6—33, J. Offerman 1—7. Kampong opende m-et G. Eikelboom en H. Otto. Heêds op een totaal van 15 viel het eerste wicket. H. Otto werd door Middendorp uitstekend achter het wicket gevangen. Met Jan Offerman op de mat ging de score sneller, maar dat kon toch (niet verhindervn, dat Eikelboom door G Oosterholt uitsluitend op eigen bowlen gevangen werd. Toen G. Oosterholt in zijn volgende over Verbeek cleattde was de stand 31 voor 3. C. van Esveld en Jan Offerman pakten echter anders uit. Zij vielen de Excel- siorbowlery duchtig aan. Dit drukte zijh stempel op het bowlen. Het Kampong totaal ging zeer snel omhoog. In de laat ste over voor de thee bowlde Dries plot seling een aanzienlijk langzamere bal op van Esveld. die hem volkomen verraste. De score? 84 voor 4. Van Esveld had eetl goede iftnings gespeeld en 2ijn bij drage aan het Kampongtotaal waren een mooie IB tuns, Ook van der Bijl nam geen enkel ri sico. Hij liet het scoren aan Jan Offer- man OVer. Zeer spoedig echter Werd Of ferman Uitstekend door Wicketkeeper Middendorp gevangen. Zijn Innings bê- schriften voor de bebouwde kom Van Schiedam (Plantage). Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt ingevolge artikel 43, juncto artikel 37, der Woningwet bekend, dat 1 Augustus a.s. voor de tijd van vier weken ter gemeente-secretarie (Afd. Al geméne Zaken, Stadhuis) voOf een ieder ter inzage zal worden nedergelegd een ontwerp van een Tweede Verordening tot wijzing van de Verordening tot rege ling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam (Bebouwingsvoor schriften voor de Bebouwde Kom) (Ge meenteblad 1945 no, 1 eh 1949 no, 33) (Plantage). Schiedam, 31 Juli 1950 Het Hoofd Van het Gemeente bestuur voornoemd, J. W. PEEK. Ook voor de optocht van de bedrijven hebben Zich nog te weinig gegadigden opgegeven (10). Maar ook in dit geval worden nieuwe deelnemers met open ar men ontvangen. Mitszij zich zo snel mogelijk Opgeven. Als het kan voor 1 Augustus a.s. Verschillende bedrijven hebben reeds een paar aantrekkelijke wa gens in Voorbereiding. Het kan dus bij zonder aardig worden. Opgeven bij de heer A. M. Sunderman, Boterstraat 8, alhier. GEBOREN: Gerardus M. z. v. A. F. van Schijndel en C. B. van Steenbergen. Pie- ter z. v. J. de Ruijter en A. Harte. 0*0*1AO ¥0 O* SCHKOAM IN OMSTRIK til 72e Jaargang No. 21299 /4.30 per kwartaal. 0.39 per week. kolombreedte De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 143 per maand Advei-tenue-prp- op gewone i 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden MededeUngen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prUs verkrijgbaar bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woordan SO ct. Elk woord meer 3 ot. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bö vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet droeg 44 runs waarvan 5 x 4 en 1 x 6 Toen op hetzelfde totaal ook v. d. Min nen werd gebowled was het voor Excel sior plotseling veel gunstiger geworden (86 voor 6!) Ook Moerkoert liet zich ver rassen door een zachtere bal van Dries welke hij met een boogje mooi in zijn handen speelde. Met Wagenvoort en Ufkes op de mat was nog van alles mogelijk. Het scoring bord wees reeds 103 aan. Even van te voren nam J, Oosterholt met een uit stekende bal nog het wicket van A. de Waard, die hiermede het 350e slachtoffer werd van Koos Oosterholt in de eerste klas. Toen Ufkes tenslotte achter het wic ket door Huet werd gevangen betekende dit tevens het einde van de Kampong- innings. Het totaal van Kampong werd uiteindelijk 114 runs, zodat Excelsior met 16 rung won. Zeer zeker verdient wicketkeeper Mid dendorp een pluim voor zijn .uitstekend wlcketkeepen. Hij gaf slechts een bye weg en nam bovendien 3 zeer goede cat ches! De bowlingcijfers van Excelsior waren J. Oosterholt 463, J. Dries 4—41 G. Oosterholt 2—10, Excelsior 2 kon het niet tot een over winning brengen. Zij trokken naar de Krekels In Wassenaar, waar zij slechts 51 runs scoorden, Alleen Th. Kreischer kwam met 11 runs in de dubbele cijfers De Krekels passeerden hun totaal reeds voor 4 wickets. Voor de Krekels kwamen In de dubbele cijfers Schuurman mét 12, J. Suijderhout 22, H Mets 78, K. van Gedurende de vacantie-feestweek, zal de jeugd een sprookjes-optocht houden. Dat wil zeggen: Er komt een optocht, waarin iedere jeugdgroep het een of an dere sprookje of een aantal sprookjesfi guren zal proberen uit te beelden. De voorbeelden liggen in de boeken van Grim en Andersen voor het grijpen Er is keus genoeg. Zij, die niet over eeri eigen onderwerp beschikken, kunnen dit echter opgeven. Zij krijgen dan een on derwerp op. Men kan zowel lopend als met wagens aan de optocht deelnemen. Ook kunnen zowel scholen, als jeugdverenigingen en dergelijke meedoen. De optocht vindt plaats op Zaterdag 2 September vier uur 's namiddags. Tot nu toe hebben zich tien groepen opgegeven. Dit is echter te weinig voor een grootse optocht en vandaar, dat allen die nog mee willen doen worden aange raden zioh onverwijld op te geven bij de heer A. M. Sunderman, Boterstraat 8 alhier. Advertentie Op de West-Vest te Delft geraakte het wiel van de fiets van mevr. W. B., wo nende alhier, in de tramrails, waardoor zjj kwam te vallen. Haar vier-jarige zoontje dat zij achter op het rijwiel had, kwam met de schrik vrij, doch de moe der moest met de politie-auto naar het Gasthuis worden gebracht, waar bleek, dat d® verwondingen' niet ernstig waren! Zü is naar haar woning overgebracht. DUIVENSPORT S.C. de Postduif Zondag hield S.C.V. de Postduif een wedvlucht vanuit Valkenswaard, afstand 90 kilometer; in concours 734 duiven De uitslag was: J W Blom 1 3 10 82 83 102, T Wijzenbroek 2 20 22 25 77 108, M v Mourik 4 46 78 90 95 106 125 128 138 T Toutijn 5 8, L J Vis 6 26 73 89 P Gou weleeuw en Co, 7, J de Waard'9 59 69, L. v Trlcht 11 112, P. Verheygen en Co. 12 31 48 61 101 139, A v d Horst 13 28 126 141, H Brökling en Co. 14 38 40 52, A Sut- De heer J. M. C. uit Rotterdam par keerde Vrijdagmiddag op de Broers vest zijn luxe auto, daarin zijn zoontje Jasje achterlatend terwijl hij een pakje afgaf.:. - Het zoontje had veel belangstelling voor p 64 84 98 134> H Crama 16 29 de vele handles, knoppen en instrumen- j ?7 03, Stoutenburg en Co. 17 117 135, ten en begon hiermee te spelen Tot de D Ram 18 W Poort en zn. 19, J Twee handrem aan de beurt kwam. Deze schoot i \°nJ "L Koogje 23, J M Snijders PiWagen ging rijden en ramde een 42 61 7Q r Zr- "80" n A Jnel R.E.T.-bus, die er voor stond De schrik 7?» Grijp en Co. 32, J Kuy- van de knaap was bijna zo groot als die 1 I* V eü 92* ^4A 41' van zijn vader, die haastig"naar buiten j ^'ffionk 39 Th^S ieber ^S W H j kwam gerend om te zien wat er aan de ÏÏm ie m do m y tl- vanddeWbusBwefn!g geel93 86* PJ ofen Co 64 65 121,' CM&s Od de hoek van de 1 Weven en I 107 1233 Blom 58> E Smirren 62, A Vis W^l T7: V^f D^^^T^^t^owli^:A. op. Deeljaat! j k'Vefering^f olpi 8? M°vd moest naar het Gem. Zieken- j Moezel en zn 94 111 122, J Niegmeyer 96, huis worden vervoerd, daar zij een lichte i p Zoutendijk 119 129, N in 't Hol 120, J H hersenschudding had. Triei 127 147, Dalhuizen 130, A Faas 132, Een zware hersenschudding kreeg het Verhaal 133, P Hinten 137, Th Jansen knaapje C. A. van 8 jaar» die voor de 140, Overgoor 144. Aankomst eerste duif -•;. "*1;. Zaterdag is te Rotterdam de Ronde van het Witte Dorp over 92 ronden (100 km.) verreden. Honderd amateurs namen er aqn deel. cijfers Excelsior 2 J. Kreischer 1—39, H. de Groot 1—45, A. Beukers 1—22. Zaterdagavond om half zeven trok van af het Koolas de grote stoet van bijna 1000 leden der Gymnastiekvereniging Ex celsior door de stad naar het Sportterrein in het Sterrebos, waar zij hun demon straties om zeven uur zouden geven. Door de secretaris der vereniging Werd na aan komst op het terrein een kort welkomst woord gericht tot alle aanwezigen; hij memoreerde o.m. de vorige demonstraties en hoopte dat allen het devies van de vereniging „Excelsior" d.i. Steeds hoger" zouden zien uitgevoerd door hetgeen hun door de turners en turnsters zou geboden worden. Spr. dankte de Excelsior Voetbal en Cricket vereniging voor het bereidwil lig afstaan van het terrein, en de techni sche leiding voor de organisatie van deze avond. Na deze korte inleiding wérd begonnen fnet de demonstraties. Het werk der He ren-afdeling op het springpaard was van dusdanig gehalte dat dit menig Welge meend applaus heeft verworven. Elke handeling en beweging was beheerst en zodoende werden alle sprongen ook per fect uitgevoerd. Ook de dames die hun oefeningen aan de ringen maakten toonden wat zij kon den: menig toeschouwer hield zijn hart vast bij deze lang niet gemakkelijke oefe ningen. De jongens en meisjes der jongere-af- delingen lieten enige zeer goede spring en dansoefeningen zien. Dóör de oudere meisjes werden de Schaatsenrijders en Boerendans op voor beeldig^ wijze uitgevoerd, ook de jonge ren lieten met hun vrije oefeningen zien, dat het mogelijk is om een massale oefe ning geheel gelijk en precies op de maat van de begeleidende muziek uit te voeren. De „Parade der tinnen soldaatjes", wel ke door de meisjes werd uitgevoerd, liét ons een komische veldslag zien. Het laat ste nummer van deze avond bracht een waar staaltje van goede training. Het be stond uit een vrije oefening van ongeveer 150 turnsters tegelijk. Wat deze avond geboden werd was het Zien Waard en hier toonde Excelsior Weer eens dat zij niet alleen de beste laat me dewerken, maar dat zij alles door allen laat uitvoeren. Mede dank zij de bekwame leiding van de heer Schaeffer en mej. Verdoes en de muzikale medewerking van de heer P. Vis is deze demonstratie er een gewor den die in de annalen van Excelsior niet zonder eer mag worden vermeld. motorrijder van de L. S. K., de officier L. O., de Overschiesestraat overstak. Hij moest naar het Gem Ziekenhuis. Ijsventers, die in de vacantieweken van 4 Augustus tot en met 2 September hun koele waar zullen willen verkopen in het leercentrum rond de BroersVest, kun nen zich voor een vergunning en een standplaats wenden tot de politie, Hoofd bureau Lange Nieuwstraat. Zij zullen slechts een klein pachtgeld moeten be talen. Het ligt in de bedoeling, dat de standplaatsen zullen rouleren. Wil men hiervoor in aanmerking komen, dan zal men 2ich echter schriftelijk moeten aan melden voor 10 Augustus a.s. 9 uur 12 min. 34 Sec.; óankomst laatste duif 9 uur 19 min. 01 sec. Duiven los 8 uur. Op het R.K. Mulo-examen te Rotterdam slaagden de dames: L. Delmee, T. v Dijck C. v. d. Enden, Fr. Gidding, A. v. d. Gracht, I. Janse, M. Kalkman, R. Kern- mer, A. v. d. Meer, J. Klink, W. Mineur, ttac. Mulder, Th. Overzier, H. Simons, J. Sondermeijer, E. Vranken, I. Vranken, Gr. Arendse, G. Barremaecher, J. v Dijk A. v. Dijke, M. de Koning, M. Me'ls, C. Putter, B. Rademaker Gr. Peek, Adr. Pen ning, C. Volebregt, Th. Wulsman, B. Suy- ker, H. Zoun allen leerlingen van de R.K. Uloschool voor meisjes, de Mater-Dei- school, te Schiedam, Ad verleent Advertentie Woensdagavond spelen PPSC en Schie dam tegen lekander voor de nederlaag- serie van PPSC op de Boshoek, aanvang 7.15 uur. WANDELSPORT Voor de 7e maal keerden de heren C. Th. Middendorp en W. van Noortwijk met succes terug uit Nijmegen van de aldaar gehouden Vierdaagse Afstandsmarsen. Gisteren is de wandelafdeling van de R.K. Gymnastiekvereniging Excelsior te ruggekeerd in Schiedam, na de Vierdaag se zonder uitvallers te hebben uitgelopen. VIERDAAGSE In opperbeste stemming en buitenge woon tevreden over de laatste Vierdaag se zijn elf man van het Schiedamse Po litiecorps met twee verzorgers uit Nij megen in Schiedam teruggekeerd. Zij werden Zaterdag door de voorzitter van de S.P.S.V., de inspecteur WillemS van Beveren begroet, die hen van harte ge lukwenste met de prestatie vier dagen lang vijftig kilometer te lopen met lichte bepakking. De groep slaagde er in een groepsprijs te bemachtigen. Honderd amateurs hebben Zaterdagmid dag deelgenomen aan de tweede Ronde van het Witte Dorp, een wedstrijd over ■100 km (92 ronden). Al spoedig na het begin werd de eerste 'Uitlooppoging on dernomen door Alblas en Driest, later door v. d. Vaart en Blokzijl en na enige tijd probeerden ook Smits en Breedveld het eens. Wel slaagden deze renners erin een voorsprong te nemen, soms zelfs van 25 seconden, daarbij vaak door andere renners geholpen, doch verder liet het pe- ieton het niet komen. Ook de Rotterdam se renner Van Gils zag zijn vele pogin gen steeds weer op niets uitlopen, even als Alblas. Zo ging het door tot de 62ste ronde, toen er eindelijk tekening in de strijd begon te komen. Er vormde zich toen een kopgroep v. Maenen, v. Gils, Kooyman, Breedveld, v. d. Vaart en Cor- nellsse, gevolgd door een tweede groep van welke zich Gruteke bij de koplopers wist aan te sluiten, doch de anderen in bet peleton terugvielen. In de 72ste ronde gingen deze zeven renners nog steeds aan de kop en toen voegden zich ook Brink man, Everse. Versluis, van Roon en Smits 40 km. werd gewonnen door J. Verhoe ven uit Overschie, die ook de prestatie- pogingen en slaagde er eindelijk 5 ron- prijs won. Deze ondernam vele uitloop den voor het einde in een kleine voor sprong te nemen en te behouden. De uit slag was: 1 J. Verhoeven 40 km. 1 u 12 m. 19 s„ 2 H. S. Kruitwaard, Velzen, 3 G. Hermes Oud-Gastel, 4. R. Wallet, Leimui- den, 5. J. van Vliet, Maasland, 6. G. A Nolen, Strijen, 7. J. Wervers, R'dam, 8 C. Nederveen, R'dam, 9 C. Aanraad, Oud Gastel, 10 H. v. d. Kloot, Zundert. De Rotterdamse Reddingsbrigade heeft Zaterdagmiddag weer haar jaarlijkse prestatietocht 600 meter gekleed zwemmen gehouden, ditmaal in het kader van de va- cantiebesteding van de Rotterdamse Ge meenschap. De prestatietocht gekleed zwemmen was verdeeld m twee klassen, de nationale klasse voor leden van de reddingsbrigades waarvoor deelnemers uit Rotterdam, Schiedam, Den Haag, Gouda en Roosen klasse voor ingezetenen van Rotterdam, daal aan de start verschenen en de volks- niet-leden ener reddingsbrigade. Al was er hier geen sprake van een wedstrijd, de 55 deelnemers in de beide klassen span den zich toch in om zo snel mogelijk het eindpunt te bereiken en al was uiteraard de een sneller dan de ander, alle deel nemers hebben tenslotte de tocht tot een goed einde gebracht. Bij de dames-leden van een reddingsbrigade kwam mej. W. de Waard van de Schiedamse Reddings brigade het eerst aan, gevolgd door de dames T. Boom, Gouda, J. Maltha, A. v. d. Brink en R. Leistra allen uit Schiedam. Bij de mannelijke leden waren de eerst- aankomenden A. L. v. d. Heyden. H. van Dongen en A. van Waas uit Schiedam, W. Hopstaken uit Roosendaal en H. Kore- vaar uit Gouda. In de volksklasse die het laatst was gestart, leverde de heer C. de Bakker een uitstekende prestatie door de ghel baan d rugcrawl te zwemmen en des ondanks als eerste te eindigen. De voorzitter van de R.R.B. de heer C. van Gelderen, wekte in zijn I otwoord het publiek met nadruk op zwemmen te leren en zo men deze kunst reeds machtig, zich te gaan oefenen in het reddend zwemmen. De wereldgoederenmarkten hebben op het bericht betreffende het terugkeren van de Sovjet-Unie in de Veiligheids raad gereageerd met een daling der prij zen. Goud in Honkong, zilver te Bombay en rubber en tin in Singapore gaven gis teren algemeen prijsdalingen te zien na de onafgebroken stijging der laatste we ken, aldus meldt Reuter. (Van onze Haagse redactie) Veer vele Nederlanders hebben zich de laatste tijd bij de Amerikaanse ambassa- bij hen Deze "roep van "al" mT de,te ?en, Haa§ aangemeld voor dienstne- Bij de interhatiooale jeugdrüiterwed- strijden welke Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli te Heemstede zijn gehouden, be haalde bij de samengestelde wedstrijden welke bestonden uit een dressuurproef, 2 wegparcoursen van 5Va en 8(4 km, de steeple cross country van 2000 meter en een springconcours onze stadgenoot de heer E. van der Tuyn de 4e prijs. Deze ruiter behaalde op 23 Juli te Stabrouck in België bij springconcoursen aldaar twee le prijzen. Onder grote belangstelling is Zaterdag middag op het Monumentenplein bij de Kon. Wilhelminahaven het monument onthuld ter gedachtenis aan de zeelieden, die in beide oorlogen en in de tussenlig gende periode óp zee zijn omgekomen. Vooraf had in de Grote Kerk op de Markt een bijeenkomst plaats, waarin het woord werd gevoerd door ds. H. J. Helda alhier en ds. A. Luteyn Uit Nij- kerk. In de kerk waren o.m. aanwezig Doordat onze stadgenoten gisteren aan de Spanjaardslaan te Haarlem Rood en Wit met groot verschil sloegen, behou den Zij hun kans op de eerste plaats. De Situatie is thans zo, dat het Amsterdamse ACC aan de kop gaat met 14 punten uit 9 wedstrijden, onmiddellijk gevolgd door Hermes-DVS met 15 punten uit 10 wedstrijden. De Amsterdammers hebben dus 1 verllespunt minder dan onze stad genoten. A.s. Zondag ontmoeten beide rivalen elkaar aan de Damlaan in Schie dam. Deze wedstrijd wordt dus het evenement van het cricketseizoen 1950. daar hierin zo goed als zeker beslist zal worden Wie cricket-kampioen 1950 wordt. Mochten onze stadgenoten deze wedstrijd winnen, dan rest hun nog de uitwedstrijd tegen HCC 2 Zij hebben hun kansen dus volkomen iri eigen hand. Ongetwijfeld zullen vele cricketliefhebbers uit Schie dam en ook velen van buiten de stad de wedstrijd van a.s. Zondag niet willen missen. Evenals in de thuiswedstrijd tegen Rood en Wit was het gisteren weer Her mes, dat met een groot totaal uit de bus kwam. De Schiedammers scoorden na melijk 225 runs Voor het verlies van slechts 5 wickets Wederom werd de Hermes-aanvoerder H. Stolk topscorer met 100 not out zijn derde century in dit cricketseizoen. Hiermede bracht hij het persoonlijk club-record van de meeste centuries voor Hermes ln één seizoen op zijn naam. Tevens brak hij nog het re cord van Jan Offerman, die tot nu toe met 5370 runs de batsman was, die de meeste runs voor Hermes-DVS gescoord had. Stolk bracht het gisteren tot 5435 runs. In tegenstelling tot de beide vorige was zijn century van gisteren niet geheel kansloos. Met zijn totaal op 80 was hij er even uit en gaf in vijf minuten twee kansjes Maar spoedig herstelde hij zich en voltooide met „singles" deze van uit stekende kwaliteit zijnde honderd. De cijfers waren: Hermes-DVS 225 runs voor het verlies van 5 wickets, gesloten. Hiervan scoor den: H. Stolk 100 not out, W. V. d. Sloot 12, A, v. d. Ende 34, A. Ruiterman 23, A. Scheepmaker 30 en C. Tettelaar 10 not out. De bowlingcijfers van Rood en Wit waren: D de Jong 1-47, D. Bijleveld 2-74, P. Ligtenstein 0-26, L, Molijn 2-60, J. de Groot 0-11. Rood en Wit 141 runs, waarvan G. Schouwenburg 15 Th. van Baasbank 22, C. de NijS 25, H. Everard 10, J. de Jong 14 en L. Molijn 28. Bowlingcijfers Hermes-DVS: A. Ruiter man 2-38, J. Heyster 1-36, J. Scheffer 2-16, C. Tettelaar 4-25 en H. van Meurs 1-16, in de cricket-competitie is De stand thans: A.C.C Hermes-DVS Haarlem HCC 2 HCC 1 Rood en Wit 9 10 10 11 10 9 2 2 3 3 4 7 14 15 12 12 9 3 1.56 1.50 1.20 1.09 0.90 0.33 Verdere Hermes-uitslagen: Hermes-DVS 3Voorburgse Cricket Club, gewonnen door Voorburg met 73 runs en nog 5 wickets ln handen. Hermes 3 scoorde 79 runs, waarvan G. Duymel 20, A. v. d. Ende 11 en B. Hoek 16. Voorburg 152 runs voor het verlies van 5 wickets. Bowlingcijfers Hermes 3: A. v. d. Ende 2-55, G. van Vuuren 2-36, G. Duymel 0-11, D. Durrer 1-31, J. Schilperoord 0-12 en B. Hoek 0-4. Rotterdamse Cricket Bond: Hermes-DVS 4—Hermes-DVS 5, gewon nen door Hermes-DVS 4 met 68 runs. door de heer G, Hermes 4 scoorde 98 runs, waarvan Vis ser 48 en de Jonge 33. Voor Hermes 5 nam A. Meyer 5-56. Hermes-DVS 5 scoor de 30 runs, alleen Meyer met 14 in de dubbele cijfers. Bowlingcijfers Hermes 4: P. v. d. Tuin 6-5; G. Royers 4-16. Sparta 3-Hermes-DVS 7, gewonnen door Sparta 3 met 153 runs. Hermes-DVS 7 scoorde slechts 20 runs, Sparta 3 173 voor 6. burgemeester en mevrouw Heusdens, de oud-burgemeester A. van Walsum, wet houder H. K. van Minnen« de léden van het Comité en andere autoriteiten. Naar onze smaak was deze herdenking wat eenzijdig, daar te veel uitsluitend werd gedacht aan die zeelleden, die tot de protestantse kerkgenootschappen be hoorden. Om 5 uur had de onthulling plaats op het Monumentplein. Behalve de reeds genoemde autoriteiten waren hier aan wezig de wethouders Buis eh Jonker, dr. Kranenburg namens het Hoofdbestuur der Redersvereniging voor de Ned. Ha ringvisserij, tal van vertegenwoordigers uit Rederij kringen en de Haringhandel, oud-zeelieden en een groot aantal belang stellenden. Ds. Heida, voorzitter van het Comité bracht allereerst dank aan allen, die ge durende tal van jaren hebben gewerkt om gelden voor het monument bijeen te zamelen. Onder hen noemde spr. oud burgemeester Van Walsum, een der ini tiatiefnemers, de schrijfster van het boek „Vissers voeren uit!", mevr. DesSelPoot mevr. Esther de Boervan Rijk, door haar medewerking als Kniertje e.a. be langstellenden. Spr. bracht een compli ment aan de ontwerper van het monu ment, de heer G. van Brandwijk.. Men geeft thans de brui aan het leven op zee. Vlaardingen is ln strikte Zin geen vis sersplaats meer. Het staat op de grens om te worden industrie- en fabrieksstad. Waarom hier, op deze plaats, aldus spr., tussen de Oude en de Nieuwe haven? Hier hebben ouden van dagen gestaan, vrouwen, kinderen en verloofden. Van deze plaats hebben zij, die gebleven zijn, het laatste vaarwel gehoord. Tussen 1880 en 1914 klopte hier het hart van Vlaar dingen. Het monument laat twee figuren zien: een zeeman met zijn blik naar de zee ge richt en een vissersvrouw met haar kind, terwijl een zwaard van smart haar door het hart gaat. Hier spreekt het grote ievenconfiict, krachtige liefde, maar daar naast de plicht. Vervolgens werd door de weduwe van schipper D. Penning het doek weggeno men, dat het beeld bedekte. Mevr. Ligthart, gekleed in Vlaardlngse klederdracht, declameerde een gedicht, waarna het mannenkoor „Orpheus" on der leiding van de heer Jaap Vranken een psalm zong. Hierna droeg ds. Heida het monument over aan het bestuur der stad. Burge meester Heusdens aanvaardde het na mens het gemeentebestuur. Vervolgens werden een 6-tal kransen bij het monument neergelegd; door de burgemeester namens het gemeentebe stuur, de Vlaardigse Redersvereniging, ?r G. v. Houwelingen namens de Centr. Bond van Transportarbeiders, door de heer P. Hoogerwerf namens de Ver. van Haringhandelaren, door de heer J. de Jong namens de Chr. Zeelideen en transportarbeiders en door de heer Jaap Kolkman, mede namens de schrijfster Marie van DesselPoot. Tot slot zong Orpheus enige coupletten van het Wilhelmus waarmee de plechtig heid werd beëindigd. dig 30 seconden voor en alle pogingen fan het peleton om hen terug te halen faalden. Alleen Alblas wist zich nog bij de leiders te voegen, doch de achterstand fan de rest werd geleidelijk aan groter. Op drie ronden voor het einde slaagde Cornelisse erin zich van de kopgroep los te maken, hij nam een kleine voorsprong en stond deze niet meer af. Op hem volg de de groep van 12 renners, van wie Al blas de eindspurt won. De uitslag was: 1 F. Cornelisse Half weg 100 km. 2 u. 36 m. 49 sec. 2 Th. Al blas, Overschie, 3 P. van Roon, Haarlem, 4. J. Menen, Valkenswaard, 5 P. Kooy man, Den Haag, 6. H. Brinkman, Maas land,, 7 F. v. d. Vaart, R'dam, 8. H. Breed veld, R'dam, 9 D. A. Smits, Vreeswijk, 10 M. v. Gils, R'dam. Een wedstrijd voor nieuwelingen over OM DE GEVLEUGELDE BAL Zaterdagmiddag zijn de jaarlijkse wed strijden om de Gevleugelde Bal, welke op het terrein van The Rising Hope worden gehouden, voortgezet. De uitslagen luiden: Xerxes 2—Musschen 7-2, VFC—Overmaas 3^-0, Leontdas—VDL 2-0. EDS kwam door loting in de volgende ronde. Het programma voor Zaterdag 5 Augustus luidt: 3.30 DSL-THR, 4.45 Hil- lesluls-Xerxes 2, 6.00 VFC-EDS, 7.15 HOV -Leonidas. Een aantal wetenschappelijke mede werkers van het Duitse ministerie van verkeer in Bonn was gisteren de gast van de stichting „Havenbèlangen", be zocht de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy' én maakte een havenrondvaart. Later in de namiddag werd het gezel schap ten stadihuize ontvangen. De be groetingsrede van burgemeester Oud werd beantwoord door prof. dr. P. Ber- kenkopf van het instituut voor verkeers wetenschap aan de universiteit te Keu len. De heren brachten deze week een be zoek aan Antwerpen en gaan heden naar Amsterdam. rea. Op het ogenblik is echter nog geen enkele van deze Nederlanders voor het Amerikaanse leger aangenomen. Bij hun aanmelding wordt hun namelijk mede gedeeld, dat er, zo de mogelijkheid wordt opengesteld om dienst te nemen in het Amerikaanse leger, daaromtent wel een bekendmaking in de dagbladen 2al ver schijnen. Intussen zullen de Nederlanders die zich voor het Amerikaanse leger aan melden, zich wel hebben te bedenken, dat zij volgens de wet van 1892 toestem ming nodig hebben van H.M. de Koningin om in vreemde krijgsdienst te treden, wil len zij althans hun Nederlanderschap niet verliezen. Het zich laten opnemen in het Amerikaanse leger wordt nog steeds als het treden in vreemde krijgsdienst be- schouwd, Ook al worden de Nederlandse ®n Amerikaanse krijgsmacht voor een zelfde doel ingezet. In dit verband maken we melding van een Reuterbericht. dat ook bij de Ame rikaanse ambassade te Djakarta en het consulaat te Surabaja een aantal aan- meldingëh heeft plaats gehad van Indo- nesische en Nederlandse vrijwilligers voor en' de strijd in Korea. gedurende 2 uren beraadslaagd te hfn' heef' het Belgische kabinet van nacht zyn zitting onderbroken om een deputatie uit de ministerraad, bestaande xn rUvleusart- Van Zeeland, De f'eeschauer en Carton de Wiart, gelegen, held te geven, zich naar Laeken te be geven voor een onderhoud met koning Leopold. De deputatie is om 6 u. 20 hedenmor gen in het bureau van de eerste minis ter teruggekeerd. De kabinetsraad is onmiddellijk op nieuw in vergadering bijeen gekomen. De stad Brussel was hedennacht in een wijde cirkel omgeven door troepen en politie. Alle personen, die toegang tot de stad wensten, werden gecontroleerd. Zondag Is een Braziliaans transport vliegtuig neergestort. Het had vijf v'opr- aanstaande leiders van de Braziliaanse arbeiderspartij en een bemanning van vier koppen aan boord, die alle om het leven zjjn gekomen. Dit is het tweede grote vliegongeluk, dat zich in twee dagen tijds in Brazilië heeft voorgedaan. Bij het ongeluk van Vrijdag J.l. kwamen 50 personen om het De hulp van een vereniging tot dieren bescherming te Manchester, werd ingeroe pen voor hét pijnloos afmaken van een muls. De eigenaar van het diertje, die met vacantie wilde gaan, kon namelijk niemand bereid vinden om de zorg ervoor waar te nemen. Vandaag begon te New York een pro ces tegen de 34-jarige Miriam Moskowits, voormalig klerk van de „commissie voor legersterkte" van het Amerikaanse leger, en de 3fl-jarige scheikundige Abraham Brothman, die beiden ervan worden be schuldigd met de reeds gearresteerd? Harry Gold te hebben samengewerkt in het bedrijven van spionnage voor de sov jet-unie. Er zijn na de bekentenis van dr. Klaus Fuchs zes personen in de Ver. Stateh gearresteerd, die worden beschuldigd van spionnage voor de Sovjet-Unie en het verraden van atoomgeheimen. De consul der Nederlanden te Singa pore, de heer J. van der Gaag heeft ver- klaard, dat er, voorziver hij kan oordelen, niets meer kan worden gedaan om Bertha Hertog naar haar ouders te Bergen op Zoom te doen overbrengen. De uitspraak van het hof van appel, waarbij het meisje aan haar Maleise verzorgster werd toege wezen, is gevallen, zeide de heer Van der Gaag. Hij voegde er aan toe niets te we ten van „officiële stappen", die door de Nederlandse regering zouden worden ge nomen om te bewerkstelligen dat Bertha aan haar ouders wordt toegewezen. •oip - 5§kH i-"* Fr. Rimbert Beerepoot O.F.M. De weleerwaarde heer R. Beerenpoot O.F.M. is benoemd tot zielzorger van de Nederlandse immigranten in Australië met als standplaats Sidney. De moeilijk heden, welke in Australië zijn gerezen, vooral wat betreft de taal, waren van dien aard, dat Z.Em. Kardinaal de Jong besloten heeft een Nederlands zielzorger naar Australië te zenden. Na nog een jaar te Maastricht te heb ben gestudeerd, volgde zijn benoeming tot assistentiepater te Drachten, waar M verbonden was aan het Apostolaat der Minderbroeders te Friesland. In 1942 werd hij benoemd tot kapelaan aan de Paro chiekerk van de H. Willlbrordus te Coe- vorden, waarna hij op 17 April 1944 werd overgeplaatst naar Gouda, waar hij sedert dien werkzaam was aan de parochie van de H. Jozef. Pater Beerepoot vertelde ons, dat zijn taak in hoofdzaak zal liggen in het in burgeren van de emigranten. Zij zullen Australiër met de Australiërs moeten worden, zo zei hij. Doch daarmede zou Pater Beerepoot zichzelf overbodig ma ken. Vrees hiervoor bestaat evenwel niet, want de stroom emigranten naar dit land van de toekomst zal wel groter, maar niet kleiner worden. De Kardinaal schijnt tot deze benoeming te hebben besloten door een rapport van Pater van Nunen, stu dent in de ethnologie aan de Universiteit van Sidney, wiens hulp werd ingeroepen wanneer er moeilijkheden waren met Ne derlandse emigranten daar de enige man was, die de taal der lage landen sprak. Dit werk groeide Pater van Nunen even wel boven het hoofd en zijn studies moes ten er door lijden. Nu zal Pater Beere poot zich geheel aan dit werk kunnen gaan wijden. Het ligt dus zeker niet m de bedoeling om er aparte Nederlandse kolonies te vestigen. Integendeel, ook ker kelijk wil Pater Beerepoot de Nederlan ders geheel in het normale Australische parochieleven doen opnemen. Pater Joachim Kaptein S.S.C.C., de grote propagandist voor het Intronisatie- werk in ons land, heeft gisteren, zoals aangekondigd, zijn zeventigste verjaardag gevierd. Uit alle delen van het land heeft de jarige, wiens gezegende leeftijd geen af breuk heeft gedaan aan zijn gezondheid, noch aan zijn energie, telegrammen, brie fen en kaarten van gelukwens ontvangen. De parochianen van de H. Bonifacius op de Heyplaat, het Droogdokdorp in Rot terdam-Zuid, wier pastoor pater Joachim sinds twee jaar is, hebben hun jarige her der Zaterdagavond een prettige verrassing bereid in de vorm van een parochiële feestavond in gebouw Courzand, dat daar toe door de familie Bekker beschikbaar Was gesteld. Namens de parochie vertolkte een der Kerkmeesters, de heer B. de Lange, de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, welke allen bezielden, waarna het Amu sementsorkest Melodie en Rhythme, een Mondaccordeonband en de jeugdclub Ödi een vrolijk muziekprogramma afwerkten. Bovendien droeg de heer Kees Lange enige declamaties voor, terwijl de heer J. Greve de conference verzorgde. Bij de pauze bood pater B. v. d. Aard weg S.S.C.C. de jarige pastoor namens de parochianen en namens de schippers van de Waalhaven, met wier zielzorg pater Joachim eveneens is belast de jarige een reeks fraaie geschenken aan, waaronder een fiets, een actetas, een vulpen en een schilderij. In een geestig speechje zegde pater Joachim, die zich zeer ingenomen toonde met deze prettige Verrassing, dank voor de vele gelukwensen en gaven. Het Finse ministerie van landbouw heeft besloten oor het merendeel der consumptiegoederen maximumprijzen vast te stellen. Dit besluit is het gevolg va a een nota van de federatie van vakver enigingen aan de regering waarin de be zorgdheid wordt uitgedrukt over de stij gende kosten van levensonderhoud. In Israel is door gebrek aan deviezen de voorraad schoeisel en kleding terugge lopen waardoor men zich genoodzaakt ziet voor deze artikelen distributie-maat regelen af te kondigen. De „Groote Beer" op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde 30 Juli het lAa-graad- kanaal. De „indrapoera", op de thuisreis naar Rot terdam, passeerde 31 Juli (i uur, Ouessant en wordt 1 Aug. (7 uurte H. v. Holland verwacht. De „Johan van Oldonbarnevelt", op de thuisreis naar Amsterdam, was 30 Juli op 600 mijl Z. 9- van Ouardafui. De „Kota Inten op fels van Rotterdam naar Djakarta, vertrok 30 Juli va Suez De ..Nelly am vee: de 20 Juli to Rotterdam. De „Sihnjak op reis van Rotterdam naar Melbourne passeerde 30 Juli The Brothers (Rode Zee). De „Skaugum", op de thuisreis naar Am- sterdam, was 30 jua op 78D myi z. O. van Guardafui. De „Somersetshire" op de thuisreis naar Rotterdam, was 30 Juli op 600 mijl O- Z. O. van Guardafui. De „Tabinta", op de thuisreis naar Amster- sterdam, was 30 Juli op 600 mijl Z. O. van Guardafui. De „Waterman" arriveerde 30 Juli te Hol- landia. De „Zuiderkruis" vertrok 29 Juli van Ta- rakan naar Menaüo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2