Tienduizenden arbeiders werken al zes jaar aan afbetaling „Afdoening een nationale eerr zeggen de Finnen i Geen watersportspookbeeld Aanslagen kohierbelastingen in Juni gedaald Revolutie als Beschamende dag in de machtsmiddel historie van België TARWE-OVEREENKOMST GAAT TWEEDE JAAR IN mmmm ZIEKTE VAN WEIL K.L.M. kreeg gouden medaille Voorlopige aanslagregeling inkomsten belasting 1949 practiseh voltooid Speciale vlucht van postduiven Weer pluimveevervoer in Gelderland Duitse uitvoer neemt toe Prof. Mag. dr. F. Weve AUGUSTUS 1950 PAGINA Een hele vloot Ereschuld Brazilianen kozen haar als eerste Hoge eisen Oppassen voor ivaterslikken Hulde aan prof. dr. Jansen Maar alleen op vergunning TOERISTEN NAAR BELGIë en de deviezenbepalingen V .a. \trKO( men ill eei ste ]ddi j tot 2S j„,, u,t,vMen (voor de ,aatste week Dollardeficit gehalveerd DA -VINCI'S -AVONDMAAL" IN MOZAÏEK Hoog bedrug aan bieraccijns Veertig jaar priester K.N.I.L.-HELPERS VAiN WESTERLING Zitten straf in Nieuw- Guinea uit Finland gebukt onder oorlogs schuld aan Rusland Met mart en macht werken de Finse scheepswerven aan de levering van schepen aan Rusland onder de oorlogsschaderegeling. In totaal moeten 570 grote en kleine schepen worden overgedragen. Een grote trawler in aanbouw op een werf bij Helsinki. (Van onze speciale verslaggever). HELSINKI, Augustus 1950 De scheepswerven in de haven werken op volle toeren. Alle hellin gen- staan vol schepen in aanbouw. Het gedaver van de klinkhamers en het gesis van de lasapparaten ver vult de zomerlucht. Het is een en al bedrijvigheid. „Geen gebrek aan werkmerk ik op, als ik met een Finse collega langs de haven loop. Onverschillig haalt hij de schou ders op. „Het levert niets op „Hoe dat....?" „Al die schepen gaan naar Rus land.... gratis. Zes jaar lang wer ken die werven al zo. Afbetaling van de oorlogsschuld aan Rusland....". En onwillekeurig werpt hij een minachtende blik naar een vers in de groene verf gestoken vissersboot. In witte letters staat er 'n Russische naam op. Een Russische schipper leunt over de reling. En van de achtersteven waait een grote, rode vlag met een gele hamer en sikkel Toen de tweede wereldoorlog voorbij was en de tijd aanbrak om vredesver dragen te sluiten moest Finland een overeenkomst met de Sovjet-Unie slui ten. In die overeenkomst moest Finland beloven in zes jaar tijd een oorlogs schuld in nader te noemen materiaal te betalen tot een waarde van driehonderd millioen vooroorlogse gouddollars. Later is die termijn uitgebreid tot acht jaar. En nog later heeft Stalin er vanwege de goede verstandhouding een deel van la ten vallen. Het totaal van de schuld is daardoor teruggebracht tot tweehonderd- zes-en-twintig en een half millioen dol lar. Dat wil in Finse Marken zeggen het astronomische bedrag van bijna 148.000.000.000 marken. Daarvan is tot nu toe betaald 96.850.000.000 mark. Het res tant van ruim 50.000.000.000 mark moet op 18 September 1952 om elf uur des avonds afgeleverd zijn. Dan zal Finland aan zijn zware verplichting voldaan heb ben. Elke Finse man, .vrouw en kind zal oan een bedrag van 37.500 mark aan Rusland betaald hebben. In een van de massale kantoorkolos sen aan de Mannerheimboulevard ze telt Soteva: een verlossende afkorting van het onuitsprekelijke Sotakorvaus teottisuuden Valtuuskunta oftewel de Commissie voor de Oorlogsschuld aan Rusland. Driehonderd man werken daar onder leiding van admiraal Svan- te Sundman aan de organisatie van dit geweldige plan. In de frisse kantoren met grote statistieken aan de wanden zetten zij alles op papier. Op scheeps- weest. Soms was er stagnatie in de aanvoer van grondstoffen. Een andere keer kon men niet over voldoende spoorwagons beschikken om de pro ducten naar Rusland te vervoeren. Een enkele staking is er ook geweest. De stakers begrepen echter al gauw, dat het nooit de bedoeling kon zijn te sta ken in bedrijven, die met orders voor Rusland bezig waren. Het Finse volk neemt de oorlogsschuld heel rustig op. „We hebben^ de oorlog verloren en daar moeten we nu voor boeten" zegt men. In het begin zag de toekomst er echter zeer donker uit. Het land was totaal verwoest en verarmd. En dan een schadevergoeding van zo'n grote omvang. Met vereende krachten is men eraan, begonnen. En het kon. Het betalen van oorlogsschulden hebben de Finnen steeds zeer serieus opgenomen. Al na de eerste oorlog. En nu doen ze het weer. ,,'t Is een ereschuld van -het hele volk" betoogt men, „we hebben een overeen komst getekend en we zullen die nako men". Maar in de haven van Helsinki kijkt menigeen toch met een gevoel van spijt r.aar al die nieuwbouw op de werven. En velen kunnen niet nalaten een min achtende vergelijking te maken met de vaak oude en armoedig uitziende Rus sische schepen, die wat verderop liggen te laden en te lossen. „De beste schepen, die ze hebben, bouweji wij voor hen, en 't kost ze niets!" Maar dan komt het realisme weer boven. Rusland-is uiteindelijk de naaste buur. Een machtige buur: En een klein machteloos land doet daarom maar het verstandigst te trachten op goede voet te léven mét zo'n buur. Daarop is de buitenlandse politiek van Finland ge baseerd. Geen anticommunistische agi tatie. Geen stemmingmakerij. Met veel omzichtigheid tracht men alle gevoe ligheden uit de weg te gaan. Nuchter en zonder sentiment. „Waarom kunnen we niet proberen in vrede naast elkaar te leven", zeggen de Finnen, „in eerbied voor eikaars over tuiging?" Dat het kan, laat Finland de wereld zien. Met voilé medewerking van Rus land uiteraard. Maarals 'men met deze politiek een goede verstandhouding en zijn onafhankelijkheid kan bewaren dan is men al heel ver. Veel verder waar schijnlijk dan menig eveneens klein en machteloos land in West-Europa. (Van onze medische redacteur). Men vraagt nogal eens: Hoe groot zijn de kansen op het krijgen van de ziekte van Weil bij het zwemmen in buiten water? Ook mensen, die per ongeluk in werven en in fabrieken overaMnFin- het water gevallen zijn, maken zich door land voert een leger van tiendnizen- over wel eens zorgen. Het is als met zo- iMiyajima in 1916 een spirochaet vond in den arbeiders hun opdrachten uit. Zes veei dingen: als men er weinig van meet 'de nieren van veldmuizen. Dit werd het ze waren berucht om de talloze ratten. In analogie met de pest werd naar dode ratten gezocht maar deze werden niet gevonden. Ook injecties van een kweek van de leptospira uit caviae bij ratten veroorzaakten geen ziekte bij de rat. De combinatie „ratziekte van Weil" zou geheel verlaten zijn, ware het niet dat Met bijna 30.000 stemmen heeft het Braziliaanse publiek de K.L.M. uitgeroe pen als de meest comfortabele en be trouwbare buitenlandse luchtvaartmaat schappij van de tien, welke geregelde luchtdiensten op Brazilië onderhouden. In samenwerking "rnet de Inter-Ameri kaanse pers-informatiedienst hebben twee dagbladen uit Rio de Janeiro, de „Diario de Noticias" en de ,.Palha do Rio" als mede het radiostation „Radio Mayrink Veiga" over allerlei zaken een opinie onderzoek bij hun lezers en luisteraars gehouden. In de maand Juni werd voor de ge zamenlijke kohierbelastingen 'n aanzien lijk lager bedrag aan aanslagen opgelegd dan in de voorgaande maanden van dit jaar. Het in totaal ten kohiere gebrach te bedrag, incl. opcenten en vermenig vuldigingsfactor voor de gemeentefonds belastingen, beliep in de afgelopen maand Een van de vragen, welke ®anInhe' netto 93,4 millioen tegenover in Mei bliek werden voorgelegd, en April resp. 142.2 en f 178,2 millioen. buitenlandse luchtvaartmaatschappij sien. D dali U het meeste vertrouwen en welke geeft dedehnz f f J het meeste comfort?,, De K.L.M. verwierf van het ministerie van Finan- hierbij het grootste aantal stemmen en kreeg als gevolg hiervan een diploma en een gouden medaille. Dit succes is wellicht des te opmer kelijker. omdat op een soortgelijke vraag voor binnenlandse luchtvaartmaatschap pijen de Linea Area Transcontinental Bra sileira S.A. 23.000 stemmen kreeg. .laar is dat ai aan de gang. Twee jaar heeft men nog voor de boeg. „En komt men op tijd klaar?" „We moeten op tijd klaar komen!" Zoals het er nu voor staat, twijfelt men er niet aan. Over de gehele lijn is men vijf millioen dollar vooruit. Maar men rekent daar dan ook met enorme orders. Om maar enkele artikelen te noemen, die volgens het verdrag geleverd moeten worden: 571 schepen (groot en klein en variërend van bescheiden trawlers tot Oceaanstomers), 4500 Km. kabel, 60.000 electromotoren, 6 complete triplexfa- brieken, 11 fabrieken voor de vervaardi ging van prefabricated huizen, 4 papier fabrieken. En een massa ander materiaal. De hout- en papierproducten zijn thans allemaal geleverd. De laatste twee jaren kan men zich nu concentreren op sche pen en machines. I De Russen hebben een speciale com- j missie in Helsinki om toezicht te houden op de leveringen in het kader van de oorlogsschuld. Die commissie zetelt in barre isolatie in hotel Karelië (een naam met een uiterst onaangename klank voor de Finnen, daar Karelië de provincie was, welke men aan Rusland heeft moeten afstaan). Men overlegt van daar uit met de leiders van Soteva. Men be zoekt de fabrieken en scheepswerven. En men oefent een scherpe controle uit op de kwaliteit der leveranties. Het beste materiaal moet verwerkt worden. Er ma:g niets aan ontbreken. Anders gaat het onherroepelijk naar de fabriek terug. Zelfs de verpakking moet m som- de h£ÜS haalde. Zo viei het Hecker en mige gevallen zo zijn, dat die later in OUo bij een epidemie in 1911 te Hildes- Rusland nog voor andere doeleinden ge-heim op> dat aneen die mensen ziek bruikt kan worden. i Werden, die in de rivier gezwommen „Een te latq levering betekent boete, j hadden. Een zwemverbod maakte een nietwaar?" staat men er angstiger tegenover dan wanneer men enig inzicht in de zaak heeft. Voordat we op de eigenlijke vraagstel ling ingaan eerst iets over de verschijn selen van de ziekte, die velen alleen maar bij naam kennen. In '1886 beschreef Weil enige ziektege vallen, die hij niet thuis wist te bren gen en waai-van hij vermoedde, dat het een aparte ziekte was. De mensen wer den plotseling ziek met nerveuze ver schijnselen. De patiënten kregen gelijker tijd een gele huidkleur als gevolg van een aantasten van de lever. Ook de nie ren en de mild zijn meestal in het ziek teproces betrokken. De ziekte duurt be trekkelijk kort en verloopt meestal gun stig. Eerst in 1914 werd de verwekker van deze .ziekte gevonden en wel tegelijker tijd in Japan en in Duitsland, respectie velijk door Inado en Ido, die van spiro- chaeta icterohaemorrhagiae en door Uh- lenhuth en Fromme, die van spirochaeta icterogenes spraken. Het had zoveel ja ren geduurd voordat deze bacterie werd gevonden omdat de cultures op de ge wone voedingsbodems faalden cn bet kweken eerst gelukte toen bloed van de lijders aan de ziekte van Weil bij caviae werd ingespoten. Xn 1918 kon Nogochi er de naam van leptospira icterohaemorrha giae aan geven. Ratten dragers van de bacil Nog voordat de verwekker bekend was, waren er reeds waarnemingen ge daan die er op wezen dat de mens zich schilderachtige gracht een kans van j op door het water de infectieziekte van Weil i?_; signaal om bij een groot aantal wilde ratten de nieren op leptospira te onder zoeken en men had herhaaldelijk succes. Thans wordt algemeen aangenomen, dat leptospira icterahaemorrhagiae de verwekker is van de ziekte van Weil bij ratten. De dieren genezen bijna altijd er van doch blijven „bacillendragers" d.w.z. de bacteriën blijven in dit geval in het nierweefsel genesteld en verlaten met de urine geregeld het lichaam van de rat. Een van de eerste epidemieën der ziekte van Weil, waarbij het verband met de ratten duidelijk bleek, kwam in 1927 te Gouda voor. Nadat het zwembad ratten- vrij was gemaakt en het water gechlo reerd, waren de ziektegevallen verdwe nen Bij een epidemie in Lissabon in 1932 veroorzaakt door het drinken van door ratten verontreinigd drinkwater, was het duidelijk dat het door de mond innemen van besmet water de infectie veroorzaakt. De bacteriën dringen niet door de huid. Wanneer men derhalve in besmet wa ter bij het zwemmen of bij een ongeval water naar binnen slikt bestaat een kans op de ziekte van Weil. Hoe meer ratten en dan nog besmette ratten wel te ver staan hoe groter kans. Berucht is een val in de Amsterdamse grachten waar het krioelt van de ratten en ook van dragers van de leptospirae. Prof. Schueffner heeft eens uitgerekend, dat een val in zulk een Zondagochtend zullen vele postduiven- houders uit het gehele land in Maastricht hun duiven laten lossen, ter gelegenheid van de speciaal georganiseerde ..Profes sor Jansenvlucht", die dit jaar voor de eerste en enige maal- gehouden wordt. Ruim een jaar geleden werd te Utrecht de Stichting „Gezondheidsdienst voor postduiven" in het leven geroepen. Deze stichting is uniek voor West-Europa. Onder leiding van prof .dr. J. Jansen uit Utrecht werden in de loop der maanden reeds tal van onderzoekingen verricht op het gebied van duivenziekten en bestrij ding hiervan. Nieuwe geneesmiddelen werden samengesteld en de kwakzalverij, die op dit gebied hier en daar nog welig tiert, werd met alle ten dienste staande middelen bestreden. Aan de vlucht, die nu Zondag zal wor den gehouden, is een speciale loterij ver bonden, waarvoor de goedkeuring van de minister is verkregen. De baten van de vlucht zullen in de kas van bovenge noemde stichting vloeien. Op de in 1951 te houden internationale postduivenhoudersconfercntie in Italië, hoopt men ook in Frankrijk, België en Engeland, die zelf niet over een gezond heidsdienst voor duiven beschikken, be langstelling te wekken voor de Neder landse stichting. - U1....UVV» »*- «uu - cien bijna geheel het gevolg van 'de om standigheid, dat voor de inkomstenbelas ting een lager bedrag aan aanslagen werd opgelega. De voorlopige aanslag regeling 1949 is, wat deze belasting be treft, per ultimo Juni practiseh voltooid, evenals de definitieve aanslagregeling over '1946 en 1947. Het kohierbedrag van de inkomsten belasting boekingstijdvak 1949-1950, vorderde in Juni met .f* 49,5 millioen en kwam daarmede op 589,0 millioen. waarvan bruto 518 millioen betrek king heeft op voorlopige aanslagen 1949. Het belastingjaar 1947 hééft thans bru to 697 miilioen opgebracht. Voor de vermogensbelasting, boekings tijdvak 1949-1950 ,werd 5,1 millioen ten kohiere gebracht tegenover 9.7 mil lioen in de voorafgaande maand. Dit boe kingstijdvak heeft thans een totaal van 63.9 millioen-bereikt. In. dit-bedrag is bruto 47 millioen begrepen aan voor lopige aanslagen over 1949. De opbrengst van de belastingjaren 1947 en 1948 be draagt per 'ultimo Juni bruto resp. 63 en 6(^ millioen. Deze laatste, bedragen zullen in de toekomst r.og slechts in ge ringe mate stijgen ,daax de. betreffende aanslagregeling nagenoeg is beëindigd. Op het boekingstijdvak 1949- 50 van de vennootschapsbelasting, hetwelk thans is afgesloten, werd in de afgelopen maand voor een bedrag van 2,2 millioen aan tegenkohieren geboekt. Het. totaal kwam daarmede op 362,9 millioen. Het boe kingstijdvak 1950-51 van deze belasting vorderde Inet 9,5 miiiioen tot 165,2 miilioen. Het laatstgenoemde bedrag be treft voor circa 125 millioen aanslagen over de boekjaren 1948 en 1948- 49. In totaal was per ultimo Juni over deze boekjaren 515 millioen en over de w*./ 66 geeft voor het krijgen van de ziekte van Weil, doch dat elders die kans -dui zend maal kleiner is. AFSCHEID OP FORMOSA. A'« zijn twee-daagse conferentie met Chinese nationalistische leiders op Formosa, werd generaal Mac Arthur bij zijn vertrek uitgeleide gedaan door generaal Tsjang Kai Tsjek en diens echtgenote. Generaal MacArthur schudt mevr. Tsjang Kai Tsjek de hand. Tweede van rechts majoor Anthony Story, de piloot van MacArthur, rechts generaal Tsjang Kai Tsjek. Omdat de ratten i zij bacillendrager zijn natuurlijk ook als op dezelfde plek „Inderdaad". Dé ingenieur staart even uit het ven ster van zijn kantoor. „De Russen hebben ons zeer schappe lijk behandeld". Er zijn velerlei moeilijkheden §e- einde aan de epidemie. De Japanners blijven leven, zijn sommige wateren be- hadden opgemerkt, dat de ziekte vooral i rucht voor het krijgen van de ziekte van voorkwam bij mijnwerkers, die in hetWeil. Als men derhalve de streek kent, onder water staande gedeelte van de weet men tevens de grootte van het risico mijnen werkten en bij arbeiders van de om deze ziekte bij het zwemmen in bui- natte rijstvelden. In de eerste wereld- j tenwater op te lopen. Wanneer men hier oorlog viel het groot aantal van deze i rekening mee houdt valt het dus wel zieken in de voorste loopgraven op. De- enorm mee. Sinds Zaterdag 22 Juli is in de gemeen te Barneveld geen nieuw geval van pseudo-vogelpest meer geconstateerd. Als gevolg daarvan heeft nu de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst in Gel derland bekend gemaakt, dat in deze pro vincie het vervoer van hanen en hennen weer zal worden toegestaan. Voor elk ge vel moet echter toestemming worden ge vraagd aan de vee-artsenijkundige dienst. Ook mogen in Barneveld honden en kat te: i weer loslopen. Het is ons bekend, aldus schrijft ons Ca B:B.N„ dat diverse ondernemers met betrekking tot dagtrips naar België de geldende deviezen-bepalingen overtreden en de passagiers gelegenheid geven tot het maken van soortgelijke overtredingen. In plaats van het opnemen van B. frs. 40 bij een Ned. Deviezenbank, wordt de passagiers geadviseerd 10 mede te ne men, welk bedrag in België zou mogen worden besteed. De douane zou in som mige vallen dit oogluikend toelaten. De Ned. Bank wijst er op dat zij steek proeven zal nemen en dat de overtredende ondernemers streng zullen worden ge straft. Het is een onjuiste opvatting van de deviezenbepalingen, dat men 10 in Ne derlands geld in België zou mogen beste den. Het blijkt, dat het tijdens de langdurige ministerraad, welke in de nanacht van Maandag op Dinsdag op het kasteel van Laeken werd gehouden, allesbehalve kalm is toegegaan. Aanvankelijk kon men me nen, dat de geruchten, welke over die gewichtige bijeenkomst liepen, eigenlijk meer in het rijk der fantasie thuis hoor den; maar thans komen uit de meest betrouwbare bronnen bevestigingen, zelfs over het feit, dat er een ogenblik een ministercrisis heeft bestaan, en dat deze alleen „opgelost" werd, automatisch overigens, omdat geen enkel ander ka binet, indien dit te vormen ware ge weest, een ander standpunt dan dat van Duvieusart had willen innemen. De katholieke „Nieuwe Gids" wan Brussel noemde de jongste Maandag dan ook „de meest beschamende dag van onze geschiedenis". Dat is in volle wer kelijkheid het geval. Het Belgische volk is moeten zwichten voor de terreur van de straat; uit angst voor een burgeroor log. welke ongetwijfeld veel bloed zou hebben doen vloeien, en welke bovendien het gevaar inhield, dat de minieme com munistische minderheid een greep naar de macht zou doen. Vooral dit laatste klinkt bijna fantas tisch in onze Westerse wereld En toch was het juist die mogelijkheid, welke de buitenlandse pers sinds maanden een heengaan van koning Leopold wenselijk deed achten; is het de voldoening over de afwending van dat gevaar, ten min ste voor het ogenblik, welke, en dit is minder logisch, velen doet heenzien over de harde slag, welke de ware democra tie, welke nog wel iets anders, beters en hogers is dan de macht van de helft plus één. door de Belgische gebeurtenis sen heeft gekregen Ons trof 'n Engelse uitlating, waarin tot uiting kwam, dat koning Leopold en zijn ministers door politieke blindheid gesla- gcnjïioesten zijn, wijl zij een toestand in het leven hadden geroepen (in elk geval hadden toegelaten, dat hij ontstond), waarin het geoorloofd zou zijn het vuur geweld gegrepen, en is niet terugge schrokken voor de kans, dat er bloed, veel bloed zou worden vergoten. Zij heeft op minderwaardige wijze gespeculeerd op de echt menselijke tegenzin tegen bur geroorlog en broedermoord; op de ern stige bezorgdheid van de verantwoorde- I lijke persoonlijkheden voor de terugslag, op zijn tegenstanders te openen, om en-1 welke een chaos in België, op de gehele kele stemmen meerderheid met geweer- positie van de Westerse wereld onver- 1 mijdelijk zou hebben gehad De commu nistische bedreiging is uitgelokt om het kolven te verdedigen Men behoeft allerminst een voorstan der van gewelddadig optreden te zijn; men kan dit zelfs als een grejot en ge vaarlijk kwaad in een geordende samen leving verafschuwen, om niet onmiddel lijk het scheve in deze voorstelling van zaken te zien Als de Engelsen er op wijzen, dat het aftreden van de tegenwoordige hertog van Windsor, de vorige koning van En geland, zonder bloedvergieten en zelfs zonder binnenlandse onlusten is verlo pen, dan vergeten zij, dat de Engelse ge schiedenis rood is van 't bloed van ko ningen en onderdanen juist in konings kwesties, en ook voor de vestiging en het behoud van hun koloniale macht Het is gemakkelijk een uitzonderingsgeval, dat bovendien onder geheel andere om standigheden plaats greep, aan de wereld, i.e. aan België, als voorbeeld voor te hou den; maar dan zou het toch goed zijn er bij te vermelden, dat men met een uni cum in Engelands historie te doen heeft. Bovendien gaat het, wat het wezen der zaak betreft, niet om „enkele stem men meerderheid". In de Belgische koningskwestie waren het twintig stemmen meerderheid in de ver enigde zitting van kamer en se naat Maar tien, twintig of dertig, of hoeveel ook is een kwestie van onder geschikte betekenis. Als de tegenstan ders van de terugkeer van de koning hun actie met democratische, parlemen taire middelen hadden gevoerd, en zij hadden dan op den duur 'n meerderheid gekregen, dan zou niemand daartegen bezwaar hebben kunnen inbrengen. Zn- vele nu algemeen aanvaarde wetten in het nationale en evenzeer in. het inter nationale leven hebben deze ontwikke ling doorgemaakt Maar wat Maandag en Dinsdag in Bel gië is gebeurd, is heel iets anders dan deze zuiver democratische gang van za ken Het is er zelfs volkomen het tegen deel van De minderheid heeft naar het recht te doen zwichten. Want zelfs de felste tegenstanders van Leopold III zullen moeten erkennen, en zij doen het ook, dat hij de rechtmatige koning, de constitutionele vorst van Bol- gië was, en dit blijft tot 7 September 1951. de dag waarop zijn zoon Boudewijn vol gens de Belgische wet meerderjarig wordt. Met middelen, welke met elke opvatting van de democratie in strijd zijn, welke daarentegen behoren tot het arsenaal van elke dictatuur, is derhalve strijd gevoerd tegen de rechtens op de troon zetelende koning. Zuiver geformu leerd: de revolutie is tegen de koning ingezet, en de revolutie heeft getriom feerd. Dat een dergelijke ontwikkeling funest is voor elk staatsleven, in België en in geheel West-Europa, behoeven we nau welijks meer te schrijven. Een precedent heeft altijd gevolgen. Tot dusverre bleef de nu in België toegepaste methode voorbehouden aan de dictaturenin de V S verkochten ill eerste knr overeenkomst bedroegen, zoals de cijfers lliet liet maximum werd er maar weinig verandering ver- De Verenigde Staten verkochten meer wacht) 25.406.950 H.L. minder dan het dan 57.143.450 H.L. tarwe en tarwebloem als hun bijdrage voor de periode 1949 1950 in het kader van de Internationale Tarweovereenkomst, zo verklaarde bet Amerikaanse Departement van Land bouw. Dit werd bekend gemaakt, naar aan leiding van het feit. dat de overeenkomst waarbij voor het oogstjaar „ih importerende en 4 exporterende landen betrokken waren, haar tweede jam JnSaa' Deze overeenkomst werd op Augustus 1949 van kracht en de quota voor het eerste jaar hadden betre.kkm? op de verschepingen van 1 Augustus 1949 tot 31 Juli 1950. De Amerikaanse verkopen onder de jongere tijd het nazidom en het eommu-1 ,.ï;ar gebieden n i c nn a in Km», „„ut .dOllar fcCOieCten. De Westduitse uitvoer heeft in de eer ste helft van 1950 een naoorlogs hoogte punt bereikt. De uitvoer bedroeg '78.400.000 of 57.2 pet meer dan in het eerste halfjaar van 1949. De invoer bleet met een totaal van 1 118.000.000 vnjwe gelijk aan die in de eerste helft van 1949. Het nadelig saldo op de Duitse buiten landse handelsbalans bedroeg in de eer ste helft van 1959 339.600.000 tegen 1.113.000.000 voor het gehele jaar 1949. Het nadelig,saldo met de dollar-landen bedroeg in de eerste helft van 1950 185.400.000. Het gemiddelde maandelijkse dollar-deficit is op het ogenblik 51 pet lager dan in 1949. Functionarissen der E.C.A. noemden twee redenen voor de verbetering. 1. De Westduitse aankopen van levens middelen buiten de V.S. De toegenomen handel met de niet- nisme. Wat ginds in Korea gebeurt, ver schilt in wezen niet van wat in België is geschied. Maar zij. die het noodzake lijk achten, dat in Korea de schending van de rechtsorde met wapengeweld wordt gekeerd, gooien met slijk naar de Belgische koningsgezinden, die toch voor het geweld zijn teruggeschrokken, terwijl dat slijk in feite thuishoort bij de Bel gische socialisten en ook de liberalen, die de terreur ontketend hebben en ten slotte niet meer konden bedwinger, om een rechtstoestand omver te wer pen. Zelfs als men er zich innig over ver heugt, dat in België, na het betreurens waardig incident in het Luikse, geen broederbloed meer is gevloeid, blijft 't feit bestaan, dat de revolutie als machts middel in het Westerse leven is binnen gedrongen. een marxistisch element, dat ook tot het wezen van het communisme behoor't Over de Westduitse buitenlandse han del in Mei 1950 had West-Duitsland voor het eerst een uitvoeroverschot met West .Europa. Ook in Juni was de uitvoer naar deze landen groter dan de invoer. In Juni bedroeg de uitvoer naar de V.S. 5.400.000. Dit was het hoogste cijfer sinds Februa ri 1949. De Westduitse uitvoer naar Midden- Amerika, Zuid-Amerika en West Europa was in de eerste helft van 1950 groter dan in het gehele jaar 1949. Juni was de vijfde achtereenvolgende maand, dat West-Duitsland een uitvoer overschot in de handel met Oost-Europa had. In de uitvoer van machines, precisiein- strumenten, chemische, medische, phar- maceutische, optische artikelen en pro ducten van de metaalindustrie werden stijgingen van 100 pet of meer geregi streerd. gegarandeerde maximum van 82.550.300 H.L. voor het gehele jaar. Dit tekort werd volgens de autoriteiten Yan het Departement van Landbouw -oegeschreven aan het feit, dat enige grote afnemende landen, zoals Duitsland en Cuba, pas begin van dit jaar tot het verdrag waren toegetreden en daardoor biet ai hun aankoopquota gebruikt had den, en ook omdat de Verenigde Staten niet gebruik wilden maken van het recht dat het verdrag hun geeft tot gedwongen verkopen tegen de overeengekomen minimumprijzen. De' Verenigde Staten hebben reeds tarwe en bloem verkocht tegen de quota van 1950-51, daar zulke transacties afge sloten konden worden zolang ze niet verscheept worden voor het begin van het nieuwe jaar van de overeenkomst, dat op 1 Augustus begint. Bij de overeenkomst van dit jaar zullen de Amerikaanse maximum verkoop-quota van tarwe en tarwebloem 79.208.750 H.L. bedragen. Ieder jaar komen de exporteurs van bloem de Verenigde Staten. Canada, Australië en Frankrijk overeen om de importerende naties tegen vastgestelde prijzen een zekere hoeveelheid tarwe en bloem te leveren. De verkopen boven en behalve de voorgeschreven hoeveelheden zijn niet aan de contractuele prijs gebonden die geleidelijk ieder jaar verlaagd zal worden. De overeenkomst zal gedufende vier jaar nadat zij aangegaan is, n.L 1 Augustus 1949, van kracht blijven. Op de internationale jaarbeurs, die de ze maand in Chicago gehouden wordt, zal een reproductie van „Het laatste avond maal van Leonardo da Vinci, in mozaiek uitgevoerd, te zien zjjn. Van de zjjdé van de jaarbeurs wordt medegedeeld, dat dit werk geëxposeerd zal worden door August. Wagner van de „Vereinigte Werkstaetten für Mosaik und Glasmalerei" te Berlijn. Voorts wordt er op gewezen, dat, nu ten gevolge van de oorlog da Vinci's be roemde schildering in de kerk van Santa Mat-ia delle Grazie té Milaan vrijwel ge heel verwoest is, de niozaiek-reproductie een nieuwe en bjjna „unieke' betekenis voor de christenheid heeft gekregen. boekjaren 1947 en 1947-'48 301 millioen op kohier gebracht, t Het op de gezamenlijke kohierbelas tingen in juni ingevorderde bedrag ad 160,3 millioen, was hoger dan de ontvangsten in de maanden Mei en April, toen resp. 149,6 en 121 mil lioen werd geïnd. Doordat .»or de ko hierbelastingen. zoals vermeld, 93.4 millioen aan aanslagen werd opgelegd, daalde het reeds opgelegde, nog in te vorderen bedrag, met 67 millioen tot 1171 millioen. Deze middelen leverden in 't tweede kwartaal 1950v/ 718.2 millioen op tegen over 723,8 millioen in het eerste kwar taal. De gunstige ontwikkeling is alge meen. Met uitzondering van de dividend belasting, de commissarissen-belasting en de accijns op zout, die in de loop van het 'jaar enigszins onregelmatige ont-. vangsten leveren jiebben alle middelen «e helft van de jaarraming overschre den. De opbrengst van de rechten op de in- mnf- belieP in de afgelopen maand .f 42,4 Ioe,n' waarmede de tot dusverre hoog- a, ap .®"gst, n-l- die van Mei j.l. ad r 41.4 millioen, nog werd ovetroffen. Op gemerkt zij, dat de ontvangsten thans gunstig worden beïnvloed door de ver hoging van net bijzonder invoerrecht op benzine. Ook de ontvangsten aan statis- tiekrecht waren in Juni aanzienlijk, n.l. f 1.1 njillioe.i. Opvallend hoog was het bedrag, dat aan accijns op bier werd ontvangen, en wel 2.3 millioen. Deze opbrengst was de hoogste sedert Augustus 1948. Daarentegen werd aan accijns op ge distilleerd ook In de afgelopen maand een lager bedrag ontvangen dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De opbrengst van de. ac cijns op tabak vertoont weer enig herstel na de inzinking tot 15,1 mil lioen in April j.l. In Mei en Juni werd resp. f 19,5 en 20,8 millioen ontvan gen. R11 i ten gewon e h effin gen Het bruto-kohierbedrag der beide bij zondere heffingen nam in de maand Juni toe met 4,3 millioen en kwam daar mede op 3.445,5 miilioen. Van dit be,- drag hgeft 2.373.7 millioen betrekking op de vennogensaanwas-belasting en 1.071.8 m.illioen op de vermogensheffing ineens. Doordat de teruggaven in de af gelopen maand met f 8.5 millioen stegen tot ca. 370 «mihoen, daalde het netto- kohierbedrag tot circa 3.075 millioen. De ontvangsten op de beide heffingen beliepen in Juni 7.1 millioen. waarmc- de aan de voortdurende daling der laat ste maanden een einde is gekomen. In tctaal is thans 2.763.7 millioen geïnd. Van dit bedrag is f 518,2 millioen ontvan gen in vrij geld. Daarnaast is bij bena dering 630 millioen voldaan door al- boeking op zekerheidsstellingen, 1.106 millioen met geblokkeerd tegoed in 1 in schrijvingen Grootboek 1946 en 509 millioen met overige geconsolideerde Staatsschuld. De inschrijvingen Grootboek 1946 ver-* minderden in Juni j.l. met 1.9 mtmden". Op 15 Augustus a.s. zal prof. mag. dr. F. A. M. Weve O.P., zijn 40-jarig pries terfeest vieren Deze eenvoudige en vriendelijke mens, die steeds zijn pries terlijke taak heeft gesteld boven de eisen van zijn wetenschappelijke carrière, on dervond en ondervindt nog, juist door zijn onbevangen omgang met iedereen, de grootste erkentelijkheid en welwillend heid. Hij werd op 2 Juli 1884 te Nijmegen geboren, volbracht zijn gymnasiale stu dies aan het St. Dominicus-College al daar en trad in 1903 in de Orde der Pre dikheren, waar hij in 1910 de H. Pries terwijding ontving. Aan de Universiteit van Freiburg pro moveerde hij in 1918 tot doctor in de Staatswetenschappen op een proefschrift getiteld: „Die Grundfragen der Staats- und Gesellschaftslehre nach dem Lehr- system des H. Thomas Aquinas", in het zelfde jaar volgde zijn benoeming tot leraar in de wijsbegeerte aan het Domi nicaner studieklooster te Zwolle. Tevens werd hij gedurende een jaar verbonden aan de R. K. School voor Maatschappe lijk Werk te Amsterdam. In 1922 werd hij aangesteld tot professor aan de Theo logische faculteit te Huissen en doceer de er als opv'olger van pater Rijken z g. de Summa van St. Thomas. Op 1 September 1927 aanvaardde prof. Weve, wat men zijn levenstaak zou kun nen noemen, het hoogleraarschap in rie logica, wijsbegeerte, ethica en sociologie ?»n. lY3!". Ec. Hogeschool te Tilburg. Met inzet van al zijn energie én van al zijn. talenten heeft hij onvermoeid ge ijverd voor deze prachtige instelling. Hoogleraren, afgestudeerden en studen- „na^ereu hem deswege dan ook en nn?™ er,thousiasme heeft men plannen ontworpen om de dag van het 40-jar:g priesterfeest niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Ook de Zusters van het Retraitehuis Wet Cenakel, waar prof. Weve nu 23 jaar rector is, zullen op deze dag blijk geven van haar erkentelijkheid. A.P. meldt uit Berlijn, dat Oost-Berlijn besloten heeft a.s. Maandag weer met de levering van electiiciteit 3an «Vest- Berlijn te beginnen. Gedurende een. maand was de toevoer afgesloten. Onlangs hebben wij gemeld, dat de mi litairen van het KNIL, die hebben deel genomen aan de actie-Westerling en op Onrus gevangen zaten, waren berecht. Naarv 1Riding van desbetreffende vra- J]"1 de heer Weiter (KNP) deelt Götzen nu nog mede, dat de op 12 Juli in totaal 124 KNIL- ren h rl' voor 'let merendeel Ambono- j veroordeeld wegens deelneming aan ae Apra-eoup op Bandung, ue overgrote meerderheid der beklaag- en.ls veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf. In een aantal ernstige geval- en luidde het vonnis 1 jaar, dan wel 11 maanden gevangenisstraf, terwijl slechts een licht geval de uitspraak 6 raaan- u gevangenisstraf luidde. In alle ge vallen is bepaald, dat de tijd. in voorar rest doorgebracht, bq de uitvbering van de straf in mindering zal worden gebracht. De vonnissen zijn sedert onherroepelijk geworden door berusting van de auditeur militair zowel als van de beklaagden. Alle veroordeelden, zo zegt de minister nog, verzochten hun straf in Nieuw- Guinea te mogen ondergaan. Dit verzoek is ingewilligd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 6