Hoeden openen de mode-parade Wat de Engelse Radio tijdens de bezetting beloofde moet door ons volk worden nagekomen Kleine modellen, veel pasteltinten - Soldij voor een dag dienst i PAGINA 7 NATIONAAL HAWAIIAN- CONCOURS Brood en koffie meenemen BOKSEN HET „HUWELIJK" VAN BERTHA HERTOG AUTEURSRECHT VAN INGEBLIKTE" MUZIEK Proces over heruitzending van „eigen opnamen" TWEE NIEUWE VRACHT SCHEPEN VOOR DE K.N.S.M „Het vierde Prinsenkind." brengt wat zon in het leven van jeugdige oorlogsslachtoffers GEEN VESTIGINGSVER GUNNING LABOUR-MEERDERHEID TOT VIER VERMINDERD BERUCHTE S.S.ER GEARRESTEERD Was met Kerstmis 1947 LEIDSE MARE NOG NIET GEDEMPT HIJ HIELD DE BAL ER UIT EN TOCH 1—0 Van enige ordening op het gebied van de Hawaiian-muziek was tot nu toe niet veel sprake. Sinds enkele maanden is echter opgericht de Stichting voor Ama- teur-Hawaiian-ensembles in Nederland (SAHIN). Het ligt in de bedoeling om via deze Stichting jaarlijks een werkelijk Na tionaal Hawaiianconcours te organiseren voor ensembles die voor het overwegende deel uit amateurs bestaan. In deze Stichting hebben zitting als be stuursleden de heren P. N. Bot, journa list te Naaldwijk, voorzitter; H. W. Swart, Loosduinen, secretaris-penningmeester; D. Bakker Jr., Jack Bess en J. M. Ninaber, commissarissen. Hieraan worden toege voegd als directeur G. L. Monna en als adviseur P. Spannenburg, resp. te Dieren Gld. en te Naaldwijk Z.H. Het eerste Sahin-concours, dat de ama teurs-beoefenaars van de Hawaiian-mu ziek wil classeren naar bekwaamheid, zal plaats vinden te Den Haag, in de zaal van Gebouw Custodia in de Brandtstraat op 9 en 14 November a.s. Door deze „SAHIN" zal jaarlijks een concours worden georganiseerd, tijdens welk de jaarlijkse kampioen zal worden uitgeroepen. Deze „SAHIN" onderhoudt contact met de Ned. Toonkunstenaarsbond. En tevens kent zij voor mogelijke geschillen een ar bitragecommissie, samengesteld uit de voornaamste figuren van de programma leiding van de vier grote Nederlandse radio-omroepen. Omtrent de opkomstoefening van één dag voor personeel van de 7-December- divisie en van de 2de divisie kan nog worden medegedeeld, dat de opgeroe- penen de volgende vergoedingen daar voor zullen ontvangen; Korporaal en soldaat 8; Sergeant en serg.majoor 10; 2de luitenant en adj.o.o. 11; 1ste luitenant 12,50; Kapitein 15; Majoor 17; Luit.-kolonel 20. Bovendien worden de spoorwegreiskos ten vergoed. Iedere opgeroepene moet een lunchpakket meebrengen, doch hjj ontvangt voeding en legering van rijks wege, indien hij zjjn woonplaats niet meer dezelfde dag bereiken kan. enorm veel bruin en tamelijk veel rood. Grjjs daarentegen wordt minder ge bruikt en blauw slechts door een en kele modiste. Vooral bruin in alle scha keringen is mode. De verscheidenheid In kleuren is zo groot, dat iedere vrouw zeker een tint kan vinden die haar flatteert. Wat moeilijker te vinden is: een model dat goed staat. Geen enkele modiste toont een gedurfde hoed. Daardoor krijgen veel collecties iets mats. Veel ontwerpsters proberen nog de recht op het hoofd ge zette hoed te lanceren. Waarom, is niet recht duidelijk, want in 't voorjaar is ge noeg gebleken dat men daar niet aan wil. Bovendien komen veel van die rechte hoeden maar net even over de kruin en geven een akelig laag achterhoofd te zien, wat geen vrouw er op haar voorde ligst doet uitzien. Dergelijke modellen zullen nooit succes hebben, want de vrou wen verkiezen altijd een schuine ooglijn. Bovendien wordt de laatste jaren de voorkeur gegeven aan een bol, die het achterhofd omsluit, zodat alleen een rand haar achter uit de hoed te zien is. Geen enkele modiste heeft dan ook een hele collectie op de rechte hoed durven maken. En als de Parisiennes in 't na jaar haar keuze doen, kiezen ze allen de hoedjes met schuine ooglijn! Enkele rechte modellen, zoals de hoed van Achille, die volgens zijn zeggen op het Volendamse mutsje is geïnspireerd, zul len een uitzondering maken. Een derge lijk model staat alleraardigst. Trouwens alle eenvoudige hoeden van deze jonge Griek zijn uitstekend, even als zijn kleurencombinaties. Hij ver werkt veel beige met groen, soms met een weinig dof rood er tussen. Hoewel Het Nederlandse amateurboksteam leed Vrijdagavond te Klagenfurt een 7-9 ne derlaag tegen de Oostenrijkse ploeg. De meeste partijen hadden een spannend ver loop en de 6000 toeschouwers, die de avond bijwoonden, juichten de Holland se boksers hartelijk toe. De uitslagen luiden: Vlieggewicht: Van der Zee (Amsterdam won op punten van Pfeiffer (O.); Bantamgewicht: Schmoeller (O.) won door k.o. in de eerste ronde van In den Berken (Amsterdam); Vederge wicht: Voorwinde (Rotterdam) won op punten van Dyma (O.); Lichtgewicht: Doof (Rotterdam) bokste onbeslist tegen Kerschbaumer (O.); Weltergewicht: Schoenmaker (Den Haag) bokste onbeslist tegen Schalek (O.); Middengewicht: Kra- ner (O.) won op punten van De Vries (Am sterdam); Halfzwaargewicht: Pastor (Am sterdam) bokste onbeslist tegen Oschgan (O.); Zwaargewicht: Am^isbichler (O.) won op punten van De Jager (Groningen);. Eindstand 9-7 voor Oostenrijk. Zwart sporthoedje van langharig vilt. Model Claude St. Cyr. (Foto Martin). de Frangaises in de regel niet houden van verschillende kleuren in één hoed, kiest hij de tinten zó, dat de hoed stem mig blijft. Behalve kleine berets, die zeer schuin op het hoofd staan heeft Achille dit keer een half hoge hoed en een bolhoed ont worpen, die bij de presentatie allebei veel succes hadden. Die modellen zijn in de lengte gerékte en lijken totaal niet meer op veranderde herenhoeden wat ze an ders gauw doen. DINY K—W. Een leidend Engels blad te Singapore, de „Straits Times", schrijft in een hoofd artikel: „Het bericht over het huwelijk van het meisje heeft zeer ongunstig com mentaar gewekt in alle kringen en vooral ook van de zijde van verantwoordelijke elementen in de publieke opinie van Ma- iakka. Het kan niet goed zijn een Neder lands kind van veertien jaar (de leeftijd welke vöör het meisje wordt opgegeven door haar Maleise pleegmoeder) zelf een defgelijke belangrijke keuze te laten doen en iemand, die werkelijk voor het geluk van het meisje bezorgd is, afgezien van zijn of haar eigen wensen, zou haar dat niet toestaan. Men had haar minstens de tijd moeten geven tot zij rijper was in mentaliteit en persoonlijkheid alvorens een dergelijke beslissing te nemen". In het hoofdartikel wordt verder ge zegd, dat het hof te Singapore nog geen uitspraak heeft gedaan, dat de pleeg moeder Aminah wettelijk tot de zorg voor het kind bevoegd was. De zanger Frans Vroons heeft de K.R.O gedagvaard tot betaling van 175. Hij eist dit bedrag als honorarium voor een heruitzending van zijn optreden voor de K-R.O.-microfoon zonder zijn toestem ming en zonder dat hij daarvoor iets ont ving. Deze principiële zaak, die door de nr- tistenwereld met grote belangstelling wordt gevolgd, diende gisteren voor de Utrechtse kantonrechter. De uitspraak werd op 24 dezer bepaald. Enige tijd geleden heeft de Ned. Toon kunstenaarsbond reeds beraadslaagd over maatregelen om tegen te gaan, dat de radio-omroepverenigingen de z.g. inge blikte muziek zonder enige geldelijke vergoeding aan de uitvoerenden bij her haling uitzenden. Dit betreft de „eigen opnamen", die van het optreden van artisten worden gemaakt, en welke pla ten herhaaldelijk worden heruitgezonden zonder dat de betrokkene enige vergoe ding ontvangt. De omroepverenigingen stellen zich op het standpunt, dat daar voor geen honorarium behoeft te worden betaald Enkele verenigingen hebben daaromtrent een clausule in de contrac ten opgenomen, die door de artisten moeten worden getekend. Door de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappij te Amsterdam is opdracht gegeven voor de bouw van twee motorvrachtschepen, elk metende 2600 ton. Een der schepen zal worden gebouwd door de N.V. van der Giessens Scheeps werven te Krimpen aan de IJssel en het ander door de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes. In het kamp Montfort. Een jongen, die niet meer lopen kan, tokkelt onder veel belangstelling een melodie op zijn gitaar. (Van onze Limburgse redacteur.) Hoeveel kinderen hebben tijdens de oorlog hun vader verloren, die als slacht offer gevallen is van het verzet, dat ons voftt aan de vijand heeft geboden? Het juiste aantal valt nog steeds niet te be palen. Zelfs niet bij benadering. Doch zeker is, dat in die sombere jaren over talrijke jeugdige levens een schaduw is gevallen, toen- op een droevige morgen zijn overlijdensbericht in de brievenbus gevonden werd. Deze mannen vielen aan het front, kwamen om bij een bombarde ment, werden gefusilleerd door een vuur peloton of stierven van honger in een concentratiekamp. Hun gezinnen bleven onverzorgd achter. Herhaalde malen heeft de Engelse radio tijdens de bezetting de verzekering ge geven, dat voor de nagelaten betrekkin gen van de oorlogsslachtoffers later goed gezorgd zou worden. Deze belofte is niet in net vergeetboek geraakt, want van overheidswege wordt in hun noodzakelijk levensonderhoud voorzien. Doch tegen woordig is onze schatkist allerminst tot aan de rand met gouden dukaten gevuld en de uitkeringen, welke aan de getroffen gezinnen worden toegekend, moeten dan ook noodgedwongen aan de sobere kant blijven. De moeders kunnen ermee rond komen, maar zijn financieel niet bij machte haar kinderen de ontspanning .Raymond. Blackburn, parlementslid .voor deBritse laboufp.artij, heeft als lid van de partij bedankt, waardoor de re geringsmeerderheid in-hetLagerhuis tot. vier is verminderd. Blackburn zei,- dat naar zijn mening Churchill premier van een coalitie-rege ring moest worden. Hij' zal niet naar de conservatieven overgaan, maar „het eni ge onafhankelijke lid van het Lagerhuis" worden. Het is nog niet gedaan met de Lange Mare te Leiden. Het besluit namelijk van de gemeenteraad om deze gracht midden in de stad te dempen, is door de Kroon geschorst. Zoals men weet had de burge meester tegen het dempingsbesluit b'.j Ged. Staten beroepaangetekend. Het schorsingsbesluit is gjsteren in het Staats blad verschenen. .Advertentie Advertent!® beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt -tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 et. hele nachten. Als ik een onderzoek in stelde, zou ik misschien te weten ko men, waar de oorzaak van dé treurigen toestand mijner bloedverwante in vin den was Spiritisme? Wat is dat? vroeg me vrouw Forster. Hempel keek verbaasd. Weet mevrouw dat niet? Ik dacht, dat men in Amerika en ook te Parijs zeer veel daaraan deed. Nooit van gehoord.... Maar vertel verder. U hebt dus nasporingen gedaan. Neen, want ik zag er geen kans toe. Ik weet alleen dat zich hier in de om trek tien of twaalf villa s bevinden, ten dele rechts, ten dele links van de straat weg gelegen, ten dele dicht erbij, ten dele op zekere afstand. Maar ik ken niet één van de eigenaars behalve de heer Alwingen. Tot deze wilde ik mij om na dere inlichtingen wenden. Ik dacht, dat hij. hier wonende, de eigenaars zou ken nen. Juist. Maar als u van mij inlichtin gen over het doen en laten van onze buren verwacht, zal ik u naar ik vrees, teleur moeten stellen. Want ik weet dien aangaande niets, niets! Ik ben een oude vrouw, die van rust houdt en niet bui ten komt, tenzij om in de tuin achter het huis een weinig beweging te nemen. Van de mensen hier in de omtrek weet ik niets. Maar uw zoon? Hij is jong en moet. zonder het te willen veel hebben ge hoord en gezien. Bijvoorbeeld: dat er s nachts in deze of gene villa licht brandt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 7