Indrukwekkende hulde van Kamerleden en Senatoren Koning Leopold tot zijn volk Socialisten danken Leopold II! verkeert in gevaar Churchill bepleit: Ten spoedigste Europees defensiefront Atoombom kan sovjetregime doen wankelen Gong S WEINIG WIJZIGING AAN DE KOREAANSE FRONTEN Woensdag wordt eenheidsstaat in Indonesië afgekondigd i VRIJWILLIGE DIENSTNEMING VOOR KOREA Niet toezienwat we kunnen krijgenmaar wat we kunnen geven v.. Zaterdag 12 Augustus 1950 v. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bomaanslag te Brussel Oproep tot trouw aan Boudewijn Loyale steun nan Boudewijn toegezegd LAGEN Wie zich kunnen melden Felle strijd om vliegveld bij Pohang WEERBERICHT V De eed De stemming; Iers incident VRAGEN OVER 'T PARADIJS IVaar men zich hen melden Bezoldiging De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Half tot zwaar bewolkt, maar oo üe r^esrte plaatsen nog tot heit. einde van de middag %oog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag 13 Augustus: Zon op 5.20 uur, onder 20.09 uur; maan op 4.30 uur, onder 20.27 uur Maandag 14 Augustus: Zon op 5.21 uur, onder 20.07 uur; maan op 5.55 uur, onder 20.41 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prins Boudewijn legt eed af relefonisch van onze Brusselse correspondent „Hel feest zonder vreugdenoemde een Vlaams blad de dag van gisteren, die in de historische data van België een markante plaats zal innemen. Zo was liet inderdaad en liet zon zelfs helemaal niet paradoxaal hebben geklonken, als men zou hebben gesproken over een „somber feest". Feeste lijk was de dag inderdaad omdat een schakel werd gelast in de keten van koningen en regenten, die sedert honderdtwintig jaar de huidige Belgische dynastie vormt en die de monachie in dit land levend houdt. Maar feeste lijkheid brengt doorgaans uitingen van vreugde mede, maar die ontbraken gisteren totaal. In de hoofdstad hingen zo goed als geen vlaggen. Om half drie verliet prins Boudewijn, gekleed in de uniform van luitenant- generaal der Belgische strijdkrachten, in gezelschap van zijn ordonnance- officieren en kabinetschef, in een hofauto het paleis. Op het plein voor het paleis brachten afdelingen van de 31ste artillene- brigade, van de school voor militaire politie, van het 5de regiment tians- porttroepen en van het regiment der gidsen hem een eresaluut. Onder luide toejuichingen der vele belangstellenden, begaf de prins zich door de met vlaggen versierde Groothertoggelijke Straat naar het parle mentsgebouw in de Wetstraat. verleende hij het w°or<!? aan de. secreta rissen van Kamer en Senaat, die in het Frans en in het Nederlands voorlezing deden van het decreet, waarbij de Verga dering de uitoefening van de grondwette lijke bevoegdheden van de koning op prins Boudewijn overdraagt. P ,.1^ 6>=»=6«' gnomen re memen. Prins Boudewijn antwoordde hierop in Vooral m het incident van Vrijdagoch- het Nederia se bet Frans: „ik voeg J „aar de wens der mrmj6 Bij de ingang van het parlementsge bouw waren bijzondere maatregelen ge nomen en de peTs had slechts toegang op vertoon van een bijzondere uitnodi ging. Niet meer dam twee Belgische foto grafen en een cineast hadden toestem ming gekregen opnamen te maken. tend in de Senaat was de controle zeer •cherp. De 387 parlementsleden hadden, voor dat elke drie afgevaardigden op twee «toelen gingen zitten, allen een plaats kunnen vinden. Op de publieke tribunes hadden voor namelijk de echtgenoten der ,v t ggno- genwoördigers en senatoren plaats Ete diplomatieke tribune waj^geheel bezet. Ook jhr. Beelaerts v derlandse die ambassaderaad bij ambassade is, was aanwe s. koniinklijke Het podium, bordeauxrode mo- mmtto hSkieed Aan weerzijden van de v ï^van de voorzitters van Kamer hingen de Belgische vlaggen. nm k»rt voor drie kwam de Belgi- he primaat, kardinaal Van Roey, de zaal binnen. Hij werd door het merendeel der aanwezige afgevaardigden staande be groet De kardinaal nam plaats In een ver gulde zetel, rechts van de plaats, waar die koninklijke prins de eed zou afleg gen. Ook de communistische volksver tegenwoordigers en senatoren waren aan wezig. De prins verschijnt; incident Precies om 15 uur werd de koninklijke prins de vergaderzaal van de Kamer bin nengeleid. J°eb Boudewijn binnentrad, verhieven ahe afgevaardigden zich van hun zetels. Prins begaf zich met vaste schreden «HnJ jet Podium, waar hij met een bui- fi f de vergadering en het bureau be- e" HiJ maakte een zelfverzekerde en xr S '«druk. Tn„i?. at de voorzitter de vergadering ver- i had, haar plaatsen te hernemen, mij naar de wens der vergadering" Nadat de voorzitter Van Cauwelaert de prins verzocht had de eed op de "ond- wet af te leggen, deed zich - J „„or doordat eQ zlcb een incident, voor, doordat de communistische volks vertegenwoordiger Glineur met forse stem: „Leve de republiek!" riep. Na een ogenblik van verwarring ver hieven alle niet-communistische volks vertegenwoordigers zich van hun zetels en brachten een geestdriftige ovatie aan de prins. T°®n de stilte was teruggekeerd, riep ook de communistische senator Lahaut „leve de republiek!" In antwoord hierop brachten de Katho lieke, socialistische en liberale afgevaar digden prins Boudewijn opnieuw een mi nutenlange hulde. President Van Cauwelaert wendde zich daarop tot de communistische afgevaar digden en sprak zijn verontwaardiging uit over hun houding. „Ik verwacht, dat u zoveel waardigheid zult hebben om na dit incident de vergadering te verlaten", zo zeide hij. Glineur en Lahaut bleven echter zitten. Gedurende het gehele incident gaf prins Boudewijn geen enkel blijk van nervosi teit. Kalm wachtte hij het einde af, om daarna met heldere stem langzaam in zuiver Nederlands en in het Frans de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgische vclk na te leven, 's lands on afhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren". Nadat de prins de eed had afgelegd, werd hij opnieuw geestdriftig toegejuicht door de vergadering en de publieke tri bune. Voorzitter Van Cauwelaert sprak hier na een rede uit, waarin hij namens Ka- <ner en Senaat de koninklijke prins hulde bracht. Van Cauwelaert besloot ?ijn toespraak met de woorden: „Zelden werd een jeugdige prins door zijn volk voor een kiesere opdracht ge plaatst. Moge jje Voorzienigheid de edelmoedige pogingen van de koninklijke prins zegenen. Moge het welslagen van zijn verheven zending voor zijn doorluch tige vader een bron worden van gewet tigde trots en door de geschiedenis worden herdacht als de eerste triomf van wat. naar onze wensen, eenmaal het leven zal zijn van een groot vorst". De prins dunkt Nadat het applaus, waarmede deze rede werd begroet, was verstomd, bracht prins Boudewijn in het Nederlands en het Frans dank voor de woorden, die de voor zitter had uitgesproken aan het adres van zijn vader. Hij sprak hierna zijn vertrouwen uit bij het vervullen van zijn taak te mogen rekenen op een eendrachtig België en j besloot zijn rede met de woorden: „God bescherme België". Kort na middernacht is een bom ont ploft voor het gebouw van de communis tische partij te Brussel. De bom was op een vensterkozijn gelegd. Er zijn geen slachtoffers, doch de materiële schade is vrij groot. meerderheid der In een Vrijdagavond gehouden radio rede tot het Belgische volk heeft ko ning Leopold alle Belgen, en in het bijzonder zijn aanhangers verzocht, zich eensgezind rondom zijn zoon prins Boudewijn te scharen. De tekst van zijn rede luidt als volgt: „De verwarring, die zich van de open bare mening heeft meester gemaakt na de ernstige gebeurtenissen der laatste weken, maakt het mij tot een plicht, mij tot alle Belgen te wenden en in het bij zonder 'tot diegenen, die mij trouw zijn gebleven, en hen te bezweren, het land ir. staat te stellen, de voor zijn nationale eenheid onmisbare kalmte te hervinden. Het is thans niet het ogenblik, om wraakgevoelens te koesteren, Zelf ver geet ik mijn eigen persoon en ik denk slechts aan het belang van het land. Ik verzoek u zo te handelen, dat mijn ge baar niet tevergeefs is. Ik dank van ganser harte de duizenden Belgen, die met zulk een vuur hun trouw tot uitdrukking hebben gebracht en ik ben ten zeerste getroffen door de gevoe lens van aanhankelijkheid, waarvan de Be voorzitter van de Belgische snc'a- listische partij, Max Busct, heeft Vrijdag middag ten overstaan van Koning Leopold het volgende adres voorgelezen. „Sire, de verenigde Kamers hebben zo pas de uitoefening van de koninklijke hoo<»heidsrechten aan Uw zoon, de koninklijke prins, opgedragen. De socialistische partij heeft eenparig de volledige inhoud van Uw verklaring van 1 Augustus 1950 goedgekeurd. Samen met de andere Pal'oen - fekert zij het nieuwe staatshoofd ^haar verwezenlijken, opdat zijn troonsbestij- S'ng in een atmosfeer van eensgezind- i.. e5 ruM zou kunnen plaatsvinden. £1.1 dank'. Uwe Majesteit voor Haar gepaar, waardoor België in de gelegen- werd gesteld zijn volledig ver ouwen in de toekomst te behouden. J?'* plechtig ogenblik herinnert zij MvLctir! r edele woorden van Zijne L8(>P0ld F die op 21 Juh 1831. J ee<isaflegging verklaarde: heeft zo juist een ernstige h« i,fSmaakt- deze dag alle ^A-ert Z11 net iucuy. upt Haat nit,.,;" «luge a-eze aag auc loyale medewerking. Zij zal allesi m haat uitw:isseQ en mogen alle Belgen oe- Jerk stellen, om de eendracht van a l door een enkele gedachte: die delgen rondom de koninklijke prins 1 prechte eendracht". bevolking blijk heeft gegeven en die zij, naar zij zegt, wenst te bewaren. Ik verzoek hun echter deze gevoelens van aanhankelijkheid over te dragen op mijn geliefde zoon. Het is noodzakelijk, dat de eenheid van het land zich rond om hem verwezenlijkt, waarbij het ver leden vergeten moet worden en slechts aan de toekomst moet worden gedacht. Mijn innigste wens is, dat alle Belgen, onverschillig tot welke partij zij beho ren, zich verzoenen rondom de koninklij ke prins, die de eenheid van het land en de traditionele instellingen moet in carneren, die sedert 120 jaar de onaf hankelijkheid en de welvaart van het vaderland hebben verzekerd, God be scherme België". Koning Leopold heeft Vrijdagmiddag tot de voorzitters van Kamer en Senaat en tot de vertegenwoordigers der drie politieke partijen, die hem dank kwamen betuigen voor het offer, dat hij in het belang van het Belgische volk heeft ge bracht, de volgende toespraak gericht: „De ontvangst, die mijn zoon zo juist vanwege het parlement te beurt is ge vallen, heeft mij diep getroffen. De be tekenis, die u geeft aan mijn uitzonder, jilke daad, is voor mij het bewijs, dat ik deze niet vruchteloos heb verricht. Het land dienen is altijd mijn enige wens geweest. Ik waardeer uw belofte en uw wil, zich rondom de koninklijke prins te scha ren, opdat hij zijn hoge opdracht kan vervullen. Op het ogenblik, dat ik op houd mijn grondwettelijke macht uit te oefenen, vertrouw ik u mijn zoon toe in de zekerheid, dat zijn jeugdige leef tijd hem van uwentwege nog meer trouw en steun zal bezorgen. Heren, vertegenwoordigers van het Belgische volk, indien u, zoals u het mij hebt verklaard, er zich oprecht op toe legt, de eendracht onder alle Belgen, het geen mijn gebaar mogelijk heeft willen maken, te bevorderen, dan heb ik ver trouwen in de lotsbestemming van Bel gië". In Zaltbommel is men bezig gelden te verzamelen voor de wederopbouw van de Gasthuistoren, die in de oorlog deerlijk werd gehavend. Een comité „Restauratie Gasthuistoren" Markt 13, Zaltbommel, giro 26287) is hiertoe opgericht. Hierboven een afbeelding van de Gasthuistoren in ongeschonden staat met zijn carillon en zijn befaamde ruitertjes die ieder uur hoog in de toren hun spiegelgevecht levérden, en van de zwijgende kale romp die door het oorlogsgeweld werd overgelaten. (Foto's H. v. d. Berg, Zaltbommel). De zitting van' de consultatieve vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg stud Vrijdag in het teken van de rede van Winston Churchill. Deze in grote, iil opgestelde en uitgesproken redevoering, door een uiterst aandachtig gehoor gevolgd werd met een donderend applaus beantwoord. Nadat Churchill in het kort zijn mis noegen over het gedrag van het comité van ministers had te kennen gegeven, kwam hü op zijn eigenlijke onderwerp: „Wij verkeren allen in groot gevaar!" zo riep hjj uit. De vrijheid en de bescha ving van West-Europa liggen onder de schaduw van de Russische communis tische agressie, die gesteund wordt door een enorme wapenmacht, zes of zeven maal groter dan de macht der Westerse Unie. Het is een wonder, dat wij temid den van deze verschrikkelijke feiten hier rustig onze plannen voor de eendracht en het toekomstig geluk van Europa zitten te bespreken. Het is in ieder geval beter dan paniek. Churchill laakte de landen van het pact der Westerse Unie, dat thans twee jaar geleden was gesloten en niets meer dan een aantal conferenties had opge leverd. Slechts een farjade van militaire weerbaarheid was opgericht door de ver antwoordelijke regeringen. Spreker herinnerde aan de waarschu wingen, die hij had gegeven, doch hij had slechts aan dovemansoren geklopt. Totdat door 't Koreaanse conflict de vrije wereld zich plotseling en scherp van het gevaar bewust werd. "Wij hebben bij deze vergadering geen uitvoerende macht en geen verantwoor delijkheid, wij zijn echter verplicht te waarschuwen en raad te geven. Er moet in de kortst mogelijke tijd een werkelijk defensiefront in Europa worden geschapen. Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten moeten zo sterk mogelijke strijdkrachten naar het continent sturen. Frankrijk moet zijn roemrijke armée doen herleven. Wij verwelkomen onze Italiaanse makkers. Allen: Griekenland, Turkije, Nederland, België en Scandi navië moeten hun aandeel dragen. Moed en eenheid moeten ons inspireren en hun machtige energie ter beschikking stellen I van onze regeringen teneinde te geraken tot soliede en toereikende defensiemaat- regelen. Zij, die de hoogste belangen dienen, moeten niet toezien op wat zij kunnen krijgen, maar op wat zij kunnen geven. Laat dat onze wedijver zijn, in de jaren, die voor ons liggen. Aan te nemen, dat wjj te laat zouden zijn, ware de waanzin van de wanhoop. Wij leven nog onder het schild van de atoombom, in formidabele hoeveelheid in het bezit der Verenigde Staten. Het ge bruik van dit wapen zal de fundamenten van het Sovjet-regime kunnen doen wan kelen en de ineenstorting van alle verbin dingen en van de centraal geleide con trole zou het Russische volk in staat stel len zich te bevrijden van een tyrannie, die veel erger is dan die onder de Tsaren. Deze mogelijkheden kunnen zeer wel afschrikwekkend werken op de Sovjet agressors, althans zolang zij zelf niet over een gelijkwaardige ahnvoer van atoom-wapens beschikken. Tevoren had Churchill de Duitse dele gatie verwelkomd, die naar hij zeide „een jaar te laat was gekomen". Hij zeide zeer verheugd te zijn, te zien, dat de Duitsers de gevaren van West-Europa wilden delen en zijn kracht versterken. „Er is geen herleving noch veiligheid of vrijheid voor ons mogelijk, tenzij wij onwrikbaar tezamen gaan. Dat de bewapening van West-Duits- land voor de Russen een provocatie zou vormen, achtte hij uitgesloten. De wei- overwogen plannen der Sovjet-Unie han gen niet van deze maatregelen af, zei hij Churchill besloot zijn rede als volgt: „Naar mijn mening heeft het Westen „thans een adempauze, waarvan het met verstand gebruik dient te maken". Hij stelde daarop een motie voor. die voor de te nemen maatregelen als leidraad kon dienen. De motie luidde als volgt: „De assemblee dringt, om uiting te ge ven aan,haar toegewijdheid aan de hand having van de vrede én haar vastberaden heid om de actie van de Veiligheidsraad ter verdediging van vredelievende volken tegen agressie te steunen, aan op de on middellijke vorming van een geünifieerd leger onderworpen aan een democratisch toezicht en handelend in volledige sa menwerking met de Ver. Staten en Ca nada". Churchill sprak de hoop uit, dat de As- semblée deze motie met overweldigende meerderheid zou accepteren. „Dat is de grootste bijdrage die wij aan de veilig heid en de vrede in de wereld kunnen ge ven. Laten wij verder gaan, er tenminste van verzekerd, onze plicht te hebben ge daan". Churchill liet na afloop weten, dat hij in de passage waarin hij alle landen opriep zich aaneen te sluiten, Duitsland bij ver gissing had weggelaten. Nadat ook andere sprekers aan het woord waren geweest, kwam het ogen blik, dat Churchill's motie in stemming zou worden gebracht. Voorzitter Spaak stelde evenwel onver wachts voor dat eer commissie van 2U man, onder wie Churchill en afgevaar digden o.a. uit Frankrijk, Duitsland en Italië in geheime zitting zouden gaan, om te trachten dit voorstel te combineren met verschillende andere. Tenslotte heeft de consultatieve verga- In onze vorige bijdrage hebben we mel ding gemaakt van het vertrek van een E.V.C.-delegatie naar Hongarije en Polen. Bij dat vertrek was, gelijk men weet, ook gelegenheid tot vragen stellen. Men zou zo zeggen: waarom. In Rusland en de sa- tellietlanden gaat het toch goed voor de arbeider. Kolommen en nogmaals kolom men heerlijkheden worden in „De Waar heid" volgeschreven. Toch schijnt men die Nederlandse „Prawda" niet helemaal te vertrouwen, al thans wanneer men de gestelde vragen beziet Immers we lezen in genoemd blad: Van de gestelde vragen behandelden de meesten de sociale toestanden. Zo in teresseerde men zich voor de fabrieks- raden en de ongevallen- en ziekteverze kering, alsmede voor de vacantiere°e- lingen. Verder werden vragen gesteld over drukpersvrijheid, politieke partijen, het onderwijs, de strijd voor de vrede, de jeugdlonen, de betaling naar prestatie, de ouderdomsvoorziening en de verhou ding tussen kerk en staat. Een „Waarheid"-redacteur had al die vragen onmiddellijk moeten kunnen be antwoorden. Ook bestuurders van de EVC die al tot in Peking toe zijn geweest, hadden de vragenstellers terstond kunnen inlichten. Volgens het „Waarheid"-verslag zal de delegatie na terugkeer ongetwijfeld de handen vol hebben alle vragenstellers te beantwoorden. Ongetwijfeld, want bekijkt men èn de hoeveelheid èn 't soort vragen, dan wek ken zij de schijn, dat men nog niet erg gerust is over de situatie achter het ..ijze ren gordijn". Maar nogmaals, denken de vragenstellers over een paar weken wij zer te worden? Eén vraag hebben we gemist n.l. over een eventuele emigratie naar het sovjet gebied. Als het in Nederland werkelijk zo'n bende is, als „De Waarheid" ons avond aan avond wil doen geloven, waarom dan geen pogingen aangewend om in massa naar het rode paradijs te komen? Op die vraag krijgt men echter nooit antwoord. Kankeren en opzwepen is ge makkelijker enveiliger. Men weet nu, wat men heeft, maar niet, wat men krij gen zal. Of misschien niet zal bekomen, 't Is allemaal geen kaviaar. HENK VAN DER MAZE dering van de raad van Europa des avonds het voorstel van Churchill tot vorming van een Europees leger met 89 tegen 5 stemmen bij 27 onthoudingen aangeno men. Elf van de 18 Duitse afgevaardigden stemden vóór Churchill's voorstel. Alle Duitse socialistische afgevaardigden, dus zeven, onthielden zich van stemmen, evenals de Britse socialistische gedele geerden, op twee na- De vijf tegenstemmers waren allen Ieren. Tot degenen, die zich onthielden, «behoorden de leden van de Engelse La- bourpartij, op Ronald Mackay na en de Zweden. Toen men tot de stemming zou overgaan stonden de afgevaardigden van Eire alt één man op en brachten een half uur lang de kwestie van de verdeling van Ierland ter tafel. Zij noemden Engeland „een be zettende mogendheid" en verklaarden niet voor Churchill's voorstel te kunnen stem men. Zoals wij in een deel der vorige editie nog konden melden, overweegt de regering een compagnie Mariniers en een infanterie-compagnie der Konink lijke Landmacht ter beschikking te stel- van de Verenigde Naties voor de strijd in Korea. paar het in het voornemen ligt de beide compagnieën te vormen op basis van vrijwilligheid, zijn thans reeds de voorwaarden vastgesteld, waarop vrij willige aanmelding kan geschieden. Bij de Mariniers-compagnie kunnen zich melden: Prins Boudewijn van België op hel moment dat hij de eed op de grondwet aflegt tijdens de plechtige zitting van de Verenigde Kamers en Senaat. Volgens de laatste Reuterberichten is de toestand aan het Koreaanse front als volgt: Aan het Zuidelijke front slaagden de Amerikanen er in het hoge terrein ten Oosten van Tsjindjoe in bezit te nemen. Het grote Noordkoreaanse bruggenhoofd over de Naktong, 30 km ten Noorden van Masan, werd in de nacht tot twee maal zijn oorspronkelijke grootte uitgebreid. Op het centrale front zijn twee kleine Noordelijke bruggenhoofden over de Nak- Gisteravond heeft de Indonesische premier, Hatta, namens de regering geantwoord op sprekers in de eerste termijn der debatten in het parlement over het ontwerp-grondwet voor de eenheidsstaat. Heden worden de debat ten voortgezet en Maandag zal de re gering in tweede termijn antwoorden, waarna bpmiddellijk tot stemming zal worden overgegaan. Naar verwacht wordt, zal het ontwerp aangenomen worden. President Sukarno zal zich op verzoek van het kabinet van Djogja en het werk comité 15 Augustus naar Djogja begeven teneinde het republikeinse kabinet en het KLNXP. op te hellen. Zestien Augustus zullen dan Sukarno en de leden van het werkcomité naar Djakarta vertrekken voor de feestelijkheden op 17 Augustus en de afkondiging van de eenheidsstaat. Voorts verneemt Aneta, dat het nieuwe kabinet waarschijnlijk nog niet zal wor den gevormd op zeventien Augustus, waarom de partijen hebben voorgesteld, dat voor zeer korte tijd door de president een Interimkabinet wordt benoemd, dat de zaken zal waarnemen tijdens de vor ming van het nieuwe kabinet. De installatie van dit interimkabinet en de afkondiging van de eenheidsstaat zal dan op zestien Augustus plaatsvinden, zodat de vijfde verjaardag van de repu bliek als eenheidsstaat kan worden ge vierd. tong aan weerszijden van Waegwan opge ruimd. Op verschillende andere plaatsen hebben kleine Noordkoreaanse eenheden de ondiepe rivier overschreden. Aan de bocht in de verdedigingslinie der V.N. zijn vijf divisies Noordkoreanen samengetrok ken. In het Oosten hebben naar wij reeds in een deel van onze editie van gisteren mededeelden, de Noordelijken de belang rijke haven Pohang, waar de Amerikanen drie weken geleden een landing onderna men, veroverd. Een Amerikaanse tank- macht baande zich een weg door de Noordkoreaanse troepen om de belegerde verdediging van het belangrijke vliegveld ten Zuiden van de stad te versterken. Z.j bereikten het vliegveld toen de avond in viel. De versterkingen werden onmiddel lijk in verdedigingsposities geplaatst. Dit vliegveld is een van de slechts twee goede, waarover de Amerikanen nog beschikken. Tegelijk met de tanks kwamen ook twee transportvliegtuigen met munitie binnen. De Amerikaanse verdediging, die met de rug tegen de ze-e vecht, had bevel op alles te schieten wat beweegt. De Amerikanen ondervinden grote hinder van Noordko reaanse sluipschutters. De Amerikanen staan op 8 km van Tsindjoe. De zesde Noordkoreaanse divisie In het gebied van Intsjon, de haven van Seoel, zijn talrijke gebouwen en fa brieken door scheepsgeschut vernield, ter wijl de marineluchtmacht luchtaanvallen uitvoerde op Seoel, Soewon en andere plaatsen. De vijfde luchtmacht maakte 273 vluchten en vernielde drie Noordkoreaan se Jak-toestellen op de grond, aldus Mac- Arthurs communiqué. Officieren, onderofficieren en man schappen, zowel beroeps- als reserve- personeel en dienstplichtigen van bet korps Mariniers. Leeftijd niet jonger dan '9 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar voor officieren en onderofficieren en 30 jaar voor manschappen. Bij de Koninklijke Landmacht-com pagnie kunnen melden: Beroeps-, reserve- en dienstplicht'? personeel, al dan niet thans onder de wapenen, vrijwilligers, oud-O- V. W.ers en militairen met kort dienstverband. Leeftijd voor officieren en onderofficie ren niet jonger dan 19 en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korporaals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadigden moeten tenminste twaa!f maanden militaire dienst hebben ver richt. Voor de Mariniers-compagnie: Op schepen en bij inrichtingen aanwezige mi litairen, bij hun commandant. Gewezen oorlogsvrijwilligers en niet in werkelijke dienst zijnde dienstplichtigen van het koros Mariniers benevens Mari niers. die thans met verlof zijn, persoon lijk of schriftelijk bij de commandant van het korps Mariniers, Westplein 12 te Rotterdam. De aanmelding moe: v o o r of uiterlijk op 21 Augustus a.s. geschie den. Voor de K. L.-compagnie: Persoonlijk of schriftelijk voor of uiterlijk op 21 Augustus a.s. bij de reserve-majoor I. de Groot. Casuariestraat 16 te 's-Graven- hage (bezoek iedere werkdag tussen 9 en°17 uur, des Zaterdags tot 12 uur). Zij die thans onder de wapenen zijn, dienen de schriftelijke aanmelding 'n e zenden door tussenkomst van hun com pagnies- of overeenkomstige commani dsnt. Voor de Mariniers-compagrhe: Het personeel zal van de datum van vertrek uit Nederland tot aan de datum van terugkeer in Nederland 'aankomst in een ander land na beëindiging van de taak als bovenbedoeld' worden bezoldigd volgens de thans voor Indonesië geldende schalen. Voor de K. L.-eompagnie: Voor dit personeel za' een bezoldigings regeling worden getroffen overeenkomen de met die voor de Mariniers-compagnie. Die regeling ligt hoger dan de thans voor de K L. in Nederland geldende. Voor minderjarigen is de schriftelijke toestemming nodig van degene die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Gegadigden, die niet behoren tot het beroepspersoneel, dienen een verband- akte te tekenen, waarbij zij zich ver binden vrijwillig in werkelijke dienst te komen. Opgave als gegadigde houdt geen recht op aanneming ju.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1