Mariaten Hemelopneming wordt dogma H. Vader zal op Allerheiligen plechtige uitspraak doen De „Kortenaer" heeft Makassar verlaten 5 jaar Radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten De Europese assemblee "WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 Schade in de stad zou enorm zijn DE NED. VERPLEEGSTERS IN INDONESIË Werkzaam bij de Republiek in Nederlands verband STIJGING naturalisaties TOENADERING tussen DUITSERS EN AMERIKANEN SLIJPEN IS OOK NIET IEDERS VAK Door A. HRUSCHKA Naar het K.N.P. bericht, is Z.H. de zevende eeuw is de Paus voor he: Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Het „Radioprogramma voor de Ne derlandse Strijdkrachten" bestond giste ren vijf jaar. Het was 16 Augustus 1945 toen voor het eerst de mars „Marching Throu' Georgia" door de aether klonk als herkenningsmelodie van dit programma. Sinds Karei Nort het programma organi seerde, is deze melodie nu meer dan 8000 maal uitgezonden. Er is in die afgelopen jaren heel wat werk voor de microfoon van het ju bilerende, programma verzet; de voorlich ting aan en over de troepen overzee was hiervan met de lichtste taak. Maar ook de speciale reportages, de verzorgde amusementsavonden en de uitzendingen, waarin geestelijke verzorgers zich tot de militairen kunnen richten, mogen wor den genoemd. Het programma heeft ten slotte het contact tussen het moederland en de „jongens overzee" helpen verste vigen. Zo werden niet minder dan 150.000 persoonlijke groeten door militairen in Indonesië en hun familieleden hier te lande uitgesproken. Bij herhaling zyn jn <je laatste tijd ook in de pers vragen gesteld over de positie van de Nederlandse verpleeg sters in de militaire hospitalen in Indo nesië. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn inderdaad de M.G D.-verpleegsters, gelijk is geschied met alle burgerlijke functionarissen, naar R.j.g overge gaan, maar bepaald jSj dat zij blijven door werken in Nederlands M.G.D. (mi litair geneeskundige dienst)-verband. De verpleegsters zijn thans geconcen treerd hoofdzakelijk in Djakarta, maar ook nog in Surabaja en die andere centra, waarover de Nederlandse militaire afwik keling loopt. Zij Zjjn uitsluitend werk zaam onder Nederlandse leiding, in de Nederlandse „enclaves" in de inmiddels aan de APRIS overgedragen militaire hospitalen. De veiligheid van de verpleegsters is in geen enkel opziet minder dan die van andere Nederlandse burgerlijke functionarissen in Indonesië In dë periode van 1946 tot en met 1949 verwierven 2300 personen het Nederlan- 1900° ongerekend de respectievelijk "0 en 1500 medegenaturaliseerde echt genoten en minderjarige kinderen, die het aantal opvoeren tot 5.000. aldus blijkt uit een publicatie van het C.B.S.. welk bu reau dit aantal zeer laag noemt in ver gelijking met cijfers van voor de oorlog- John McCloy. de Amerikaanse hoge. commissaris in Duitsland, heeft in een brief aan gen. Handy, opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Duits land, gewezen op de wenselijkheid, dat de Amerikaanse strijdkrachten in de Amerikaanse zóne een meer actieve rol spelen in het bevorderen van vriend schappelijke betrekkingen tussen Duit sers en Amerikanen De manschappen moeten zich beschouwen als „ambassa deurs van goodwill" aldus McCJloy Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt dat het Duitse jeugd-vraagstuk zo klem mend is. dat het voorrang gekregen heeft op alle andere programma's tot opbouw van de democratie' in de Amerikaanse zóne. Een alibi voor het tijdstip van de mis- voelloosheid, nu en dan plotseling onder- daad kon hij niet geven. Hij zei, dat hij broken door perioden van hevige opge- die avond met Holzmann in café Ratkolb wondenheid. naar zigeunermuziek had geluisterd, maar Dan begonnen haar ogen onrustig te vóór zijn vriend was weggegaan. Vervol- flikkeren, kleurden zich haar bleke wan- gens had hij, in gedachten verzonken, een gen, en verliet zij haar bed, om een lange lange wandeling door de straten der stad wijle gejaagd haar kamer op en neer le gemaakt, en was eerst tegen drie uur naar wandelen. Wanneer zij in die toestand huis gegaan. Juist was hij zijn apparte- verkeerde, antwoordde zij op geen vragen ment binnengetreden, toen hij werd op- en scheen zelfs de tegenwoordigheid van gebeld door Paul, ,5!?anS.-s knecht, die anderen niet te bemerken. En die toestand hem het ongeluk meldde. Dit alles vond nam gewoonlijk even plotseling 'n einde, de rechter van instructie zeer onwaar- als hij was ingetreden. Zij viel dan uitgeput schijnlijk en daarom verdacht. Henter te bed, weer met doffe ogen, bleke wan- verzekerde, dat hij mevrouw Holzmann gen, niet bij machte om zich op de been sedert de dood van haar man slechts één te houden. keer had gezien en wel geheel onver- Op verzoek van de heer Marchstatten wachts, 's nachts op de straatweg. had professor Königshofen zich bijna Toen men hem aan de door een detec- onmiddellijk na het verhoor met de be- tive bespiede samenkomst in het Ybben- handeling van Lydia belast. Hij was een burger park herinnerde, verklaarde hij, jonge man, eerst kort geleden tot hoog- dat de dame geenszins mevrouw Holz- leraar te G. benoemd. De psychiatrie was mann was geweest maar verder weigerde zijn specialiteit en hij werkte volgens de hij dienaangaande iedere inlichting. moderne psycho-analytische methode. Hij Wasmut zag daarin een leugen, want genoot reeds een schitterende faam, en hij zelf was er vast van overtuigd, dat iedereen voorspelde hem een prachtige het alleen mevrouw Holzmann had kun- toekomst. Lydia's geval had hem van den nen zijn. Want trots de ijverigste naspo- beginne af veel belang ingeboezemd, om ringen had hij geen andere liefdesbetrek- dat 't waarlijk „iets buitengewoons" was. kingen van Henter ontdekt. Kort nadat hij met de behandeling een Juist die samenkomst in het Ybbenbur- begin had gemaakt had zekere dag Silas gerpark was een onomstotelijk bewijs Hempel zich bij hem aangemeld en or voor zijn relaties met Lydia Holzmann, een onderhoud onder vier ogen gevraagd, al bleef hij die relaties hardnekkig Hij wilde de professor een en ander loochenen. meedelen in verband met 't geval Lydia Bij Lydia werd op dat tijdstip niemand Holzmann. Dat zou, verklaarde hij, de toegelaten. Sinds het verhoor, dat zij had taak van de geneeskundige aanmerkelijk ondergaan, lag zij ziek te bed, in een verlichten en nieuwe gezichtspunten voor zonderlinge staat van onverklaarbare ge- hem openen. Van de andere kant stelde Bijna iedere diag, van het invallen der schemering af tQt ^aat ln, "e nacht, sloop hij rond in de omgeving der villa „Lotos". Ook daar hoopte hij op een toeval, dat hem in aanraking met Foster zou brengen, of hem iets interessants aan de hand zou Maar die hoop werd teleurgesteld, en dr. Foster was als verdwenen van de op pervlakte der aarde. Bevond hij zich wer kelijk op reis? Silas begon het eindelijk te geloven, want anders zou men hem wel eens te zien hebben gekregen. Ook bij de instructie ging het niet zo heel vlot. Trots alle moeite gelukte het dr. Wasmut niet, Hartwig Henter een be kentenis af te persen of hem op de een of andere manier met zichzelf in tegen spraak te brengen. Hartwig bleef bij zijn verklaring, dat hij niets wist van de moord en er niets meehad uit te staan. Telkens, wanneer men hem op Lydia's bekentenis wees, haalde hij de schouders op en zei; Waan voorstellingen van een zwaar geschokt zenuwgestel! Heerlen beleefde de première van het ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de K.A.B. door Jan Muller geschre ven massaspel. „De weg der werkers". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5