weer Schadeherstel bij Nederlandse Spoorwegen NIEUW GUINEA wordt MOEILIJK Groot verlof'was te vlot; de wapenrok wacht andermaal Donderdag 17 Augustus 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De „Kortenaer" naar Nederland Meer Amerikaanse troepen naar Europa? Overzicht Eerste Kamer Algemene militaire opleiding in de V.S. Urgentieprogram vraagt 755 milUocn Afzonderlijke confe- v rentie i.z. N.-Guinea Sukarno waarschuwt: Churchill's verzoek afgewezen WEERBERICHT STAATSSECRETARIS VAN OORLOG NAAR INDONESIË VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING NEDERL. MILITAIREN NAAR KOREA „Dit jaar oplossing Nieuw-Guinea oj anders ernstig conflict!" SLAAPZIEKTE-EPIDEMIE TE TOKIO De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind uit Zui delijke richtingen, later ruimend naar Weit en wellicht tot hard toenemend. Koel weer. Vrijdag 18 Augustus: Zon op 5.28 uur. ion onder 19.59 uur; Maan op 11.33 uur, maan onder 21J28 uur. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kor tenaer" op 22 Augustus a.s. uit Surabaja naar Nederland zal vertrekken. Het schip zal Colombo, Aden, Malta en Malaga aandoen. Het wordt omstreeks 30 September te Den Helder verwacht. Volgens de Parjjse correspondent van A.P., oefenen Amerikaanse functionaris sen in Frankrijk pressie uit op Washing ton, om een definitieve toezegging te doen, dat meer Amerikaanse troepen naar Europa worden gezonden. Zij zijn van mening, dat de V.S. spoedig op zijn minst vijf divisies naar Europa moet sturen om de defaitistische stemming in Frankrijk te doen omslaan. Londen zon dit Amerikaanse voorbeeld moeten vol gen door ook vijf divisies naar Duitsland of Noord-Frankrijk te zenden. Op het ogenblik is evenals in 1940 merkbaar, dat de wil om te vechten bij de Fransen ontbreekt. Zij hebben het vertrouwen verlóren in luchtbombarde menten zelfs met atoombommen om vijandelijke landstrijdkrachten tegen te houden. De aanwezigheid van meer Ameri kaanse troepen in Duitsland zou wellicht ook het Franse verzet tegen het gebruik van de Duitse industrie voor de her bewapening de wind uit de zeilen nemen Het voornaamste Franse bezwaar hier tegen is immers de vrees, dat Duitsland te machtig zou worden. De staatssecretaris van Oorlog, mr. C. Fockema Andreae zal volgende week voor een kort bezoek naar Indonesië ver trekken. Dit bezoek hangt samen met de nog steeds voortdurende moeilijkheden ten aanzien van de afvloeiing van voor malig KNIL-personeel, dat thans de K.L.-status heeft. Gistermiddag kwart voor twaalf heeft een éénmotorig militair lesvliegtuig, dat van hef vliegveld Twente was opgestegen met bestemming Gilze Bijen, op een dei- pas aangelegde oefenterreinen van de voet balclub B. V. V. een geslaagde nood landing gemaakt. Het toestel, dat gebruikt wordt voor de opleiding van telegrafisten, kreeg bij Den Bosch met slecht weer te kampen. Bovendien sloeg de motor over, zodat besloten werd uit voorzorg een noodlading te maken. De twee inzittenden kwamen er zonder kleer scheuren af. Louis Johnson, de Amerikaanse minis ter van defensie, heeft Woensdag aange drongen op het aannemen van een wet waarbij de president gemachtigd wordt algemene militaire opleiding in te voe ren, wanneer hem dit wenselijk voor komt Johnson had dit voorstel vervat !n een brief aan de voorzitters van de beide congrescommissies voor de strijdkrach ten. Het had, zo schreef hij, reeds de goedkeuring van Truman. De wet zou militaire opleiding ver plicht stellen voor alle jonge mannen tussen 17 en 20 jaar, die zouden worden ingedeeld in een opleidingscorps voor na tionale veiligheid. De leden van dit corps zullen militaire status hebben, doch geen deel uitmaken van de strijdkrachten en geen andere plichten hebben dan te oefe nen. lichting 1949-11 zal duren van October a.s, tot April 1951, daarna zal deze lich ting als een geheel deel uitmaken van de legermacht van drie divisies, die de regering voornemens Is te vormen. Minister Schokking verklaarde te be grijpen. dat de regering een offer vraagt van de mannen van de lichting 1949-11. „Zij zullen het wel begrijpen", meende de minister. Dit offer zal wellicht het zwaarst zijn voor diegenen, die op 1 April j.l. niet met groot verlof zijn gegaan. Zij moeten nu immers achttien maanden dienen. De minister verklaarde nog, dat de genen, die thans weer worden opgeroepen, slechts in zeer bijzondere omstandigheden' vrijstelling kunnen krijgen. De heroproe ping van deze lichting is niet in de thans ingediende oorlogsbegroting gecalculeerd. Tot gistermiddag 12 uur hadden zich in totaal 1044 vrijwilligers persoonlijk, schriftelijk of telegrafisch gemeld voor de marinecompagnie en de compagnie der Kon. Landmacht welke de regering ter beschikking van de Ver. Naties wil stellen. om, dat aan mijn woorden zowel door Nederland els. door andere landen van goede wil behoorlijk aandacht zal worden geschonken. Dit Is een morele plicht van de Nederlanders, die verzekerden dat zij de souvereiniteit onvoorwaardelijk aan ons heben overgedragen, èn een nationale taak voor ons. waarvan niet kan worden afgeweken .omdat wij gezworen hebben, dat wij tot het einde van de tijd zullen vechten zolang een deel van ons land met vrij is". Naar wij vernemen, ligt het niet in het voornemen op de tweede Unie conferentie, die, zoals bekend, in Den Haag zal worden gehouden, de kwestie Nieuw-Guinea te behandelen, maar is het de bedoeling aan dit onderwerp een afzonderlijke conferentie te wijden. Over het tijdstip, waarop deze conferentie zal worden gehouden, wordt thans overleg gepleegd tussen de Nederlandse en d« Indonesische regering. President Sukarno heeft vandaag op een massavergadering ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag opnieuw zijn aan spraken doen gelden op Irian. Hfj waar schuwde ,dat wat er ook zou gebeuren, „Indonesië zou blijven vechten totdat Ne derlands Nieuw-Guinea bfj de eenheids staat is gevoegd. Al« de kwestie dit Jaar niet door middel van onderhandelen kan worden geregeld, zal er een ernstig con flict ontstaan", aldus de president. Sukarno verklaarde, dat in deze zaak 75 millioen mensen achter hem staan. Hij sprak zijn diepste overtuiging uit, dat de dag zeker zal komen, waarop Ned. Nieuw- Guinea pnder de hoede van Indonesië zal terugkeren omdat de nationale aspiraties van de jonge republiek dit eisen. „Het is niet Sukarno, die hier spreekt, maar de Indonesische natie", zo zeide de president, en hij vervolgde: „Ik hoop daar- De Britse premier, Attlee, heeft "gis teravond het verzoek van Churchill, om het parlement vóór 12 September bijeen te roepen om defensie-maatregelen te bespreken, afgewezen, Achttien personen zijn Dinsdag te Tokio overleden aan slaapziekte, waardoor het totaal der slachtoffers van deze ziekte voor dit Jaar op 59 la gekomen. Ln de ziekenhuizen worden nog 156 uitgesproken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1