Nieuws uit STAD en OMTREK HEROPENING LAATSTE BERICHTEN Toestand in de Rotterdamse haven De moeilijkheden in de sigaren- industrie EXCELSIOR KAN NOG STEEDS CRICKETEN! Politie-dagboek NA ROME NOG EVEN LANGS LOURDES Hermes-D.V.S. leed tot besluit van seizoen nederlaag tegen H.C.C. 2 Besluit van het seizoen met 'n fraaie century (107 n.o.) van Toon Oosterholt iMAISON v. DQOREMAALEN PRO JUVENTUTE Weer 1000 man meer aan het werk Met het St. Pietergedreun nog in de oren NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ook in Amsterdam meer mensen aan de slag Minister wil grens voor duurdere sigaretten verhogen tot 70 cent per 20 stuks Jager maakte zich kwaad K. A. B.-voorzitter over de stakingen .J Reeds 1769 vrijwilligers voor Korea MAANDAG 21 AUGUSTUS 1950 MAAR DRAW TEGEN SPARTA HAD EEN ZEGE MOETEN ZIJN NIEUWE KAPELAAN IN DE LIDUINA-PAROCHIE Weleerw. heer W. J. J. M. Niekerk uit de Barbara te Rotterdam AFSCHEID VAN PATER DITTERS PATER HENSEN VERTROKKEN Na van elf uur tot kwart voor vier op de mat te hebben gestaan, scoorde hij gistermiddag in het Volkspark eindelijk weer eens een century voor Excelsioreen vrijwel kansloze en zeer rustige solide 107 not out, de eerste competitie-century van Excel' sior in dit jaar en een van de weinige die deze zomer op de Nederlandse cricket-velden zijn geslagen. PAGINA 2 van GRATIS MANTELVOERING EN GARNERING OFFICIëLE BEKENDMAKING Onvoorzichtig overgestoken Onwel geworden Pols gebroken Zij gaat met 56 jongens kamperen Kleintjes gaan een dag naar zee. Men schrijft ons: BRANDWEER UITGERUKT DUIVENSPORT BURGERLIJKE STAND AUTORIJSCHOOL WALDO Vier meisjes door schot hagel getroffen (Van onze correspondent). VLAARDINGEN EEN NIEUWE PAROCHIE erfpacht. Fraaie en spannende slot-match met ongekend hoog totaal Gisteren speelde Excelsior op het in tieme Volkspark met medewerking van uitstekend cricketweer haar laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen en wel legen Sparta uit Rotterdam. Het veld van Excelsior, dat door de vele regen, welke werd afgewisseld met xo nu en dan een dag zonneschijn, in prima conditie verkeerde, werkte dus eveneens mede tot een welgeslaagde «ricketdag. Waarschijnlijk was de eerste dag van het Zilveren Baltoumooi mede oorzaak, dat er. slechts weinig publiek op het Volkspark aanwezig was. Overigens hebben de afwezigen veel gemist, want zoals gewoonlijk hervond Excelsior haar vorm. pas in de laatste wedstrijden van het seizoen en bewezen de spelers weer eens overduidelijk, dat er toch wel cricket in deze ploeg zit. Gemis aan zelfvertrouwen en durf deed hen echter menige wedstrijd ver liezen, die werkelijk niet verloren had behoeven te worden. De jongste telg van de befaamde «rïcketfamilie Oosterholt bewees dit overduidelijk. Hij scoorde een grandioze en volkomen beheerste 107 not out. Een century is in de familie Oosterholt reeds lang niet meer onbekend, ditmaal echter konden Koos en Ge genieten van de vruchten van hun werk, want zij hebben Toon het cricket met de paplepel inge goten. Te ongeveer 11 uur openden A. Oosterholt en C. Lakwyk de Excelsior- lnnings, nadat captain A. Hoenderop voor Excelsior de toss had gewonnen. Sparta moest het zonder H. Sonneveld en H. Wehmeker stellen. Sparta opende met de bowlers L. de Bruin en J. Aarsen. Aanvankelijk kwamen de runs in een zeer langzaam tempo. Toch stelde de bowlery de Èxcelsior-batsmen voor niet al te grote problemen. Zij namen echter de zekerste weg en banden alle risico's uit. Toen het scoringbord 33 runs aanwees viel het eerste wicket. ~A. Oosterholt speelde een bal naar co ver-point en liep een run. Cover-point de Bruin van Sparta pakte de bal op en gooide hem ineens in het wicket. Lakwijks bijdrage aan het Excelsior- totaal waren slechts 8 runs, doch hij had zich op de juiste wijze van zijn taak ge kweten. J. Oosterholt sloeg 2 harde vieren voordat hij op een vrij korte bal van v. d. Linde werd gecleand. A. Oosterholt ontving nu de steun van Bakker. In het begin batte Bakker wat onzeker, maar spoedig hervond hij zijn vorm. Hij sloeg o.m. een 6 en een vier. Een geaccepteerde vangkans maakte ech ter een einde aan zijn innings. Dries verdween zonder iets aan de score te veranderen. Huet en Antoon Oosterholt pakten echter anders uit. Van Huet nam nog wel eens enige risico en met behulp van vrouwe Fortuna had hij De parochie van de H. Lidulna alhier krijgt er een nieuwe kapelaan bij in de persoon van de weleerw. heer W. J. J. M. Niekerk, die thans kapelaan is in de parochie van de H. Barbara in Croos- wijk te Rotterdam. Kapelaan Niekerk is op 1 Augustus 1905 te Haari\m geboren en werd op 6 Juni 1936 priester gewijd. In Augustus van het zelfde jaar volgde zijn benoe ming tot kapelaan van de St. Joseph- parachie in Noordwijkerhout. Het jaar daarna werd hij benoemd tot kapelaan in Bloemendaal waar hy tot 1939 ver bleef. In 1939 werd hij verplaatst naar Vlissingen en in 1945 volgde zijn benoe ming tot kapelaan in de St. Barbara- paxochie te Rotterdam. Van de parochie en van de stad zijn gisteren tientallen vrienden, bekenden en leerlingen van Pater W. Ditters O.P. afscheid komen nemen in de pastorie. De goede wensen konden niet anders dan welgemeend zijn, omdat allen kwamen om de sympathie, die zij de vertrekken de Dominicaan toedragen. Wij vergaten te vermelden, dat Pater Ditters ook geest, adviseur was van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Een deputatie van deze vakorganisatie was bij het afscheid nemen tegenwoor dig, evenals afvaardigingen van da an dere verenigingen, waarmee Pater Dit ters verbonden was. Stoffelijke gaven waren in tal van gevallen de tolk van de vriendschap, welke zich wilde uiten. Pater Hensen was niet in de zielzorg in Schiedam betrokken, al had hij wel eens in de St. Jan de Doper een biecht stoel. Hy studeerde hier in de pastorie van de Havenkerk voor Frans M.O. Toch kennen velen hem, omdat zijn voordrach ten over het geestelijk leven van de leek, zowel voor de K.A.-groepen als voor anderen een zeer aandachtig gehoor von den. Aan de verbreiding van dit geeste lijk leven zal Pater Hensen zich in het klooster in Zwolle gaan wijden. TOON OOSTERHOLT: af en toe wel succes. Beide jeugdige batsmen scoorden snel en goed. De Spartabowlers raakten wat ver moeid en bowlden meer losse ballen, waar een dankbaar gebruik van werd gemaakt. Met een stand van 100 voor 4 ging de lunch in. Na de lunch speelden Oosterholt en v. jiuet dra als voorheen. Huet werd echter te overmoedig en werd door wicketkee- PfrJ. d. Linde gestumped. (score 135 v. Van Huets aandeel was een snelle 40 runs. Hoewel lang niet kansloos stemt het tot voldoening, dat ook deze batsmen tos kwam Hij beschikt over ver schillende goede slagen en vooral goed polsenwerk. Dit laatste demonstreerde hij met 2 zessen, die a.h.w. de boundary over werden „gedraaid". Captain Hoenderop speelde een ware captain innings. Hy keek het veld zeer goed aan en plaatste zijn slagen dien overeenkomstig. Gestadig voerde hij met Oosterholt de score op. Toen het Excel- sior-totaal 200 voor 5 was, kwam ook steeds meer de mogelijkheid van een cen tury van Oosterholt in zicht. Captain Hoenderop hield hiermede ter dege rekening en liet aan Oosterholt zo veel mogelijk het bowlen. Bij het nade ren van zijn 100 speelde Oosterholt wat voorzichtiger, zodat de score trager werd. Mett?ea harde vier bracht hy zijn totaal op 99. Over! Hoenderop scoorde een run e" 2t ballen hierna had Oosterholt zijn 100 te pakken. Zijn eerste in eerste klas cricket. „P' totaal van Excelsior was inmiddels 225 geworden. Captain Hoenderop speelde echter nog even door. Toen het sconngsbord echter 242 aanwees sloot Hoenderop de Excelsiorinnings en bleven Oosterholt en Hoenderop met resp. 107 en 45 not out. Excelsior had voor haar totaal __iets meer dan de helft van de speeltijd verbruikt. De bowlingcijfers van Sparta waren: L. de Bruin 0—30, J. Aar sen 142, F. Schilthuis 032, A. H. v. d. Linde 147, J. Schonewagen 030, L. Borrani 242. Sparta openden met R. Wilson en H. Knüpfer op het bowlen van J. Oosterholt en J. Dries. Reeds op de derde bal van zijn eerste over had J. Oosterholt succes, toen Wilson de bal in eigen wicket speelde. In zijn derde over bowlde Dries Knüpfer, zodat de stand was 14 runs en 2 wickets down. L. Borrani en L. de Bruin speelden heel voorzichtig tot de thee. Spoedig na de thee vier het wicket van Borrani. De Bruin speelde een bal naar Ge Ooster holt, die vliegensvlug ingooide, waarna Middendorp de rest deed. v. d. Linde gaf op de eerste beste bal een vangkans achter het wicket, die dankbaar geac cepteerd werd. Toen ook de Bruin spoe dig door Dries werd ingerekend deed Sparta „de deur dicht". De Spartabatsmen namen geen enkel risico en het cricket spel werd volkomen doodgemaakt. Wat ook de bowlers probeerden en hoe er ook met de hoofden werd geschud, toen er voor de zoveelste maal een bal rakelings langs het wicket vloog, het mocht niet baten. Langzaam werd de 100 voor het verlies van 8 wickets gepasseerd. En met het passeren van de 100 kondigde het hor. loge aan, dat de tijd ging dringen, Schilt huis en H. A. v. d. Linde stonden en bleven staan. Sparta voerde haar totaal nog op tot 119, waarvan Schilthuis en v. d. Linde met resp. 24 en 26 runs not out bleven. Het fielden van beide partijen startte goed, doch werd met het verstrij ken van de tijd minder. Zo eindigde deze wedstrijd dus in een draw. De bowlingcijfers van Excelsior: J. Oosterholt 3—44, J. Dries 3—28 G. Oos terholt 0—4, F. Bakker 0—13, C. Lakwijk 1—12, A. Oosterholt 0—6. Excelsior 2 trok gisteren naar Den Haag, alwaar zij in Quick haar tegenstanders vonden. Beide partijen moesten 2 maal batten, alsvorens een uiteindelijke beslissing werd ver kregen. Excelsior 2 batte eerst en scoorde 71 runs, waarvan J. Janse 22, H. de Groot 11, en H. Schmitt 12. Bowlingcijfers Quick Hendrikse 4—14, Barkeij 2—24, Das 3— 18, v. d. Bos 1—8. Quick bracht het de eerste innings niet verder dan 32 runs, waarvan alleen J. Nieuwenhuize met 11 runs in de dubbele cijfers kwam. Bowlingcijfers Excelsior: J. Kreischer 6: II, H. de Groot 4—18. De tweede in nings bracht Excelsior 2 het er minder goed af. Zy scoorde slechts 35 runs waarvan alleen A. Beukers met 18 in de' dubbele cijfers. Bowlingcijfers Quick tweede innings Hendrikse 4—10, Barkeij 3—16, Das 2—2, Quick bracht het in de tweede innings tot 75 voor 9, zodat zij dus met 1 wicket wonnen. In de dubbele cijfers kwamen v. Rijn met 12, Engel met 12, Duran met 12_ Foortse met 12. Bowlingcijfers Excelsior 2 tweede in- ™?gS: Kreischer 6-27, H. de Groot 231 en H. Schmitt 19. Advertentie Penkt U morgen om 10 uur aan de IVestvest 2 - Tel. 69931 - Schiedam bij aankoop van de stoffen Zie onze advertentie van Zaterdag j.lj Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ingevolge het bepaalde ,A,artike' 7 van bet Winkelsluitingsbesluit 1941 ter algemene kennis, dat ter gelegen heid van de vacantieweek aan alle Schie- damse winkeliers ontheffing is verleend van het sluitingsuur in dier voege, dat op 24 t.m. 26 Augustus en op 28 Augustus t.m. 2 September 1950 alle winkels tot 10 uur 's avonds geopend mogen zijn, even wel onder voorwaarde, dat aan het per soneel vrijaf gegeven moet worden. SCHIEDAM, 21 Augustus 1950. Op het Koemarktpl.ein wilde de tran sportfietsberijder de B. uit Rotterdam naar links in de richtting van de Broers- vest afdraaien, terwijl achter hem de motorfietser H. aankivam. Deze was nau welijks 10 meter verwijderd, toen de B. zijn manoeuvre uitvoerde. Een botsing was onvermijdelijk. De lamp en h,et stuur van de fiets1- werden verbogen; de motorfiets had lichte schade. De G.G. en G.D. kwam ter plaatse ter beoordeling van de kneuzingen van de motorrijaer, maar deze kon op eijgen gelegenheid naar huis gaan. De 60 jarige mevr. S. uit Delft werd Zaterdagavond om kwart over 7 op de Singel onwel. Door (ie val kreeg zij een wond aan het hoofij. Deze werd door de gewaarschuwde GjG. en GD verbon den. Een juist passerende -verpleger heeft de dame per trein naar haar woning in Delft gebracht. Gisterenmiddag om half 2 is op het SW-veld de 15 .jarige scholier H. ge vallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hy zyn pols brak. Acht maanden werkt de afdeling Schie dam van Pro Juventute, welke afdeling haar kantoor heeft in het gebouw Lange Haven 68, waar mejuffrouw Stolp als secretaresse, tot nog toe in stilte, hard werkt. In stilte. Want gedurende die acht maanden heeft men in onze stad weinig van de Schiedamse afdeling van Pro Ju ventute gemerkt, omdat allereerst oriën terend moest worden opgetreden. Alleen j*de kalenderactie in het najaar van 1949 deed de Schiedammers er even aan her- fi.ineren, dat er een Pro Juventute in onze stad bestaat. Maar nu is het oriënterend w»erk gegroeid tot algemeen werk. Drie gwote laden met dossiers, afkomstig van kinderrechter en kinderpolitie en Schie damse kinderen betreffend, zijn verza- melki en de afdeling heeft op het ogenblik een honderd en vijftig kinderen onder haar ressort. In de acht maanden, die het bureayi werkt, zijn voldoende gezins voogdkin en -voogdessen gevonden uit alle klingen, er zijn contactlieden in de onderscheidene kringen en nu deze zaak gesmeerd loopt, heeft mej. Stolp ook ander werk kunnen aanpakken. Zij stelt zich hiervoor in verbinding met het Cen traal Werkcomité Vacantie in Den Haag, dat in Apeldoorn beschikt over een groot kamp, 't A peldoornse Va genaamd, en waar heen vancaiddag om 2 uur met een auto bus 56 Scïiiedamse jongens van 9 tot 13 jaar, allen staande onder Pro Juventute zijn vertrokken. Deze jongens blijven er tot volgendte week Maandag. Twintig er van gaan op de school voor individueel onderwijs ett grote waardering moet men hebben voor het hoofd van deze school, de heer Van ,Mourik, met zijn personeel (een onderwijzer en twee onderwijzeres sen, zomede de consierge), die zich dade lijk hebben bereid verklaard, als leiders en leidsters op te treden en daarmee een week vacantie otpofferen. Voorts gaat mej. Stolp als leidster- mee en het gezelschap zal worden vegeitold van een verpleegster, en enkele andere leidsters, die zich daar voor vrijwillig ter beschikking hebben gesteld. De mogelijkheid om naar dit kamp te gaan kwam niet alleen doordat het Centraal Werkcomité Vacantie Den Haag ruimte beschikbaar stelde, maar voort omdat de 'gemeente en enkele particulieren financiële steun verleenden, terwijl de kinderen, die aan het kamp deelnemen, van Mei af wekelijks een kleine bijdrage hebben gespaard. De jon gens zijn allen door de schoolarts, dr. van Haatten, gekeurd en voor hen zij ko men voorts uit gezinnen, waar de kinde ren nooit wat hebben moet dit kamp een gloriepunt worden. Voorts zullen een vijftig jongens en meisjes van 4 tot 6 a 7 jaar uit gezinnen, die yeel te maken hebben met het Sociaal Adviesbureau en met Pro Juventute, on der leiding van de dames van dit bureau een dagje uit gaan naar Hoek van Hol land. Tot slot wordt er nog aan herinnerd, dat Pro Juventute zich het lot aantrekt van kinderen, dis moeilijkheden geven bij de opvoeding en dat probeert deze criminn- liteit onder de kinderen te bestrijden en mogelijk te voorkomen. Zaterdagmiddag om half 2 werd de brandweer gealarmeerd voor een brand je in de tuin van Bingham aan de Wa rande. Het bleek, dat onder een dekzeil liggend vuil in brand geraakt was, waar schijnlijk tengevolge van baldadigheid. De bedrijfsbrandweer heeft het vuur ge blust. v- - Zondag 27 Aug. organiseert Het Zevende Wijk een wedvlucht vanuit St. Quentin met als inzet een schat van luxe prijzen. Dat de Schiedamse liefhebbers daaraan met succes mede kunnen doen moge blijken uit de wedvlucht van Zon dag j.l., vanuit Quevrain. B. Tromp be haalde de eerste prijs terwijl er 1000 in concours waren. A. Rigters speelde er 5 in.. PriJz6n met 12 mee. C. Rigters 1 prijs met 3 mee. Bakker 1 prijs met 5 mee. Rost 1 prys met 3 mee. Gebr. Lems 5 prijzen met 19 mee. Kiela v. d. Moer 2 prijzen met 4 mee. Loopik 2 prijzen met 6 mee. Weijmans 6 prijzen met 2h mee, Doejaaren 10 prijzen met 14 mei Een buitengewone gunstige uitslag voor de Schiedamse leden. Maandagavond inkorven voor ieder één vrachtvlucht vanuit Barendrecht op Dinsdag, Woensdagavond 23 Aug. inkor- van voor Lage Zwaluwe los 24 Aug. Ook vpor iedere liefhebber. GEBOREN: Wilhelmina C. d. v L, Meijer en M. K. M. Kamp; Johanna S. d. v. J. P. Kastelein en S. Hoftijzer- Le- De brandweer "is" ter "plaatse |el|bek- Martinus^ '"VS" F" blle" tnaar behoefde veen dienst. I °ek, Martmus, z. y. N. van Leeuwen en weest, maar behoefde geen doen. Er was geen schade. 7 z. v. in. van neeuwen en dienst te J. Christiaanse; Neeltje C., d. v. J. v. d Drift en A. Ilmer De Advertentie INSTRUCTEURS-DIPLOMA K.N.A.C r» /4a laatotn D4GBIAO VOQft SCMItOAM tl OMSTBfHt 72ste Jaargang No. 21316 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in bet gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.30 per kwartaal. 1.45 per maand, 0.35 per week. AdvertenUe-pryj op gewone kolombreedte i 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bij de administratie of btt de erkende advertentte-bureaux. Kampioenen Ikletne advertentiën) tot 20 woorden 50 et. Elk woord meer 3 ct Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. In de laatste wedstrijd van het cricket seizoen heeft Hermes-DVS wederom een nederlaag geleden en wel tegeri het twee de elftal van HCC. Nu de kampioens illusies na de wedstrijd tegen ACC in rook vervlogen zijn, leek het gisteren wel, alsof er een zekere matheid over het ge hele elftal lag. Dit kwam, we treden in herhaling, weer vooral tot uiting in het fielden. Op enkele uitzonderingen na was dit slap, de fielders zag men absoluut niet klaar staan voor actie. Het komt ons toch voor, dat dit onderdeel van het spel door vele spelers als een noodzakelijk kwaad wordt beschouwd. Willen de Schiedam mers in het volgend seizoen een serieuze kans maken op een eervolle plaats, dan zal het fielden, vooral van de jongeren in het elftal, heel wat verbeteren moeten. HCC won de toss en verkoos eerst te gaan batten. De Hagenaars maakten reeds direct een aardige start, daar eerst op 39 het eerste wicket viel, Rietdijk werd toen namelijk van een zeer harde slag door Stolk op mid-off gevangen op het bowlen van Tettelaar. Spoedig daarop kon ook het andere openingsbat, de HCC-aanvoerder E. J. A. Schill de mat verlaten, door de zelfde bowler gecleaned. Met A. Schuur en jhr. L. de Villeneuve op de mat kwam er voor de HCC een zeer gunstige wen ding. Vooral de Villeneuve bleek weinig ontzag voor de Hermes-bowlers te hebben en joeg de score de hoogte In. Hij sloeg o.a. een ontzettend harde en verre zes op een langzame bal van Scheffer en ook Tettelaar werd twee maal voor zes over de leg-boundary geslagen. De volgende scheiding kwam voor Hermes enigszins gelukkig. De Villeneuve had een bal in de richting van cover-point geslagen. De batsmen hadden reeds twee runs gelopen en begonnen toen aan hun derde. Een goede ingooi van Scheffer maakte toen echter een einde aan het leven van Schuur, run-out. De stand was op dat ogenblik 3106. Tot de lunch kwamen er door toedoen van de Villeneuve en de in gekomen Arendsen de Wolff nog een goede 30 runs bij, zodat het er voor Her mes weinig hoopvol uitzag. Ook hierna ging het voor de HCC van een leien dakje. De fielders van Hermes werden nog minder actief, enige vangen werden gemist en juist toen iedereen zich al verzoend had met een century van de Villeneuve, raakte deze volkomen inge speelde batsmen een bal van Tettelaar verkeerd en werd door Stolk op leg ge vangen. Hij had 76 runs gescoord, waar onder vier vieren en drie" zessen. Stand 4172. Op 187 was het toen de beurt van Arendsen de Wolff om te vertrekken. Hij had zijn 42 runs vooral vergaard door uit stekende slagen aan off, goed getimed en langs de grond. Een voorbeeld voor vele Hermes-batsmen. Na het uitgaan van deze batsmen had de HCC haar kruit ver schoten. De rest bereikte Wisschoff met 13 uitgezonderd, niet meer de dubbele cijfers en van 5187 was de HCC all out voor 219 runs. De meest succesvolle bowler van Her mes was de slowbowler Tettelaar, die in 25 overs 7 wickets nam voor 73 runs. Zoals gewoonlijk openden Stolk en v. d. Sloot voor Hermes. Daar de openings bowler van de HCC, A. Schuur, nogal aan de korte kant was, onderhielden beiden SgJïï» *1®°* c?n vlot scoringstempo. vooral v. d. Sloot onderscheidde zioh hierby, door een zes te scoren en diverse malen de bal knalhard naar de boundary te jagen. Stolk was aanvankelijk wat on- oantl'- hetgee,n na ruim 3 uur fielden en ReMenCw g6en verw°ndering baart. Beide batsmen gaven ook Hermes een goede start. Op een totaal van 74 runs uitstekendS1° nameI«£ uit- voor 37 runs Fwf if?d van een harde «lag op de den liefft aeya15^n' hierna demonstreer den liefst drie batsmen hun volkomen ge- 55* aa" bfheersing. Op de slowbowler hi?, a HCC-aanvoerder zyn leg- n^nhee T g bezet- Deze drie batsmen Smeerden echter hautain deze ring van Helders te negeren door toch te trachten de bal op dit grote veld over hun hoof den te slaan. En zij deden dit niet toen zy ingespeeld waren, neen, reeds direct in 2VÏÏÏÏÏJ van hun innings achtte= ook riat on ?et gevolg was dan ook, dat en v. d. Ende en v d Pol en Tettelaar zeer safe aan de leg-boundary yan onbeheerste klappen werden gevan gen. Zy bewezen hiermede hun elftal wel een zeer slechte dienst en konden zich gaan aankleden, de cricketdag vooh hen ten einde zijnde. Zo waren er op 89 reeds vier wickets down. Hermes kwam deze tegenslag met meer te boven en de wickets bleven vallen. Slechts Stolk speelde zijn gewone beheerste spel en zolang hy 'in was, zag alles er nog niet zo donker uit Onverwachts, met het totaal van de Schie dammers op 120, was het echter ook zijn Deurt om het paviljoen op te zoeken. Hij FÜonfT eyn baI van de Villeneuve, een veelbelovende spin-bowler, te cutten. Hij raakte de bal ontzettend fijn en de wicket- cfFFJ'v. T Zij,n handen vlak achter Stolk s bat, ving hem uit. Zijn aandeel in de score bedroeg 60 runs. Hierna was het spoedig met de Schiedammers gedaan, op 136 werd de laatste man gevangen en had Hermes in deze laatste wedstrijd een ilinke nederlaag geleden. De scores waren: HCC 2: W. Rietdijk c. Stolk Tettelaar 18; *j. A- Schill bowled Tettelaar 13; A. ffnrJun out 18' L- de Villeneuve c, f •LeUelaar 76; Arendsen de Wolff bowled Tettelaar 42; P. van Arkel run out t .P c- van Noortw. Tettelaar 13; J. Spekking bowled van Meurs 0; O. Plan- ten not out 7; W. v. d. Vlugt c. v. d. Sloot lettelaar 4; F. Laboyrie hit wicket Tette laar 0; byes 21; totaal 219. Bowlingcyfers Hermes-DVS: W. v. d. Sloot 0—38, J. Scheffer 0—45, C. Tettelaar 7—73, H. van Meurs 1—41 en J. Keuzen kamp 0—1. Hermes-DVS: H. Stolk c. Wischhoff de Villeneuve 60; W. v. d. Sloot c. van Arkel Planten 37; A. v. d. Ende c. Rietdijk Plan- ten 0; E. v. d. Pol c. Ar. de Wolff Plan- ten 1; c. Tettelaar c. Rietdijk Planten 5; A. Scheepmaker c. Spekking de Villeneuve 3; H. van Meurs bowled de Villeneuve 6; J. Keuzenkamp not out 8; J. van Noort- wijk c. Laboyrie Planten 0; J. Braven- boer bowled Planten 0; J. Scheffer c. van Arkel de Villeneuve 2; byes 4; les-byes 1; no-balls 9; totaal 136. Bowlingcijfers HCC 2: F. Laboyrie 0—12, A. Schuur 0—23, O. Planten 6—49, L, Villeneuve 4—37, W. Rietdijk 0—1. Vanuit Lourdos stuurden Herman, Loek en Gé van de Franciscusstam ons het relaas van hun belevenissen en erva ringen in de Eeuwige Stad van 25 Juli- 1 Augustus. Een pelgrimstocht is zelden een pel grimstocht alleen. We weten het van onze tocht naa;r de Stille Omgang in A'dam of van de reis naar Lourdes met touringcar. Manr het is zeker dat een sereius bedoelde pelgrimage een riijker gevoel geeft als men van zyn doel terug keert. Zo was hiet ook met ons en zo moet het met iedere Rome-pelgrim zyn. In Rome zelf is zoveel werelds en zoveel wat op winst belust is, dat men moeiiyk echte pelgrim jkan blijven in Rome. Toen wij op de middag van Dinsdag 25 Juli Rome binnenreden zagen we links van ons een koepel, die niet anders dan de St. Pieter kon zyn. Onze eerste gang was naar de Èt. Pieter. Maar, zoals ge heel Italië vief: ook Rome ons heel in het begin tegen. Pe prentbriefkaarten had den ons bedrogen, echter niet wat stijl en architectuur vr.n de stad betreft. Ons Hollands (of móet het Nederlands zijn?) gemoed wilde gaan vegen en schil deren en schoonmaken. Deze kleine deprivatie werd echter in de volgende dagen vergoed door het prachtige wat wij beleefden toen wy dat, wat Rome tot Eeuwige Stad gemaakt heeft, gingen bekijken. Het vergane en het huidige Rojne maakten beide een eveh grote indruk op ons. Ons werd duidelijk dat alle groot heid hetzij van gebouwen hetzy vaii we tenschap en cultuur tot ondergang ge doemd is. En dit is maar goed. Immers „if beauty lived for ever, it would die and seen for would be seen no more". Het grooltste moment van ons verblijf in Rome was de publieke audiëntie van de H. Vadór in de St. Pieter. Dit was Woensdag 26 Juli om half zeven. Reeds om 5 uur was de kathedraal gevuld met Italianen, Duitsers, Zwitsers, Fransen en Nederlanders (een handjevol). Al die tyd zong leder land zijn eigen geesteiyke lie deren. Vooral die Italianen. Het grappige was dat, wanneer één Italiaan er zin in kreeg om te gaan zingen, hjj dat deed en binnen een minimum van tyd zong ieder mee. En ging een ander juichen, ieder juichte mee. En wy stonden daar ads 3 nuchtere Hollanders, plomp verloren tus sen. wy hebben het andere landgenoten gevraagd maar niet een heeft gejuicht. Vyf minuten voor de Paus de St. Pieter binnentrad zongen allen het" „Christus vivat, Christus regnat". Nog hooit heeft een gezang mooier en machtiger geklon ken dan op dat moment. Hoog boven de hoofden op Zijn zetel verheven werd de H. Vader de kerk bin nengedragen. Nu werd het gezang over donderd door een massaal „Evviva il Papa". En w\j?, Wy stonden en keken, maar riepen niets. Wy konden niet. Min der ontroerd dan de anderen waren wy zeker niet, maar het „Evviva il Papa" kon niet over onze lippen komen. Het maximum van geestdrift werd geu it door gezwaai met de handen. Toen de H. Vader voor zijn Paus: altaar plaats genomen had sprak hij iedere pel grims groep toe en gaf hun de zegen. Dan was het weer „Evviva il Papa" of „Vive le Papa" of„I I il Pius". Dit „Heil Pius" klonk uit de irwnd van een duizend Duitsers. Voor de audiëntie begom waren zy zingend binnen g etreden. Toen dit gezang de hele kerk vuilde, wa ren wy ervan overtuigd nu te kunnen vergeven. Want wat \n de oorlog, gebeurd is zullen wfj nooit kunnen vergelen, mis schien wel vergeven. Het was toen ook net of een volk tot God terugkeert Maar gedurende de audiëntie waren het Duit sers die steeds maar bleven roeipen mi nuten lang „Heil Pius". Dat wekte weer onze wrevel op. Op het eind van de audiëntie gaf de Paus achterin de St. Pieter zyn Zegen voor iedereen die aanwezig vras en alles wat tnen bij zich droeg of waar me zelfs maar aan dacht werd gezegend. Daü was wel 't machtigste ogenblik van de gehele audiëntie. De stampvolle St. Pieten- werd muisstil en met een gebaar dat alleen de Paus maar kan maken, was de audiëntie ten einde. De volgende dagen, Donderdag 27 Juli tot Dinsdag, 1 Augustus bezochten wy de basilieken voor het verdienen, van de Ju bileumaflaat. De 4 Basilieken iyken bin nen in styl alle op de St. Piet'sr. Het goud blinkt en schittert in iedere kerk en wat wy ons iedere keer afvroegen was „Hoe kan zovieel schoonheid in één stad ver enigd zün". We bezochten monumenten en musea, het Colosseum en het monu ment van Victor Emmant'iel, de „Gallery of Modern Art" en de Catacomben. Het is allemaal te veel eri te moeiiyk om goed te kunnen beschrijven, vooral als je ongeveer al 5 weken uit de beschaving wegbent. Maar één ervaring willen wy nog verhaïen. Ons was ter ore gekomen dat pelgrims van Comitre Anno San to onderdak zou den kunnen krygen. Daitbleek inderdaad juist te zijn, maar wy moesten stempels ae j hebben. Men is by „Anl iö Santo" in Rome Idol op stempels. Allerjei papieren waar I maar even een stempel opstond lieten wij zien. Zelfs was er e«n visite-kaartje bij van een vertegenwoordiger van Pen kammenfabriek uit Antwerpen. Het schynt wel veel geweest tie zyn wat wij hebben laten zien want 2 d.agen onderdak (plus eten) werd ons deel. De bambino zei "in een hotel". En de volgende ochtend waren wy In het „hotel" in een sraatje waar het altyd stinkt naar knoflook en zure wyn. Om in de styl te blyven zulen wy zo zeggen hoe het ochtend maal was: „God verandere stenen in brood in de woestyn maar hier in Rome ziet men kans om brood in ste nen te veranderen". Met koffie werd dit verorberd. De tandarts heeft oen goede aan ons. En nu op het Ogenblik 17 dageai na ons vertrek uit Rome zitten we in Lourdes, met het vooruitzicht binnen eëi» week weer thuis te zyn. Dan zyn we weer tussen groene weiden en grote vlakten. Want we zitten nu al zeker 3 weken dag in dag uit bussen bergen. Dat geeft ons zo'n benauwd ge voel dat wy de bergen zouden willen wegvagen. Bovendien is alles in Italië en Frankryk droog en van Marseille tot Toulouse hebben wy nog niets anders ge zien dan kale bergen, byna geen bomen en veel droge rivieren. Wy hebben wel geleerd op onze tocht dat geen land voor ons beter is dan Nfe- derland, of liever Holland. Tot ziens. Herman, Loek en GS van de St. Franciscusstam. SPAARBANK ANNO 1820 De resultaten over Juli Ook in de maand Juli was de terug betaling groter dan de inleg en wel voor een bedrag van 131.328.63. Voor een deel moet dit worden toegeschreven aan seizoeninvloeden en de onzekere inter nationale toestand. Ingelegd werd voor een bedrag van 335:193.94, terugbetaald voor een bedrag van 486.522.47. Het aantal uitgegeven spaarbankboekjes stijgt overigens voortdurend. Zo zien wij uit het maandoverzicht, dat dó aantal sinds 1 Januari toenam met 1031. Per 31 Juli bedroeg het totaal tegoed 12.819.225.21, verdeeld over 35.641 reke ningen (1949 op die datum 12.276.516.63 met 33.461 rekeningen). Het tegoed op jeugdspaarbankboekjes groeit geregeld aan. Vanaf 1 Januari is dit vooruit gegaan met 5.747.73 tot 38.791.66 per 31 Juli, verdeeld over 4159 boekjes. ernstige waarschuwing, die de mi nister-president Zaterdagavond via de ra dio tot de stakers heeft gericht, bljjkt in Rotterdam niet zonder uitwerking te zijn gebleven. In verschillende bedrijven hebben heden morgen de vaste arbeiders het werk her vat. In Thomsen's Havenbedrijf b.v. is weer negentig procent van het vaste per soneel aan het werk, terwijl 'n totaal 1000 man zich voor het werk hebben aange meld. In de Vierhavenstraat is het vanmorgen rumoerig geweest, doordat stakers pro beerden er werkwilligen to) intimideren. De Rotterdamse politie, vier optreden, naar men ons van de zijde der Scheep vaart-Vereniging Zuid mededeelde, verle den week volkomen onvoldoende was, bleek vandaag versterkt met rykspolitie. Krachtig ingrijpen maakte thans aan alle ongeregeldheden spoedig een einde, zodat de werkwilligen verder niet werden ge molesteerd. (Van onze Amsterdamse redactie) De tegenactie in het stakende Am sterdam is vanmorgen met alle kracht ook naar buiten ingezet. Om 9 uur hebben de bona fide bouwvakkers, die noodge dwongen het werk enige tijd geleden het werk hebben neergelegd, een eerste bruggenhoofd gevormd aan de Polder weg in Oost, waar zestien man op een object nieuwbpuw, dat uitgevoerd wordt door Bredero's Bouwbedrijf, de arbeid hervatten. De politiebewaking is tot nn toe afdoende gebleken en er hebben zich geen noemenswaardige incidenten voor gedaan. Ook ïn de Amsterdamshe haven gaat het nu de goede kant uit. Vanmorgen is onder flink geschreeuw en ondanks pogingen tot molestering de meerderheid van de by de S. H. B. aangesloten havenarbeiders, die lid zijn van de bona fide bonden, weer aan de slag gegaan. De Katholieke Trans portarbeidersbond heeft vanmorgen het grootste deel van haar leden, aangesloten bij de S. H. B. en die door de stakings methode van de E.V.C. het werk hadden moeten neerleggen, weer aan de arbeid zien gaan bij de Mij Nederland. De politiehulp in de haven en de haven buurten is over het algemeen bevredigend, 1 hoewel zich nog verschillende moeilljk- meden hebben voorgedaan, zodat men vooral op de spitsuren meer machtsver toon wenselijk acht. De directie van de Sttichting S H. B. heeft een brief uit laten gaan alle S. H. B.-arbeiders, waarin hun wordt medegedeeld, dat zij zich morgen ochtend om 7 uur bij de S. H. B- moeten meiden voor hervatting van de werkzaam heden. Als de arbeiders hieraan geen ge volg geven zijn zij wegens het niet nako men van hun verplichtingen, voortvloeien de uit dienstverband, met ingang van die datum op grond van een dringende reden ontslagen. Of het hierdoor is gekomen is niet bekend, maar in ieder geval heeft zich vainmorgen ook weer een groep E.V. C.-ers voor de arbeid gemeld. De delega tie uit feet gemeentelijk vervoerbedrijf, die een ultimatum zou indienen bij de wet houder van Arbeidszaken werd niet bij hem toegelaten en evenmin is het de leden der delegatie gelukt hun request te over handigen a an de chef van de afdeling. De delegatie ajreeg de raad, zo zy iets wilden afgeven, d® bij de portier van het raad huis te doew. Ook aan de bouw van de Centrale-West an de Hemweg zijn vanmorgen 35 a 40 eens on"»06 arbeid gegaan, terwijl evcn- een g™ ®6n der °Wactan °P Frankendael Ook deze Z Th het Werk is begonnen, beveiltoir.telt onSeveer 45 man. De doende Aii°P het werk is tot nu toe vol- wacht htoè het zal a^- waartskeren al gaan blj h et huis" if n* Bunst,g bericht komt nog uit Dordrecht en Zaandam. De havenar beiders van deze pTaatsen hebben nL besloten niet in staking te gaan. De minister van Economische Zaken den gedaan. Aangezien het voorshands is bereid nogmaals met de sigaren- niet in de bedoeüng ligt de sigarenin- ïndustrie contact op te nemen over de I dustrie in dezen op enigerlei wijze te Tra* «r nf pn in hoeverre de CnlIppfiAWA binrlfin la Artf 4 J _a. .1 1 iiiuuauir uuiintv» "jt- uver üfi Taag of en in hoeverre de collectieve aankoop enige mogelijkheden tot prijs verlaging biedt. De minister is niet bereid, oin de invoerbelasting op ruwe tabak voor de sigarenindustrie te doen vervallen. Aldus blijkt uit het antwoord op het voorlopig verslag der commissie van voorbereiding over het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting op siga ren en sigaretten, dat de minister van Financien aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Hierin geeft de minister toe, dat de toestand in de sigarenindustrie ernstig is. Een drastische verlaging van de accijns van sigaren zou echter onredelijk zyn ten aanzien van de andere tabaks fabrikaten, welke nu reeds aan een veel hogere accijns zijn onderworpen dan sigaren. De kosten, welke voortvloeien uit de werkloosheid in de sigarenindustrie, heb ben voor het rijk over 1949 ongeveer 90 000 aan subsidie in het wachtgeld fonds medegebracht. Over de maanden Januari en Februari j.l. is geen subsidie uitgekeerd, terwij] over Maart en April j.l. in totaal een subsidie van ongeveer 545.000 is verstrekt. Met ingang van 1 Mei is de regeling van de bydrage van de overheid in de kosten van de werk loosheid gewijzigd. Naar schatting beloopt over de maanden Mei en Juni de om vang van ée bydragen van de overheid f 150.000 per week. De regering doet bij het onderhavige I ontwerp vkn wet datgene, wat door haar in de gegeven omstandigheden kan wor- binden, heeft de negering niet dë vol strekte zekerheid, dat de industrie zelf 00k maatregelen zal treffen--De sigaren industrie heeft echtoer de regering ver zekerd, dat zy ook van haar zijde alle maatregelen zal beramen, welke tot een verhoogde omzet en derhalve tot ver mindering van de werkloosheid kunnen leiden. Bij de huidige verhkouding tussen de detailprys en de kostprijs van sigaren worden in de sigarenindustrie verliezen geleden. Ve.e bedrijven' verkopen hun product tegen een prijs, die beneden de kostprijs is gelegen. Eea verlaging van deze kostprijs door opheffing van de omzetbelasting betekent derhalve in veie gevallen nog niet, dat ook de detailprijs ral dalen. Het wegvallen yan de omzet belasting zal dan slechts tot gevolg heb ben, dat bij handhaving van de huidige detailprijs de tot op heden geleden ver liezen zullen afnemen. Ten einde tegemoet te komen aan de door verschillende leden geopperde wens om de grens voor de duurdere sigaretten, welke zwaarder belast zul len worden, te verhogen vaal 0.60 per 20 stuks tot 0.75 per 20 satuks. heeft de minister na ampele overweging be sloten een verhoging tot ƒ0.70 voor te stellen. Hü heeft daarbij met name laten gelden, lat de sigaretten van 0.70 per 20 stuks tot de normale, veel ge bruikte sigaretten kunnen worden ge rekend en dat bij verhoging van de grens tot 0.70 per 20 stuks dn veel mindere mate een verschuiving in het| den" ^ntefd1gfvonSbiiwl°rionh0ef had' een zg>n. schiethut betrokken' eenden te jagen. 0111 °P In de nabijheid van de hut v.„. j zich enige Meisje wie dej^4^ zochten een eind uit de buurt te «aan omdat haar aanwezigheid de eenden van de hut weg hield. Aan dit verzoek werd echter geen gehoor gegeven waar op een,der jagers de 19-jarige B. uit Hiï- ™;sun?' kwaad maakte, dat hÜ m de achting van de meisjes zond Vier van haar, de 16-jarige D. S. de 15-jarige H. H., de 15-jarige J v d* cn de 17-jarige F. D. werden door'dé gen' aarT^Si^t ZU kr<""''T1 verwondin. F gezioht' armen en benen. Me- een Lr P-WaS S?°-edig ter Plaats*- A wnrrW 1 V16r mei^s ^oest operatief worden ingegrepen. De Verbondsvoorzitter van de K. A. B., de heer A. C. de Bruyn, zal morgenavond van 20.05 tot 20.20 uur uur in het KRO-programma via Hil versum II spreken over „communis- tische terreur of gezond verstand". Tot hedenmiddag 12 uur hebben zich 1768 gegadigden aangemeld voor de beide compagnieën, welke de Nederlandse re gering overweegt ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen voor de strijd op Korea. H. Exc.de bisschop van Haarlem heeft de Weleerw. heer A. de Bot, thans kapelaan te Rotterdam, benoemd tot ka pelaan te Vlaardingen met de opdracht aldaar een nieuwe parochie te stichten. Deze benoeming was zeker als een be- wys gelden van de sterke uitbreiding, welke Vlaardingen de laatste jaren heeft ondergaan. Tot duverre had Vlaardingen slechts een parochie met als patroon heilige St. Joannes de Doper. De nieuwe parochie zal omvatten de gehele Fettenoordsepolder tussen da Maassluisedijk en Parallelweg en aan de Noordzijde van de Maassluisedijk de zgn. Indische buurt met enige aangrenzende straten. Zo zullen alle woningen, reeds ge bouwd of nog te bouwen voor de em ploy s van de BPM en de Caltex tot de nieuwe parochie behoren. De nieuwe zal verrijzen op een terrein nabij de Suri- namesmgel in de Indische buurt en wor- de"r toegewijd aan St. Willibrordus. Momenteel behoren ca. 450 gezinnen tot de nieuw te vormen parochie doen gezin de snelle uitbreiding zal dit getal binnen korte tijd aanzienlijk groter wor den. Ook de nieuwe Finse school aan de Curaqaoselaan is in de nieuwe parochie gelegen. HET KONINKLIJK BEZOEK. Het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik aan onze stad is geworden tot een vreugdevolle en on vergetelijke gebeurtenis. Gaarne betuig ik daarom myn erken telijkheid aan allen, aan wier medewer king, op welke wijze ook, het te danken is, dat de 7e Augustus 1950 in de anna len van onze stad als een ongekende hoogtydag zal blijven geboekstaafd. De burgemeester van Vlaardingen, Mr. J. HEUSDENS. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat op 8 Augustus 1950 is ingekomen een verzoek van G. M. C. Ham, kleinhande laar in melk en zuivelproducten,, alhier, om aan hem in eeuwigdurende erfpacht af te staan een perceel gemeentegrond, begrensd ten noorden door de Borneo- straat, ten oosten door de Soendalaan en ten westen door de bestaande bebouwing, breed pl.m. 13 meter langs de Borneo- """wcic iiirti-e ecu versuuuivmg pi.rn. ro meier langs de verbruik van sigaretten zal optreden. I straat en ter beschikbare diepte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2