Balhoudster Emma uitgeschakeld Op de eerste dag van „gouden" tournooi om de Zilveren Bal Drie finalisten: Janny de Lies BonnierTjebhes Edel Scott won op Duindigt de Grote Prijs van Nederland Waterpolo-zevental niet in vorm: benauwde 4-3 zege op Zweden K westie-Robben werpt schaduw ATHLETIEK-INTERLAND TEGEN NOORWEGEN MET 121—99 PNT. VERLOREN Alleen de Nederlandse sprinters behaalden genoeg winstpunten ffc B.V.V. maakte uitstekende indruk Voetbal-competitie weer begonnen in Engeland Daatselaar het snelst over 't Hollands Diep De Nederlandse zwemploeg te Wenen Deense damesgroep het meest onder „schot Aad de Bruijn: de enige technische zege m MAANDAG 21 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 STORMVOGELS—S.V.V. 2—1 SPARTA—'T GOOI 3—1 b.v.v.—Eisschede 3—0 HERACLES—H.B.S. 3—5 EMMA—EINDHOVEN 1—2 FEIJENOORD—H.V.V. 0—1 EINDHOVEN VEROVERDE DE BOSSCHE BISSCHOP-BEKER Op de eerste dag van het goudentournooi om de Zilveren Bal was de belangrijkste uitslag de uitschakeling van de Bal-houdster Emma door Eindhoven, van welke wedstrijd deze plaat een bedreiging voor het Dordtse doel in beeld brengt. Wereldrecord kogelstoten In het zon overgoten en geheel bezette Stadionbad in het Prater van Wenen, werden Zondagmiddag om precies 4 uur de zevende Europese kampioenschappen zwemmen, schoonspringen en water polo geopend met de vlaggenparade. Voorafgegaan door padvinders die de borden droegen met de namen der 11 deelnemende landen en door de vlaggendragers, liepen de ploegen op de tonen van een pittige mars 't bad rond, luide toegejuicht door de 5000 toeschouwers. Voorop ging België met als enige deelneemster Raymonde Ver- gauwen, dan volgden Denemarken, Duitsland, Frankrijk, de grote Nederlandse ploeg, keurig gekleed in de bekende blauwe Olympische jasjes en grijze rokjes of broeken, met de waterpolospeler Gerrit Bijlsma als vlaggendrager. Vervolgens kwamen de vertegenwoordi gers van Italië, Zweden, Zwitserland, Zuid-Slavië, Turkije en Oostenrijk. Opgesteld rond het bassin werden de deelnemers toegesproken door, respectievelijk, de voorzitter van de Oostenrijkse Zwembond, dr. Schef f, de burgemeester van Wenen, dr. Koerner, de Oostenrijkse minister van Onderwijs, Hurder. Inmiddels deden fotografen en filmoperateurs hun plicht en een voor een werden de ploegen onder „schot" genomen, vooral het charmante Deense damesgroepje had veel aftrek. Na de toespraken marcheerden de groepen weer af, waarmee de officiële Opening was afgelopen. Onmiddellijk daarna werden de deelnemers voor de eerste wedstrijden aan de start geroepen. TJEBBES ACHTER JANY LIES BONNIER WON SERIE VAN FEGGELEN: 4 GOALS Marjoletta hampioene der merriën 1 p m m- *7- - - k IIhm De eerste internationale overwinning van onze nieuwe horden-crack Buijs, die in de interland NederlandNoorwegen te Hengelo op de 400 meter horden de Noren royaal achter zich liet. overzijde volgde de aanval, welke de 8- jarige niet kon afslaan, terwijl het te veel van zijn krachten had gevergd. Want' ook Luxor moest hij laten passe ren, al voerde hij om het tweede en der de geld een heftige strijd. Edel Scott, hoewel totaal uitgelopen, kon het eerst zijn neus aan de rechter tonen en le verde ,door dit nummer in twee heats te winnen, een prachtige prestatie, nieuw junioren-record fa* - 'L-'-k Burgemeester Oud feliciteert de mee-jubilerende voorzitter Kees van Hasselt van de in het goud jubilerende Zilveren Voetbal Commissie; verder v.l.n.r. de heren De Monchy, Piek, Kips, Harcksen en De Korver. Onder, traditionele, fraaie weersom- «tandigheden is gisteren de ouverture van het voetbalseizoen, het Zilveren-Bal- tournooi begonnen. Bij 't vroege begin was in het fraaie Rotterdamse Sparta- «tadion, waar wegens 't 50-jarig jubilé van de Z. V. C. de ere-tribune met 'n verfijnd uitgevoerde bloemversiering prijkte, reeds veel publiek aanwezig, dat in de loop van de dag aanzwol tot zeker wel 'n aantal van 20.000. Jammer wast dat enige uitzonderingen daargelaten, de voetbalkwaliteit niet in overeenstemming was met al dat feestelijke. De verassing was er meteen al, want S. V. V. liet zich door de tweede klasser Stormvogels kloppen. Van deze laatsten toch niet zo'n grootse prestatie, want de roodgroene Schiedammers leden schijn baar nog erg aan zomerloomheid en speelden in 'n veel te traag tempo. Ook de tweede acte,' Sparta't Gooi, begon niet erg interessant, maar in 't verloop van de partij toonde Sparta toch goed overzomerd te hebben en speelde vooral in de tweede helft een goede partij tegen een Gooi-elftal, dat maar heel matig was. Bij B. V. V.—Echedé deden de Bossenaren hun naam van de beste Zuidelijke ploeg te zijn, alle eer aan en wonnen spelender wijs van de zwarthemden. 't Zuidelijke wijs duel MauritsB. V. V. a.s. Zondag be looft wat! De aardigste wedstrijd, wat partij- evenwiaht betreft, was H. B. S.Heracles, waarbij 't spel van F. v. d. Veen, de Almelo'se crack, 'n attractie apart was. Ook door 't score-verloop (voor 'n Zilveren Bal-wedstrijd 'n zeldzaam aan tal doelpunten!) was dit 'n zeer aantrek kelijke partij. Bij EmmaEindhoven verloren de herbakken Dordtse eerste klassers, die tegenvielen, door een treffer in eigen doel vlak voor het einde de Bal die zij verleden jaar gewonnen hadden, 't Sluitstuk FeijenoordH. V. V. was de slechtste vertoning, waarbij 't publiek tijdens de rust in stromen 't veld verliet. Geen wonder 't vertoonde spel was aller droevigst. De oude Haagse sloeg de Overkanters, die hun oude glorie toch wel volkomen overleefd hébben, met 1—0. Bij de IJmuidenaren blijkt Kraak, een van de attracties, helaas niet aanwezig, 't Begin is heel mat en vooral de S. V. V.-voorhoede mist doortastendheid en tempo. Na 20 minuten kan v. Haaster, de S. V. V.-doelman, snel uitlopend een lastige bal niet bemachtigen en Venus schiet keihard tegen de paal. De terug springende bal schiet v. Dokkum, de ex-Volewijcker, in doel (10.) Dat inspi reert S. V. V. tot wat feller spel, maar de gelijkmaker komt toch eerst kort voor de rust, wanneer Köneman, nadat hij 't leer mooi heeft vrij gemaakt, rustig in de uiterste hoek knalt (11.) In de tweede helft begint Stormvogels met enige kansen, hun door schutterende S. V. V.-verdedigers geboden, te missen. Vooral de dekking was soms weer slordig bij de roodgroenen, bij wie v. Schijndel z'n partijtje weer goed meeblies. Na 'n kwartier weet Deuling 'n fraaie doelpunt te maken en hoewel S. V. V. nog 'n penalty krijgt toegewezen, (merkwaardig genoeg de enige die dag!), omdat Köne man onregelmatig van de bal wordt gelopen, kwam er toch geen verandering meer in de stand, want Gosens trapte ver naast. Ook Sparta't Gooi (31) begint met kleurloos spel en de roodwitte verdedi ging is niet best. Zelfs Terlouw grijpt er enige malen naast en 't Gooi. dat Rinus Schaap mist, maakt dan ook 't eerste doelpunt. Na goed doorzetten van Kreuning krijgt midvoor Poort een kans, die hij goed benut (01). Waren de Sparta-aanvallen tot dan zonder succes, na 5 min. krijgt Sparta een vrije schop te nemen, de Boer weet de bal op te pikken en Mosterd kansloos te slaan (11.) Sparta wordt dan sterker, maar verder dan 'n off-side goal brengt ze 't vóór rust niet. Daarna mist Benningshof 'n geheide kans en weet Mosterd een schot van Sonneveld safe te stoppen. Na 'n kwartier krijgt Terlouw 'n vrije schop te nemen in eigen doelgebied. Hij doet dit op z'n bekende manier en Den Boer weet wederom de bal te bemachtgien en schiet langs Mosterd (2—1.) 't Spel van Sparta wordt steeds beter en 't Gooi-doel ont snapt enige malen gelukkig. Benningshof drukt 't overwicht uit met 'n goed derde doelpunt (31.) Eerst tegen 't einde krijgt Landman, die weinig in 't stuk voorkwam, werk van enige betekenis. In de eerste seconden begon B. V. V. al daverend door uit de eerste aanval door v. Overboek te doelpunten (10.) hoewel Westra, de vervanger van doel man Gerberink, dit had moeten voor- koenen. Met veel geluk ontkomt B. V. V. 'n doelpunt, wanneer Ten Duis schiet, nnar de bal via 'n B. V. V.-been corner vliegt. Doch de Bossenaren antwoorden fned, want uit 't fraaie aanval doelpunt tempher uit 'n pass van v. Beurden uitstekendl (20.) Kort voor de rust weer zo'n doelpunt volgens 't zelfde recept. Uit 'n vloeiende aanval komt Stempher in vrije positie en Westra is kansloos <30.) Ook na de rust blijft Stempher de gevaarlijke man. De gehele B. V. V.-ploeg geeft trouwens voetbal te zien van hart verheffende kwaliteit. Enschedé, hoewel hardwerkend, kan daar niet aan tippen, en komt men al eens tot in dt B. V. V.- doelgebied, dan blijkt de zaak ook daar uitstekend gesloten. Eenmaal moet Paris 'n duik nemen voor 'n felle omhaal van Modde.ionge Jr. Möring speelt nog 'n spelletje van gedegen kwaliteit en onder breekt nog menige Bossche aanval 'n Keurige aanval v. BeurdenStempher v. Overbeek weet Westra te stoppen. Ook enige volgende attaque's onderbreekt hij goed. Met onveranderde stand komt 't einde (3—0.) Deze spectaculaire ontmoeting begint met 'n vrije schop van v. d. Vegt, die Dekkers keurig wegstompt. Bijna weet Wanningen te doelpunten maar hij heeft pech want eerst weet v. d. Land met geluk te redden en kort daarna belandt z'n schot via de staander naast 't doel. Na ruim 'n kwartier begaat Dekkers 'n grove blunder door 'n schot van Röhr-ig vanaf de zijlijn over z'n handen in doel te laten belanden (01.) Vijf minuten later maakt midvoor Stöcker na fraai voorbereidend werk van F. v. d. Veen keurig gelijk (11.) V. d. Vegte, in uit stekende vorm, schiet in Dekkers' handen en dan begint Heracles 'n fris spelletje te spelen, waarbij de H. B. S.-verdediging nauwelijks staande kan blijven. De Haagse aanvallen hebben echter 'n meer open karakter en dat brengt succes, want als v. d. Vegt daardoor weer 'ns vrij komt is t raak (1—2) en nog vóór rust doel punt hij op prachtige wijze nogmaals met 'n harde kopstoot uit 'n voorzet van v. Vliet (1—3.) Kort na de rust verricht de Haagse crack (waarom geen internationaal?) de hattrick (41.) Maar Heracles neemt dat niet, want wanneer F. v. d. Veen al goochelend de bal heeft vrij gemaakt, iegt Hoevenberg er de laatste voet aan (24.) en vlak daarop weet Wanningen zowaar uitstekend de score nog verder in te doen lopen (34.) 't Wordt span nend. maar Röhrig vindt 't veiliger er nog 'n doelpunt bij te fokken na goed samenspel van v. d. Vegt—Langelaan en Kuneman (35.) Daarbij blijft 't, hoe v. d. Veen zich ook nog inspant verandering in de stand te brengen, 'nFrisse partij! Beide voorhoeden lijden aan 't bekende euvel van schotloosheid, en komt Emma al eens tot 'n schot, dan blijkt Hanssen, de Eindh. doelman z'n vak te verstaan. Wanneer Snoek, de Eindhoven-linksbin nen, al doorbrekend gehaakt wordt neemt v. d. Heiden 't leer over en schiet hard langs Scholtens (01.) Een Emma- aanval loopt voor de gestreepten goed af, wanneer een der v. d. Gijpen de bal tegen een zich in 't doel opgestelde back trapt, 't Eindhovense doel wordt zwaar belaagd maar 't schieten van de Dordte- naren is slecht. Na de rust gaat 't zo door. Een fel aanvallend Emma en 'n Eindhoven- verdediging i.e. v. d.Eijnde, die met dat tik-tak wel raad weet. Ook Hanssen verricht enige safe's. Een doorbraak van Janus v. d. Gijp, besloten zowaar met 'n fel schot, stopt hij meesterlijk. Pas enige minuten voor 't einde komt 't ver diende Emma-punt. J. v. d. Gijp gelukt 't een hoekschop van Ockenburg in 'n doel punt om te zetten (1—1.) Maar geen minuut later is dit wapenfeit weer onge daan gemaakt door Smith, die 'n voorzet van Louwens jammerlijk in eigen doel kopt. Ondanks appèl van de grensrechter kent D. Nijs 't doelpunt toe (12). Van enig kwaliteitsverschil is in deze slechte wedstrijd maar nauwelijks sprake, hoewel Feijenoord meer in de aanval is. Deze aanvallen worden echter zo stuntelig afgewerkt, dat we voor Feijenoord heus gaan vrezen. Bijna heeft v. d. Engel (ex-D. H. C.) succes, wanneer Deibert mist, maar Dankelman redt. Rust gaat in met blanke stand. Kort daarna lukt 't Colthoff na goed aangeven van Heeswijk te doelpunten (0—1.) Feijenoord komt dan jvel geducht in de aanval, maar 't is allemaal zo door zichtig, dat de H. V. V. defensie, die meer met dat bijltje heeft gehakt, 't wel baas kan. Zo ging Fijenoord roemloos aan het slot van deze lange dag onder. Nadat Eindhoven, D.V.C. (Aalst), Con cordia S.V.D;; en Mulo (Helmond) zich in de voor wedstrijden hadden weten te plaatsen, speelden ze gisteren op het Con- cordia-terrein in Den Bosch met de beker houdster Union (Nijmegen) een halve competitie. Na felle doch sportieve strijd wist Eindhoven voor een jaar beslag op de Bisschop-beker van het bisdom Den Bosch voor junioren te leggen. De uitslagen waren: ConcordiaEind hoven 02; MuloDVS 01; Union Con cordia 01; EindhovenMulo 0—0; DVS —Union Oi1- ConcordiaMulo 20; EindhovenDVS 11; MuloUnion 13; DVSConcordia 10: EindhovenUnion 10. 1. Eindhoven; 2. DVS; 3. Union; 4 Concordia; 5. Mulo. 'V. ,*V Meer dan een millioen toeschouwers zijn Zaterdagmiddag naar 46 Engelse voetbal velden getogen om getuige te zijn van de opening van het lange Britse voetbalsei zoen. Sommige spelers hadden al gauw succes: de eerste goal in het nieuwe sei zoen werd gescoord door Lofthouse. de midvoor van Bolton Wanderers, die 10 se conden na de aanvang van de wedstrijd tegen Charlton Athletic al een doelpunt scoorde, zonder dat een been van de te genstanders de bal had aangeraakt. Na 15 jaar is Tottenham Hotspur in de eerste divisie teruggekeerd, maar de eer ste match was weinig succesvol. De weer galoze handigheid van de Engelse rechts buiten van Blackpool Stanley Matthews speelde hen parten en het einde kwam met 41 zege voor Blackpool. Ook de tweede gepromoveerde Engelse club, Sheffield Wednesday, begon de terugkeer in de eerste divisie met een nederlaag; Chelsea, met de brillant spelende Bentley als midvoor, bleef met 40 in de meer derheid. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston Villa—West Brom- wich Albion 2—0, Burnley—Arsenal 0—1, Charlton AthleticBolton Wanderers 43, Chelsea—Sheffield Wednesday 40, Ever- tonHuddersfield 32, Manchester Un, Fulham 10, PortsmouthMiddlesbrough 11, Stoke City—Newcastle United 12, SunderlandDerby County 1—0, Totten ham HotspurBlackpool 14, Wolver hampton Wanderers—Liverpool 2—0. Tweede divisie: BarnsleySouthampton 12, BuryLeicester City 2—3, Grimsby Town—Cardiff City 0—0, Leeds United Doncaster Rovers 31, Luton Town- Brentford 2—0, Notts County—Coventry City 02, Preston North EndManchester City 2—4, Queens Park Rangers—Chester field 1—1, Sheffield United—Blackburn Rovers 0—3, Swansea TownBirmingham City 0—1, West Ham United—Hull City 3—3. Op initiatief van de V.V.V. te Willem stad en in samenwerking met de Bredase zwem- en poloclub „Surae", werd Zater dag voor de eerste maal een nationale zwemwedstrijd van 3% km over het Hol lands Diep gehouden. Deelgenomen werd door tien verenigingen met in totaal zes tig zwemsters en zwemmers. Alle aan dacht was geschonken aan de beveiliging. Na een medische keuring werd omstreeks vier uur naar Numansdorp gevaren, waar precies half vijf door burgemeester J. G. de Zeeuw het startschot werd gelost. Nauwelijks waren de zwemmers ver trokken, of het veld werd al uiteengerukt door enkele snelle deelnemers. Aan de kop gingen J. v. Rijk van D.J.K. uit Am sterdam en R. Daatselaar van de Robben uit Hilversum. Daarachter zwommen J. Hessing, eveneens van D.J.K., terwijl res pectievelijk nummer vier en vijf waren Stans Scheffer D.J.K. en mej. Veldhuyzen van de Robben. Deze stand in de kop groep bleef ongewijzigd, met dien ver stande, dat Daatselaar in de eindspurt v. Rijk klopte. Tactisch gingen deze zwem mers te werk door te profiteren van het dood-getij en wat later van de opkomen de vloed. Een prestatie was zeer zeker ook de deelname als veterane van mevr. E. Bastiaansen-Smits Roekers van Surae, die op een rustige manier de tocht vol bracht. Men telde slechts twee uitvallers. Het ligt in de bedoeling deze zwemwed strijd tot een traditie te maken. De voor naamste uitslagen zijn: 1. Daatselaar. de Robben, Hilversum, 54 min. 24 sec; 2. J. v. Rijk, D.J.K.. Amsterdam, 54 min. 24.2 sec.; 3. J. Hessing, D.J.K. 56 min. 30 sec; 4. J. Scheffer, D.J.K. 56 min 34 sec; 5. mej. A. Veldhuyzen, de Robben, 56 min. 36 sec. 6. D. van Dongen, de Merwede, Dordrecht 57 min. 40 sec; 7. mej. G. de Hooge, R.D.Z. Rotterdam, 1 uur 48 sec.; 8. C. Rijkhoek, D.J.K. 1 uur 1 min; 9. P. Bindt, D.J.K 1 uur 1 min. 37 sec.; 10. mej. D. Beune, T.R.B. Tilburg 1 uur 1 min. 42 sec; 11. K Hennekam. Surae Breda. 1 uur 2 min. 20 sec.; 12. J. v. d. Langerijt, T.Z.V. Tilburg, 1 uur 4 min. 30 sec. Tijdens wedstrijden op het Visby-eiland bij Gottland heeft de Amerikaan Fuchs het wereldrecord kogelstoten verbeterd en gebracht op 17.91 meter. Het oude re cord stond op zijn naam met 17.62 meter sinds 29 April j.l. 1.75 Begonnen werd met de twee series 100 meter vrije slag heren, in de eerste waar van onze landgenoot Tjebbes uitkwam. Tjebbes had een uitstekende start en liet aanvankelijk de Franse crack Jany ach ter zich, maar na het eerste keerpunt kwam de Bordelais met fijn machtige armslag zo sterk naar voren, dat hij Tjeb bes royaal passeerde. Tjebbes werd on bedreigd tweede in de prachtige tijd van 59.7 sec., zijn beste persoonlijke prestatie (en dat in dit zwaar zwemmende bad) niet alleen, maar een tijd (beneden de minuut) die in lange jaren niet door een Nederlander is gemaakt. De uitslag was: 1. Jany (Frankrijk) 57.8 sec., 2. Tjebbes 59.7, 3. Skanata (Zuid-Sl.) 1.008, 4. Syn- nerholm (Zweden), 5. Buonocore (Italië), 6. Loy (Oost.), 7. Nakkas (Turk.). In de tweede serie werd de Zweed Larsson met duidelijk verschil winnaar in 59.5 sec., 2. Stipetic (Zuid-Sl.), 3. Dit- zinger (Duitsl.), 4. Pedersoli (Italië), 5. Dittl (Oost.), 6. Padou Frankrijk). De zwemmers komen niet op grond van hun plaats maar van hun tijd in de finale. Zo plaatsten zich in de eindstrijd: Tjebbes, Jany, Larsson, Stipetic, Ditzinger, Ska- tana en Pedersoli. Het tweede nummer, de 200 meter vrije slag dames in twee serie, leverde een nog mooier Nederlands resultaat op: twee van onze meisjes in de finale en een van haar thans met de beste tijd en als serie-winnares. Het was Lies Bonnier, die de eerste serie met 6 seconden voorsprong won in een rustige race waarin zij voort durend en onbedreigd aan de kop lag, in een tijd van 3 min. 01.6 sec., 2. Odette Lu- sien (Frankrijk) 3.07.1, 3. Christol Kof Ier (Oost.) 3.07.1, 4. de teleurstellende vlinde rende recordhoudster Gisele Vallery (Frankrijk), die zich dan ook niet in de finale plaatste, 5, Jytte Hansen (Den.), 6. Wilma Francoletti (Italië), 7. Liselotti (Zwits.), 7. Sylvia Brenner-Muller (Oost). De tweede serie bracht een felle strijd tussen Janny de Groot en de Belgische Raymonde Vergauwen. Onze landgenote lag steeds lVa meter achter, zonder dat ze overigens de indruk vestigde, dat ze zich inspande om de kop te nemen. Zij werd achter Raymonde Vergauwen (Belg.) in 3.01.9 onbedreigde tweede in 3.03.1, 3. Kirsten Jensen (Den.) 3.07.6, 4. Mira Korpes (Zuid-Sl.) 3.08.1, 5. Gunnel Eck- stroem (Zweden), 6. Beth Jonsson (Zwe den). In de finale plaatsten zich: Lies Bonnier, Janny de Groot, Raymonde Ver gauwen, Odette Lusien, Christi Kofier, Kirsten Jensen en Mira Korpes. En zoals de zaak zich nu laat aanzien, mag men van die finale voor onze meisjes veel goeds verwachten. Het derde Nederlandse succes was de 43 overwinning van het waterpolo-ze- vental op Zweden. Een heel benauwde overwinning overigens. Er lag een ze kere matheid over het spel van onza landgenoten het tempo bleef daardoor te laag om boven het snelle en doortas tende spel van de Zweden te kunnen uitkomen, waardoor de Scandinaviërs on ze ploeg hun spel konden opdringen. Onze ploeg vocht wel om zich los te werken van de beklemming, die het spel stroef maakte, maar slaagde daarin niet. Misschien hebben de spelers de lange busreis nog in de spieren zitten (de hele Nederlandse ploeg kwam pas Zaterdag avond laat aan en eenieder was verwon derd over dit „nippertje") en in ieder geval hebben zij enige traning moeten ontberen. Zij zullen tegen Italië en Zuid- Slavië heel wat beter voor de dag moeten komen, willen zij op de beide punten beslag leggen. Nederland opende de score door Van Feggelen uit een strafworp, maar op precies dezelfde wijze maakte Zweden gelijk, en later werd het zelfs 12 voor de Vikings. Vlak voor de rust was het weer Van Feggelen, die met een van zijn bekende omhalen voor de stand 22 zorgde. Van Feggelen was wel de grote man van deze wedstrijd, want na de hervatting was weer hij het, die eerst uit een strafworp en vervolgens met een van zijn gepatenteerde onhoudbare zwie pers ons land een 42 voorsprong gaf. Zweden vocht verbeten terug liep tot 43 in, maar een nu alles gevend Nederland wist het daarop te houden, zodat de eerste (benauwde) zege binnen was. Zuid-Slavië speelde een voortreffe lijke wedstrijd tegen Zwitserland en toonde zich met een 184 zege daverend superieur; voorts won Oostenrijk met 68 van Frankrijk. Aan deze zevende Europese kampioen schappen zwemmen, waterpolo en schoonspringen, die deze gehele week de Oostenrijkse hoofdstad Wenen in het middelpunt van de sportieve belang stelling plaatsen, is heel wat vooraf gegaan. Allerlei moeilijkheden en met een politieke achtergrond. Men weet in tussen sinds de vorige publicaties daar over alles van. Maar allons, ze worden nu en dan toch gehouden. In Nederland is er nog beel iets anders aan vooraf gegaan: het conflict: tussen de KNZB en de Robben. Dit conflict en zijn scher pe consequenties maakten het al bijzon der onaantrekkelijk om van de Neder landse kansen en dan speciaal bij de dames een voorbeschouwing te geven. Die kansen zijn namelijk beduidend minder geworden, nu enige van onze allerbeste internationale figuren niet in Wenen meedingen. Geertje Wielema (die drie Europese titels tot zekerheid zou hebben gemaakt), Keiler en Daat selaar, allen leden van de Robben, blij ven thuis. Het is deze verfoeilijke kwes tie, die een schaduw werpt over do Nederlandse deelneming aan deze kam pioenschappen. De Overijsselse stad Hengelo, die onge-j de de Oranjeploeg slechts het minimum veer 50.000 inwoners telt, heeft na de oor log een groot stadion gebouwd, dat 30.000 toeschouwers kan bevatten. In dit goed ingerichte stadion werd Zaterdag en Zon dag j.l. de athletiek-landenwedstrijd Ne derlandNoorwegen gehouden. Het is in teressant te weten waarom de K.N.A.U. deze ontmoeting in een stad in het Oos ten van het land heeft georganiseerd. De wedstrijd tegen de Noren had al in 1948 moeten worden gehouden, maar aller lei omstandigheden maakten dit onmoge lijk. In 1947 had de KNAU nl. met het na tionale team een trip naar Denemarken en Noorwegen gemaakt op kosten van de Noorse Athletiekbond, waarbij de voor waarde was, dat KNAU weer de Noren zou ontvangen. Na lange correspondentie en uitstel kwam men eindelijk overeen om eind Augustus van dit jaar de landen- wedstrijd te houden, waarbij een gunstige omstandigheid was, dat een deel van het Noorse team meteen zou kunnen doorrei zen naar de Europese kampioenschappen in Brussel. Desondanks was het nog een heel duur postje voor de athletiekbond, want er moesten twee Dakota's van de K.L.hl. voor de overtocht worden gechar terd. Een belangrijk vraagstuk was waar de wedstrijd het meest zou kunnen opbren gen en de keus viel op Hengelo, waar de openings-athletiekwedstrijd van het sta dion een ongekend groot aantal toeschou wers naar de sintelbaan had gebracht. En zo werd de organisatie opgedragen aan de Hengelose Atletiekvereniging ,,Pim Mu iier", die zich uitstekend van haar taak kweet, maar die zelf geen risico's kon ne men. De verwachting, dat er ook nu weer een record recette zou worden gemaakt, zal wel niet in vervulling zijn gegaan. Zater dagmiddag was de belangstelling niet groot. Des Zondags was het bezoek beter maar we vermoeden, dat het nadelig sal do van de KNAU voor de Noorse trip bij lange na niet zal zijn weggewerkt. Sportief bekeken viel er veel te genie ten al was de baan mede als gevolg van speedwaywedstrijden en 'n openluchtspel over het algemeen te zacht. Nederland was zoals insiders reeds voorspelden niet tegen de Noren opgewassen, want op de lange afstanden, met uitzondering van de 1500 m. en de technische nummers behaal- aantal punten. Toch is het geenszins een eenzijdige wedstrijd geweest. Op de korte afstanden was Nederland veel beter en zo viel de totaalstand Nederland 99 en Noor wegen 121 niet tegen. Reeds op de eerste dag kreeg Nederland 9 punten achterstand, hoewel het begin hoopvol was. Saat bleek met sterke wind tegen de sterkste 100 m. roan (11 sec.) en even later boekte De Kroon een opmer kelijke prestatie op de 400 m. Hij won ge decideerd in 49 sec., die beste tijd, die 'n Nederlandse loper na de oorlog heeft ge maakt. Het is trouwens ook de beste ti-1 na de 48 sec. waarmede Karei Baumgar- ten het Nederlands record vestigde. Hof meester, die op de Olympische Dag 49.1 had gehaald, was zwakker dan de Kroon, maar hij werd toch met 50.1 sec. gemak kelijk tweede. De omstandigheden in aanmerking ge nomen was de overwinning op de 4 maal 100 meter een prima prestatie van Neder land (42.8) want even voor de wedstrijd kwam het bericht dat Klein wegens een blessure niet kon uitkomen. Holst had een goede start, hij wisselde snel met Saat, die op zijn tegenstander uitliep, Lammers behield de voorsprong en op invaller Buis, die feitelijk geen 100 m. loper is rustte de taak om voor te blijven en dit lukte, al werd de achterstand van de Noorse ploeg kleiner. In een felle eindsprint met Christensen zegevierde v. d. Hoeven met 15.5 op de 100 m. horden. Op de 800 m. leverde Wol- sink een moedige strijd met de 21-jarige Boysen, momenteel de snelste Europese loper op deze afstand en Lilleseth. Hij verloor na een harde strijd op het laat ste rechte eind met bijna niet merkbaar verschil op de tweede Noor. Lataster werd op de 100 km. kansloos geslagen. Over de uitzending van de sympathieke Limbur ger naar de Olympische Spelen is destijds veel te doen geweest; zijn prestaties in deze landenwedstrijd hebben duidelijk aangetoond, dat hij niet tot de interna tionale klasse behoort. Daar Wessels, die employé is bij de Belgische Wielerbond, wegens de wereldkampioenschappen wiel rennen niet aanwezig kon zijn, waren we op vèrspringen kansloos. Houtzager werd tweede op kogelslingeren, maar hij zal straks in Brussel 4% c.m. verder moeten komen om zich bij de kwalificatie voor de eindstrijd te plaatsen. Fraaie overwinning van Slijkhuis Op de eerste dag was ook Fanny Blan- kersKoen aanwezig, die de 100 m. met zware tegenwind won in 12,2 en de 80 m. horden met 11.6. Veler belangstelling ging de 'tweede dag uit naar Slijkhuis, die op de 1500 m. uit kwam met Harting. Het bleek dat de Noor Hannestad zijn voornaamste tegenstander was, maar deze kon de langzamerhand weer in vorm gekomen Nederlandse crack in werkelijkheid niet ernstig bedreigen. Ongeveer 200 m. voor de finish begon Slijkhuis zijn onweerstaanbare eindspurt en hij won zoals hij wilde in 2 min. 54.2. Dit is op de niet geheel feilloze baan een uitstekende prestatie, die goede perspec tieven opent voor Brussel. Men bedenke, dat de Olympische winnaar van 1948 Eriksson 3.49.8 nodig had. De 200 m. werd het enige korte afstand nummer dat Noorwegen won. Want Holst kwam in de eindspurt juist iets aan kracht te kort om de Noor Johansen (22.3) voorbij te komen. De 400 m. horden werd een succes voor Buijs, die gemakkelijk won in 55.8. Daarentegen waren op de 5000 m. de Nederlanders nergens te be kennen en ook hier was Lataster zeer ver achter. De 3000 m. steeple chase was na tuurlijk een zuivere Noorse aangelegen heid; pas enkele jaren wordt dit nummer in Nederland gelopen. Op de 4 maal 400 m. is de Nederlandse ploeg tegenwoordig meer mans dan op de 4 maal 100 m. Hoewel Mahieu verstek moest laten gaan en Nusse zijn plaats in nam, behaalde de Nederlandse ploeg vrij gemakkelijk de overwinning. Hofmeester liet zich na 200 meter passeren, maar zijn Noorse tegenstander spande zijn krachten zo zeer in, dat onze loper op het laatste stuk voor de eerste wissel zo ver voor kwam, dat bij het overgeven de overwin ning vrijwel vast stond. Nusse, Buys en De Kroon zorgden ervoor, dat de Noren op een behoorlijke afstand bleven, zodat het een Nederlandse overwinning werd van 3.20. Vrij verrassend was de zege van Aad de Bruyn op kogelstoten met 14.02/s. Wie de Noorse krachtpatser Dybing heeft ge zien zou hem meer dan 13.82 uit de mouw hebben geschud. Bij speerwerpen werd Lutkeveld goede tweede met 60.40, terwijl bij het polsstokhoogspringen de Noor Kaas 4 centimeter over de 4 m. kwam. Lamoree werd tweede met 3.74. Bij hink-stap-sprong werd Van Egmond 2e (14.28) achter Nilsen (14.55). Het hoog springen, dat de Zweden met 1.90 m. won nen, leverde slechte resultaten voor Ne derland op (slechts 1.70 m.) De uilslagen luidden: 110 meter horden: Van der Hoeven 15.5 sec., Christensen 15.6 sec,, Broeken 16.3 sec., Arneberg 16.4 sec.; 100 meter heren: Saat 11 sec., Johansen 11,1 sec., Moum 11,2 sec., Lammers 11,3 aae.; 400 m» hardlopen: D* Kroon 48 Hofmeester 50,1 sec., Espenes 50,4 sec., Borresen 50.6 sec.; kogelslingeren: Stran dt 56.81 m., Houtzager 51.955 m., De Bruyn 49 sec., Nordby 43.75 m.; verspringen: Nil sen 7.055 m., Langbakke 6.995 m., Leeu wenhoek 6.965 m., Naaktgeboren 6.88 m.; 10.000 m.: Kjersem 41 min. 42,6 sec.; Sys- tad 31.49.2; Lataster 32.12; Slegt 33.32 2; 800 m.; Boysen 1 min. 54.3 sec., Lilleseth 1.54.8, Wolsink 1.54.-8; Kist 1.59; 4 x 100 m. estafette: Nederland (Lammers, Saat, Holst en Buys) 42.8 sec., Noorwegen (Jo hansen, Moum, Pedersen en Bjolset); dis cuswerpen: Johnson 47.48 m., Ulgenes 43.28 m., De Bruyn 42.51 m., Derichs 39-60 m.; 400 m. horden: Buys 55.8 sec., Nilsen 56.4 sec., Saxhaug 56.5 sec., Bakels 58.8 sec.; hoogspringen: Leirud 1.90 m., Stai 1.85 m., Romp 1.70 m., Dukker 1-70 m.; speerwer pen: Maenlun 64.30 m., Lutkeveld 60.41 m., Röberg 58.74 m., Vorenkamp 56.45 m.; 1500 m.: Slijkhuis 3 min. 54,2 sec.; Hanne stad 3.55.2; Harting 3.55.8; Höiland 3.56.8; 200 m.: Johansen 22.3 sec.; Holst 22.4; Lammers 22.5, Moum 22.9; 5000 m.: Sak- svik 15 min. 11 sec., Skatte 15 min. 11.6 sec, Lataster 15 min. 48.8 sec., Vorstenbos 16 min. 21.6 sec.; polsstokhoogspringen: Kaas 4.04 m., Lamoree 3.74 m., Swart 3.44 m., A. Larsen 3.14 m.; 3000 meter steaple: Kveberg 9 min. 29.2 sec., E. Larsen 9.29.2, Jonkers 9.63.6, Van Zeeland 10.23.8; kogel stoten: De Bruin 14.025 m., Dybing 13.825 m., Defichs 13.605 m., Thoresen 13.425 m.; hink-stap-sprong: Nilsen 14.55 m., Van Eg- mond 14.28 m„ Rypdhal 13.66 m., Laurens 13.55 m.; 4 x 400 meter estafette: Neder land 3 min. 20 sec., Noorwegen 3 min. 24.4 sec. De eindstand luidt: Nederland 99, Noor wegen 121. Het was op Duindigt wel ie merken, dat er enkele belangrijke nummers op het programma voorkwamen, want de belangstelling was dan ook zeer groot. Nu moge het voor velen, die alleen maar komen om een grooit programma te zien, ietwat teleurstellend zijn geweest, dat de Grote Prijs van Nederland reeds na twee heats beslist was, de echte liefheb bers hebben genoten over de wijze, waar op de trouwen 13-jarige Edel Scott, die zeer tactisch door J. Zuiderduin werd gereden, deze prachtige prestatie lever de. Bovendien kreeg de jeugdige pikeur nog meer in zijn credit te staan, hij zorg de er deze middag voor, dat de courses nu eens op een behoorlijke tijd waren afgelopen. Bij de rennen kon, door het falen van de favoriete Qualissa, Marjoletta het kampioenschap 1950 voor merriën van 3 jaar en ouder op haar naam brengen, Gondola-prijs: Nadat de aan de kop vertrokken Ooststar aanvankelijk had geleid, werd deze door Lord Quefcteville, gevolgd door Nimble's Boy, overgeno men. In de rechte lijn kwam Jan de Vlieger met Otella fel opzetten, doch de Lord was voor de merrie niet te belo pen. Norma Shearer, O Dorithy en Ne vada L, speelden ditmaal geen rol. Grote Prijs van Nederland: Even voor de course bleek, dat Junoschka was ver kocht aan Stal Hollandia, zodat de hengst zou worden gereden door Jan de Vlieger. Mientje K. kwam nu in handen van J. Ham, terwijl Geersen aan Luxor de voorkeur had gegeven en Madame B. naar Groningen had gestuurd. Een en ander had tot gevolg, dat er geen uit gesproken favoriet was. In de eerste se rie nam Juggler de leiding, gevolgd door King Spencer en Intrepid. Deze werd door Luxor van de derde plaats ver drongen. Tot in de rechte lijn kwam er aan de kop geen verandering, doch in een rush bracht J. Zuiderduin Edel Scott binnendoor naar voren, waarbij Intrepid het tempo goed volgde. De eindstrijd met 4 paarden op één lijn was prachtig. Edel Scott ging als eerste over de eind streep, In de tweede heat was Zuiderduin van tactiek veranderd. Reeds na honderd me ter bracht hij Edel Scott op de tweede plaats met Juggler voor zich. Aan de aw Pocahontas-prijs: Het zag er lange tijd naar uit dat Qualissa. die voortdurend had geleid, als eerste zou eindigen. Te gen het einde viel de 4-jarige echter in tempo terug, waarvan Marjoletta profi teerde om het kampioenschap 1950 op haar naam te zetten. Bonheur Perdu en Kamila vielen tegen, al kon de laatste nog de derde prijs bemachtigen. Zephir kon helemaal niet volgen, Clingcndaal-ren: Bij de tweejarigen toonde Rivalité zich ditmaal de sterkste door zich de kopplaats niet te laten ont nemen om zelfs met overmacht te win nen. Flying Bab had zich aanvankelijk op de achtergrond gehouden, doch In de bovenbocht passeerde zij gemakkelijk Kees Broekman, Aman en Bellatrix. Lucas Bols-prijs: Het veld bleef in de eerste ronde dicht bijeen, waarbij Sir Lucifer het tempo aangaf. Aan de over zijde vloog Taragas naar de kop, gevolgd door Noordwester. Zoals te verwachten v/as had deze niet veel moeite om Ta ragas naar de tweede plaats te verwij zen. Marvellous was nergens, terwijl Zeester een goede course liep. Sir Luci fer kon geen rol meer spelen. Gitano-prijs: Doordat meerdere paar den van huis uit geen benen konden krijgen, kon Nora Belwin zich aan het hoofd plaatsen. Twee kanspaarden, Mien tje Deter en Louis Ax-ki't, werden al spoedig uitgeschakeld, al bleef de laatste meestrijden. Deze kwam zelfs als twee de binnen, doch de prijs ging naar Lord Heny. Inmiddels haji Nora Belwin zich de eerste plaats niet laten ontnemen, Kruger .hoewel eventjes in de fout, ver toonde een ver-beterde vorm. De uitslagen: Gondola-prijs, 2120 M., 12 deelnemers: 1. Lord Quetteville (Molendijk) 1,29.1; 10,40, 2 60; 2. Otella 1.60, C, 5.60; 3. Oost star 3.40; 4. Norbert M., koppel 18.20. Grote Prijs van. Nederland, heat, 2000 M-, 9 deelnemers; le heat: 1. Edel Scott (Zuiderduin), 1.25,2, 3.60, 1.40 2. Intre pid 1,80, C. 6,30; 3. Juggler 1-40; 4 Luxor, koppel 17.30; 2e heat; 1. Edel Scott (Zuiderduin), 1.24.7, 3.20, 1.20; 2. Luxor 1.20, C. 4.50; 3. Juggler 1.30: 4. Intrepid, koppel 4.90. Clingendaal-ren. 1200 M., 10 twee-ja rigen: 1. Rivalité (Montané) 60 kg-, 1.17.8, 214 1-, 2.30, 1.30; 2. Flying Gal, 1.30, C. 3.20; 3. Bellatrix 1.60; 4. Tosto, koppel 6.50 Lucas Bols-prijs, ren, 2700 M„ 6 deel nemers; 1. Noordwester (v. Yperen), 64 kg., 3.06, 2 1., 1.90. 1.60; 2. Taragas, 54 kg., 1-90, C. 5.20; 3. Zeester, 59 kg.; 4. Brown Hope 59 kg., koppel 6.70. Pocahontas-prijs, ren, kampioenschap der merriën, 2100 M„ 5 deelnemers: 1. Marjoletta (Pije), 52% kg. 2.21.5, 1% 1„ 5.20, 2.90; 2. Qualissa, 58 kg.. 1.30, C. 3.80: 3. Kamila 52% kg.; 4. Bonheur Per- du, koppel 5.50. Gitano-prijs, 2520 M„ 7 deelnemers: 1. Nora Belwin (Ensingl, 1.29.9, 5.60, 2 80" 2. Lord Heny, 2.-, C. 2.20; 3. Joc Ax- kit; 4. Kruger, koppel 8.40. Tijdens de wedstrijd Nederland—Ifoav» wegen werd in het junioren-invitatienun* mer 300 meter het Nederlands junioren record verbeterd door Herberts (AV '23). Hij bracht het op 36 sec. Het oude record stond op naam van Koole (Volewijckers) met 86.2 mc. te Rotterdam 1947. - HL P/V:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4