'Encycliek „Human! Generis" Jeugddagen op Rotterdam-Ahoy Lang geen schaarste-eeon omie in de V.S. Stemmen om tarievenconf erentie uit te stellen Bertha Hertogh (13 jaar) behoort bij haar ouders UNIE VAN IJSFABRIEKEN WK.&-SïïS :=ftsssLn «Hs-Ki-1 rsra as sswnsï Offers voor vrijheid Over moderne philosophische stromingen die de zuivere geloofsleer ondermijnen Eenvoudig systeem van prioriteiten verwacht HERREKENING LOONBELASTING Regering doet al het mogelijke voor hereniging Stijlvolle bijeenkomst in liet Rijksmuseum PINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 PAGINA 8 SPECIALE MATINEES Kan ook per halfjaar worden toegestaan EVACUATIE OUD-KNIL- LEDEN UIT MAKASSAR VOLTOOID VOORZITTER DELI-PLANTERS- VERENIGING GEARRESTEERD »<*»*'- MEXICO WIL MEER IN NEDERLAND KOPEN RESERVES DEKKEN DEVALUATIE-VERLIEZEN Naar gisteren, 21 Augustus, in Vaticaanstad officieel is bekend gemaakt, heeft Z.H. Paus Pius XII een nieuwe Encycliek uitgegeven: „Humani generis", gedateerd 12 Augustus 1.1. fin een deel onzer vorige editie werd van de verschijning van deze Pauselijke zendbrief reeds melding gemaakt). In deze encycliek richt Zijne Heiligheid zich tot de hiërarchie der Kerk om Haar aandacht te vragen voor de moderne philosophische stromingen, die de zuivere geloofsleer ondermijnen. Hij herinnert aan de waarschu wingen, die Z.H. Paus Pius X betreffende ditzelfde onderwerp deed. Met name worden genoemd de stromingen van het existentialisme, historicisme en evolutionisme, die, zich instellend op de concrete werkelijkheid en uitgaande van de zinnelijke waarneembaarheid, iedere transcendentale metaphysiek trachten uit te sluiten en zelfs het gods-, begrip aantasten. Deze Encycliek bedoelt niet een ant woord te zijn aan de wijsgeren en wil ook deze nieuwe philosophische systemen niet zonder meer weren, daar zij met hun ver dere onderzoekingen ook van nut kunnen zijn voor de Christelijke philosophie en theologie; zij wil echter, wel wijzen op de grote gevaren, die er aan verbonden zijn, omdat zij leiden tot een religieus rela tivisme dat de geloofsinhoud aantast en een zekere geringschatting kweekt voor de geloofswaarheden. Het gevaar bestaat, dat er Christelijke denkers zijn, die uit ijver vaak, doch ook gedreven door de geest van nieuwlichterij, zich met deze nieuwe stromingen inlaten en in hun wetenschappelijke studies het leergezag der Kerk. voorbijgaan. Zij tonen weinig achting voor dit leergezag, daar zij menen, dat de Kerk meer tot de strikte wetenschap moet terugkeren. Met vreug de constateert Z.H., dat de meeste katho lieke intellectuelen zich hebben weten vrij te houden van de dwalingen, doch tot Zijn droefheid moet Hij bekennen, dat er ook zijn, die zich door deze valse me thoden hebben laten misleiden. Ten over staan van hen legt Z.H. er nogmaals de nadruk op, dat men zich inzake geloofs waarheden heeft te houden aan het'leer gezag der Kerk en Haar authentieke in terpretaties. Wat de philosophie betreft, zegt de Paus dat de Kerk geen eigenlijk erkende phi losophie heeft, doch wel de voorkeur geeft aan de traditionele philosophie, die zich baseert op reeds eeuwenlang door de bes te denkers als vaststaand aangenomen waarheden; vooral waarzij vasthouden aan de eerste princiepen, aan het causali- teits- en finaliteitsbeginsel. De Kerk heeft nog altijd de voorkeur voor de philoso phie, zoals die door de H. Thomas van Aquino werd vastgelegd, niet alleen om zijn paedagogische bruikbaarheid, doch ook om zijn wetenschappelijke waarde, deze Christelijk genoemde philosophie is vatbaar voor ontwikkeling. De Pa1* de feiten van natuur- en geschiedenis - tenschap en ontwikkelingsleer, die baseert op volksoverleveringen, met aan zijde leggen, doch roept een halt de wetenschap, waar zij voert toMJg. tionalisme en immöbuisrne, van schuwt tegen te vergaande conclusies het evolutionisme. H een lijst In zijn Encycliek ge loofsleer werd IaangSliedooWramonderneipbilosophiSche systemen. Hi; een beroep op °p h6tJtoi die bij de wetenschappe- alle ovei'h.®^'zi]n betrokken, om naar biste weten In geweten de geloofsleer te bewaren en zich in alles te richten naar het door de H. Geest geleide leergezag der Kerk. Aan de verdere mhoud van de Ency cliek is nog het volgende ontleend: De Encycliek veroordeelt de philoso phie van het existentialisme, waarvoor -de weg geëffend" is door de „fictieve leerstellingen van de evolutie, waarbij alles wat absoluut, hecht en onverander lijk'is, wordt geloochend". Sommigen menen, onvoorzichtig en onverstandig", aldus de Encycliek, „dat evolutie waarvan zelfs op het gebied der natuurwetenschap geen volledig be- whs is gegeven, de oorsprong van alle dingen verklaart en steunen vermetel a I i sH sche en pantheïstische theorie, dat Te wereld in voortdurende evolutie Verkeert De communisten onderschrijven erKeel l. «- „«rlnt. 711 \*ra nnoor tie, voorzover hierbij een onderzoek wordt ingesteld naar de oorsprong van het menselijk lichaam, als afkomstig van tevorenbestaande en levende stof. Som migen, echter overschrijden overijld deze vrijheid van discussie, wannéér zij doen, alsof de oorsprong van het menselijk lichaam uit tevoren bestaande en levende stof reeds geheel zeker zou zijn en door de feiten bewezen". Met betrekking tot de polygenische theorie verklaart de Encycliek: „De ge lovigen kunnen niet de mening aanvaar den, dat er na Adam op deze aarde wer kelijke mensen bestonden, die niet langs natuurlijke weg van hem, als de eerste ouder van allen, afstamden, of dat Adam een zeker aantal eerste ouders zou ver tegenwoordigen". Verder waarschuwt de Encycliek beS®n al te vrije interpretatie van het Uude Testament. „De eerste elf hoofdstukken van Genesis", aldus de Encycliek, „of schoon eigenlijk niet overeenkomstig de historische methode, zoals gebruikt door de beste Griekse en Latijnse schrijvers, of door bevoegde auteurs van onze tijd, hebben niettemin betrekking op geschie denis in ware zin. Zij geven, in eenvou dige en overdrachtelijke taal, aangepast aan de mentaliteit van een slechts wei nig ontwikkeld volk, de principiële waar heden weer, die van fundamenteel be lang zijn voor onze zaligmaking en ge ven ook een populaire beschrijving van de oorsprong van het menselijk ras en hei uitverkoren volk". „Wann'eer de oude gewijde schrijvers echter al iets ontleend hebben aan de overlevering (en dit kan worden toege geven) dan moet toch nimmer vergeten worden, dat zij dit deden met de hulp van de goddelijke inspiratie, waardoor zij gevrijwaard waren van dwaling bij het kiezen en de waardebepaling ervan. Wat er van de volksverhalen in de H. Schrift is ingevoegd, moet in geen geval be schouwd worden als gelijkstaande met mythen of andere dergelijke dingen". Ten aanzien van het „irenisme" zegt de Encycliek o.m.: „Er zijn er velen, die de meningsverschillen tussen de men sen en de intellectuele verwarring be treuren en pleiten voor een irenisme, dat hen er naar doet streven de vragen, die de mensen verdeeld houden, opzij 1 en daardoor niet alleen de krachten samen te bundelen tot het af slaan van de aanvallen van het atheïsme, doch ook te komen tot een verzoening hunner dogmatische geschillen". „Sommigen schijnen, door hun geest drift voor een onvoorzichtig irenisme, de leerstellingen, die op de door Christus gegeven wetten en beginselen gegrond vest zijn, als een belemmering te be schouwen voor het herstel van broeder lijke eenheid. Het prijsgeven van deze leerstellingen echter zou wel de eenheid van allen teweeg brengen, doch slechts tot hun vernietiging". Slechts weinigen van de „Ahoy"- bezoekers zal de eer te beurt vallen tijdens bezichtiging der expositie, zichzelf te ontmoeten. Dit teas ech- ter het geval met Marinas van der Meel, lste avihteur van Nederland, die tijdens de rondwandeling voor het portret kwam te staan zoals hij veertig jaar geleden zijn eerste vliegdemonstratie gaf. In de V. S. is men nog niet zover, dat de wijze, waarop de economie van het land geleid moet worden in verband met de toegenomen defensie-activiteit, reeds in een wetsontwerp is vastgelegd. Maar binnenkort zal het toch wel kunnen wor den tegemoetgezien en het zal dan in het Congres.ongetwijfeld een snelle behande ling krijgen. Ofschoon er dus nog niets officieel vaststaat, is het wel ongeveer bekend, m welke richting de gedichten IfoTdem W6lke maatrc8e'en overwogen De instanties, die met de controle van het economische leven belast zullen wor- aen, zullen zeker zeer grote bevoegdheden krijgen, die een doelmatig ingrijpen in de meest kritieke omstandigheden mogelijk maken. Men is echter van plan slechts een zeer gematigd gebruik van deze be voegdheden te maken. De gang van zaken zal aldus zijn, dat president Truman door de wet allerlei volmachten krijgt, die hij echter terstond zal delegeren aan verschillende uit voeringsorganen. De macht top toewijzing van materialen, tot het verlenen'van prioriteiten, tot het vorderen en tot con trole op de voorraadvorming zal worden verdeeld onder drie instanties en wel het departement van landbouw voorzover het landbouwproducten en -machines betreft, het departement van binnenlandse zaken voorzover het brandstoffen en energie- dan normale stapeld. voorraden worden opge- Crediet-restrictie Crediet-restrictie is een onderwerp, dat aan de Federal Reserve Board toevalt. Deze overweegt een lichte wijziging in de standaard-voorwaarden voor huur-aan- koop, met name wat betreft auto's en huishoudelijke artikelen. De bedoeling is voorts de bouw van nieuwe huizen te verminderen en wel van het huidige aantal van ca. 1.400.000 tot 1.000.000 per jaar. Dit kan natuurlijk ge schieden, door in geval een hypotheek garantie wordt gevraagd, een groter be drag aan eigen middelen en een kortere looptijd te eisen. Echter zullen het waar schijnlijk eerder andere factoren zijn, die de huizenbouw doen inkrimpen, o.a. de stijgende prijzen van bouwmaterialen. handel voorzover 't de overige producten en diensten betreft. beroofd luflen zij». d« hun dialectische marxisme zullen kunnen verdedigen en propageren Ten aanzien, van de ^volut e-theorie zegt de Encycliek nog: „He- e van de Kerk verbiedt met naiV°r®1v?0g1®" en discussie over de leer van Getu-majoor Scheffelaar in Balikpapan De evacuatie van oud-leden van het K N I L Uit Makassar is thans geheel vol tooid, zo verneemt Aneta. De militairen zijn over verschillende delen van Indo nesië verspreid. Generaal-majoor Scheffelaar, die des tijds naar Makassajr reisde in verband met de botsingen aldaar, vertoeft °P ^etogen blik in Balikpapan in verband Aet Jan gende moeilijkheden met oud-leden van net K.N.I.L. en de Apris aldaar. De voorzitter van de Deli-planters- vereniging, de heer A. S., is Zondag te Medan door de polisie militair gearres teerd. De redenen voor deze arrestatie zijn niet bekend, doch vermoed wordt, dat zij in verband staan met de activiteit van de sociale dienst der plantersvereni ging, die zich bewoog op het gebied van onderzoek naar de politieke overtuiging van de arbeiders. Krachtens aanschrijvingen van de minis ter van Financiën van 24 October 1941 no. 4 en 9 Juni 1947, no. 1, kan aan de belasting in bepaalde gevallen periodiek te herrekenen. Deze herrekening heeft Daarnaast staat natuurlijk de Federal noodzakelijk ten doel de bij sterk wisse- Reserve Board, die de zorg heeft voor de t lende beloningen optredende verscherping monetaire en financiële aangelegenheden, i van de progressie weg te nemen. Eerst- genoemde aanschrijving heeft betrekking Prioriteit voor defensie j °p werknemers, voornamelijk in de I scheepsbouwbedrijven en de metaalnijver- Een tekort aan landbouwproducten wordtheid, die naast een grondloon tariefloon niet gevreesd, eerder het tegendeel en ook i of stukgeld genieten; de aanschrijving van de voorziening met brandstoffen en energie 1947 geldt t.a.v. werknemers die ongelijk- is ruimschoots voldoende, zodat de depar- j matige inkomsten genieten ten gevolge tementen van landbouw en binnenlandse i van overwerk, nachtarbeid e.d, zaken weinig extra werk zullen krijgen. I De grootste last komt op de schouders van 't departement van handel, maar dit hoopt net voorlopig nog kalm aan te kunnen doen. Men denkt aan een zeer eenvoudig fvan prioriteiten, zonder veel schakeringen. Een militair contract heeft 'oorrang ten aanzien van de voorziening h„?„A!i°ndstoffen ervoor, maar niet t.a.v. n.ï Ti j rc Pr°ductie-capaciteit of machi- oi-rWc u,centen van andere dan defensie- len in'^j geen Prioriteit hebben, zul- Stoffen rlinge mededinging de grond- wat er trachten te verkrijgen uit gebleven defensie-orders n°S is over vallen. laatste zal nog wel mee- len^en^uhmT.' dat in de meeste eeval- gedurende zckerTT °verbU'ven en dat de civiele econl -T nesen maanden beperkingen "a i n.ch nauwelijks enige schien alleen ta opleggen, m.s- leend°aan' stea\,TonTe™ tW,°rden Tr en eventueel uon terro metalen, rubber aanneemt zeer betrekkelnu. f-' naar. m stelling tot de toestandhL?? V" wereldoorlog. Daarnaast la? de Jongat ment van handel het eehrn-i departe- de goederen voor speciale dolleden'hit ,ie" ^«-le producUe van enig artikel aan banden kunnen leggen Het ziet er evenwel naar uit dat dit fSrt beperkingen van zeer geringe omvang zÜ blijven. De geruchten hierover worden scS ll delluTf" gekenschetst Tenslotte zal de controle over de voor raadvorming worden uitgeoefend wlll- door voorkomen kan worden, dat meer Van verschillende zijden is er op aange drongen ook in de gevallen van overwerk enz. herrekening per halfjaar toe te staan. Herrekening over dit- tijdvak kan de rege ling, vooral voor bedrijven waar het overwerk vrijwel geheel in het zomer seizoen (tweede en derde kwartaal), dan wel vrijwel geheel in het winterseizoen (tweede en derde kwartaal), dan wel vrij wel geheel in het winterseizoen (vierde en eerste kwartaal) valt, beter aan haar doel doen beantwoorden. Thans zijn in een nieuwe resolutie de bestaande regelingen nog eens in een ge heel samengevat en op enkele punten aan gevuld. Thans is bepaald dat de herreke ning zowel per kalenderkwartaal als per kalenderhalfjaar kan geschieden. In de regel dient per kwartaal te worden her rekend. Voor de gevallen waarin het doel van de regeling beter wordt verwezen lijkt door herrekening per halfjaar (zie boven) bestaat daartegen geen bezwaar. De inspecteur kan hiervoor vergunning verlenen. Nieuw is de bepaling dat bij wijze van proef in afwachting Van een wettelijke regeling een vergunning tot inhouding van geschatte bedragen niet periode afrekening tot het juiste bedrag kan worden ver leend aan werkgevers met betrekking tot de loonbelasting kan opleveren. In de regel zal alleen voor de grotre werkgevers met in hoofdzaak vast personeel in het bijzonder die met een gemechaniseerde loonadministratie invoering van deze methode van voldoende betekenis zijn. Zeeuwse burgemeester in histo rische kledij in Oud- Rotterdam Teneinde de Nederlandse jeugd in rui- i me mate in de gelegenheid te stellen ken nis te nemen van de grote nationale ge beurtenis Rotterdam-Ahoy', heeft de lei ding van deze tentoonstelling besloten een aantal jeugddagen te organiseren, die j morgen, Woensdag, aanvangen. Voor personen van de leeftijd tot en met 16 jaar zal de toegangsprijs overdag 50 cent bedragen. Voor groepen kinderen gelden speciale tarieven. Des middags zullen op het marktplein in Oud-Rotterdam kindermatinees wor den gegeven met optreden van clowns, goochelaars, poppenkastvertoningen enz-, die om half drie aanvangen. De burgemeester van He Zeeuwse ge meente Kerkwerve heeft gisteravond met z'n echtgenote en enkele vrienden, allen gestoken in de historische kledij uit de 17de eeuw, een officieel bezoek gebracht aan Oud-Rotterdam. Aan de ingang van het terrein werd hij 'opgewacht door het populaire schut- tersorkest, dat hem naar het Hof van Weena begeleiddé. De kleurige stoet de heer en mevrouw Baas en hun vrien den waren gezeten in een sierlijke' sjees, die door tweeforsë paarden werd getrok ken trok zeer grote belangstelling. Op het Hof van Weena heeft de dienst doende burgemeester van Oud-Rotterdam zijn Zeeuwse collega hartelijk welkom geheten en hem een bul uitgereikt als blijvende herinnering aan dit aardige bezoek. Burgemeester Baas op zijn beurt heeft een toast uitgebracht op Oud-Rotterdam, waarbij hij de hoop uitsprak dat van de schitterende fontein, welke de tentoon stelling Rotterdam-Ahov' is geworden, ook een druppeltje neer zal klateren on zijn zo geliefd Kerkwerve. Nog geruime tijd is men in intieme kring gezellig bijeen gebleven. 100.000ste Spidovaarder Op Rotterdam-Ahoy was gisteren weer eens een jubilaris, als we dit woord mo gen gebruiken en wel de heer H. Mulder uit Assen, die de honderdduizendste ko per was van een kaartje voor de rond vaart door de havens per Spido-boot. Geheel argeloos had de. heer Mulder zich, 'vergezeld van zijn vrouw, naar het loket begeven en zijn kwartjes neerge teld. maar toen zag hij zich plotseling omringd door verheugde lieden en foto grafen en weerklonk uit een loudspeaker het „Lang zal hij leven". Als prijs werd de heer Mulder het recht toegekend om in een van de komende weken met familie, vrienden en beken den per Spido-boot .een tocht over de Nederlandse wateren te maken. Het was een bijzondere verrassing. Mastklimmén in Oud-Rot terdam De jeugdige matrozen van het oplei dingsschip „Nederlander", dat ter gele genheid van de tentoonstelling Rotter dam-Ahoy' aan de Parkkade ligt, zullen morgenavond om zeven uur in Oud-Rot terdam een wedstrijd in het mastklimmén houden Er zijn verscheidene pitjzen, waaronder twee horloges. De eerste prijs is een roeimachineb.oot. De winnaars zul len voorts een bezoek aan Robinson Crusoë op het Parkeiland brengen. De heer Rook, commandeur van de „Nederlander", zal als kamprechter op treden. Donderdagavond is er mastklimmén voorde tachtig jongelui van de ambachts- en bedrijfspaviljoens in het Park- Hier voor heeft de Hollandse Bajjikunie wisselbank op Oud-Rotterdam acht spaarbankboekjes met 25.- uitgeloofd. De burgemeester van Kerkwerve (Zeeland), de heer Baas en echtgenote werden gisteravond op het Hof van JVeena officieel ontvangen. Deze gas ten hadden zich voor deze ontvangst in historische klederdracht uit de 17e eeuw gestoken. Amerikaanse bedrijfsraad wil wachten tot crisis voorbij is De Amerikaanse bedrijfsraafl voor de buitenlandse handelspolitiek heeft presi dent Truman verzocht stappen te doen om de internationale tarieven-conferentie, die op 28 Sept. te Torquay aou plaatsvinden, uit te stellen. In een verklaring zegt de raad, dat de handelsbalans van de Ver. Staten begrij pelijkerwijs in de loop van de eerstvolgen de jaren gewijzigd kan worden. De raad, In het Rijksmuseum had gisteravond de ontvangst plaats van de Pax- Romana-congressisten floor de regering en de stad Amsterdam* waarbij ook Prins Bernhard aanwezig was. V. I. n. r. burgemeester d Ailly, Prins Rernhard, minister Rutten en de voorzitter van het congres, R. Millot. „De minister van Buitenlandse Zaken is van mening dat de ouders van Bertha Hertogh, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een onvervreemd baar recht hebben op de verzorging en opvoeding van hun minderjarig kind. Een stap bij de Britse regering om dit recht, dat Nederlandse ouders in het algemeen hebben, zijn beloop te doen hebben, werd reeds ondernomen op 29 Juli J.I., dus de dag, volgend op het vonnis van de „Court of Appeal" te Singapore, waarbij het meisje weer onder de hoede van Aminah werd gesteld. Deze stap is dpor meerdere van de hoogste Nederlandse vertegenwoor diger bij de hoogst aanwezige ambtenaar van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken gevolgd. De minister zal voortgaan al het mogelijke te doen, dat Bertha wederom met haar ouders wordt verenigd". Dit verklaarde de minister van Buiten landse Zaken, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.) betreffende het weder onder de ouderlijke macht brengen van Bertha Hertogh, die zoals men weet, nog steeds te Singapore verblijft. Het antwoord gaf,ook een toedracht van de gang van zaken, zoals deze zich heeft afgespeeld. We laten het hier in extenso volgen: Huberdina Maria (Bertha) Hertogh werd in 1942, terwijl haar vader zich in Japanse krijgsgevangenschap bevond, door haar moeder naar de verklaring van deze voor korte tijd toevertrouwd aan Ami nah, een kennis van de moeder van mevr. Hertogh. Aminah bracht het kind niet te rug, doch nam het, toen mevr. Hertogh naar Surabaja was weggevoerd, mede naar Semarang en jaren later in 1947, naar de Federated Malay States (Malakka) waar het vooral dank zij de nasporin gen van een broeder van mevr. Hertogh in September 1949 te Kemamam (Treng- ganu) werd aangetroffen. Eerst wel bereid Terwijl Aminah oorspronkelijk bereid scheen aan de repatriëring van Bertha mede te werken, bleek dit na haar aan komst te Singapore medio April 1950 niet het geval te zijn, zodat het noodzakelijk bleek een gerechtelijke order uit te lokken, waarbij Bertha aan Aminah werd onttrokken. Op 22 April 1950 gelastte de „High Court of the Colony of Singapore", dat „Che Aminah Binte Mohamed" te Singa pore Maria Huberdina Hertogh tot nader order zou stellen onder de zorg van het «Social Welfare Department" aldaar. Op 19 Mei d.a.v. droeg het hof aan de secre tary van dat department op om het kind af te geven aan de Nederlandse Consul- generaal te Singapore en bepaalde verder, dat het deze vrij zou staan het meisje weder onder de hoede te brengen van haar ouders. Op 22 Mei 1950 is door de High Court gelast, dat de uitvoering van de order van 19 Mei zou worden opgeschort in verband met het door Aminah ingesteld hoger be roep. De „Court of Appeal" heeft op 28 Juli 1950 genoemde „orders" van het hof van 19 Mei vernietigd. Het gevolg daar van is geweest, dat het betrokken minder jarige meisje bij Aminah is teruggekeerd. Getrouwd Het betrokken meisje is geboren 24 Maart 1937 te Tjimahi, uit ouders van Nederlandse nationaliteit en is dus thans 13 jaar. Op 1 Augustus 1950 is zij in het huwelijk verbonden met Inche Mansoor Abadi, die de bf ohammedaanse godsdienst belijdt. industrie, de handel en het bankwezen. Aan het hoofd staat dr. Carlo Novoa, president van de Bank van Mexico. Deze verklaarde, dat Mexico wat de waarde betreft minder uit Nederland be trekt dan Nederland uit Mexico. Hierin wil men verbetering brengen. Nederland koopt ongeveer jaarlijks voor ongeveer waarin zowel werknemers als werkgevers Den millioen dollar aan olie, suiker, kof- vertegenwoordigd zijnj werd enkele maan- hennep, oliezaden en non ferro-meta- den geleden opgericht om te voorkomen. dat de binnenlandse industrie door buiten landse concurrentie zou worden onder mijnd. In zijn verklaring zegt de raad verder. len. Mexico is van plan uit Nederland scheepsboumateriaal electrisch en spoor wegmateriaal, pootaardappelen, bloem bollen en chemische en pharmaceutische producten, te importeren. Mexico is ook geïnteresseerd bij de immigratie van Ne- dat meer dan 20 landen zullen deelnemen ------- £S d. tontttentls TW,»,y. „Jt.o,-- «f ring te gever, aan de derde ronde van tarieven-reducties onder de algemene ta- i rieven- en handelsovereenkomst. Deze overeenkomst werd in Genève gesloten en bepaalt ,dat jaarlijks vergaderingen nioe- j ten worden gehouden. De raad drong er op aan de conferentie uit te stellen totdat de huidige internatio- nale crisis voorbij zou zijn. Inmiddels heeft ook Cuba zich gevoegd i bij de 23 landen, waarmee de Ver. Staten j op de conferentie te Torquay tarieven- verminderingen zullen uitwisselen. Bovendien zijn aan de 2.900 producten, i die in aanmerking komen voor tarieven- De gebrandschilderde ramen zagen neer reducties nog 100 andere producten toe- j op de honderden, die geschaard rond een gevoegd. De meest belangrijke hiervan .spreekgestoelte, de woorden aanhoorden zijn aluminium en aluminium-alliages. van Min. F. J. Th. Rutten. namens de re- Hiervan zou vooral Canada profijt trek-gering, Burgemeester Mr. A. d' Ailly na ken, dat aan Amerika aluminium levert. mens de gemeente en Ir. Roger Millot, Veertig landen hebben thans uitnodi- voorzitter van het M.I.I.C. gingen aangenomen om aan de tarieven- Zijne Kon. Hoogheid Prins Bernhard, Het Rjjksmusem fëeriek verlicht, ontving gisteravond de congressisten en genodigden voor een bezoek aan de veie schone kunstschatten, die dit ge bouw onder zijn plechtige gewelven herbergt. besprekingen te Torquay deel te nemen. Samen vormen zij 80 pet van de wereld handel. Geen der Oost-Europese landen zal vertegenwoordigd zijn. Op 25 September zullen voor de inter departementale commissie voor handels overeenkomsten Amerikanen verschijnen om hun inzichten kenbaar te maken in zake de tarieven-concessies, waartoe de Amerikaanse regering bereid is. Een uit zes leden bestaande Mexicaanse delegatie vertoeft thans in Nederland om legatie vertoeft thans in Nederland om studie te maken van de Nederlandse in dustrie ter voorbereiding van het sluiten van 'n handelsverdrag. De delegatie om vat experts voor de in- en uitvoer, de Blijkens het verslag over 1949 der N.V. Unie'van Ijsfabrieken bedroeg het winst saldo per ultimo 1949 574.179 (1.174.280). Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 9 (onv.), waarvoor een bedrag van 270.000 benodigd is. Het onverdeeld winstsaldo over 1949 wordt dan 304.179. Verder stelt de directie voor de onver deelde saldi over 1947 en 1948, groot 1.155.803 toe te voegen aan de „reserve diverse belangen", die daardoor zal stij gen tot 1.166.061. In het verslag zegt de directie verder, dat in het jaarverslag 1948 werd opge merkt, dat de appreciatie in Nederland van middelen in Indonesië zeer problema tisch was. Over 1948 werden dan ook reeds bij de aldaar werkende dochtermaatschap pijen grote „reserves tegen koersverschil len" gemaakt, aangezien slechts die be dragen als winsten in Ned. crt. werden aangemerkt, waarvoor transfer naar Ne derland verkregen was of nog zou wor den verkregen. Behalve het in het verslag over 1948 vermelde bedrag van na de oorlog uit Indonesië aan transfer ontvangen gelden ad 624.338 Ned. crt. werd nog ontvan gen transfer voor afschrijvingen over 1948 233.283, aanvullend transfer voor winit 131.288). 1948 f 75.000 en transfer voor winst 1949 234.000. Daar met 't bedrag van 75.700 bij het opmaken der jaarstukken 1948 geen rekening meer kon worden gehouden, werd van de Ind. winsten over 1949 309.700 beschouwd als dochter-winsten in Ned. crt. Het overige der Ind. winsten werd bij de dochters toegevoegd aan de „reserves tegen koersverschillen". Ondanks de nieuwe deviezenbepalingen en de geldsanering in Indonesië werden de jaarstukken over 1949 toch nog opge maakt aannemende dat 1 Ind. crt. is 1 Ned. ert. Uitdrukkelijk wijst de directje er op, dat de stukken over 1950 een ge heel ander beeld zullen geven Wanneer de geldelijke activa, de vorderingen en schulden reeds per 1.1.1950 zouden zijn uitgedrukt in Ned. crt. op basis van 3 Ind. crt. is 1 Ned. crt., en wanneer per 1.1.1950 reeds zou zijn rekening gehouden met dé latere omzetting van een groot deel der gelden en saldi in Ind. staats obligaties, dan zouden daardoor zeer grote verliezen aan de dag zijn gekomen. Ge lukkig kunnen deze verliezen ruimschoots worden gedekt, aldus het verslag, door gemaakte reserves. De totale ijsomzet van de gezamenlijke fabrieken van alle dochtermaatschappijen bedroeg in het verslagjaar 166.541 ver kochte tonnan van 1000 kg. (in 1948: die deze stijlvolle bijeenkomst met zijn bezoek vereerde, vormde daarna het mid delpunt van het gezelschap. Verschillende buitenlandse prominenten werden aan hem voorgesteld. Allengs verspreidden de congressisten zich over de zalen om te genieten van de meesterwerken, die deze avond door de belichting in een bijzóndere sfeer hingen. Vele buitenlanders waren verrukt over de stukken der Nederlandse meesters. Italianen. Polen, Ukrainers stonden heftig discussiërend voor Rembrandts onsterfe lijke schilderijen, Amerikanen stonden zwijgend geboeid. Ondertussen werd in de grote hal onder het genot van een glas wijn door velen van gedachten gewisseld. De schilderijen vormden een magistraal decor. Wij merk ten onder de vele hoge genodigden op de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, de ministers Teulings en v. Maarseveen, Prof. A. van Duinkerken, Oud-min. Wijers, Prof. v. Melsen en vele andere autoriteiten. Nog uren bleef mén dwalen door de zalen, terwijl buiten zich een menigte verzamelde om Prins Bernhard bij zijn vertrek toe te juichen. Ietwat onwennig staat de voorzitter der propagandacommissie van het Pax Romana-congres, de heer Slooff, tegenover het bronzen ondier in de hall van het Indisch Instituyp. Een aanval van door Rusland geoefende en bewapende troepen op Korea is er nodig geweest om én Amerika én West- Europa af te brengen van de gedachte, dat verhoging van de welvaart alleen voldoende zou zijn om alle gevaren te weren, welke dreigen van de kant van het agressieve communisme. Het communiqué, dat de regering ver leden week na de Woensdag gehouden ministerraad heeft uitgegeven, bewijst zulks. Het bewijst, dat men zo gauw mo gelijk een einde wil maken aan de im passe, waarin onze weerbaarheid is ge raakt door de militaire krachtsinspanning in Indonesië alsmede door het betreurens waardige beleid der laatste jaren, waarin hardnekkig werd geweigerd ook maar het hoogst noodzakelijke bedrag,voor de ver dediging van ons land op de begroting ,te brengen. Het bewijst, dat men tenslotte toch overtuigd is geraakt van de nood zakelijkheid om offers te brengen'voor de verdediging van onze vrijheid, welke tot nu toe voor de communistische agressoren een merkwaardig gemakkelijk hapje zou zijn geweest. Wat de regering nu gaat doen kan nog niet anders dan een begin zijn. Een ge deelte van de uit Indonesië gerepatrieerde troepen zal in de Nederlandse weermacht worden opgenomen. Aan de reeds in de voorgaande jaren voldoende geoefende militairen zal de mankracht worden ont leend, waaruit drie divisies kunnen wor den gevormd. Daarmee moeten wij in zo kort mogelijke tijd een weliswaar niet grote maar in ieder geval volwaardige Ne derlandse strijdmacht aan de gezamen lijke West-Europese verdediging toe voegen. Het zal nog niet meer zijn dan een kern, maar een kern, weïke snel zal moe ten worden uitgebreid. Bij deze uitbrei ding zal men moeten zoeken naar even redigheid tussen de offers, welke de mi litairen hebben gebracht, die in Indonesië zo lange tijd de hitte van de dag hebben gedragen en de jongere lichtingen, die nog slechts korte tijd hebben gediend, die niet de zware jaren in Indonesië behoef den door te brengen en die in de toe komst slechts één jaar zouden hebben te dienen. Hiermede zal men wel degelijk rekening hebben te houden. De critiek, welke in militaire en poli tieke kringen sinds jaar en dag werd uit geoefend op het militaire beleid onzer regering, die rustig een vacuum van be angstigende omvang toeliet in onze weer baarheid, kan nu zwijgen. Het zal nu beter zijn de handen ineen te slaan en een zo sterk mogelijke weermacht, op te bouwen. Tot nu toe is de strijd 'om een behoor lijke weermacht gevoerd in de betreffende hoofdstukken der begroting met cijfers en op het niveau der economische beschou wingen, waarbij men niet uitging van de vraag wat noodzakelijk, maar wat moge lijk was. Er werd strijd gevoerd over het bedrag, dat voor onze defensie op de begroting mocht worden uitgetrokken. Door militaire deskundigen werd een minimumbedrag van een milliard geëist en door alle moeilijkheden heen werd er tenslotte achthonderd millioen beschik baar gesteld. Deze strijd kan nu worden gestaakt. De militaire plannen, zoals deze werden uiteerigezet in de nota inzake het defensiebeleid aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, zullen aan een herzie ning worden onderworpen en daarbij zal niet meer de overweging moeten gelden wat mogelijk, maar wat noodzakelijk moet worden geacht. Het is nu wel dbidelijk geworden, dat tegenover de overal drei gende communistische agressie, geleid van Rusland uit, slechts een krachtige weer baarheid kan worden gesteld op straffe van onze eigen ondergang. Er zit nog een ander aspect aan deze door Russische agressie afgedwongen bewapening. Het is de mogelijkheid van ontwrichting van ons economische leven en het omlaagglijden van het welvaarts niveau, waarop wij weer leven. Met deze mogelijkheid heeft het centraal geleide communisme ongetwijfeld in zijn plannen rekening gehouden. Indien de Kominform het nog niet tot een wereldoorlog zou willen laten komen, heeft zij toch zeker mede de overweging laten geldén, dat deze door haar gevoerde politiek buiten gewoon geschikt zou zijn om de economie der Westerse landen te verstoren en daar mee de bodem dier landen stormrijp te maken voor het communisme. Daar het systeem der communistische agressie is gebaseerd op de vijfde colon nes in de verschillende landen, wier lei ders in Rusland zelf zijn opgeleid en die slechts de plannen der Kominform blind hebben uit te voeren, is de verzwakking van de economie dier landen en de aan tasting der welvaart een wel zeer deug delijk middel om de ontevredenheid en daarmee de macht van het communisme in die landen te doen toenemen. Dit mag echter de regeringen der Westerse landen niet verhinderen haar plannen tot 'ver sterking van haar militaire macht door te zetten. Wel zullen zu met dit gevaar rekening dienen te houden zonder echter daarom ook maar iets van haar militaire vastbe radenheid te verliezen. In verband met dit aspect is het besluit tot het alleen nog maar mobilisabel maken van de geoefende manschappen waarover Nederland kan beschikken een besluit van grote beteke nis, dat van doorzicht getuigt. Tegenover dit aspect van de zaak moet echter ook nog iets anders staan. En wel een in versneld tempo mobiel maken van de gezamenlijke economische krachten der Westerse landen. De militaire krachts inspanning van alle Westerse landen te zamen moet vergezeld gaan van een eco nomische krachtsinspanning van al deze landen om ook in dit opzicht de geraffi neerde taktiek der Kominform zoveel mo gelijk de wind uit de zeilen te nemen. En tenslotte mag in deze plannen West- Duitsland niet ontbreken. Rusland is reeds lang druk doende om met volks- politie, zeepolitie en luchtpolitie Oost- Duitsland militair zo sterk mogelijk te maken. Deze politie is door Rusland mi litair zeer sterk bewapend. Daartegen over staat in West-Duitsland zo goed als niets. Terwijl Rusland Oost-Duitsland be wapende, trokken de geallieerden hun legermachten uit West-Duitsland terug en lieten zij dit alleen de economische mo gelijkheid weer een ernstige concurrent te worden van de andere landen. Wat de bezettingsmachten in West-Duitsland heb ben gedaan, is van een verbijsterende naïveteit geweest. Men hield zich aan de bepalingen van een overeenkomst, die Rusland iedere dag zo openlijk en brutaal mogelijk met voeten trad. Hieraan moet zo snel mogelijk een einde worden ge maakt. West-Duitsland moet in het West- Europese defensie-systeem worden opge nomen en dan ook zijn woord meespreken in de coördinatie van de Westerse economie. Eerst als dergelijke fouten worden goed gemaakt, kan men weer hoop gaan koes teren voor het behoud van vrede en vrij- heid. 1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3