Fanny Blankers strijdt tegen een keurtroep Russinnen mm Fanny op alle loop-nummers De Zilveren Bal in het Goud! Irma Schuhmacher en Wies winnen haar series Scheidsrechters-internaat brengt ons nog betere fluitisten r r Europese athletiek-kampioenschappen te Brussel In de 5-kamp Totschenova, die nog beter is dan „de Moskou-parel" Raymonde Vergauwen (Big.) versloeg Lies Bonnier en Janny de Groot Twee kleine kansjes voor Slijkhuis Het decor van het Heysel-stadion Bij dames is Rusland onbetwist nummer 1 Zuid-Afrikaans cricket elftal naar ons land Bondselftal tegen de Free Foresters Pellenaer's toestand verbeterd DE NEDERLANDSE ZWEMPLOEG TE WENEN Nederland heeft de grootste troeven in de finale 100 m. vrije slag dames Irma „kiefert" feilloos Op de drempel van de voetbalcompetitie DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 Zatopek-Reiff Vergelijk Londen '48 Russinnen en Fanny „Parel van Moskou" Totschenova nog beter Fraai spel der Engelsen Riskante vijfkamp Nederland-Rusland ONZE ZWEMMERS BLEKEN IN BELGISCHE MAAS SUPERIEUR VOLGENS LAATSTE NIEUWS, HEDENMORGEN UIT BRUSSEL VOETBAL IN ENGELAND EEN WEEK STUDIE IN EEN MOEILIJK „VAK" Een goed hart Dagrooster VRIJE SLAG; TJEBBES 3e WATERPÓLO; 17—3 ZEGE SCHAAKRUBRIEK ONZE MEISJES 2 EN 3 OP 200 M. SCHOOLSLAG DAMES Woensdag 23 Augustus om 5 uur 's middags zullen in het fraaie Heysel- stadion te Brussel de traditionele drie slagen klinken ten teken dat de Europese athletiek-kampioenschappen zijn geopend. Tegelijk worden honderden postduiven los gelaten, die het nieuws naar alle windhoeken van Europa zullen verspreiden. Dan 5 minuten later begint de Marathon loop, en daarmee een althletiek-festijn van 4 dagen, dat voor de duur van 2 jaren over de Europese titels zal beslissen. Hoe z(jn daarbij de kansen van de Nederlandse deelneemsters en deelne mers? Bjj de heren niet veel meer dan nihil. Onze enige troef Wim Slijkhuis is weliswaar de laatste weken weer ln vorm gekomen, maar helemaal de oude van vóór zijn hielpees-blessure en zijn voetbal-avontuur is hij toch nog niet. Volgens sommigen onder de insiders maakt Slijkhuis nog wel een (kleine) kans om de 1500 meter te winnen, maar die kans is toch maar heel klein, want zelfs in zijn allerbeste vorm komt Slijkhuis nog wel 3 seconden te kort tegen de Zweedse favorieten Strand en Eriksson, en in zijn huidige conditie komt hij tegen dit duo wel het dubbele (6 seconden) achter. Ook de Franse Marokkaan El Mabrouk en de Tsjech Cenova zijn op het ogenblik wel een paar seconden sneller dan onze land genoot. Men zal zich nog wel herinneren, welk een verbijsterende nederlaag Slijk huis drie weken geleden in de drielanden- wedstrijd NederlandBelgiëFrankrijk te Treebeek tegen El Mabrouk leed! Op de 5.000 meter komt Wim niet eens op de internationale lijst van de eerste tien kanshebbers voor: geen wonder, want hij is maar liefst een halve minuut lang zamer dan de „locomotief" Zaïtopek (van wie men fluistert dat hij bij een nieuwe overwinning wel spoedig tot generaal-of- zo in het Tsjechische leger zal worden ge promoveerd) en in die 30 seconden zitten altijd nog wel een stuk of 10 betere lopers, zoals bijvReiff! Intussen kan'welhaast met zekerheid ge zegd worden, dat Zatopek, die op de Olympische Spelen 1948 te Londen van Beiff verloor, thans revanche zal nemen (al loopt de Belg op eigen grond en voor eigen publiek) en dat de Tsjechische garde-kapitein ditmaal niet alleen de 10.000 maar ook de 5.000 meter zal winnen. Enfin, intussen hebben we daarmee compleet dlle Nederlandse kansen bij de heren gehad. A propos, bij de vorige Euro pese kampioenschappen in 1940 te Oslo was Slijkhuis ook de enige die in de prijzen viel en wel met één 2e plaats, op de 5.000 Het Heysel-stadion te Brussel (het „heiligdom" van het Belgi sche nationale voetbal-elftal, dat van zijn roemruchte wapenfeiten de meeste daèr bevocht) is op zich al een fraaie en goed-geou- tilleerde sportarena. Bovendien zijn de laatste dagen nog talioze timmerlieden, schilders en mon teurs in de weer geweest, om de „finishing touch" aan te brenger^ De baan zelf, alsmede de spring- en werpbakken in 't veld zijn zorgvuldig in de beste staat gebracht. En er is een prima ac- comodatie geschapen, niet alleen voor de deelnemers (sters), maar ook voor de jury-leden, de wed strijd-commissarissen, de officials, de journalisten en de fotografen. Ook voor de toeschouwers en speciaal de leken onder hen, zijn speciale voorzieningen getroffen. Vermeden zal worden, dat drie of vier nummers (lopen, springen, werpen), tegelijk worden afge werkt: van elk nummer krijgt de toeschouwer het volle pond. Buiten de grote arena zijn voor de athleten nog speciale oefen terreinen ln orde gemaakt. Via een apart gebouwde gang kunnen zij vandaar het stadion in- en uit gaan. Door middel van luidspre kers wordt in Vlaams, Frans en Engels de athleten verteld wan neer het hun startbeurt is. Er is een enorm groot scoring- bord opgericht, waarop men van overal met het blote oog de na men en cijfers kan aflezen. Door een geperfectionneerd telefoon systeem worden onmiddellijk na elk nummer de resultaten op het bord bekend gemaakt. Proefon dervindelijk is bewezen, dat 30 se conden na bijv. een (moeilijke 1) 100 meter finish de uitslag op het bord staat. Nieuwe records zullen bovendien met rode lampen extra gemarkeerd worden. Waarlijk, aan de vooravond van de Europese athletiek-kampioen schappen ziet de organisatie ln Brussel's Heysel-stadion er voor treffelijk uit. Hopelijk blijkt zij ook in de practijk zodanig te zijn. Dat mag ook welze heeft vijf millioen francs (375.000 gulden) gekost,,,. meter achter de Brit Wooderson maar voor de Zweed Nyberg, de Fin Heino en de Belg Reiff. De Europese athletiek-kampioenschap pen zijn een creatie van de helaas te vroeg gestorven secretaris van de Internationale Federatie de Hongaar'Stankovits. Zij wer den voor het eerst in 1934 te Turijn ge houden, daarna in 1938 te Parijs, na de oorlog in 1946 te Oslo en thans voor de vierde maal te Brussel. Men kan van deze kampioenschappen 1950 gerust zeggen, dat zij even sterk bezet zijn als de Olympische Spelen 1948 te Londen. Weliswaar ontbreken de Ameri kanen, maar daar staat tegenover, dat Rusland thans voor de eerste keer met een groot gezelschap dames èn heren komt, die allen en uitsluitend kanshebbers zijn (want athleten die niet op zeer hoog in ternationaal peil staan, laten de Russen thuis, vanwege de propaganda, vandaar dat zij niet uitkomen op Olympische Spe len, waar immers de Amerikanen stukken sterker zijn....). Nu er in Brussel uiteraard geen Ameri kanen komen/ zijn de Russen favoriet op de sprintnuminers: de 100 en 200 meter. Maar op de 400 en 800 meter, ook een Amerikaans monopolie, zullen de Russen het nog lang niet winnen van Britten, Fransen en Zweden. De 1500, 5.000 en 10.000 meter zijn altijd al een Europese aangelegenheid geweest: ook hier weinig kans voor de Russen, maar iets meer daar entegen op de twee horden-nummers. Op de springnummers is de verhouding Ame rikaEuropa zowat fifty-fifty en de Rus sen zijn alleen op de hinkstapsprong fa voriet maar daar dan ook met twéé man zeer uitgesproken. En op de werpnummers was AmerikaEuropa ook half-om-half; ook hier zullen de Russen wel enige suc cessen boeken, maar meer dan de helft zullen de Finnen, Hongaren en Italianen waarschijnlijk niet weggeven: Al met al zullen de Russen (die in 1946 nog niet in Oslo waren!) in Brussel wel een aantal prijzen in de wacht slepen, maar van een superioriteit over de andere Europeanen zal géénszins sprake zijn. Heel anders is het bij de dames. De Russinnen waren in 1946 te Oslo al wèl van de party en zij veroverden er toen 7 kampioenstitels en in het landen- klassement verreweg de eerste plaats. Sindsdien zijn nieuwe en nog betere cracks opgekomen en in de breedte volgen uitgebreide keurgroepen de kam pioenen op de hielen. Daarbij is de steun van de staat van grote invloed geweest; 't Kremlin deelt aan zijn „amateurs" "van top-klasse royaal geldpremies uit en helpt hen op alle mogelijke manieren, in ruil waarvoor het dan een ijzeren training verlangt. Slechts wie zijn (haar) volledige prestatie-vermogen op brengt, kan echter op die steun rekenen. De wetenschap staat hier in dienst van de sportf, medische onderzoekingen heb ben bijv. geleid tot een speciale voeding van athleten die na jarenlange ervaring en zoeken is samengesteld. Dank zij dit alles staat de Russische athletiek op hoog plan, en dit komt des te duidelijker tot uiting bij de dames, wier sportbe oefening in vele andere landen slechts een zeer bescheiden positie inneemt In de Sovjet-Unie is de 1500 meter zelfs een heel normaal dames-nummer, maar dit is toch wel te gortig en elders komt heit dan ook (gelukkig) niet voor, der halve ook niet te Brussel. De Russische vrouwen interesseren ons vooral uit hoofde van de concur rentie, welke zij onze grote troef-aas Fanny BlankersKoen kunnen aandoen. Die concurrentie zal waarlijk niet ge ring zijn! Als er straks te Brussel een paar Europese kampioenstitels voor Ne. derland zullen worden veroverd, zal dat alleen door Fanny geschieden. De Rus sinnen zullen haar grootste tegenstreef ster® zijn. Fanny komt op de vijfkamp-nummers uit en dus zal de 100 meter wel weer voor Setsjenova zijn, die ook in 1946 te Oslo in 11,9 sec. kampioene werd (Fanny kwam toen in de demi-finale te vallen en werd uitgeschakeld). Op de 200 meter (waarop Nederland in Oslo niet uitkwam) zal deze Setsjenova haar titel-'46 onherroepelijk verliezen, want Fanny's 24,2 sec. zijn heel wat beter dan Setsjenova's 25,4 sec. Een titel, die wij op onze beurt kwijt raken, is die in het vér-springen, in 1946 door Gerda Koudijs met 5,67 meter gewonnen. Fann« komt op het ogenblik aan 5,51 toe, maar Tschudina haalt 5,95 meter! En deze Tsohudina springt 1,67 meter hoog, terwijl Fanny (die in '40 met 1,57 slechts 4e werd, de Fran?aise Colchen won toen met 1.60) op het ogenblik niet veel hoger dan 1,60 meter komt. Mogelijk zal Fanny dus het hoog- en ver-springen aan deze Russin verliezen. Als onze landgenote maar zóveel punten behaalt, dat zij er voor het winnen van de vijfkamp genoeg aan heeft (zoals be kend bestaat de vijfkamp uit: 80 meter horden, 200 meter vlak, hoogspringen, vér-springen, kogelstoten) Maarde genoemde Alexandra Tschudina (die de bijnaam heeft van „de parel van Mos kou", die bij voorkeur zwaar in de schmink en make-up compleet met rood gelakte nagels en dito gestickte lippen aan de start verschijnt, die na elk num mer een sigaret aansteekt en die, hoewel even hard en taai en sterk als de meeste Russische vrouwen lang geen „Ninotsch- ka" (you remember Greta Garbo) schijnt te zijn, deze Alexandra Tschu dina dus is ook nog, behalve bij de twee springnummers, ook nog no. 1 op de hui dige wereldranglijst bij het speerwer pen met de „mannelijke" worp van 51,56 meter, terwijl zij de discus 46 meter ver werpt. Nu staan deze werpnummers wel niet op de vijfkamp, maar het kogelsto ten wèl en daarop moet Tschudina dan óók wel een hele bolleboos zijn (cijfers zijn ons helaas echter niet bekend), ter wijl Fanny met de kogel amper aan de internationale afstand van rond 11.50 meter komt. Zo gezien wordt een eventuele vijf- kamp-zege van Fanny wel zeer riskant. Buitenlandse insiders noemen dan ook de „Moskou-parel" Tschudina zonder twijfel als de beste vfjfkamp-athlete ter wereld. MaarRusland stuurt voor de vUfkamp te Brussel niet deze Tschudina, doch de kogel- Zoals reeds werd medegedeeld, was het bestuqr van de Nederlandse Cricket Bond met de Zuid-Afrikaanse Cricket Bond in onderhandeling getreden om, gelijk in 1935 het geval is geweest, te komen tot het spelen van een tweedaagse wedstrijd in ons land. Het Zuid-Afrikaanse testteam maakt n.l. in de a.s. zomer (1931) een tour naar Engeland, waar het naast 26 ontmoe tingen met de Engelse Counties vyf test- matches tegen Engeland zal spelen. Het bestuur van de Z. Afrikaanse Cricket Bond heeft medegedeeld bereid te zijn op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Sep tember 1851 irj ons land te spelen tegen hét Nederlandse elftal- Het bestuur van de H. C. B. heeft geantwoord er de voorkeur aan te geven te spelen op Zaterdag 15 en Zondag 10 September 1951. (Van onze cricket-medewerker) Nijmegen, 21 Augustus De eerste dag van de-tweedaagse cric- ketwedstrüd tussen een bondselftal en de Free Foresters, die heden op het fraai ingerichte terrein van Quick een aanvang nam, heeft teleurstellend spel van de zijde der Nederlanders opgeleverd, die in de eerste innings voor het magere totaal van 97 uit waren. Zwak batten op snel Engels bowlen was wel de hoofdoorzaak. J. Al ders maakte met 42 n.o. een uitzondering en dank zij zijn fraai batten werd een complete debacle voorkomen. Voorts had A. v. d. Ende nog een goede 16 en P. Maas 10. De rest faalde PP McCorquodale en Darrel-Smith, die elk 4 voor 15 bowlden. Nadat de Engelsen met de theepauze een totaai van 105 voor 3 bijeengeslagen hadden, onthaalde Ainsworth en Dook Ons tegen het eind van de dag op schitterend batten. Ainsworth scoorde een briljante honderd (tien maal vier); Dook is met 68 n.o. Op een totaal van 264 voor 6 werd heden gestopt. Het fielden en het bowlen van het bondselftal is vrij behoorlijk geweest, het vaagta wu ach tor nruoaar goad. FANNY BLANKERS onze enige troef - maar wat voor een! te Brussel. stoot-kampioene Totschenova. Deze juffrouw moet dus nóg beter zijn; wel, haar kogel-afstand van 14,86 meter (Fanny 11.50 Is er dan ook naar; voor de rest zijn Totschenova's pres taties helaas onbekend, In het kogelstoten loopt Fanny een enorme achterstand op en het is maar de vraag of zij die op de andere num mers zal kunnen inhalen. Op de spring nummers zal daar, zoals gezegd, niet zo heel veel kans op zijn. Fanny zal het dus van de twee loopnummers moe ten hebben. Een zege op de 200 meter is, zoals gezegd, welhaast zeker, maar op de 80 meter horden zal Fanny (11,2 sec.) alles moeten geven om de Russin Gokieli (11,3 sec.vóór te blijven. Zoals bekend is Fanny's voornaamste doel in Brussel, de vijfkamp te winnen en daarin een scherp wereldrecord te stellén (dat zou dan haar afscheid van de wedstrijd-athletiek zijn). Individuele overwinningen op enige van de vijf num mers apart zouden als extra luister zeer welkom, doch, zoals gezegd, alleen op de twee loopnummers, goed mogelijk zijn. Maar of zij de vijfkamp inderdaad zal winnen is de vraag nog. Tot nu toe gold de Franse muzieklerares, Micheline Os- termeyer, als haar grootste concurrente Ostermeyer's prestaties zijn: 80 meter horden 11,8 sec., 200 M vlak 27,1 sec., hoogspringen 1,58 meter, vèr-springen 5,52 M., kogel 13,65 M. (voor Fanny's en de Russische prestaties zie boven). Te gen Ostermeyer had Fanny een goede kans om te winnen. Maar jaals Rus land met zo'n crack komt als die Tot schenova blijkbaar moet zijndan hangt een eventuele zege van Fanny wel aan een héél dun zijden draadje.... Resumerend kunnen wij zeggen: Mis schien twee ere-plaatsen, maar zeer waarschijnlijk geen overwinning voor Wim Slijkhuis bij de heren. En van de negen individuele damesnummers zal Rusland er waarschijnlijk zes! winnen (de werpnummers in ieder geval en waarschijnlijk zelfs alle eerste, tweede en derde plaatsen daarvan, alsmede de springnummers en de Fanny-loze 100 M.), terwijl waarschijnlijk Nederland de drie andere nummers wint: Fanny 80 meter horden, Fanny 200 meter vlak en de 4 X 100 meter (zoals in Oslo met 47,8 tegen 48,7 sec.). Vele grote athleten, zoals de Engelse hordenloopster Maureen Dyson- Gardner en de Franse werpster Miche line Ostermeyer, zullen misschien in een enkel detail, maar zeker niet in 't grote geheel aan bod komen. De grote strijd bij de dames zal gaan tussen Nederland en Rusland (in 't lan- den-klassement der dames wint Rusland waarschijnlijk met „straatlengten") met als hoogtepunt de vijfkamp Fanny Blan kers contra Totschenova. Kees Pellenaers, die gisteren tegen een Amerikaanse auto opbotste tijdens de achtste etappe van de ronde van Duits land, is volgens de doctoren zeer vooruit gegaan. Hij wordt verpleegd in een zie kenhuis te Freiburg, waar geconstateerd is, dat zijn rechter-onderarm op enkele plaatsen is gebroken. Bovendien heeft hij fracturen opgelopen aan zijn schouder blad en sleutelbeen. Bij Named (België) werden internatio nale zwemwedstrijden gehouden in de Maas, waaraan Nederlanders deelnamen. Bij de vrije slag dames tikte Annie Veld huizen het eerste aan met op de tweede plaats mej. Symons uit Maastricht. Bij de heren schoolslag werd Daatselaar eerste met op de negende en tiende plaats Bod- ding uit Maastricht en Bindt uit Amster dam. Bij de vrije slag werd eveneens door een Nederlander als eerste ge- flnished: De Rijk uit Amsterdam. Bij deze categorie bezette Keizer (Hilversum) de vierde plaats, terwijl Van Vliet (Hil versum), Hesslng (Amsterdam), Van Rooy (Eindhoven), Scheffer (Amster dam) en Drielsma (Maastricht) resp. 4e, 5e, 6e, 7e. 8e en 10e werden. Bij de cate gorie veteranen werd de strijd door de Belg Arts gewonnen met op dè tweede plaats onze landgenoot trainer Sténdler. Fanny Blankers zal niet alleen op de nummers van de vijfkamp uitkomen, maar bovendien ook nog op de daar los van staande 100 meter alsook nog op de 4 x 100 meter estafette. Dat is voor Nederland wel het belangrijkste laatste nieuws voor de Europese athletiek-kampioenschappen, welke hedenmiddag door de koninklijke prins Boudewijn van België morgenmiddag te 4 uur in het Heysel-stadion te Brpssel worden geopend. Het is voldoende bekend, dat Fanny Blankers oorspronkelijk alleen in de vijf- kamp zou uitkomen. Toen evenwel de K.N.A.U. aan de Belgische organisatoren de Nederlandse inschrijvingen inzond, bleek dat onze Olympische kampioene ook nog voor de twee bovengenoemde num mers was opgegeven. In dit verband vernemen wij, dat het bestuur van de K.N.A.U. er bij Fanny op heeft aangedrongen, niet alleen op de vijf kamp uit te komen, maar zich vooral ook te concentreren op de nummers, waarop zij in 1948 te Londen Olympisch kampioene werd: 100 en 200 meter vlak, 80 meter horden en 4 x 100 meter estafette. In athletiekkringen te Brussel, waar in middels alle ploegen zijn gearriveerd, is men van mening, dat Fanny Blankers een heel goede kans maakt om ook nu de drie individuele nummers te winnen en ons land ook op de estafette naar de zege te voeren. (N.B. Nu vervalt ook de prognose be treffende de 100 meter in onze voor beschouwing hierboven; nu Fanny mee doet, zal de Russin Setsjenova, als alles normaal verloopt, de titel op dit nummer aan onze landgenote moeten overdragen). VOORZITTER VAN HASSELT WERD GERIDDERD Zeer grote belangstelling op luisterrijke receptie De Zilveren Bal in het Goud! Het mooi ste voetbal-tournooi van ons land; ook het belangrijkste. We hebben er verleden week al van gerept. Geen wonder, dat tijdens de receptie van de jubilerende Z. V. C. in hotel Atlanta te Rotterdam Zaterdagmid dag vele grote figuren uit de Nederlandse sportwereld en speciaal uit voetbalkringen voor het forum kwamen. Stijl- en sfeer vol ingeleid door „ceremoniemeester" A. Tordoir Bzn, die het overigens niet alleen zichzelf (zoals hij zei) maar alle aan wezigen schonk de „behaaglijkheid als van een poes in de zon", hebben zeer ve len het woord gevoerd. Allereerst de voorzitter van het uitvoe rend huldigingscomité, de heer H. G. J. de Monchy. En dan door Rotterdams bur gemeester, mr P. J. Oud, die in een gees tige speech als goede burgervaer naar vo ren bracht, dat het jaarlijkse Zilveren- Bal-tournooi in al zijn luister en zijn nu gouden reputatie het zoveelste blijk is van het onloochenbare verschijnsel, dat op velerlei terrein het energieke Rotterdam iets kan organiseren dat in andere steden niet of nauwelijks mogelijk is; en hij deed een suggestie om nu maar van de Zilveren een Gouden Bal te maken, welk idee hij overigens onmiddellijk weer verwierp, want niet alleen is er de nationale sober heid die zulks verbiedt, maar bovendien heeft Rotterdam al een Gouden Onafhan kelijkheids-Beker voor de wedstrijden tus sen Rotterdam en de Rest van Neder land Na de burgemeester kwam dr J. Miede- ma, directeur van het bureau voor de lichamelijke opvoeding en de sport, als vertegenwoordiger van de regering in ca- su van de minister van Onderwijs de ver diensten van de Z V. C. etaleren, en in het bijzonder van haar eveneens in het goud jubilerende voorzitter, Kees van Hasselt. En onder grote bijval van de ver gadering kon dr Miedema aan de heer v. Hasselt de mededeling doen, dat hij door H. M. de Koningin bij deze benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Ir H. F. Hopster, vice-voorzitter van da K.N.V.B., bood de gelukwensen van da Bond en vóórts een speciaal voor deza gelegenheid in opdracht gegeven K.N.V.B.- vlag met het Z.V.C.-insigne aan, waarbij hij nog gelegenheid vond om als oud- Rotterdammer de lof te zingen van het typisch Rotterdamse sportgebeuren dat het Zilveren-Bal-tournooi is enom naar voren te brengen hoe ook de Z. V. C. haar aandeel kan bijdragen om het amateuris me in de voetbalsport te behouden. Vervolgens bracht de heer H. A. Mee- rum Terwogt de gelukwensen over van de Nederlandse sportpers, kolonel Pahud de Montanges van het- Ned. Olympisch Comité, de heer Smits van het personeel van Sparta, op welks terrein de Z. V. C. haar tournooien steeds heeft gehouden, de heer A. H. W. Weekenstroo van de K.N.V. B. afd. Rotterdam en vertegenwoordigers van HVV, HBS, Sparta, Emma, de Zwa luwen en de mannelijke en vrouwelijke studenten. Ook sprak nog de generaal- majoor M. R. de Brüyne, als commandant van het korps mariniers te Rotterdam en last but certainly not least de heer J. Moorman als (volgens zijn eigen woorden) „vertegenwoordiger van de duizenden on georganiseerde voetballiefhebbers". De heer Van Hasselt sprak een bewogen dank woord. Door een misverstand ter technische afdeling kon dit verslag niet meer in ons blad van gisteren worden gepu bliceerd, maar tegenover de Z. V. C. zouden wij ons onheus gedragen, als wij het niet vandaag alsnog plaatsten. Eerste divisie: Aston VillaSunderland 3tl, BlackpoolBurnley 12, Sheffield Wednesday—«Portsmouth 2—1. Tweede divisie: Blackburn Rovers Brentford 32, ChesterfieldGrimsby Town 22 Coventry CityLeeds Uni ted 10. Na de reeds zo succesvolle eerste dag bracht ook de inzet van de tweede aanstonds al weer twee zeer fraaie Nederlandse successen. De beide op Maandagochtend verzwommen series 100 meter vrije slag dames werden door een landgenote gewonnen en ook hier zijn voor de finale de voor uitzichten bepaald zeer optimistisch. Met de Rotterdamse Irma Schuh macher en de Heerlense Marie-Louise (Wies) Vaessen heeft Nederland op dit nummer de twee sterkste troeven voor de Europese titel in de hand. De eerste serie ging op de eerste 50 m. vrijwel gelijk op. Maar bij het keerpunt, dat Irma Schuhmacher feilloos „kieferde", lag zij een handslag voor op haar concur renten, welke voorsprong zij op de tweede 50 meter rustig vergrootte. Twee Franse meisjes leverden een felle slag om de tweede plaats en zij voerden hun prestatie daarbij zo hoog op, dat beider tijd goed genoeg was om voor twee finale-plaatsen te zorgen. De uitslag: 1. Irma Schuh macher 1 min. 07.2 sec., 2 Josette Delmas (Frankr.) 1.09.6; 3 Josette Arene (Frankr.) 1.09.9; 4. Ilse Lundqvuist (Zweden) 1.10.4; 5 Mette Petersen (Den.) 1.12.8; 6 Branka Loparic (Zuid-Sl.), 7 Annemarie Dokupil (Oost.), 8 Nelly Theiler (Zwits.) Ook Marie-Louise Vaessen had het in de tweede serie aanvankelijk vrij moei lijk, vooral tegen de Zweedse Ingegaerd Fredin, maar zij behield van het begin af een kleine voorsprong en na het keerpunt kon in een zeer soepele slag steeds ver der van haar concurrente weg zwemmen zodat zij uiteindelijk toch nog met ander halve lengte verschil als eerste aantikte. De uitslag: 1 Marie-Louise Vaessen 1 min. 08.2 sec.; 2 Ingegaerd Fredin (Zwed.) 1.10.3; 3 Dragusa Gamacchio (It.) 1.12.8, 4 Gisele Er z(jn nog steeds veel voetbalenthou siasten die er hun hand niet voor in het vuur durven steken, wanneer het er om gaat te beweren, dat de voetbal scheidsrechter een zuivere amateur is. Wie verantwoordelijk gesteld moet wor den voor deze twijfel valt moeilijk te controleren, een feit is evenwel, dat de voetbalscheidsrechter op de eerste plaats lid is van de KNVB en dus uit dien hoof de automatisch de amateurstaat moet bezitten. Wij zouden zelfs durven beweren, dat een scheidsrechter veel meer amateuris tisch denkt en ook handelt dan de spelers hier en daar plegen te doen, want tot op heden werd, voor zover ons bekend, nog nimmer een arbiter voor de vierschaar gesleept wegens de een of andere ver meende of reële inbreuk op de zoveel gewraakte amateurstaat van de KNVB. Er is zelfs in de maar al te bekende brochure „Amateurisme" zelfs met geen woord gerept over de positie van de scheidsrechter, men neemt het blijkbaar als iets vanzelfsprekends aan, dat de scheidsrechter een pur-sang amateur is, die het allerminst in zijn hoofd zal halen geld of goederen aan te nemen of zijn ogen maar zou richten op het koopgrage buitenland. En toch, internationaal ge zien bezit ons land thans in verhouding meer excellerende scheidsrechters dan voetballers en toch blijven die scheids rechters hier, ook al schreeuwt Zuid- Amerika b.v. om een aantal „beroepsflui tisten". Ieder die wel eens een voetbalwedstrijd gezien heeft, is er van overtuigd, dat scheidsrechter spelen dikwijls een „hon- denbaan" is, en toch duurt het nog heel wat jaren van inspanning en intense stu die voor men een behoorlijke trap op de scheidsrechterlijke ladder heeft bereikt. In doorsnee is een arbiter, aan wie een eerste-klas-wedstrijd wordt toevertrouwd reeds al 7 tot 8 jaar „in het vak"; boven dien zullen lang niet alle scheidsrechters het tot dé eerste klas brengen. Zeer velen blijven in de lagere klassen hangen en bezitten te weinig technische of paeda- gogische capaciteiten om de top te berei ken. Onze KNVB draagt het scheidsrechters- corps eén zeer goed hart toe, niet alleen door de vergoeding van 's mans kosten, zijnde 3e ttaa trein naar en van de plaats van bestemming en het toestaan van gel den voor lunch en diners die garant zijn voor een magere maaltijd, maar ook door toekomstige scheidsrechters en hen die blijk geven enig talent te bezitten, dege lijk in de geheimen van het scheidsrech- tersvak in te leiden. Want een vak is het, een vak, waarvoor men niet kan volstaan met alleen spelregelkennis maar waar voor wel degelijk psychische capaciteiten vereist worden. De drang naar belangengroeperingen, een der vele oorlogsuitwassen, was oor zaak dat ook de voetbalscheidsrechters zich gingen groeperen in een Centrale Organisatie voor Voetbalscheidsrechters, de GOVS, wier doel het was de belangen van scheidsrechters in de ruimste zin te bevorderen. Dat hierbij de opleiding en verdere voltooiing daarvan op het eerste plan stonden, was vanzelfsprekend. In het voorjaar van 1947 vatte de COVS het plan op om gedurende enige weken in de zomer een „scheidsrechters-internaat" in te richten, waar kleine groepen scheids rechters gedurende één week bijeen zou den komen om zich zowel theoretisch als practiscih voor hun moeilijke taak te be kwamen. Maar goede voornemens alleen zijn niet voldoende, voor het Inrichten van een internaat is ook geld nodig en dat had de COVS juist niet. Onmiddellijk was de KNVB bereid om de idee van de seheidsrechtersorganisatie over te nemen en met het belang van een grote groep goed geschoolde scheidsrechters voor ogen stelde de voetbalbond zich voor de financiële zfjde van bet plan garant. Zo konden in 1947 precies 25 arbiters uit alle delen van ons land op kosten van de KNVB een weekje naar een internaat komen waar zjj lessen ontvingen in theo rie, paedagogiek en practisch leiden. Een jaar daarop waren ér al 3 cursussen van ieder 25 scheidsrechters die naar het scheidsrechtersinternaat te Lunteren gingen. De vruchten van zulk een theore tisch- en practlsche scholing waren dui delijk zichtbaar. Het vorig jaar kreeg men voor dtt doel de beschikking over de Rijkssportschool in Bloemendaal en twee weken achtereen kwam een groep van 32 jonge en met zorg geselecteerde scheidsrechters naar dit scheidsrechters- internaat. Maandag 14 Augustus 1.1. werd voor het 4e achtereenvolgende jaar het inter naat geopend met 38 cursisten. Opnieuw verleende de sportschool gastvrijheid en wederom wordt dus een groep veelbelo vende wedstrijdleiders in een week tijds beter wegwijs gemaakt Ut het vaak zo moeilijke doolhof van de toepassing der spelregels. Zo 'n dag in dat Internaat is lang niet mis. Na een reveille om 7 uur wordt di rect begonnen met ochtendgymnastiek en tussen 9 en 12 uur zitten de scheidsrech ters in eenvoudige schoolbanken voor het volgen van theoretische lessen. Zo do ceert het KNVB bestuurslid, de heer W. Burgwal, de geestelijke vader van de competitie-indeling, de wedstrijdregle- men ten; Frits van Veen, lid van de scheldsrechterscommissie, bespreekt de spelregels breedvoerig terwijl hij tevens de paedagogiek behandelt. In de middag uren komen de practische lessen aan de beurt die bestaan uit het leiden van voet balwedstrijden. Enkele verenigingen heb ben zich bereid verklaard als „studie materiaal" te dienen en er worden elke middag in Bloemendaal enkele wedstrij den gespeeld waaronder de cursisten om beurten enige minuten fluiten onder de kennersogen van twee topfiguren uit onze Nederlandse scheidsrechterswereld, de heren v. d. Meer en Twisterling. Tij dens de wedstrijd onderbreken deze hoog leraren in de scheidsrechterlijke facul teit het spel en geven aanwijzingen om trent de wijze waarop beslissingen geno men worden, over de plaats die de scheidsrechters bp de onderscheiden spel- posities moeten Innemen, terwijl bij dubi- euse spelsituaties wordt besproken wat in het gegeven geval de beste oplossing zou zijn. Want gemakkelijk Is het werkelijk met oni een wedstrijd goed te fluiten. Een ander speurder let op de kleding van de scheidsrechter, zijn uiterlijk, zijn manier om met spelers om te gaan, kort- omoP alles, wat het lelden van een wed- strild mede kan beïnvloeden, en dat zulks heel veel is wordt dezer dagen daar in het scheidsrechtersinternaat in Bloemen daal wel heel duidelijk bewezen. Men kan het slechts toejuichen dat jaarlijks een aantal jonge en veelbe lovende scheidsrechters In de gelegen heid gesteld worden omeen week op dit Internaat door te brengen. Laten ook zij, die zich zo gemakkelijk laten verleiden tot critiek op scheidsrechters nog eens goed overwegen, dat ook deze man voor zijn plezier de gehele Zondag in touw is en dat de scheidsrechter zich alle moei te geeft om zijn taak zo goed mogelijk te verrichten waarvoor hij zelf een week van zijn vacantie wenst op te offeren. LBO PAGANO Vallery (Frankrijk), die ook nu weer zeer teleur stelde en wederom niet in de finale werd geplaatst, 1.12.0; 5 Romana Calliga- rls (It.); 6 Bojka Grkinic (Zuid-Sl.), 7 Ilse Nagl (Oost.) In de finale 100 meter vrije slag plaat sten zich: Irma Schuhmacher, Marie- Louise Vaessen, Josette Delmas, Josette Arene, Ingegaerd Fredin, Ilse Lundqvuist en Dragusa Gamacchio. JANY KAMPIOEN 100 METER Maandagmiddag behaalde de Franse fa voriet Alex Jany volgens de verwachting het Europees kampioenschap op de 100 m. vrije slag heren. Evenals in zijn serie kwam Jany pas na het keerpunt naar vo ren, toen ging hij ook onmiddellijk de Zweed Larsson en onze landgenoot Tjeb- bes voorbij. Tjebbes poogde nog om bij Larsson te blijven doch de Zweed was sneller. Na enkele pogingen van zijn achter liggende concurrenten te hebben afgeslagen, ging Tjebbes als derde door de finish. Hartelijk toegejuicht door het publiek in het weer goed bezette stadion en vooral natuurlijk door de Nederlandse kolonie, stapte Tjebbes even later in zijn oranje-zwarte trainingspak op het ere- platform, naast de winnaar Jany en nr. 2 Larsson: de eerste „Siegerehrung". De uit slag; 1, en Europees kampioen Alex Jany (Frankrijk) 57.7 sec., 2. Larsson (Zweden) 59.4, 3. Tjebbes 1.00.3, 4. Stipetic( Zutd- Slavië 1.004, 5. Ditzinger (Duitsl.) 1.01.2, 6. Pedersoli (Italië) 1.01.2, 7. Skatana (Z.- Slavië). 's Middags ook speelde het Nederlandse waterpolo-zevental een wedstrijd tegen Zwitserland. De Helveten waren geen par tij voor onze ploeg, die in alle onderdelen zo superieur was, dat het publiek zelfs de monstratief applaudisseerde, wanneer de Zwitsers eens een enkele keer de Neder landers de loef afstaken. De Nederlandse ploeg speelde vrij goed, maar had uiteraard ook momenten van nonchalance. Deze wedstrijd was geen maatstaf. De Neder landse doelpunten werden gescoord door: Vab Feggelen (10), Smol (3), Braasem (2), Korevaar en Bijlsma. Voorts werden op Maandagochtend nog twee waterpolo-wedstrijden gespeeld waarin Italië en Zuid-Slavlë, welk? twee landen waarschijnlijk met Nederland tot de favorieten behoren, beide een duidelij ke overwinning behaalden. Italië, traag maar geroutineerd, won van het snelle maar slecht sluitende Frankrijk met 11—6, in een lastige doch door onze landgenoot De Kok uitstekend geleide wedstrijd. Zuid Slavië deed het tegen Oostenrijk duidelijk zichtbaar heel kalmpjes aan en wist noch tans onbedreigd met 8—3 te winnen. Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St. Bemardus, Sassenheim. No. 6652. F. FLECK. Ie prijs Revista Romana de San. Mat la twee zetten. No. 6653. A. MARI. Ie prijs Dos Jaji Lebn 1948. Mat in twee zetten. No. 6654. L. ZAGORUTKO. Ie prijs Magyar Sakvilag 1948. Mat in drie zetten. Wit: Ka6, Dh6. Ta3—h3, Rc6—el. Pc3—f3; a4, c2, c5, f5, g2. Zwart: Ke3, Tf6, Rgl. Pf4—g6; a7, d6, eS CORRECTIE. In de zelfmat vijfzet, uit de vorige ru briek, is een abuis gemaakt. De w. K. moest niet op hl, doch op h8 staan. Uit de oplossing kon dit reeds worden afge leid. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6646. C. Mansfield. 1 ar DDc7tt 8 2' No. 6647. F. Metzenauer. 1 Tfi dr 7 Da2: enz. 1Tee2, Tef3 Ra2 ad lib Pg7 2. JCsSl. Kb71, Dal, RgLenz l llb' Pe2, Pf3, 2. Da2tt, Df7:tt. Met 1. Rdë:"'is niets te bereiken, wegens 1Pdfi- terwijl na L Ka6Pc7t 2. Dc7: Tffi ge- schiedt. De nos. 6646, 6647 werden „„«m Utrecht (2D^f"w^ H J' H Scheert No 6046 dom' ft Schiebroek (20), W H Haring'J-A. Ahlers, Bedum (14); Rotterdam Schipluiden; C. Spaans, Na al deze fraaie suecesen volgde later op de dag toch eigenlijk wel een teleurstelling. Na haar prestatie in de serie had men van Lies Bonnier min of meer een finale-zege op de 200 meter schoolslag verwacht. Maar het pakte anders uit: de Vlaamse Raymonde Ver gauwen, die in haar eentje de hele Bel gische ploeg uitmaakt op deze kam- pioenschappten wist de titel te verove ren. Er was slechts 1 vlinderzwemster in dc baan, de Frangaise Odette Lusien, de anderen zwommen orthodox. L"sie^., narn dadelijk een voorsprong en lag bj.j het eerste keerpunt voor als ook nog bij het twetde keerpunt op 100 meter, met de Nederlandse meisjes Lies Bonnier en Janny de Groot in tweede en derde positie. Toen werd het duide lijk, dat Lusien haar vlinderslag-tempo niet kon volhouden, de „orthodoxen" passeerden haar, Raymonde Vergauwen voorop en Lies Bonnier kon haar niet houden en ook Janny de Groot moest lossen. Met elke slag liep Vergauwen meer uit. de nervositeit, die Bonnier on het startblok al te hevig parten had ge speeld, begon zich nu te wreken en zii raakte los. Onbedreigd op de laatste 10 meters ging Vergauwen op de finish af, Lies Bonnie/ volgde als tweede, Janny de Groot, die onrustig met het hoofd lag te draaien, op het laatste stuk en steeds meer afzakte, wist zich toch no,g te hand haven en tikte als derde aan. Onze meisjes waren de eersten, die de ontroerde Belgische zwemster de hand drukten en even later stonden zij naast haar op het ereplatform: toch nog twee Voor o p1 ibij de erePri.iswinnaressen. hier ir, w Bel?lsche vertegenwoordiging succes" Denf,nt 1,ntuss1en wel cen ze*r mooi E5' uRslag: 1. en Europees kam- a n?®ymonde Vergahwen (België) 3 min. 00.1 sec.. 2 Lies Bonnier 3.01,8 3 £root 3 02-2' 4- odette Lusien ■i o 5- Kirsten Jensen (Den.) iKorPes (Zuid-SL) 3.08,2, 7. Christ! Kof Ier (Oost.),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4