Vierde faculteit in Nijmegen Juisteplaats van circus van Nero ontdekt DE OORLOG GING OVER POHANG Mgr. C. Bronsveld W.P. te Hoom tot bisschop gewijd De dijl s. is dicht WERELD-TINSTATISTIEKEN Millioenenplan in voorbereiding £een brokkelig pavilj oensysteem maar een gecoördineerd complex Tliurings minister vlucht Het ongeval bij Gerardmer Vroegere archeologen hebben zich vergist DE BEGRAFENIS VAN LAHAUT Een vormeloze ivarlioop bleef over Loodprijs weer hoger yy Nederlandse speelfilmdie waardering en bewondering wekt WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 PAGINA S NIET HET KONIJN, MAAR DE HYACINTH niet Stockholm, maar Amsterdam GELEIDELIJKE OPBOUW GAVE EENHEID Structuurplan Geleidelijke opbouw Gevaar? EERSTE PRIESTERWIJDING IN SURABAJA Priesteropleiding in Indonesië vordert snel AUSTRALIË EN DE KWESTIE- IRIAN FRONT VAN KOREA, 21 Augustus 1950. Het heroverde Pohang is nog slechts een uitgestrekte rokende ruïne. Enkele door het vuur gespaarde buitenwijken, echter met verlaten en gebombardeerde huizen, staan rond een vormeloze warhoop van ijzer en zwart geblakerde stenen. Overal hangt een Walgingwekkende lijklucht. Dat is alles, wat na acht dagen oorlogsgeweld overgebleven is van de kleine havenplaats, waar een maand geleden onder mars muziek de eerste Amerikaanse versterkingen op weg naar het front Somber havenbeeld farom terugkeren? Inr^£L0Pger°LPen -terug te keren- Hier Op dezelfde plaats waar hij zijn eerste H. Mis opdroeg Koper zal spoedig volgen KNAAP REDT TWEE KINDEREN Van verdrinkingsdood Moedige onderneming ARBEIDER ZAG „MOTOR- DROOM" IN ROOK OPGAAN Tilburgse fabriek gedeeltelijk uitgebrand FOCKEMA ANDREAE VOOR LOPIG NIET NAAR INDONESIË BEVREDIGENDE PRODUCTIE „NOÖRD-BRABAND" WEST-DUITSE INVOER GESTEGEN Groter tekort handelsbalans in Juli HET CREDIET VOOR INDONESIË INTERNATIONAAL OCTROOI INSTITUUT EERSTE KAMER Productie van Indonesië in Juli gestegen In October 1951 start de medische faculteit van de Nijmeegse Alma Mater. Dit korte bericht, dat wij in een deel van ons blad van gisteren konden melden, doet niet vermoeden wat een langdurige en gecompliceerde voor- hefreidingen noodzakelijk zijn geweest om het jrootste project sinds de oprichting der Nijmeegse Universiteit voor verwezenlijking vatbaar te maken. Slechts insiders kunnen dit weten. Het was daarom interessant uit de mond van een drietal uitermate deskundige insiders: mgr. Post, dr. v. d. Werf en dr. Tummers een nadere uiteenzetting over dit millioenenplan te horen op een persconferentie die gisterochtend in „Heyendael" werd gehouden. den uitgebreid. Dit kalenderjaar nog wor den de eerste benoemingen verwacht. De nieuwe medische faculteit zal met haar eigen cachet van vorming van sociaal ingestelde specialisten een belang rijke schakel vormen in de emancipatie van het katholieke volksdeel, een belang rijke schakel ook in de voltooiing van de katholieke universiteit. Het pionierswerk der organisatoren verdient dan ook de volle belangstelling en straks de milde steun van katholiek Nederland Op het terrein van dit fraaie landgoed, dat enige tijd geleden door de St. Rad- boudstichting is aangekocht, zal eerlang het grote complex verrijzen dat voor de medisch wetenschappelijke vorming in ons land een revolutie betekent. Een revo lutie, omdat hier voor het eerst dte ge legenheid kan worden benut om het ge heel van klinieken, instituten, zieken huizen en onderkomens tot een gave een heid te coördineren, hetgeen voor de samenwerking van de wetenschappelijke ■taf van onschatbare baarde is en boven dien economisch belangrijke voordelen biedt. De voorbereidende commissie, bestaande De verzorging der patiënten wordt toe vertrouwd aan de zusters van Onder de Bogen te Maastricht, dezelfde orde die ook het Nijmeegse St. Canisius-ziekenhuis leidt. Dit geeft een basis voor een pret tige samenwerking van het nieuwe academische ziekenhuis met het reeds be staande Canisius-ziekenhuis, een samen werking die ook tot in details in het plan is opgenomen. O.a. zal het academisch- ziekenhuis dat uiteraard een groter areaal bestrijkt dan een streekziekenhuis zich niet sneller uitbreiden dan met zijn speciale behoefte en met die van het St. Canisius-ziekenhuis overeenkomt. Wellicht het belangrijkste facet van oe komende vierde faculteit is van geestelijke aard. In het milieu van de katholieke universiteit wordt de taak van de medicus ingesteld op de katholieke levensbeschou wing en zo krijgt de Nijmeegse uit de architect ir. J. v. d. Laan, defaculteit een gXel eigen stempel. Reeds a- m-4- }n ee]_ste ,aren zai naast d(, edlsche econoom dr. Tummers en de hoogleraren Heere. Seghers en Oldendorff en dr. van der Werf, procurator ter opbouw en voorbereiding van de vierde faculteit, hebben de ervaringen van elders, waar men de moeilijkheden ondervond van een verbrokkeld paviljoensysteem ter harte genomen en doelbewust ernaar gestreefd iets te creëeren dat up to date is en dit lange tijd kan blijven. De architect tr. J. v. d. Laan ontwierp, jn samenwerking met de commissie, die geadviseerd werd door tal van deskun digen, een structuurplan, dat echter nog slechts een zeer voorlopig karakter draagt en dus niet meer dan „een" plan is dat nog talloze wijzigingen kan ondergaan. Dit structuurplan projecteert op het terrein van Heyendael links en rechts van een brede boulevard een groot complex. Links zijn de praeklinische instituten gedacht, verbonden aan een verblijf voor de lekenzusters, rechts de klinische instituten met een vie. kleinere ziekenhuizen (voor sPecia, ziektegevallen), het verblijf voor religieuze ziekenverpleegsters en academisch ziekenhuis. Vo<^aaL vijia boulevard zou dan de t Heyendael als hoofdgebouw prijken mei daarachter een bibliotheek. van^zu^een ^norm^compfeU verzien danks de subsidie van het Ruk (ongeveer R0 pet der kostenf zware offers van het katholieke volksdeel zal eisen. Het zal dan ook nog geruime tijd duren eer het ge hele plan verwerkelijkt is. Dr. v. d. Werf noemde een periode van 10 a 15 jaar. Inmiddels beginnen dan in October 1951 de colleges, voorlopig grotendeels zonder laboratoria, in Heyendael en in ruimten die men op het terrein zal bouwen en die eerst later hun defini tieve bestemming krijgen. Tegelijkertijd wordt echter reeds in de eerste jaren een begin gemaakt met de bouw van definitieve instituten en klinieken Zo staat het plan in het teken van geleide lijke opbouw met helder inzicht in de heDez°ePgeetieidelijke opbouw wordt be gunstigd door de wijzigingen die door de herziening van de Hog^.dt Lame li fk «rPt ontstaan Hierin wordt namelijk voor de medische studenten een^peciale propaedeuse voorgesteld, „hemici propaedeuse der physici en chemie 1. Zodoende behoeft Nijmegen voorhaal physische en chemische slechts die outillage, v, medische vorming noodzakelijk is- Bij al dezo bouw- en '"^^"fdoer"" of zou zich de vraag kunnen v jdee niet het gevaar bestaat dat de S n een van het ziekenhuis, dat in rs,\ng object van de charitas is waar^verzorgmg en persoonlijk contact verdrongen wordt dooi wetenschappeliJ ke app Ar van der Werf behoeft men ^i di" gevaar niet bevreesd te zijn. De V vanllatoren beschouwen de oude grond- ?I of» een der voornaamste realiseerbare pfpmenten De verzorging der patiënten in een rustige sfeer is m het toekomstig ziekenhuis-complex verzekerd, doordat de gebouwen voor onderzoek en n streng gescheiden worden gehouden va de verpleeghuizen. hoogtij vieren de technisch- De minister van voedselvoorziening en bevoorrading van Thüringen, dr Hemricn Gillessen, is als politiek vluchteling naar West-Berlijn uitgeweken. Uit hetzelfde land vluchtte in Augustus van het vorige jaar Georg Grosse, eveneens minister van voedselvoorzening en bevoorrading. Gillessen is christen-democraat. De vei ligheidspolitie in de Sovjetzone zocht Gil lessen na diens verdwijning. Vele christen-democratische uitgeweke nen verklaren te zijn gevlucht, omdat zij niet onder de nieuwe regering wensten te werken, welke men na het houden van verkiezingen in het najaar verwacht. De christen-democraten sloten zich in 1946 met de communisten aan een in het de- mocratisoh blok. Zondag 6 Augustus 1.1. had voor de eer ste maal een priesterwijding plaats in Surabaja. Zij werd toegediend in de H. Hart-kerk door mgr. M. Verhoeks C.M., Apostolisch Vicaris van Surabaja, aan de weleerw. heer V. Windrich, die als secu lier geestelijke werkzaam zal blijven in dit vicariaat. Hij werd benoemd voor de missie van Madiun. Op Dinsdag 8 Augustus 1.1. begon het Klein-Seminarie Si. Vin'centius te Sura baja zijn tweede studiejaar met 16 se minaristen. Het seminarie werd vorig jaar Juni begonnen met 8 lee/ngen. Twee afgestudeerden van de H.B.S van het Canisius-College te Djakarta, een Nederlander en een Chinees, zijn begon nen met een cursus Latijn, om zich voor ie bereiden op de 'studie voor 't pnes- terscbap. Djakarta heeft nog geen eigen seminarie. Dit zou mogelijk het begin kunnen zijn. vakken inleiding tot de wijsbegeerte wer den gedoceerd; in het tweede jaar gev go door algemene ethica en philosofie der levende natuur. In het der.de jaar komt hier nog bij het onderwijs in psychologie, de medische anthropologic en de sociologie. Zo gaat Nijmegen dan in zee met een voortreffelijk gefundeerd plan. Geleidelijk zullen de gebouwen verrijzen de capaci teit der ziekenhuizen g™e.len en het docentencorps - riat ,!cn vijftiental hoogleraren zal tellen - wor- (Fr.), Het ongeluk bij Gerardmer waarbij een Nederlandse auto tegen een vrachtauto reed, heeft aan de heer M. Zaalberg, gymnastiekleraar uit Biltho- ven het leven gekost. Hij is in het zie kenhuis overleden De Nederlandse auto was eën bus, waann een aantal touristen zaten. Zes Nederlanders zijn naar het ziekenhuis in Gerardmer overgebracht. Behalve de heer Zaalberg waren dat mevr. Zaalberg, ^an Wenzen uit Leiden, mej. ,bt T piHWt Leiden' me-i- Van der Sl uit Leiden en de heer M. Vletter. buys Bij de opgravingen onder de St. Pieter zijn de archeo logen van de commissie, die Paus Pius XII met deze arbeid heeft belast, tot de ontdekking gekomen, dat op Het beginsel van de bevruchtingsmoge lijkheid met geslachtskérnen, die kunst matig tot verdubbeling waren gebracht, d.w.z. waarvan het aantal chromosomen door opzettelijk ingrijpen was verdubbeld is niet zo pas te Stockholm ontdekt, .doch in de jaren 1918—1921 te Amster dam door het echtpaar De Mol, en wel aan de hyacinth. De rode hyacinth Gertruda is dan ook deze plaats niet, zoals altijd het eerste levende wezen, dat grote na- werd aangenomen, het cir- komelingen heeft voortgebracht na sue- j cus va? Gajus, of zoals beter cesvoile bevruchting met tot verdubbe ling gedwongen geslachtskernen van de gele hyacinth Yellow Hamer. Dr. de Mol, die ons een en ander mededeelt werkte niet met colchicine, de stof die de laatste jaren voor chromosomen-ver- dubbeling wordt aangewend, maar met hoge en (later) lage •temperaturen. Het doet uiteraard aan het principe niet af. •De Australische ambassade heeft gis teravond te Djakarta verklaard, dat er geen enkele officiële grond bestaat voor het berichte, dat Australië de kwestie- Irian voorlegt aan de Verenigde Naties. Het bericht is ontstaan door een verkla ring van rev. John Garrett, die kort geleden in Indonesië vertoefde en wiens „sympathie voor het nieuwe Indonesië bekend is maar wiens verklaring „na tuurlijk in het geheel niet officieel" be schouwd kan worden", aldus de Austra lische ambassade. bekend, van Nero is geweest. Archeologen uit de 17e en 18e eeuw meenden, dat de dikke muur pnder de crypte van de St. Pieter eën onder deel van dit circus was. Zij werden in deze opvatting gesterkt door betrouwbare, geschiedkundige documen ten, volgen" welke het circus van Nero op de Vati caanse heuvel heeft gelegen. Bij de opgravingen van de laatste acht jaren heeft men de bedoelde muur ge heel blootgelegd. Hieruit is gebleken, dat deze muur niet van het circus van Nero was, doch deel uitmaakte van de kerk, die Keizer Constantijn in de vierde eeuw na Christus heeft gebouwd boven het graf van Sint Petrus, op de plaats waar nu de basiliek van Sint Pieter staat. De Archeo logen hebben thans door middel van boorputten een voorlopig onderzoek inge steld naar archeologische objecten, die zich o»der het St. Pietersplein moesten be vinden. Deze boringen heb ben hun de zekerheid verschaft, dat het circus van Nero zich op de Vaticaanse heuvel bevond, doch niet op die hoogte, waarop het tot nu toe verondersteld werd. Uit overblijfselen van dit circus, die nu zijn gevon den. weet men met stellig heid de plaats ervan aan te duiden, n.l. onder de linker helft van het St. Pietersplein De oppervlakte van het circus strekte zich uit van de buitenste grenslijn van het portaal van de St. Pieter tot aan het Pius XII plein, dus tot aan het nieuwe gebouw, dat links aan de ingang van de Via della Conciliazione staat en nu de vier tentoonstellingen van het Heilig Jaar huisvest. Na het einde van het Heilig Jaar, in 1951, is men voornemens onder het St. Pietersplein onderzoekingen te verrichten, daar de archeologen ervan overtuigd zijn, dat deze monumenten bevat uit de eers'te .tijden van de 'Katholieke Kerk. Men mag aannemen, da; de vondsten die nog zullen worden gedaan, van zeer grote archeologische en theo logische waarde zullen zijn. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent)-. De eind vorige week te Seraing ver moorde Belgische communistenleider La- haut werd gisteren aldaar onder grote belangstelling begraven. In de gemeente lijke schouwburg, waar het stoffelijk overschot was opgebaard werden rede voeringen uitgesproken door de socialis tische burgemeester van Seraing en door communistische gedelegeerden uit Frank rijk, Engeland, België, het Saargebied, Duitsland en Nederland (Gortzak). Er waren veel bloemen en kransen. Onder degenen, die de lijkstoet volgden, bevon den zich naast communistische ook vele socialistische parlementsleden. Kamerlid Van Cauwelaert had zich door een so cialistische vice-voorzitter doen vertegen woordigen. -De minister-president had de deelneming van de regering aan de wedu we gezonden. Er was ook rouwbeklag uit Moskou. Het orgaan van de communistische par tij had medegedeeld, dat de twee moor denaars van Lahaut gearresteerd waren. Dit werd later tegengesproken. Men is nog niet verder dan tot vermoedens, die nog moetén gecontroleerd worden. Alle garages in België hebben opdracht gekre gen de nummers der auto's op te geven, die Vrijdagavond na 9 uur, dag van de moord, daar zijn binnengekomen. Intussen wordt uit Tongeren vernomen, dat aldaar door een onbekende zes revol verschoten werden gelost in de richting van de secretaris der communistische par tij dezer stad, die echter slechts licht in de arm werd gewond. Naar onze Brusselse correspondent ons meldt, heeft de koninklijke prins gisteren de eerste officiële gebaren van zijn nieuwe functie verricht. Hij is n.l. bloe men gaan neerleggen op het graf van de onbekende soldaat. Daarna heeft hij zien "aar de nationale schietbaan begeven, waar tijdens de oorlog talrijke Belgen S°or de Duitsers zijn gefusilleerd om ook u bloemen neer te leggen als blijk van triott aan de na§edacb'tenis van deze pa- (door oorlogscorrespondent Pierre Doublet) aan land gingen. De 11de Augustus des avonds zag ik van het vliegveld van Pohang af de stad branden. Een geweldige vuurpoel, een hel, telkens weer oplaaiende, met vlammen, welke ten hemel stegen, door de ontplof fing van weer een benzine-depöt of weerl Maar de Zwi-Korn= u uu u- een munitieopslagplaats, welke door dealle doden begraven n hebben buna laatste verdedigers van de stad op het ogenblik, dat de Noord-Koreanen aan kwamen, werden opgeblazen. Vandaag nog stijgen kleine wolkjes grijze rook op uit de puinhopen langs de blauwe baai. Enkele huizen uit zware steensoorten hebben de vlammen weer staan; alleen de katholieke kerk, op wel ker altaar een missaal nog open op de pupiter ligt, schijnt aan de plundering ontsnapt te zijn. Granaten hebben de kazerne van de brandweermannen uitgehold, de enige brandspuit, geheel vernield, verspert de straat. Door het verlaten station zweeft een ondefinieerbare zoetige lucht. De commu nisten hebben de duizenden blikjes met conserven, welke door de Amerikanen waren achtergelaten, met de bajonetten geopend. Daar zij de opschriften niet kon den lezen, hebben zij meestal de inhoud: tomatensap, over de grond gegooid. Te gen de ruïnes zit de mosterd, terwijl de stenen potjes gebroken op de grond lig gen. Hier en daar staan nog een paar ba rakken; alle ruiten zijn door de ontplof fingen weggeslagen; voor het overige heb ben de plunderaars alles wat zij niet kon den meenemen, kapot geslagen. Van de haven is niets overgebleven dan wat vervormde installaties. Op de kade liggen hier en daar nog bakstenen vaten, die aan het vuur weerstand hebben ge boden en duizenden benzinebussen. Tussen de sombere puinhopen vlucht 'n schuwe magere hond met een mlend stuk L d "hjh nadering weg. nn rihl d'e t0Ch Wel W3t ge" m?n°kteZ1yke^n S—lijk ver- de Z een officier," wasVondr^ht' TT7 De commandant heeft de bevolking te daar tussen de puinhopen, waaruit nog een scherpe brandlucht openligt, dwalen een paar vrouwen, grijsaards en kinderen op zoek naar de overblijfselen van hun woning of naar hUn 'ouders. Enkele schrikachtige mensjes kruipen weg, als ze ons zien. Waarom, waarom zou men terugkeren? Terwijl de Amerikaanse negersoldaten, voor het geval van een offensieve actie van de guerilla's, alles wat nog langs de (Van onze speciale verslaggever) Een blijde jubel ging er gisteren over het West Friese land, toen in de paro chiekerk van de H. Cyriacus en Fran- ciscus te Hoorn de Witte Pater C. Brons veld, titulair-bisschop van Carallia en Apostolisch-Vicaris van Tabora tot de hoge waardigheid van het bisschops ambt werd verheven. Z.H. Exc. mgr. Bronsveld knielde voor hetzelfde altaar, waar hij als jeugdig Le viet twintig jaar geleden voor het eerst opging tot God, die zijn jeugd verblijdde, een jeugd, die voor een groot deel in Hoorn werd doorgebracht. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers die nu consecrator was met als mede-consecra- toren de bisschop-coadjutor van Breda, mgr. J. Baeten en mgr. van Oorschot, Apostolisch-Vicaris van Mebya, vervulde destijds het herdersambt in Hoorn. De kerk was gisteren fraai met bloemen versierd, witte anjers op het altaar en van de galerijen hingen tapijten, terwijl ach ter in het Godshuis het wapen van de nieuwe bisschop was aangebracht met het devies „Christus spes mea". Vele gelovigen en priesters, de laatsten in stemmig zwart, dat afgewisseld werd door het wit van de kleding der Witte Paters, die op deze hoogtijdag van hun congregatie in groten getale naar Hoorn waren gekomen, volgden de indrukwek kende ceremoniën in de absis van de fraaie koepelkerk. Als presbyterassistens fungeerde Deken P. v. d. Meer van Hoorn, troondiakens waren pater H. Hartman, Provinciaal van de Witte Paters in Nederland en prof. dr. 1 v. d. Berg uit Utrecht, terwijl father Marco Myhaya, een inlands priester van Tabora en pastoor J. Aalders uit Giesbeek als diakens assistentie verleenden. De la gere functies werden vervuld door pries terzonen en theologanten van Hoorn. Voor in de kerk hadden vele familie leden van mgr. Bronsveld plaatsgenomen, onder wie een zuster, ook door God tot Zijn dienst uitverkoren, de eerwaarde zus ter Laeta uit Bergen. Bij hen hadden zich vele vrienden en bekenden gevoegd uit tal van plaatsen in ons land, van wie wij noemen oud-minister dr. L. N. Deckers, de burgemeester van Rijswijk, de heer Th. Eisen. mgr. H. van Hussen, directeur van het Nationaal Bureau van de Pause lijke missie-actie in Den Haag, verschei om de gelovigen zijn zegen te geven Een treffend ogenblik was het toen mgr. Bronsveld even stil stond bij de eerste banken en zijn smalle hand ophief boven het hoofd van zr. Laeta. Toen de bisschoppen hun pontificale gewaden aflegden en het dankgebed ver richtten klonk als een schone dankhymne aan God. gedragen op een fijne melodie, een Alleluia op tekst van Joh. Diepen- brock en muziek van J. v. d. Wiel pr. Tijdens de receptie in de namiddag heb ben vele vrienden en bekenden de nieuwe bisschop hun gelukwensen aangeboden. De New Yorkse loco-notering voor lood steeg Maandag van 13 tot 14 cent p. pound. In overeenstemming daarmee heeft het Engelse Ministry of Supply eveneens de loodprijs verhoogd en wel met 8 per ton tot 112. De vorige prijsverhoging vond plaats op 15 Augustus en was van dezelfde omvang. Van de drie basismetalen lood koper en zink is lood sedert het uitbreken van de strijd op Korea het meest aan prijsVeran- dering onderhevig geweest, ofschoon het eigenlijk van de drie het minst van stra tegisch belang is. Vóór Korea beliep de Hans Hermans uit Breda, op een pier staande aan het strand te Kijkduin,, be merkte dat twee kinderen, resp. van ca. 5 en 6 jaar, die in een mui terecht ge komen waren, vergeefse pogingen deden boven water te blijven. Van het kleinste kind kwamen alleen de handjes nog bo ven water. Een ouder zusje van circa 7 jaar stond er radeloos bij te kijken-. Hoewel bevreesd, dat de kinderen zich aan hem zouden vastklampen, sprong de 14-jarige knaap resoluut vanaf de pier in de golven en redden een voor een de beide kinderen. Wij willen de ouders er nogmaals op wijzen, dat het onverantwoordelijk is, zulke jonge kinderen zopder toezicht in de zee te laten baden, daar er dikwijls na een groot stuk ondiep plotseling een kuil komt, waarin de kleinen het even wicht verliezen. Dank zij het kordate optreden van deze moedige knaap, bleven deze kinde ren tenminste voor verdrinking gespaard. prijs 92. Kort daarop daalde zij tot weg naar hé vliegveld "LÏ dene pastoors uit de omtrek, oversten der weg naar bet vnegxeia staat neerhalen win» p=t,=>-r om een volkomen vrij uitzicht te verkrij gen, poogt een oude gerimpelde boerin de soldaten kijken onverschillig toe nog enkele lompen te redden uit haar hut, waarvan het dak reeds knettert. In de hoofdstraat, versperd door omge hakte palen, verwarde telegraafdraden en vernielde vrachtwagens, rukken Zuid- koreaanse infanteristen naar het Noor den op om de vluchtende communisten te achtervolgen. Ze zingen niet, ze staren ernstig voor zich uit. Men hoort alleen het zachte ge klepper van hun sandalen. Op de uitkijkpost van het door kogels doorboorde politiebureau, daj de puinho pen van het bevrijde Pohang beheerst, hijst iemand een kleine vuile, gerafelde Koreaanse vlag, die in de zeewind wap pert, in de doodse stilte van een dode stad. huizen van de Witte Paters in Nederland, pater D. Hagenaars van de Congregatie van de H. Geest, Missie-overste in" Afrika en pastoor G. de Geus uit Bussum, de geboorteplaats van mgr. Bronsveld. De Gregoriaanse gezangen werden uitgevoerd door het parochieel zangkoor onder lei ding van de heer S. Vlekke met de heer J. Timmermans aan het orgel. De gelovi gen zongen in afwisseling met het koor onder leiding van kapelaan C. v. d. Voort de Litanie van Alle Heiligen, die voor afging aan het essentiële van de wijding, de handoplegging door de bisschop-con secrator. Het medeleven van de gelovigen kwam ook tot uiting in het gemeenschap pelijk zingen van het Te Deum, toen het meest ontroerende ogenblik van de uren lange plechtigheid aanbrak en de pas ge wijde bisschop met de tekenen zijner waardigheid, mijter en staf, begeleid door de medeconsecratoren de kerk in schreed Kees Brusse n Kjf'y Knappert in de Nederlandse Polygoon-Prof ilti-film „De Dijk is l< 1 n""r een scenario en onder regie van A. Koolhaas. Met een vertraging, die de aandacht moest trekken, _is_ de Nederlandse film „De dijk is dicht yoor vertoning vrij gekomen en gisteren is zij, anderhalf jaar na het begin van haar productie, in een bedrijfsvoorstelling yoor pers cn bioscoop exploitanten gedraaid. Het was een publiek geheim, dat de vertraging bij het uitbrengen van de film in de eerste plaats veroorzaakt werd door een conflict tussen de scenano-schrijver- regisseur A. Koolhaas en de opdracht geefster, de N.V. Filmfabriek Polygoon, een conflict, dat zo hoog ging, dat Kool haas tenslotte ieder contact met de onder neming verbrak. Hoewel zijn naam als regisseur gehapdhaafd bleek, moet toch wel aangenomen worden, dat Koolhaas het niet volledig eens is met de voim, waar in „De dijk is dicht" thans vertoond zal worden en het is dus te betreuren dat bij deze pers- en bedrijfsvoorstelling slechts terloops op de interne moeilijkheden In gegaan kon worden. Wel vestigde de heer C. van der Wilden, directeur van Polygoon-Profilti in een openingswoord de aandacht op de vele problemen in het algemeen, waarvoor een Nederlandse filmproductie komt te staan, maar hij scheen daarbij vooral te doelen op de hoge vermakelijkheidsbelasting, die iedere verantwoorde poging op dit gebied, volgens hem, bij voorbaat onmogelijk maakte. Later werd wel, op een desbetreffende vraag, door de héér Ochse, eveneens directeur van Polygoon-Profilti en pro ductie-leider bij „De dijk is dicht", het bestaan van een conflict erkend, maar hij wilde de ingewikkelde kwestie liever be handeld zien in een debat tussen beide partijen, een samentreffen dat mogelijk georganiseerd zou kunnen worden door de Kring van Nederlandse Filmcritici. In af wachting daarvan wilde de keer Ochse liever geen woord over de zaak spr- ken, al moest het hem van het hart, dat moeilijkheden en conflicten bij het maken van een film onvermijdelijk waren en dat zij alleen nooit met betrekking tot buiten landse producties vermeld werden, omdat men meestal van hun bestaan niet afwist. Geheel juist is deze bewering intussen niet. Over een onenigheid van belangrijke of principiële aard in de filmwereld zal ongetwijfeld geschreven worden; men herinnere zich slechts het conflict tussen Frans Werfel en de vèrfumers van j|i boek „Song of Bernadette". En de moeilijkheden dje tussen de maker en de producenten van „De dijk is dicht" gerezen zijn, zijn daarom al belangrijk en dus niet te negeren, om dat het hier gaat om een van de weinige volledig Nederlandse films die ons land heeft opgeleverd en omdat de positie van de regisseur in het filmproces aan de orde is gesteld. Intussen is het jammer, dat een moedige onderneming als „De dijk is dicht" niet in volledige en vriendschappelijke samen werking is beëindigd. Het valt uiteraard moeilijk te zeggen of het resultaat onder andere omstandigheden geheel verschil lend zou zijn geworden van het product, dat wij thans te zien hebben gekregen, maar het is niet uitgesloten, dat, vooral in details, de film door de onenigheid geleden heeft. Maar ook in deze gedaante verdient zij veel waardering, vooral omdat een voor treffelijk en zinvol verhaal er de grond slag van vormt. Scenario-schrijver Kool haas heeft de persoonlijke geschiedenis van een jongeman, Bert Verbloeme, die bij het bombardement van Walcheren in 1944 zijn vrouw verliest en daarbij al zijn levensmoed verspeelt, geplaatst tegen de achtergrond van een gehavend land, dat zich langzaam herstelt van zijn bijna dodelijke wonden. Parallel met dit proces van materiële opstanding en herstel (gelocaliseerd op het vernielde Walcheren) verloopt dan de geestelijke genezing van de zwaar getrof fen hoofdpersoon, die zijn evenwicht en zijn plaats in dit leven hervindt. In de korte en weinig spectaculaire ge schiedenis van de Nederlandse speelfilm kunnen wij geen onderwerp aanwijzen, dat zich zo volledig en zo bewust afwendt van het gemakkelijke succes en de gees telijke engheid als dit scenario van Kool haas. Hij stelt misschien eisen aan de toe schouwers, die in de bioscoop het goed kope verzetje zoeken, maar voor de meer serieuze filmbezoeker betekent zijn werk de grote verrassing van een Nederlandse film, die zich niet afwendt van het leven, maar er sich integendeel door laat in spireren. ,.De dijk is dicht" is door en door van eigen bodem. Zij komt voort uit proble men en omstandigheden, die wij allen kennen, zij leeft in een Hollandse omge ving van velden, polders, rivieren en zee en al deze ingrediënten zijn geen toege voegde ornamenten, maar zijn integen deel bestanddelen van het drama. Ook in de vorm, waarin „De dijk is dicht" ons werd voorgezet, valt veel te waarderen en te bewonderen. Het geheim Misschien wel voor het eerst en in ieder geval voor het eerst over de hele linie heeft de Nederlandse filmspeler zijn enige juiste plaats in het geheel gekregen. Hij is niet langer de opzienbarende acteur, die met toneeltrucs de aandacht opeist, maar hij is een der binnen het kader pas sende elementen, waaruit het filmdrama is opgebouwd. Regisseur Koolhaas blijkt met deze prestatie het geheim te bezitten zijn acteurs-materiaal te temmen, voor zover zij uit het toneelspelers-milieu gerecru- teerd waren, (Kees Brusse, Henny Alma, Kitty Knappert, Jan Teulings, Cor Hermus etc.) en op te vangen in hun natuurlijk heid, voor zover het de niet-beroepsspelers betrof. Alle nadrukkelijkheid (althans, bijna alle!) is daardoor in de film verme den en hoe belangrijk dit winstpunt is weet een ieder, die de Nederlandse speel film min of meer van nabij heeft gevolgd. Overigens stelde het moeilijke gegeven hoge eisen aan de maker. De voltrekking van een geestelijk proces is geen alle daags gegeven voor een film en om de uiterlijkheid van dit proces voldoende spanning en visuele bewogenheid te ge ven bleek, vaak een te grote opgave. Niet geheel bevredigend werkte daarbij de „monologue intérieure" waarmee het grootste gedeelte van de film begeleid werd. Hoewel het procédé grote voorde len bood voor het vermijden van speel- scènes, was de stem te monotoon en te veel vol zelfbeklag (een bezwaar ook soms van de tekst) om niet bij tijden te irriteren. Voegen wij hierbij als laatste bezwaar de ontoereikendheid van de meeste inté rieurs om de suggestie van bewoonde ruimtes te geven, dan hebben wij de volle maat van onze critiek gegeven aan een film, die voortdurend boeit door haar aangrijpend gegeven, haar verantwoorde camerabeweging (Piet Buis), door haar niet opdringende muzikale begeleiding (van Rudolf Karsemeijer) en door haar evenwichtige afwisseling van geënsce neerde en documentaire passages. 88, om per 14 Juli te stijgen tot 96. De tweede helft van Augustus geeft nu twee achtereenvolgende stijgingen te zien tot 112. Telkens bij de verschillende prijsstijgin gen van lood was er reden om zich te ver bazen, dat het juist lood moest zijn, dat omhoog liep, terwijl dit eerder van de an dere twee verwacht zou kunnen worden. Nu echter zal koper ook wel definitief stijgen. Evenals zink is dit metaal tot nu toe onberoerd gebleven door het krijgsru moer, koper op 186 en zink op 127T0 per ton. Maar een van de kleinere produ centen in Amerika heeft de prijs verhoogd van 22'i tot 24'a cent per pound. Waar schijnlijk zal dit voorbeeld wel navolging vinden en zal ook Engeland mee gaan. Opgemerkt moet worden, dat op de „grijze" markt in Amerika 26 tot 28 cent wordt betaald. Voorts, dat de vooruitzich ten, dat de opschorting van het koperin- voerrecht nog zal worden verlengd, wei nig bemoedigend zijn. In afwachting van een beslissing op dit punt wordt de in voer in Amerika ten dele nog in entre pot gehouden. De vemen puilen echter uit In Juni werd 79.400 ton ingevoerd, in Mei 59.700 ton en in April 27.700. De producenten in Amerika overwegen de hogere kosten aan ingevoerd koper verbonden op de afnemei-s af te wentelen. Een uitermate gevaarlijke brand be dreigde Dinsdagmiddag de omgeving van de Tilburgse fabriek van stalen meubelen „Fago", van de heer C. v. Gorp, op de Korveiseweg 135a. Terwijl in de parterre-verdieping enige werklieden bezig waren met het aaneen- lassen van bepaalde onderdelen, viel op de verdieping daarboven, door vooralsnog onbekende oorzaak een bus celluloselak om. Door de versleten planken vloer sij- de vloeistof naar beneden in de nabijheid van een lasapparaat. Een explosie van de zich ontwikkelende gassen en een steekvlam door de zolde ring heen waren het gevolg. Andere bus sen lak vielen om en verhevigden nog de brand. Vier stralen op de waterleiding waren nodig om het vuur binnen de per ken te houden en de naburige percelen, die eveneens gevuld waren met brandbaar materiaal, te beveiligen. De bovenverdie ping van het betreffende pand brandde geheel uit. De eigenaar is verzekerd. Nader onderzoek wees uit, dat de betref fende verdieping, die bijna dagelijks ge bruikt werd als lakinrichting, slechts voorzien was van één uitgang, waardoor in dit geval niemand had kunnen ontsnap pen. Wonder boven wonder was er op het ogenblik van de brand niemand boven, zodat persoonlijke ongelukken niet voor kwamen. Een der arbeiders, afkomstig uit Oister- wjjk, had een colbertjasje met 40(1, voor welk bedrag hQ een motor wilde kopen, in de bovenwerkplaats opgehangen. Dit jasje met het geld werd een prooi der vlammen en de man zag zijn motor- droom" in rook opgaan. Naar wij vernemen is het voorgenomen bezoek van de Staatssecretaris van Oorlog mr. Fockema Andrae aan Indonesië voor lopig om gezondheidsredenen uitgesteld. Zoals bekend zou de Staatssecretaris met Indonesische autoriteiten besprekin gen voeren over de afvloeiing van voor malig K.N.I.L.-personeel. Volgens het jaarverslag over 1949 van de N.V. „Noord-Braband" Maatschappij vamVerzekering op het Leven te Waalwjjk was de productie zeer bevredigend. ^Zij bedroeg 27.692.300 (v. j. 20.551.173), gevende een netto vooruitgang van 16.933.973 (v. j. 9.975.056) tot een to taal verzekerd bedrag van ruim 176 mil- lioen gulden. De uitkeringen bij overlijden bedroegen f 820.136 (V. j. 725.655). De uitkeringen door afkopen bedroegen 805.183 (v. j. 809.881). Aan premiën werd ontvangen een bedrag van 6.421.619 (v.j. 5.562.497). De op veilige grondslagen berekende wiskundige reserve steeg met 3.749.697 tot 33.434.222. De berekening heeft plaatsgevonden met een gemiddelde ren tevoet van 3.28 pet. terwijl de gemiddelde rente der beleggingen 3.57 pet (v. j. 3.34 pet) bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was de vrije reserves met 294.859 te verhogen tot het totaal bedrag van 1.402.412. Het winstsaldo be liep 371.359 (281.413). Het nadelig saldo van de West-Duitse handelsbalans is in Juli sterk opgelopen doordat de invoer met 20 pet. van 8 180 millioen tot 225 millioen gestegen is. Ofschoon de uitvoer eveneens een stijging vertoonde n.l. van 154 millioen tot 172 millioen d.i. ongeveer 12 pet, kwam het nadelig saldo van 34 millioen in Juni op 53 millioen in Juli. Ondanks de enorme stijging ligt de invoer nog 18 pet beneden het na-oorlogse record dat in December van het vorige jaar behaald werd. Ongeveer 80 pet van de invoerstijgmg bestond uit levensmiddelen. De export die in Juli 172 millioen bedroeg, bereikte hiermee een na-oorlogs hoogtepunt. Door de toewijzing, die de ExportIm- portBank Vrijdag bekend maakte tot een bedrag van 22 millioen in het kader van haar crediet van 100 millioen voor In donesië, wordt het gehele Pr°iy^ voor wegenaanleg tot een bedrag van 2,1 mil lioen en ongeveer de helft van het Pr_9- ject voor automobielvervoer, dat door de Indonesische regering werd ingediend, gedekt. Het project voor autovervoer werd door de Bank onderverdeeld tenein de de toewijzing voor de meest noodza kelijke materialen te bespoedigen. De bank heeft nog in studie een spoor wegproject 2^ millioen), een lucht vaartproject 7% millioen) en een ha venproject 8 millioen). Bij K. B. is het Internationaal Octrooi Instituut te Den Haag, dat onder duur zame bescherming van de Nederlandse regering staat, onschendbaar verklaard. Op 6 Juni 1947 is door Frankrijk en de Beneluxlanden tot oprichting van dit in stituut besloten. Om het onafhankelijk en doelmatig te doen werken is dezelfde im muniteit en zijn dezelfde voorrechten ver leend als aan diplomatieke missies. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft, daar de heer P. C. de Jongs te Middelburg zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet heeft aangenomen, de heer P. J. Kapteyn te Bloemendaal benoemd tot lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A. Als er één ding ls dat ons zou spjjten na het zien van „De dijk is dicht", dan is het de mogelijkheid dat door de moeilijkheden, die zich bij het maken van deze film hebben voorgedaan aan beide partijen en in de eerste plaats aan Koolhaas de lust zou zijn men zich ooit weer eens op het hache lijke pad van /ilmmaken te begeven. C. B. Volgens de voorlopige cijfers vani de Internationale Tin-Studiegroep bedroeg de wereldproductie van tin in traten in Juli j.l. 13.300 long ton tegen 14.100 ton in Mei. De Boliviaanse uitvoer gaf in Juni een scherpe stijging te zien en bedroeg 3261 ton tegen 2362 ton m Mei. Zowel de pro ductie van Malakka als die van Indone- sië vertoonde een lichte dnling, en wel tot resp 4739 er 2605 ton. De productie van de Belgische Congo bedroeg slechts 280 ton. Indonesië produceerde in Juli 2792 ton en de Belgische Congo a236 ton. Van de andere productielanden zijn nog geen productiegegevens over Juli bekend. De wereldproductie van tinmetaal be liep in Juni 15.200 ton tegen 16.000 ton in Mei. De productie van tinmetaal op Ma lakka steeg tot 6092 ton, doch in Neder land en de Ver. Staten daalde zij tot resp. 2621 en 2253 ton. Engeland produ ceerde in Juni naar raming 2150 ton tin metaal. De uitvoer van tinmetaal van Ma lakka bereikte in Juli met 8399 ton een na-oorlogs recordniveau. Van genoemde hoeveelheid gingen 4806 ton naar de V. S„ 760 ton naar Italië en 1224 ton naar India. De totale wereld-voorraden bedroegen 126.900 ton vergeleken met 126.200 ton per einde April j.l. Over de voorraden per einde Juni zijn de gege vens nog niet volledig, doch reeds is be kend, dat de voorraden van Engeland en Malakka op deze datum waren gedeeld tot resp. 18.700 en 15.350 ton. Het wereld-tinverbruik bedroeg in Mei 12.000 ton tegen 12.100 ton in April. Het verbruik der Ver. Staten was in Mei gro ter dan sedert 1947 het geval was ge weest en bedroeg 5958 ton, waarvan 3184 ton werden gebruikt voor de blikfabri- cage. Engeland verbruikte in Juni 1943 ton tegen 2101 ton in Mei. De wereldproductie van blik steeg van 432.000 ton in April tot 513.000 ton in Mei De Amerikaanse blikproductie bleef stii- Üm «Ieik,e in Juni een boeveelheid van 391.454 ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3