Irma titel Schumacher won op de 100 meter Fanny niet in de vijfkamp? Europese vrije slag Wim v. Est was kansloos tegen Bevilacqua's „apologie Het Kanaal door negen nieuwe dapperen tegelijk bedwongen ■- m De geheimzinnige VIJAND R Wies Vaessen werd tweede en ons land leidt voor de BrediusJbeker Harris ook nu de snelste sprinter ADIO De Nederlandse zwemploeg te Wenen Loden vijf minuten aan de start vooraf Free Foresters slaan Bondselftal met zeven wickets Rehim eerste heerFenton dito dame Na drie lekke banden programma WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 Twee dolgelukkige Nederlandse meisjes stonden gistermiddag om 10 over 4 op het ereplatform van het Prater-bad te Wenen lachend en ontroerd te luisteren naar het Wilhelmus: Irma Schumacher en Wies Vaessen, Europese kampioene resp. tweede op de 1Q0 meter vrije slag. Twee rood-wit-blauwe dundoeken waren omhoog gegaan; na de eerste onderlinge gelukwensen in het water waren Irma en Wies aan de kant bedolven onder alles wat Nederlands was, waarna F.I.N.A.-voorzitter Rene de Raeve haar de prijzen uitreikte. Luid schalde de yell „H-O-L-L-A-N-D-Holland-spreekt-een-woordje-mee- Je-maintiendrai-je-maintiendrai" over het water. Het was 'n prachtig ogenblik, waarnaar de buitenlanders getroffen stonden te kijken. OP ALLER LIPPEN BREDIVS-BEKER Fraai herstel van de Neder- landers (Van onze cricket-medewerker) GEEN (DUITS) VOLKSLIED ITALIë'S 7-TAL VERLOOR MH pwiiRlii msm 4 RADICALISME TEGEN PIEPENDE VEREN Haaien Harris buitenom Incident-V erdeun DEMOBILISATIE-Y OORZIE- NINGEN SURINAME EN NED. ANTILLEN Lesueur: groots! De Ruiters debuut Nederlandse tennisspelers naar Turkije en Griekenland Door A. HRUSCHKA Het hoeft niet onmiddellijk te ge (Wordt vervolgd) Zeker al 5 minuten voor de start zaten de meisjes al hypernerveus onder een tropische hitte van 30 graden C. in de schaduw op de blokken te wachten, een oponthoud dat de zenuwen op de zwaar ste proef stelde. Maar toen kwam dan eindelijk de start; de Italiaanse Gemac- chio ontbrak wegens ziekte, zodat de on gunstige buitenbanen onbezet bleven; van rechts naar links stonden aange- hurkt: Ingegaerd Fredin, Greta Ander sen, Irma Schuhmacher, Wies Vaessen, Josette Arene en Ilse Lundqvuist. Mooier kon het niet voor onze beste troef Irma Schuhmacher, links en rechts haar beide snelste tegenstandsters vlak naast zich. Onder ademloze stilte werd gestart; Slechts het ruisen van de wind in de ber ken rondom het bad was hoorbaar. Reeds na de eerste 10 meter tekende de strijd zich af zoals hjj tot aan de finish zou voortduren. Onmiddelijk lag Irma Schuhmacher een kleinigheid voor op Wies Vaessen en iets meer op Greta An dersen. Na het keerpunt, dat Iiena Schuhmacher weer zeer scherp „kiefer- de" hoewel minder gedurfd dan in de se rie (begrijpelijk), liep de Rotterdamse geleidelijk iets meer uit op Wies Vaessen, die op haar beurt weer meer afstand nam van Andersen. Met elke slag zeker der van de zege ging Irma Schuhmacher op de finish af om uiteindelijk onbedreigd als eerste aan te tikken, gevolgd door Wies Vaessen. Er werd een zeer scherpe tijd afgedrukt: de 1 min. 06.4 van Irma is in dit zwaar zwemmende bad waarlijk een schitterende prestatie. Bijzonderheid was, dat onze beide meisjes ditmaal ver de baas bleven over nr. 3 Greta Andersen, die in 1948 te Londen nog Olympisch kampioene op dit nummer was geworden. De uitslag: 1 en Europees kampioene Irma Schuhmacher 1 min. 06.4 sec., 2 Wies Vaessen 1.07.1, 3 Greta Andersen (Den.) 1.07,9, 4 Ingegaerd Fredin (Zwed.) 1.09.5, 5 Ilse Lundqvuist (Zwed.) 1.09.7. 6 Josette Arene (Frank.) 1.10.3. Drie dagen zijn de Europese kampioen schappen nu aan de gang en drie dagen is reeds de naam van Nederland op aller lippen in het Prater-bad, in heel Wenen en stellig ook ver daarbuiten. De presta ties zjjn er dan ook naar: de fraaie derde plaats van de Haarlemmer Joris Tjebbes op de 100 m. vrije slag, de twee de en derde plaats van de Bossche Lies Bonnier en de Amsterdamse Janny de Groot op de 200 meter schoolslag (al is Volgens een door het A.N.P. gepubli ceerde lijst van de Nederlandse ploeg, zo als zij definitief Is samengesteld voor de Europese athlctiek-kampioenschappen te Brussel, welke hedenmiddag door de ko ninklijke prins Boudewijn worden ge opend, en welke lijst ook bevat de diverse nummers waarop onze dames en heren zullen uitkomen, zou Fanny Blankers niet deelnemen aan de vijfkamp maar alleen aan de loopnummers: 100, 200 meter, 80 m. horden en 4 X 10° meter estafette. In dit geval zou de strijd op de vijfkamp, een sportief zeer sohone en veelzijdige strijd en waarop sportminnend Nederland zich al geruime tijd had gespitst, dan toch nog een aangelegenheid worden waarvoor in ons land weinig of geen interesse leeft, hetgeen wel te betreuren zou zijn. Wij geven dit bericht onder voorbehoud; onze speciale verslaggever ter plaatse is onder weg en zal er morgenavond meer van verhalen. Hier volgt de Nederlandse deelnemings lijs; als door het A.N.P. gepubliceerd. Dames: 100 meter: Fanny BlankersKoen (aa- gitta), Gre de Jongh (Sagitta), Xenia Stadt—De Jong (Olympia '48). 200 meter: Fanny BlankersKoen (Sa4 gitta), Gre de Jong (Sagitta), Puck Brou wer (Celebes). 80 meter horden: Fanny BlankersKoen (Sagitta), Willy Lust (Zaanland). Verspringen: Willy Lust (Zaanland), Nel Vos (EAV), Tinek? de Jong (Sagitta). Speerwerpen: Ans Koning (Gona). 4 x 109 meter est.: Fanny Blankers Koen, Gre de Jongh, Xenia Stadt—De Jong. Puck Brouwer, reserve: Nel Vos. Heren: 100 meter Lammers (AV '45). 200 meter Lammers (AV '45). 1500 meter: Slijkhuis (Trekvogels), Harting (AAC). Verspringen: Wessels (AV '23). J Hinkstapsprong: Van Egmond (DEM), Kogelslingeren: Houtzager (PSV). 4 x 400 meter est.: Hofmeester (Pro Patria), De Kroon (AAC), Mahieu (V en L), Buys (Tempo). 400 meter horden: Buys (Tempo). Marathon: Overdijk (AAC). 50 km snelwandelen: Kluiskens (LAT). De Nederlandse ploeg is Maandagavond te Brussel aangekomen. Zij is onderge bracht in Hotel de Boeckx, een familieho tel in een rustige buitenwijk van de Bel gische hoofdstad aan de zuidkant. Onze ploeg heeft er bijna alle kamers in be slag genomen en beschikt voor de maaltij den over de gehele eetzaal, zodat men zich er direct „en familie" voelt. Het hotel is een voor de athleten zeer prettig oord en voor het vervoer is een specials bus -ter beschikking; men is over de Bel gische organisatie vol hartelijke lof. En ook m het Heysel-stadion ziet alles er tip-top*uit; de deskundige officials hebben gisteren alles aan een uitvoerige en nauwgezette inspectie onderworpen en konden niet anders dan hun spontane be wondering uilen. Al het materiaal voor de wedstrijden is splinternieuw en speci aal voor deze gelegenheid gefabriceerd', de meetinstallaties functionneren voor treffelijk, de hindernissen, de baan zelf, de werpringen, de springbakken, de outil lage voor athleten en officials, kortom alles was in de beste staat. De Heysel is er klaar voor! het jammer, dat zij de Nederlandse schoolslag-hegemonie van lange jaren door de Belgische Raymonde Vergauwen hebben moeten laten breken), nu weer de eerste en tweede plaats van de Rotter damse Irma Schuhmacher en de Heer- lense Wies Vaessen (in zo schitterende tijden als nog nooit in het Prater-bad ge maakt) op de 100 m. vrije slag, waarbij dan nog konden de overwinningen van ons waterpolo-zevental. Het was gister avond dan ook duchtig feest in de Neder landse ploeg, die over de luide bewonde ring van de buitenlanders nog een extra vrolijk eigen schepje doet. De successen van onze dames weerspie gelen zich ook in de huidige stand voor de Bredius-beker. Dit is een door de K. N. Z. B. in 19.32 beschikbaar gestelde wissel- prijs voor de beste totaal-prestatie bij de dames volgens de onderstaande punten waardering? 13 punten voor de titel, 8 voor de tweede plaats, 5 voor de derde, 3 voor de vierde, 2 voor de vijfde en 1 voor de zesde plaats. Op het ogenblik is de beker in het bezit van Denemarken, maar de kans is zeer groot, dat de Neder landse dames hem gaan veroveren. De stand na de derde dag luidt: Nederland 34 pnt., België 13 pnt., Denemarken 7 pnt., Zweden 5 pnt.. Frankrijk 4 pnt., Zuid Slavie 1 pnt. Een zelfde prijs is de in 1926 door de Hongaar Smith geschonken prijs voor het land, dat bij de heren de beste totaal- prestatie boekt volgens dezelfde punten waardering. Hier is de stand: Frankrijk 23 pnt., Duitsland 20 pnt., Zweden 8 pnt., Nederland 5 pnt., Oostenrijk 4 pnt., Zuid Slavië 3 pnt., Italië 1 pnt. Nijmegen, 22 Augustus Onder grote spanning daar slechts drie minuten vóór tijd de winning-hit door de Free Foresters geslagen werd is de tweedaagse wedstrijd tussen het Bondselftal en de Engelsen in het voor deel der laatsten beslist. Nadat heden wegens regen eerst tegen twee uur begon nen kon worden en de Engelse aanvoer der zijn Innings van gisteren vandaag op 264 gesloten had, kreeg het Bondselftal de taak om 167 runs te moeten maken om de inningsnederlaag te ontkomen. Hierin nu is men niet slecht geslaagd en men heeft het totaal nog dusdanig we ten op te voeren, dat de Free Foresters nog voor de tweede keer moesten batten. Het totaal der tweede innings Van het Bondselftal werd 210, waarvan A. v. d. Ende een zeer mooie en kansloze 42 maakte, voorts maakten Slagter (14), De Vries (14), Alders (13) en Van der Bijl (19). Op 118 voor 7 zag het er toen echter nog niet naar uit, dat het Bondselftal de inningsnederlaag ontlopen zou. Doch een stand tussen Honnebier (12) en M. Maas, gevolgd door taai verdedigen van Dries (23), voerde het totaal tot 201 op. Het einde kwam op 210 met de val van het wicket van M. Maas, die een onbetaalba re 49 had gemaakt. Daarna sloegen de Free Foresters, drie minuten vóór tijd, de nog nodige 44 runs voor 't verlies van 3 wickets bijeen en boekten zij derhalve een overwinning van zeven wickets. De eindcijfers waren: Bondselftal eerste innings 97, tweede 210. Free Foresters 264 voor 6 (gesloten) en 44 voor 3. Duitsland, dat voor het eerst sinds 1938 weer meedoet, boekte gisteren zjjn eerste successen met de kampioenstitel en de derde plaats bij 't schoonspringen van de 3-meter-plank. De uitslag luidde: 1 en Europees kampioen Aderhold (Duitsl.) 183.68 pnt., 2 Hernandez (Frank.) 174.66 pnt., Sobeck (Duitsl.) 167.88 pnt., 4 Wo- risch (Oost.) 167.33 pnt., 5 Goossen (Frank.) 165.62 pnt., 6 Lippa (Oost.) 164.18 pnt., 7 Gjerdin (Den.), 8 Johans- sen (Zwed.K De huldiging van de Duitse kampioen Sobeck had een tragisch tintje; zij ge schiedde in een beklemmende stilte want er weerklonk geen volkslied, zo ver is West-Duitsland nog niet Voorts werd in de internationale schonspringen-commissie van de F.I.N.A. het Nederlandse lid de heer G. R. Hem- sing, die reeds 24 jaar lid is, tot voorzit ter van deze commissie gekozen. Benlangrtjk was de waterpolo-wedstrijd tussen Zuid Slavië en Italië, die met Ne derland de grote favorieten zijn; de wed strijd vormde een prachtig sluitstuk van een mooie zwem-middag. Italië leed een verdiende nederlaag, die slechts verras send was voor hen die het Zuid Slavische spel in de twee vorige wedstrijden nog met hadden gezien. De Italianen zitten nog vastgeroest aan hun oude statische spel van dekken en plaatsen; door hun grote physieke kracht en routine hebben zij zich tot nu toe kun nen handhaven, maar nu zij een ploeg ontmoetten, die lichamelijk tegen hen was opgewassen, bleek de grote kracht plotseling gebroken. De veel snellere Zuid-Slaven trokken het Italiaanse zevental geheel uit elkaar en slaagden er zelfs in om tijdens een periode van numerieke minderheid ook nog een doelpunt te scoren. Niet physiek en zwemvaardigheid gaven de doorslag echter, ook in tactische kwaliteiten was Zuid Slavië de beste ploeg. Het geraffineerde 2-meter-spel van Arena en Pandolfini kon de balans nog geruime tijd voor de Italianen in even wicht houden, maar na 66 forceerde Zuid Slavië, waarin vooral Kurtini en Jezic op dreef waren, een 9—7 overwin ning.' Tegen deze ploeg zal het Nederlandse zevental Donderdag in zjjn beste vorm moeten aantreden om haar te kunnen bedwingen. Voorts won nog Zweden met 121 van Zwitserland. De stand In de halve competitie om het Europees kampioenschap waterpolo luidt: Zuid Slavië 3 3 0 0 Nederland 2 2 0 0 Zweden 2 10 1 Italië 2 10 1 Oostenrijk 2 10 1 Frankrijk 2 0 0 2 Zwitserland 3 0 0 3 De Italiaan Bevilacqua heeft, zo dat nog nodig mocht zijn geweest, giste*» avond voor 45.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn verleden week door het bekend veronderstelde incident ontsierde wereldkampioenschap achtervolging overtuigend bevestigd: in de „tweede wereld-finale" sloeg hij onze landgenoot Wim van Est met ruim 50 meters overtuigend, even overtuigend als hij dat in Luik waarschijnlijk ook gedaan zou hebben. En daarmee is dan een vervelende kwestie van de baan. De beide grote rivalen in de achtervolging Bevilacqua en Van Est rechts 21—- 6 11—14 12—19 In de fantastische tijd van 10 uur en 52 minuten heeft de Egyptische zwemmer Hassan Abd el Rehim de Kanaal-wed strijd van Kaap Gris Nez in Frankrijk naar Dover In Engeland gisteren ge wonnen. Van half 3 's nachts tot even voor half 2 In de middag was hij in het water geweest. Hij was tie leider van de slechts weinige overgeblevenen uit het aantal van 22 dapperen, die het avontuur over de Noordzee-op-haar- smalst durfden wagen. Onder een heldere sterrenhemel en zonder een zuchtje wind ging da ploeg gisterochtend om 5 over half 3 het kalme water in. Reeds enkele mijlen uit de Franse kust gaf de dolste van het ge zelschap: de 63-jarige Belgische pia nist Mussche de strijd pp; men hees hem bewusteloos aan boord van de volgboot, en het mag nog een wonder heten dat hij later van zijn algehele uitputting goed hersteld bleek. Even la ter moest ook de 27-jarige Amerikaan Frank wegens hevige krampen de strijd staken. Verdere uitvallers: de 34-jarige Griek Panagistis Kamberos, de 58-jarige Londense dokter George Webster (die hier zijn 14de Kanaalpoging schipbreuk zag lijden), de 34-jarige Nederlandse Willy van Rijssel, de Franse 31-jarige mijnwerker Emile Soron (wiens bril brak waardoor het zoute water zijn ogen ver blindde), het uit Israël komende zwem- stertje Wanda Boutagy van 21 jaar. de Belg Blomme en de Deen Edmund Olsen. Maar de beide Egyptenaren maalden met hun sterke armslag steeds door: Hassan Abd el Rehim en Hassan Hamad, die beiden al eens eerder over het Ka naal waren gekomen. Intussen hield de 26-jarige Fransman Roger le Morvan hen uitstekend gezelschap. Om half 10, halverwege de tocht, had hij zelfs de leiding. Een kwart eeuw ervaring op de lange afstand kon de 48-jarige Frangaise Ger- roaine Pique niet helpen: zij moest in de volgboot, later gevolgd door Alfonso Cruz (29 jaar) uit Guatemala en de Zweed Warle. Met een forse stap kwamen de Russische athleten, die deelnemen aan de heden beginnende Europese athletiekkampioenschappen te Brussel, door het ijzeren gordijn. Hier ziet U het Russische gezelschap na aankomst op het vliegveld Meisbroek bij Brussel. mm\y. :'v:v lfeVÊËÈ ©IU25 Om 11 uur waren er dus nog 11 deel nemers in het water: 9 heren (17 gestart) en 2 dames (5 gestart). De zee bleef zeer kalm maar het was intussen gaan regenen. En toen kwamen de haaien! Althans, de uitgevallen Kamberos was toen weer zo ver bij zijn Griekse po sitieven, dat hij uitvoerig ging zitten verhalen, hoe hij door een school kleine haaien was aangevallen en dat alle zwemmers gewaarschuwd moesten wor den- Maar de anderen hadden geen haai gezien en men heeft Kameros nu voor een medisch onderzoek in behandeling Le Morvan had intussen nog steeds de leiding, maar de Egyptenaar Hassan Abd el Rehim volgde vlak achter hem. Toen hij de rotsen van Dover zag op doemen, voelde de Fransman zich reeds winnaar. En fay bleef dat gevoel houden tot hij het strand van St. Margaret's Bay op liep: zijn Egyptische concurrent was in geen velden of wegen gezien. De tijd van Le Morvan was 11 uur en 3 minuten, dat was 2 minuten beneden het op 10 Sept. 1926 door een andere Fransman Georges Michel, gevestigd re cord. En men begon daar in St. Marga ret's Bay de dappere Roger le Morvan al te vieren! Spoedig echter werd men een vergis sing gewaar. Want geholpen door de grotere ervaring van hemzelf en van zijn helpers had Hassan Abd el Rehim op de laaste 3 kilometers een andere koers gevolgd: een die sneller tot het doel, de Engelse 'kust, leidde. En stapte le Morvan bij St. Margaret's Bay na 11 uur 3 minuten op het strand, het was reeds na 10 uur en 52 minuten, dat de Egyptenaar bij Dover door de laatste lage meters zeewater waadde. Hassan Abd el Rehim dus winnaar en nieuwe record-houder. Het was zijn derde tocht; pp 28-8-48 slaagde hij reeds in 17 uur 35 minuten en op 19-9-49 volbracht hij de tocht in omgekeerde richting, van Folkestone naar Kaap Gris Nez, in 15 uur 58 minuten. Op het moment dat Rehim en le Mor van aan land gingen, waren nog 9 zwem mers onderweg. Bij de dames had het 21-jarige Kentse onderwijzeresje Eileen Fenton de leiding vóór de Deense Jenny Kammersgaard. Na de winnaar Hassan Abd el Rehim en de Fransman Roger Ie Morvan kwam als derde binnen de Egyptenaar Hassan Hamad in 12 uur 16 minuten. Beide Egyptenaren zijn Ieger-officier en boven dien weegt Rehim „maar" 108 kilo en is hij 41 tegen Hamad (die voor de tweede keer het Kanaal „nam") 33 jaar. Als vierde kwam aan de Engelsman William Rockett 31 jaar, als vijfde de Schot William Barn ie 54 jaar in resp. 14 uur 20 en 14 uur 54 minuten. Dan volgde de eerste vrouw! De 21-jarige am per 1.53 meter hoge Engelse schooljuf frouw Eileen Fenton in 15 uur 37 minu ten. .De zevende aankomende was de Griek se '40-jarige leger-majoor Janos Zirganos in if uur 14 min. en de achtste in de zelfde tijd de 31-jarige Argentijn Antonio Abertondo. Dan volgde weer een vrouw, de 31-jarige Deense Jenny Kammersgaard in 16 uur 26 min.; zij bereikte de kust op een plaats waar de rotsen loodrecht uit de zee rijzen; een kwartier lang zocht het slanke meisje vastbesloten, maar volslagen uitgeput, naar een plekje waar ze zich op kon hijsen, wat haa- onder luid gejuich van de omliggende schepen eindelijk lukte. Dat waren er dus 9 van de 11 die tot het laatste moment de race volhielden Maar met de klippen van Dover in zicht moest ook de Zweed Lars Bertil, bulten zichzelf van de kou, nog opgeven. Om middernacht was de laatste nog in het water: de 40-jarige Egyptische schrijver en philosoof Fafarny Attallah, die toen nog 8 mijl uit die kust was, reeds 21 uur in het water had gelegen, niet aan op geven dacht en hoopte heden in de vroege ochtenduren zijn derde poging roet suc ces te bekroqen. Daar hoort u dan nog wel van! Rehim en miss Fenton ontvingen roder 10.000 van het Engelsie dagblad .Daily Mail", de andere geslaagden 2.5UU. Sinds 1875, toen de Engelse -kapitein Webb het eerst over het Kanaal zwom, nebben nog maar 28 anderen hem nagevolgd. Daar zijn er nu heel wat bijgekomen! Vier starts waren nodig alvorens Bevi lacqua zijn „apologie" kon voleindigen. De eerste maal kreeg Wim van Est na 150 meter een lekke band, de tweede maal weer Wim van Est toen na 6 ronden de renners vrijwel gelijk lagen, terwijl Bevilacqua de derde maal na 250 meter zijn tube stuk reed. De vierde maal was nu scheepsrecht. Van Est was het snelst weg en nam in de eerste ronde bijna 2 meter voorsprong. Maar in de volgende ronde kwam de soepel rijdende Italiaan gelijk en daarna won hij steeds meer terrein, eerst met centimeters daarna met decimeters en tenslotte met meters. Na 5 ronden lag hij 8, na fl ronden 6 meter voor. En toen ging het steeds harder: 10, 20, 30, 40 meter en aan de finish zelfs ruim 50 meters. Het was waarlijk de be vestiging van een groot kampioenschap. Bevilacqua noteerde de zeer goede tijd van 6 min, 26 sec., Van Est 6.31,2. Bi] de professionals-sprinters bevestig de ook de Engelsman Reg Harris zyn we reldtitel In drie matches a trots. In de eerste rit won Derksen in 11,8 sec. over de laatste 200 meter met Harris op een kwart en Van Vliet op een half wiel; Derksen had hier zijn concurrenten ver rast door ruim een halve ronde voor de finish plotseling weg te springen. Maar in de tweede rit liet de Engelsman zich niet meer heet nemen en hij klopte Van Vliet met een kwart wiel in 11.8 sec, over de laatste 200 meter, met Derksen als derde. En in de derde rit toonde de wereldkampioen zijn grootmeesterschap; door de twee Nederlanders ingesloten ging hij in de laatste bocht de verre reis buitenom maken; in een enorme sprint (11.6 op de laatste 200 meter) suisde hij op de weggesprongen Nederlanders af, op de laatste meters werd het weer een gevecht tegen Van Vliet, die hij toch nog met banddikte sloeg, Derksen derde. Met twee gewonnen ritten werd Harris win naar met 4 pt„ Van Vliet en Derksen hadden beiden 7 pt., maar Derksen werd 2 wegens zyn zege in de eerste rit. Hijzelendoorn, derde te Luik, sloeg de Franse wereldkampioen Verdeun, maar de strijd werd helaas door een incident totaal bedorven. Eerst won Hijzelendoorn met banddikte van de Italiaan Sacchi na Bij K. B. is een besluit demobilisatie- voorzieningen getroffen voor de militai ren der Kon. Marine en der Kon. Land macht in Suriname en in de Ned. Antil len. Dit besluit is van toepassing op alle militairen, die na 30 Juni 1947 in Suri name of in de Ned. Antillen zijn of wor den gedemobiliseerd, mits zij meer dan zes maanden hebben gediend, geen be roepsmilitair zyn en niet nsf 30 April 1950 naar Suriname of de Ned. Antillen zijn uitgezonden. Volgens dit besluit kunnen deze mili tairen in Suriname of in de Ned. Antil len demobiliseren, als zij daar een werk kring kunnen aanvaarden en zich niet onttrekken aan hun verplichtingen tegen over hun gezin in Nederland. Bij hun demobilisatie ontvangen zij 'n uitkering ineens van 400 (kostwinners en gehuwden, die kinderen te hunnen laste hebben) en van 300 (kostwinners en gehuwden, die niet voor kinderen be hoeven te zorgen). In alle andere geval le wordt 200 uitgekeerd. Verder ont vangen zij 'n premie van 10 voor iedere maand dienst in de West en een tege moetkoming in de aanschaffing van kle ding ten bedrage van 250. Gedurende een jaar na demobilisatie behouden de gedemobiliseerden aan spraak op overtocht van de West naar Nederland op rijkskosten. Deze aanspraak vervalt, indien de militair na zyn demo bilisatie is geëmigreerd. een tactische race, die echter nog <«en enorme krachtsinspanning op de laatste meters vergde; in de tweede rit sloeg Verdeun met een korte sprint in een enorme demarrage eveneens Sacchi met een volle lengte. De beslissende rit tus. sen Hijzelendoorn en Verdeun werd twee maal gereden; de eerste maal won Ver deun, maar hij had in de bocht twee zwie pers gegeven; de tweede maal, toen da renners naast elkaar de laatste bocht uit kwamen, gaf Verdeun geen strijd meer en liet fay Hijzelendoorn met vele leng ten winnen: een onsportieve geste van de Fransman, waardoor de zege aan onze landgenoot geen voldoening kan hebben geschonken. De wereldkampioen der stayers, de fransman Lesueur, heeft tenslotte zyn concurrenten een race voorgereden, die dezen (en het publiek) zich nog lang zul len heugen. Met een enorm doorzettings vermogen heeft hy ioo kilometers lang aan alle gezamenlijke aanvallen van de rest der fine fleur der Europese stayers weten te doorstaan. Nu eens Sores Bessom en Bakker, dan weer Pronk, Frosio en De Best en ook onze Tour-de-France-crack De Ruiter, allen lanceerden om beurten en onophoudelijk hun aanvallen. Inder daad moest Lesueur af en toe wel eens een van hen laten gaan, maar steeds weer wist hy zijn eerste plaats te heroveren. Een groot kampioen, die ook groots ge huldigd werd. Onze landgenoten reden uitstekend en het heeft er wel naar uit gezien dat Pronk (tweede in Luik) zyn revanche zou krij gen, maar Lesueur was toch weer de sterkste; ook Bakker heeft goed gereden en beide Nederlanders eindigden als 2 en 3, vóór de sterke buitenlanders Besson, Frosio en Seres. Een woord apart voer Wim de Ruiter, cue bij zijn debuut een uitstekende Indruk maakte; hij heeft nauwelijks achter mo- fe',rarod, moest gistermiddag nog een fiets lenen van Matena om 's avonds te kunnen ryden en weerde zich of hy al da toPklasse der stayers behoort, indien hy zieh serieus op het stayeren gaat toeleggen, kan Nederland in hem de komende jaren een geduchte troef hebben m deze tak van de wieler sport. De uitslag luidde: 1 Lesueur (Fr.) achter Querin 1 uur 21 min. 10 see.; 2 Pronk (Ned) achter Wiersma op 30 meter; 3 Bakker (Ned.) achter Van der Bosch op 80 meter; 4 Bes son (Zw.) achter Grolimond op 100 me ter; 5 Frosio (It.) achter Van Ingeighem op 430 meter; 6 Seres (Fr.) achter Blane Garin op 460 meter; 7 De Ruiter (Ned.) achter Kaeser op 1350 meter; 8 I)e Best (Ned.) achter De Graaf op 2150 meter. Het sinds 9 Mei 1929 op naam van Schlebaum rtaande baanrecord over 10 km. met een tijd van 8 min. 31 sec. werd in deze rit door De Best gebroken en gebracht op 8 min. 24,8 sec. Wedstrijd voor amateurs over 8 Bonder klassementen: 1 Rijnders (Amsterdam) 10 min. 30 sec.; 2 Kleefstra (Amsterdam); 3 Schotman (Amsterdam). Wedstrijd voor amateurs achter Derny- motoren over 10 km. (20 ronden): 1 Kunst 11 min. 26 sec.; 2 Willekes- 3 De Moor; 4 Kooyman; 5 Van Gelder Gevolg gevende aan uitnodigingen wel ke hen bereikt hebben, zullen mej. Hermsen, Linek en Van Meegeren deel nemen aan de internationale kampioen schappen te Istanboel en te Athene. In Griekenland zullen waarschynlijk nog enkele andere wedstrijden, gespeeld wor den. Verschillende bekende spelers ne- roen aan deze wedstrijden' deel, o.a. von Lramm. Harper, Kovaleski (Amerika), Weiss (Argentinië), mej. Curry en mevr- Ward (Eng.) enz. Na Athene spelen onze spelers waar schijnlijk nog te Venetië, een uitnodiging van de Italiaanse bond heeft hen juist voor hun vertrek bereikt. Voor een uit nodiging om ook te Zagreb, Joegoslavië, te spelen, hebben zy echter bedankt. De toer zal ongeveer een maand in beslag nemen. 44) Zuchtend begon Silas in de tydschrif- ten, die op de tafels verspreid lagen, te bladeren. Geiyk in de meeste wachtka mers, waren die tijdschriften oud, som mige zelfs heel oud. Hempel vestigde zyn keus op een twee maanden oud exem plaar van de „Leipziger Illustrierte". Hele bladzyden vol advertenties: ge vraagde of aangeboden betrekkingen, enz. enz. Een halve pagina was gevuld met de aanprijzing van een nieuw was- poeder; de andere helft met een „Oproe ping van Erfgenamen". Wel, die zouden zich natuurlijk wel gauw aangemeld hebben!Hempel verveelde zich en keek er over heen. Maar plotseling k'.vam er leven in zyn ogen. Stond daar werkelijk aan het eind van den oproep deze waarschuwing: Volko men nutteloos zich aan te melden zonder de helft van den ring en de vereiste do cumenten Ja, het stond er zwart op wit, en nog wel in vette letters! Hempel las nu met gespannen aan dacht en woord voor woord den oproep: "Erfgenamen gezocht! voor de aanzienlijke nalatenschap van de in 1877 te Montral (Canada) over leden heer Jack Woodman. Als erfgena men kunnen alleen rechstreekse nako melingen van het in 1852 te Augsburg gevestigde echtpaar Johann en Anna Maria Holzmann in aanmerking komen. Volkomen nutteloos zich aan te melden zonder de helft van de ring en de ver eiste documenten. Mededelingen aan Dr. Josuah Berrick, notaris, Montreal (Canada)." De storm van gedachten joeg Hempel door het hoofd. Ging daar niet plotseling een licht voor hem op? Werden thans niet vele dingen begrijpelijk? Hij trachtte de opgewondenheid, die zich van hem meester maakte, te bedwin gen. en kal... na te denken. Wat was nu eigenlijk bewezen? Dat tientallen jaren geleden te Augs burg een echtpaar met name Holzmann woonde, en dat de nakomelingen van dat echtpaar aanspraak op een erfenis had den. Maar was Gerhard Holzmann een rechtstreekse nakomeling van Johann en Anna Maria Holzmann? Dat moest op de eerste plaats vastgesteld worden. Bestonden er nog andere erfgenamen? Zo ja, dan zou dit een verklaring voor de op Gerhard gepleegde moord kun nen geven. Want indien de moordenaar een mede-erfgenaam was, behoefde men niet te gissen naar de aanleiding tot de daad. Daardoor werd dan ook t hard nekkig zoeken naar de documenten en da helft van de ring begrijpelijk, want zonder die dingen kon er na Holzmann's dood geen aanspraak op de nalaten schap gemaakt worden. Vooral deze conclusie was voor Hem pel een grote voldoening, want zij bracht mee, dat de moordenaar niet zou ver trekken zonder de helft van de ring, Wat een geluk, dat de ring, door de moordenaar gevonden en onmiddellyk daarna weer verloren, zich nu in zijn bezit bevond! Zonder dat voorwerp zou hij zeker geen aandacht aan de oproep gewyd, in ieder geval de aankondiging niet geheel gelezen hebben. Silias knipte de advertentie zorgvuldig uit en stak ze in zijn binnenzak. En nu op de eerste plaats naar von Marchstatten, die hem misschien inlich tingen aangaande de nakomelingschap kon geven. Maar juist toen Silas opstond om heen te gaan, verscheen de tandarts op de drempel: Wie volgt? Hempel keek hem een ogenblik ver dwaasd aan. Hij had helemaal het doei zijner komst vergeten! Maar nu kwam hij tot bezinning en volgde de jonge arts. Hij nam%plaats op de „folterstoel" en zeide snel: Wees zo goed, mij gauw die tand te trekken. Ik heb zeer weinig tijd. Maar mijnheer, zei de tandarts, dat zou jammer zyn. De tand is maar op één plaats aangetast, en verder nog heel goed. Door plomberen,. Neen, neen, daarvoor heb ik op het ogenblik geen tijd. beuren. Ik zal hem vandaag eenvoudig schoonmaken en een pijnstillend middel inspuiten. Als u dan later eens tyd hebt, kunnen we verder zien. En hoe lang zou t duren? O, een paar minuten. Goed dan; maar zo snel mogelyk! Het duurde werkelijk geen vijf minu ten. en Sinas kon de heer von March statten gaan .opzoeken. sy de Marchstatten's trof Silas de hele familie met professor Königshofen aan de thee. Allen ook Lydia, schenen opgeruim der gestemd te zijn, dan sinds lang het geval was geweest. De oorzaak daarvan was, Luisterde de heer von Marchstatten Hempel toe, dat de jonge vrouw in de laatste tijd onder Königshofen's behan deling aanmerkelijk beter wend. Zo-even had de professor gezegd, dat de patiënte nu met langer de kamer moest houden, maar weer beginnen met wandelen In de open lucht natuurlijk nooit alleen: dit werd door de medicus de heer en mevr. von Marchstatten op het hart gedrukt. De volgende dag zouden beiden Lydia vergezellen op een wandeling in het bos, een mooi winterlandschap had Lydia al tijd in verrukking gebracht. Hempel vond inderdaad dat mevrouw Holzmann er veel beter uitzag en ook niet meer zo somber-gevoelloos was. Zy groette hem zeer vriendeiyk en op haar aandringen moest hij een kop thee en een sandwich gebruiken. Intussen be duidde Hempel de majoor door een wenk, dat hy hem onder vier ogen wenste tel spreken. De majoor bracht toen het ge sprek op antiquiteiten en edelgesteen ten en nodigde Silas uit, met hem zijn kleine verzameling te gaan bezichtigen- In Marchstëtten's miniatuur-museum, dat gelijkvloers was gelegen konden zy spreken, zonder gevaar te lopen, door iemand te worden beluisterd, want de belendende vertrekken werden voor het ogenblik niet gebruikt. In 't „museum" aangekomen, ant woordde Silas met een knikje op March statten's vragende blik. Ja, zei hy, „u hebt my goed be grepen; mijn bezoek heeft een bijzon der doel, dat ik u niet in het byzyn van anderen kan blootleggen". Is er iets nieuws gebeurd? Ja.... Ein het voornaamste is -wel, dat onze zaak in een nieuw stadium treedt, nu ik de oorzaak van de op uw schoonzoon gepleegde moordaanslag meen te hebben ontdekt Ben ilk al of niet op het goede spoor? Dit hangt er van af, of u my de inlichting kunt geven, die ik u kom vragen. Maar wil eerst zo goed zijn, mij ronduit te zeggen, hoe 't eigen lijk gesteld was met uw betrekking tot de heer Holzmann Naar ik vernam, zyt gy tegen het huwelyk van uw dochter geweest. Donderdag 24 Augustus HILVERSUM I (402 M.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram., 8.55 V. d. vrouw, 9.00 Gram., 9.30 Waterstan den, 9.35 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Metropole-orkest, 10.50 V. d. kinderen, 11.00 Gram., 11.45 ..Jeugd van Nederland", cause rie. 12.00 Orkest, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte mu ziek, 13.45 ,.U kunt het geloven of niet", 13.50 Gram., 14.00 V. d, vrouw, 14.05 Neder landse liedjes, 15.00 V. d. zieken, 16.00 Resi dentie-orkest, 17.00 V. d. jeugd, 17.50 Rege- rimgsuitzending, 18.00 Nieuws 18.15 Sport- praatje, 18.30 Semi-klass. muziek, 19.00 Ka merorkest, 19.20 Reportage, 19.35 Gram., 20.00 Nieuws, 20.05 Actual., 20.15 Radio Philh. Or kest, 21.15 ,.De bonte sluier", hoorspel, 22.00 dansmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactua- liteiten, 23.4024.00 Lichte muziek. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.0» Nieuws, 7.15 Oehtendgymn., 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 «Nieuws en weerberichten, 8.15 Grarri., 9.00;V. ri. vrouw, 9.40 Lichte muziek, 10.00 Gratn.. 10.15 Morgendienst, 10.45 Vocaal eii- semble, 11.00 V. d. zieken, 11.43 Pianoduo. 12.00 Angelus, 12.03 Lunch conc., (12.30—12.33 Mededelingen), 12.55 Zonnewijzer .00 Nws en Kath. nieuws. 13.20 Gram., 13.55 Piano recital. 14.00 Militaire kapel, 14.45 v. d. vrouw, 15.30 Viool en piano, 16.00 Bijbelle zing, 16.45 Vocaal ensemble en soliste, 17.00 V. d. jeugd, 17.30 Metropole orkest 18.00 Le ger des Heilskwartier 18.15 Chr. vakbewe ging, 18.30 v. d. strijdkrachten, 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Lichte muziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gram., 21.00 Causerie over-„V?n9da' 31-20 Strijkorkest 22 00 Gram., 22.15 Buitenl. overzicht, 22.33 Gram,. 22045 Avondoverdenking, 23.00 Nws, 23.15—24.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.J nws; 7.05 gram.; 7.30 kron.; 7.40 gymn.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.05 conc.; 9.00 Eng. LjP.: nws; 9.10 v. d. huisvr.; 10.00 Donald Xliorne (org.); 10.30 Crean ork.; 11.00 Mrs Dale's dagb.; 11.15 BBC West of Engl.; 1. orch.; 12.00 VI. Br.: 1. zang; 12.15 Delney en sol.; 12.30 weerber.; 12.40 verv. Delhey.13,00 ws; 13.15 It. conc.; 14.00 operaconc.; 15.00 omr.ork. m .m. v. color.- s°Pr.; 15.00 Fr. Cas.pr.; 17.00 nws; 17.10 Fr. Br.: dansmuz.; 18.00 v. d. sold.; 18.30 VI. Br.: v. d. sold.; 19.00 nws; 19.30 VI. Pianomuz.; 19.50 causerie; 20.00 verz. pr.; 21.00 Fr. Br.: Davidson en ork.; 21.30 VI. Br.: Lat. Am. muz.; 21.45 act.; 22.00 nws; 22.15 Eng. L.P.: Thompson Olde Tyrne dansork.; 23.00 Mitchel Trio; 23.15 Palmer 1. ork.; 23.56—24.00 nieuws. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws; 7.15 gram.; 7.50 Lift up your, hearts; 8.00 Fr. Br.: nws; 8.10 conc.; 9.00 VI. Br.: nws; 9 05 gram.; 10.00 Lux.: Le Ménage en Mus. (VI.); 10.30 V.G.O.: feuill.; 10.45 verz. pr.: 11.00 Eng. H.S.: Ros en Ruroba-ork.; 11.30 V.G.O.: gev. muz.; 12.00 langs de pleinen en grachten; 12.20 Ufatonbomben: 12.30 Eng. H.S.: v. d. arb.; 13.00 Eng. L.P.: Dean en ork.; 13.45 v. d. kind.; 14.00 V.G.O.: 1. .conc.; 14.40 vab.-. klank; 15.15 Palmyra Hawaiians; 15 30 xylofoonklank; 15.40 verv. Hawaiians;"' 15.55 gram.; 16.00 Fr. Br.: pop. gram.; 16.45 Eng. L.P.: Elman cn Bohemian Players: 17.30 uitw. pr.; m. h. Continent; 18.00 White en ork.; 18.30 Jamboree; 19.00 Eng. H.S.: These you have loved; 19.30 Eng. L.P.: ver. pr.; 20.00 Eng. H.S.: Summer Serenade; 20.30 Eng. .„P.: Your Song Pa- 001!' 21.45 BBC Variét' ork.; 22.00 nws; 22.15 VI. Br.: Amst. Strijkkw. (muz. v. Hmdemith); 23.00 nws; 23.05—24.00 gev. gram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4