Nieuws uit STAD eu OMTREK Voogdijkinderen hebben hun geweldige vacantieweek FLORANIA KOMT LAATSTE BERICHTEN Free Foresters weer in Holland ONGEVALLEN LANGS DE WEG Vanavond is de stad al in stemming I Na de meisjes de jongens naar buiten VLAARDINGEN De sociale kant van het vraagstuk Voorbereiding goed Amsterdamse straten makers aan het werk Gestolen juwelen achterhaald NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Petroleumvergasser ontplofte Stakingen in Indonesië duren voort Einde staking Antwerpse haven Man gedood door vliegtuigpropeller DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 KIOSK-INBREKER BETRAPT IN HET HUWELIJK GETREDEN GESTRUIKELD GEVAARLIJKE WOENSDAG IN EINDHOVEN WERVELWIND IN FRANKRIJK De vlag uit MUZIEK, MUZIEK, MUZIEK De bouwvakarbeiders Zij waren voor 60 gulden verkocht BURGERLIJKE STAND TWEE SCHIEDAMMERS IN HET N. C. B.-ELFTAL Twee woningen uitgebrand Minister van Arbeid acht loons- verhoging nodig ONDERNEMINGEN MELANG- BON GEHEEL VERWOEST POLITIEKE DELINQUENTEN MISHANDELD DE „KORTENAER" VERTROKKEN 86 BRITSE OORLOGS SCHEPEN UIT DE MOTTENBALLEN SNEL RECHT VOOR TWENTSE „RADIO-PIRAAT" Weet U voor wie het deze week en de volgende ook echt eens vacantie is? Vöof de voogdijkinderen, die een heel jaar lang alle familieverband hebben moeten missen Die vanuit Schiedam over het gehele land verspreid zitten over de Verschillende tehuizen Dank zij het werk van de R K Vereni ging tot Kinderverpleging en Kinderbe scherming te Schiedam, een onderafde ling van de St Vincentiusvereniging kon den deze Week van 21 tm 25 Augustus de meisjes worden ondergebracht in het moederhuis van de Zuster Franciscanes- *en in Veghel Daar zijn de Schiedamse pupillen nu al sinds Maandag bij elkaar gekomen vanuit Amersfoort, Almelo, Roermond, Maastricht, Helvoirt, den Haag, Leiden, Rotterdam en ook uit onze eigen stad Het zijn er in totaal 21, die bij de Eerw Zusters Franciscanessen zeer har telijk onthaald werden Het eten stond klaar, toen ze met hongerige magen bin nenkwamen Hêt eerste wat daarna moest gebeuren, Was natuurlijk een verkenning van de plaats, waarin zij waren terecht gekomen en van de dorpstraat, het Marktplein of het Raadhuis moest een ansichtkaart Verstuurd worden naar wie in de inter naten waren achtergebleven of naar an dere bekenden. Toen waren ze nog niet te moe om nog een fiks partijtje te korf ballen. Om 8.30 ging alles onder de wol. Om half 8 was op 22 Augustus de re veille. De H. Mi* werd bijgewoond en een mooie tocht kon gemaakt worden naar het Missie-Museum. De middag werd besteed aan een wandeling en om de spieren nog helemaal los te maken, kwam de bal eraan te pas Voor Duimelot naar bed' wees. werd het vacantiefeest extra gevierd met cho colademelk en biscuits. De inspectrice van de Vereniging, mej. M, v, d. Burg, heeft in deze dagen bij de meisjes een goede oefening gekregen voor wat haar te wachten staat, als zij, daags na de meisjes te hebben afgeleverd, met de 20 jongens naar Oosterhout trekt. Zij zal de hulp van de voortrekkers den Hertog en van Haasteren van de Jan van Hoofstam van de St. Lodewljk-groep best kunnen gebruiken, Want de knapen krij gen een heerlijke tijd, die heel wat ener gie zal losmaken. Hun vacantieoord zal het Vacantiehuis „De Singel" in Oosterhout, buurtschap Vechelen zijn. Dit is een tehuis van het S.F.L., afd II in Rotterdam. Het heeft een prachtige omgeving van bos en hei. In het natuurbad de Warande kunnen de Jongens gratis zwemmen. Het program ma zit al soliede in elkaar. Na de aan komst wordt voor de bik geblazen en tijdens een avondwandeling leren de jon gens de omgeving kennen. In een tehuis met een eigen kapel be gint de dag natuurlijk met de H. Mis. dan is er een sluipspel, voetballen, zwem men en avondspel, welke lichamelijke ontspanning wordt afgewisseld door de hoogtepunten van de maaltijden. Op het programma van die week zien wij nog twee maal een kampvuur, spoorvolgen met bezoek aan een speeltuin en een .zwembad. Er kan daar geroeid worden. Er wordt een sport-estafette verlopen en op een middag zal het er bloedig toegaan, want er zal een overvalspel worden ge speeld, waarachter de leiding „(fors)" gezet heeft. Deze prachtige vacantie-dagen zullen voor de kinderen ongekende evenemen ten zijn, waarvoor zij lang dankbaar zul len blijven. Het werk van de R K. Vereniging tot Kinderverpleging en 'Kinderbescherming geniet in Schiedam nog niet de bekend heid, die het toekomt. Wij zullen danook spoedig meer hiervan laten weten, om dat het ons aller belangstelling meer dan waard li. Het is een heerlijke gedachte, dat juist in deze week, als Schiedam als een familie vacantie viert, de kinderen, die de familieband moeten missen een zo prettig mogelijke tijd hebben. Gedurende de laatste maanden werden talrijke kiosken in en om Hilversum her haaldelijk geplunderd. Toen een drietal jongemannen de kiosk op de weg van Hilversum naar Bussum trachtten binnen te dringen, werden zij op heterdaad be trapt door een rechercheur. Tijdens het vervoer naar het bureau trachtte een van hen te ontsnappen. Een revolverschot In zijn been, dat niet ernstig gew&nd werd, bracht hem tot andere gedachten. Advertentie IN DE R.K. VOLKSBOND SCHIEDAM Hedenmiddag om 3 uur is de catcher van Schiedam's le Honijjal-negental in het huwelijk getreden met Mej. Flora Sprong. Voor deze gebeurtenis op het Stadhuis bestond grote belangstelling, omdat Jo v. d. Touw een geziene figuur is in sportkringen. Hij verzorgt regelma tig het Honkbal-nieuws, dat dank zij het enthousiasme van mensen als hij in Schiedam steeds meer populariteit gaat genieten. Op een kermis kunnen ongelukken ge beuren. Toen dan ook vanmorgen de am bulance van de G. G. en G. D. voor een van de woonwagens stopte, ging er spoe dig een stroom van geruchten door de buurt, die in omvang van sensatie stegen naar mate de tijd vorderde en het ge rucht zich verder van het Marconiplein verspeidde. En het sensationeelste was, dat dit on geluk op een kermis helemaal geen ker- mis-ongeluk was. Want ieder kan als J. v. R. struikelen als hij van de trap af komt. J. v. R. viel ongelukkig op straat en kreeg een lichte hersenschudding. Een van de collega's belde de G. G. en G. D. op, maar v. R. deelde aan de broeder mee, dat hij even goed thuis van een lichte hersenschudding kon bijkomen als in het Ziekenhuis. De broeder heeft hem toen maar bij moeder de vrouw in bed gestopt. Daarmee was alles gebeurd. GESTOLEN TEGELS ETC. Van het complex, groot 258 woningen, dat in aanbouw is aan de Parallelweg, hoek Chopinstraat, waar de N.V. Van Ommen en De Groot's Bouwonderneming uit Rotterdam bouwt, zijn de laatste maanden niet minder dan 7000 grijs blauwe schoorsteen- en wandtegels ge stolen, wat de afwerking van de panden heeft belemmerd. De waarde van de ge stolen tegels bedraagt plm. 1200. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat een groep van 12 metselaars en opperlieden van dit werk dagelijks tegels stal, deels om eigen woning te versieren, deels om te ver kopen. De 12 mannen hebben thans terecht gestaan voor de politierechter, mr. A. Heynsius; allen bekenden zich aan dief stal van tegels te hebben schuldig ge maakt, met als verontschuldiging dat de tegels voor het grijpen lagen. De 24-jarige metselaar J. H. werd ver oordeeld tot 4 weken gevangenisstraf; dé 30-jarige metselaar J. E. kreeg 2 weken; de 49-jarige opperman C. J. V. uit Schie dam, de 38-jarige metselaar A. van N„ de 42-jarige metselaar P. J. B., de 36- jarige opperman M. C. J. G., de 40-jarige opperman G. C. P. en de 30-jarige G, N. werden ieder tot een week gevangenis straf veroordeeld. De 21-jarige opperman W. M. en de 33-jarige chauffeur W. van L. en de 36-jarige opperman A. J. G. uit Den Haag kregen ieder 25 boete of 10 dagen hechtenis. COMMISSARIS VAN POLITIE Bij Kon. besluit van 16 Augustus 1950 is aan de commissaris van gemeente politie, de heer J. R. Kramer, met ingang van 1 December 1950 eervol ontslag ver leend uit de politiedienst, onder dank betuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester zal Vrijdag 25 Aug. a.s. zijn spreekuur van 11 tot 12 uur her vatten. Het daaropvolgende spreekuur zal worden gehouden OP Donderdag 31 Aug. a.s. van 11 tot 12 uur. Hierna zullen de spreekuren weer op elke Vrijdag worden gehouden. INWIJDING DON BOSCO-SCHOOL De inwijding van de Don Bosco-school (nieuwe Finse R. K. school) aan de Curacaolaan A, zal op Maandag 4 Sept. a.s. om 10 uur plechtig worden ingebruik genomen. De inwijding zal geschieden door de Hoogeerw. heer R. Reynen, Deken van Schiedam. FEESTCONCERT;; Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wllhelmina zal de orga- I nist Piet van den Kerkhoff Donderdag 31 Augustus a.s. des avonds te 8 uur een feestconcert geven ln de Nieuwe Zuider- kerk aan de Westzeedijk te Rotterdam. KANKERBESTRIJDING De hier gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina-fonds voor de kankerbestrijding heeft 2.072.12 opge bracht. GESLAAGD. Bij het in Dn Haag gehouden examen voor het diploma A Ziekenfondswezen slaagden de heren J. Berkhout, J. de Bruijn, J. Poot en J. P. Steenbergen. Zij werden opgeleid door de heer H. J. Huis man, alhier. GOUDEN HUWELI JK, Het echtpaar M. ErkelensVermaat, Weteringstraat 22, alhier, hoopt Donder dag 31 Augustus a.s. zijn 50-jarige echt vereniging te "vieren. (Van onze correspondent) He4 aantal verkeersongevallen ln de maand Augustus ln Eindhoven is Woens dag met een toeneming van vjjf op één dag tot 56 gestegen, Woensdagmorgen werd de 14-jarige G. V. aangereden door een personenauto, die geen Voorrang ver leende. De jongen liep vrij ernstige ver wondingen op. hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een verkeersagent op een druk kruis punt in het centrum van de stad zag het stopbord voor zijn voeten wegmaaien door een vrachtauto, die de bocht te ruim nam. De onfortuinlijke regelaar van het verkeer liep geen letsel op. Elders werd een twee jarig kindje ,dat plotseling de weg over stak. door een auto aangereden. Dit on geluk liep eveneens wonderlijk goed af. In de avondureneiste tenslotte de ge vaarlijke Bosdijk nog twee ongevallen, bij een waarvan een bromfietser tussen een autobus en het trottoir bekneld raakte, terwijl bij het andere een personenwagen, die een links afdraaiende militaire staf wagen raakte, beschadigd werd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gisteren heeft een wervelwind,, die een snelheid van 250 km. had, 20 vlieg tuigen van het militaire trainingskamp bij Bourges (Midden-Frankrijk) ver nield In vele dorpen en steden van net departement Cher werden daken afge rukt, schuren en afdakken vernield en ernstige schade aan wijngaarden en boomgaarden toegebracht. Het vliegtuig van Semoutler (Haute Marne) werd door een storm ernstig getroffen: Het koor „Katholiek Haarlem" onder leiding van Albert de Klerk, zal ln de maand April 1951 het eerste bestaans- lustrum luisterrijk vlerer met een bijzondere feestuitvoering. Thans heeft men in studie genomen. „Die Jahreiszei- ten" van Josef Haydn, die zullen worden uitgevoerd op het grote concert van Donderdag 12 October a.s, in de Gemeen telijke Concertzaal. Woensdagmiddag heeft de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. de Ranite, aan de drumband van de genietroepen een stel instrumenten overgedragen. Het geld hiervoor was reeds in Mei 1948 tijdens de viering van het 200-jarig bestaan der genietroepen door de burgerij bijeen gebracht. Het aantal ongevallen langs de weg, vooral veroorzaakt door het snelverkeer, stijgt voortdurend. Onlangs werd nog gememoreerd, dat er alleen reeds duizend dodelijke ongevallen per jaar in ons Vaderland voorkomen, om van de overige, lichtere ongevallen niet eens te spreken. Thans kon men weer vernemen, dat het aantal verkeersongevallen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in het eerste half jaar van 1950, vergeleken met de over eenkomstige periode in 1949, is gestegen met respectievelijk vijftien, zestien, en twintig percent. In verhouding tot het aantal inwoners is Den Haag van de grootste drie steden het onveiligst. Er waren daar 7,7 ongeval len per duizend inwoners, in Amsterdam 6,5 en in Rotterdam 6,4. Op welke wijze wordt reeds getracht en kan alsnog voor de toekomst getracht worden aan dit ernstige risico van de weg tegemoet te komen? Vóór 1921 luidde art. 1 van de Onge vallenwet 1901; „De werklieden in de ver- zekeringsplichtige bedrijven zijn volgens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen hun in verband met de uitoefeningvan het bedrijf overkomen". Dit werd van den beginne af tot na 1921, altijd (en terecht, want de wet liet geen grotere ruimte toe) zó opgevat, dat Vacantieweek alle verwachtingen over treft. De programmaboekjes zullen bijna zeker allen verkocht worden en in de kiosk worden vele kaarten verkocht- Het organiserend comité van de Schie damse Gemeenschap is er nu ook in ge slaagd een consumptie tent te bemachti gen, die Op de Rroersvest zal worden op gesteld. Er zullen zitplaatsen zijn voor ongeveer 1200 mensen. Een bijzondere verschijning is ook een grote trailer-wa- gen met de nogal vreemd aandoende titel Eerste Nederlandse Rijdende Toiletten- inrichting, In ieder geval blijkt overal voor gezrvtfd te zijn. Ook het feestpark gaat vanavond open. nadat de eigenaars van de diverse attrac ties angstige uren hadden doorgestaan tij dens het zware onweer en de rukwinden, die gisteren onverwachts over Schie dam trokken. Er is nog een verzoek van het bestuur van de S. G. aan de bewoners van De Broersvest om vanavond ter gelegenheid van de opening van de Vacantieweek de vlag uit te steken. Wi) hebben gisterenavond met heel wat stadgenoten het pannetje leeg gesnoept. Het plezier, dat gisterenavond honderden hebben gehad aan het proefbranden van de verlichting op de Broersvest, is im mers het best te vergelijken met het schoonmaken van diverse met exquise brouwsels gevulde pannen, na het leeg- gieten, als voorpret op het grote diner. Was de bewondering dan ook niet kin derlijk enthousiast, dan lag dat niet aan de aard van de verlichting, want daar over was iedereen te spreken, maar aan het feit, dat kinderlijke spontaneïteit ln het bloed moet zitten. De fontein spoot in steeds wisselende kleuren, terwijl de paddestoelen het groen van de rand verlichtten. Meer dan één voorbijganger zal zich hebben afge vraagd, waarom zo'n fontein eigenlijk niet voor een blijvende plaats in aan merking komt, want het nogal nuchtere Koemarktplein krijgt er lets aristocrat tiseh door. Maar misschien HJkt deze wens, om bij de eerste vergelijking te blijven, op de opmerking van de jongste aan tafel: „Ik zou best iedere dag een echt diner willen hebben". Het podium baadde ook in een zee van licht, wat erop wijst, dat er 's avonds geen gebrek zal zijn aan een passende accommodatie voor de optredenden. Verscheidene winkeliers hebben bijzon dere etalages ingericht, zodat ook in dit opzicht de tocht door het centrum reeds de moeite waard was. Wij vernamen gis teren nog, dat de belangstelling voor de Tijdens de vacantieweek zullen er zes draaiorgels door Schiedam rijden. Van morgen is de eerste al musicerende gear riveerd. Voor de kinderen zal er ook een bijzon' dere attractie zijn. in de vorm van pony wagens. ongevallen op de weg van huis naar het werk en omgekeerd, hiets met de uitoefe ning van het bedrijf hadden te maken. De verzekering ving aan op het mo ment, waarop de werkman het terrein van de werkplaats bereikte en eindigde, wan neer hij dat terrein weer verliet. Sinds na 1901 het industriële leven zich steeds meer uitbreidde, de ongevallen langs de weg voortdurend in aantal en ernst toenamen, de denkbeelden aangaan de uitgebreidheid en betekenis der socia le verzekeringen zich voortdurend in breedte en diepte ontwikkelden, viel het sterk op, dat het een leemte was, wanneer de werkman, die op weg was van eh naar zijn werk, buiten de ongevallenverzeke ring viel. Toen minister Aalberse dan ook in 1919 een voorstel indiende tot wijziging van de Ongevallenwet 1901, hetwelk is geworden de wet van 1921, heeft hij het hierboven geschetste bezwaar aanstonds ondervan gen. De uitdrukking in art. 1: „Ongevallen (hun) in verband met het bedrijf over komen," werd na enige formele wijzigin gen in de Tweede Kamer, vervangen door de volgende: „Ongevallen, hun in verband met hunne dienstbetrekking overkomen". Door deze nieuwe terminologie werden ook de ongevallen van huis naar het werk en van het werk naar huis onder de On gevallenwet gebracht. De jurisprudentie van de Centrale Raad van Beroep legde alleen nog enige be perkingen op: zo moest de werkman de kortste en meest gebruikelijke weg vol gen en hij moest het risico van de weg door persoonlijke gedragingen voor zich niet vergroten. Opvallend is, dat sedert 1947 min of meer een kentering in de opvattingen van de Centrale Raad van Beroep is gekomen. Verkeersovertredingen door verzekerde, mits zij niet roekeloos worden bedreven, zijn geen reden meer tot weigering. Dit heeft tot gevolg, dat heel wat ongevallen langs de weg, welke voorheen nog wer den afgewezen, thans voor de Ongevallen wet worden geaccepteerd. Ook overigens blijkt de Centrale Raad van Beroep een veel soepeler standpunt in te nemen. Wanneer de laatste uitspra ken van 1948 en vooral 1949 worden ver geleken met die van vroegere jaren, komt men tot de conclusie, dat er heel wat ten gunste is veranderd. Wanneer de particu liere handelingen van de verzekerde maar „niet al te ongebruikelijk" zijn, komen zijn aanspraken niet in gevaar. Dit kan ons slechts tot verheugenis stemmen, maar wel veroorlove men ons de opmerking, dat vele van deze onge vallen langs de weg niets te maken heb ben met het z.g. „risque professionel", tot dekking waarvan de Ongevallenwet oor spronkelijk uitsluitend diende. Het steunt ons machtig bij ons vroegere betoog, dat de Ongevallenwet ook voor een belang rijk gedeelte het „risque social" dekt en dat om die reden, alsook om administra tieve besparingen, een eenheidspremie aanbeveling verdient. Het „risico langs de weg" is voor ver schillende bedrijven natuurlijk zeer uit eenlopend. Een industrie, welke een uit gebreid personeel heeft, dat zich geregeld per auto naar zijn werk moet begeven, levert groter risico op dan een andere, welke dat niet kent. Een wijkverpleegster, welke van de ochtend tot de avond en soms bij nacht, per (motor) fiets zich lahgs de weg be geeft, loopt groter risico dan een ander. Zolang echter de schadeloosstelling blijft geregeld in de Ongevallenwet, moet er „verband met de dienstbetrekking" aanwezig zijn.en de Centrale Raad van Beroep, hoe breed van opvatting ook, zal dus ergens een limiet moeten stellen. Er zij echter de aandacht op gevestigd, dat het hiervoren «Heen ging over de werkman in loondienst. Maar het risico van de weg is niet alleen een risico voor deze laatste; het geldt b.V. niet minder voor de zelfstan dige, die door arbeid in het levensonder- houd van zich en de zijnen voorziet. Het is een risico voor hén die alsnog VOor het toekomstige arbeidsleven wor den opgeleid en voor hen die op latere leeftijd niet meer door arbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Het is tenslotte een risico voor het gehele volk, van jong tot oud, arbeidend en niet ar beidend. Een risico, dat tegenwoordig heus niet zo gering te schatten Is, Daarom moge de vraag onder het oog worden gezien, of het niet juister zou rijn, de lasten van het risico te leggen op de weggebruikers, zodat ieder te allen tijde dan verzekerd kan zijn, dat het risico dat hij langs de weg loopt, gedekt is. Dit zou dus moeten leiden tot een al gemene verplichte Verkeersverzekering, Waarbij het risico dat de Rijksverzeke ringsbank thans vöor het bedrijfsleven en de Organen volgens de Ziektewet ló pen, ook dan op deze algemene verzeke ring zou kunnen worden verhaald. Dat door die verzekering, welke nu reeds vry- willig door tallozen wordt gesloten, het risico langs de Wég door toehemende roe keloosheid van de Zijde der weggebrui kers zoü worden vergroot, zoals weieens schijnt beweerd, lijkt ons zeer twijfelach- tig. Als vaststaande mogen wij wel aanne men, dat de civielrechtelijke aansprake lijkheid van de weggebruikers ten bate van de slachtoffers thans in vele gevallen onvoldoende werkt. Zij is in de tegen woordige tijd zeker geen afdoende oplos sing. De omvang en de ernst van de ongeval len langs de weg nemen bij het toenemen de snelverkeer steeds in betekenis toe, zodat de móderne wetgever zich op de» duur niet aan de oplossing van dit er»» stige probleem zal kunnen onttrekken. De Overheid heeft immers ongetwijfeld in de tegenwoordige tijd de taak de Open bare veiligheid te beschermen. Wanneer haar zulks in de huidige omstandigheden niet op afdoende wijze mogelijk is, dan is het toch zeker niet onredelijk te ver langen, dat zij dit tekort door wetgevende maatregelen zoveel mogelijk tracht te ver helpen. Wij kennen in ons land grote en in vloedrijke particuliere instellingen, Welke als het ware met de vinger kunnen war den aangewezen en aan Welke de Uilvte- ring dezer taak in een of andere vorm zou kunnen worden toevertrouwd. Het vraagstuk lijkt ons in elk geval de bestudering waard! Mn; (Van onze Amsterdamse redactie) Nadat Het de stakende straatmakers gistermorgen mislukt was een schrifte lijk® bevestiging te krijgen van de verbeteringen, zoals die voor hen en hun handlangers Omschreven staan in het rapport van de herclassificatie-commissie, hebben *u in een middagvergadering toch maar besloten om vandaag weer aan de slag te gaan. Het actie-comité van de werkgevers- ên de werknemersorganisaties (bestaande uit vertegenwoordigers van de werkge vers én de bédfijfsünie in het bouwbe drijf), dgt gistermiddag in Amsterdam, vergaderde, heeft besloten, dat op de bouwwerken, die zijn opengesteld eh die welke voortgang hebben gevonden tij dens de staking Unie-arbeiders en on- geonganiseerden onder bepaalde voor waarden door de werkgevers te werk ge steld kunnen worden. Met ingang van vandaag is iedere werkgever verplicht bij bet aannemen van ongeorganiseerde bouwvakarbeiders een verzoek te richten tot het genoemde actie-comité. Over de verdere gang van zaken zal nog deze week worden be slist. Rechercheurs van de Haagse politie zijn er in geslaagd een groot gedeelte van de juwelen, die, zoals gemeld, In de nacht van 12 op 13 Augustus j.l. aan een Canadese dame in het Palace-hotel te Scheveningen werden ontstolen, te Amsterdam te achterhalen. De terug gevonden juwelen vertegenwoordigen een waarde van ca. 50.000 gulden; zij werden ln Amsterdam voor 60 gul den van de hand gedaan. De Haagse politie is van mening, dat het voorspoedige verloop van het onder zoek ln belangrijke mate ia te danken aan de publiciteit, die de pers aan deze dief stal heeft gegeven. Zo vervoegden zich twee Amsterdammers bi) haar, op wier aanwijzingen de kostbaarheden in de hoofdstad in beslag konden worden ge nomen. Het waren een briljanten arm band ter waarde van ca. 30.000 gulden, een platina dames-armband horloge, drie briljanten broches en twee paarlen col liers. Vermist worden nu alleen nog een gouden beugel van een gebit en drie bannkbiljetten van 100 gulden. De in beslag genomen Juwelen bleken reeds enige malen te zijn doorverkocht. De politie is de dieven op het spoor. GEBOREN Teresa M. d. v. W. M. Dee- gen en C. B. M. Timmers; Pieternella W. d. v. D. Willerestijn en M. Bakker; Cor nells z. v. P. Schooten en A. Alders; Eduard z. v. W. Zwamborn en M. Her man Hans z. v. J. B. van Rongen en M. Planken; Anna C. d. v. A. den Dunnen en M. Ardon. OVERLEDEN: J. H. Wetstetin 1 dag; J. M. Maas 1 dag; N. W. J. Scholte 1 dag. OAGBIAD VOO* SCHItOAM I* OMSTtlKf* 72ste Jaargang No. 21319 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4 30 per kwartaal. 1 45 per maand, 0.35 per week. Advertentie-pms op gewone Kolombreedte f 0 15 pet millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0 30 per millimeter hoogte. Contract tarieven tegen gereduceerde pms verkrijgbaar Du de administratie of Dij de erkende advertentte-bureaux. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct. Elk woord meer tl Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bi) vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen Directeur: J Ku 1.1 pers. Hoofdredacteur: Leo J. M, Hazeizet Het jaarlijkse bezoek van de Free For resters "in Nederland is weer aangebroken en ook dit jaar hebben zij geen verstek laten gaan. Integendeel, evenals andere jaren vloog weer eën zeer sterk team naar ons land, een team, dat onze topcricketers wel de handen vol werk zal geven. Maandag en Dinsdag speelden de Free Foresters hun eerste wedstrijd. Ditmaal was Nijmegen de uitverkoren plaats. Nij megen, dat de Free Foresters nog nooit heeft ontvangen, heeft dit wel op grootse wijze gedaan. Er werd gespeeld tegen een N.C.B.-elftal op het terrein van Quick. Het terrein was tot in de puntjes ver zorgd. Het was alleen jammer, dat het veld wat erg droog was, waardoor het fielden nog wel eens werd bemoeilijkt. Over de ontvangst in Nijmegen echter niets dan lof. Het was buitengewoon. Na de eerste wedstrijd kunnen we al thans enigszins nagaan over welke spe lers de Free Foresters dit jaar beschik ken. Slechts 2 bekende spelers van vorig jaar kwamen weer naar ons land en wel de wicketkeeper Shorto, die als aanvoer der fungeert en de bowler Darwell-Smith die verleden jaar tegen ons nationale elftal zo uitstekend heeft gebowled. Ver der brachten zij Ainsworth, de captain of the Combined Services, mede, die zich ontpopte als een batsman van klasse. De eerste dag scoorde hij tegen het NCB XI een buitengewoon mooi century. Ains worth is een lange, sterke figuur, die over een uitmuntende drive beschikt en boven dien zeer krachtig speelt. Als bowler ont popte hij zich als een zeer listige off- spinbowler. Verder speelt mee Mac Corquedale, die bij de athleten wel bekend zal zijn van de Olympische Spelen in Londen, waar hij nummer 3 werd op de 100 meter. Mac Corquedale, een f astbowler, die vooral in de eerste overs zeer gevaarlijk was, daar hij veel „swerve" aan de bal gaf. Jackson is een goede all-rounder- Hij bowlt een gevaarlijke bal en bgt zeer hard en solide. Henry is een 'spinbowler, die even mak kelijk leg- als offbreak bowlt. Dook bleek een goede batsman en bo vendien een oflspin-bowler. Het NCB XI bestond uit de volgende spelers: J. J. Alders (VVV) captain; W. Honnebier (wicketkeeper, P. Maas en M. Maas (Haarlem); A. v. d. Ende (HDVS); j L. J. Dries (Excelsior); C. Slagter en W. Roodenburg (VVV); R. de Vries (Quick); H. C. v. d. Bijl (Kampong); Lochmann van Bennekom (VOC). Maandagmorgen begon het NCB XI met batten. De eerste bats, Slagter en Roo denburg, waren al heel spoedig verdwe nen, doch v. d. Ende gaf met Aiders een ander zicht aan de NCB-innings. V. d. Ende werd echter onbeheerst en nadat hij 16 runs had gescoord, werd' hij gevan gen. P. Maas bood ook nog enige weer stand, doch moest na 10 runs ook het veld ruimen. Spoedig na de lunch kwam de NCB-innings ten einde en bleef captain Alders met een zeer verdienstelijke 42 not out. De bowlingcijfera van de Free Foresters waren: Mac- Corquedale 4-15, Darwell Smith 4-15, Mac Nab 2-20. De Free Foresters openden hun innings met Parkinson en Leigh. Vooral Leigh maakte geen betrouwbare indruk en be speelde het bowlen van Dries met veel moeite. Nadat hij 26 runs had gescoord, moest hij echter het paviljoen opzoeken- Zijn opvolger, Jackson, speelde de bowle- ry met heel wat meer vertrouwen. Hij sloeg o.a. een enorme 6. Toen hij v. d. Bijl wederom voor 6 trachtte te slaan, sloeg hij de bal te hoog en werd hij op uitstekende wijze door Slagter aan de boundery gevangen, Ainsworth, die hier na inkwam, demonstreerde eens, hoe er eigenlijk gebat moest worden. Hij speel de geen bal in de lucht, hoe de bowlers ook van snelheid, vlucht en effect ver wisselden. Zijn off drives waren zeer hard, ook van de back-foot en zeer goed ge plaatst; Langzaam maar zeker steeg de score. Dook, die hem assisteerde begon zeer twijfelachtig en onzeker, maar toon de al spoedig uit het ware batsmanshout te zijn gesneden. Sneller en sneller steeg de score en ook kwam de century van Ainsworth in zicht. Een schitterende dri ve aan off bracht 'zijn persoonlijk totaal op 99. Het duurde nog wel even, voordat hij met een één zijn honderd vol maakte. Spoedig hierna gaf hij aan wicketkeeper Honnebier een stumpkans, die deze nu accepteerde. Ainsworth had slechts één maal een kans gegeven en dit was op een persoonlijk totaal van zeven, toen hij op v. d- Bijl ver naar voren kwam en de bal miste. Honnebier miste echter deze stump kans. Hierna speelde Ainsworth echter kansloos. Veel, zeer veel hebben onze Hollandse batsmen kunnen leren. Zijn driven was werkelijk subliem. Iedere ver dedigende slag leverde zelf nog punten op. Toen de speeltijd van de eerste dag ver streken was, hadden de Free Foresters een totaal van 264 runs voor 6 wickets, waarvan Dook met 68 not out bleef. De volgende dag gaf het weer niet die medewerking, welke de eerste dag zo tot een genoegen maakte. Regen en een som bere lucht. Besloten werd om vroeg te lunchen en zodoende zo Veel mogelijk speeltijd over te houden. Te ongeveer kwart over één kon dan de tweede dag ook een aanvang nemen. De captain van de Free Foresters had in middels gesloten, zodat De Vries en Slag ter voor de NCB openden. De tweede in nings ging aanvankelijk voor de Holland se batsmen voorspoediger dan de eerste innings. Toen het scoringbord 33 runs aanwees, ontstond er een misverstand met runnen, waarvan Slagter het slachtoffer werd. Zijn bijdrage aan het NCB-totaa) waren een goede 14 runs. Twee ballen hierna werd De Vries gebowled. Even als de eerste innings speelden v. d- Ende en Alders ook nu weer uitstekend. Tien tal na tiental verscheen op het scoring bord, totdat Alders van een harde slag op midd-off werd gevangen. Ook v. d. Bijl gaf v. d. Ende goede steun. Nadat v. d. Ende 42 runs had gescoord moest hij het veld ruimen voor Honnebier. Ook hij bracht het tot de dubbele cijfers (12) en liet zeer goed batten zien. Toen v. d. Bijl, na 19 runs gescoord te hebben, uit ging, was de stand 118 runs voor het ver lies van 8 wickets. Dries en Max Maas echter batten waarlijk „met de rug tegen de muur". Er moest in ieder geval ge tracht worden om 167 runs te maken, teneinde de follow-on te ontlopen. Lang zaam en voorzichtig en door uitstekend te runnen wisten zij d.e 167 te passeren, on danks de hardnekkige pogingen van de Free Foresters om te trachten een in ningsoverwinning te noteren. Zij probeer den al hun bowlers, maar gelukkig hiel den deze twee batsmen stand- Ook de 200 werd gepasseerd. Direct hierna werd Dries op cover-point gevangen. Zijn aan deel aan het NCB-totaal waren 23 runs. Maas en Lochmann van Bennekom speel den echter dapper door. Toen het NCB- elftal 208 runs had gescoord werd Maas gebowled, na een uitstekende 49 runs op zijn naam te hebben gebracht. Bowlingcijfers Free Forester tweede In nings: Mac Corquedale 3-36, Darwell Smith 0-38, Jackson 3-22, Mac Nab 1-34, Henry 2-33. Nu moesten de Free Foresters nog trach ten om in 27 minuten tijd 42 runs te sco ren om een overwinning te behalen, het geen ook gelukte. Een sensationeel slot van een wedstrijd, die waarlijk een propaganda voor cricket kan worden genoemd! Bowlingcijfers NCB eerste innings: M. Maas 1-28, J. L. J. Dries 0-30, P. Maas 2-33, H. C. v. d. Bijl 2-71, Lochmann van Bennekom 1-58. J t Bowlingcijfers NCB tweede inning# J- L, J. Dries 2-25, P. Maas 1-18. Wij zijn benieuwd, wat de Flamingo s en het Nederlands XI zal bereiken tegen dit elftal. In ieder geval zijn er goede wedstrijden te verwachten en rauen aan ook iedere cricketliefhebber aan a.s. sa terdag en/of Zondag naar HaaJiieiR te gaan, waar op het tei-rein vnn Rood en Wit de Free Foresters het Nederlands XI zal ontmoeten! Parkhaven, Necochea n. Duinkerken, 23 180 mijl N.O. van Madeira; PasehoU 23 van Amstm n. Halden: passa"l,„,?2Tte Delfzijl; Phoenix 23 te Rottm: Poei?"Laat 23 van Surabaja n. Banjuwangh Ponto 22 v. Go thenburg n. Kasko; 22 te Liverpool; Prins Willem II. R^^n; Marseille, p. 23 San Antonio; Prins Willem V 24 te Hamburg; Prins Willem van Oranje Rottm n. Chicago, 23 250 mijl O. van Belle Isle; Pygmalion, Pa ramaribo n. Amstm, 23 400 mijl ZZW v. Fayal Radja, B. Aires if. Vancouver, 24 te San to-, Raki, 23 van Bombay n. Karachi: Rapid 23 v Rottm n- Parijs; Rohdo 22 te New York; Rijn 23 V. Rottm n. Gefle; SalaWati, Java n. New York, 23 van Sin gapore; Sambre 23 v. Rottm n. Parijs; Seaham 23 v. de Tyne n. Amstm; Servus 23 te Par: Silvaplana 23 te Rottm; Stlvretta 23 van F al ken berg n. Gothenburg; Soestdijk, Java n. New York, 24 te Halifax verw.; Stad Maastricht, Casablanca 'n. Rottm. p 23 Dover: Stentor Amstm n. Alexandrlë, 23 te Tunis; Straat Malakka, B. Aires n. Japan. 24 te Sin gapore; Streefkerk, Calcutta n. Rottm, p. 23 Be achy Head; Sunetta, Singapore n. Berre, 23 200 mij] ZO van Guardafui; Ta-bian, Java n. Amstm via Liverpool. 23 van Port Said; Tankhaven 2 24 te Tandjong Uban verw.; Ternate. New York n. Java, 20 te Rangoon; Tero. Rottm n, Santos, p. 23 Kaap Frio; Tiba, Necochea n. Rottm, 23 110 mijl O. van Kaap Santa Maria; Tilly 22 van StMutsund n. Zaandam: Titus, Alexandrie n. Amstm, 23 te Ismlr; Tjikamnek, Kobe n. Kaapstad. 23 v. Penang: TJItialengka 23 van Sineanore n. Muntok; Hwlod 23 V. Delfzijl n. Ystad; Tyro 24 te Swansea; Unites 23 te Liverpool. Van Brakel 23 van Teignmouth n. Gue- tafsberg: Va® Gelder 24 v. Londen n Leer; Van 't Hoff. Rottm n. Makassar 23 te Pe- nang; Violetta Erica 24 te Zaandam; Volente 23 te Delfzijl: Volkerak 23 v. Rottm n. Allo»! Waterland 23 te Amstm; Westerdam, New York tv, Rottm. 23 550 mijl O. v. Kaap Race: Westland, B. Aires n. Amstm, 28 te IJmuiden verw,-. Willem Ruys, Java n. Rottm, 23 van Port Said: Wim 24 te Rottm: Zeeland (KRL). Java n. New York, 24 te Colombo verw.i Zwerver 33 te Antw. (Van onze correspondent). Door onbekende oorzaak ontplofte he denmorgen in de woning van de fam. M. in de Dolhuisgang, een zijsteegje van het Zuiderdiep te Groningen, een petro leumvergasser. Haf gevolg was dat een brand ontstond, die zich snel uitbreidde. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat twee woningen, die van de fam. M. en het huis van de fam. K., geheel uitbrandden. Een a^-jarig kindje van 'het gezin M. liep zodanige brandwonden op, dat het naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen moest worden overgebracht. De stakingen in Indonesië duren voort: de onderhandelingen van de onderne mers enerzijds en de arbeiders anderzijds met het ministerie van arbeid hebben nog niet tot een oplossing van het looncon- flict geleid. De minister van arbeid, Wilopo heeft volgens Aneta verklaard! dat hij de eisen van de Sabupri, de or ganisatie der onder nemingsarbeiderx, als uitgangspunt voor dé onderhande lingen redelijk acht. „De lonen moeten omhoog", zo zei hij. Dr. Kartowisastro, directeur- generaal van landbouw van het ministerie van. econ. zaken verklaarde inmiddels, dat de gouvernementslandbouwbedrijven voor een proefperiode van drie maanden de looneis van de Sarbupri van driegulden als minimum dagloon hebben aanvaard. Terwijl ovef het algemeen de situatie in de gebieden der stakingen als rustig gemeld wordt, verklaarde de bedrijfs leiding van de Pamanukan en Tsjisem- landen, d-e Britse thee-onderneming in Subang, dat daar een zeer slechte sfeer heerst. Indien de toestand nog slech ter wordt, overweegt zij de Europea nen van de ondernemingen te eva cueren. Woensdagavond zijn drie staf-em- pioyé s door een bende van honderd man in Sukamandi ontvoerd. Later werden Z(i door de politie bevrijd. Uit gudangs en rookhuizen werd rubber gestolen en voorts werden branden gesticht in rub bertuinen, die thans niet bewaakt wor den daar ook de wakers staken. Van de onderneming Wagoenredja zijn de wa terinstallaties vernield. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons: Na langdurige onderhandelingen is even na het middaguur besloten de sta king in de Antwerpse haven te doen ein digen en onmiddellijk aan het werk te gaan. Be directie der N.V. Cultuur-Mij. „Me- langtoong" bericht, dat die ondernemin gen der vennootschap (Melangbong en Tjibuian) nog steeds onbereikbaar zijn en derhalve niet in beheer kunnen wor den genomen. Het staat echter vast, dat de fabriek, alsmede de Europese won in een en andere gebouwen volkomen zijn Verwoest. Verder moet worden aange nomen, dat ook de thee- en rubberaan- plantingen vrijwel geheel zijn verdwe nen. De beschikbare geldmiddelen ztfn niet toereikend om aan de lopende verplich tingen te voldoen. Het bestuur kan op het ogenblik geen voorstellen aan aandeelhouders doen, doch stelt zich voor, zodra zulks in ver band met de veiligheid mogelijk is. de ondernemingen te doen bezoeken en over de toestand een constaterinigsrappc" doen uitbrengen, waarna de directie zien nader zal beraden welke voorstellen aan aandeelhouders kunnen worden voorge legd. De Groninger Rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak te- gen de voormalige commandant en drie bewakers van het kamp voor politieke delinquenten te Finsterwolde. Verdach ten hadden zich in de jaren 1945 tot 1947 .schuldig gemaakt aan mishandeling der gevangenen. De commandant, de 37- Jarige J. A. V. uit Zeegse, werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. De Officier van Justitie had twee jaar ge- eist. De bewaker de 28-jarige loswerk- man L. S. uit Eexta werd veroordeeld tot een maand (eis twee maanden): de 44-jarige landarbeider J. de B. eveneens uit Eexta en de 31-jarige grenscommies B. H. uit Ter Apel kregen elk drie maan den (eis resp. vier en vijf maanden). De „Kortenaer" is Woensdag uit Su rabaja vertrokken. Het schip sal moge- ljjk Priok aandoen. Even voor het vertrek van de K.L.M.- Constellation pH-TDP (ae „Rotterdam'*) van het vliegveld Prest wiek naar Gander op Dinsdagavond j.l. 14, zo deelt men ons van de zijde oer K.L.M. mede, door onverklaarbare oorzaak de 35-jarige radio monteur in dienst van 't Britse ministerie van burgerluchtvaart J. w. L. in een der draaiende propellers gelopen en op slag gedood. I-*001! klap werd de propeller zodanig beschadigd, dat het toestel niet kon vertrekken. De passagiers vervolgden hun reis met de uit New York binnen- gekomen machine, terwijl de passagiers uit dit toestel met een „Convair", na een kleine vertraging, hun reis van Frestwick naar Amsterdam konden voortzetten. De Britse admiraliteit heeft meege- deeJd, dat 86 oorlogsschepen, die opge legd zjjn, weer in dienst Aenomen zullen worden ter versterking van de konink- lijke marine in de huidige internationale crisis. Onder de schepen, welke weer voor actieve dienst zullen worden uitgerust, bevinden zich T. to,rP«dobootjagers, 9 fregatten - 16 mijnenvegers. Opsporingsambtenaren van de PTT zijn er Dinsdagavond in samenwerking met de politie in geslaagd in Vroomshoop een der vele Twentse geheime zenders on schadelijk te maken. Door middel van peilingen hadden zij de zender weten op te sporen, waarna de eigenaar werd gearresteerd. Dit ging met enige moei lijkheden gepaard, want in de woning; waarin de „radiopiraat", de 22-jarige fabrieksarbeider P. uitzond, werden de politiemannen met bijlen bedreigd. De man kon echter spoedig worden inge rekend en moest zich gisteren reeds ver antwoorden voor de Almelose "rechtbank, die hem conform de eis tot een maand i gevangenisstraf veroordeelde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2