CUPOLA" boven Nederland Vrij tamme dag voor't vliegveld Valkenburg De vloek zwaar op der guerilla drukt het land Reliel sen van n oude dynastie Brief van Austin-aan Trygve Lie inzake Formosa Tegenweer treft noodzakelijk ook non-combattanten Von Thurn und TaxTsdie de grondslag legden voor internationaal postwezen De eersten de lucht in Natuurramp eiste ruim 1000 doden Jongen door gas gestikt -J W.-Duitsland wil in een Europees leger arbeider verdronken 11 Huwelijk in pracht en praal V.S- zouden V.N.-onderzoek ter plaatse toejuichen 0 De affaire Bertha Hertogh ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 PAGINA S fff eer niks" Huisje-boompje-beestje- aanval NAKTON-FRONT, 24 Augustus 1950. „Eeus zullen we ons de slachtoffers van deze oorlog weer tot vrienden moeten pogen te maken", zo zeide mij op bedrukte toon een Ameri kaanse luitenant, die op een gehucht wees, enkele honderden meters verder gelegen, hetwelk hij zojuist in brand had laten steken. En enige tijd later zei mij de piloot van een verkenningsvliegtuig: „Wij hebben die hele streek door vuur moeten zuiveren; want elk gehucht kan daar tot schuilplaats dienen aan Noord-Koreaanse gewapende benden. Het is wellicht het enige middel om een vaak onzichtbare tegenstander te treffen* wiens bevoorrading gedurende de nacht geschiedt* van dorp tot dorp, door dragers, langs heuvelpaden, buiten het gezicht van onze vliegtuigen". Spionnen in het wit Het konden vluchtende boeren zijn iT Verklaring van Von Brentano - Jf V - w v'sr OP ROOFOVERVALLEN JAVA Stand-by" heeft geklonken over het vliegveld Valkenburg en de jachtpiloten rennen naar hun toestellen. Een beeld van de bedrijvigheid, die gisteren op de Nederlandse militaire luchtbases heerste tijdens de eerste dag van de geallieerde tuchtoefening, „Cupola maar bij navraag bleek later, niemantj ooit precies geweten heeft hoe dit bericht ontstaan is (kan onze speciale verslaggever). Op het bekende radio-tijdsein van de om precies twaalf uur gisterochtend werden op alle militaire vliegvelden in Nederland, België, Frankrijk en West-Duitsland de klokken gelijk gezet, begon voor de Westerse Unie „Operation Cupola", maar het roemruchte 322e Nederlandse spitfire Squadron (V-l bestrijding, jager-escorte voor bombardementen op Duitsland, Arnhem, Indië) nam geen enkel risico en jstond van 11.30 af op „readiness", wachtend in de buurt van de „bpits om op de eerste geel-bruine rookgranaat van de verkeerstoren de kist in te springen voor het „standby" („Elk ogenblik kunnen jullie de lucht in moeten"). Alleen de mensen in de „Operationroom" konden dit moment bepalen en zij hadden te wachten op een melding van de keten der radarstatious, waar men uitkeek naar een „echo" een kleine lostorescerende stip op de kathode buizen. w&Jrtën (afiolSA?^granaat was al ev^reene"atb°inede kisten) plot- séltag twee lichfkogels de lucht in, en bi n a onmiddellijk ploften de motoren van vier Spitfires aan, aarzelden nog even begonnen dan vol gas te donderen: in minder dan onderhalve minuut waren ze brullend los, smeten zich roekeloos snel scheef op een vleugel de lucht in. Nog voor ze de hoge cumulus bereikt hadden waren ze alweer in formatie, zet ten pijlsnel koers naar het Zuiden. Inmiddels had dit vliegveld reeds vroe ger in de ochtend hoog bezoek gehad, want nog vóór twaalf uur had een zil verblauwe Dove Air Chief Marshal Sir James Robb pp Valkenburg neergezet, van waar hij vervolgens vertrok naar een der ..Operation rooms" en de paraatheid der 'diverse andere verdedigingsinstalia- ties inspecteerde. „Very pleased" (zeer tevreden) vertrok hij na de middag rich ting Leeuwarden. Inmiddels kwam ook de tweede groep, die verveeld in de buurt van hun kisten in blauwe overall, waarover de gele Mae West (zwemvest), rondhing en rustig een sigaretje rookte, op „readiness". De mo toren van de kleine startwagentjes gier den onafgebroken - «WM arine „Fireflies" kwamen laa? ver" braken de formatie en 1*el ach- w eita"vb eg veld "d e Spitfires van'de ^Steijdk^ten de zelf niet mee aan deze „yyy critisch en op een afstand alles wat de LSK verrichtte. ld draaide een Hoog boven het viiegvexu gele ,gSea-Otter"rondje op rondje, gal leen deze wonderlijk gebouw zulke ï'ige amphibische Zeeotters kon langzame luie rondjes draaien. Eindelijk ongeveer drie kwartier na de eerste „scramble" schoven heel hoog in de lucht vier kleine snelle stip pen in de richting van hun basis, gin gen tegelijk, vleugel aan vleugel even later het laatste „circuit" m, donderden laag over het veld, zwaaiden zwiepend •jf en kwamen binnen. Ze stuurden ons eerst naar Hoek van Holland, later werden we doorgestuurd naar het Oosten en eindelijk m de buurt van Deelen scha ik op M.OOI voet en wij maar zuurstof slikken want dat is behoorlijk hoog - kregen we ze in de gaten.... een formatie de eerste interceptie en !fen Pr'is' hebben een kruissnel- osn jVan- 30" mii' en wij kunnen maar draaien en toch kregen we ze Twee neergeschoten.... „en vlogen ze nog door?" vroeg een stem uit de drorn journalisten, die allemaal om kapitein Asjes heen stonden. De tweede groep vloog zich bij de „scramble" bijna te pletter op de... brave doodgemoedereerde Marine-„Zee-otter" die ondanks twee rode lichtkogels van dé „caravan" (het wit zwart geblokte klei ne gebouwtje bij het begin van de start baan), toch binnenkwam? landde, en toen nog eventjes op z'n gemak de startbaan wou oversteken, volgens de hogelijk ver bijsterde mensen van het LSK. „Ze zeiden dat ie motorpech had, maar een minuut later knorde ie weer de hoog te in De vier vier kisten van de twee „scram ble" raakten min of meer zoek. Om drie uur moesten er wèèr vier de lucht in, maar toen was er over het lot van de tweede groep nyg practisch niets bekend. Wel ging er een gerucht dat er in de buurt een Marinevliegtuig zou zijn ver- Tegen half vier kwam de tweede groep eindelijk weer boven de horizon. „Niks..., was geen oorlog". De jonge piloot, die met de cockplt-hood terugge schoven, met wapperende haren, ge bruind, zonnebril op, rode halsdoek om was komen aanstuiven (twintigste-eeuw- se ridder!) vertelde, terwijl het zuurstof masker nog aan zijn vliegkap bengelde: „Was geen oorlogze hebben ons alle kanten uitgestuurd, eerst richting Am sterdam, toen boven de Zuiderzee... toen naar de Russische zóne „Pardon?" „Nou ja, in ieder geval als maar oos telijker, een eind Duitsland in, ik zag hopen vliegvelden, maar op het laatst wist ik niet meer waar we zaten.... we hadden er geen kaarten meer voor bij onstoen zijn we op Twenthe gaan tanken.... Nee, niks gezienwe kre gen wel de hele tijd 'door dat we achter kisten aanzaten, „nog vijf mijl...." boor den we van de Operations, „nog vier mijl...." en toen hebben we de motor even laten lopen tot ie rookte, maar we hebben niks gezien Terwijl de luitenant eindelijk enigszins hongerig zijn lunchpakket open maakte (het was kwart over vijf!) kreeg hij al weer de waarschuwing voor een nieuwe „standby Tien minuten later jakkerden deze zelfde jonge mensen alweer de lucht in. kwamen ,de andere vier terug. „Weer niks", Zei de Squadron leader: „We hebben hoog boven Zuid-Holland ge zetentoen we op 16.000 voet zaten, vroegen ze vanaf de grond: „Zie je een of andere kist in de lucht?" Eerst zagen we niks, maar even later zagen we er Inderdaad éen. Die konden we niet in halen en het moet mijns inziens een Sea- fury geweest zjjntoen stuurden ze ons naar 28.000 voetik vroeg of ze helemaal belatafeld waren, maar ik ben gaan klimmensteenkoud boven toen we er waren, riepen ze ons terug..." Ja, het was een vreemde „oorlog". Be halve voor de betrekkelijk kleine groep mensen, die op de radarstations (waar- °vef. ons had voorgelicht of het haast met mis kón gaan, of alles slechts een kwestie van een paar mathematische berekeningen was) in de „operation room („aan brengen we onze jagers ge woon via de radar naar de vijand, tot we aI-L,i?°J??ren en ze het verder wel zelf kunnen opknappen"), en in de gierende „El ,ouwe beestjes doen het f vloog ditzelfde type al m het begm van deze oorlog"), behalve Bovendien was de Marine (die hele maal met aan deze manoeuvres meedeed) veel te vol van een „mooie stunt", waar bij ze met enkele Fireflies een verrassen- - „u. ucia.vc de huisje-boompje-beestje aanval had- voor a®Je mensen was er weinig te be den gedaan op.het vliegveld Twenthe. Op het hoogste niveau schijnt men van deze aanval wèl op de hoogte te zijn ge weest, maar vooral de eerste (waarbij een der piloten driejongensvliegers van hun touwtje moet hebben verlost) was voor Twenthe zelf een complete veras sing, ondanks de radar. Door oorlogscorrespondent PIERRE DOUBLET leven. Gelukkig maar. Om even voor zes besloot de laatst ..scramble" de dag met ï-jv ^^jongensachtig uitgelaten sierlijk spel van gedurfde loopings, rollen en een brullende du a l °P het trouwe nest Valken- buig. Het Amerikaanse leger strijdt sinds twee maanden tegen een vijand, die in ondoordringbaar gebied schuilt en on grijpbaar is. Die vijand heeft dit leger tot een meedogenloze oorlog gedwongen. Het heeft de ervaring opgedaan, dat elke boer, elke vluchteling een guerilla-strij- der, of een spion kan zijn. Wjj bevinden ons in een dorp aan de oever van de Naktong. De Amerikaanse commandant, die met leedwezen ver nam, dat elke nacht vermomde commu nisten de Amerikaanse soldaten in de rug beschoten, heeft gisteren aan de burgers bevel gegeven om te evacueren. Sommigen, als vergroeid met hun rijst velden, bleven bij hun grond. Ameri kaanse patrouilles vonden ze, verborgen in de heuvels. En zo zag men lange rijen mannen, vrouwen en kinderen hierheen komen door het hoge gras, de armen in de hoogte, terwijl het gewapend geleide de geweren in de aanslag hield. Een agent van de contra-spionna ge- dienst had reeds een verdachte gevon den, die te schone en verzorgde handen had voor een boer, waarvoor hij door ging. Aan de politie overgeleverd, zal hij echter geen enkele bekentenis af leggen. Anderen trekken langs de wegen, hun buffels voortdrijvend, welke met hun haastig bijeengepakte armzalige bezit tingen beladen zijn. Enkele dagen later keerden de meesten dezer vluchtelingen, toen zij vernamen, dat de communisten nog steeds op de andere oever van de rivier stonden, terug. De soldaten, die door zoveel passiviteit ontmoedigd zijn, beperken er zich toe 's nachts op alles wat beweegt te schie ten. In de duisternis ziet de schildwacht een witte gedaante in het rijstveld, h(j schiet haar op vijftig meter afstand neer. 's Morgens vindt men een Hjk in witte kleren. Diezelfde nacht hadden in bnrger ge klede communisten Amerikaanse con. vooien op een nabije weg overvallen, en 36 man gedood. Op de prefectuur van politie te Taegoe zie ik aan de voet van de trap drie man nen staan, met gebogen hoofd, bewaakt door soldaten; twee van hen schijnen een dertig, de derde een vijftig jaar oud. De Koreaanse tolk vertelt me, dat de drie mannen worden geëvacueerd. Zij keerden naar hun huizen terug, toen zij door jongemannen van de patriottische veiligheidsdienst onder verdenking van spionnage werden gearresteerd. De drie mannen ontkennen en zeggen, dat zij al leen teruggekomen waren om te halen, wat zij gisteren niet konden meenemen. Enkele ogenblikken later hoor ik de deur van een cel achter hen dichtslaan. t Zijn zij schuldig of onschuldig? In die cel zitten reeds een dertigtal verdachte mannen in het wit, in afwach ting van een tweede verhoor. De politie heeft het zeer druk. De mannen in die schemerachtige, benauwde cel zijn ach- ter de Amerikaanse linies gepakt, waar een zekere individuële controle kan worden uitgeoefend. Andere blijven tus- sen de linies tot de komst van de com- communistische spionnen in de nationale witte kleding. Zo werden te Pohang bij luchtverken» ningen kleine groepjes van 15 a 20 „bur gers" waargenomen, die karretjes voort duwden of zelf zwaar beladen door de bergen naar het Zuiden infiltreerden. De Amerikaanse commandant van het vliegveld, die bewegingen van vijande lijke troepen vermoedde, vroeg dringend versterkingen, die maar niet aankwamen. Enkele dagen later dook een gereorga niseerde divisie bewapend met mortie ren en machinegeweren op 15 km. van Pohang op. overviel de stad en bedreig de het vliegveld, dat slechts door de eindelijk gearriveerde versterkingen kon worden gered. Maar de tanks had den helaas kunnen komen, want de Ame rikaanse commandant had geweigerd te laten schieten op hen, die later soldaten in burgerkleding bleken te zijn, maar ook arme gevluchte boeren hadden kun nen zijn. Korea, eens het land van de lieflijke ochtendstond, betaalt een wel zeer zware prijs aan onbeschrijflijk Ifjden voor zijn vrijheid. Die prijs wordt aanvaard met de berustende passiviteit van een volk, dat veertig jaar onder vreemde over heersing heeft geleefd. Twee millioen ongelukkigen, die van een handvol rijst per dag leven, slapen onder de blote hemel in de vluchtelingen kampen van het Zuiden, ver van hun verwoeste boerderijen. Maar straks komt December met zijn nachten van twintig graden onder nul.... En die twee millioen zijn slecht» een deel van de zo vele slachtoffers van de onvermijdelijke wreedheid van de oorlog in Azië. Meer dan duizend personen zijn in de afgelopen tien dagen overleden tenge volge van de aardbeving en de overstro mingen, die er het gevolg van waren, in Noord-Assam (India) aldus niet-officiële berichten, die door de Indiase radio zijn uitgezonden. Luchtlandingstroepen van India zijn Vrijdag in Noord-Oost-Assam geland om te helpen bij de bevoorrading uit de lucht. Er worden af en toe nog trillingen ge voeld in Noord-Oost-Assam. Er zijn door d aardbevingen en de overstromingen overal bruggen weggespoeld en wegen onbruikbaar geworden. Naar schatting zijn anderhalf millioen personen in de betrokken gebieden door de ramp getroffen. Het is nog onmoge lijk, de volledige schade vast te stellen. (Van onze correspondent). Doordat de gummislang van een gas stel was losgeraakt, is Vrijdagmorgen aan deHelperweststraat te Groningen, de 9-jarige jongen A. W. gestikt De ouders hadden des morgens wel een gas- lucht in hun slaapkamer waargenomen,, ontdekten het euvel en hadden dit daar na verholpen, Toen waren ze gaan eten, Later ging mevr. W. naar de slaapkamer Daar zijn ze dan, de leden der Argen tijnse vijf ling, waarover we deze week het een en ander geschreven hebben, dat on getwijfeld de belangstelling van onze le zers zal hebben opgewekt. Daarom hun foto, genomen op hun verjaardag Van links naar rechts: Carlo Alberto Maria Fernanda, Maria Christina. Maria Ester en Franco, feestelijk in de bloemetjes ge zet. Ze hebben ongeveer dezelfde pakjes aan. Maar de meisjes dragen rode rokjes, de jongens groene broekjes en de meisjes weer rode dassen en witte strikken de jongens groene dassen. Ze laten vol trots hun schoenen met rubberzolen zien. Hun moeder beweert, dat ze elke maand ieder een paar verslijten. Maar dat is misschien wat overdreven. Sommige moeders over drijven weieens. En de'moeder van een vijfling doet dit vermoedelijk in het vijf voudige.... Dr. Heinrich von Brentano, het hoof'l van de Duitse delegatie b\j de Europese Assemblee, heeft gisteren te Straats burg verklaard, dat West-Duitsland btr reid is deel te nemen in een Europees leger onder gemeenschappelijk politiek gezag. Op een persconferentie zei Von Bren tano, dat de Westduitse republiek tegen herbewapening is. maar het als haar recht en haar plicht ziet, deel te nemen aan de defensie van Europa. Wij kwamen naar Straatsburg, zei hij, om nationale denkbeelden door Europese te vervangen. Van de vorming van een Duits leger onder Duits bevel kan geen sprake zijn. Wij zouden niet weten, wat wij ermee zouden moeten doen. Maar wij zijn bereid onze economische kracht en zonodig ook onze mankracht ter beschikking te stellen van een Europees leger onder een gezamenlijk politiek gezag. De Amerikaanse hoge commissaris voor W. Duitsland. John J. McCloy heeft gis teren kanselier Adenauer de verzekering gegeven, dat diens voorstellen inzake de ..herbewapening" van West Duitsland door de geallieerde hoge commissaris met spoed in behandeling zullen worden genomen. Dit werd gisteren officieel op het bu reau van McCloy meegedeeld. (Van onze correspondent). Gisteren ontdekten voorbijgangers in het Apeldoornse Kanaal onder Epe het lijk van de arbeider F. uit Kampen. De man. die de wacht hield bij kanaalwerk zaamheden nabij de brug op de Zuuker- weg moet op onverklaarbare wijze te water geraakt en verdronken zijn. Prinses Afru' ^'gianda Von Thurn und, Taxis, wier huwelijk met Prins Frans von -<> prn~~Sigmaringen in Duitsland druk besproken werd. Ze brachten hun wittebroodsweken in een badplaats aan de Duitse Noordzeekust door. Kort geleden is in Duitsland een huwelijk voltrokken, dat veel opzien heeft ge jaart- ie vamvege liet een of ander schandaaltje. Maar wel, omdat er een >ijna ongelofelijke pracht en praal bij tentoongespreid is geworden, u u' a stak bij de vrijwel overal In het voormalige Derde Rij ïeeisen e e ende. Het was prinses Fernanda Von Thurn und 1 axis, m m ccit verenigd werd met Prins Franz von Holien- zollern Sigmai inPon, zu s volgens liet oude, Spaanse liofceremoniëel, dat zeer streng en hoofs is. De prinses stamt af uit een oeroude familie. De naam Hohenzollern is bekend genoeg, al behoort Prins fians tot een andere tak dan de keizers van Duitsland. Even trad de familie van Thurn und Taxis door dit huwelijk op de voor- grond. Jarenlang heeft ze, roet aan het hoofd de oude Prins Albeit Maria Jozef Maximiliaan Lamoral, in stilte en afzon- dering geleefd. Revoluties en oorlogen zijn er over heen gegaan. In het hart van bleef het oude, prachtige paleis staan als een monument van een groots verleden en de Prins en Prinses von Thurn und Taxis, die allebei de tachtig naderen, woonden er als relieken van een dynastie, die zestien eeuwen terug kan blikken en tot de oudste en edelste families van Europa behoort, tevens tot de rijkste. Terwijl talrijke adellijke families in Duitsland thans gedwongen zijn, gedeel- dehïstorischo, Beierse stad Regensburg teneinde in leven te kunnen blijven en vele kastelen te huur staan, kon de Prins von Thurn und Taxis het zich ver oorloven, zijn dochter uit te huwelijken op een wijze, die een vorstenhuwelijk nabij kwam en misschien zelfs overtrof. ..In het statige paleis waren de grote vijke zalen met kaarsenkronen verlicht. De bedienden schreden er door, gekleed in de ouderwetse livreien. De tafels wa ren bedekt met serviezen van zilver en goud. En er waren geen kosten gespaard, om de feestelijkheden zo imposant moge lijk te doen zijn. De huidige Prins von Thurn und Taxis stamt af van een ridder, die volgens de legende door de H. Ambrosius openlijk geprezen werd voor zijn dapper gedrag bij de verdediging van Milaan tegén de Barbaren. Deze ridder noemde zich Torre e Tasso en daaruit zou de naam von Thurn und Taxis ontstaan zijn. Hij vestig de zich later te Milaan, waar zijn nako melingen grote welstand verwierven en duizend jaar na zijn dood tot enorme rijk dom kwamen, toen de familie het mono polie verwierf voor het vervoer van de post. Ze belegde haar geld in iets, dat niet zo gemakkelijk gestolen of verwoest kan worden, n.l. in land en tot op heden vormt het bezit van goede, vruchtbare landerijen de grondslag van de rijkdom der familie von Thurn und Taxis, welke de grootste grootgrondbezitter in Duits land is. De Prinsen von Thurn und Taxis zijn nooit souvereine vorsten geweest en heb ben dus ook nimmer onderdanen gehad. Dit is vermoedelijk een der voornaamste oorzaken, dat ze nooit bijzondere moei- lijkheden hebben gekend. Niemand heeft het ooit in zijn hoofd gehaald, hen te I verbannen of van een troon te verjagen. Nog steeds genieten ze het voorrecht, hun brieven te verzenden, zonder ze te fran keren, hetwelk hun indertijd verleend werd, toen de staat, in 1866, de postdienst overnam. In een der bergplaatsen van het paleis te Regensburg staat nog steeds een oude postkoets, zoals er honderden in dienst van de familie von Thurn und Taxis ge lopen hebben. De eeuwen door hebben de prinsen tal van kostbaarheden verzameld. Het paleis is er letterlijk mee volgetast. Tot in zijn badkamer toe heefyde prins de muren vol schilderijen en familiepor tretten. Tussen twee haakjes, hij gebruikt nog steeds een ouderwetse wastafel, waar van de kom met een lampetkan gevuld moet worden. Het echtpaar houdt streng vast aan de oude familiegebruiken en zelfs bij het ontbijt bedienen lakeien in volle livrei, Er logeren talrijke, uit Duitsland en Oost Europa verdreven familieleden, zoals de prins en prinses van Hongarije, die nu bij hun schatrijke bloedverwanten genade brood eten. Vóór de eerste wereldoorlog werd het landbezit van de familie von Thurn und Taxis, honderdduizenden h.a. omvattend, slechts overtroffen door dat van de Duitse keizer. Het strekte zich tussen de Bal- tische en de Adriatische Zee uit en was dus vrij behoorlijk over Europa verdeeld. De familie bezat kastelen langs de Rijn en de Donau en in de Karpaten, grote ka zernewoningen in verschillende Duitse steden, brouwerijen, hotels, café's en zelfs winkels. Thans is het bezit aan landerijen inge krompen tot ongeveer honderdduizend h.a. waarvan door de geallieerde autoriteiten in hun zones nog een belangrijk gedeelte onder de boeren verdeeld zal worden, al zijn grote stukken hiervan uitgezonderd, speciaal door de Amerikanen, omdat ze als modelboerderijen konden worden be schouwd. Bovendien heeft de prins nog de beschikking over 24 kastelen, maar bij de meeste moet. geld bij. In totaal heeft deze vorst zonder land drie duizend mensen in zijn dienst die elk bij hun aanstelling een officiële benoe ming krijgen. Jaarlijks betaalt hij hun ongeveer vijf millioen gulden aan ionen en salarissen uit Wat hij zelf incasseert, heeft hij nog nooit bekend gemaakt. Maar zijn inkomen moet ondanks alle tegensla gen van de laatste tijd niet gering zijn, want alleen al het bewonen van dat paleis in Regensburg kost heel wat geld. Het is een oud Benedictijnenklooster met 371 kamers en zalen, waarvan de familie von Thurn und Taxis er 103 bewoont. Een ge deelte er van is tot postmuseum ingericht, terwijl een ander gedeelte aan de rege ring als kantoorruimte is verhuurd. De Prinses von Thurn und Taxis is evenals haar man bijzonder kras voor haar jaren. Ze staat ook elke morgen om zes uur op, maakt dan een ritje met haar lievelingspaard, ontbijt, woont de H. Mis in de paleiskapel bij en houdt zich verder bezig met liefdadig werk en beeldhouwen. Ze ontwierp het monument voor de in de eerste wereldoorlog gevallen Regensbur gers en vervaardigde talrijke beelden voor kerken. In de tweede wereldoorlog heelt ze nog als verpleegster achter het front gewerkt en vele Amerikaanse soldaten verpleegd. Een neger, die ze door haar zorgen van de dood redde, schrijft haar nog steeds uit Amerika. Toen de bekende generaal Patton Re gensburg veroverd had, verwierf hij ho gelijk de gunst van de Prins e,n."e Prin ses von Thurn und Taxis, toen hij formeel een audiëntie liet aanvragen, teneinde bij hen zijn opwachting te maken. Hy werd een huisvriend.... van de jongen en zag ze, dat de knaap munisten. Dan pogen zij de Amerikaan- j bewusteloos in bed lag. De levensgees- se zone te bereiken. Onder hen zijn vaak ten konden niet meer worden opgewekt. De voornaamste Amerikaanse afgevaar digde bij de V. N., Warren Austin, heeft in een brief aan Trygve Lie, secretaris generaal der V. N., verklaard, dat de V, S. een onderzoek ter plaatse naar de kwestie-Formosa door de V. N. zouden toejuichen, „opdat de beschuldigingen van agressie tegen een integraal deel van Chinees grondgebied, geuit door communistisch China, zou worden weer legd". Austin verklaarde, dat de V. S. niet zelf een dergelijk onderzoek zouden voor stellen, maar, zo zeide hij, indien de Vei ligheidsraad de kwestie-Formosa wil be studeren, zullen we dat onderzoek steu nen en onze bijdrage leveren. Zoals bekend, heeft de Chinese com munistische regering Donderdag in een telegram aan de V. N. geëist, dat de Ame rikaanse marine- en luchtmachteenheden zouden worden teruggetrokken uit de omgeving van Formosa. Tevens wordt ge zegd, dat de Chinese regering vastbeslo ten is Formosa „te bevrijden van de grijp armen van de Amerikaanse agressie". Austin ontkende gisteren in zijn brief, dat Formosa Chinees grondgebied is. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat het Amerikaanse optreden ten aanzien van Formosa een „onpartijdige neutraliseren de actie" is en dat er vrede op Formosa zou zijn, „tenzij iemand zijn toevlucht tot de wapens zoekt". Austin merkte het volgende op: 1. De V. S. hadden geen Chinees grond gebied geschonden. 2. De V. S. hadden geen agressieve ac tie jegens China ondernomen. 3. Het Amerikaanse optreden ten aan zien van Formosa was voornamelijk het gevolg van de openbare verklaring van de Chinese communisten, dat zij For mosa „bevrijden" zouden. Volgens Aus tin werd de Amerikaanse zevende vloot gezonden „op een ogenblik, dat het eiland het toneel was van een conflict met het vasteland". Een uitbreiding van het con flict tot Formosa zou de strijdkrachten, der V. N. in Korea hebben bedreigd. 4. Het zenden van de Amerikaanse vloot naar Formosa was een onpartijdige neutraliserende actie zowel ten opzichte van de strijdkrachten op Formosa als die van die op het vasteland. 5. Er was op het ogenblik geen vast gestelde juridische status voor Formosa. Deze juridische status kon niet worden vastgesteld, voordat men op internatio naal niveau tot een beslissing was ge komen. „De Chinese regering is door de gealli eerden verzocht de overgave van de Ja panse strijdkrachten op het eiland in ont vangst te nemen. Dit is de reden, waarom de Chinezen er thans zijn", zo schreef Austin. Zoals wij meldden zal een nieuw pro ces betreffende Bertha Hertogh worden gevoerd. Deze keer zijn de ouders de eisers. De nieuwe zaak zal op 4 September in besloten zitting dienen. In juridische kringen verwacht men later een open bare zitting. De eis van Bertha's ouders bestaat uit vier delen: 1. Het hof wordt verzocht te verkla ren, dat het huwelijk van Bertha vol gens de mohammedaanse ritus onwettig is en dat Mansoer Adibi niet gemachtigd is tot het voogdijschap over Bertha. 2. Voorts wordt verzocht, dat Adibi op dracht ontvangt het kind aan de „veilige zorg en voogdijschap" van de Neder landse consul-generaal over te dragen. 3. De consul-generaal dient gemach tigd te worden het kind aan de ouders terug te geven. 4. Het hof wordt verder verzocht te ge lasten, dat Bertha Hertogh het gebied van de jurisdictie van het hof (Singapore) niet verlaat. Men volgt de procedure volgens de wetgevingn op de voogdijschap over on- volwassenen. Bertha wordt in de eis een „ongehuwd kind" genoemd. De eis is niet slechts tegen Cheh Aminah doch ook tegen Manssor Adibi gericht. Het huwelijk, zo wordt verder gezegd, werd met opzet voltrokken in het TwrSiVan J? president van de „Malayan Moslem Welfare Association". Prinses von Thurn De roofovervallen op ondernemingen en kampongs op Java duren nog steeds voort. In de nacht van Donderdag 17 op Vrijdag 18 Augustus deed een bende van 300 man een aanval op de thee-onderneming Per- bawati, bij Sukabumi. Nadat het schieten tot de ochtend had geduurd, kon de aanval worden afgeslagen. Een week lang werd Eeles, ln het Ga- rutse door onruststokers geterroriseerd. Tien inwoners verloren heit leven. Vijf bruggen werden opgeblazen en tachtig huizen werden vernield. Vier scholen moesten worden gesloten. Rampokkers overvielen bij Semarang een Indonesiër, verwondde hem en gin gen er met een bedrag van 9.000 van door. Bij Djakarta drong een bende een huis binnen. De met vuurwapens bedreig de inwoner moest geld en juwelen ter waarde van 7.000 afstaan. t r-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3