Nieuws uit STAD en OMTREK FLOR A NI A een groot succes De brandweerdemonstraties van morgenavond LAATSTE BERICHTEN DE STEM VAN DE LEZER Luchtvaartdemonstraties op zandvlakte ■I Het feest van kleur en schoonheid Handboogschieten op Edisonplein Van de oude naar de nieuwe methode Het electriciteitsgebruik in de komende winter Verzoening op Kreta nog niet bereikt Het spul van Joncker Frans Zaterdagavond gratis Snelheden van 90 kilometer Wrak van „Firefly gevonden Vliegtuig in woestijn neergekomen „Schoonzoon van Lucas Bols" gevat De treinen rijden weer in Canada - mm DONDERDAG 31 AUGUSTUS 195c PAGINA 4 W -u mm* w Beperking in de piek-uren WISSELING VAN OVERSTE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT FILMAVOND TROK EEN GOEDE ZAAL COLLECTE KANKER- BESTRIJDING MORGENAVOND EEN LATERTJE SLUITING CAFé'S ETC. OP 1 SEPTEMBER 1950 BETERE ORGANISATIE! P. P, S. C.-NIEUWS Met 55 personen aan boord Ook in België geen succes SLUITING ZWEMPLAATS VOOR MANNEN BEZOEK UIT WANDSWORTH BURGERLIJKE STAND WWW I WwÊÊ$Ê§Ë H1 mm mmm ik De 500ste bezoeker passeerde gisteravond omstreeks 10 uur de loketten van de Florania, de bloemen-, vissen-, vogel- en middenstandstentoon stelling, welke de Oranje Vereniging in het gebouw van de R. K. Volksbond organiseert. Dit behoeft niet te verwonderen, want de lof over de prachtige expositie moet onmiddellijk na de opening door de eerste bezoekers zijn uitgedragen. En welke reclame is beter dan de mond-propaganda? Komt V ook, vragen deze jonge bezoekers van de Florania, die niet konden ■wachten tot de loketten opengingen en er zelf maar inkropen. Enthousiast werkt de Brandweer mee aan de Vacantiefeesten en de viering van het 675-jarig bestaan der stad. Zij neemt haar aandeel in de feesten door groot scheepse demonstraties te geven, morgen avond van 8 uur tot half 10 op de Nieuwe Haven, ter weerszijden van de Kippen- brug. Tevoren zal de brandweer in op tocht door de stad trekken en daarbij de volgende route volgen: Singel. Oostsingel, Snelliussingel, Boerhavelaan, Rotterdam- sedijk, Koemarkt, G. Verboonmstraat, Oranjestraat, Nietvwe Haven, St. Lidui- nastraat, Huysmanstraat, West Franken- landsestraat, Mesdaghlaan, v. Ruysdaal- laan, Jan Vermeerstraat, Vlaardingerdijk, Julianalaan, Ary Prinslaan, Aleidastraat, West Frankenlandsestraat. De stoet zal als volgt zijn samengesteld: muziek; 70 brandweerlieden te voet, ge- costumeerd als brandweerlieden uit oude tijden, met burgemeester, schepenen, tamboers, schutters enz.; een ladderwagen (handwagen); een kruiwagenspuit, twee handspuiten, een stoomspuit en twee mo torspuiten met paardentractie; muziek; een autospuit oud model en het moderne brand wecrmateriaal. Om half 8 begint de demonstratie. De eerste episode uit <?e geschiedenis van de brandweer geeft te zien, hoe met emmers water een brand werd aangeval len. Een emmerketting wordt gevormd. Hierna volgt de tweede episode: het aan vallen van een brand met handspuiten. Hierbij zullen o-m. optreden tamboers, hoornblazers, schutters, de burgemeester en zijn schepenen. Een derde episode, die daarna volgt, is die, waarin de brand weer gebruik maakt van motorspuiten met paardentractie, een stoomspuit met paardentractie en een blusboot (de Men tor, bekend bij oude Schiedammers). Ten slotte komt er een demonstratie met het moderne materiaal. De demonstratie zal worden besloten met een waterballet, met als sluitstuk een fontein, die in de Nieuwe Haven zal wor den opgesteld en van het water uit zal worden verlicht. De top van de fontein zal worden verlicht door een schijnwer per vanaf de uitgeschoven magirusladder. Drijvende schijnwerpers zullen het geheel fantastisch verlichten, want de fontein zal worden geflankeerd door stralen, die de cijfers 675 zullen vormen en de ach tergrond zal worden gevormd door een sproeischerm. De demonstraties beloven uitermate in teressant te worden. De opening droeg een zeer officieel karakter. De genodigden werden in de koffiekamer van de n.K. Volksbond ont vangen aoor leden van de O.V. De heer L. Kamp, voorz. van de Oranje Vereniging heette bij zijn inleiding tot de opening de hoogedeiachtbaré heer burgemeester, mr. J. W. Peek, welkom. Voorts de leden van het ere-comité, de voorzitter van de Schiedamse Gemeen schap, de heer M. Holl, de afgevaardig den van de Viaardingse Gemeenschap, de commissaris van poiitie, de heer J. H. v. Veen, het hoofdbestuur van de Nederl. Aquariumvereniging en de afvaardiging van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Spr. herinnerde er aan, hoe vooral na de laatste wereldoorlog de Oranje Ver eniging telkenjare aan de burgerij bij zondere attracties heeft geboden. Het organiseren hiervan ging steeds met grote moeite, offers en veel werk ge paard. Teleurstellingen zijn hierbij niet uitgebleven. De O.V. heeft dit jaar met deze tentoonstelling willen laten zien, dat door een eendrachtige samenwerking in beperkte ruimte aan de mensen grote liefde voor de natuur kan worden bij gebracht. De tentoonstelling past ook prachtig in de viering van het 675-jarig bestaan en de georganiseerde Vacantie- week. Spr. dankte in het bijzonder de tentoonstellingscommissie voor het vele i werk, dat door haar verzet is. Burgemeester Peek noemde het een sympathieke gedachte van de O.V. om in en rond de Vacantieweek en in het bij zonder rond de 31e Augustus een bloe mententoonstelling te organiseren. De vacantieweek kreeg hierdoor een bre dere basis. Deze imponerende week werd op een cultureel nog breder plan ge bracht. Men kan nu niet alleen genieten van muziek, spel en zang, maar ook van de kleurenpracht van de bloemen. In het leven van ons volk zijn de bloe men de laatste decennia een steeds gro tere rol gaan spelen. Hoewel in het ver leden onze schilders en dichters zich graag met het onderwerp bezig hielden, was er in onze oud-vaderlandse steden weinig plaats gelaten voor een plantsoen of tuin. Daarin is veel veranderd. De bloemen hebben een belangrijke plaats gekregen ook in de steden, waar door de overheid parken worden aangelegd en plantsoenen onderhouden. Spr. herinnerde zich, hoe in zijn jeugd de Plantage van zijn geboorteplaats niet veilig was voor de vernielzucht van de jeugd. Ook vertelde hij het ongelofelijke staaltje, dat in zijn vorige standplaats, Roelofarendsveen, de bloemisten bij zichzelf in huis en bij het altaar van de kerk papieren bloemen hadden staan. Men zag er zelf de schoonheid niet van. Toen Koningin Wilhelmina in de crisis jaren de veiling van Aalsmeer bezocht, heeft zij zich erover verwonderd, dat de bloemenpracht naar de mestvaalt moest. Als ieder gezin wekelijks bloemen zou kopen, zou dit niet nodig zijn. Sprekend over de andere onderdelen van de tentoonstelling, nl. de vissen- en vogeltentoonstelling, meende mr. Peek, dat de belangstelling van ons volk voor deze liefhebberij was afgenomen. „Waar is de tijd, dat iedere jongen zijn vogel in het kooitje had?" Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de tentoonstelling groot succes zou mogen hebben en dat de bevolking haar zou weten te waarderen. Hierna begon de rondgang over de ten toonstelling. Zoals wij reeds in onze speciale Flo- riana-krant schreven, is een zeer geslaag de synthese tot stand gekomen tussen bloemisterij en hovenierswerk en het exposeren van gebruiksartikelen. De jeugdinzending Een bijzondere inzending is natuurlijk die van de 1000 schoolkinderen, die een plantje op te kweken kregen. Men kan goed zien wie er met liefde aan gewerkt hebben en wie zich met de franse slag van hun verzorgingstaak gekweten heb ben. De bekendmaking van alle eerste en tweede prijzen is onmogelijk, want deze uitslag loopt in de tientallen na men. Toch is er wel iets te zeggen over de inzendingen per school. Behalve indi viduele prijzen zijn immers ook groeps- prijzen beschikbaar gesteld voor scho len, die als geheel het beste ,uit de bus kwamen. De le prijs ging naar de Come- musschool A, hoofd de heer A. Hoek; de 2e prijs naar de St. Aloysiusschool A, hoofd broeder Borromeus; 3e prijs W. Brouwersschool, hoofd D. R. Rijnsdorp; 4e prijs Klaas de Vriesschool, hoofd A. Hukhorn en de 5e prijs naar de St. Agnesschool, hoofd zr. Pascuala. In de grote zaal vinden wij in het mid dengedeelte een expositie van meubelen van de firma Schrijver temidden van een bloemenaanleg van de gebroeders Krabbendam. Door een ijle optrek is de indruk van beslotenheid gegeven, waar door men enkele kamerameublementen kon opstellen in een interieur, dat sterk naar heersende smaak nijgt. Een bijzon derheid van de aanleg van Ce hoveniers is de passiebloem, welke langs het lat werk van de stand is geleid. De bloemen in deze stand zijn uitsluitend de steeds gevraagde snijbloemen, geen bijzondere buiten de normale vraag vallende. Onmiddellijk rechts van de ingang heeft Pokon een stand. Daarnaast toont de firma Straver een schat van snijbloe men, die opgesteld zijn in een omgeving, welke doet denken aan de sfeer van de Gouden-Eeuwse-bloemstukken. Evenals in de stand van „De Lelie" is hier de bloem geen medebewoner van de stand, maar hoofdbewoner. Heeft de eerste het „décor" gezocht in enkele fraaie antieke kasten en koperen potten, de laatste stoffeert zijn expositie met vogels, konijnen, fazanten en een bostafereel, een aantrekkelijke oplossing. Bloemen en vazen zijn onafscheidelijke verschijningen. Daarom is de stand van „De Kandelaar" met Limburgs aarde werk van „De olde Kruyk" welkom. Op het toneel staan een auto. een Jawa en een Solex opgesteld temidden van cac- teeën, die de indruk van de verre reizen, welke men met de diverse voertuigen kan maken, versterken. Hedere zorgde hier voor de aankleding met bloemen. Een modern stalen chroom privékan- toor wordt den belangstellende getoond door Mercurius. Het is een lust voor het oog dit „koude staal" door ideale kleu rencombinatie te zien omgevormd tot een ameublement van aristocratische rust. De firma Bertels van de Dam stelt de weelde van een mooie baby-uitzet en andere fraaie textiel-producten ten toon, ten teken van de vooruitgang, die wij na de oorlog op dit gebied gemaakt hebben. Hier zal menige vrouw haar blikken la ten gaan. Ook de beddenafdeling is pre- fent ™et Belgische import. De tuinarchi tect A. Wittkampf verzorgde deze stand wat de flora-aanleg betreft. Een bijzon derheid daarbij is de aanwezigheid van levend gras, gezaaid op jute, een expe riment, dat bijzonder geslaagd is. Men kan hier letterlijk spreken over een gras mat. De electrische grasmaaimachine is hier ook te zien. °p, dJr le verdieping tergt de firma Elshof de gepreste huisvrouw met was machines en toebehoren. De Oranje- Vereniging looft een prijs uit voor elk zoveelste nieuwe lid en de firma Mat- thyssen heeft een geheel Nederlandse bromfiets met de motor in de naaf van .„voorwiel te demonstreren. Wedijverend met de kleurenpracht van de bloemen is de stand met herenmodes van de firma Janse, die een indrukwek kend vertoon geeft van het samenkleuren van de moderne pastel-tinten. De aquarium-afdeling zal over bezoek niet te klagen hebben, want er zijn zulke fraaie bakken bij, dat het vaak moeilijk zal zijn beweging in de langs trekkende massa te houden. Er zijn hier twee aquaria met diepzee-leven te zien. Wie iets weet van de enorme zorg, die hieraan besteed moet worden om te voor komen, "dat vijand rotting zijn snelle werk kan doen, heeft nog meer bewon dering voor deze kleurrijke liefhebberij. Op de bovenste verdieping wippen de tropische vogels in het licht van de vele lampjes, die hun kleuren bijzonder goed doen uitkomen. Het is hier een Avifauna in miniatuur, die de „vluchtige" beko ring van het natuurfeest vervolmaakt. üp t* I Dit is de Passiebloem, door de Gebr. Krabbendam, dank zij de welwil lendheid van de heer Prein, op de Florania geïntroduceerd. De Passie bloem ontleent haar naam aan de bijzondere opbouw, waarin men het lijdensverhaal van Christus kan te rugvinden. De drie stijlen van de stamper zijn de spijkers, de krans van vele draden binnen de vijf kelk- en kroonbladeren met de doornen kroon, het gestoelde vruchtbeginsel met de kelk, de vijf meeldraden met de wonden, de drie lokkige bladen met de punten der lansen en de witte kleur van de bloem met de onschuld van de Verlosser. Het is 'n zeer mooie bloem. De minister van Economische Zaken heeft zich met een persoonlijk schrijven tot aLe grootgebruikers van electrische energie gewend, waarin hij uiteenzet, dat ook in de komende wintermaanden tijdens de uren van hoogste belasting de elec- triciteitsbedrijven niet ten voile aan de vraag naar electrische energie zullen kunnen voldoen. Het is dus wederom noodzakelijk in de komende winter maatregelen te treffen welke tot beperking van het verbruik in de piekuren leiden. In het belang van het economisch leven is er naar gestreefd de beperkingen zo gering en zo kort mo gelijk van duur te doen zijn. Het is niettemin nodig gebleken in de periode van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 op Maandag tot en met Vrijdag van 7.39—9 uur en van 16.30—18 uur en op Zaterdag van 7 309 uur het electriciteitsverbruik aanzienlijk te beperken. Het is ten zeerste van belang dat de beperking van he:t verbruik met kracht wordt 'doorgevoerd. Er zal naar worden gestreefd de elast zo gelijkmatig mogelijk over alle categorieën van verbruikers te verdeden. De electrciteits-bednjven zullen zich met hun grootverbruikers in verbinding stel len, teneinde in overleg met hen tot de noodzakelijke beperking van de belasting in de piekuren te geraken. 1") O De Grieks-orthodoxe aartsbisschop Spy- ridon van Athene heeft geprobeerd de twee rivaliserende families op Kreta, die betrokken zijn bij 'het conflict om de schaking van een meisje, te verzoenen. Hij heeft de eerste minister Sopbokles Venizelos verzocht in het geschil tussen beide te komen en de gelieven veilige doortocht naar Athene te verschaffen, op dat men zou kunnen nagaan, of 'het meis je bereid is haar ontvoerder te trouwen. De eerste minister heeft zich bereid verklaard, bemiddeling te verlenen. He den is de politiechef Tassaula naar Kreta gevlogen, teneinde te trachten met het paar in contact te komen en hen over te halen naar Athene te gaan. De slotavond van de Vacantieweek zal in tegenstelling tot het in het programma vermelde, gratis zijn. Zij, die voor deze avond reeds kaartjes genomen hadden, kunnen dit inleveren bij de kiosk Koe- marktbrug. Wel wordt er Zaterdagavond gerekend op de grootst mogelijke mede werking van het publiek om deze slot avond volledig te doen slagen. Naar wij eerst nu vernemen, heeft Broeder Theodistus, overste van het broe derklooster aan de Warande op 21 Augus tus afscheid genomen van Schiedam om in het pensionaat St. Louis te Weert de leiding op zich te nemen. Hij is met het pensionaatswerk bekend. Naar Schiedam kwam Broeder Leo uit Roermond, waar hij eveneens overste was. Broeder Leo heeft tot nu toe nooit in Schiedam ge staan. DAGBIAO VOO* SCMIÏOAM tN OMSTBfAf* 72ste Jaargang No. 21325 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd tn het gebouw R.K. Volksbond Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 4 30 per kwartaal 1.45 pet maand 0 35 per week. Advertentie-pril*- op gewone Kolombreedte f 0 15 pei millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter noogte Contract tarieven tegen gereduceerde pnt- verkrijgbaar bit de administratie of b(J de erkende advertentle-bureaux Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 ct Ëlk woord meer 3 ct. Maximum 00 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kutjpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet De filmavond, welke gisteren op de Broersvest-feestzaal is gegeven, trok goe de belangstelling. Het zag er aanvanke lijk niet naar uit, dat het zo druk zou lopen, want, terwijl het Stedelijk Muziek corps musiceerde, bieven velen buiten de hekken staan. Dit was onverdiend, want onder leiding van de heer v. Vleuten werd een programma van bekende en geliefde nummers afgewerkt, dat niet te langge rekt was, zodat het bleef boeien. Nadien was het beeld aan Airghost. Men mag tevreden zijn over het engage ren van deze firma, omdat het beeld uit stekend was en de films een grote ver scheidenheid boden, ook al had men aan het slot graag ander werk gezien, in ver band met de nog vele jeugdige toeschou- wertjes, die er waren. Door een listig? opstelling om de hoek van de Kerkstraat, tegen de molen, werd het aantal clandestiene kijkers tot een minimum teruggebracht. De voorstelling duurde tot tegen half 12 en was om even over 9 begonnen. WÜ gisteravond de verschillend? Waden in handen kregen, hebben wij even perplex gestaan. Dat dit „spul" moeilijk te begrijpen zou zijn, wisten wij als medespelers wel, wij kunnen ons im mers niet meer indenken, laat staan be grijpen, hoe deze mensen geleefd en gehandeld hebben. Maar dat het zo sieoht door pers en publiek ontvangen zou worden, had niemand verwacht Als amateurs hadden wij ons geen illusies ge maakt en deze scherpe critiek doet ons daarom gelukkig geen kwaad. Maar dat er bladen zijn die onze regisseur overal aansprake ijk voor stellen en hem van grove fouten belaeteren. dat kunnen wij zonder meer niet toelaten.' Daarom is dat het haast afgelopen is. Wij zullen hem missen onze regisseur. Ja, dat is hij geworden onze regisseur zoals er geen tweede bestaat. Die met zoveel eindeloos geduld tien, twintig, ja wel honderd maal de zelfde zin of han deling kan voordoen. Wij zijn hem dan ook dankbaar dat hij ons zoveel moois en leerzaams heeft meegegeven, en dit zal zeker de vele amateurs in hun eigen vereniging te goede komen. Deze vereni gingen hebben dan ook de tweede avond meer begrip en meeleven getoond en het schijnbaar ook beter begrepen dan het publiek van de première, want hun applaus, dat ook de Heer Arend Hauer betrof, maakte voor ons alles weer goed. h-t dat iv w '1*1 v*u'.'Met dank voor de verleende plaats aat Ik het waag het hier voor hem ruimte op te nemen. Deze man hebben wii in hebben wij in de drie maanden van repetitie en nog eens repetitie leren kennen en waar deren als een groot talent en wij hebben bewondering en achting voor de moed waarmee hij dit ontzettend moeilijke rederijkersspel heeft aangedurfd. En wanneer daar niet zijn groot door zettingsvermogen en onvergelijkelijk hu- meur, zijn geweldige inspiratie was ge weest had er van dit stuk werkelijk niets terecht gekomen. Volgens onze me ning is er geen regisseur hier in 't land die het hem verbeterd zou hebben, laat staan het beter gebracht zou heb ben. De tijd die wij dan ook achter ons hebben is, voor ik denk wel haast allen een onvergetelijke en er is da,n ook deze laatste week maar een verzuchting on der de spelers: jammer, do-od-jammer Gistermorgen trok de Schiedamse jeugd in grote getale naar de Zandvlakte van het Sterrebos om daar de Luchtvaartde monstratie bij te wonen en na afloop mee te doen aan de wedloop achter de Zweefmodellen, „Grumpy" genaamd, wel ke werden opgelaten en door de vinder behuoden mochten worden. Gedemonstreerd werd met handbe- stuurbare motormodellen, variërend van tot 3li cc. Aan het begin der demonstratie sloeg reeds een der toestellen in de grond voor dat het nauwelijks een meter boven de grond was gekomen. Na deze mislukte vlucht werd de motor aangeslagen van het grootste aanwezige toestel, een Con- trolliner, met een motor van 3% ce. Men kreeg hier een duidelijk beeld van de be stuurbaarheid van deze kleine toestellen. Het toegestroomde publiek moest ijlings de vlucht nemen voor het over de hoof den scherende toestel. De snelheid welke het bereikte bedroeg op deze demonstra tie 90 km. Zaterdagmiddag worden op het Edi sonpiein van 1719 uur handboogwed- strijien gehouden. Hier volgt een uiteenzetting van de ontwikkeling van deze sport. Men schrijft ens: Voor het ontstaan van handboogschie ten ais sport kunnen wij terugzien op een traditie van pl.m. 150 jaar. Bij het beoefenen van dit „Wapen des Vrede*" zoals wijlen Koni.ng Wiilem III haar noemde bij één der vele wed strijden welke altijd plaats vonden in de tuinen van het Paleis 't Loo heeft men alle spieren van het gehele lichaam hebben er vanaf Mei wedstrijden plaats, waaruit uiteindelijk de 25 hoogste schutters van Nederland naar voren ko men, uit welk aantal weer het 14-tai wordt samengesteld: dit alles is geba seerd op persoonlijke prestaties en wordt niet overgelaten aan de willekeur van commissies e. d. Ook onze Koninklijke Familie stelt Veel belang in onze sport. Dit was oorzaak dat reeds in Augus tus 1937 door de heren C. v. d. Linden en L. van Weyen resp. voorzitter en secretaris van de Zuid-Hollandse Bond van Handboogschutterijén, namens be- nodig waarbij nog komt dat men geheel stuur en leden van deze Bond aan nu geconcentreerd moet zijn bij elk schot Koningin Juliana en Prins Bomhard op dat gelost wordt, daar er bij de minste het Paleis te Soestdijk een tweetal hand- onoplettendheid grote afwijking bij het doel geconstateerd za! worden, omdat de pijl. welke pl.m. 25 gr. weegt, over een alstand van 25 meter zijn doel moet be reiken en die ten nauwste gehoor geeft aan elke wijziging in de stand van de schutter, hoe klein deze ook mag lijken. In Nederland telt men momenteel 8000 handboogschutters, in pl.m. 320 vereni gingen, welke allen aangesloten zijn bij één organisatie, de Nederlandse Bond van Hand'boogschuttsrijen". welke weer is onderverdeeld in 15 districten. Om een plaats te veroveren in de Na tionale ploeg, bestaande uit een 14-UI, Het snelheidsrecord van deze toestel len in Nederland bedraagt 131 km. De Amerikanen, die over betere moto ren beschikken, weten de snelheid op te voeren tot ongeveer 200 km. per uur. Door het gebrek aan deviezen is het on mogelijk deze motoren in Nederland aan te schaffen. Na de demonstraties werden de be loofde Grumpy's opgelaten. Het eerste toestel werd gevonden door J. Groenhof. Het tweede toestel, dat enige tijd langer in de lucht bleef, scheen zijn daling in de Wilhelminahaven te voltooien, doch door het geboomte werd het van de ondergang gered. De gelukkige vinder, B. Slaven burg, kwam triomphantelijk er mee aan dragen. Het derde model werd opgelaten en kwam na een korte vlucht in het ge boomte terecht. De kleine W. Prein klom in de boom om dit model te bemachtigen, doch bij het afdalen kwam hij te vallen met het gevolg, dat hij een gebroken been opliep, zodat hij per wagen van de G. G. G. D. naar het R.K. Ziekenhuis moest worden overgebracht. De motoren welke gedemonstreerd werden, waren Ellon en E.D.'s, Engelse motoren welke momenteel niet goedkoop zijn tengevolge van de zwaar drukkende deviezenmoeilijkheden. Velen der toe schouwers vreesden tijdens de demonstra tie, dat de lijnen, waaraan de toestellen waren bevestigd, het zouden begeven, maar een der technische deskundigen vertelde, dat deze lijnen een 20 maal grotere spanning kunnen verdragen, zo dat breken bijna niet voorkomt. bogen met toebehoren alsmede een standaard mochten worden aangeboden. Het Centraal Vrouwencomité wekt de leden op zich te melden als collectrice voor de collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelmina-fonds voor de kanker bestrijding. Men kan zich opgeven aan het gebouw van de G.G. en G.D. in de Tulnlaan. Men mag er morgenavond wei op re kenen, dat het niet vroeg zal worden Bij het opstellen van het programma is er op gerekend, dat er tot na het midder nachtelijk uur wordt doorgefeest. Zoals men gezien heeft, hebben de café's ver gunning om tot 2 uur open te zijn. De Carnavalsvreugde begint na de Ram blers, die pas om half 10 het Broersvest- podium zullen bezetten. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat de inrichtingen tot het verbruiken van eet- en drink waren op Vrijdag 1 September a.s. tot de* nacht» 2 uur geopend mogen zijn. EEN DER SPELERS. Naschrift Redactie: Wij danken de „medespeler" voor deze brief, die voortkomt uit een bewonde renswaardige solidariteit. Maar hij geeft ons tegelijkertijd de kans een paar iaaie misverstanden op te ruimen. Wij hebben nooit getwijfeld en doen dit nog niet aan cle paedagogische ta lenten van Arend Hauer, waar het be treft een beïnvloeding van het amateur toneel op de lange duur. Wij heboen nog steeds bewondering voor de lessen, wel ke wij destijds hebben kunnen meema ken. Dit blijft echter volkomen buiten be oordeling. Geen toneelstuk wordt beoordeeld naar de goede wil van de spelers, naar het prima humeur van de regisseur of naar de peatbui van de toneelmeester. Een toneelstuk wordt oeooraeeid naar ae kracht, die het heeft om een inhoud, zowel naar gegeven als naar geest op de toeschouwer over te dragen, ook al is deze een onbesenreven Oiah, Men kan onmogelijk zeggen, dat de eerste opvoering van „Het spui' niet traag was, omdat Aurenu Hauer op ue repetitie tot nondera keer toe hei ge duid had om een ciause te herbaren. Evenmin kan men zeggen, aat er zo pri ma gevochten werd, omdat de sfeer van de repetitie-avonden steeds zo uitste kend was. dank zij de regisseur. Het doet ons voor een medespeler niet zo verwonderlijk aan, dat hij deze dui gen door elkaar haait. Wel geldt dit voor een man. wien wij enig nuchter inzicht niet meenden te kunnen ontzeggen; een man, die het succes van „Het bpul" wil ophangen aan de kapstok van de moeite en de vele uren, die de spelers er aan hebben gegeven. Het komt alleen in de slechtste variété-voorstellingen voor, dat de conferencier aan het begin van de avond zichzelf verzekert van een applausje. Dat Hauer het onvoldhenue heeft geacht om zijn werk voor zich te loten spreken, toont ten duidelijkste aan hoe rammelend hij dit zelf heelt gevon den. Doet dit iets af aan de feiten, die de schrijver van dit Ingezonden stuk ver meldt? Geenszins. Wij hebben in de huiselijke kring kostelijke uren beleefd met voordrachtjes, zang en mu ziek en wij zouden die niet hebben wil- len missen, maar dat wil nog niet zeg gen, dat wij ons nu rijp achtten om op de „Bühne" te komen. Zo gauw een to neeluitvoering niet meer op haar eigen waarde, maar op alle mogelijke bijkom stige ja louter bijkomstige motie ven moet worden beoordeeld, is bet al volkomen fout. Dit is iets wat de regisseur Hauer de amateur-toneelspelers voor alles had die nen mee te delen, als hij het eerlijk met zijn kunst meende. Wont kunst heeft in zich met de ™oeite- er aan besteed is, niets uit te staan. Ook het acteren wordt er met mooier om, omdat het de speler meer moeite kost, maar. omdat het deindrukaan de toeschouwer mee deelt, die in de rol is voorzien. Het «nul van Joncker Frans" had aan' de toe schouwer iets moeten mededelen van de nu en de vreuKde van de bevrijding uit nood, die de kern va" fj^verhaal. En al zou men nog minder hebben geweten van de oer- opvoeringen dan men nu doet, dan had dit duidelijk moeten worden, omdat e Z»6 easer|tie van de inhoud elke re constructie in min of meer geslaagde verm te boven gaat. Men moge dan de zaal al kunnen be ïnvloeden met praatjes. die langs de xern van de zaak heengaan; men moge met een voorgewend gebaar van deskun digheid de critiek op zij schuiven als spruitende uit de koker van een groeoje onwetenden; daarmee heeft men de in trinsieke waarde van zijn opvoering niet gered; daarmee heeft men zijn geweten al* kunstenaar niet gesust Het is Hauer en Hauer alleen, die hier als regisseur volkomen heeft misgegre- pen. Want niemand in de zaal heeft iets begrepen vun die angst, van die onze kerheid en van die vreugde Dat hij dit niet wil erkennen, pleit voor een stijf hoofdige eigenwijsheid tegen beter we ten is, of voor een totaal gebrek aan be grip voor de essentie van het toneelspel. Men kieze zelf. LEO N. Ieder zal het met mij eens zijn. dat de Schiedamse Gemeenschap eer heeft van haar werk. En al gaat dan alles niet precies naar wens, dan kan men slechts denken, al doende leert men. Ik meen echter, dat ieder, die klachten heeft, daarmee voor de dag moet komen, zodat het comité ter voorbereiding de fouten ook duidelijk ziet. Enige fouten kleven m.i. b.v. aan de wielerronde van Schiedam. Vooreerst heeft men het prachtcircuit aan de Stadhouderslaan verlaten voor het veel slechter aan de Plantage. Dan moeten er langs het parcours een paar luidsprekers komen, zodat eenieder van tijd tot tijd hoort, hoe de stand is Velen juichen als winnaar iemand toe, die drie ronden achterstand .heeft. Voor lichting is een eerste vereiste voor pu blieke belangstelling. Men dringe er bij de inschrijvers ster ker op aan, dat ze ook deelnemen en lclage anders bij de N.W.U. Men make doeltreffender reclame en halvere de entree-prijs. Schiedam kan gemakkelijk 10.000 bezoekers tegen 0.30 leveren. Indien die niet komen, deugt de organisatie niet. Hoogachtend, T. PPSC gebruikt zijn laatste vrije Zater dagmiddag, voordat de nieuwe competi tie een aanvang neemt, om enkele oefen wedstrijden te spelen. Als tegenstander komt het sterke Uni cum uit Rotterdam, die ingedeeld is bij onze stadgenoten HBbb^e klas B, ICNVB. Om half drie speelt Ppss2 tegen Uni cum 2 en om half vijf IJpgo j tegen Uni cum 1. Beide wedstrijden worden ge speeld op tiet "Qshoeitterrein. Het wrak van de „Firefly", die gister ochtend bij Kijkduin brandend in zee stortte, :s door de reddingboot „President Jan Leis gevonden- Boven de plaats, waar het verongelukte toestel ligt, werd een boei neergelaten. De piloot, die nog steeds vermist wordt, was de ongehuwde leerling-onderofficier-vliager matroos le klasse W. van de Born uit Hutzen (N.H.), geboren op 19 Sep.ember 1924. Hij trad op 3 Mei 1948 in dienst van de marine. Het is de zesde maal sinds net begin van dit jaar, dat er een toestel van de Marine Luch.vaartd.enst verongelukte, nL vijf „Fireflies" en een „Seafury". De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Transworld Airlines" deelt mede, dat een vliegtuig met 55 personen aan boord tussen Cairo en Rome verm'st wordt. Het is, volgens een later bericht, In de woestyn ten N. W. van Cairo neergeko men. Hot is niet bekend, of het neer gestort, dan wel een noodlanding heeft moeten maken. Hftin1*egtuis> de »star of Maryland", neert 46 passagiers en een bemanning va-n 7 koppen aan boord. Volgens een woord voerder van de maatschappij was het om 23 u. no gmt gisteravond uit Cairo ver trokkenen mo-est vanochtend cm 6 U. 30 (Ned. tijd) ie Rome aankomen. De laatste radioboodschap van het toestel werd 20 minuten na het vertrek uit Cairo op gevangen. „Willem van Evsselsteyn", de man, die er in geslaagd was een kostbare wagen van de direct'e van de B.M.W.- autofabriek te „lenen" en links en rechts in ons iend trachtte deze auto te verkopen, is thans met de wagen gevat in Knokke aan de Belgische kust. Aldus werd ons meegedeeld door de Helmondsc polit'e. Bq zijn aan houding gaf hij on T. te heten en in oiid"68^" seboren te zÜn- HU is 31 jaar Een hoofdinspecteur van politie uit Den Haag heeft samen met een directeur van de B.MAV.-fabrieken de man opge spoord. Hij was van 9 tot 15 Augus'us in Helmond geweest, alwaar hij ook veel opzien verwekte met de prachtige sport auto. Hij heeft ook in Brabant op vele plaatsen geprobeerd een koper voor de wagen te vinden, maar toen hij hierin niet slaagde, is hij blijkbaar naar België vertrokken in de hoop daar meer succes te hebben. Tenslotte liep hij er gister middag tegen de lamp. De spoorwegstaking in Canada, die ne gen dagen heeft geduurd, is Woensdag avond door de vakverenigingen afgelast. Heden Donderdagochtend reden de trei nen weer. De werkhervatting is door de vakver enigingsleiders bevolen, nadat het par lement een noodwet had aangenomen, waarbij de stakers worden verplicht weer aan het werk te gaan. De zweminrichting voor mannen zal op Zaterdag 2 September a.s. vanaf 3 uur namiddag voor het publiek gesloten zijn. Morgen, Vrijdag 1 September, zal bur gemeester ,T. W. Peek het raadslid G. W. G. Shrubsall uit Wandsworth ontvangen. Dit raadslid maakt eV speciale studie van de gemeentelijke huishoudingen op het vasteland van Europa. GEBOREN: Hendrik J. zn van H. N. Vendelo en H. C. Blaazer; Neeltje H. dr van M. van IJsselmuihe en L. H. Noten boom; Elisabeth J. H. dr van Th. van Schijjfdel en D. Guis; Frans zn van G. van cfó Vorle en W. Slavenburg; Ronald E. zn van G. N. Woudenberg en C. Hame link; Hendrike Th. dr van H. M. Koch en L. de Vos. OVERLEDEN: A. M- Vermulm 62 j., vr. van P. van Luipen; G. J. van Leeuwen 64 j. IMMi «Ts&fc iMs V: Als een bloemstuk uit de 17e eeuwse school is deze stand een imponerende getuige van de schoonheid der snijbloemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2