Amerika wil meer troepen Europa sturen naar üuropa Nieuw plan van Truman NIEUWE AANVAL DER RODEN OP TAEGOE N.V.V. blijft PRIJSSTOP eisen I Woningontwerper Bouma werd geridderd Geheimzinnigheid omtrent lot van ballonvaarders Voetbal zien van een fauteuil uit V.S.'verdubbelen hun inspanning Collectieve veiligheid van het Westen wordt verhoogd v. Mfïïmw* §111111 Maandajr 11 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Strubbelingen langs ijzeren gordijn m Walker acht gevaar geweken Maximumgrens voor loonsverhoging afgekeurd sloeg" Eindhoven-PSV Vier dagen in een lek jacht Radio bezuinigt op electriciteit Minister In 't Veld: „De regering is U dankbaar" Boitard zou naar Amsterdam komen maar men wachtte tevergeefs Pliilips-televisie „ver- Kardinaal De Jong 65 jaar Per jaar $30 milliard voor defensie 8 WEERBERICHT Acheson: „Vrede tussen Oost en West mogelijk Korea keerpunt in de geschiedenis" wmm ÉmMmmk mmïËmÊ 1 MM Meer zien dan de scheids rechter 's Morgens half uur langer geen uitzending Betere ruimtebenutting Goede behandeling'' gtSÉÉl - -j Tevergeefs gewacht VAN ZWARE VERDENKING BEVRIJD WÊÊÊmÈÊÈÊÊÊÊÈm De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later van het Westen uit opklaringen en matige tot vrij krachtige naar West ruimende wind. Vanmacht vrij zacht, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Dinsdag 12 September: Zon op 6 08 uur, onder 19.03 uur; maan op 6.19 uur, onder 19.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Zaterdagavond heeft president Truman een belangrijke verklaring afgelegd, waarin liij de Amarikaanse plannen van de West-Europese defensie ontvouwde. Wij geven hier de letterlijke tekst: ,.Op grond van aanbevelingen van de gezamelijke stafchefs, ondersteund door de ministers van buitenlandse zaken en van defensie, heb ik heden mijn goedkeuring gehecht aan belangrijke versterkingen voor de strijd krachten der Ver. Staten in West-Europa, in het belang van de verdediging van dat gebied. De omvang van deze versterkingen en de tijd daarvoor zullen worden bepaald in nauwe samenwerking met onze Noord-Atlan tische verdragsgenoten. De grondslag voor de ten uitvoerlegging van dit besluit is de mate, waarin onze vrienden met hetgeen wij in dit opzicht doen, gelijke tred houden. Van hen zal worden verwacht, dat zij een krachtig program van ontwikkeling hunner strijdkrachten tegenover de uitzending van meer Amerikaanse strijdkrachten naar Europa zullen plaatsen. Onze plannen steunen op de ernstige verwachting, dat onze inspanning door een soortgelijke van hun kant zal worden beantwoord. Het doel van de maatregel is, de doeltreffendheid van onze collectieve verdediging te vergroten en daardoor de handhaving van de vrede te verzekeren." Uit welingelichte kringen wordt nog het volgende vernomen: Het Amerikaanse plan, in eerste aan leg ontworpen door minister Acheson, en minister Johnson en thans op het •Witte Huis in studie, voorziet tevens in de uiteindelijke benoeming van een Ame rikaan tot opperbevelhebber van de ge combineerde Westerse legers. Volgens doorgaans welingelichte krin gen zullen vijf tot tien nieuwe Ameri kaanse. divisies, zodra de daarvoor be nodigde troepen ter beschikking zijn, worden toegevoegd aan de Amerikaanse troepen die zich reeds in Duitsland be vinden. Het zal waarschijnlijk echter vele maanden duren, voor het zover is- Deze besluiten zijn door de leidende regeringspersonen genomen met het oog op de besprekingen 'die minister Acne- son de volgende week in New York zal hebben met de ministers Bevin en Schu- man en later met alle m ^ui- tenlandse zaken van het, Minister Acheson zal Maandag een iaatste bespreking hebben met de com missies van buitenlandse zaken uit de senaat en het huis van afgevaardigden. Verantwoordelijke zegslieden verkla- ren dat de Ver. Staten thans bereid zijn in 'de financiering van het herbewape ningsprogram en de ten uitvoerlegging daarvan een grotere rol te spelen dan tot dusver was voorzien, mits Europa zijner zijds doet wat het kan. Er zjjn vele tekenen, die er op wijzen, dat de gedeeltelijke herbewapening van Duitsland op de N. Atlantische conferen tie ter tafel zal komen. Vooraanstaande Amerikanen beschou wen Dtiitse deelneming als essentieel voor de verdediging van het Westen. Het is echter geenszins zeker, dat dit punt een definitieve beslissing zal verkrijgen. Eranse en Britse kringen tonen een groot voorbehoud tegen integratie van een Duitse legermacht in het Westelijk ver dedigingsplan. Dean Acheson, de Amerikaanse minis- Een woordvoeder van Ameri kaanse leger in Duitsland, heeft mede gedeeld, dat het leger, in met een „alarmerende" toenenarns a*» het aantal incidenten aan ?e £re"*hct de Sovjet-zone en Tsjecho-Slo kije, het oen van mededelingen over met. denten tussen Amerikaanse patrouilles enerzijds en. Sovjetrussische Oostduitse politie- en Tsjechoslowaakse patrouil les anderzijds heeft gestaakt. Reeds bijna een maand lang zijn ver geefs pogingen in het werk gesteld om de'vrijlating te verkrijgen van een Ame rikaanse grenspatrouille van drie man, die tussen Hof en Eisenach aan de Sov- iet-znnpffrens gea.résteerd is. Volgens dc woordvSrwas deze patrouille door Oostduitse volkspolitie „m een hinder laag gelokt". Amerikaanse Een functionaris van de ^erucaanse inlichtingendenst te Munchen e kaa de, dat de Tsjechoslowaken de Ameri kaanse zone „doen overstromen met spionnen, waarvan sommigen als vluchtelingen. ter van buitenlandse zaken, heeft Zon dag in een televisie-interview verklaard, dat vrede en stabiliteit tussen Oost en West mogelijk zij", nis beide zijden met elkaar kunnen spreken op basis van ge lijke militaire Iet denkbeeld, dat oorlog onvermijdelijk zou zijn, achtte Acheson vj,1ii0r"®™„vfr'{eei'd en zeer ge vaarlijk. gepraat over een preven tieve oorlog noemde hij „immoreel, van elk Standpunt bezien". „Wanneer wij over een preventieve oorlog praten, nei gen wij ernaar over juist datgene te be werkstelligen, wat wij willen voorkomen" Z„ zeide Acheson, die een dringend be roep deed op iedereen om met dergelijk gepraat op te houden. vraag of de Ver. Staten hun Oncf streven voornamelijk in het uosten of in het Westen zouden concen- iienen, zeide Acheson, dat het nodig was alle oedreigde punten te versterken. Op het ogenblik moesten de V. S. zich echter voornamelijk op de schepping van een Noordatlantische verdedigingsmacht toe leggen. Acheson achtte het mogelijk In West- Europa een zo krachtige verdediging op te werpen, dat zjj een massale aan val zou kunnen weerstaari. Het ver schil tussen de 175 a 200 Russische di visies en de 12 Westeuropese noemde Acheson „een zeer groot probleem", hoewel hjj het verschil niet zo groot achtte als de cijfers zouden doen schij nen, daar de kwestie van organisatori sche kracht en superioriteit der wa pens een grote rol speelde. Acheson verwierp suggesties, dat de Ver. staten Azië hadden „afgeschreven". De hhfie van de Ver. Naties in Korea noemde Acheson „een der grote keerpun ten in de geschiedenis". J^heson herhaalde, dat het Amerika's bedoeling is Formosa te neutraliseren, opdat de toekomstige status van het eiland door vreedzame onderhandelingen niet door geweld zou worden bepaald. "Wij moeten op het ogenblik deze maat regel wel nemen om de linkerflank van de gehele positie der Ver. Naties te dek ken", aldus Acheson. M' Aalsmeer hood Amsterdam Zaterdag een groots bloemenfeest aan. Hier boven: het corso trekt door het stadion tijdens het ballet „Dansende bloemen", dat door leden van gymnastiekverenigingen icerd uitgevoerd. Zondag, kort na middernacht, heeft de communistische infanterie de Ame rikaanse stellingen op 13 K.M. ten Noorden van Taegoe aangevallen. Het schijnt dat 't hier gaat om een gewel dig offensief tegen deze stad. Van weerszijden kwam de artillerie in werking en de Amerikaanse lucht macht viel de vijandelijke stellingen van op geringe hoogte aan. Te Taegoe kon het kanongebulder duidelijk wor den gehoord. De eerste stormloop werd uitgevoerd door slechts enkele honderden Noordkoreanen, doch om 1 uur des ochtends meldde men ern stige gevechten. Men valt uit het Noorden en uit het Noord-Westen aan. Doch ook van uit het Zuid-Westen wordt een aan val op Taegoe gemeld. De toestand wordt ernstig, maar niet kritiek geacht. De verdedigers zijn be zig zich in te graven. Een buitengewone hoofdbestuursver gadering van het N.V.V. heeft Zaterdag ampel overlegd overlegd over de jongste beslissing van de regering t.a.v. de loons verhoging en de daaraan voorafgegane besprekingen. Als resultaat van dit over leg nam de vergadering een resolutie aan, waarin zij met voldoening consta teert .dat de regering: a). door middel van een beschikking een 5 pet. loonsverhoging verplicht heeft gesteld voor hen, wier arbeidsverhouding is geregeld bij een collectieve arbeids overeenkomst of bindend vastgestelde loonregeling; b. vergunning heeft verleend voor eenzelfde loonsverhoging aan hen, wier arbeidsverhouding niet bij een collectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastge stelde loonregeling is bepaald: waardoor zij Is tegemoet gekomen aan de verlangens van de Raad van Vakcen- 'ralen. De vergadering constateert verder, "dat de invoering van een maximum- eiens voor de loonsverhoging van ƒ189 Per jaar moet worden afgekeurd, om- d*' het stellen van deze grens niet in iet over|eg ter sprake is geweest, in ,J is met een rechtvaardige loon- lek en een belemmering vormt voor de noodzakelijke opvoering van de arbeidspr0ductjvjteit spreekt als ha=,„ j j u openen der °f deel Uf.'., „dat„ t gevaar in zich &tle-mogelijkheid het Krgt van arbeidsonrust; (Van onze Brabantse redacteur). Nu wjj de televisie-uitzending van de wedstrijd EindhovenPSV hebben ge zien (en gehoord) wil het ons voor komen, dat, als men op deze wijze verder gaat, de recette van de voetbal veldkassa een bedenkelijk eind zal dalen. Want hoe aangenaam is het, in de huiskamer samen met de tele-lens van de televisie-camera over het veld te flitsen en als het ware de spannend ste gebeurtenissen van vlakbij te be leven. Speel het maar eens klaar, om als be talend toeschouwer op het veld de dingen rondom de voetbal te volgen, wanneer deze gebeuren aan het andere eind van het terrein. Wanneer ge dan nog ziet, dat de miezerigheid, die over de tournooi- plaats ligt, niet te danken is aan „ruis' (zoals men deze technische televisie- storing noemt), maar doodgewoon en heel realistisch een enorm pak regen verbeeldt, dat ge ziet neerzijgen op al die enthousias te toeschouwers, dan voelt ge u toch wel prettig lekker, omdat het spel u zó, in uw fauteuil, wordt opgediend, terwijl uw voeten droog blijven. Daarmee is eigen lijk, dunkt ons, het succes van deze eer ste televisie-voetbal-uitzending op Neder landse bodem wel voldoende geschetst. Er is nog een pikant bijzonderheidje. Als de scheidsrechter ver weg is (omdat hij niet zo hard kan draven als uw tele- Met koortsachtige haast werken reddingsploegen aan de bevrijding van de hSdjes*"als1 hakkenf1 trippen en^ifwerij 128 arbeidersdie opgesloten zijn in een steenkoolmijn te New Camnock in j héél scherp en duidelijk rondom het be- Ayrstire. Een reddingsploeg, uitgerust met ademhaiingsapparaten, begeeft 'wiste leder en met enig leedvermaak J 1 t constateert ge dat het bestraffend fluitje zich naur de mijningang. uitblijft. TeleXoto. 1 Zo'n wedstrijd zien op het teievigie- doet derhalve een dringend beroep op de werkgeversorganisaties slechts Ln uiterste noodzaak en na overleg met de werknemersvakorganisaties van deze dis- pensatiemogelijkheid gebruik te maken en op de regering, om de grens van 180 alsnog te doen vervallen; constateert voorts ,dat de mededelin gen van de regering inzake de prijs- beheersing, op zichzelf gezien, 'n koers verandering ten gunste betekenen, dat echter de aangekondigde maatregelen onvoldoende moeten worden geacht om de thans plaatsvindende ongemotiveerde prijsstijgingen tegen te gaan; waarschuwt de regering met nadruk, dat de tot nu toe gevolgde prijspolitiek, welke leidde tot grotendeels vrije prij zen en onredelijke winsten in sommige bedrijfstakken, zich niet verdraagt met een geleide loonpolitiek, hetgeen duide lijk blijkt uit het feit, dat sinds 1949 een daling valt waar te nemen van de con sumptie der werknemers: eist derhalve van de regering als nog tot afkondiging van een prijsstop en verder gaande prijsbeheersing over te gaan". Een Noordkoreaanse krijgsgevangene verklaarde, dat men opdracht had ont vangen Taegoe voor zonsopgang (Maan dag) te veroveren. De Noordkoreaanse „giltechniek" heeft sommige Amerikaanse soldaten uit het veld geslagen. Thans, aldus Reuter, zijD zij echter gewaarschuwd. Taegoe is voor het eerst sinds de oorlog verduisterd De luchtmacht der V. N. valt ook in het donker aan. Gemeld wordt, dat enkele concentraties door de luchtmacht uiteen geslagen zijn. In de overige sectoren bleef de toe stand vrijwel onveranderd. Gevaar geweken zegt Walker In een recapitulatie van de gebeurte nissen van de laatste tien dagen ver telde luitenant-generaal Walton Walker aan de correspondent van „Associated Press, dat het op 1 September door de communisten begonnen offensief de grootste aanval in deze oorlog is ge weest Hij verklaarde dat het gevaar was geweken, toen de roden er niet in slaagden Jonksan te hóuden en Masan te veroveren. Jongsan werd door de roden op 1 Sep tember veroverd en de volgende dag weer verloren. Sindsdien hebben de Amerikanen de roden ongeveer 10 K.M. teruggedreven tot binnen 3 K.M. van de Naktong. Eode stafchef gesneuveld Van Noordkoreaanse zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de stafchef van 't Noordkoreaanse leger, Kang Koen, Vrij dagavond „in de strijd gesneuveld" is. Koen was ook vice-minister van oorlog. Na vdagen lang in een lek jacht te hebben gevochten tegen het water, dat hoger en hoger kwam, is het Haag se gezin S. ..aieulag voor de tweede maal gered. De heer en mevrouw S. en hun drie kinderen hadden Amsterdam twee we ken geleden met hun jacht, de Amie li, verlaten om een kruistocht over de Noordzee tc maken. Zij leden schipbreuk, doordat 't jacht lek sloeg, doch hun scheep je kon de Engelse naven Gorleston wor den binnengesleept, waar het gerepa reerd werd. Woensdag konden zij weei zee kiezen. Spoedig daarna begon het jacht weer water te maken. Vader, moe der en de drie jongens (van 9, 7 en 5 jaar) hoosden om beurten. Het water bleef echter stijgen. Toen de reddingboot hen bereikte, waren de inzittenden geheel uitgeput. Zij stonden met de bene" in het water. Het jacht, dat door het Kanaal naar de Atlantische Oceaan afdreef, werd op nieuw op sleep „uw genomen en ditmaai de haven van Ramsgate binnengebracht, Oorspronkelijk was, zoals wij hebben gemeld, overeengekomen, dat de Ned. Omroepverenigingen in de winterperiode ter besparing van electriciteit op de eerste vijf werkdagen van de week niet zouden uitzenden van 7.308.30 uur en van 16.30 tot 18.00 uur en des Zaterdags van 7-308.30 uur. De Zondagen zouden buiten deze regeling vallen. Op verzoek van de minister van O. K. en W. is thans nader besloten, dat de zenders ook des morgens anderhalf uur zullen zijn ge sloten en wel van 7.30—9.00 uur (Van onze correspondent) De ingebruikneming van de eerste 35 woningen van het veelbesproken plan- Bouma is in Bussum de aanleiding gewor den voor een plechtigheid, welke niet al leen tot doel had, het feit te vieren, doch ook gehouden werd om de tegenstanders van dit soort woningen ervan te overtui gen dat het woningpeil niet verlaagd is. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, die vergezeld was van de directeur-generaal van de Wederopbouw, ir. Z. Y, v. d. Meer, en de hoofdingenieur-directeur van de We deropbouw voor de provincie Noordhol land, ir. Ottevanger, terwijl ook de kamer leden J. v. d. Kieft en Woudenberg aanwe zig waren, heeft in een uitvoerige rede alle critiek ontzenuwd en hulde gebracht aan de heer Bouma, die met zijn plan de stoot heeft gegeven tot de bouw van ruim 11000 woningen van de verminderde wo- ningwetbijdrage. De gemiddelde bouwkosten in ons land waren vorig jaar nog f 10.000.per wo ning en in Mei j.l. f 8.110.een daling met ongeveer 20%. Dit komt, omdat in Mei het grootst aantal Bouma-woningen is goedgekeurd. Volgens de verminderde bij drage woningwet zijn reeds 11578 wonin gen goedgekeurd en de gemiddelde bouw kosten bedragen met inbegrip van de bij komende kosten f 7.437.—. Hieruit blijkt dat men zonder de bijkomende kosten te genwoordig al een woning kan bouwen voor rond zeven duizend gulden. Dit was een half jaar geleden nog ondenkbaar. De critici zeiden dat het woningpeil hierdoor werd teruggedrongen tot beneden het toe laatbare en het is daarom goed dat men deze woningen thans kan bezichtigen. Ik schaam mij geen moment aan deze bouw te hebben medegewerkt, aldus de minister. Hier is gestreefd naar betere ruimtebe- Het is een vrij vreemd geval met de Franse ballonvaarder Albert Boitard, die, zoals men weet, op 2 September ter gelegenheid van de internationale ballonrace in Amsterdam opsteeg, in Maagdenburg landde, doch vandaar nog niet is teruggekeerd. Omtrent zifn lot en dat van zijn metgezel, de Zweed Helge Koles-Frederiksenverkeerde men in onzekerheid, totdat Zaterdag vr\j stellige berichten van verschillen de zijden de conclusie schenen te wettigen, dat zowel de Fransman als de Zweed vrij raan waren en zelfs per trein naar Amsterdam waren vertrok ken. Daar heeft men vrijwel de gehele Zondag op het station staan wachten, echter tevergeefs, want noch Boitard, noch Frcderiksen arriveerden ln de hoofdstad. Reuter meldde Zaterdag, dat Frederik- sen in verbinding was getreden met het Zweedse consulaat te Berlijn. Het consu laat deelde later mede, dat Frederlksen en Boitard nog dezelfde dag naar Am sterdam zouden vertrekken. De Zweed zou het consulaat reeds Vrijdag tele grafisch van zijn vertrek op de hoogte hebben gesteld. Naar Reuter verder be richt, heeft Frederiksen Zaterdag een ver tegenwoordiger van het Zweedse consu laat medegedeeld, dat hij door de Oost- Duitse politie goed behandeld was. „Er was geen sprake van dat ik ge vangen gezet werd", zo zei hij. „Ik werd ondergebracht in een hotel in Maagden burg en mocht de stad ingaan, doch niet verlaten". De Zweed vertelde verder, dat Boitard De wedstrijd P.S.V.Eindhoven, gisteren gespeeld, was de eerste voetbal match hier te lande, welke per televisie werd uitgezonden. Boven op de radiowagen namen de televisie-operateurs het spelverloop voor hun lens. Hier ziet men hen achter het doel van P. S. V. scherm heeft nog meer charmes. Het publiek speelt voor u mee. Ge hoort het b.v. juichen en ge ziet het gebaren.- Ook valscènes krijgen hun aparte sfeer, een enigszins sinistere sfeer. Het lijkt, omdat ze „ge close-upt" worden, telkens ernstiger dan het is. Als er dan nog wat omheen gejaagd wordt en ze komen met een draagbaar aanlopen, dan voelt men eigenlijk een ogenblik méér mee met de getroffene dan met het spel. Enkele ogen blikken later rent hij dan weer achter de bal aan, vallend en opstaand, zoals de anderen in de modderbrei. Aiies bijeen wint de voetbalwedstrijd aan diepte en bekoring. Na afloop was de ontmoeting van de beide aanvoerders voor de televisie camera buitengewoon aardig. De lange aanvoerder van Eindhoven stond zijn nederlaag van 2—1 sportlef weg te „kauw gummen", terwijl die van PSV rondweg verklaarde, dat zijn club was tegen gevallen. Het was een plezierig slot. De technische verzorging van deze televisie-uitzending was buitengewoon knap. De weergave was uitstekend. De deskundige, die in de montagewagen tel kens de close-ups van de tele-lens af wisselde met de algemene beeldweergave moet zeer paraat zijn geweest en voor de goede regeling pleitte ook, dat men direct na het einde van de wedstrijd, weer met de studio werd verbonden, waar een van de omroepsters vriendelijk afscheid van u nam. en hij, na het vertrek uit Amsterdam, van hun koers waren afgeweken. Zij dreven urenlang door dichte regen en verloren alle oriëntatie-mogelijkheid met de grond. Zij hadden enige tijd nodig om bij de landing hun positie te bepalen. „De Oost-Duitse politie hielp ons de ballon opvouwen en zorgde goed voor de mand", aldus Frederiksen. Volgens hem hadden de Oost-Duitse autoriteiten het zo geregeld, dat Boitard de ballon zelf mee terug kon nemen. De Oost-Duitse autoriteiten hadden h- Frederiksen, verzocht voor de Oost-D radio te verklaren, dat hij goed be; deld was. Hij had daarin toegestemd t-u men had hem een verklaring voorgelezen. Het oponthoud van een week voor de twee ballonvaarders vond zijn oorsprong in de zorgvuldigheid van de Russen bij het nagaan van hun identiteit en het stel len van vragen voor de veiligheid, aldus zeide een vertegenwoordiger van het Zweedse consulaat te Berlijn. Intussen stonden mevrouw Boesman, de Nederlandse bailonvaardster en een legertje journalisten en persfotografen gistermorgen op het Amsterdamse Cen traal Station gespannen de komst af te wachten van de trein, die Boitard en Frederiksen naar ons land zou brengen. Het wachten was echter tevergeefs. Dit was het ook gisteravond en zowel mevr. Boesman als de journalisten moesten on verrichter zake terugkeren. In een telefoongesprek, dat de heer Boesman gisteravond voerde met mevr. Frederiksen ln Malmö, vertelde de laat ste. dat ook zij nog niets vernomen had van haar man. De reden waarom Boitard zich naar Nederland zou willen begeven ligt, aldus de heer Boesman, waarschijnlijk hier in, dat hij er prijs op stelt zijn barograaf in ons land te laten controleren en zijn landingspapieren (die dan moeten zijn af getekend door de Oost-Duitse volkspoli tie) bij de leiding van de ballonrace in te leveren. Bovendien bevindt de bagage van Boitard en Frederiksen zich nog in Amsterdam. Voor zover gisteravond laat kon wor den nagegaan zijn de ballonvaarders noch het grensstation bij Venlo, noch dat bij Oldenzaai gepasseerd, zodat aangeno men werd, dat zij, althans gisteravond, niet meer in Nederland zouden aanko men.. Er is verder niets van hen verno men. nutting en hier vindt men geen kubieke meters die geen waarde hebben. De kamers voldoen goed en een verlaging van de ver diepinghoogte van 2.70 m op 2.60 m heeft niets te betekenen voor de bewoners. In Engeland zag de minister reeds woningen van 2.44 m en in Frankrijk reeds flats met een kamerhoogte van 2.26 m. Deze ver laging brengt echter een verlaging der bouwkosten van 1% of f 100.— per wo ning met zich. Door de normalisatie van de onderdelen bij dit complex van 311 wo ningen, is men er in geslaagd goedkopere aanbiedingen te krijgen. In die richting van normalisatie kunnen en moeten wjj verder gaan. Door betere organisatie, hogere arbeids- productie en normalisatie moeten wij op vangen dat de bouwkosten weer niet gaan stijgen, aldus de minister die er voorts op wees dat in 1949 35000 woningen gepland waren, er werden er echter 43000 gebouwd. In 1950 waren er 40000 gepland, wij halen de 47000 en volgend jaar wagen wij de sprong en mikken ineens op 50000, waarna in 1952 de top van 55000 bereikt wordt. Dit is een jaar eerder dan het bouwprogram ma besloot. Dit wordt hoofdzakelijk een financiële kwestie. Dat dit woningpro gramma bereikt is, is te danken aan de ac tie tot verlaging van de bouwkosten. De minister richtte zich hierna speciaal tot wethouder Bouma, die hij namens de regering dank zegde. Spr. deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Bouma te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat wethouder Bouma nog het woord had gevoerd, knipte minister In 't Veld het lint door, hierdoor symbolisch de eer ste 35 woningen beschikbaar stellend. In alle eenvoud, zonder enig uiterlijk feestbetoon, heeft Z.Em. Johannes Kar dinaal de Jong gisteren zijn 65ste ver jaardag gevierd. Op uitdrukkelijk ver zoek van Z.Em, is deze dag slechts ge vierd op dezelfde wijze als alle andere verjaardagen van de Kardinaal en alleen een nog grotere stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwensen markeerde wellicht het kroonjaar .dat de Kardinaal mocht bereiken. De priesters van de stad Utrecht wa ren de enigen .die het voorrecht hadden Z.Em. mondeling hun gelukwensen te mogen aanbieden en tijdens de receptie is de deur van fiet Aartsbisschoppelijk paleis aan de Utrechtse Maliebaan bijna niet gesloten geweest. Enige maanden geleden' werd mevr. G. ft Geldermalsen gearresteerd als ver acht van pogingen tot vergiftiging. Na "i der zoek van het parket te Arnhem is hter gebleken ,dat zij zich niet schul- iig heeft gemaakt aan pogingen om haar man of kleinkind te vergiftigen. De ver dachte is inmiddels reeds in vrijheid ge steld. Majoor M. P. A. den Ouden, die belast was met de vorming van een onderdeel der Kon. Landmacht, dat ter beschikking van de Ver. Naties zal worden gesteld, is thans belast met het commando van dit onder deel in de functie van commandant Nederlands detachement Verenigde Naties. President Truman heeft Zaterdag in een radio-rede de stichting van een sta bilisatie-bureau aangekondigd, welks taak zal zijn ae prijzen in oorlogstijd in bedwang te houden of zo nodig toezicht op de prijzen uit te oefenen. Verder verklaarde hij, dat de defensie uitgaven zich in Juni a.s. zullen bewegen op een peil van $30.000.0000.000 's jaars, waarbij inflatie onvermijdelijk zal zjjn, tenzij er iets aan gedaan wordt. Wat de prijzen en lonen betreft, wil de regering thans geen maximum vaststel len, maar maxima zullen onmiddellijk en krachtig ingevoerd worden, wanneer de situatie zulks vereist. Hij eiste, zo spoedig mogelijk, nieu we belastingverhogingen boeren de 4.500.000.000, die het Congres weldra zal goedkeuren. Bij deze tweede belas tingronde zal ook een heffing op bui tengewone winsten voorkomen, ten einde oorlogswinsten te kunnen afro men. Om de ^conomische mobilisatie in de V. S. op gang te brengen, heeft Truman een decreet uitgevaardigd, voor (le in stelling van bureaux ,die voorrangslijsten moeten opstellen, de productie van goe deren voor civiel gebruik beperken, zo nodig gelden voor de uitbreiding van oorlogsfabrieken lenen en schaarse ma terialen toewijzen. Ter coördinatie van de leiding van deze nieuwe instanties heeft hij W Stuart Symington, voorzitter van de National Security .Resources Board, benoemd. De president vertelde de Amerikanen, dat zij zich opofferingen zullen moeten getroosten om de productie te vergroten en de inflationistische dreiging te be teugelen. Sprekend over de „business as usual"- boudin-g van het land, zei Truman: „Dit zal harder werk en meer uren voor iedereen noodzakelijk maken. Indien de verbruikers zich aan deze richtlijn houden: Koop alleen wat je werkelijk nodig hebt en waar je niet zonder 'kunt. zullen er voldoende goede ren beschikbaar zijn. In feite voldoende van vrijwel alles, om rond te kunnen komen, zei de president. Indien de vrijwillige beveiligingen falen, zullen maximumprijzen en loon- restricties moeten volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1