Nieuwe snufjes op de Jaarbeurs Een electrisch droogrek en een wandelwagen voor Pa Nieuwe AANVAL op TAEGOE VERWACHT Nehroe geeft zijn zienswijze Azië over Nederland nog steeds goedkoop Geen Chinese communist bij het debat in de Veiligheidsraad Oom Jannie" Smuts overleden 5 K» B 3 MISSIONARISSEN STARTTEN OP SCHIPHOL De Jaarbeurs als expositie van menselijk vernuft v. Dinsdag 12 September 1950 l DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verkeersagenten als duivelskunstenaars Treinramp eist 32 levens 99 Zuid-Koreaanse successen bij Jongtsjong Reis- en verblijfkosten het laagst van heel Europa CANADEZEN OP VOET VAN OORLOG Een groot leider der volken Vysjinsky leidt Sovjet delegatie naar Y.N. ONDI LO NDER DE U P E nBF BHRM In Oranje Vrijstaat gaat groots werk gebeuren WEERBERICHT Friesland propageert zijn industriegrond SURROGAAT zijn deelneming D« verwachting geldig van heden- tot morgen avond luidt: Wisselende bewolking en bijna overal droog weer. Matige en in het Noord-Westen later krachtige wind krimpend van West naar Zuid- West. Weinig verandering In temperatuur. Woensdag 13 September: Zon op 6.10 uur, onder 19.01 uur; maan op 7.46 uur, onder 19.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Utrechtse redacteur). JVanneer men midden op de dag over de Jaarbeurs op het Utrechtse Vredenburg wandelt, krijgt men de indruk, dat het daar toch niet bijzonder druk is, maar komt men op de Croeselaan bij de machinerieën en landbouwwerktuigen, dan kan men allerminst van een matige belang stelling spreken. Bij elkaar genomen is het aantal bezoekers aan de 53ste Jaarbeurs gisteren dan ook groter geweest dan op een overeen komstige dag van het vorige jaar. Dit klopt ook met het aantal gelijktijdig geparkeerde auto's, dat de politie telde, 4309, zodat zij van een topdag kon spreken. Het drukke verkeer stelt de politie voor grote problemen, vooral nu een belangrijke verbindingsweg naar het Oosten, de Voorstraat, Wittevrouwenstraat en Biltstraat, wegens werkzaamheden is afgesloten. Teneinde het verkeer zo vlug mogelijk weg te voeren, zijn bijz°ndere maatregelen genomen en heel wat mannetjes ge- requireerd, met het resultaat, dat er ner gens belangrijke opstoppingen voorkomen. Wij hebben het zelf op het drukste uur van de dag meegemaakt, 5 uur, wanneer de Jaarbeurs sluit, dat wij met een auto binnen het kwartier door de stad geloodst waren. Maar daarvoor zijn ook 90 vaste posten van verkeersagenten en 10 man leidinggevend personeel, die als ware duivelskunstenaars werken en uitsteken de regisseurs zijn. In normale tijd zijn er slechts 6 of 7 verkeersagenten. Het lijkt wel of deze mensen ogen van voren en achteren hebben, niets ontgaat hun en zij geven als dirigenten van een groot orkest het rhythme aan, waarin gereden moet worden. Er is In de stad geen plaatsje, waa maar even een auto kan staan, onbff„ i maar met dit al wordt bij heVfri ^aar aantal auto's, die in Jaarbeurstijd naar Utrecht komen, het gebrek aan parkeer ruimte steeds nijpender. De verkeerspolitie verzekerde ons dat rij over 3 jaar op 7000 auto s rekent en 10.000 over 10 jaar, waarbij alleen een oplossing gevonden kan worden door grote parkeergelegenheden te maken aan de peripherie van de stad en het in schakelen van een pendeldienst met auto bussen om de bezoekers af en aan naar de Jaarbeurs te brengen. Om op de Jaarbeurs zelf terug te komen, waar wij nog eens onze ogen de kost hebben gegeven om nieuwe snufjes te ontdekken, daar hebben wij een nieuwe deelnemer op de 5de étage ontdekt, die geen industriële artikelen demonstreert, maar de industrie zelf iets heeft aan te bieden. Wij bedoelen het Industrieschap Ooste lijk Friesland, een novum in ons land, waarbij zeven Friese gemeenten samen werken om haar gebied als aantrekkelijk voor industrie-vestiging te propageren. Bij een tocht door OostelijK-i1 rieslarici hebben wij ons reeds van de vele^moge lijkheden kunnen overtuigen en het ge tuigt van een uitstekend inzicht om ook op de Jaarbeurs acte de présence te geven. In een keurig ingerichte stand wordt een overzicht van de terreinen ge geven met foto's van fabrieken, die er reeds gevestigd zijn, terwijl er nog eens nadrukkelijk de aandacht op wordt ge" vestigd dat Oostelijk-Friesland heus niet zo buitenaf ligt al®, m®b v®e]al geneigd Is te denken. Slechts 140 K.M. van de grote Nederlandse havens. Een interessante afdeling op de vijfde étage vormt voorts de groep klein- industriëlen en ambachtslieden, die onder auspiciën van de Rijksmjverheidsdienst aan de beurs deelnemen. Alle kleine, maar zeer ondernemende bedrijven, die belangrijke producten voortbrengen, zoals houtwaren, klompen, electro-technische artikelen, kunstsmeedwerk e.d. en voor wie het anders om financiële redenen bezwaarlijk geweest zou zijn op de beurs uit te komen. Zo ziet men, wat goede samenwerking vermag. Wij hebben er zelfs nieuwe artikelen ontdekt, zoals electrische lampjes, speciaal voor me dische doeleinden met een beperkte levensduur, maar afgesteld op de tijds duur van een operatie Verder neon-ver- lichting met verstelbare letters, hetgeen ongetwijfeld winkeliers, die eens graag afwisseling in hun reclame willen bren gen, welkom zal zijn. Ook op het terrein-Croeselaan is de Rijksmjverheidsdienst present, speciaal met landbouwwagens, concours-wagens en kruiwagens. Een leuk snufje ontdekten wij nog op de vijfde verdieping voor de huisvrouw, die dikwijls met schrik en beven vanwege de hoge aanschaffingskosten van een nieuwe ontdekt, dat haar zemelap ver sleten is. Nylon heeft ook hier uitkomst voor haar gebracht met een weefsel, dat dezelfde goede kwaliteiten als zeemleer bezit en bovendien een langer levensduur. Zelfs neemt de opnemings-capaciteit toe bij langer gebruik en in droge toestand blijft de lap soepel. Klein, maar belangrijk Opzienbarend behoeft een vinding niet altijd te zijn, en dikwijls zijn het heel eenvoudige kleine voorwerpen, die het op gemak gestelde mensdom grote dien sten bewijzen. Wat zegt u bijv. van een automatische bladwijzer, die met een clip op de ach terkaft geklemd wordt .terwijl een plas tic strookje door een veertje op de blad zijden geklemd wordt. U behoeft dus niet meer boos op te springen, wanneer uw kinderen bij het ravotten u het boek uit de hand stoten, want met het op nieuw openslaan van het boek kunt ge onmiddellijk ook de draad van het ver haal weer opnemen. Over plastic gesproken, ge kunt voortaan uw gescheurde regenjas of het speelgoed van uw kroost repareren, want er wordt na de Jaarbeurs een speciale plastic-lijm in de handel gebracht. Over kinderen gesproken, er zijn nog altijd vaders, die er tegenop zien het wandelwagentje voort te duwen, terwijl met dit al de kleine spruit te weinig van de buitenlucht geniet, omdat de moeders het tegenwoordig zo druk hebben. Het is een goede psycholoog de Rotter damse fabrikant, die de wandelwagen 't model van een auto gaf, zodat papa het wat leuk vindt met zo iets op stap te gaan. Natuurlijk duwt ,hij de eerste ja ren het vehikel nog voort en droomt hij, dat het een heuse auto is, maar als de kleuter twee jaar is, kan zij door een trapbeweging het karretje zelf laten rij den en bovendien leert bij vast zijn ogen te gebruiken. Te duur voor uw budget? Wilt u bet even berekenen? Misschien mag u even een rekensommetje maken op de vierde verdieping met behulp van een kasregis ter ,het eerste van Nederlands fabrikaat, dat optrekt, aftrekt en vermenigvuldigt. sehe opvattingen vervaardigd en met 'n vernuftig practiseh mechanisme. Een handig apparaat is ook een vul potlood met slijpertje in de kop, zodat een scherpe punt steeds verzekerd is. Een uitkomst voor vele huisvrouwen ls een electrisch droogrek, dat van Neder lands fabrikaat is en waarmee ook de heer des huizes ingenomen zal zijn, om dat het gezellige zitje bij de haard niet langer door wasemend linnengoed inge nomen behoeft te worden. Tenslotte maakten wij bij onze speur tocht kennis met twee nieuwe apparaten, die beide met het geluid te maken heb ben. Een gehoor-apparaat met een automa tische volume-compressor, waardoor hard geluid- wordt afgedempt en zacht ge luid wordt opgevoerd. Verder een luidsprekende telefoon-in stallatie, die het mogelijk maakt, dat wij bij telefoneren beide handen vrij heb ben. Zo ziet men, hoe het menselijk ver nuft er telkens opnieuw weer in slaagt het leven te vergemakkelijken. De Jaar beurs geeft dit telkens overzichtelijk en duidelijk te zien en is daardoor ook voor niet-zakenmensen aantrekkelijk. Volgens de laatste berichten zijn bij het treinongeluk nabij het stadje Cos hocton in Oost-Ohio, waarvan wij giste ren reeds in een deel der oplage melding maakten, tenminste twee en dertig per sonen omgekomen, en veertig tot vijftig gewond. De trein stond stil toen een expres-diesel van achteren op de wagons reeu. De slag was zo groot, dat wa gon van 20 meter lengte tot op een leng te van slechts drie meter in elkaar ge drukt werd. Het zoeken naar vermisten wordt met steekvlammen voortgezet, Van eigen bodem is ook een globe vandaer men meent, dat er nog slachtoffers plastic, volgens de nieuwste kartografi- tussen de wrakstukken opgesloten zijn In de sector ten Noorden van Taegoe wordt nu ieder ogenblik een nieuw vijandelijk offensief verwacht. Naar schatting zijn ongeveer 40.000 man troepen samengetrokken voor een aanval tegen de Noordwestelijke muur van de geallieerde defensie. 12 km. ten Noorden van de stad heeft vandaag een fel artillerie-duel gewoed, waarhij een groot aantal vijandelijke kanonnen tot zwijgen werd gebracht. Geallieerde artillerie en oorlogsvliegtuigen braakten de gehele dag hun lading van staal en explosieven boven de vijandelijke stellingen uit. Ten Oosten van deze sector hebben Zuidkoreaanse troepen successen geboekt in een aanval, die de verdediging van Jongtsjon, de Oostelijke toegangspoort tot Taegoe, veilig stelde. Elementen van de De premier van India, Pandith Nehroe, heeft in een te Washington «publiceeid vraaggesprek verklaard, dat iedere wijze °m een vreedzame oplossing van het Ko reaanse vraagstuk te bereiken, aanvaardt dient te worden. Indien bemiddelingspo gingen hoop geven, doet het er niet toe of de besprekingen in de Veiligheidsraad dan wel daarbuiten worden gevoerd, mits zulks slechts geschiedt met de toestem ming en de medewerking van de Verenig de Naties. Het verdient aanbeveling vreedzame pogingen in het werk te stellen, voordat nog grotere gevoelens van bitterheid zich van de mensen óveral meester maken, al dus Nehroe. De opkomst van de commu nistische beweging in Azië kwam voor een groot deel voort uit de „verbondenheid van het communisme met nationalistische regeringen, die onafhankelijkheid van vreemde mogendheden zoeken". Het dis puut in Indo-China bijvoorbeeld kwam voort uit „het gewettigde verlangen van het volk naar onafhankelijkheid." Het was hier geen militair probleem doch een men selijk probleem. Het communistische China is volgens de opinie van India „geheel onafhankelijk van Moskou". Het is geen zaak voor India om de nieuwe Chinese regering „te mogen of niet te mogen". Bij het erkennen van re geringen gaat men niet op gevoelens af, doch op de vraag of de regering stabiel is. Het is niet slechts onlogisch, doch ook uitermate onrealistisch om de consequen ties van deze stelling niet te aanvaarden. Het is nooit de bedoeling geweest de Verenigde Naties tot een groep te maken met bepaalde opvattingen, welke andere landen uit zou sluiten. Zonder het nieuwe China, de Sowjet- Unie en nog enkele landen zou de organi satie der V.N. op houden aan haar doel te beantwoorden. Het resultaat zou moge- iijk een wereldoorlog zijn. Zolang een land van 450.0ft0.000 mensen buiten een wereldorganisatie blijft kan men deze organisatie niet als volledig re presentatief beschouwen, aldus premier Nehroe. Paus Pias XII heeft van de leiders van het internationale congres der Maria-congregatie, dat te Rome wordt gehouden, een symbolische gift ontvangen. Het geschenk bestaat uit een marmeren inktstel waarop - zilveren beeld van de H. Maagd prijkt. Het wordt gedragen door vier znveren w— - inaaga pi 'j" - uW zilveren hoofden van engelen. Tevens behoort bij dit stel een gouden pen, waarmee de Paus op 1 November a.s. de proclamatie zal tekenen van het. nieuw dogma van de ten hemel opneming van Maria- Hoe ongelofelijk het misschien zal klin ken voor wie niet veel in het buitenland reist en derhalve geen vergelijkingen kan maken, maar voor reizigers en toe risten is Nederland nog steeds een eiland van goedkoopte in West-Europa. Naar de Aig. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer ons mededeelt heeft een recent onderzoek dit uitgemaakt. Hoe de diverse landen ten opzichte van el kaar staan moge blijken uit de volgende vergelijkende cijfers. Op de eerste plaats de kosten van een treinreis 2e klasse. Deze zijn in Neder land het laagste en dan volgen 2. O os tenrijk, 3 Italië 4 Parijs. 5 Z-FrankrijK. 6 Zwitserland 7 Engeland. 8 Zweden. 9 Bel'ië. 10 W-Duitsland. Wat de verblijfkosten betreft, d.w.z. de kosten voor diner, logies en ontbijt ligt voor de steden Oostenrijk op ons voor, maar wij volgen direct als goede tweede. Daarna komen achtereenvolgens: 3 Zwit serland. 4 Zweden. 5 Italië. 6 Engeland. 7 Parijs. 8 W-Duitsland. 9 België. 10 Z- Frankrijk. Voor de vacantiegebieden daarentegen zijn wij over de hele linie weer het goedkoopst. De vergelijkende staatjes ge ven het volgende beeld: Middenklasse Lagere klassen. 1 Nederland Nederland 2 W-Duitsland W-Duits land 3 Oostenrijk Oostenrijk 4 Parijs Italië 5 Italië Zweden 6 Zwitserland Engeland 7 Engeland Parijs 8 Zweden Zwitserland 9 België Z-Frankrijk 10 Z-Franknjk België, Zuidkoreaanse 8ste divisie zijn ten Noor den van de belangrijke weg Jongtsjon- Kyongjoe 10 K.M. opgerukt. Deze weg werd de vorige week tijdens het Noorde lijke offensief afgesloten. De luchtmacht kreeg bevel zich tot het uiterste in te spannen om de terugtrek kende vijandelijke groepen af te snijden. De bommenwerpers ondernamen een re cord aantal vluchten, nl. 449. In de sector ten Noorden van Taegoe deed de lucht macht in nauwe samenwerking met de landstrijdkrachten aanvallen op de zich daar bevindende rode troepen, die zich terugtrekken voor de Zuid-Koreanen en de eerste cavaleriedivisie. Bij Pohang aan de Oostkust werden twee dorpen, waar zich vijandelijke troepen en voorraden be vonden, bestookt. Bij Angang in de Noord- Oostelijke sector werden artilleriestellin gen aangevallen. In de sector van de eerste cavalerie divisie concentreerde de luchtmacht zijn aanvallen op Waegwan. Het' merendeel van de huizen waarin de rode troepen bescherming zochten, is vernietigd. Ten Zuid-Westen van Taegoe in de sec tor van de tweede divisie, zijn aan de vijandelijke troepenconcentraties zware slagen toegebracht. In de zak aan de Naktong, ten Westen van Tsjangnyong, werd een communis tisch regiment van 3000 man door de luchtmacht gedecimeerd. De Amerikaanse tweede divisie heeft in deze zak een scherpe Noordelijke aan val afgeslagen. Geallieerde jagers vingen de vijand in het open veld op, toen deze door een tegenaanval van de G.I.'s werd teruggedreven. Meer naar het Zuiden heeft de Ameri kaanse 25ste divisie verschillende aanval len afgeslagen,. Volgens geallieerde pilo ten waren er tekenen, dat de communis ten zich hier ten Westen van Masan terug trokken. Zjj vertelden, dat twee rode bataljons Noordwaarts marcheerden In de richting van Oeiryong. De veiligheidsraad is Maandagavond bijeenkagomen om te beslissen of de Chi nese communisten uitgenodigd dienen te worden om deel te nemen aan het debat over hun klacht, dat Amerikaanse vlieg tuigen Mandsjoerije hebben gebombad- Voorzitter Jebb (Groot Brittannië) ves tigde de aandacht op een telegram van Tsjoe En Lai, de Chinese communistische minister van buitenlandse zaken. Hierin wordt verklaard, dat indien, een verte genwoordiger van communistisch China niet tot het genoemde debat zou worden toegelaten, de regering van Peking alle aangenomen resoluties als „onwettig en derhalve van nul en generwaarde" zou beschouwen. De Chinese nationalistische afgevaar digde Tsiang kantte zich heftig tegen de uitnodiging van een Chinese communis tische vertegenwoordiger. De Sovjetrussische gedelegeerde Malik betoogde, dat elke bespreking van de klacht van Peking zonder de deelneming van een Chinese communist onwettig was. Artikel 52 van het Handvest ver plichtte de raad beide partijen in een ge schil te horen, zo zeide Malik. De Franse gedelegeerde Chauvel deel de daarop mede, dat Frankrijk voor uit- noriging van communistisch China zou stemmen. Warren Austin, de Amerikaanse gede legeerde, verklaarde zich een tegenstan der van de toelating. Hij noemde de ge hele manoeuvre een schijnbeweging van communistische zijde om de aandacht van Korea af te leiden. Met zes tegen drie stemmen, bij twee onthoudingen verwierp de raad tenslotte de Russische resolutie om een vertegen- nodiging van communistisch China zou te nodigen bij het debat over Mand sjoerije kwestie. Vóór de Russische resolutie stemden Groot Brittannië, Frankrijk, de Sovjet Unie, Joegoslavië, Noorwegen en India. Tegen stemden de V.S., China en Cuba, terwijl Ecuador en Egypte zich onthiel den. De Veiligheidsraad zaJ Dinsdagavond weer bijeen komen. Besloten werd des middags een geheime vergadering te hou den om de bespreking van het jaarver slag voort te zetten. De geregelde Canadese strijdkrachten zijn op voet van oorlog geplaatst, terwijl het contingent voor Korea tot een maximum van 15.000 man wordt uitge breid. Dit is Zaterdag door de minister van delen; ie in het Canadese Lagerhuis meegedeeld. Volgens het nieuwe besluit is de totale toegestane sterkte van het staande leger, de marine en de luchtmacht 81.000 man. Afgezien van het contingent voor Korea is de sterkte van het Canadese leger thans meer dan 50.000 man. Sinds 20 Juli heb ben 11.200 man zich voor dienstneming bü het leger gemeld. Veldmaarschalk Jan Smuts is Maandag avond in zijn woning in de buurt van Pretoria overledeu. Hij is 80 jaar ge worden. Hij had gisteren nog een auto tocht van bijna 160 km. gemaakt en zijn dokteY zeide, dat hij zijn beste dag had gehad sinds drie of vier weken. Na het avondmaal begaf hij zich, vergezeld door zijn twee dochters en de dokter, naar zijn slaapkamer. Terwijl men bezig was hem uit zijn schoenen te helpen, viel de gene raal plotseling voorover en stierf binnen tien minuten. Uit berichten van de laatste tijd bleek, dat zijn gezondheid wankel was, nadat hij een griepaanval had gehad. Veldmaarschalk Smuts, die in alle democratische landen een groot en onaantastbaar aanzien genoot, was o.a. drager van het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en doctor honoris causa aan de Leidse Universiteit, welke eer hem werd verleend bij zijn bezoek aan Nederland in 1946. Zo is dus een einde gekomen aan het veelzijdige en werkzame leven van gene- raal-veldmaarschalk Smuts, de langstle vende ondertekenaar van het Pact van Versailles. Jan Smuts werd geboren te Boven plaats-farm bij Riebeek, in de Kaap provincie, op 24 Mei 1870. De loop der gebeurtenissen, die Zuid-Afrika maakten van twee kleine Boerenrepublieken tot een lid van de Britse Commonwealth, be paalde de ontwikkeling èn onderging de beïnvloeding van Smuts' persoonlijkheid. De Boerenoorlog vormde de jurist tot soldaat. De vrede maakte hem tot staats man. Hij bezat de gave de toekomst te zien, zonder dat zijn blik door ressenti menten werd vertroebeld. Overtuigd van de noodzaak ener samenwerking tussen alle blanke inwoners van Zuid-Afrika, bepleitte hij onmiddellijk een politiek, die gericht was zowel op de verzoening met de voormalige vijanden, als op een vereniging van de voormalige Britse ko lonies Natal en de Kaap en de Boeren republieken Oranje Vrijstaat en Trans vaal tot één Unie van Zuid-Afrika. De partij, die hij daartoe met Botha stichtte, zag haar streven reeds binnen enkele jaren verwezenlijkt. De eerste wereldoorlog gaf Smuts de gelegenheid om als minister van defensie zijn militaire talenten te ontwikkelen in veldtochten tegen de Duitse koloniën in Afrika. Toen hij in 1917 als Zuid-Afri kaans gedelegeerde naar de „Imperial Conference" te Londen werd afgevaar digd en lid werd van het Britse oorlogs kabinet, kwam Smuts voor goed op het internationale plan. Hij speelde een be langrijke rol als Engels afgevaardigde, te zamen met Lord Cecil, in de Volken bondscommissie van de Vredesconferen tie te Versailles. Hij was één der felste voorstanders van de Volkenbondsgedach te. De vrede, die tenslotte gesloten werd. stelde hem echter zeer teleur. In deze arbeid bleek opnieuw Smuts' verzoe ningsgezinde houding ten aanzien van internationale conflicten. Deze op inter nationale samenwerking gerichte visie, die een nauwe interne samenwerking van het Britse gemenebest insloot, leid de op binnenlands politiek terrein tot wrijving met de nationalistische partij van Hertzog, die hem in 1924 tot aftre den dwong. De crisis in de dertiger jaren pleitte echter voor een samengaan der politieke geen persoonlijke tegenstanders in 1933, aan welke samenwerking echter door de oorlogsverklaring in 1939 een einde werd gemaakt, doordat de stand punten van Smuts en Hertzog: deelneming aan de zijde der geallieerden tegenover een houding van neutraliteit, niet te ver zoenen vielen. Smuts vormde een nieuw kabinet en schaarde zich aan Brittannië's zijde. Ook thans was Smuts Zuid-Afrika's vertegenwoordiger op de vergaderingen van de Commonwealth-conferenties en ook thans nam Smuts een levendig aan deel in de oprichting van de Verenigde Naties. Van hem is het ontwerp van de Preambule van het Charter afkomstig, waarin de volken hun doelstellingen en hun verlangen naar een betere wereld uitspreken. In 1948 slaagde de nationalistische partij onder leiding van dr Malan er in de partij van Smuts te verslaan, mede onder in vloed van het daar bestaande kiesstelsel. Malan's houding tegen de inlandse bevol king en tegenover de Verenigde Naties geven duidelijk blijk van een gewijzigde, minder gematigde koers in het beleid der Zuid-Afrikaanse Unie. De toespitsing van de tegenstelling tus sen de verschillende rassen heeft ook in vloed uitgeoefend op de partijgangers van Smuts. Het is bekend dat de politiek van Malan vaak door aanhangers van Smuts officieus gesteund wordt. De dood van Smuts kan vérstrekkende gevolgen voor de partij-groepering in Zuid-Afrika heb ben. Zijn overlijden komt op een ogen blik, waarop zijn land meer dan ooit be hoefte heeft aan zijn groot gezag en ma tigende invloed. Deze omstandigheden werpen een scha duw over de dood van „Oom Jannie", die evenwel in de Preambule van het Charter der Verenigde Naties een politiek testa- Het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass heeft Maandagavond de samenstel ling bekend gemaakt van de Sovjet- Russische delegatie naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Leider van de delegatie is de minister van buitenlandse zaken. Andrei Vysjinsky. Verder maken er deel van uit: Jacob Malik, permanent vertegenwoordiger bij de V.N.; Alexander Panjoesjkin, am bassadeur in de V.S.; Georgi Zaroebin, ambassadeur in Gr.-Brittannië; Amazask Aroetoenian, gedelegeerde bij de V.N.; T. T. Tajibaef, minister van buitenlandse zaken van Kazakhstan; A. H. Babahodjaef, minister van buitenlandse zaken van Oezbekstan (deze twee republieken liggen in het Zuid-Westen van de Sovjet-Unie. ten Oosten van de Kaspische Zee en ten Noorden van Afghanistan). Tot leider der delegatie van de Oekrain- se sovjet-republiek is benoemd Baranovs- ky. De delegatie bestaat uit vijf leden en is reeds naar New York vertrokken. Bij vorige zittingen stond de Oekrainse dele gatie onder leiding van Manoeilsky, wiens naam niet op de huidige lijst van gedele- gMra«D voorkomt. ment aan de wereld naliet, dat hem blij vend zal tekenen als een werkelijk leider der volkeren. Dus weer aan de rol geweest! Neen, wij niet. Onze verjaardag is zeer netjes ge vierd, ondanks dat al onze vrienden, w.o. de vrijgezel aanwezig waren. Alleen onze vriend-de-zanger vond de limonade wat koppig; hij kreeg er zelfs een rood hoofd van. Maar ja, er zijn mensen, die nergens tegen kunnen. En noten dat 't grijze heertje op z'n zang had! Totdat wij de rollen eens omkeerden en hem een toontje lager deden zingen. Nu, en toen was het balEn een lol, dat wij ge had hebben Doch laten wij er nu weer geen lolletje van maken, want wij zijn inderdaad niei aan de rol geweest. Neen, wij bedoelen de voetbal! Of wij het vandaag over de sport gaan hebben? Ons niet gezien! Zulks ligt bui ten onze rol! Wat dan? Nu, als de voetbal gaat rol len, willen wij maar zeggen, dan wijst dit erop, dat het seizoen aangevangen is. En dus gaan wij weer vergaderen. „Wij", dat wil zeggen, het bestuur en enige van de trouwe kern, waarvan dan ook nu en dan één of meer verhinderd zullen zijn. zijn. Zal wel weer niet meevallen. De bestu ren kunnen trachten een vergadering nog zo aantrekkelijk te maken, trekken doet het veelal toch niet. Alleen feestverga- deringen en liefst dan met bal na, willen nog wel eens volle zalen brengen. Gek, dat men het „leren monster" een bal noemt en een danspartij ook. Daar snappen wij toch werkelijk de ballen niet van. In elk geval hebben voetballen en dansen' dit gemeen, dat beide publiek trekken. Knninrr Uotuiot Enfin, van de gelegenheid, dat er veel Koning Oeorge betuigt Je(jen in de zaal zijn, probeert de voor zitter dan wel gebruik te maken om de leden wat op hun hart te drukken of de geestelijk adviseur geeft een behartigens waardig woordje weg, maar daar gela ten, dat'alle ernst bij de feeststemming het ene oor in en het andere uit gaat, voelt de spreker al gauw, dat zijn woor den niet veel aandacht hebben. Daar voor immers is men niet gekomen. Daar om vallen deze zaadjes op een rotsige bodem en de juiste stemming komt pas wanneer het doek opgaat en de „lol" kan beginnen. Ja, hoe komt het nu eigenlijk, dat men tegenwoordig alleen maar trek heeft in lollige dingen? Welke intussen met ge zonde humor niets uitstaande hebben! Gebrek aan levensernst en levensdurf? Toegegeven moet worden, dat-er wei nig in de wereld is, wat prettig stemt en daarom grijpt men blijkbaar graag naar surrogaat. En nu is er wel niets op tegen, dat surrogaat gebruikt wordt om te blijven leven, maar men mag toch van het leven geen surrogaat maken ANALYST. Koning George van Engeland heeft mevrouw Smuts telegrafisch meegedeeld, dat 't bericht van de dood van de generaai hem en zijn echtgenote met diepe droef heid heeft vervuld en hen als een persoon lijk verlies heeft getroffen. „In vrede en oorlog waren zijn raad en zijn vriendschap van onschatbare waarde voor mijn vader en voor mijzelf. De kracht van zijn geest heeft de wijsheid van het gehele mensen ras verrijkt", aldus de koning. Minister-president Attlee verklaarde: „De wereld zal over hem rouwen. Hij had de ware oprechtheid des harten, die overal het ware kenmerk van een groot mens vormt." Churchill zei naar aanleiding van de dood van Smuts: „Met diepe droefheid ver neem ik de dood van generaal Smuts, die mijn hele leven mijn vriend was. Het ver scheiden van deze grote geest betekent voor de gehele wereld een verlies." Vuile vaat te over. Na het monsterdiner der 2700 leden van de Bond van Mil. Oorlogsslachtoffers zijn vijftien man aan het zwoegen om het servies weer schoon te krijgen, 't Is handwerken ze denken er tien dagen mee zoet te zijn. Schiphol beleefde gisteren een kleine exodus van geloofsverkondigers. Des ochtends vertrok mgr. N. van Velsen O P. van de Amsterdamse luchthaven naar Rome, om vandaar naar zijn mis siegebied, het Apostolisch Vicariaat van Kroonstad ,in Zuid-Afrika. terug te keren. En des middags vertrok een door de Raptim gecharterd vliegtuig met dertien missionarissen aan boord.. Onder hen bevonden zich mgr. G. v. Oorschot, van de Congregatie der Witte Paters, Apost. Vicaris van Mbeya en mgr. Winters, een Iers missionaris, van de Congregatie der Palatijnen, Apostl. Prefect van Imbnlu, evenals Mbeya gelegen in Tanganyika in Mid- den-Afrika. De 40-jarige mgr. Van Velsen, wie werd uitgeleide gedaan door de Provin ciaal der Paters Dominicanen P. Teeu- wen ,prof. mag. dr. J. Kors O.P.. voor zitter van de K.R.O. en vele medebroe ders wacht in zijn missiegebied 'n taak, die veel inzicht en organisatietalent ver eist. Enkele jaren geleden werden in Oranje Vrijstaat rijke goudmijnen ont dekt, die alle in het Vicariaat Kroonstad zijn gelegen. Voor de exploitatie van deze mijnen verwacht men binnen enkele jaren in dat gebied een half millioen im migranten ,wat met zich zal brengen, dat daar nieuwe grote steden zullen wor den gebouwd. Onder de immigranten zul len zich zeer zeker zeer veel katholie ken bevinden .die in een katholieke ge meenschap zullen moeten worden opge vangen. Er zullen kerken en scholen moeten worden gebouwd en de plaatsen daar voor moeten nu reeds worden bepaald en zo gunstig mogelijk worden voorbe reid. Dit nieuwe centrum van welvaart te verliezen ,zal men door een tijdig in gezette sociale activiteit deze bevolking voor het katholicisme moeten winnen. Het is vooral dit ontzaglijke werk. dat mgr. Van Velsen's belangstelling vraagt. Mgr. G. van Oorschot, W.P, die vorig jaar in Boxtel tot bisschop werd gewijd, gaat nu naar de missie van Tanganyika terug als Apostolisch Vicaris van- Mbeya, dat in 1949 werd opgericht, nadat het in 1938 als Prefectuur van Tukuyu zelf standig kerkgebied werd. Het vicariaat telt een half millioen inwoners, waar van 28.000 katholiek; er zijn 28 priesters, waarvan 4 inheemse. De priesterroepin gen zijn er vrij talrijk en de candidaten worden opgeleid in drie klein-semina- ries en het regionale groot-seminarie van Kipalapala. Onder de passagiers die met het Rap- tim-vliegtuig reizen, bevinden zich ver der de Provinciale Overste der Zusters Ursulinen van Bergen (N.-H.i, Moeder Gabriël, die voor een visitatie-reis naar Afrika vertrekt, en de Provinciale Over ste van de Witte Zusters van Lavigerie, Moeder Eugène ,die naar Carthago reist voor het bijwonen van een bijeenkomst van alle provinciale oversten in het ge neralaat der Witte Zusters aldaar. Voorts was er de neger-priester Mar co Mihayo, die bij de wijding van zijn bisschop, mgr. Bronsveld .tegenwoordig was en een pendule mee naar Afrika nam, omdat er in zijn kerk geen klok was. Tenslotte vertrokken met dit vlieg tuig de Witte Paters Jan en Ted Smelt, tweelingbroers, die samen op het semi narie studeerden, samen bleven zitten 0f overgingen .samen priester werden ge wijd en samen 15 jaar in de missie van Bangweclo in Noord-Rhodesia werkten samen vergezelden zij de Afrikaanse be- zal ook een nieuw centrum van katholi-1 devaart naar Rome, kwamen samen op cisme moeten worden en in plaats van verlof en gaan nu samen weer naar da da inheemse bevolking aan de industrie missie terug. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1