Nieuws ui, STAD OMTREK Schiedamse Sociale School geopend Het leven in een bedreigde stad Taegoe moet ook tegen guerilla's beschermd worden LAATSTE BERICHTEN KOREA-VRIJWILLIGERS ZIJN ENTHOUSIAST Wout Voogt was geen élite-zanger Tilburg stelt het vraagstuk der belastingen aan de orde KOPJES en Klauwtjes Liever in Schiedam dan Rotterdam De zee nam wraak Zwendelaar gearresteerd Niet langer trachten „Van Alkmaar begint de Victorie" Prijsstop margarine van kracht Posities schepen met troepen, repatriërenden en emigranten Toch beklom hij vijftig jaar geleden de Frankelandse koortrap Economische en Sociale Studiedagen De functies van de belastingen Nieuw Grieks kabinet Wijziging in cle verorde ning van Clirysanten- teelt DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 J Drents ambtenaar bestal gemeente ZES WEKEN GEZONDHEIDS- VORMING SLUITING GEMEENTELIJKE ZWEMPLAATSEN P. P. S. C.—RIJSOORD GEEN VOORBARIGE CONCLUSIES BURGERLIJKE STAND «5ifit! TEAM-TRAINING OP ONBEKENDE PLAATS Korea-thuisfront? Prins Bernhard legt eerste steen van woningen voor gedemobiliseerden De veldslag gaat verder Aan het front gaat de veldslag verder. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Door oorlogscorrespondent Henri de Turenne) ERGENS IN KOREA, 9 Sept. 1950. Taegoe is practisch in staat van beleg. Koreaanse politie, op een afstand van 10 meter van elkaar geposteerd langs de strategische weg, die dwars door de stad loopt, verhindert de bevolking rond te lopen over de stations-boulevard, en leidt de stroom van vluchte lingen in ordelijke banen. Daar, waar de verschillende straten op de stations-boulevard uitkomen, staat een agent met zijn geweer in aanslag. Hij richt het op groepen van inwoners, die hem willen bewegen toe te staan dat zij aan de overkant van de weg een familie lid gaan opzoeken of boodschappen doen bij de daar gevestigde truidenier. „Ze zitten overal PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING t Veertig mannen van vrijwel alle vak verenigingen, die bij de KAB zijn aange sloten, wrfren gisteravond bij elkaar ge komen voor de eerste van de 480 lessen, Welke zij in de komende drie Jaren «uilen volgen. Vier uur per week, gedu rende 40 weken per jaar, drie jaar lang. zullen zij gevormd worden tot mannen van karakter. Volhouden en niet versagen, dat was het parool, waarop gisterenavond gere geld werd teruggekomen door de spre kers, die bij de opening van de Sociale School, het woord voerden. Allereerst was daar Pater Roghmans, die er nog eens op wees, hoe broodnodig het niet alleen voor de Beweging als ge heel, maar nog meer voor de leerlingen zelf is. dat zij zich vormen tot mensen, die hun mannetj: staan. De diverse vakken onder de loupe nemend, zei spr. dat men t.a.v. het Nederlands zou kunnen denken, dat deze lessen overbodig waren. Het .xamen aan het eind van het eerste jaar van de twee-jarige cursus had wel anders geleerd. De heer Geurts zal Nederlands en Nieuwste Geschiedenis geven; dit laatste vooral om de grote gebeurtenissen van deze tijd te kunnen zien in hun grote samenhang sinds de Franse Revolutie. Tijdens de Nederlandse cursus zal ook de spreekvaardigheid worden aange kweekt. Godsdienst zal worden gegeven door Kap. Verbeek, die door zijn pastoor een geboren docent genoemd wordt. Deze cursus is niet alleen ter kennisvermeer dering, maar vooral ter vorming van deze karakters. De sociaal-economische lessen zullen door Pater Roghmans zelf gegeven wor den. Een bijzondere pluim kreeg mr, Mulders, de adjunct-directeur van het Vormings-Instituut van de KAB te Doorn op zijn muts gestoken. Door hem en al leen door hem is het mogen gelukken in Schiedam een sociale school te vestigen. Mr. Mulders zelf wees erop. dat het geen gewoonte was van Doorn om Sociale Scholen te openen, maar als geboren- Schiedammer had hij een zwak voor de stad en hij is blij, dat het gelukt is. Toch is dit niet de eerste school. In de oorlog, voor de opheffing, blijkt er in Schiedam een sociale school gedraaid te hebben, Eergisteren zijn aan leerlingen van deze school in Delft alsnog de diploma's uitge reikt. Het betrof hier, wat betreft Schie dam, aan v. d. Heuvel, Meijer, Schuur- mans en v. d. Sluis. Bij het Diocesaan bestuur had men ge aarzeld om in Schiedam 'n sociale school te stichten, omdat men meende, dat deze gemakkelijk met Rotterdam gecombi neerd1 kon worden. In deze plaats was men echter zip laks, dat Mr. Mulder blij is, dat Schiedam voorrang heeft verkre gen. Als hij had te kiezen tussen een school in Schiedam of Rotterdam, dan zou hij de eerste kiezen. Spr, was blij, dat er zo grote belang stelling was, maar haalde voorbeelden aan van enthousiast begonnen cursussen elders, die geheel verlopen waren. Hij had zich dit wat Schiedam betreft anders voorgesteld, en hoopte, dat men in Schie dam zoveel volhouders zou hebben, dat men in Doorn volgend jaar voor de moei lijke kwestie zou komen te staan even als in Tilburg, Oss. en Helmond een 2e sociale school te moeten openen. Deze scholen zijn immers de troefkaart van het ontwikkelingswerk van de KAB. Ef^i waarschuwing deelde Mr. Mulder nog uit. „Weet, wat U begonnen bent. U zit er aan vast. De charme van het nieuwe zal spoedig verdwijnen. Er komt in elke stu die een periode, dat men meent geen vooruitgang meer te boeken. Dat is 'n elke studie een bekend, psychologisch, verschijnsel. Als men volhoudt, zal men bemerken wel vooruit gekomen te zijn. Voor alle wetenschap en cultuur moet veel werk verzet worden. Eerst na inten sieve bewerking van het verstand levert dit rendement. Men kan de studie verge lijken met een reis. Er zijn mooie stukken en saaie trajecten. Men moet soms lang de berg optrappen om boven te genieten van een onvergetelijk panorama. U stu deert niet alleen voor U zelf, maar voor Uw mede-arbeiders. Een goed gevormde arbeider kan in zijn werkmidden meer rpostolaat verrichten dan menig zielzor ger. U studeert niet alleen voor U-zelf, maar uit sociale roeping voor de anderen. Dat zal U helpen vol te houden." Tot slot wees de heer'H. P. H. Geurts er nog op. dat Mr, Mulder weliswaar her laatste woord had gesproken over het tot stand komen van deze school, maar dat Pater Roghmans het eerste had ge zegd. Dat mocht niet vergeten worden. Hierna werd met de eerste lessen, Ne derlands en geschiedenis begonnen. Gistermiddag omstreeks vier uur is in het strand aan het Zuid-Wes telijk deel van Ameland plotseling een gat van 60 meter in het vier kant en twaalf meter diep geslagen. Dit deel van het eiland brokkelt nog steeds af, reden waarom men er doende is een hechte zeewering aan te leggen. Als protest hiertegen heeft de zee gisteren nog wraak genomen. Ongelukken deden zich niet voor. Wel wordt gevreesd voor het behoud van een strekdam, juist naast het gat gelegen. De gemeente-amtenaar A. A. te Gie ten, werkzaam ter secretarie te Rolde is door de rijksrecherche in .hechtenis genomen en in het huis van bewaring te Assen ingesloten. Hij wordt er van verdacht zich een groot bedrag te hebben toegeeigen ten nadele van de gemeente waarvoor hij werkzaam was. Hem was de administratie toevertrouwd van de kostwinnersvergoedingen voor militairen, de z.g. evacuatieuitkeringen en de over- bruggingsgelden. Door tal van maipulaties met betalings mandaten e.d. is het hem gelukt de ge meente voor een bedrag dat in de dui zenden zou lopen, te benadelen. Het on derzoek is nog gaande, zodat het juiste bedrag nog niet bekend is. Vyf en twintig Schiedamse jongens en vijftien meisjes zijn vanmorgen met een autobus naar Egmond aan Zee vertrok ken. Voor hen begint nog een na-vacan- tie, die zij hard nodig hebben, want in het St. Joseph-huis gaan zij broodnodig gezondheid opdoen. Zes weken blijven ze weg In die zes weken zullen zij wel zoveel veranderen, dat de vele moeders, die hen vanmorgen om 8 uur voor het Centrale Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis op de bus zetten, ze nauwelijks zullen herkennen. Hun leeftijd ligt tus>- sen 7 en 14 jaar. De Gemeentelijke Zwemplaatsen zul len op Woensdagavond 20 September a.s. voor het publiek gesloten worden. Voor de competitie KNVB speelt PPSC Zaterdagmiddag a.s. op de Boshoek te gen Rijsoord aanvang 4.15 uur. Gezien het gelijke spel van de vorige Zaterdag tegen SHO üit, kunnen wij nu tegen Rijsoord een goede voetbalwed strijd verwachten. Uit mijn artikel „Kopjes en Klauwtjes" zou kunnen worden opgemaakt, dat de gegevens over de besprekingen om te komen tot een modeshow van één kant kwamen, nl. die van de betrokkene bij de organisatie. Deze conclusie is uiter mate voorbarig. Er zijn bij deze bespre kingen meer mensen aanwezig geweest en het is mijn gewoonte niet om op in lichtingen uit een bron af te gaan. Wel kan ik zeggen, dat tegen geen van de door mij gesprokenen gezegd is, dat mijn kennis voor publicatie zou worden gebruikt. Het is geen journalistiek ge bruik om dit uitdrukkelijk te doen. Noch tans zou ik niet tot de uiteenzetting van de situatie zijn overgegaan, als in de Schiedammer ni^t een bericht over deze show was opgenomen, dat gepubliceerd werd in een prematuur stadium. Het is natuurlijk niet aangenaam, als er sprake is van een gebrek aan initiatief bij be paalde mensen. Maar het is nog onaan genamer als een initiatief van het Cen traal Vrouwen Comité een vroegtijdig einde krijgt door dit gebrek. Wij leven op het ogenblik medio Sep tember. Niet de vroegste tijd om een goede seizoen-show te geven. Juist de terughoudendheid kan oorzaak zijn, dat het doen van voor de organisatie nood zakelijke stappen zodanig vertraagd wordt, dat de tijd meer dan gaat dringen. Dat zulke dingen al? het organiseren van evenementen juist die eerste drift en activiteit nodig hebben, kunnen de Mid denstanders tot hun schade en schande weten. Of is het hun onbekend, dat er voorzien was in het organiseren van een grote Middenstands-actie tijdens de Va- cantie-week? Menen zij niet, met het oog op het welslagen en het vele vreemde publiek, dat hier is geweest, dat zij een grote kans hebben gemist? Is het niet eigenaardig, dat uit hun kringen nu plot seling gevraagd wordt: „Waarom is er voor ons niets gedaan?". De eerste klap is een daalder waard en een gemiste week van organisatie kan 'n gemiste grandioze kans zijn. Als men tot dat besef kon komen, was men heel ver; zelfs als nu onverhoopt de mode show niet zou kunnen doorgaan. LEO GEBOREN; Maria, dochter van A. Korteland en C. Krommenhoek; Geesje, dochter van P. Valk en J. v. Wieringen; Liduines, zoon van J A. Govaart en M. C. S. Schaap; Ronald H., zoon van H. Willems van Beveren en H. Cohen; Hen- drika A., dochter van A. Kooij en W. J. Duiverman; Maria E. L„ dochter van W. Th. A Nefkens en E. L. L. Evers. OVERLEDEN: C. Wies, 83 jaar. Generaal Walker's verklaring, dat de troepen der Verenigde Naties in Korea weldra tot het offensief zullen over gaan, is door de Nederlandse Korea- vrflwilligers met gemengde gevoelens ontvangen. „Als we nog langer wach ten, is er voor ons niets meer te doen", is de mening. De officieren, die wel weten, dat het zo'n vaart niet zal lopen, zijn verheugd over deze geestdrift van hun mannen. „Nog nooit hebben we een onderdeel gehad, waar zo'n geest heerste", zeggen zij. De vrijwilligers vragen zelf om een goede training. Die krijgen ze ook. De twee halve compagnieën, die thans zijn opgeroepen worden door veel sport en exercitie gehard. De lessen zullen eerst beginnen, wanneer de te vormen com pagnieën, twee of drie, geheel compleet zijn. Het gaat daarmee in de goede rich ting. Ruim 600 goedgekeurde vrijwilligers kunnen thans worden ingedeeld. Men heeft goede hoop voldoende mensen voor drie compagnieën, ruim 700 man, bij el kaar te krijgen, want nog steeds melden zich nieuwe vrijwilligers aan. Het ligt in de bedoeling, zo werd ons gezegd, de vrijwilligers zo spoedig mo gelijk op de boot te zetten. Dit wil niet zeggen, dat zij iinea recta naar het Ko' reaanse strijdtoneel zullen worden ver voerd. De vrijwilligers znllen eerst nog ergens ais team worden getraind. Het is nog niet bekend, waar dat zal gebeuren. „Als voorzitter van de Nationale De mobilisatie Raad hoop ik, dat andere ge meenten het voorbeeld van Alkmaar voor zoveel mogelijk zullen navolgen, en dat onze gedemobiliseerden elkaar zullen kunnen toeroepen: „Van Alkmaar begint de Victorie". Deze woorden, die door een hartelijk applaus gevolgd werden, waren het slot van een toespraak, die Z. K. H. Prins Bernhard vanmiddag hield, toen hij, in aanwezigheid van vele autoriteiten, o.a. vertegenwoordigers van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Oorlog, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en de burgemeester van Alkmaar de eerste steen legde voor een complex van 96 woningen in vijf blokken, welk complex de ge meente Alkmaar gaat bouwen voor de gedemobiliseerde militairen. De Prins juichte het initiatief van het Alkmaarse gemeentebestuur om deze wo ningen te bouwen van harte toe, omdat hij de belangen van de gedemobiliseer den een warm hart toedraagt. „De demo bilisatie van onze militairen die in Indo nesië hebben gediend, is", aldus vervolgde de Prins „reeds vrij gevorderd en ik ver heug mij te kunnen zeggen, dat zij tot dusverre in het algemeen vlot en bevre digend verloopt. Het overgrote deel van onze gedemobiliseerden vond spoedig een werkkring, en ik ben ervan overtuigd, dat de Nederlandse werkgevers ook in de toekomst zich tegenover hen van hun beste zijde zullen laten kennen. Huisvestingsmoeilijkheden „Moeilijker staat het met de huis vesting. De verstrekking van een ex tra-bouwvolume voor onze gedemobi liseerden moge de zórgen iets hebben verlicht van een oplossing van het woningprobleem is nog geen sprake" Het stemt mij daarom tot grote dank baarheid, aldus besloot Z. K. H., „dat het gemeentebestuur van Alkmaar tot de bouw van 96 woning voor gedemobi' liseerden waarlijk geen gering getal heeft willen besluiten". Zoals bekend zullen de vrijwilligers in Korea Amerikaanse soldatenrantsoenen ontvangen. Ook voor nun ontspanning zul len de Amerikanen wel het een en ander willen doen. Lectuur e.d. zal echter uit Nederland moeten komen, want vele vrij willigers zijn de Engelse taal niet mach tig. In militaire kringen vraagt men zich ook af, of hier wellicht een taak kan lig gen voor een eventueel op te richten Korea-thuisfront. Tanks betrekken de wacht en hun man schappen inspecteren de grijze daken van de dubbele huizen, alsof zij nog aan het front zijn. Misschien zoeken zij de guerilla's, die ongeveer 500 in getal de stad zijn binnengedrongen en slechts het sein afwachten om vanuit de vensters het vuur te openen. Mitrailleurs en anti-tankgeschut zijn eveneens opgesteld rond het vliegveld, dat 4 K.M. ten Noorden van de stad is gelegen. Gisteravond hebben geïsoleerde vrijscharen plotseling in de heuvels het vuur geopend en Noordkoreaanse patrouil les zijn doorgedrongen tot 5 6 K.M. van de stad. Alle vliegtuigen gaan, als het enigszins mogelijk is, 's nachts naar Japan, terwijl acht twee-motorige toe stellen, waarvan de deuren wijd open staan, voortdurend in gereedheid worden gehouden voor een eventuele spöed- evacuatie. Nadat drie maal, kort na elkaar, de stad in alarmtoestand verkeerde, schijnt de bevolking besloten, zich niet meer te laten intimideren. De enige vluchtelingen, die zich nog verdringen voor het station om te trachten de stad te veriater zijn wel gestelde burgers in hun Zondagse kleren. De door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gisteren in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aangekondigde beschikking tot een prijsstop voor margarine wordt afge kondigd in de Nederlandse Staatscourant van heden. De prijsstop houdt in, dat margarine ten hoogste mag worden te koop aangeboden of verkocht tegen de prijzen, welke op 8 September 1950 als algemeen gebruikelijk waren. De „Cheshire" vertrok 13 Sept. van Sura- baja naar Amsterdam De „Fairsea" wordt' 25 Sept. van Djakarta te Rottterdam verwacht. De „General C. C. Ballou" arriveerde 13 13 Sept. van Sydney te Djakarta. De „Goya" op de thuisreis naar Amster dam, passeerde 13 Septe. Daedalus-rif (Rode Zee). De „Groote Beer", op reis van Amsterdam naar Djakarta, was 13 Sept. op 275 mijl Z.O van Malta. De „Johan van Olden'bamevelt", op reis van Amsterdam naar Sydney, passeerde 13 Sept. Kreta. De „Napoli" vertrekt 22 Sept, van Djakarta naar Marseille. De „Oronde" op de thuisreis naar Rotte- dam, vertrok 10 Sept. van Aden. De „Ranchi" wordt 25 Sept. van Djakarta te Amsterdam verwacht. De „Slbajak" vertrok 13 September van Djakarta naar Rotterdam (in convooi met de „Zuiderkruis") De „Waterman" arriveerde 14 Sept. van Semarang te Surabaja. De „Zuiderkruis" vertrok 13 Sept. van Dja« karta naar Rotterdam (in convooi met de „Sibajak") -•rpi »n c,rmff>4M Sn r» 72ste Jaargartg No. 21338 De kantoren nistratie zijn gebouw R.K. 71. Schiedam. der Redactie en Adml- tljdeltjk gevestigd In bet Volksbond. Lange Haven telefoon 87387. Giro-nummer 9093 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 1 45 per maand. 4 30 per kwartaal 0 35 per week. kolombreedte Adverientie-prtlr op gewone f 0 15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 oer millimeter hoogte Contract tarieven tegen gereduceerde prtls verkrijgbaar bli de administratie of btj de erkende advertentie-bureaux Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 ct Elk woord meer 3 et Maximum so woorden Plaatsing uitsluitend bU vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen Directeur: .1 Kult pers. Hoofdredacteur. Leo J. M. Hazelzet De bibliothecaris van „Caritemus Do mino" heeft voor Zondagmorgen een oud paradepaardje van stal gehaald. De Mis van Goris wordt tijdens de Hoogmis van kwart over 9 uitgevoerd en dat is niet zonder reden. Die mis is de lieveling van W. J. Voogt en wie 50 jaar aan een koor verbonden is, heeft niet weinig reden om er lieverkoekjes op na te mogen houden. Er is een voordeel. Die muziek ligt zo in het gehoor, dat de jubilaris ons ver zekerde, dat er geen extra repetities voor nodig waren. „Dat gaat zo vin de band". Veel rekenkunde heeft men niet nodig om te concluderen, dat Wout Voogt in 1900 de trappen van de Frankelandse to ren beklom o«^i voor de eerste keer naar de zang „zoltVr" te gaan. Dat was die dagen een heel evene ment. Een medezanger van St. Caecilia, een koor van de Volksbond, waarvan hij lid was, hield hem juist bij het betreden van de trappen staande met de opmer king: „Moet jij hier naar boven. Dat is toch alleen voor de élite". Wout Voogt was geen élite en de geur, die het Frankelandse Koor had was even min ten onrechte die van de heersende klasse, maar toch ging Wout naar boven: „We gaan eens proberen". Er was wat voor nodig geweest om de eenvoudige 29 jarige jongen op het koor te krijgen. Maar zijn stem was de beste introductie. De voorzitter-dirigent van het koor, de heer Wouterlood, had hem horen zingen tijdens een uitvoering van St. Caecilia. De volgende dag hield hij hem aan met de vraag, of hij niet op het Frankelandse koor wilde komen zingen. „Eerst moet ik er met mijn vrouw over spreken", vond de voorbeeldige echtge noot. Nog geen vijf minuten later kwam ook de penningmeester van het koor op hem af met dezelfde vraag. De jubilaris heeft er nooit spijt van gehad te hebben toegegeven. Zingen was zijn etÉge hobby en nog steeds is hi) actief lid. Andere le tenoren hebben hun plaats voor een eeuwige moeten verwisselen; nog anderen zijn ergens anders in het koor neergezet. I behield zijn honk. Niet alleen in de Frankeland zingt hij momenteel nog. Ook elders ziet men hem graag verschijnen als zanger bij trouw- of rouwmissen. Niemand zou herj dan ook 79 jaar ge ven. En toch staat deze kleine, levenslus tige man aan de vooravond van zijn tach tigste en is hij een leven verwijderd van die dagen, dat hij de wapenrok aflegde en zijn eerste lusten in dienst van de zangmuse botvierde in St. Caecilia, een zangkoor van de R. K. Volksbond, dat onder leiding stond van den heer A. J. den Draak. Niet tevreden met de mogelijkheden tot zingen, die hem daar geboden wer den, vormde hij met nog drie andere leden, Piet Heilker, Maarten v. d. Sluys, en Frans Marrevee het kwartet „Con Amore". En gij zangers of zangers-vrouwen, che meent, dat het op de repetitieaAvel eens wat laat wordt, voel het schavnrood naar uw konen stijgen, als gij hoort, hoe de zanglust deze mannen in het bloed zat. Op Zaterdagavond moest Piet naar zijn meisje. Desondanks kwamen de vier musketiers te middernacht bij elkaar om nog tot 2 uur te repeteren. Niet zelden ook knapte Wout voor de repetitie van 8 uur nog even een uiltje, want als het s avonds wat laat werd op de repetitie volgde onmiddellijk daarop het werk in de bakkerij. Dertig jaar stond hij voor de ovens van de bakkerij van de D. E. S. en het was daar hard en vroeg werken geblazen. Kom daar nu eens om. De belangstelling voor de zangerij is door de sport om zeep gebracht, meent de oud-gediende. „Ik merkte het al in de jaren, dat ik nog bij Caecilia zong. Men wilde wel eer ste prijzen op concoursen weghalen. Maar repeteren was er niet bij. Men ging liever op Zondag naar de voetbal kijken". En je betaalde daar geen vijf centen om voor 3 lol te hebben. Wat op de koorrepetities wel het geval was. In die vijftig jaren lidmaatschap is er een revolutie over de kerkmuziek ge gaan. Al heeft de jubilaris er dan niet midden in gestaan; hij heeft wel degelijk Iedereen vraagt zich af, waarom de Noord-Koreanen er nooit toe overgaan om de bressen, die zij in het Amerikaanse front geslagen hebben, uit te buiten, want door dit na te laten geven zij hun tegenstanders de gelegenheid om 'de ge lederen weer te sluiten. Is het gebrek aan moed, of aan adem? Op nauwelijks 10 K.M. ten Noorden van Taegoe heeft hét Amerikaanse cava'erie- regiment nieuwe stellingen bezet, maar elementen van een Noordkoreaanse divisie zijn geïnfiltreerd in de rechter flank en namen drie K.M. van de weg onder het .uur van hun mitrailleurs. Toen ik berichten wilde inwinnen over een kapitein, die mij de vorige dag langs het front geleid had. antwoordde men mij, dat Noord-Koreanen, verborgen In een greppel, zijn jeep in de lucht hadden doen springen door middel van granaten. Amerikaanse gevechtswagens zijn erin geslaagd de weg te zuiveren, maar de Noord-Koreanen bevinden zich nog altijd op de rechterflank van do heuvels. Ge woonte-getrouw, storten d<8 artillerie en de luchtmacht een stortvloed van vuur over hen uit. Generaal May Gay, de commandant der eerste cavalerie-divisie, leidt persoonlijk de operaties te velde. Hij wijst aan de manschappen, die de mitrailleurs be dienen, elke beweging op de heuvels in de omtrek. Het is een wrede ironie te bedenken, dat dezelfde generaal chef van de generale staf van het leger van Patton was, dat meer dan dertig divisies omvatte.,.. Zeker, de Amerikanen houden stand in hun linie, maar overal zitten de Noord- Koreanen; rechts, links en achter. Zelfs in de Engelse sector, de rustigste van het front, waar wij ons heen hebben begeven, weerklinkt plotseling een schot uit het kreupelhout en vliegt ons een kogel om de oren. De compagnies-commandant, die ge posteerd is op de hoogten, welke de Naktong beheersen, toonde zich niet ver baasd, toen hij ons wedervaren vern. n. Ook hij verklaarde: „Ze zitten o\ e al, maar slechts in kleine groepjes en wij laten ons niet beetnemen. Het is hie. oog geen erg seriauze oorlog, het is eerder een jacht cp mensen". Toch zijn die avond de eerste drie Britse gewonden naar Japan geëvacueerd en een compagnie is practisch afge sneden, aangezien haar enige bevoor- radingiweg zo dicht langs de rivier loopt, dai zij onder het vuur ligt van de Noord-Koreanen op de andere oever. Twee Amerikaanse tanks konden niet passeren, maar dezelfde avond bracht een majoor van de „Royal Army", met zijn wandelstokje onder de arm, het be nodigde voedsel met zijn jeep weg. nadat het vuren had opgehouden. Sindsdien heeft hij elke avond dat tochtje gemaakt. Voor hem is het „geen oorlog, maar sport". Op het ogenblik krijgt men de indruk, dat zowel de Amerikanen als de Engelsen de zaak houden, de eersten dank zij bun materiaal, de laatsten door hun koel bloedigheid. Ook de Zuid-Koreanen leve ren op sommige plaatsen het bewijs van een ongelofelijke stoutmoedigheid, zoals b.v. het 19de regiment, dat zonder tech nische hulpmiddelen vier-en-dertig tanks T 34 vernietigde. Van bun kant bezetten de Noord- Koreanen zonder een schot te lossen Jongtsjon, waaromheen een hele divisie was gelegerd. Temidden van de gr< otste tegenslag en de grootste verwarring, neemt geen enkele Koreaan de toestand au serieux. Tezamen zouden het flegma der Britten, de materiaal-overvloed der Amerikanen en de fantasie der Koreanen onkwetsbaar zijn. Men heeft echter al te vaak de» in druk, dat de verschillende legers te zeer op eigen houtje oorlog voeren. de veranderingen zich zien voltrekken. Hij is getuige geweest van de strijd, die de liturgische beweging gevoerd heeft. Hij hoorde de invloed van de romanti sche en zoals hij het zelf noemt theatrale muziek verdwijnen. Zij had zijn liefde, omdat zij in het gehoor lag, Het koor is in al die tijd een meer dan goed-zingend doorsnee kerkkoor ge weest. Zijn naam was onder de vaklieden en bij de muziekliefhebbers bekend. Zo zelfs, dat de heer Voogt ons een bijzon der voorbeeld hiervan kan geven. Het 50 jarige feest van de kerk moest met een bijzondere mis gevierd worden. In de Rotterdamse Steiger zong men destijds de Mis van Beethoven. Toen Verhey, de beke,nde componist iemand hoorde twijfelen aan de mogelijkheid om die mis in de Frankeland uit te voeren, antwoordde hij: „Wat ze op de Steiger nog leren moeten, kennen ze in de Fran keland al lang". Op dit ogenblik is „Cantemus Domino", naar de mening van de jubilaris. „Su bliem". Niet weinig is dit te danken aan de interesse, die de pastoors over het alge meen voor hel koor getoond hebben. Mgr. Lans heeft weliswaar zijn theorieën over het Gregoriaans in eigen kerk niet ingevoerd kunnen krijgen; hij leefde mee met de verrichtingen van het koor. Zo was het ook met Deken Schraag, die meende niet muzikaal te zijn, maar toch trots ging op zijn koor. Dat Deken Reynen het peil van het koor en de zang zeer ter harte gaan, is bekend genoeg. Zondag om kwart over 9 wordt de H. Mis tot intentie van de jubilaris opge dragen. Hü zal op een prachtig zangers leven kunnen terugzien en met enige zelfkennis kunnen getuigen, dat in de spreuk „Böse Menschen haben keine Lieder" veel wijsheid steekt. Voldoening kan hij behalve uit eigen leven putten, uit de wetenschap, dat zijn zoon de roem van de Voogt-tenoren voortdraagt tot in de Eerste tempel van Nederlands Kunst- eultus. Als eerste tenor in het bijzonder voor de „Buffa"-rollen van de Neder landse Opera heeft hij de kroon gezet op een geslacht, dat zingt uit levens noodzaak. Velen zullen er zijn, die Zondag aan de heer Voogt zullen denken. Velen, o.a. van hen wier huwelijksmis hij hielp ma ken tot een evenement. Na de H. Mis is er een feestelijk ont bijt in Hotel de Kroon en daarna zal de jubilaris van 121 uur recipieren. Het zal hem aan belangstelling niet ontbre ken. Doeolstelling van de Economische en Sociale Studiedagen, georganiseerd door de Katholieke Economische Hogeschool, is ditmaal te komen tot een veelzijdige bestudering van het vraagstuk van de belastingen. Heden, de eerste dag, kwam een viertal sprekers aan het woord. Na opening door de Rector-Magnificus, Prof. Dr. F. J. H. M. van der Ven. hield Prof. Dr. M. J. H. Smeets, hoogleraar in de leer van de openbare financiën en in het be lastingrecht, een inleiding over „de functie van de belastingen, in het bij zonder de budgetaire achtergrond. Spr. stond allereerst stil bij de oor spronkelijke betekenis van de belastin gen: een omslag tot dekking van de door de overheid gemaakte kosten. De beste ding van de opbrengst zal tot gevolg hebben, dat bepaalde bedrijfstakken lagere en andere hogere omzetten ver krijgen dan zonder belastingheffing het geval zou zijn geweest. Het geheel van heffing en besteding mag niet uitsluitend worden beoordeeld van de kant van de overheidshuishouding, doch moet in over eenstemming zijn met de belangen van de volkshuishouding. Bij de behandeling van de budgetaire achtergrond werd opgemerkt, dat het kort voor de nieuwe millioenennota weinig zin heeft diep in te gaan op de laatst be kende ramingen voor 1950. Wel gaf spr. een globale indeling van de voor dit jaar begrote Rijksuitgaven, waarvan is be stemd voor rente en aflossing 16.pet., oorlogsschadevergoedingen 13 pet., sociale voorzieningen 22 pet., leger en vloot 22 pet., bestuursapparaat (met inbegrip van onderwijs) 28 pet. Hij stond kort stil bij de mogelijkheid van dekking uit lenen en geldscheppen en vrij uitvoerig bij de schenkingen uit de Marshall-hulp en de belastingen. Spr. gaf het oorzakelijks verband aan tu-ssen het uitgavenniveau van de over heid en de hoogte van de belastingen. De laatste kunnen niet lager worden, indien de eerste niet worden verminderd, althans niet verder stijgen. Hij besprak het ver schil in waardering van het nut van diensten, bewezen in de particuliere sector en in de overheidssector. Hoezeer ook het overheidsoptreden in de huidige maat schappij voor de volkswelvaart onmis baar is, hij waarschuwde voor de neiging om het nut van alle overheidsdiensten zonder meer gelijk te stellen met de daar voor bestede kosten. Er blijven z.i. thans In de particuliere sector tengevolge van de belastingdruk in verscheidene gevallen essentiële be- hoeftenbevredigingen achterwege, boe- wel het twijfelachtig is, of ten aanzien van elke overheidsvoorziening kan wor den gezegd, dat zij voor de volkshuishou ding een groter nut heeft dan die in de gezinnen en in de ondernemingen nn ach terwege gebleven bestedingen. Spr. zag theoretisch slechts een moge lijkheid voor een geleidelijke verlaging van de belastingdruk: het zoveel mogelijk trachten te voorkomen van het opvoeren van het uitgavenniveau door bij elke nieuwe voorziening niet alleen na te gaan of zij beslist onvermijdelijk is, doch, in dien zulks inderdaad het geval is tevens te onderzoeken aan welke oudere U1t- gaven een geringere prioriteit dient te worden toegekend en deze alsdan te doen vervallen. Want men kan toch moeilijk betogen, dat alle overheidsuitgaven van even groot belang zouden zijn en blijven. Juridische aspecten van de belastingheffing Daarna behandelde dr W. H. van den Berge, Directeur-Generaal voor Fiscaie Aangelegenheden bij het Ministerie van Financiën, het onderwerp; „De juridische aspecten en de beginselen van de be lastingheffing". Spr. vroeg eerst de aan- docht voor enkele juridische aspecten van ds belastingheffing. Aan de belastingen is het karakter van algemeenheid eigen. De belastingheffing dient volgens hem te geschieden naar algemene regelingen, al gemene criteria; zij is een regeling van algemene strekking. Men kan op grond van de grondwet niet stellen dat de wet gever zijn taak inzake belastingheffing niet mag djdegeren aan de Kroon, BQ de juridische aspecten is ook aan leiding te spreken over de eis van gelijk heid van de belastingheffing. Deze heeft niet te maken met de veelal, z.i. ten on rechte, gestelde eis van gelijkmatigheid van belattingdruk. Zij richt zich tegen ongemotiveerde, willekeurige verschillen. Het is een eis van rechtszekerheid dat de wet de materiële elementen van de belastingschuld nauwkeurig vastlegt. Spr. noemde dat de eis van zekerheid en be- .paaldheid van de belastingheffing. Beroep op een rechter moet mogelijk zijn. Kwali tatief en kwantitatief maken de bepalin gen nopens het belastbare feit het belang rijkste deel uit van het materiele belas tingrecht. De aandacht werd gevestigd op het feit, dat vele problemen in het straf recht en in het belastingrecht, gezien van uit het oogpunt van juridische structuur, belangrijke punten van overeenstemming vertonen. Bij de behandeling van het formele be lastingrecht beperkte dr v. d. Berge zich tot twee facetten, n.l, de controlebevoegd heden en de rechtspraak in belasting zaken. Het is volgens hem a priori niet uit te maken, welke controlemiddelen in fiscale zaken al dan niet passend zijn. De in 1945 bij het fiscale noodrecht aap de belastingambtenaren toegekende bijzon dere bevoegdheden waren noodzakelijk en volstrekt gerechtvaardigd. Dat thans nochtans de tijd gekomen is om die bevoegdhedan in nadere overwe ging te nemen, vindt zjjn oorzaak in de verschuiving welke zich in de waarde van de rechtsbelangen, die hierbij in aanmer king komen, heeft voltrokken. Het op leggen van zekerheidsttllingen naar glo bale maatstaven bijv. is thans niet langer verantwoord. Vervolgens behandelde spr. de begin selen van de belastingheffing. Aangezien belastingheffing een onderdeel is van het recht, mag het normatieve element in ieder geval aanvankelijk worden aange duid als de eis dat de belastingheffing met de gerechtigheid in overeenstem ming moet zijn. Diepe verschillen van levensbeschouwing openbaren zich bier. Dr. v. d Berge kan het niet anders zien dan dat, uitgaande van de absolute eis der gerechtigheid, voor de pr act ijk van de belastingheffing enkel de gebrek kige weerspiegeling van de gerechtig heid, welke in het algemeen rechtsbe wustzijn wordt gevonden, als' rechts grondslag kan worden aanvaard. Aan vaarding van die grondslag appelleert aan het gemeenschappelilke in derechts- gevoelens van een volk en niet aan de verschillen. Bedrijfseconomische aspecten De heer J. H. A. A. Lasanee, accoun tant bij R- Mees Zonen, hield een voor dracht over „De bedrijfseconomische as pecten van de belastingen, in het bijzon der de invloed op de kostprijzen en op de financiering". Hij nam op de eer ste plaats de kostprijsverhogende belas tingen in beschouwing. De inkoop-, de productie- en verkoopafdeling komen in directe aanraking met de belastinghef fing- De kostprijsverhogende invloed van de vereveningheffing strekt zien zo wel tot binnenlandse afzet als tot de export uit. Meet men de invloed var. deze belasting af naar de winstcapaciteit van de individuele bedrijven, dan constateert men enorme verschillen. Bij steekproe ven vond spr. voor kapitaal-intensieve bedrijven, dat de vereveningsbelasting in percentages van het eigen vermogen va rieerde van 0,6 pet. tot 0,9 pet., bij matig loonintensieve bedrijven van 1,4 pet. tot 1,7 pet. en bij sterk loonintensieve be drijven van 4,8 pet. tot 7 pet. Bij de behandeling van de accijnzen wees de heer Lasanee er op, dat de voorgenomen verhoging van de gedistil leerd-accijns een druk op de financiering zal uitoefenen. Het uitstaande bedrag aan vorderin gen op afnemers, verminderd met de nog verschuldigde accijns, zal toene men met gemiddeld 35 pet., behoudens een teruggang door vermindering van de afzet. HU vroeg zich af, of de be talingstermijn van de gedistilleerd-ao- cUns blllUkheldshalve niet aanzlenlUk moet worden verlengd en meer In over eenstemming moet worden gebracht met die van de omzetbelasting. De fianciering van het bedrijfsleven ondervindt in sterke mate de invloed van de belastingen, die van overschotten worden geheven, dus van de inkomsten en vennootschapsbelasting. Het is niet onverschillig of een bedrijfsoverschot bij een rechtspersoon of bij een alleenstaan de eigenaar of firma wordt belast. Dat de besloten vennootschappen fiscaal een andere behandeling behoren te ónder - Een nieuw Grieks kamnet, waarin tien liberalen, negen populisten en acht so ciaal democraten zitting hebben, is gis termorgen beëdigd. Premier en minis ter van buitenlandse zaken is de liberaal Sophocles Venizelos Tsaldaris (van de populistische partij, de grootste in het parlement) en G. Papandreoe (soc. de moeraat), beiden voormalige premiers, treden op als vice-premiers zonder por tefeuille. De nieuwe coalitie zal de steun heb ben van alle rechtse afgevaardigden en morgen naar verwachting 180 van de 250 stemmen van het Griekse parlement krii- gen. Zoals vorig-e week al bekend was mo- gen Chrysanten 2 weken vóór October worden binnengebracht op een sierteelt ergunning vanaf 1 October, Deze ver ordening is thans afgekomen en luidt als volgt: De voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten maakt bekend, dat hij gelet op artikel 3 van de verordenin? B. V. S. Algemene Bepalingen op September 1950 heeft besloten te bepa len, dat alle bloemkwekers, die in het bezit zijn van een op grond van da Bloemkwekerijverordening 1947 uitge reikte vergunning, waarop een periode- teelt „Kassin" staat vermeld, welke aan vangt op 1 October van het kalender jaar, waarvoor de vergunning van kracht is. voor zover het betreft het gedeelto van de voor genoemd onderdeel in de ver gunning uitgedrukte oppervlakte, het welk door de vergunninghouder wordt benut voor de teelt van chrysanten, worden geacht ontheffing te hebben ver kregen van het bepaalde in art. 3, lid I, ónder b, van de BLoemkwekerijveror- dening 1947, doch slechts met betrekking tot de daarin voorkomende zinsnede, lui dende: „met inachtneming van de in da vergunning voorkomendie wijzigingen" voor zover het betreft het in strijd met de omschrijving In de vergunning van de tijdsduur der voornoemde periode met ingang van de 15e September van het betreffende kalenderjaar in kassen op planten van chrysanten. Dit besluit kan worden aangehaald onder de ti tel: „Ontheffingsbesluit B. V. S. Sept. 1950 Planttjjd Chrysanten". Naar wij vernemen, ls aan de heer H. van Iersel, directeur van het R. Y zang koor, parochie St. Bartholomeus te Was pik ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als directeur de onderscheiding „Pro Ecclesia en Pontiflce" verleend. Zondag a.s. zal na de plechtige Hoogmis de onderscheiding officieel door de zeer- eerw. pastoor L. Roovers worden over handigd. gaan dan de open vennootschappen heeft de historie wel bewezen. Ten aanzien van de vennootschapsbe lasting moet volgens spr. worden gecon cludeerd dat de zuivere rente over het eigen vermogen I. o. het fiscale vermogen, niet als overschot belastbaar ls. Van be drijfseconomisch standpunt gezien zou een wijziging van de vennootschapsbelas ting op dit punt een zeer grote verbete ring zijn. Een zo groot mogelijke risicodragende belegging acht spr. óp de eerste plaats in het belang van de werknemers. Beschouwt men de nadelen van het bestaande belastingstelsel uitsluitend van bedrijfseconomisch standpunt dan komt men tot tal van desiderata, zoals verla ging van de zware progressie bij de in komstenbelasting. De efficiency wordt door de hoge tarieven ten zeerste geremd. De hoge tarieven van de successiewet vormen eer. gevaar voor het bedrijfs leven en wel in het bijzonder voor de continuïteit. Het komt spr. voor. dat voor zover het vermogen van natuurlijke personen In een bedrijf is gelegd bij de successiewet met een risico-factor moet worden reke ning gehouden Bij de waardering van aandelen wordt voor de Successiewet im mers wel derreliik rekening gehouden met de aan bedrijfsuitoefening verbonden risico's. Tot slot behandelde prof. dr G. W. Groeneveld de sociale aspecten van de belastingen. Hierop komen wij nader te rug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2