Westwall 1944 yietnamse hoogwaardigheids bekleders te Rome CANADA: Verdwaald op een Continent leveren één der grondstoffen voor de atoombom Bisschopswijding van de Apost-Vicaris Diamanten klooster- jubileum PAGINA 3 Knap werk van Arthur Rank houden» (Van onze correspondent) In Arnhem draait de première voor Nederland van „Westwall 1944", een Eagle Lion-film, waarin Arthur Rank op mees terlijke wijze de groots opgezette invasie, welke tenslotte tot de bevrijding leidde, tot herleving wist te brengen. Bij het aan schouwen van dit filmwerk ziet men zich voor verschillende vragen gesteld. Is ze bedoeld als een wekker om al degenen, die door de sleur van alledag zijn inge dompeld, wakker te rammelen? Of heeft Rank de intentie gehad ideologische paci fisten tot de werkelijkheid terug te voe ren? Wij geloven, dat beide vragen be vestigend mogen worden beantwoord. Zo bezien heeft Rank verdienstelijk werk gedaan. O, natuurlijk hij heeft de romantiek niet helemaal laten schieten en dit zal voor hem, die de afschuw voor de oorlog nadrukkelijker belicht had willen zien, enige teleurstelling te weeg brengen, maar van de andere kant heeft deze romantische retouche er toe mee gewerkt, dat „Westwall 1944" zal kunnen rekenen, op de belangstelling van de massa. De inzet wordt gevormd door een pa rade, afgenomen door de Koning van Engeland en dan treden de toeschouwers binnen in het opleidingskamp, waar de Britten in het kader van de Engelse droog-komische dril-tactiek zich met Amerikanen, Canadezen, Polen en Neder landers van gewone burgers laten vormen tot gevechtsklare mannen, die met grote onverschrokkenheid deelnamen aan D- day. Veel aandacht heeft de filmmaker hier besteed aan de methode van opleiding en de scheiding tussen de diverse leger groepen. waarvan de mannen tenslotte toch allen worden bezield door het ene ideaal, de millioenen onderdrukten aan gene zijde van het Kanaal de bevrijding te kunnen brengen. Eindelijk is de grote dag der invasie daar. De mannen zijn bijna verteerd van onrust, welke onrust niet eerder wijkt dan nadat men de kust van Normandië in zicht heeft. Verbeten is de strijd aan de Franse kust en de toeschouwer leeft weer volkomen in de spanning van die tijd. En dan gaat het vechtend en zuiverend door Frankrijk, België op de Nederlandse grens aan. Wij zien de zware tanks door Eindhoven rollen en de meisjes hier tonen hun gevoelens voor de bevrijders even spontaan als Eva's dochteren aan de Seine. Er zijn vele hoogtepunten in deze film aan te wijzen, waar de cineast zijn vak manschap volkomen heeft kunnen uit leven. Het slot, waarbij twee hoofdper sonen uit deze heldenstrijd in het zicht van de haven stranden twee karakters, een Amerikaan en een Engelsman, die in de opleiding nogal eens botsten en naast elkaar in de omwoelde grond komen te rusten heeft Rank geaccentueerd met twee simpele vlaggetjes, die door de wind naar elkaar neigen. „They were not divi ded" er was geen verdeeldheid tussen hen. honderdduizenden dwangarbeid laat ver richten, al weer onder het mom van „po litieke onbetrouwbaarheid". Ook in Tsjecho Slowakije zijn de com munisten er in geslaagd, het lidmaatschap van de communistische partij te maken tot de enige waarborg tegen wegvoering als dwangarbeider. De communistische Tsjechen spelen in de mijnen de rol van verklikkers en sla vendrijvers, terwijl de Russen lachend toezien. Wie eenmaal in Yachymov te werk is gesteld, komt er, zelfs als hij een „vrije" Tsjech is, niet meer uit. De moe digsten proberen te ontsnappen. Het werk in de mijnen is uiterst gevaar lijk wegens de radio-actieve uitstralingen van het uraniumerts bevattende gesteente. Tegen deze uitstralingen worden geen voorzorgen genomen. Ze oefenen een hoogst schadelijke invloed op de gezond heid uit. Verwondingen, bij het werk op gedaan, genezen niet of slechts uiterst langzaam. Het water is er in een be paalde graad vergiftigd en zelfs als was water gevaarlijk. Werken in de uraniummijnen betekent een vroegtijdige dood. Reeds in normale tijden was er weinig animo voor, ondanks de hoge lonen. De Russen hebben het ar beidersprobleem opgelost, door mensen van al hun bezit te beroven of hen tot staatsgevaarlijk te verklaren, hetgeen hetzelfde zeggen wil als vogelvrij. Zo nu en dan is een ontsnapte dwang arbeider in staat, de buitenwereld iets over de schandelijke toestanden in de door de Russische communisten beheerde mijnen te vertellen. Maar deze mensen hebben meestal slechts één concentratie kamp gezien en in één mijn gewerkt, zo- tat ze nog alleen maar een glimp van ae iranium-hel hebben opgevangen. Pater August C. M. Bergé, momenteel verblijvend in Huize Mariëndaal te Gra ve, hoopt op 26 September a.s. zijn dia manten kloosterfeest te vieren. De jubilaris was van 1928 tot 1940 leraar aan het St. Aloysiuscollege te 's-Gravenhage. Van 1919 tot 1920 was hij tevens belast met het toezicht op de bouw van dit college. In 1940 volgde ziin emeritaat te Grave. Pater Bergé is offi cier in de orde van Oranje Nassau en onderscheiden met het kruis van ver dienste van het Rode Kruis, mov in Tsjecho-Slowakije, waar de Russen duizenden slaven en dwangarbeiders

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3