Tegenaanval in dichte mist op De Zuid-Koreanen vochten het gevoel" R HENRY DREYFUSS GAF TIPS DE BESLISSENDE RONDE I CHELSEA KAN NOG SLECHTER LJI .VI L owwiefrL Uw sTütdsïe uefat/ac* f2.- per literflesrrazuft Uiv tvLnJoelcer. ADIO Uit de sportwereld Maar de heuveltop iverd veroverd programma SPORT IN ENGELAND Prinses Beatrix krijgt middelbaar onderwijs De rol van de industriële ontwerper op de Amerikaanse markt Paters Franciscanen Twee vliegrampen in Brazilië Is de flacon haast leeg? DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 PAGINA 4 55 Vriend en vijand in dichte mist Het eerste kanonschot HET „ZEER" VAN RIO Financiële stroppen Met een kluitje in het riet „Ons Chelsea** KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Goodwill alléén is niet voldoende door Percy King Kleine kaasjes drie kwart eeuw in Bleyerheide FRIESLAND GAAT MARIA EREN Weer Lieve Vrouwe bedevaart naar Bolsward DE N.R.K.M. 35 JAAR WEDEROM VLUCHT EEN MINISTER WAT ZOG GW7 VROGW ZEGGEN VAN ZO'N HGLP? BENOEMING BISDOM HAARLEM INTERGEALL. SCHERM- KAMPIOENSCHAPPEN NEDERLAND IN DE INTERN. MOTORZESDAAGSE VOETBAL IN ENGELAND 1* (Door oorlogscorrespondent Pierre Doublet AAN HET FRONT IN KOREA, 11 September De regen heeft van de weg een modderpoel gemaakt. Verscholen achter ophogingen, wacht een Zuidkoreaanse stormtroep al een uur lang op het bevel tot de aanval. Het bevel komt echter niet, want een minuut of twintig geleden is plotseling een communistische compagnie uit de mist opgedoken en zij opende het vuur op het hoofdkwartier van het regiment. Dank zij de mist, kon de aanval zo onverhoeds zijn, dat de roden tot slechts 600 meter afstand konden komen en blijkbaar hebben zij telefoon verbindingen beschadigd. Nu slaagt de Amerikaanse verbindingsofficier er niet in, contact met de artillerie tot stand te brengen. Men weet niet meer precies, waar vrienden en vijanden zijn in de dichte mist, die de heuvel omsluiert. De kapitein, op de drempel van een hut gezeten ,waar men de mitrailleurs in de nabije vallei hoort ratelen, legt voor de tiende maal mopperend zijn te lefoon neer. De geelachtige rook, die vanuit de vallei opstijgt, is van de stad Anganjoe, die in vlammen staat. Het eerste doelwit van de aanval is een in mist gehulde heuvel, ten Oosten van de weg Kjongjoe-Anganjoe, De aan val zal de eerste zijn van de „divisie van het Kapitool", sedert zij zes dagen geleden terugtrok uit Anganjoe, waar zij door de communisten was afgesneden van de achtste divisie, die op het ogen blik Jongtsjon en de toegangswegen tot de hoofdstad, Taegoe, verdedigt. Opgesteld langs de weg, waar aan weerskanten geraamten van verbrande vrachtauto's liggen .wachten de man nen van het Koreaanse anti-tankge- schut of zij de infanterie op een of andere manier kunnen steunen. De ar tilleristen ,in hun regencapes gehuld, huiveren in de vochtige mist, die alles doordringt. Buiten het bureau van de generaal trachten monteurs, druipend van de re gen, het telefoondefect te verhelpen. De generaal, gezeten voor een kaart vol el kaar kruisende potloodkrabbels, is opti mistisch. „Over het geheel heeft de toestand zich gestabiliseerd", zegt de commandant van het eerste leger, generaal Kim Pak 11 tegn mij: „Maar in de details mankeert er nog wel wat aan". En philosophisch glimlachend achter zijn dikke briUegla- zen .voegt hij er aan toe: „In alle oor logen zijn de kleine details altijd on duidelijk". En hü noemt enkele van „de details": In het Weeten is het front over tien ki lometer Ingedeukt; in 't Oosten forceer den de roden een doorbraak van drie kilometers; de verbinding met 't twee de legex is verbroken en de weg naar Taegoe oj> enkele punten afgesneden. Vanuit zijn hoofdkwartier, gelegen aan de voet van een heuvel op de weg naar Anganjoe heeft de Zuidkoreaanse kolo nel krijgshaftig laten weten, dat hij „on danks de tot driemaal toe ontvangen or ders" nooit zou terugtrekken, al zou hij voor de krijgsraad moeten komen. Ge neraal Kim Pak H heft zijn handen in ce lucht: „En ik heb nooit dergelijke or ders gegeven!", roept hij uit. VRIJDAG, 15 SEPTEMBER 1950. HILVERSUM I «02 M.) 7.00 VARA; 10.00 VPRO.; 10.20 VARA; 12.00 AVRO.; 16.00 VARA; 19.30 VPRO.; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nws.; 7.18 Gram.; 8.00 Nws. en weer berichten; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. vrouw; 9.00 Gram.; (9.30—9.35 Waterstanden); 10.00 Cau serie; 10.03 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 V. d vrouw; 10.45 Piano-concert; 11.15 Voor dracht; 11.35 Orgel en zang; 12.00 Lichte muziek; 1233 Sportpraatje; 13.00 Nws.; 13.15 Orgel; 13.45 V. d. vrouw; 14.00 „50 jaar Groene Kruis"; 14.30 Kamerork. en solist; 15 10 Voordracht; 15.30 Gram.; 16.00 Film- progr.; 16.30 V. d. Jeugd; 17.00 Piano-duo; 17 20 Muzikale causerie; 18.00 Nws; 18.15 Fe licitaties; 18.40 Dubbelkwartet; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Trio; 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie; 19.45 „Opvoedings werk van volwassenen", causerie. 20.00 Nws; 20.95 Boekbespreking; 20.15 Viool en piano; 20.33 Godsdienstige causerie; 21.00 Verzoek- progr.; 21.40 De Ducdalf"; 22.00 Buitenl. overz; 22.15 Gram.; 22.40 „Vandaag causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1a—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). 7.09—24 00 KRO. 7.00 NWS. 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgisete t»lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.05 Gram. 11 00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 12.03 Promenade-ork. en soliste. 12.53 wilzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Lunch concert. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Pianospel. 14.15 Gev. programma. 15.00 Schoolradio, la.» Amusementsork. 16.00 V. d. zieken. 17.00 d. kinderen. 17.15 Kinderkoor ".45 °»roep- ork. 18.30 V. d. Strijdkrachten. 19.00 Nws. 1915 Regeringsuitz. 10.35 Brabants haliuur. 20 00 Nws. 20 5 De gewone man. 20.12 Ged. ™L« Traviata", opera. 21.15Een directeur neemt afscheid", hoorspel. 22.15 Actual. 22.-a Lichte muziek. 22,43 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nws. 23.15—-4.00 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. nws. 7,05 gram. 7,30 kron. 7,40 gymn. 7,50 gram. 8,00 nws 8 05 conc. B,Ó0 nws. 9,05 1. Sram 10,00 Lux Le Ménage en Musique (V1.L 11,00 VG O- Trio v. Mozart. 11,25 Mia Greeve (sopr.). 1135 Queens Hall Orch. -12,00 VI. Br. Gevr gram. 12,30 ber. 12,32 verv. gram. 13.00 nws. 13,15 Melod. trio Fontaine. 13,45 cello recit. 14,15 1. gram. 14,45 prai- rieiied. 15,15 symph. conc. o.l.v. Bruno Walter. 16,00 gev. gram. 17,00 nws. 17,10 Fr Br. v d. ziek. 18,00 v. d. sold. 18,30 VI.' Br. v. d. sold. 19,00 nwsi 19,30 sol.conc 19.45 Lux. chansons. 19,59 Weet u het. 20,00 20 min. goed humeur. 20,30 VI.ar. Omr. symph.ork. m. pianosol. (Om 21,1 j kunstkaleidosc.). 22,00 nws. 22,15 verz.pr. 23,00 nws. 23,05 gram. 23,3024.00 dans muziek. RADIODISTRIBUTie IV: 7.00 Eng. H S-: nws, 7.15 Falkman en Apache-ork., 7.50 Lift up your hearts: 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. L.P.: nws, 9.10 v. d. huisvr., 10.00 Lloyd Thoimas (org.), 10.30 Allan en ork., 11.00 Eng. H.S.: South. Serenade-ork.. 11.30 recit., fluit, hobo en piano; 12.00 gram., 12.30 v. d. arb.. 13.00 Eng. L.P.: BBC Schots ork., 13.45 v. d. kind., 14.00 pauze; 14.05 Eng. H.S.: ork.muz., 15.00 Eng. L.P.: King en ork15 30 V.G.O. Don Kozafckenkoor: 15.35 klavierrec., 15.50 kooropn., 16.00 nieuwigheden i. h. ernstige genre; 16.30 operamuz., 17.00 acc.-recit., 17.30 Eng. L.B.: Belg. omr.-ork.. 18.00 Kursaal-ork., 18.30 „Here's Howard"; 18.15 Eng. H.S.: Londens L. Conc.-ork., 19.30 Henry Wood Prom.-conc.. O.M. 9e Symph. v. Beetho ven; 21.00 Berom. Blaasork., 21.40 Eng. L.P.: muz. in miniatuur, 22.00 nws., 22.15 Heath en ens., 23.00 Mairants Gitaar kwart., 23.15 Jack Helger (org.), 23.56 24.00 nws. Vanmorgen, in dichte mist, mitrailleer de een half Koreaans bataljon vier an dere Koreanen ,die zich tenslotte over gaven. Toen de aanvallers en de ge lukkige ongedeerde! beschotenen uit het grijs van de mist elkaar naderden, vielen zij in eikaars armen omdat zij bemerkten, dat zij allen Zuid-Koreanen waren! Talrijk zijn de voorbeelden van situa ties ,die tot een catastrophe zonden heb ben gevoerd ,als niet de twee of drie communistische divisies, die tegenover 't eerste leger staan, evenveel last hadden gehad van de mist. Er whs een bres in de verdediging, maar dank zij de mist wisten de roden dit niet en kon een Zuidelijk bataljon haar zojuist dichten. In het begin van de middag werden ongeveer 600 communisten gesignaleerd, die langs de heuvels ten Noord-Westen van Kjongjoe afdaalden. Een Amerikaans detachement werd hen tegemoet gezon den en kon een gevangene maken: een uitgehongerde soldaat, die vertelde, dat het hier geen gevechtsactie betrof, maar alleen een verplaatsing. „Wij hadden honger; wij waren ons regiment kwijt geraakt en onze com mandant dacht, dat wij Zuidelijker misschien iets te eten zouden kunnen vinden". En de 600 uitgehongerden, die er helemaal niet op gesteld waren om te vechten, verdwenen opnieuw in de mist ,op zoek naar een beetje rijst.... Zojuist heeft dan eindelijk aan de kant van de weg het eerste kanonschot van het tegenoffensief gebulderd. De mist wordt doorscheurd door de rode vuurgloed, die de voet van de heuvel verlicht. Vanuit de artillerie-observatiepost, verborgen in de loopgraaf links van de weg, zien we de eerste Zuid-Koreanen in gesloten formaties de boomgaard over staken, zonder zich te haasten; deze men sen schijnen het nooit erg nodig te vin den zich te haasten, De Noord-Koreanen schieten trouwens nog niet, ongetwijfeld verblind door de nevel, die hun berg omhult. Ondanks de stromende regen, branden de struiken onder de fosforgranaten, die nu bij do zijnen neerkomen. Dan begint rechts van de heuvel een communistische mitrailleur vuur te spuwen. De Zu'id-Korea'nen bevinden zich nu in de nevel: de aanval is in volle gang. Maar plots komt een met mod der bedekte Zuidkoreaanse sergeant terug, buiten adem. Hij steeks een lang verhaal tegen een Amerikaanse kapitein af. Hij zegt, dat de artillerie „een beetje gevaarlijk" is voor zijn manschappen. Als men de oude Ko reaanse hoffelijkheid kent, begrijpt men dat deze boodschap niets anders betekent dan dat er granaten gevallen zijn in de directe nabijheid van, of misschien zelfs wel midden in de com pagnie van de sergeant. De kapitein neemt daarom direct de hoorn van de telefoon op, geeft een kort bevel.... en de artillerie zwijgt. Daarginds vecht men nu „op het ge voel", want de schemering heeft de nevel nog donkerder gemaakt. Maar te midder nacht Is de top veroverd en trekken de Noordelijken zich terug op Anganjoe P|$tt||3a§8B^S5^B ife ::nï Vr'', V v x WMm Black, de doelverdediger van Fulham, rechts en links gesecondeerd door resp. Freeman en Quested, is het gevaar tegemoet gelopen en onderschept de bal wanneer Gibson van Aston Villa in volle vaart het leer udl inkoppen (Van onze medewerker.) Ncu, over Bio dan Want Rio-zelf moge volslagen „passé défini" zijn, de Rio-golven kabbelen rus tig verder en het past ons in deze kolom men nog even terug te grijpen op het geen daar deze zomer geschiedde. Immers in Rio werd in de eerste plaats de in dit Verenigd Koninkrijk nogal gangbare me ning dat Engeland superieur was over „the Rest", volmaakt tot gruis geslagen en in de tweede plaats kregen „the Boys" een kijkje achter de schermen wat betreft de finantiële renumeraties die aan de overzijde van de „vijver" gangbaar zijn. Het begon er zo goed voor „good old England": Chili werd met 20 naar de Chileense jachtvelden teruggezonden. „Het had met evenveel plezier 100 kun nen wezen", kabelden de reporters naar het Moederland, maar dat was dan ook ai. Een dag later vloog het hele stel naar Belo Horizonte, maar de „mooie horizon" sorteerde niet het gewenste effect, want het in Engelse ogen volslagen non- valeur-team van de Ver. Staten zag kans door een enkel doelpunt van mr. Gaet- jens het vreselijk sterke Engeland de eerste opdoffer te verkopen. Engeland stond éven paf. De derde wedstrijd, tegen Spanje, zou dan wel weer worden gewonnen, berich ten de heren journalisten, sterk in het ge loof in eigen kracht. Maar ge moet de Spanjolen kennen in hun heet-gebakerde evoluties op het slappe voetbal-koord om te beseffen dat zij het Stadion betraden met, gezien Brittanje's eerdere resultaten, een idee dat zij „ze konden hebben". Had mister Winterbottom het tot dat moment niet nodig gevonden Stanley Matthews, speciaal voor Rio uit Canada teruggeroe pen, op te stellen, nóch Milburn noch Eckersley, déze keer was het bittere ernst en kregen zij de kans. „Too late, too late!" Jawel: die 100.000 applaudiseerden wan neer 'n Tom Finney goocheltoeren ver richtte met de bal en Matthews hele ex pedities volbracht langs de Spaanse sust, inaar toen puntje bij paaltje kwam was het Signor Zarra uit Madrid die een ver dwaalde pass van z'n landgenoot Bazora achter keeper Williams deed belanden, wat achteraf de enige goal uit de wed strijd bleek te zijn. Daarmee was Enge land uitgeschakeld. En na het eindsignaal drongen de drom men naar de uitgang, zwaaiend met hun 100.000 zakdoeken, het Braziliaanse teken van „adieu, adieu" Adieu Brittan je Doch toen Toen gingen de heren voetbal-spelers rekenen. Ze hadden vernomen wat Neil Franklin in Bogota kon verdienen. Ze vernamen nu wat een Brazilaan zou krij gen als hij de World Cup won: 12.000 zó maar en nog zo'n kleine 100.000 omdat zijn gezicht zou kunnen prijken op een soort tomaten-sap, op een bepaald merk bad-pak of op een bijzonder aardige en niet lekkende vulpenhouder. Ook de Engelse Rio-bónzen rekenden en kwamen tot de tragische slot-som dat zij, gewipt als ze waren in de voor-ron den en dus voor het eind-tournooi ver der uitgeschakeld, een strop hadden van 50.000 daar ze niet mee-profiteerden van de „pool' der laatste vier deelnemen de landen ,maar wel hun reis en hun spe lers moesten betalen, elke speler 20.- per wedstrijd, of hij er aan deelgenomen had of niet! Nu zijn dus wij schrijven September de poppen allemaal aan 't dansen. De grap kostte de Football Association die vijftig mille gulden. Hadden ze er tot het einde toe in gezeten, dan ware hun batig saldo zes ton geweest, zeg maar gerust „Ton'. Wijders wordt ook de team-keuze aangevallen: ze hadden Tommy Lawton „of Chelsea-fame" moeten hebben. Een enkele criticus smijt gemakshalve nog wat modder naar de referee's, het oude, oude lied. Maar overal in den lande is men bezig geweest een uitweg of een zondebok te vinden voor wat men de „Rio-Flop" noemt en men spitst zich bij voorbaat op de „Festival of Britain" in Mei eerstko mende, wanneer, behalve Nederland, Bel gië, Frankrijk, Zwitserland en Finland, ook Argentinië op het voetbal-programma staat, uitgerekend Argentinië. Dan zullen ze voor de „revanche" zorgen Maar Johnny Insideleft en Frank Out- sideright hebben al (stiekum) laten weten dat ze er eenvoudig niet over philosofe- ren voor 20.- een internationale wed strijd te spelen; dat moet nu (minimum) 50.- worden .zeggen ze. Vijf honderd pop! Wij zien die grijze oudheden al aan de ovale tafel van Lancater Gate Num ber Twenty-Two zitten om dat goed te keuren! Op 13 Juli 1946 werd die 20 ingevoerd en iedereen hoorde het toen al donderen in Londen. De „Player's Union" heeft tevens kenbaar gemaakt dat ze het stomweg vertikken straks 22 man op Wembley een Cup Final te laten uitvech ten waar, zoals dit jaar, 43.378 wordt „opgehaald', waarvan de spelers 20 per man krijgen. „Komt niks meer van in", zei Jimmy Guthrie, hun voorzitter. Ge merkt het wel, er zit roering In de lucht, de oogjes zijn open gegaan. De Engelse spelers zijn inderdaad jaar-iiï- jaar-uit met een financieel kluitje in het riet gestuurd. Bogota was de éérste vin gerwijzing, Rio de tweede. En, met alle respect voor de Engelse traditie: hier zal men loon naar werken wensen te ontvan gen, zich spiegelend aan de Mountforda, de Wilkessen en de Brazilianen. Tot ons diep leed weien moeten wij dit artikel (hetwelk eigenlijk onder de ru briek „Financiën" en niet onder „Sport" thuis hoort) besluiten met een droeva mededeling: Chelsea staat nog niet hele maal onderaan. Het staat één-na-lest en dat betekent dat ié nog kunnen zakken. Misschien, het lijkt niet gehéél onmoge lijk, verliezen ze de volgende week wéér en maken ze een kans op plaats 22 te belanden en van dat ogenblik af kan het alleen maar beter gaan, kan het alleen maar stijgen. Wat een ontzaglijke troost! Ze moesten naar dat snert-oord New castle met Bobby Campbell op de plaats van de gekneusde Bentley en die kleine goochelaar Dyke, eindelijk weer van stal gehaald, op de rechtervleugel en ze speel den dat wondervolle salon-voetbal waar van Chelsea het octrooi heeft en Newcastle scoorde de goals. Twee minuten voor het eindsignaal wij waren nèt weg zag onze Armstrong kans de „eer" te red den van wat men dan „eer" pleegt te noemen. Maar daar er ergens geschreven staat dat de eersten de laatsten zullen zijn en. omgekeerd, wanhopen wij nog maar niet Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling middelbaar onderwijs van de werkplaats Kindergemeensehap te Bilt- hoven. De lessen zijn weer begonnen. Advertentie De Munttoren in Amsterdam heeft een vreemdsoortig uiterlijk gekregen, nu hij in verband met restauratie werkzaamheden ommanteld is met een uitvoerig stellage-systeem. Doordat kinderen met lucifers speel den, is gistermiddag een opslagplaats bij het huis van de wed. S. te Veenendaal afgebrand. Daarbij gingen 100.000 kilo gram rogge verloren. Een in de nabij heid gelegen schuur brandde eveneens geheel af. De brandweer van Veenen daal wist het woonhuis en de stallen te behouden. Niets van het verloren ge- gane was verzeker^. (Van onze Haagse redactie). Het beroep van „ontwerper voor In dustriële producten" in Amerika is nog geen 25 jaar oud. De heer Henry Drey- fuss was een pionier op dit gebied. Ge zien het succes, dat op de Amerikaanse markt met zijn industriële ontwerpen werd bereikt, heeft het ministerie van Economische Zaken hem uitgenodigd de Nederlandse industriëlen eens voor te lichten over zijn werkmethode. Voor een aantal leidende figuren uit ambtelijke en handelskringen heeft de heer Dreyfuss gistermiddag in hotel „Wittebrug" te Den Haag een lezing ge houden over enige beginselen van de Amerikaanse verkoopmethoden en in het bijzonder over de rol, welke de indus triële ontwerper daarbij speelt. Meen niet, zeide de heer Dreyfuss, dat ik u de magische sleutel voor het vraag stuk van de verkoop in Amerika kom brengen. Zo'n sleutel bestaat niet. Het vraagstuk heeft daarvoor te veel kanten. Een belangrijke factor voor de verkoop van buitenlandse producten in Amerika is de goodwill. Welnu die bezitten de Nederlanders bij ons op grond van hun vele goede eigenschappen in de ogen der Amerikanen, zoals hun zindelijkheid, ar beidzaamheid, eerlijkheid, spaarzaamheid en moed en ook uit hoofde van de histo rische betrekkingen tussen beide volken. Maar die goodwill is niet voldoende om in Amerika zaken te kunnen doen. Men moet ook weten, wat de kopers op de Amerikaanse markt wensen en hoe men zijn waren aan de man moet brengen. Dit laatste, het verkopen, heeft weer ver schillende facetten in Amerika. Het ad verteren geschiedt daar anders dan el ders in de wereld en bij de handelstecb- niek, de wijze van distributie enz. moet men weer rekening houden met de wen sen en behoeften, die voor de verschil lende delen van de Ver. Staten vaak uit eenlopen. Naast al deze dingen is ook een product nodig, dat goed ontworpen is. Het indus triële ontwerp van een product is een 13) Keith wist de neiging, er onmiddellijk een stevige pas in te zetten, te onder drukken; de argwaan van de agent zou er slechts door gevoed zijn. Toch was hem er alles aan gelegen, in de kortste tijd de afstand tussen hem en het huis van de Robinsons zo groot mogelijk te maken; hij moest rekening houden met de omstandigheid, dat de butler ieder ogenblik zijn bewusteloze meesteres kon ontdekken. Langzaam, maar met popelend hart, liep hij voort tot aan Berkeley Street. Eenmaal daar, ging hij in de loop pas over en hield dit vol, totdat hij een taxi gecharterd had. In de wagen trachtte hij wat ordening in de chaos van zijn gedachten te bren gen. Nieuw waren ze geenszins, maar ze drongen zich hardnekkig aan hem op, om hem per slot van rekening even wijs te laten. Het enige positieve was dit: dat mrs. Robinson en de vrouw, die he™ overreed had, de brieven uit Carline's villa te stelen, twee verschillende per sonen waren. Hij schoot met die weten schap een bedroefd beetje op de negen en-negentig pond, die hem rechtmatig toek- amen, bleven even ver bulten zijn zeer belangrijke factor op de Amerikaan se markt. En dat goede ontwerp moet zich niet alleen bepalen tot het uiterlijk, want producten zijn niet alleen om er naar te kijken, ze moeten ook gebruikt worden. Voordat de moderne idee van industrieel ontwérp ontstond, lette de fa brikant van massa-producten alleen maar op nut, kwaliteit en prijs. De industriële ontwerper onderwierp deze formule aan een herziening en voegde er een aantal nieuwe elementen aan toe nl. geschikt heid en veiligheid in het gebruik, gemak kelijke hanteerbaarheid, de productie kosten, de verkoopmethoden, en de uiter lijke verschijning, wat vorm, lijn, verhou ding en kleur betreft. De ontwerper van het industriële pro duct werkt uiteraard nauw samen met de ingenieur. De Amerikaanse fabrikant maakt ge bruik van de diensten van de industriële ontwerper, omdat hij vindt, dat een goed ontwerp een groten vraag bij het publiek veroorzaakt, de gebruiker meer voldoe ning geeft en de fabrikant helpt een beter product te leveren tegen lagere kostprijs. Een Nederlands fabrikant moet zijn Amerikaanse collega's echter niet slaafs navolgen. Dat zou een grote fout zijn. Maar verrijkt met de kennis, hoe de Amerikaanse fabrikant de Amerikaanse markt benadert, moet hij zijn eigen weg gaan. En vooral moet hij rekening hou den met de smaak en de behoeften van het Amerikaanse 'publiek. Als hij bijvoor beeld eetserviezen wil' verkopen, moet hij bedenken, dat de Amerikaanse eettafels niet groot zijn en dat de Amerikanen voor verschillende spijzen schotels van verschillende vorm en afmeting gebrui ken. En wat de Hollandse kaas betreft, die we in Amerika zeer appreciëren, bedenke hij wel, dat we geen ruime kelders heb ben, maar ijskasten om de levensmidde len te bewaren en dat de ruimte in die ijskasten niet groot is: dus kleine kaas jes. Ook de samenstelling van de kaas zou op de lage temperatuur van de ijskast berekend moeten zijn. Schoenen dragen de Amerikaanse da mes niet langer dan een maand of 8. Zij menen, dat zij dan weer een nieuw model moeten hebben. Lever dus schoenen, die het 8 maanden uithouden en zorg, dat er dan weer nieuwe modellen zijn. Fietsen worden in Amerika weinig ge bruikt, omdat de afstanden daar te groot zijn. Maar de jeugd wil er graag fietsen. Daarom moeten de fietsen, die men aan Amerika wil leveren, vooral aantrekke lijk zijn voor de jeugd, wat gewicht, kleur en uitrusting betreft. De jongelui vinden een fiets dan pas mooi, als er veel acces soires aanzitten! Gisteren was het 75 jaar geleden, dat de Paters Franciscanen zich te Bleyerheide vestigden. Klooster en kerk werden ge sticht door leden van de Saksische pro vincie, die wegens de Kulturkampf hun vaderland waren ontvlucht. In 1918 heb ben de Nederlandse Minderbroeders het werk van deze Duitse paters overgenomen. Geheel het rectoraat vierde het feest mee. Van de hulzen wapperde het rood- wit-blauw en tijdens de druk bezochte re ceptie is duidelijk gebleken hoeveel waar dering er bestaat voor alles wat de paters gedurende al die jaren door hun onver moeide arbeid tot stand hebben gebracht. Talrijke geestelijke en wereldlijke auto riteiten kwamen hier hun gelukwensen aanbieden. De hoogeerwaarde pater dr Apollinaris van Leeuwen, Provinciaal der Neder landse provincie van de Minderbroeders orde, droeg des ochends in de rectoraats- kerk een plechtige Hoogmis op. Pater secretaris van de Saksische provincie was speciaal voor dit jubileum uit Dusseldorp overgekomen. Woensdag zijn in Brazilië twee Mit- chell-bommenwerpers B-25 verongelukt. Het ene toestel vloog bij de landing te Fortaleza tegen een heuvel op en ver brandde. De vijfkoppige bemanning en drie inzittenden kwamen om het leven. Het andere toestel sprong bij de landing te Nictheroy, tegenover Rio de Janeiro aan de baai gelegen, In de lucht uit el kaar. Hierbij werden zeven personen ge dood. Koningin Juliana heeft aan de familie van wijlen gen. Smuts een telegram van deelneming gezonden. Bolsward, dat in de Middeleeuwen een centrum van Mariaverering was, men vereerde er in het bijzonder O.L. Vrouw van Se ven wolden, zal op Zondag 1 Octo ber weer bezoek van pelgrims krijgen. Op die dag wordt n.l. een algemene Friese Lieve Vrouwe bedevaart naai deze plaats gehouden, waarmee men een traditie wil herstellen. Men koos als datum voor deze bede vaart de Zondag, die volgt op de 26ste September, omdat deze dag in Friesland algemeen gevierd werd als hulde- en dankdag aan O.L. Vrouw van Staveren De Katholieke Friezen schreven hun vrijheid n,l. toe aan de voorspraak van Maria. Op 9 December a.s. zal de Ned. R.K. Middenstandsbond als centrale van de vak- en standsorganisatie haar 35-jarig bestaan vieren. In verband daarmede is thans het initiatief genomen voor een actie om tegen die datum een jubileum- fonds bijeen te brengen, waarop de eco nomische weerbaarheid en tevens de interne organisatie der Kath. Midden standsbeweging stevig kan worden ge baseerd. Dr Theiss, voormalig vice-premier van de Oostduitse staat Brandenburg, is Woensdag naar West-Berlijn gevlucht. Het aantal Oostduitse ministers, dat naar het Westen gevlucht is, is hierdoor tot vijf tien gestegen. Twaalf van deze voormalige Oostduitse ministers, die evenals Theiss tot de Christendemocratische partij behoren, zijn voornemens met zeventig voormalige Oostduitse parlementsleden en burgemees ters te Berlijn op 24 September een bijeenkomst van „verbannen Christen democraten" tehouden. Daarentegen is prof. Kastner, de Oost duitse vice-premier en voorzitter van de Oostduitse liberaal-democratische partij Woensdag op zijn post teruggekeerd. Hij heeft vijf weken vacantie gehad, wat aanleiding heeft gegeven tot geruch ten, dat hij gearresteerd en naar de Sovjet-Unie gezonden zou zijn. Advertentie bereik liggen. En de rest was negatief vragen, vragen, vragen! Nu de-vrouw uit de auto „Madame X", niet de echtgenote van rechter Markus Robinson bleek te zijn wie, voor de drommel, was zij dan wèl? Waarin bestond het aandeel van advocaat Oakton in de verwarde affaire en vooral: wat was voor mrs. Robinson aanleiding geweest, hem in vertrouwen te nemen? Waar aasde de schavuit op? De vragen bleven Cullingwood bestor men; tenslotte wist hij ze terug te drin gen. Hij had antwoord nodig. En die lieten nog immer op zich wachten. Cullingwood stapte voor Travellers House op Glamis Road uit, alles behalve gerust. Al had hij zich in het nachtre- gister onder zijn ware naam ingeschre ven toch zou hij er niet in het minst ever verwonderd zijn geweest,wanneer bij de ingang van het logement 'n paar detectives de hand op hem gelegd had den; 't signalement van de inbreker in Carline's landhuis was aan Scotland Yard bekend. Niets van die aard gebeur de evenwel, De portier reik.v hem le gevraagde sleutel 'met een welwillend knikje. Keith ging naar zijn kamer, sloot de deur af en verdiepte zich opnieuw in overpeinzingen. Die vervloekte Oakton! Wat wilde de advocaat hem op 'een schunnige manier er in draaien! De „Madamma X" was al geen haar beter! 't Zou een dekselse toer wezen haar op te snorren. Met de advocaat was dat een ander geval, 't Adresboek zou hem de gewenste inlich ting geven. Keith trok een stoel naar 't venster en ging zitten, een opgetrokken knie tussen de gevouwen handen. Beneden hem 't gewone schouwspel, dat iedere drukke Londense verkeersweg tegen 't middag uur biedt: haastige mensen, voortjakke rende taxi's, denderende vrachtauto's, om de haverklap een voorbijdreunende bus. Cullingwood evenwel zag niets van dit alles; zijn ogen gingen rechts en links, zonder dat hij iets van 't stadsbeeld -in zich opnam. Totdat hij, doelloos in de hoogte sta lend, aan de overzijde, op de hoek van Planet Street, een tweede logement van hetzelfde genre als Travellers House, ontdekte, een massief, hoog gebouw. Op 't dak stond in letters, die s avonds ver licht werden, de naam: Sun Inn. 't Had óók een ingang in de zijstraat; van zijn zitplaats af kon Keith ze beide waarne men. Terwijl hij de ogen strak op de Sun Inn gevestigd hield, vormde zich een denkbeeld in hem, eerst vaag, al lengs scherper omlijnd. Opspringend be sloot hij onmiddellijk naar dat idee te werk te gaan. Op de corridor, schuin tegenover zijn kamer, bevond zich een telefooncel. Hij zocht een nummer in de gids, draaide 't. Een halve minuut wach ten toen kwam een vrouwenstem over de lijn. Kantoor van advocaat Oakton. Wie kan ik zeggen, dat hem spreken wil? Mijn nasrn doet er voor u minder toe. Zeg de advocaat alleen maar, dat het een dringende boodschap is. Heel dringend. Na een korte pauze vernam Keith de stem van de gevraagde, Hier Oakton. Met wie? Met Sidney Seymour, mr. Oakton. Cullingwood Imstierdiei aandadhtig, of de advocaat enige blijk van verrassing zou geven. Indien hij ai verrast was, dan liet Oakton er in ieder geval niets Van merken. Hij herhaalde alleen op vlakke toon: Sidney Seymour Jawel. U hebt gisteravond in Dean's bar op Millstream Road even met me gepraat. Drommels, wacht eens! Ik herinner me, in het ochtendblad die naam ge lezen te hebben in verband met een schietpartij in een villa te Streatham, Ben jij diezelfde Sidney Seymour? Dezelfde, mr. Oakton. Nu vrind, dan heb jij je er lelijk in gewerkt! Had je bij Dean dat plannetje al in je hoofd? Zat je je soms moed in tc drinken? Dat is van minder belang, vindt u ook niet? De hoofdzaak, mr. Oakton, is, dat ik een gehaaide advocaat nodig heb. Ik heb hem bliksems hard nodig. Als de politie me eenmaal bij de kladden heeft, is het te laat. Kan ik u zo gauw mo gelijk spreken? De advocaat bedacht zich een ogenblik Zeker. Waarom niet? Kom dan maar direct near mijn kantoor. En op die manier de agenten in de armen lopen? Merci! Daar voel ik niets voor! lik Zit ergens, waar ik me zo vei lig voel als in Abrahams schoot en mei geen tien paarden krijgt u me er van daan! Kunt u niet naar mij -komen? Ditmaal duurde de pauze iets langer, Dat kan, zei Oakton. Waar? Kent u het logement „Sun Inn" op de hoek van Glamis Road en Planet Street? Jawel, Nu, daar bivakkeer ik- Zeg de por tier, dat ik yan uw bezoek afweet en neem de lift naar de vierde verdieping. Kamer 253. Allright. Blijf op wachten, Sey mour. Nogal -glad! Ik zei u toch, dat ik me hiej- safe voel- Na dit antwoord legde Cullingwood de ontvanger neer. Met een vage glimlach om de mond nam hij zijn oude plaats aan het ven ster weer in, na een tweede stoel bij getrokken te hebben, waarop hij zijn ■benen uitstrekte. Die morgen had hij zich de weelde veroorloofd, een pakje sigaretten in te slaan; ze zouden hem de tijd op aangename wijze helpen kor ten. Ziezo; nu kon 'hij de komende din gen afwachten! Nu zou blijken, of ad vocaat Oakton voornemens was, zijn schunnig spelletje met hem voort te zei ten, Cullingwood vertrouwde hem voor geen halve penny. Kwam Oakton wer kelijk naar de Sun Inn, dan was het in orde. Gebeurde daarentegen het andere dan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd als conrector van het St. Jacobsgesticht te Amsterdam, de weleerw. heer J. B. Rosenhart, die kapelaan was te Amsterdam (H. Maria Magd.). De uitslagen van de derde dag van de in tergeallieerde schermkampioentichap- pen 1950 te 's Gravenhage luiden: Degen voor equipes: le ronde: Groot Brittannië—Nederland 4—3, Denemarken Luxemburg 54, FrankrijkBelgië 54. 2e ronde: Gr. Britt.Luxemburg 27. De nemarken—België 1—6, Frankrijk—Ne derland 7—1; 3e ronde: Gr. Britt.—België 4—5, Denemarken—Frankrijk 2—7, Neder land—Luxemburg 6—3; 4e ronde: Groot Britt.Denem. 45, FrankrijkLuxemb. 7—2, Nederland—België 2—6; 5e ronde: Gr. Britt.Frankrijk 18, Denemarken Nederland 54, LuxemburgBelgië 36. Het eindklassement luidt: 1 Frankrijk 10 punten, 24 gewonnen partijen; 2 België 8 p., 27 gew. part., 3 Denemarken 6 p., 18 gew. part.; 4 Luxemburg 2 pt., 19 gew. part.; 5. Nederland 2 p., 16 gew. part.; 6. Groot Brittannië 2 p., 15 gew. part. In de komende internationale motorzes- daagse, welke van 18 tot en met 23 Sep tember te Llandrindod Wells (Wales) wordt gehouden zal ons land de strijd aanbinden met Engeland, Zwitserland, Zweden, Italië, Tsjechoslowakije en Oos tenrijk. Al deze landen hebben, evenals Nederland, een tweetal teams afgevaar digd, waarvan de rijders zullen trachten de Zilveren Vaas te bemachtigen, welke tweemaal (ln 1931 en 1937) reeds door Nederland is gewonnen. Door een drietal teams zal worden mee- gedongen naar een merkenteamprijs, ter wijl bovendien twee clubteams zullen trachten, de speciale club-trophy te be machtigen. De strijd om de grote FIM-trophy zal dit jaar gaan tussen Engeland, Italië, Tsjechoslowakije, Zwitserland en Zwe den, elk met 1 team. Nederland komt hier niet aan te pas, omdat hieraan alleen lan den kunnen deelnemen, die teams afvaar digen op motoren, die to het land zelf worden gebouwd. De Nederlandse teams zijn als volgt samengesteld: Vaasteam-A, tevens BSA-merkenteam (500 cc); P. Knijnenburg, Wassenaar; J. Roest, ffleuwveen; M. Rozenburg, Weert; Vaasteam-B, tevens CZ-merkenteam (150 cc): C. van Rijssel, Den Haag, J. W. Haaker, Badhoevedorp, P. Bestebreurtje, Barendrecht. Jawa-merkenteam (250 en 350 cc): C. J. v. d. Brom, Utrecht, H. Pellikaan, Den Haag, E, Bos, De Meern. K.N.M.V.-clubteam: Flinterman, Den Haag (BSA 500 cc): Ph. J. J. Haaker, Bad hoevedorp (Jawa 250 cc), O. Moeke, Heemstede (BSA 500 cc). Clubteam motorclub Veenendaal: Hon- Gers, Rhenen (Jawa 250 cc), B. Olie, Wad- dioxveen en W. Waayenberg, Veenendaal (Triumph 500 cc). Tenslotte zullen nog individueel mee rijden: Herman Zuur, Voorburg, met pas sagier A. A. Bertina, Den Haag, op Ariel 1000 cc. zijspan, P. Zoontjens, Tilburg met passagier; Chr. de Loos, Tilburg, op BSA 650 cc. zijspan, P. Bakker, Wassenaar op DKW 125 cc. Voor de eerste divisie van de Engelse league werden gisteren de volgende voet balwedstrijden gespeeld: EvertonArsenal 11, FulhamBlack pool 22, Huddersfield TownNewcastle United 00, Manchester UnitedAston Villa 00, West Bromwich AlbionMid dlesbrough 23. Voor de tweede divisie werd de wed strijd BrentfordBarnsley gespeeld, wel ke door Barnsley met 2—0 werd gewon nen. Onze landgenoten mej. Nel Bermsen en Linck werden tijdens de tenniswed strijden om de Middellandse-zee-beker, die te Athene worden gehouden, ir het gemengd dubbelspel geslagen doo '-et Franse paar mej. Marcellin en Bc De Fransen wonnen met 64 6i (Wordt vervolgd) het Nederlandse team.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 4