Nieuws rit STAD en OMTREK Oude kwesties in nieuw gewaad HOUTMAN Kruiswoord-Puzzle Wel onkruid of geen onkruid in het Bioscopen deze week R.E.T. BLIJFT AAN DE SPITS HARDEMAN'S LIMONADES DE STEM VAN DE LEZER De stand van de Arbeidsmarkt KOPJES en Klauwtjes Extra treinen op Prinsjesdag Met speld in long naar Amerika WAID0 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 ZIEKENHUIS EN VERVOER DIENST PIANO'S ERNSTIGE ONGEVALLEN AUTO'S LAATSTE BERICHTEN MARTINIT—AEOLUS MEDISCHE ZONDAGSDIENST KNAAPJE TE WATER „APPELTJE VOOR RE DORST" ONS RECREATIEGEBIED BIJ DEN BRIEL BRAND DOOR KINDEREN FIETS GESTOLEN BURGERLIJKE stand Amstelveense wordt in Philadelphia geopereerd POST VOOR DE „TABÏNTA" Bastogne (iVlo no pole) [Kan men aan de ene kant zeggen, dat Nacht van terreur (Passage) Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevat ten: aan boord van het motorschip „Ta binta". De naam van de vermoedelijke tussen hayen mag niet worden vermeld. PROEFRIT MET NIEUW MOTORRIJTUIG Vlug, veilig ettvoordelig DIJ UW WINKELIER EN SLIJTERIJ Agentschap Brouwerij d'Oranjeboom STATIONSTRAAT 32-34-36 TELEFOON 67925 SCHIEDAM MISVERSTANDEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT S.F.C.N.H.S. KIND SLIKTE WIELTJE IN MEISJE VERDRONKEN M. v. Kinderen (K.V.P.) gaat naar aan leiding van het antwoord van B. en W. in op de kwestie van de röntgenafdeling van het Gem. Ziekenhuis. Het is hem niet mo gelijk geweest het antwoord van B. en W. te verifiëren, omdat de tijd te kort was en de informatiebronnen afwezig waren. Spr. behoudt zich het recht voor metter tijd bij de goedkeuring van het bouw plan od deze zaak terug te komen. De heer A. Hoek (A.R.) kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat er weinig, samenwerking is tussen 't Gem. Zieken huis en de Dr. Noletstichting. Aan de hand van een citaat uit het stuk concludeert spr. dit. Hij hoopt, dat de betrokkenen er toe zullen komen in het belang van de gehele bevolking samen te werken. De Voorzitter deelt mee, dat de Com missie van Administratie van het Gem. Ziekenhuis besloten heeft het bestuur van de Dr. Noletstichting tot een bespreking uit te nodigen. Hopenlijk zal dit resultaat opleveren en een tijd van goede samen werking inluiden. De heer Kedde (Comm.) meent in de "bezwaarschriften tegen 't Cult. Centrum "punten te berde gebracht te zien, die niet meer ter zake dienen. Nu de Raad beslo ten hééft, moet men niet aankomen met beschouwingen over exploitatie e.d. Ook het aanhalen van de 4.000 handtekeningen heeft geen zin meer. Deze zaken zijn af gedaan. hoging van 100.000 niet eng prettig aandoet. Dit is voor de architect een zeer moei lijk vraagstuk geweest. Aanvankelijk dacht de commissie aan een noodoplos- sng. Gem. Werken kregen opdracht een plan te ontwerpen. Gem. Werken maakten een plan, maar dit kon de toestemming van het Rijkstoe- zicht op de bouw van ziekenhuizen niet verkrijgen. Toen moesten de deskundigen worden ingeschakeld. Het huidige plan is groter dan het oorspronkelijke, waarvoor 250.000 was aangevraagd. Men dacht na de oorlog, dat he nieuwe ziekenhuis er met een jaar of tien zou staan. In die verwachtingen is men teleurge steld. Niemand gelooft nu, dat het er over zes jaar zal staan. De noodoplossingen zullen langer cuenst moeten doen dan verwacht was. Er zijn in de loop van de jaren na de oorlog al heel wat investeringen geweest. MaaT het ziekenhuis is nu eenmaal te klein en partiële oplossingen blijven nood zakelijk zolang geen nieuw ziekenhuis gebouwd kan worden. In de loop van de komende vergade ringen ziullen nog meer voorstellen tot verbetering van de huidige toestand warden ingediend. Altijd blijkt nog, dat aanbrengen van tijdelijke oplossingen nog steeds voordeli ger is dan nieuwbouw. Wel komt in de toekomst het moment, dat zelfs partiële wijzigingen niet meer Als*er vertraging komt in de bouw, zalmogelijk zijn. Dan zal het nieuwe ge dat aan een paar mensen te wij ten zijn. De burgerij verwacht, dat nu het besluit door de Raad genomen is. met de uitvoering van de houw van het C. C. be gonnen zal worden. Zij zal niet begrijpen waarom er eventueel voorlopig niets van komt. B. en W. zullen In hun advies duidelijk moeten aanduiden bij wie de schuld van de eventuele vertraging ligt. Wethouder Kramers zegt, dat in de vol gende raadsvergadering het advies van B. en W. omtrent de behandeling van deze bezwaarschriften zal worden ingediend. Er zal wellicht een vertraging ontstaan In de administratieve procedure, als de bezwaarschriften de kans zouden krijgen tot hogere instanties door te dringen. Het zal duidelijk kenbaar gorden ge maakt bij het advies van B. en W. bij wie de schuld van de vertraging ligt, opdat de burgerij weet aan wie het uitstel van de door de Raad gewilde bouw te wijten is. De heer v. d. Berg (C.H.) is het ermee eens, bij diverse diensten de oude ve hikels te verwijderen.Hij is blij over het voorstel tot aanschaffing van de ladder- Wagen. Excelsior is voor de ladder ingeschakeld maar Is het chassis ook bij een Sehiêdam- sé firma besteld? De heer v. Schooneveld (A.R.) wil we ten, waarom Austin genomen is, een vreemde eend in het wagenpark en waarom de daartoe aangewezen advies commissie niet is gehoord. Mr. v. Boe- bouw moeten komen. Tot zolang zal men door de wijzigingen zich kunnen behelpen. Advertentie 3INGEL, 114—116 Donderdagmorgen om 8.15 uur was de 40-jarige verver-schilder R. uit Berg- sche Hoek op de Werf Wilton aan het werk op een stellingbrug. Een der dwars liggers brak, waardoor T. met zijn hoofd naar beneden 7 meter viel en op de bo dem van het dok terecht kwam. Hij had een schedelbasis-fractuur. Per ambulance van de G. G. en G. D. is hij naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht. Zuster F. van het Gemeentelijk So ciaal Adviesbureau stak gisterenavond om 18 uur de B. K.-laan over, komend uit de Jan van Avennestraat. Het uit zicht op het naderend verkeer werd haar ontnomen door een R- E. T.-bus. Deze reed juist langzamer om de wagen van P. uit Alkmaar gelegenheid te geven van het voorrangsrecht gebruik te maken. P Er wordt heel wat gedaan om Schie dam de zelfstandigheid en de bewoon baarheid te geven, die nodig is voor 'n plaats van deze omvang. Er zijn hier goe de zaken gevestigd en een aantal daar van is zeer actief. Men zou verwachten, dat het op de eerste plaats de Gemeente zelf zou zijn, ede dit streven zou steunen. Het moest een axioma zijn, dat onze Overheid zou voorgaan in het kopen in eigen stad. Nietwaar, de Schiedamse zaken dragen toch ook bij de lasten; lrdht, dat zij iets van de lusten zouden meeprofiteren Deze veronderstelling is een zure ver gissing. Er is destijds een grote strijd geleverd om de stoelen voor het Museum in Schiedam besteld te krijgen; dat neemt niet weg, dat men met de aan schaffing van autp's nog steeds even raar omspringt. De ziekenauto werd buiten de stad besteld; de politie heeft een nieuwe wagen nodig, die uit Rotterdam komt; een ladderwagen van de GTB wordt ge plaatst op een chassis, dat eveneens in Rotterdam besteld is. Gisteravond werd deze toestand wel zeer fel belicht, toen de wethouders Kra mers en v. Boehove elkaar het balletje over deze aankoop zaten toe te werpen, om zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken. Wat het geval ïs? De auto's van de Ge meente worden verwacht te ressorteren onder de Centrale Vervoersdienst Maar het betrof hier een speciale wagen voor de GTB, dus, zei mr. v. Boehove. dat de beantwoording van de vraag of de auto niet in Schiedam had kunnen worden ge kocht tot de competentie van de heer Kramers behoorde. De heer Kramers re tourneerde dit pakketje met de opmer king, dat hij er niets van wist. maar dat aanschaffing van auto's onder toezicht van de Centrale Vervoersdienst (terrein van mr. v. Boehove) stond. De raad vond het nogal vermakelijk, maar het was minder dan dat. Het was een duidelijk bewijs voor het feit, dat men hier een geslaagde poging had ge daan- om zich aan de controle door de vaste Raadscommissie te onttrekken met het gevolg, dat de directeur zijn hestel ling in Rotterdam had kunnen doeii. Hoewel er verzekeringen waren van de wethouder, dat destijds de opdracht was gegeven om. zo eenigszins mogelijk, wagens in Schiedam ie bestellen, waren er de bewijzen, dat de serieuze pogingen hiertoe aehterwegs zijn gelaten. Wij kunnen ons voorstellen, dat de Raadslden dit geen bijster belangrijke kwestie achten, maar voor de betrok kenen is het dat wel en wat nog erger is; ais de instelling van de hoofdambte naren van de gemeente t.o.v. de zaken in. eigen stad zo is, wat moet men dan van hen verwachten aan werkelijke be langstelling voor Schiedam, in zoverre dit meer is dan hun eigen vakje techni sche administratieve bezorgdheid? LEO Zondag a.s. speelt Martinit tegen Aeo- les haar tweede competitiewedstrijd en daar de roodbaadjes -tegen RDM met 5 invallers gelijk hebben gespeeld, willen ze nu trachten het tot een overwinning te brengen, nu zij geheel volledig uit komen. Dus men kan een spannende wedstrijd verwachten in de Spieringhoek. aanvang half drie. Slikkerveer 2—Martinit 2, 10 uur Martinit 3—Aeoles 3,. 12 uur. SMV 4—Martinit 4, 10.30 uur. W T. P. Nijenhuis, Burg. Knappertl. 154,tel. 69880; G. Hoogendijk, Tuihlaan 74. tel. 68785; H. Ormelsingél 76, tel. 68250. Apotheek J. H. Evers, Lange Haven 81 Donderdagmidda-g. om 3 uur raakte het 7-jarig knaapje. Hi van de Lange Haven, toen hij speelde, zittend in een wandel wagentje, in het water van de Lange Haven. Er werd -een reddingsboei gehaald die het jongetjek-on grijpen. Ogenschijn lijk was er geenlichamelijk letsel- De politie van het hoofdbureau te Am sterdam heeft gieteren een vrouw - gear resteerd, die kans had gezien dertig kilogram koffie tn te slaan bij wijze van een appeltje voor de dorst". De koffie is in beslag genomen. en de vrouw gear resteerd. Ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 19 Septem ber a.s. zullen de N-S. enkele extra trei nen naar en van Den Haag laten rijden, waarvan wij hieronder de dienstregeling laten volgen: R'dam D.P.Den Haag H.S.: Feijen- oord v. 8,31; Rotterdam B. v. f^35; Rot terdam D.P. v. 8,40; Schiedam v. 8,46; Delft v. 8,56; Den Haag a. 9,03. Dordrecht—Den Haag H.S- Dordrecht v. 9,13; Zwijndrecht v. 9,18; Feijenoord v. 9,30; Rotterdam B. v. 9,34; Rotterdam D.P. v. 9,40; Schiedam v. 9,46; Delft v. 9,56; Den Haag H.S. a. 10,03, Rotterdam D.P.—Den Haag H S. Feijen oord v. 10,01; Rotterdam B. v. 10,05; Rot terdam D.P. v. 10,10; Schiedam v 10,16; Delft v. 10,26; Den Haag H.S. a- 10,33. Amsterdam C.S.—Den Haag H.S. Am sterdam C.S. v. 10,27; Haarlem v. 10,22; Heemstede-A. v. 10.27, Leiden v. 10,45; Den Haag H.S. a. 10,56. Utrecht C.S.--Den Haag S.S. Utrecht v. 9,28; Woerden v. 9,44; Gouda v. IC,06; Voorburg v. 10,28; Den Haag S.S. a. 10,37 Den Haag H.S.Amsterdam C.S. Den Haag H.S. v. 17,35; Leiden v. 17,48; Heem- stede-A. v. 18,05; Haarlem v. 18,13; Am sterdam a. 18,26. Tweemaal kwam gisteren het probleem van de recreatie ter sprake. De heer Bosch (V.V.D.) juichte het scheppen van - werk voor werklozen toe, maar had toch haalde voor alle zekerheid n-og iets naar tegen het yporstel om tot on Technische Bedrijven, valt onder de sfeer van wethouder Kramers. Deze weet geen antwoord te geven, maar meent, dat de Gem. Vervoerdienst hierin geadviseerd hèeft. Mr. P. v. Boehove zegt toch ook nog wat. Uniformiteit is goed, maar er kunnen be zwaren zijn. Deze zaak is niet in bespreking geweest bij de Gem. Vervoerdienst, maar ln de boezem van de Technische Bedrijven. De heer v. d. Berg vindt het grappig, dat 2 wethouders bij zo'n kleine zaak no dig zijn. Niet juist is het, dat ieders Gem. Bedrijf op eigen houtje wagens gaat kopen. Bij de oprichting van de Vervoerdienst was juist de opzet concentratie en cen trale inkoop. Het ruime gebaar van Mr. v. Boehove, om niet te dwingen het voorstel in de Commissie van de Vervoerdienst te brengen, kan spr. maar matig waarderen. Het is toch wel vreemd, dat de wethou der niet eens weet waar de auto besteld wordt. Als deze wagen nog niet gekocht is, schakel dan toch een Schiedams bedrijf in voor de aankoop. Ook de heer Schooneveld is niet bevre digd. Hij kan de behandeling niet bewon deren. Mr. v. Boehove haalt nog eens op, dat concentratie slechts kan gaan met lang zame verandering van de bestaande toe stand. Ook zaten de vacanties in de weg. Bij Vervoerdienst gelden uitdrukkelijke instructies, dat men in Schiedam moet be stellen, als dit niet duurder en in overeen stemming met de te stellen eisen is. Wethouder Kramers zal het nader on derzoeken en zien wat er alsnog aan te doen is om tegemoet te komen aan de wensen van de Raad. Kinderafdeling De heer v. d. Berg ziet wel, dat een voorziening voor de kinderafdeling van het Ziekenhuis nodig is. Wel valt het op, dat op een bedrag van 1 250.000 nog 100-000 geplaatst wordt, terwijl nog sprake is van noodoplossing. Of krijgt de afdeling een zo perma nent karakter, dat zij de eerste 2550 jaar zal dienst doen? Sprf heeft weinig bewondering voor de ■motivering van de redenen van de ver hoging. Men mag Verwachten, dat voor het maken van een schetsplan, degelijke op- metingen zijn gedaan. Is deze verhoging gewettigd, zal het ge-bouw een permanent gebouw zijn? De voorzatter is het eens, dat een ver door het linker-spatbord van de auto ge grepen. De bestuurder remde krachtig, maar door de gladheid werd Zr. F. 7 me- ter weggeslingerd. Zij had een gebroken linker-arm een gebroken Hnkeronder- been, een hersenschudding, een schou derfractuur en schaafwonden. Per am bulance is zij naar het ziekenhuis ge bracht. De auto had twee deuken aan de voorzijde. hove meent dat deze wagen, zijnde van links uit en Was juist daarvoor een an- j kruidbestrijding over* te gaan. Na de oor- dere wagen gepasseerd. Plotseling zag nu j log is er in principe besloten in de op een dame voor zich oversteken. Deze groei van het gterrebos niet ih te grijpen was reeds bijna op de vluchtheuvel. Zy om z0 Sp0e<flg mogelijk weer een vege- aarzelde echter; wilde teruggaan en wera atlete krijgen, die de vogelstand ten goe de komt. Zoals men weet, nestelen vele vogels op de grond, zodat onlèruidbestrij- ding hen zou verjagen. Bovendien zijn bijv. nachtegalen verlekkerd op brandnetels. Liever zag spr. het aanleggen vaiy een eenvoudig wandelpad langs de W. IH-an- kelandse Dijk vanaf de Admiraal He Ruy- terstr. tot de Boschwachterswoning. Aan dacht moest besteed worden aan het uiter lijk van de volkstuinen, waarvoor de be langstelling vermindert, omdat er niet meer die liefhebberij is van vroeger. Om weer het peil van de volkstuinen omhoog te brengen, vroeg spr. de Instel ling van een wisselprijs voor de moois; onderhouden complexen. Wethouder V. d. Kraan is zichtbaar ver legen met deze onverwachte vraag. Hij heeft er geen antwoord op en draait dus om enkele bijkomstigheden heen. Aange zien het voorstel is tot stand gekomen in samenwerking met Sociale Zaken, wi) wethouder Sabel er nog wel iets van zeg gen. Hij doet het afdoende en regelrecht Inderdaad zal er aandacht besteed worden aan de voetpaden, maar de onkruidbestrij- ding is het voornaamste. Wil het bos groeien, dan moeten mee-eters wat be perkt worden in hun aanspraken. De lei der van de plantsoendienst, de heer Schip per heeft bij de indiening van de plannen gezegd, dat hij er blij mee was, omdat een noodzakelijke voorziening nu getroffen kon worden, die anders, helaas, achter wege moest zijn gelaten. Om van het Ster- Vader en moeder waren van huis, toen gisterenmiddag om 2 uur de 3 en 5-jari@e W. uit de Daltonstraat met lucifers aan het spelen gingen. De vitrage raakte in brand, zodat de buren spoedig onraad zagen. Zij wisten, dat de ouders afwezig waren, forceerden de achterdeur en doof den het vuur. De brandweer o. L v. de heer Oortmerssen was spoedig ter plaatse. De smeulende resten werden ge blust. De schade bleef beperkt tot ver brande vitrage en een geschroeide ven sterbank. Van de heer G. is uit de van Marum- straat gisterenavond tussen 16.30 en 19.30 een fiets gestolen die hij daar ongeslo ten had neergezet, GEBOREN: Hendrikus A., zoon van J. de Groot en J. de Vries; Bertus B. zoon van B. B. Hoogendam en J. t Hart; Jo hannes H„ zoon van J. Paerels en A. W. M. van Geene; Friedrich J. N., zoon van D fQ| f F. J N. van Rijswijk en G. J. van Put; Debiel l Rombartus A., zoon van P. A. Maas en C. Bskksr OVERLEDEN: L. v. d. Bos, 72 jaar en A. van Gogh, 34 ja?V vrouw van J. P. Jeup, rebos een goed bos te maken is uitdun ning van het ondèrhout beslist noodzake lijk. Op de vogels zal hierbij gelet wor den. De heer Hoek (A.R.) spreekt over het voorstel tot deelneming aan de Stichting voor een recratieoord bij den Briel. Hij ziet hier op de eerste plaats een belang voor Rotterdam-Zuid, maar wil niet ont kennen, dat het ook voor Schiedam zin beeft mee te doen. Betekent de goedkeu ring van bet voorstel alleen deelneming in het Stichtingskapitaal en hoeveel De- draagt dit dan. Kan men later nog ge houden zijn bij te dragen in de verdere kosten van aanleg? De heer v. d. Berg (C.H.) laat zich ut dezelfde zin uit. De 25-jarige mej. Johanna Tijsterman uit Amstelveen is gisteren in New York aangekomen om in Amerika geopereerd te worden. Zij beeft n.l. reeds enige maanden een knopspeld in haar rechter- tong, en Nederlandse chirurgen hebben dit gevaarlijk voorwerp niet durven en ktmnen verwijderen, Mej. Tijsterman is nu op weg naar dr. Jackson in Phila delphia, die heeft medegedeeld deze opeatie wel te kunnen volvoeren. Voor zij naar Amerika ging verbleef mej. Tijsterman drie weken in het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam. Daarna vertoefde zij enige dagen thuis en werd vervolgens acht weken door prof. Hui- zinga in Groningen behandeld, alles zon der resultaat. De moeder van Johanna is weduwe. Verder heeft zij nog twee broers. Vier weken geleden stuurde een van de broers een röntgenfoto van het geval naar dr. Jackson in Philadelphia Deze werd in Nederland bekend toen hij enige jaren geleden een splinter verwijderde uit een long van een Nederlands jongetje, dat ook speciaal naar Amerika vloog om zich door hem te laten behandelen. Dr. Jackson schreef na ontvangst van de foto naar Nederland: „Ik geloof de speld door de luchtpijp te kunnen verwijderen" De K. L. M. bood mej. Tijsterman die zich ondanks alles zeer wel gevoelde en gewoon haar werk verrichtte, een gratis retourreis naar Amerika aan- Horizontaal; 1. moei lijkheid; 6. muziek: 12. wel; 13. dreigend leed; 14. godsdienst; 16. reini gingsmiddel; 18. smaak- gevend middel; 19. lid woord; 20. opening 22. langharig fluweel; 23. windstreek- 24. haag; 25. tcellner; 27. soortelijk gewicht; 28. ten bedrage van; 29. schiereiland in Rusland; 30. plaats in t Gooi; 32. grond; 34. zeurig kind; 35. dier; 36. bijwoord; 38. koel; 40. persoonlijk voornaam woord; 41. persoonlijk voornaamwoord; 44. deel van een schoen; 47. soort onderwijs; 49. pausennaam; 51. afzon derlijk; 53. Europeaan, 55. dorp in Limburg; 57. laatste rustplaats; 58 bijwoord; 59. hetzelfde 51. tijdelijk onderdak; 52. telwoord; 63. stilte; 34. schor; 66. aanwij zend voornaamwoord 67. dat Is; 68. steun; 70. voedsel; 72. gewicht; 73. vergiffenis; 74. bloem; 76. boetepreek; 77. achteruitgaan. Verticaal: 1. overdekte doorgang; 2. nota bene; 3. plaats in Frankrijk, die een heilige voortbracht; 4. diefstal; 5. rivier in Voor-Indië; 6, Turks hoofddeksel; 7. deel van de dag; 8. eng; 9. modepop; 10- voertuig; 11. beminnelijk; 15. herrie; 17. waterplantje; 19 deel van Sumatra; 21 heuvel; 24. bekleding; 26. muzieknoot; 28 beëindigd; 29. dolk; 31. windstreek; 33. mast; 34. academische titel; 37. medicijn; 33. heftig; 39. mand, 42. niet veel; 43. reptiel; 44. water in Noord-Holland; 45. deel van de bijbel; 46. lidwoord; 48. rund; 49. verdriet; 50. de eer ontnemen; 52. groente; 53. technicus; 54.. gordel; 56. be kende .notorrennen; 58. pianomuziek; 60. meisje; 63. gedorste halmen; 65 beveili ging; 68. jodennaam; 69. vat; 71. her kauwer; 73. priester (afk.); 75. de oudere. Oplossingen inzenden trt Donderdag middag. De oplossing van de Hexagrampuzzle van verleden week is-aldus: 1—4 Soerabaja; 6—3 perkament; 52 testament; 1—2 sloot; 2- 3 trant; 3—4 trema; 4—5 afzet; 56 troep; 6— 1 prins. De „prijs-van-de-week" kon ditmaal worden toegekend aan:,A. J. Melief, Ma- riastraat 119a, Schiedam. Post, bestemd voor militairen van het motorschip „Tabinta" op weg naar Nieuw Guniea, welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiter- IMnrinnnloj Izwaarte van de strijd, die geleverd wordt. Bastogne komt in alle opzichten over- de indruk wordt gewekt, dat de soldaat een met de tendens, die de Amerikanen ;n het gevecht van de samenhang niets in hun films, sinds het werk van be- begrijpt hetgeen ook werkelijk het roemde oorlogscorrespondenten, hebben .geval is even waar is het, dat de drei- proberen te léggen. De soldaat is geen <,{ng meer dan enige andere overweging glamour—boy, geen super-man en geen de mannen tot elkaar drijft, onverschrokken held. Hij is een burger j Hier nu zit het hierboven gesignaleer- met de angsten, de hebbelijkheden ende gevaar van verheerlijking van de onhebbelijkheden van de gewone man, G j. joe als kameraad: de man, die het maar hij zit nu eenmaal in het leger'en j m'et aiiemaal goed kan vinden, ook al past zich aan, omdat hij in dit leger ;kan hij wel eens een sarcastische op- vecht vóór het hoogste goed, dat hij als j merking maken. Veronderstelt men. dat burger kent; de vrijheid. En al» hij in in de soldaat de normale menselijke het nauw komt te zitten en de omstan- ejgenschappen aanwezig zijn. dan ook digheden vereisen het. dan komt hy tot zijn sympathieën én antipathieën en zijn daden, die hij zelf niet voor mogelijk 1:0.-1u had gehouden; die zelfs de indruk ma ken ondanks hem, in plaats van dank zij hem, tot stand te zijn gekomen. Hoewel deze instelling in vele opzich ten een verbetering is t.o.v. de vroegere oorlogsfilms bergt zij, vooral voor Holly wood het gevaar in zich opnieuw te worden tot een type, waarbij de ideali sering tot onaangename consequenties kan leiden. In de film Bastogne heeft de scenarist zich geconcentreerd op het werk van 'n groepje mannen van de 101e Luchtlan- dings-divisie,; hun kameraadschap en hun wel zeer snedige conversatie. De Amerikanen zijn zo knap gewor den in het schrijven van dialogen, dat zq het, ook wat dit betreft wel eens overdrijven. Vaak brengen zij zichzelf onmogelijkheid om met ieder goede vriendje? te zijn. Juister dan Bastogne is de Amerikaan se titel „slagveld", omdat inderdaad meer de nadruk valt op de geest van de sol daat, die van de kampen naar de front lijn wordt gestuurd dan op het bijzon dere karakter van de strijd in de Arden nen in December 1944. Men krijgt uit de film nogal de indruk, dat het een. vreemd en niet bijzonder hard gevecht was. Men zal zich met de avon'.uren van do luchtlandingstroepen, die als zandhazen moesten dienst doen een middag prettig bezig houden. De film ia vol humor, goed gemaakt en laat geen moment van verve ling toe. onderwerp: een ontvluchting van Het am. moei uirei- hierbij in moeilijkheden, zoals ook hier tlu lijk op 18 September in Nederland ter!Door de snelheid ^rdheid van e gevangenen Uit een zwaar bewaakte ge- De voorzitter deelt mee dat de adhae- nost worden bezorgd, en post, bestem' mannen te reelstreren al I vangenis, is met nieuw. Wel verrassend 13 v J -nnr nitrdildDP in de haven van aan- 1 dLn anSfÓse-ueseg ve?wUIen, i 4<= maniir. waarop deze, als ware het een siebetuigiyg zonder enige financiële con sequentie is. Voorlopig tepminste. üil drukt alleen de bereidheid uit om met Gedeputeerde Staten mee te werken het plan te verwezenlijken. Zonder gebonden te zijn kan de Raad later zelf vaststellen wat hij over heeft voor dit jroject. oor uitreiking in de haven van aan komst uiterlijk op 5 October. te lang pij nun ciose-ops I documentaire, verfilmd is. VaD SentUnen" 1 Volkomen zakelijk introduceert de uitblijven van enige indruk omtrent de De R-E T.-remise in Kralingen had gisteren iets van een tentoonstellings hal. Daar stonden netjes naast elkaar opgesteld verschillende trams, die in de loop van de jaren de Rotterdammers door hun stad hebben vervoerd, van het eerste trammetje uit W5 af tot het nieuwste model 1950 toe, waarmee even later de officiële proef/it met genodig den zou worden gemaakt. In dit nieuwste rijtuig van de R.E.T., Advertentie 1 waarvan de verstverwijderde op 60 km van Schiedam! Er wordt gesproken van wanprestaties, Het dient nogmaals gezegd, een Sterrit Advertentie OAGBIAO VOOA SCHIfOAM f OMSTAtlttlt 72ste Jaargang No. 21340 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam, telefoon 87387. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs J 4 30 per kwartaal, 1 45 pel maand 0 35 per week. Advertentie-pril? op gewone Kolombreedte f 0 15 oei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t u30 per millimeter noogte Contract tarieven tegen g^^erde pn,, verkrngbaar DU de administratie ot bij de erkende advertentie-bureaux Kampioenen (kleine adver,®ntl^"L 3 i woorden 50 ct elk w°ord meer 3 M Maximum «0 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetallriC. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet. falen en willekeur. Gebeurt dit door men sen, die zich volledig hebben georienteerd betreffende datgene, waarop zij critiek uitoefenen? Neen! Men ging af op de vermeende grieven van bromfietsberijders, die aan de Sterrit hadden deelgenomen, maar ver zuimde, zich met ons bestuur in verbin ding te' stellen, om althans onze zienswijze te vernemen. Wat is er dan wel gebeurd? De Motorclub „Schiedam organiseerde een Sterrit en wel voor auto's, motorrij wielen en bromfietsen (niet speciaal voor Solex-en, daar dit een apart merk is!). Het karakter van een Sterrit is zuiver toeristisch. De deelnemers rijden naar bepaalde controleplaatsen en krijgen daar een stempel op hun contrölekaarten. Zijn genoeg stempels verzameld (in ons geva; voor auto's en motoren 2 stuks en voor bromfietsen 1 st.) dan wordt de tocht naar Schiedam volbracht, waar elke bestuurder, die aan bovenstaand heeft voldaan, een herinneringsplaquette en een monsterlles- je van één der Schiedamse Distilleerde rijen kreeg uitgereikt. Buiten deze .-Prij zen", had elke inschrijver (ook mede passagiers) een kans op verschillende waardevolle zaken. De deelnemerskaart was n.l. genummerd en op dit nummer werd al of niet een prijs uitgereikt. Alleen de verstkomende deelnemer in elke categorie hebben wij uitzonderlijk be loond met een hoofdprijs, echter niet die gene, die alle-of de meeste stempels had gehaald. Vindt U dit vreemd? Het is heel nor maal. Had U de moeite genomen hiernaar serieus te informeren, dan was U dit zeker duidelijk geworden. Wij herinneren even aan de Sterrit die „Het Vrije Volk" op 2 Juli naar Amsterdam organiseerde. Hoe werden daar de „prijzen" verdeeld? Ook door loting! Slechts één beker werd uit gereikt aan degene, die de meeste stem pels had gehaald. Wij, daarentegen be loonden de verstkomende deelnemer. Het Vrije Volk had echter 20 contr. plaat teen door het gehele land, wij maar 6, ongelukken meer betreuren dan U, want wij? hebben j.l. Zaterdag een schitterend motorrijder en een waar sportmakker ver. loren. Voor U een naam, voor ons een Dat 'er nu geschermd wordt met; Fui ven terwijl vier deelnemers worstelden met' de dood, grieft ons meer, dan alle is geen pr.estatierit en dat wij willekeurig.-—- ,p7amcn prijzen uitreikten komt geheel overeen andere aantijgenden te met het karakter van de rit. Dit wordt altyd gfedaan. Waar nu een groot deel van het misver stand door is ontstaan? Dat wij naast deze Sterrit een Kustrit uitgeschreven, voor auto's en motorrijwielen. Een wedstrijd, waarbij 120 deelnemers een geheime route met een 10-tal geheime tijdcontróles moes ten passeren. Aan de hand van de opgelo pen strafpunten voor elke minuut te vroeg 2 en voor elke minuut te laat 1, om het racen te voorkomen wordt de uit slag opgemaakt. Deze Kustrit nu, was gel dig verklaard voor twee Streekcompeti- ties, waaraan onze vereniging deelneemt t.w. de Delfland C.C. en de Z.H. Eil. C C. Daar er drie rijders in ons bestuur nog. een goede kans hadden om in deze compe titie een ereplaats te bezetten, werd het uitzetten van de route in handen gegeven van een crack op dit gebied, de heer Smits van M.C. Voorburg. Hierdoor konden dus de drie bestuurs leden hun kans in de Club-Competitie ver dedigen, te meer, omdat er nog vier be stuursleden, geassisteerd door vele vrij willigers uit de leden, klaar stonden, om de zaak draaiende te houden. En nu wordt één der drie winnaar in de rit en gaat met drie bekers naar huis! Echter niet domewg uit de contrölekaarten gegraaid, zoals uit Uw blad van de 12e Sept. zou kunnen worden geconcludeerd, maar om dat hij de wedstrijd met het minste aan tal strafpunten had beëindigd. In deze wedstrijd gebeurden twee ern stige ongelukken. Hoe ernstig, werd ons pas in de loop van de avond bekend. Had het bestuur nu de feestelijke uit reiking maar afgelast! Inderdaad, critiek is hier op zijn plaats! Maar bedenkt dat het Corner House gratis en voor ieder toegankelijk was, dat wij nog niet konden voorzien, dat het ernstige ongeluk een dodelijk zou worden en dat tevens vele Sterritters (uit alle delen van Nederland) op hun prijzen wachtten. U kunt ervan verzekerd zijn, dat wij de En is er „gefuifd?" Na de prijsuitreiking, die omstreeks half twaalf was beëindigd, bleef slechts één bestuurslid aanwezig. Was er een motorrijdersbal? De conferen- cier zal kunnen getuigen, dat jrvan feeststemming geen sprake was. Hij zal zelden zijn geld zo gemakkelijk verdiend hebben! Er blijft nog veel ongezegd, maar de plaatsruimte gebiedt ons te eindigen. Dat dit schrijven een groot deel van mis- en onverstand ^fB^^VAN M.C. SCHIEDAM Naschrift Redactie: De brief, hoewel aan ons gestuurd, is kennelijk een ant woord op een artikel, dat enige dagen ge leden in Het Vrije Volk verscheen, een week, nadat wij deze kwestie aanhangig hadden gemaakt. Het bestuur van de M.C Schiedam gaat volkomen voorbij aan de door ons gesignaleerde fouten in de orga nisatie, die niet alleen de Solex-rit, maar ook de motor-stemt betroffen Het blijft het antwoord schuldig op de mededelingen over de verdwenen tafel-aanstekers, die door de aanbieder zelf zouden woorden uitgereikt. Het is blijkbaar onbekend met de ontstemming, die bij de gever van de grote beker heerst over de wijze, waarop de uitreiking in het water is gevallen door slechte organisatie. Het vergeet de fou ten, die bij de controleposten gemaakt zijn en het feit, dat men bij bet rekenen van strafpunten is afgegaan op de mededeling van de rijders zelf. Wat de Solex-rit be treft, men veronachtzaamt het feit, dat men het bestuur en leden van de voorma lige Solexclub voor Pierre Snot heeft la ten zitten en de onaangenaamheden, die ontstaan zijn door de geringschattende en ridiculiserende opmerkingen, die tegen deze sportmensen gemaakt zijn, naar aan leiding van hun klachten. Al met al blijft deze rit en deze organisatie een van de weinige smetten op de afgelopen Vacan- tieweek en dat dankt zij de M.C. Schie dam. dat een lengte heeft van ruim 13 meter, een breedte van ruim 2 meter en een gewicht van 17% ton, zijn alle verbete ringen aangebracht, welke nodig zijn ge bleken tijdens de proeftijd van twee jaar, waaraan het nieuwe type motorrijtuigen, dat de RE.T. in bedrijf wil stellen, is onderworpen. Met dit type zal de RE.T zich onbedreigd handhaven aan de spits van alle vervoersbedrijven in ons land en zelfs van buiten zijn grenzen, wat betreft comfort, veiligheid en snelheid. Geen wonder, dat de Rotterdamse wet houder van de bedrijven, de heer H. E. v. d. Bruie, die de genodigden welkom heette, de directie en het personeel van de R.E.T. gelukwenste met deze nieuwe aanwinst, welke, in vergelijking met de twee eerste proefrijtuigen, in vorm en practische inrichting enige ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan. Van deze motorwagens zijn er 34 besteld. Over enkele weken verwacht men het tweede exemplaar en daarna zal, naar men hoopt iedere week een nieuw motorrijtuig de fabriek verlaten. Bij de aanschaffing van het nieuwe ma teriaal dat een enorme kapitaalsinvesta- tie meebrengt, heeft men rekening gehou den met de expansie, welke de R.E.T. nog zal moeten hebben. Alom verrijzen nieuwe woonwijken, zoals Zuidwijk, Oud- Mathenesse en Overschie. Wat Oud-Ma- thenesse betreft, zal zeer binnenkort de gemeenteraad een voorstel bereiken om in het vervoer daarheen te voorzien. Hoe wel de wethouder niet zeide, of een tram lijn dan wel een buslijn het vervoer naar Oud-Mathenesse zal onderhouden, ligt de veronderstelling voor de hand, dat de dienst met bussen zal worden onderhou den, omdat de aanleg van een tramlijn een zeer grote kapitaalsinvestering met t,ll.,lt niet ten uitblijven. I Een tweede gevolg van de te sterke van die staat zien; dwaalt naar Canon concentratie op de groep alleen is het city, een typisch West-Amerikaanse stad. en komt tenslotte terecht in de Colorado Staats Gevangenis, waar 1200 gevangenen, onder wie de zwaarste jongens van Ameri ka, hun tijd uitzitten. Wij worden voor gesteld aan de directeur en zien van nabij hoe de veiligheidssystemen werken. Een praatje met de gevangenen geeft ons de kans hun visie te horen en wij zien hen bezig aan hun liefhebberijen. Vanaf dit ogenblik wordt de draad van de eigenlijke intrige opgenomen. Maar steeds herneemt de rustige commentaar de zakelijke toon van een feitenbeschrijving; zelfs in de spannendste ogenblikken. Dit contrast ver hoogt de zeggingskracht van het beeld. Elf gevangenen beramen een vlucht. Zij maken daarbij gebruik van gesmokkelde onderdelen, die zij tot wapens hebben ge maakt. Tegen zijn zin in wordt een 29- jarige gevangene, die in de donkere ka mer werkt, betrokken bij dit complot. De toebereidselen tot de uitbraak verlopen volgens plan en inderdaad slagen de 12 erin op vrije voeten te komen. Het ach- tervolgings-apparaat komt in werking en stuk voor stuk worden de gevangenen te ruggebracht of, in twee gevallen, gedood. Het is een nacht van terreur voor de be volking van Canon City, omdat de ont snapten de huizen binnendringen en daar onder bedreiging eten en andere kleding vragen. Het langst blijft de ontsnapper tegen wil en dank uit handen van de Politie. Hij staat echter zijn kans om te ontsnappen af aan het zoontje yan de vrouw, die hem goed verzorgde. Dit zoontje loopt name lijk de kans door de dood achterhaald te worden in verband met een acute blin- de-darm. Zo is voor alien het ogen weer aangebroken, dat zij achter de cel deuren verdwijnen. Recht en wet z»v ae enige middelen «m verbetering 'n nun loe" zich zou brengen wegens de sterke prijs stijging van de rails. De directeur van de R.E.T., ir. N. A. Bogtstra deelde vervolgens enkele tech nische bijzonderheden mede over de nieu we motorrijtuigen. De wagenbak is ge heel van staal vervaardigd. Inplaats van de z.g. zakramen wordt het hij de Spoor wegen toegepaste systeem ingevoerd van ramen, waarvan het bovengedeelte door de conducteur omhooggedraaid kan wor- De wagens zijn gebouwd voor één rich- tingverkeer. De plaats van de bestuurder in het achterste compartiment is komen te vervallen waardoor ruimte is gewon nen Het aantal zitplaatsen bedraagt 28, tien' in het voor- en 18 in het achtercom partiment. terwijl er 68 staanplaatsen zijn. De kopvorm van het rijtuig, dat afwijkt van die der proefwagens, is ontworpen door de heer Wirtz, architect bij de Dienst van Stadsontwikkeling. De verlichting ge schiedt met T.L.-buizen. De electrische uitrusting wordt geleverd door een En gelse firma, terwijl de Rotterdamse firma Kroon en Co. zich met de montage belast. De bouw van rijtuigen en trucks geschiedt door Allan Het volledig electrische remsysteem werkt precies als bij auto's op remtrom- mels op de assen. Bovendien beschikt het rijtuig over een weerstandsrem en een handrem. De remweg is dan ook tot een minimum gereduceerd. Van een snelheid van 60 km per uur kan de wagen binnen eenafstand van 20 meter tot stilstand worden gebracht. Een nieuwtje is ook de noodrem, welke zich op het middenbalcon bevindt, met behulp waarvan de passa giers indien het nodig is de tram tot stil- stand te brengen. kwaliteit™ stand kunnen brengen. De fllr« heeft buitengewone h De nieuwe rijtuigen, waarmee 's mid- vooral wat het beeld betreft, aatgienouüen dags ook de leden van de gemeenteraad is in een scherp contrast van 11 en don- een proefrit hebben gemaakt, zullen eerst op de lijnen 4 en 8 in bedrijf worden gesteld. ALS WERKLOOS INGESCHREVEN: Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, schil ders, vloerenlegger, behanger, molen maker. Afd. Metaalbedrijven. Bankwerker, radiotechnicus, halfwas werkt, bouwk. tekenaar, automonteur, chauffeurs, land- machinist. landstokers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, correspondent, incasseer der, magazijnbedienden, vertegenwoor digers, ongeschoolde arbeiders, transport arbeiders, musici, verkopers, kellner, banketbakker, glasblazers, glassüjpers, filiaalhouder gedistilleerd, schoenmakers, kleermakers, kampkok, reclametekenaar, boekhouder voor enkele dagen, fotograaf, distillateursknecht, verbandmeester. Afd. Jeugd: LI. timmerlieden, aank. bediende, 1.1. metaaldraaiers, LI. banket bakker, 1.1. scheepstimmerlieden, 1.1. auto monteurs, 1.1. bankwerkers, 1.1. instru mentmakers, jongste bedienden, elec. monteurs. Afd. Vrouwen: L.l. verkoopsters manu- facturenvak, 1.1. naaister? maatwerk, jong ste bediende, steno-typiste Ned. GEVRAAGD DOOR DIVERSE WERK GEVERS: Afd. Bouwbedrijven: Vierzijdig schaver bekend met slijpen van beitels, timmer lieden, metselaars, betonwerkers. Afd. Metaalbedrijven: Machine bank werkers, vormers, hoefsmid, plaatwer kers bekend met roestvrij staal, gereed schapmakers, gereedschapslijpers, draai ers, fraisers, schavers, Carrousseldraaiers, metaalstekers, machineboorden, autog. branders, bikkerververs, sjouwers bekend met scheepvaart, framebouwers, jjzer- werker», revolverdraaiers. Afd. Alg. Bedrijven: Boekdrukkers, fa brieksarbeiders en cartonnagewerkers, melkknecht, hoveniers, broodbakker-be zorger, leeft. 2530 jaar. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd. Jeugd: Cartonnagewerkers, 1.1. lak- spuiter, 1.1. zeilmaker, fabrieksjongens, loopknechts. 1.1. plaatwerker, 1.1, autog- lasser, 1.1. papiersnijders, 1.1. metaa slijper, hulpvakarbeider steendruk»? 1.1 vellenbereider, 1.1. metaaldra3^ 1.1. loodgieter, halfwas broodbak» ende zorger, 1.1. worstmaker, aank. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes meisjes, strijksters .verpleeg^. erswaren' bekwame verkoopster kkrru"denlerswaren, en leerling verkoopster krul kant00rbe jaar, naaister, confectie- A s Zondag speelt SFC 1 tegen NHS 1 op Boschhoek om 2 30 uur. De opstelling is als volgt; Doel. A. B. Kriek; achter; J Bosman en C- Webers; midden: J. Harte, G. Meys- ter en W. v. Weelie; voor: J. Giisen, J- Noordijk. J. F, Meyster. A. Kouwehove en P. v. Buytenen. SFC 2—USC 2 Boschhoek 9.30 uur. SFC 4—WICO 4 Boschhoek 12 uur- DRZ 3—SFC 3 Laan Ons Genoegen 12 UUT. ker, waardoor het harde, on0ep°Utoerde karakter van de film veV °s'wordt- Een opname als de schaduw yan ae mond blj het oor van de °hwl"fra' w "J? fanta sie, waarmee de ca het licht ge bruikt werden- Zo In deze Ame rikaanse Eagle L10 haar bestempelt 4 4 van Klasse. He^maSdelijd^s fïlmberichj van Arthur Rank. Deze moderne eeuw, geeft ons een inzicht Jkheden, die de een wording v®?h„^,°Pa met zich meebrengt. Zeer terllcAI..1£ de maker met zijn beel den de Seiegd op de grote ver- scheidenheid van Volken en van geestes richtingen, cue als vanzelf tot een natuur lijke verdeeldheid geleid hebben. Daar naast krijgen we voldoende optimistische klanken over de materiële voorwaarden tot eenwording te zien om niet te wan hopen aan het ideaal van het ene Europa. n net voorprogramma een veelbelovend voorproefje van Zwei Herzen ïm Drei- vierteltakt", dat d'é kath'. Kring Donderdag a-s- in Schiedam laat opvoeren. Op de „Ormonde", het door de regering gecharterde Engelse schip, dat voorname- lijk met ex-KNIL-gezinnen op weg is naar Nederland, heeft ter hoogte van Port Said een vijfjar*S jongetje een speelgoedwielije Ingeslikt, dat in zijn dunne darm terecht Is gekomen. Het kind is, met zijn varter, te Port Said aan wal gezet, omdat opera tief ingrijpen noodzakelijk was. In een onbewaakt ogenblik is gi?fermt het 3 jarig dochtertje van de familie B. te Pijnacker bij het spelen te water ge raakt. Toen het kind op het droge was gebracht bleken de levensgeesten reeds 1 geweken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2