Julien Green's „Moïra": pendant van „Adrienne Mesurat" LammeliedjesayoncP in het textielcentrum Veenendaal „Het simpele leven" van Ernst Wiechert herdrukt Anti-clericalisme of ernstige bezorgdheid voor D.J. van der Yen De mens en zijn standpunt Kamerlingh-Onnes- medaille door drukte in het rijks museum Internationaal of nationaal GOD PAGINA 5 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 Erfdeel voor prof. dr. F. E, Simon iiipM GASTROL VOOR CARO VAN EYCK BIJ COR RUYS Het simpele leven" Triomf voor Scala verheid vrede is, het branderuiste leed in het bederf - het verlangen naar on gereptheid is. Naast dit mgtto bevat de roman nog een uitspraak, welke voor het begrip van het boek alle aandacht verdient, nX: „Mocht uw hart u ook veroordelen, God is groter dan uw hart". Zo is ook de zui verheid groter dan het eigen hart; aan de ene zijde vloeit zij uit in God en aan de andere kant vloeit zij verkeerd be grepen uit in de hel. De hoofdpersoon van de roman, Joseph Day, heeft God en de zuiverheid be. kneld binnen de grenzen van het eigen hart. Hij is de zoon van een kleine Ame rikaanse boer, een dier mensen, die onder de invloed van de eenzaamheid en de beperkingen van het platteland dat verschrikkelijke religieuse besef in zich hebben aangekweekt, dat er maar wei nige, willekeurig door God gekozen, uit verkorenen zijn, terwijl de rest is over gegeven aan het bederf. Niemand kan met zekerheid zeggen of hij niet tot de bedorvenen hoort; het be wustzijn van uitverkoren te zijn berust alleen op gevoel, dat natuurlijk in de loop van het leven telkens in gevaar wordt gebracht en dan doemt de angst op van door een vreeswekkende God verworpen te zijn. Met dit erfdeel beladen komt de jonge Joseph Day in een kleine Amerikaanse universiteitsstad, waar hij Grieks wil gaan leren „om de bijbel en de evan geliën te kunnen lezen". Hij heeft rood haar en ook overigens een opvallend figuur, daardoor trekt hij onder zijn medestudenten meer de aandacht dan anders wellicht het geval zou zijn ge weest. Zoals ieder achttienjarige is Joseph onderworpen aan het ontwapende zin- neleven; dit blijft echter op benauwende wijze bekneld in zijn puriteinse wil van niet bedorven doch uitverkoren te zijn; doordat zijn kameraden wegens de op» vallendheid van zijn figuur niet over hem heen kunnen zien, komt hij vanzelf in dat, door vals religieus bewustzijn verwrongen, zinnenleven in conflict met de rest, die immoreel lichtzinnig is. Dat conflict komt door een vunze intrigue, waar het meisje Moïra een rol in speelt, tot een catastrophe, waarbij Joseph Day's krampachtige zuiverheid bezwijkt en hij op dierlijke wijze het meisje ombrengt. De moord werkt zui verend op de jongen, die inziet, dat „Christus heeft verboden om te ver oordelen", waarmede hij bedoelt: dat men niet hoogmoedig het bederf der anderen als maatstaf moet nemen, om dat ons hart dan gevaar loopt zelf aan het bederf te bezwijken en hi) be sluit de gevolgen van zijn daad op zich te nemen. Deze roman van Green, met bewonde renswaardige kennis van de verwevenheid in de mens van diens psychische en reli gieuse reacties geschreven, is een merk waardig pendant van Adrienne Mesurat, waarin Green de noodlottigheid van een maatschappelijke conventionele verstrikt, heid beschrijft, terwijl Moïra de noodlot- tigheid van een beknellende godsdien stige verstriktheid beschrijft. Deze roman van de katholiek geworden Franse schrijver plaatst zich buiten het gangbare dispuut over: het kwaad en de genade in de moderne roman, doch plaatst zich midden in het dispuut over de wetende en willende mens, die zijn plaats zoekt in het heelaL DICK OUWENDUK. (Van onze correspondent). Ter gelegenheid van de herdenking van het veertigjarig bestaan van de Ned. Ver eniging voor koeltechniek, werd in 1948 een erepenning ingesteld, welke eenmaal In de vijf jaar kan worden uitgereikt tot erkenning van buitengewone verdiensten voor de ontwikkeling of toepassing van de koeltechniek in de ruimste zin van het woord. Deze gouden erepenning draagt de naam van „Kamerlingh Onnes-medaille" ter voortdurende herinnering aan prof. dr Heike Kamerlingh Onnes als geleerde en als oprichter en eerste voorzitter der ver eniging. Thans is de medaille voor de eerste maal toegekend en wel aan prof. dr F. E. Simon te Oxford, vanwege zijn bij dragen tot ontwikkeling der techniek van de zeer lage temperaturen. De uitreiking zal Donderdagmiddag plaats vinden in „De Lakenhal" te Leiden. Caro van Eyck zal als gast van Het Vrije Toneel meespelen in ,The holly %nd the ivy" van de Engelse schrijver Wyn- yard Browr.e, in welk stuk Cor Buys zijn 40-jarig toneelloopbaan zal herden ken, De belangstelling voor de tentoonstel» ling „120 beroemde schilderijen uit het Kaiser-Ftricdrich-museum" in het Am sterdamse Rijksmuseum, blijft bijzonder groot. Zondag j.l. tussen 1-5 uur passeer den niet minder dan 3036 bzoekers het tourniquet van het Rijksmuseum waar mee het totaal aantal bezoekers de 110.000 overschreed. Aanzienlijke verlenging van de ten toonstelling is uitgesloten, aangezien zR 22 September naar Brussel moet vertrek ken. De directie van het rijksmuseum deelt ons mede er wel in geslaagd te zijn de tentoonstelling met twee dagen te verlengen, zodat de sluiting zal zijn i op Dinsdag 19 September om 17 uur. hebben en verdedigen. Van deze roman eender weinige boeken, die men nooit vergeten zal is een voortreffelijke Nederlandse vertaling verschenen, „Das einfache Leben" verscheen vóór de oorlog en dr nazi's vt iden er genoeg onverholen veroordelingen van hun ver derfelijke theorieën in, om het direct te verbieden. Hoe duidelijk was b.v. wat Werhert schreef over „het schip van het leven": „De wind bewoog het en da wind» stilte bracht het tot staan, maar ®'le kusten lagen achter nevelen verborgen. moegestreden voor zijn idealen Profeten stonden op de brug en vóór spelden de toekomst, maar voor de mast stonden anderen en voorspelden de on dergang der voorspellers; en de kinderen liepen moe van de een naar de ander of misschien uit de voorspellingen geen brood zou groeien. Maar ?r groeide al leen haat uit". Wieehert vertelt in dot boek hoe een zeekapitein na de eerste wereldoorlog zijn zekerheden blijkt te hebben verln- loren en tracht nieuwe te winnen in af zondering en eenvoudige, harde arbeid. Hij begint een nieuw en simpel leven als visser op een ver van de bewoo-He wereld gelegen eiland. En al wint hij geen „blij gemoed", hij bereikt een be scheiden, stil geluk, want „hoe vermoei der de handen, des te klaarder en dui delijker het leven", „Das einfache Leben" is evenals „Die Jerominkinder" een wijs en rijp boek, dat vele bladzijden prachtig, sterk pro za telt. deortrild van dichterlijke ont roering. Onder de titel „Het simpele leven" verscheen juist dezer dagen een herdruk van de zeer goede en fraai uitgegeven Nederlandse vertaling en wel bij de Z. H. Uitg, MR. te 's-Gra- vcnhage. Wieehert schrijft ergens in dit boek over ,,de zekerheid, dat men rustig ster ven kan en er toch steeds een paar men sen zullen zijn, die de ploeg weer ter hand nemen". Misschien heeft deze ze kerheid de stervende dichter kracht ge geven: inderdaad, zolang zijn boeken ge lezen worden, zullen zijn idealen blijven leven in de harten van de mensen. Wie temidden van de geestesverwar- ring van deza tijd behoefte heeft aan rechtlijnig en overtuigd idealisme, ver- zuime niet de onschatbare erfenis van de eerlijke en fijnzinnige mens Ernst Wie- chert ter harte te nemen- maaktheld en dat Is voor een zeer groot gedeelte te danken aan de Duitse regis seur Carl Ebert. Beide opvoeringen ston den op het hoogste niveau, dat wy dit jaar in zes of zeven festivals ontmoetten. De „Figaro" was gelijk te stellen met de opvoeringen van de ttvee Mozart-werken in Aix: „Cosi fan tutte" en „Don Gio vanni" en „Ariadne auf Naxos" was vol komen „ebenbilrtig" aan de opvoeringen van „Electra" tijdens de „Maggio" te Flo rence en van „Capriccio" te Salzburg. Toch zal dit Festival 19S0 ten slotte in de annalen van Edinburgh bekend blijven als het Scala-Festival. Op het moment dat, in tegenwoordigheid van Koningin Elisabeth en Prinses Margaret in een overvolle Usher Hall het „Requiem" van Verdi werd ingezet, wisten we het: we kunnen in het Noorden wellicht discus siëren over zingen, iue kunnen theoreti seren, critiseren en wat al niet, maar zingen kunnen ze alleen aan de andere kant van de Alpen. Vocaal wat deze opvoering met de so listen Renata Tebaldi, Fedora Barbieri, Giacinto Prandelli en Cesare Siepi gen wonder, maar ook instrumentaal gaf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 5