DE TROONREDE WEST-EUROPA KRIJGT INTER NATIONAAL LEGER Begroting voorspelt zware greep in onze portemonnaie Om werkloosheid in te dammen Dinsdag 19 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. NDER DE yLOUPE regering stelt een H. Vader spreekt weer Mgr. J. Reesinck, Ap. Vicaris Boven-Nijl Nog deze maand aanval op Ambon? WEERBERICHT ALLES KLAAR! NIEUW COLLEGE IN Van het Naktong-front bereiken ons berichten, die op een gunstige ontwikkeling aldaar voor de V. N.-troepen duiden. Zeshonderd manschappen van de strijdkrachten der V. N. namelijk zijn 6V2 km. ten Zuiden van Waegwan onder hevig vuur der Noordelijken de Naktong overgestoken. Volgens 'n Amerikaans communiqué te Tokio zijn de Amerikanen op twee punten de Naktong overgestoken. Manschappen van de Amerikaanse eerste cavalerie-divisie strijden thans op de Westelijke oever van de rivier, na deze 9 kilometer ten Zuiden van Waegwan te zijn overgetrokken, aldus het communiqué. vraagt ontheffing uit zijn ambt Troepenverplaatsingen in O. Indonesië komst, welke binnen twee weken zal worden gehouden. Inmiddels kunnen de ministers instructies van hun regeringen afwachten en onderling overleg plegen. Plaats van Duitsland nog niet bepaald De Noordatlantische raad heeft de vorming van een internationaal leger ter verdediging van Europa goedgekeurd, aldus wordt uit New York gemeld. Na dit besluit te heb ben genomen, ging de raad uiteen om de ministers van buitenlandse zaken in staat te stellen hun rege ringen te raadplegen over de mid delen om een internationaal leger te vormen. Er is nog geen besluit genomen met betrekking tot de herbewape ning van Duitsland en zijn plaats in het internationale leger. Dit zal gebeuren op een volgende bijeen- De verwachting van heden- tot morgenavond Juldt; Tijdelijke opklaringen; overigens veel bewol- king met plaatselijk enkele buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krach tige Westelijke Wind, elders matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid- Oost. In het Zuiden van het land 's morgens zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 20 September: Zon op 6.22 uur, onder 18.45 uur: maan op 16.58 uur. onder 23.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT put, dat onze volkskracht ook tegen deze verzwaarde taak opgewassen zal blijken te zijn. De regering harerzijds zal het mogelijke doen 6m een redelijk evenwicht te bevor deren tussen de eisen, gesteld voor de me dewerking aan de collectieve veiligheid, en het economische, sociale en culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar Ik de ge wone zitting der Slaten-Generaal voor geopend. De Amerikanen zijn toch wel practi- sche mensen. Om vanuit het Zuiden over land naar de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel te komen, beloofde een lange weg te worden. Nu, waarom dan niet de kor tere weg over zee? En zo gedacht, zo ge daan em zij zetten voet aan wal bij Seoel via de woelige baren. Eigenlijk was dat geen vondst. „Begin bij het begin", zegt 't spreekwoord. Wel nu, bij Seoel begon het destijds en waar om dus daar ook nu niet begonnen? Ten slotte moet toch ergens de victorie begin nen, of dat nu Alkmaar is of Seoel! Men moet ook niet vergeten, dat een goed begin het halve werk is. In het be gin scheen het, of de Amerikanen in Korea met half werk begonnen, doch het goede begin schijnt nu goed begonnen te zijn. Er zijn trouwens veel mensen, die niet zo gauw trek hebben om met een goed begin te beginnen, noch om met het goede te beginnen. Maar thans trekt de trek naar 't Noor den en alzo gaat het in Korea beduidend beter. Wat natuurlijk koren op onze molen is. Aanvankelijk zag het er anders lelijk uit. Het was een zware depressie uit Noord naar Zuid, 'n depressie, welke een groot deel der wereld zwaar deprimeerde Totdat die depressie onder pressie gezet werd, zodat momenteel de expressie op veler gelaat duidelijk op opklaring wijst En voor die opklaring ligt de verkla ring in de verwachting, dat de Amerika nen het in Korea wel zullen klaren. Doch als dit zaakje klaar is, staan de communisten wellicht „weer klaar met een ander gevalletje. Dé enige remedie tegen dat ..klaarmaken" is uiteindelijk, dat de mensen geestelijk en materieel klaar staan Anders zullen wij vandaag of morgen onherroepelijk moeten zuchten: „Ben j« nou klaar ANALYST De minister van Sociale Zaken heeft, ten dezen handelende in overeenstem ming met zijn ambtgenoten van Binnen landse Zaken, Economische Zaken, Fi nanciën, Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Verkeer en Waterstaat en van Wederopbouw en Volkshuisvesting, een beschikking uitgevaardigd tot instel ling van een Coördinatiecollege voor Openbare Werken. De instelling van dit college is een nieuw bewijs, dat het de regering ernst is met haar plannen om langdurige werkloosheid actief te be strijden. Reeds eerder werd dienaan gaande een aantal belangrijke medede lingen gedaan in de onlangs aan de Tweede Kamer voorgelegde nota over de werkgelegenheidspoli tiek. De Amerikanen hebb?n*,een hachelijk is overgestoken, heeft twee kilometer ten steunpunt op de Westelijke oever ver- Westen van de rivier op hoge grond stel- overd. Een half uur na de eerste aanval lingen betrokken. maakten verborgen Noordkoreaanse mi- Op het Noordelijk front zetten strijd- trailleurs de toevoer van versterkingen krachten der V.N. hun opmars voort. Re- over de rivier uiterst moeilijk. gimenten van de Zuidkoreaanse zesde di- De Amerikaanse tweede infanterie-di- visie trokken in de nacht meer dan 6'.2 visie, die Maandagavond laat de Naktong kilometer voorwaarts en bereikten de Z. H. Paus Pius XII heeft er gisteren bij de gedelegeerden van een Italiaans medisch congres, die op Castelgandolfo door Hem ontvangen werden, op aange drongen om het zedelijkheidspeil van de mensheid te helpen opvoeren. De H. Vader scheen volledig hersteld van de heesheid, die Hem Zaterdag j.l. belet had, Zijn toespraak op de weke lijkse algemene audiëntie in de St. Pieter te houden. Naar wij vernemen heeft Z.H. Exc. mgr. J. Reesinck, Apostolisch Vicaris van de Boven-Nijl met zetel Tororo, aan de H. Vader ontheffing uit zijn ambt gevraagd. Hij is inmiddels reeds vertrokken naar een rusthuis te Sipi, gelegen tegen de hellingen van het Elgongebergte. Tijdens het tijdvak, dat tot de aankomst van een nog te benoemen opvolger zal verlopen, wordt het vicariaat bestuurd door de zeereerw. heer J. Terhorst thans overste en pastoor te Nyondo. De vertegenwoordiger van de Repu bliek der Zuid-Molukken in Den Haag heeft van zijn regering een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat „in geheel Oost-Indonesië, dus inclu sief de eilanden der Noord-Molukken, grote troepenverplaatsingen en scheeps- concentraties zijn waargenomen". In hetzelfde telegram wordt mededeling ge daan van de verwachting van een aan val nog deze maand op Ambon, Harduku en Saparua. Een vooraahstaande Franse woordvoer - der zeide, dat. hoewel de kwestie nog niet opgelost was, de sfeer toch eodanig is. dat hoop bestaat voor een voor alle partijen bevredigende oplossing. Gistermorgen heeft de raad o.m. ge sproken over de beheersing van de prijs stijging voor de grondstoffen. Deze stij gingen hebben reeds hun invloed op de herbewapeningsprograms doen gelden. Er is overeenstemming bereikt met betrek king tot maatregelen om een soort inter nationale controle in te stellen. Nu de Noordatlantische raad tijdelijk uiteen is gegaan, hebben de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. hun besprekingen onmiddellijk hervat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1