Zij zal zo nodig hard toeslaan Wie hamstert verricht sloopwerk BRITSE BRIGADE STEEKT DE NAKTONG OVER A.R.KA EN DE f 3600-GRENS Zal Rusland de Amerikaanse „muilkorf' accepteren? Mogelijke consequenties van plan-Acheson Vijfjarenplan" voor emigratie Grootste post bestemd voor huizenbouw IS 1 •Ml - mï SPë® J5è=i,4»» W'X V j Als de mallemolen der prijzen te hard draait zal v. Vrijdag 22 September 1950 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONDER DE LOUPE Wat Seoel betreft: nog vertraging in bezetting Nederlandse missie naar Australië Senaatsvoorstel door liet Huis verworpen Het bouwplan 1951 West-Duits consulaat in Nederland - ,p. m-i 1 i I 1 Sr p 1 isiif t WEERBERICHT Nog 200 millioen subsidie EEN TROUWE GEZEL Zal 38ste breedtegraad overschreden ivorden? GESTREEFD WORDT NAAR MEER VRIJHEID I I lm I I I i fill De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met voornamelijk gedu rende de nacht nu en dan buien. Aanvankelijk krachtige Westelijke wind, morgen tijdelijk af nemende en naar Zuid-West krimpende wind. Overdag iets minder koud. Zaterdag 23 September: Zon op 6.26 uur, onder 18.38 uur; maan op 18.00 uur, onder 2.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Regering en algemene prijs stop i nok het streven inhoudt naar een Euro- 1Cimvtt/t# TT A wtAi V» 1-ivnn De heer Suurhof (P.v.d.A.) en mèt hem zijn partijgenoot Nederhorst. drongen aan op het invoeren van een prijsstop. Voert men een beheerste loonpolitiek, aldus de heer Suurhol, dan moet men ook de prijzen en winsten aan de ketting leggen. De partijbelangen kwamen bij de rede van de heer Suurhof nogal eens om de hoek kijken, zoals toen hij vertelde, dat de drie grote vakcentrales reeds op 28 Juni om een onmiddellijke prijsstop had den gevraagd. Die vakcentrales hadden de komende prijsstijgingen toch maar beter voorzien dan de regering. Op Korea had in ieder geval direct een prijsstop moeten volgen. Toen had de regering direct een ambtelijk apparaat voor de Prijsbeheersing moeten opbouwen en de regering miste de bus ten tweede male bij de besprekingen met de Stichting van de Arbeid. Door voortdurende prijsstij gingen gaan we naar een inflatie, meende de heer Suurhof. Er moest een controle dienst komen, prijzencommissies met be voegdheden en met dit laatste was de heer Andriessen (K.V.P.) het eens. Maar het kwam er op neer, dat de arbeiders niet vergeten waren, dat wel de dividend- el 10 matige schaarste kan de regering voorkomen; de slechte ruilvoet en de afzondering van goederen en diensten in verband met de bewapening niet, (Vergadering van Donderdag 21 September Niet minder dan drie ministers hebben gisteravond laat nog geantwoord op de redevoeringen, welke van 's middags twee uur tot des avonds tegen tien uur waren gehouden naar aanleiding van de regeringsnota over de prijzen. Het waren de ministers Van den Brink, Mansholt en Lieftinck, die een goed gefundeerde en principiële uiteenzetting gaven na een bespreking, waarbij het zwaartepunt op de kwestie van de prijsstop was gevallen. Minister Van den Brink zette de grote ernst van deze zaak op de voorgron De heersende ongerustheid over dit probleem beroert echter niet alleen ons land. Bij Het bepalen van de lijnen stuitte de regering op onzekerheden, zei hij, maar er zijn enkele uitgangspunten. Daar is een verslechtering van de ruilvoet, welke wij niet kunnen negeren, noch door een prijsstop, noc t door prijsbeheersing, noch door andere maatregelen. Een andere realiteit is de noodzakelijke bewapening. Uit liet oog mag echter niet worden verloren, dat de productie een hoogterecord heeft bereikt en de eeldomloop een laagterecord. Van een algemene intlationisti- i „t'o L-on rlitc nipt worden ^csorokm wel ved een kunstnifltisc jstop whs opgeheven, dat er wel eche situatie kan dus met woruen „esproken, wei vai bc vanp de export aan vrije dollars werd ge- schaarste door hamsteren en achterhouden vap goederen. Aiieen ae Kunst- geveIli zodat zij nu geschokt waren in 1 hun gevoel voor recht en bilijkheid. Hij drong dan ook aan op onmiddellijke af kondiging van een prijzenstop, gevolgd door de nodige prijsvaststellingen, opdat de regering niet voor de derde maal de bus zou missen. Over de oplopende prij zen der buitenlandse grondstoffen, waar van onze industrie voor een groot deel afhankelijk is, zei deze afgevaardigde wijselijk maar weinig. Reeds in de spiraal De heer Stapelkamp (A.R.), die ook beducht was voor de ontwikkeling van deze zaken en die ook gaarne een stren gere prijsbeheersing zag, deed dit ten minste wel. Wel meende hij* dat wij al in de bewuste spiraal zaten en dat er reeds inflationistische factoren aanwezig waren, maar hij verklaarde tenslotte toen de moeilijkheden te begrijpen, welke m verband met de buitenlandse markt aan een algemene prijzenstop waren verbon den. Hij was daaronl bereid de regering te steunen, maar verlangde, van de rege ring een verklaring om meer te doen dan in de nota was toegezegd, zodat hij in de maatregelen der regering meer vertrouwen kon hebben. De heer Andriessen (K.V.P.) was een stuk reëler. Hij vatte de koe bij de horens door te wijzen op het streven naar grotere eenheid van West-Europa, dat ook het streven inhoudt naar een pese markt, waaraan bepaalde conse quenties zijn verbonden namelijk een nivellerende werking op lonen en prij zen. Kan de regeringspolitiek, zo vroeg hij, in verband met de feitelijke West- Europese verhoudingen gehandhaafd worden? Staat deze politiek deze eenheid niet in de weg? Hoe verhoudt zich onze koopkracht tot die van andere landen? Moet de koers niet langzamerhand wor den gewijzigd? Indien de regering dat deed, dan zou dat misschien leiden tot meer vrijheid voor de bedrijven, wat de natuurlijke gang v n zaken ten goede zou kom,en. Sterk legde de heer Andries sen echter de nad ik op het dualisme van een vrije prijsvorming en een loon stop. Zo er vrije prijsvorming was, dan ook een bepaald vrije loonvorming in een bepaald kader, met premiestelsel enz. Geen prijsstop Een algemene prijsstop is niet het juiste middel. Deze prijsstop zal een gedetailleerde prijsbeheersing op alle ge bieden vereisen. Maar dan zou tevens aan de liberalisatie en aan de internationale economische integratie een eind moeten worden gemaakt. Een prijsstop zou im mers een prijsniveau tengevolge hefcöe dat zó sterk van het buitenland zou - schillen, dat men zich daardoor vmmi buitenland volkomen zou jsolerei Wat een voortdurende mkomencompensatie bij prijsstijging- Dan juist zo-u men in 'n spi raal terecht komen. Deze compensatie was uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid slechts mogelijk voor bepaal de groepen, aldus minister Lieftinck. Er is rust verlangd, zei minster Van den Brink, maar deze rust is reeds bij partiële prijsbeheersing onmogelijk. Of wij ons een stopzetting van de export wel kunnen veroorloven? een vraag van de in de landbouw mogelijk is, is onmogelijk j heren Andriessen en Korthals de mi- in de industrie daar men dan in ons land nister antwoordde dat deze stopzetting een volkomen' afgesloten economie zou moeten voeren en zou moeten terugvallen Ju het bilateralisme. Alleen bij schaarste door hamsteren en achterhouden van goe deren moet de regering ingrijpen. Overi gens had de Nederlandse regering het Initiatief genomen tot een nieuw plan, na melijk samenwerking bij de aankoop van grondstoffen. Het bestaan van een dualisme, waar over de heer Andriessen had gesproken, moest de minister toegeven- Dit kwam echter hierop neer, dat men de lonen in de hand kon houden (en naar gelang van de stijging der prijzen verhogen), terwijl de regering de prijzen der buitenlandse grondstoffen niet in handen had. Waarom was direct bij Korea het roer niet omgegooid, zo was er ge vraagd. Een felle reactie van de rege ring zou een felle reactie van de massa tengevolge hebben gehad. Niettemin wer- derf er toen direct bepaalde maatregelen genomen. De prijzencommissies konden geen rechtstreeks opsporings- en controle bevoegdheid hebben, maar ze konden be middelend optreden en hadden aldus dik wijls ook voor de handel gunstig gewerkt. Minister Van den Brink bestreed de be wering van de heren Suurhoff en Stapel kamp °dat wij reeds in 'n inflationistische spiraal zouden zijn geraakt. Hierover kre gen deze beide heren bet later met minis ter Lieftinck aan de stok, die het terug lopen va-n de geldomloop ook van het girale geld en de stijging van het na tionale inkomen aan goederen als argu menten tegen deze boude bewering aan- voerde. Een voortgaande^ Jgng van de prijzen stond volgens minister Lieftinck geenszins vast. Het gevaar iag meer in onder bepaalde omstandigheden noodza kelijk kon zijn. Alle prijsafspraken zul len nauwkeurig moeten worden bezien; maar het gaat hier tegen onredelijke win sten die ingaan tegen het algemeen be lang. De regering heeft een weloverwogen standpunt gekozen. Zij zal niet nala ten bü ongemotiveerde prUsverhogin- gen met kracht toe te slaan. Wie ziet naar zijn hamstervoorraad ziet naar 'n stuk sloopwerk dat de regering zal we ten te straffen. Minister Van den Brink deelde nog mee. dat het advies van de Sociaal Economi sche Raad zal worden gevraagd, dat dit advies aan de Kamer zou worden mee gedeeld en dat de Kamer daarna op nieuw over dit onderwerp met de rege ring van gedachten zal kunnen wisselen. Minister Mansholt besprak de prijzen in de agrarische sector, waarbij nog altijd voor melk. magarine en bak- en braadvet subsidies worden gegeven tot een bedrag van f 200 millioen met prijs beheersing van deze artikelen. Indien de regering geen maatregelen had ge nomen, zo zeilde minster Mansholt, dan zouden de prijzen in ons land van vlees, kaas en eieren belangrijk zijn gestegen, al moeten wij ons soms prijsstijging ge troosten om te kunnen exporteren. Over de hele linie zijn in ons land de levensmi'ddelenprijzan lager dan in de omringende landen. Het debat over de prijzen, dat in de middaguren reeds was aangevangen, be woog zich hoofdzakelijk om de vraag, of een prijsstop al dan niet gewenst moest worden gAcht. Zo te zien, sou men niet zeggen, dat Visjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogen blik in New-York vertoeft om de vergaderingen van de Verenigde Naties bij te wonen, de vrije wereld zo dikwijls ontsteld doet staan. De 7-jarige Richard Frank, het zoontje van een der beambten bij de V. N., kreeg van Visjinsky een volmondig Jate horen op zijn vraag of hij de handtekening van hem mocht hebben. Glimlachend voldoet de Rus aan het verzoek van de jeugdige autogrammen jager. Ken prijsstop was echter niet het ge- eigende middel tot een rechtvaardige verdeling van lasten. Ken prijsvorming door de overheid was nog geen garantie voor lage prijzen. Maar op de vraag of er dan maar niets moest worden gedaan, kwam de heer Andriessen on middellijk met enige positieve sugges ties. Hij vroeg richtlijnen van de rege ring bij ongemotiveerde prijsverhogin gen. Hij vroeg welke samenwerking er mogelijk was bij gezamenlijke aankoop van grondstoffen. Hij was bereid de regering te steunen, maar de regering moest zo nodig ook drastische maatre gelen durven nemen. Hij vroeg de re gering de Kamer op de hoogte te willen stellen van de besprekingen van deze kwestie in de S. K, K. en hij deed een beroep op de ondernemers om deze tijd niet te gebruiken om zich persoonlijk te verrijken. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) hield nog een klemmend pleidooi voor het integraal instellen van exportheffingen, voor het opheffen van de vrije dollarre kening en voor controle op het gebruik van grondstoffen. Hij pleitte ook voor de instelling van een blijvend apparaat voor de prijsbeheersing, een apparaat, dat ieder ogenblik zou kunnen optreden. De heren Schmal (C.H.) en Korthals (V.V.D.) hadden dit debat liever gezien tegelijk met het debat over de lonen. Een prijs stop noemde de heer Schmal mèt de Maasbode het afslachten van onderne mingen. Hij misten in deze nota enig per spectief voor de middenstand. De heer Korthatfs betreurde het, dat de 5 pet. verhoging tot aan de loongrens van 3600 was gehandhaafd, waardoor de zwaar belaste middenklasse opnieuw werd uitgeschakeld. Een prijsstop noem de hij eenvoudig het verhinderen van productie en bovendien zouden de prij zen bij een prijsbeheersing waarschijn lijk niet lager zijn dan bij vrije concur rentie. Maatregelen met betrekking tot de import van grondstoffen juichte hij zeer toe, evenals scherpe maatregelen te gen het ongemotiveerd opvoeren van prijzen, in verband waarmee hij tenslotte een beroep deed op het bedrijfsleven. Offers brengen In de avondvergadering ging de heer Gortzak (C.P.N.) nog de wapenfabrikan ten te lijf, die de eigenlijke oorzaak wa ren niet de regering natuurlijk van de armoede onder het volk. De heer Welter (K.N.P.) meende, dat de regering het duidelijk moest ma ken, dat alle klassen zich offers zullen moeten getroosten, maar de oorzaak van de vermindering van het nationale inkomen lag voor een groot stuk in Indië. Maar deze vermindering zou voor een groot deel door de grootste inspan ning van allen kunnen worden opgevan gen. De heer Weiter gewaagde overigens r-1 nllO/j ra van een financieel economische quadra- tuur van de cirkel en hij benijdde de re gering niet, die dit krijgt op te lossen. Het volk zal moeten weten, dat wij dood arm zijn en dat wij allen zonder uitzon dering offers zullen moeten brengen. Op vo-orstel van de voorzitter werd aan het slot der avondvergadering be sloten de replieken uit te stellen tot de volgende week wanneer de debatten over de loonpolitiek worden gehouden. F. S. (Van onze correspondent). Bij gelegenheid van het 30-jarig jubi leum der afdeling „Oude IJssel" van de Alg. R. K. Ambtenaarsvereniging te Ter- borg werd aldaar gisteren het woord ge voerd door de heer A. Conijn, algemeen 2e secretaris en redacteur van het A.R.K.A.-orgaan. Aangaande de 3600-grens, waarboven de 5 pet. verhoging niet zal worden uit gekeerd, merkte spr. op, dat de A.R.K.A. dit standpunt in alle opzichten verwerpe lijk acht. Steekhoudende economische motieven zijn voor het officiële standpunt niet aan te voeren. Er moet dus gedacht worden aan politieke motieven en wel aan die regeringspolitiek, welke de vermindering van consumptie in hoofdzaak door de eei-st wordt, door de onthouding der pet., een stimulans voor deze groepen gemist, die juist in crisis-tijden van onbe rekenbaar nut moet worden geacht. En vervolgens zijn het juist de middel- en hogere „al'arissen, welke door de belas ting zö zwaar worden getroffen, dat daar bij, naar het oordeel van prof. mag. F Weve (Tilburg) de grenzen van het be hoorlijke zijn overschreden „althans zeer dicht benaderd". Wanneer men voorts bedenkt, dat uit deze middens in hoofd zaak de leidende figuren voor de toe komst zullen worden gerec'uteerd, dan kan een schriele salariëring alléén maar tengevolge hebben, dat aan hun opleiding belangrijke elementen komen te ont breken. Spr. eindigde met de verzekering, dat de A.R.K.A. haar uiterste krachten zal mTddëfstëTn^hogere toongroepen wil doen I inspannen om deze onverantwoordelijke geschieden. In scherpe bewoordingen en oneconomische maatregel ongedaan keurde spr. deze tactiek af. Want voor- J maken. eadering der V.N., die thans te Flushing Meadow bijeen is, op gewezen, dat thans het ogenblik der beslissing" gekomen is. In een in krachtige termen gesteld betoog wees hij de Sovjet-Unie als de grote sta- i^-de-weg voor de vrede aan. In zoverre school er niets verrassend in zijn betoog. De Russische methoden om de commu nistische heerschappij de stand te brengen zijn in de afgelopen jaren op onmiskenbaar duidelijke wijze aan het lieht getreden en hebben reeds, buiten de Verenigde Naties om, tot af- weermaatregeien genoopt. De Westerse Unie en het Atlantisch verdrag, de Raad van Europa, de Marshall hulp en het „punt 4" program van Truman enz enz. manifesteren alle het verlangen naar hechtere economische en militaire samen- Binnenkort, nl. op 3 October, zal onder leiding van G. E. baron van Ittersum, hoofd van de Directie Verre Oosten van het departement van Bui tenlandse Zaken, een Nederlandse emigratie-missie naar Australië ver trekken, teneinde aldaar met de rege ringsautoriteiten besprekingen te roe ren over een groot emigratie-plan voor de tijd ran vijl jaar. Het plan zou voorzien in de emigratie van in totaal 20.000 tot 25.000 Nederlanders per jaar. Het zenden van deze regeringsmissie, die voorts zal bestaan uit een drietal des kondigen, van wie twee vertegenwoor digers van het departement van Sociale Zaken is het resultaat van een bezoek, dat d« voorzitter van de Australische „Immigration Planning Council indertijd aan Nederland bracht om met onze minister van Sociale Zaken de mogelijK- heid van het sluiten van een dergelijke overeenkomst te bespreken. Zoals reeds werd bericht, denkt men dit jaar 10.000 Nederlanders naar Austra lië te emigreren. Op het ogenblik is reeds een aantal "an 6500 bereikt. De Austra lische regering hoopt, dat in 1951 het be oogde aantal van 20 tot 25.000 bereikt wordt. In hoeverre dit zal kunnen worden verwezenlijkt zal afhangen van de komen de besprekingen. Het transport vormt, zoals bekend, een der grootste probletaen van deze emi gratie. Voorts zijn er de huisvesting, de steunverlening bij de passagekosten, het overmaken van gelden naar Australië en andere moeilijkheden. De Amerikaanse minister van buiten-werking om het hoofd te bieden aan de landse zaken Dean Achson, heeft er zoals Russische heerszucht. Amerika's rol in heketld, Woensdag in de Algemene Ver-deze ontwikkeling is van alles overheer- Sende betekenis. Het opmerkenswaardige van Acheson's rede ligt dan ook niet in de algemene strekking, maar in het feit, dat Amerika besloten schijnt de laatste consequenties j te trekken uit een standpunt, dat tot steeds grotere verwijdering tussen Rusland en de rest van de wereld geleid heeft. Het plan om de verlamming van het werk van de Veiligheidsraad ongedaan te maken is na melijk niet te verenigen met het Hand vest der Verenigde Naties. De bevoegd heden van de Algemene Vergadering zijn voldoende nauwkeurig afgegrensd, om te kunnen vast stellen, dat zij nooit in staat is op te treden ter zake van de handha ving van vrede en veiligheid. De Veilig heidsraad doet dit namens de leden. Hoewel het eerste punt van Acheson s voorstellen in vage woorden is vervat en niet aangeeft, hoe men zich precies de gang van zaken denkt, moet men er toch uit begrijpen wil het enige zin hebben dat Amerika aan de Algemene Verga dering bevoegdheden wil overdragen, die tot nog toe aan de Veiligheidsraad waren voorbehouden. Wil de Algemene Vergade ring het Handvest in deze zin wijzigen, dan stuit men bij de bekrachtiging van deze wijziging en daar steekt het gif op het vetorecht van de permanente leden van de Veiligheidsraad, dus ook van Rusland (art. 108/9 van het Handvest). De vraag rijst dus, of Amerika thans besloten heeft een breuk in de Verenig de Naties te bewerken en Rusland in Lake Success de deur te doen wijzen. Mocht men die vraag bevestigend wil len beantwoorden, dan rijst van de andere kant de waag, waarom Rusland dan niet rechtstreeks wordt aangezegd de Verenig de Naties te verlaten. Van Amerikaanse zijde, met name door Foster Dulles, die men als de ontwerper van het plan Ache son bestempelt, komt de verklaring, dat- men dit Amerikaanse voorstel niet zien moet als een usurpatie van de bevoegdhe den van de Veiligheidsraad door de De snoepgrage jeugd kan êerfst zijnmAan haar jeugdige clientèle doet deze snoepzaak met een groot bord kond, dat de prijs van duim en veterdrop voorlopig niet verhoogd zal worden, ondanks het sombere geluid van Minister Lie ft inch's millioenen-nota. Of de drie kleintjes die hier zo begerig al dit lekkers aanschouwen, beseffen, wat zo'n nota beduidt, geloven we maar half. Ook de Britten doen thans op het zni- I tier te Tokio teruggekeerd. Bij zijn ver- delijk front in Korea weer van zich spre- trek gaf hij toe, dat de Amerikaanse in ken. De Britse brigade die, naar ver- v:i T-("— waeht wordt, spoedig versterkt zal wor den met een Australisch bataljon uit Japan is in stormboten de Naktong overgestoken naar het bruggenhoofd der V.N. op de Westelijke, oever. De brigade slaagde er zonder verliezen In, zich bij de 24ste Amerikaanse divisie te voegen, die oprukt naar Koemstjon, 7 km ten N.W. van Taegoe. Ten Westen van Taegoe vorderden de verbonden strijdkrachten Donderdag ruim 6 km en stuitten toen op hevige tegen stand. Andere verbonden troepen vorder den even ver van Waegwan uit. Zuidkoreaanse troepen bezetten een dorp 32 km. t. N. van Jongtsjon. In het gebied van Kigje rukten Zuidkoreaanse troepen 1% km op. Troepen van de tweede Amerikaanse divisie, die de Naktong 14 km t. N. van Jongsan waren overgestoken, moesten zich onder hevig vuur van de tegen stander weer op de Oostelijke oever terug trekken. In het uiterste Zuiden maakte de 25ste Amerikaanse divisie langzaam voortgang. Tegen het invallen van de duisternis was zij m km gevorderd. Het binnendringen van Seoel door ma_ rinierspatrouilles is nog niet gevolgd door een volledig entree van de hoofd macht; de aanvallende troepen zijn nog een kilometer van het centrum der stad verwijderd. Generaal MacArthur is na een week lang in en nabij Intsjon te hebben ver toefd, om persoonlijk het verloop der operaties* te leiden, naar zijn hoofdkwar- vasie bij Intsjon een gewaagde onderne ming was geweest. „De operatie werd mogelijk gemaakt door het feit, dat nie mand haar eigenlijk mogelijk achtte. Ik zelf ook niet", aldus de generaal. De operatie had succes juist omdat zij zo moeilijk was. President Truman verklaarde Donder dag op zijn wekelijkse persconferentie zich te zullen neerleggen bij elk besluit van de V. N. aangaande het al of niet overschrijden van de 38ste breedtegraad door strijdkrachten van de V. N. op Korea. Dit was een zaak, die door de V. N. moest worden uitgemaakt, aldus de president. Toen wij in de week, dat wij op stap waren, ergens stonden in. een grote stad ergens in Nederland, kwam het koppig verlangen op om nog de trein te halen van zoveel-zoveel, terwijl onze benen wagen toch niet over de vereiste snelheid beschikte om ons tijdig aan het station te doen belanden. Maar geen nood; juist ontmoetten wij een oude kennis met een slee van een bestelauto. Het bleek, dat hij een trein moest halen, welke nog eerder vertrok dan de onze en dus zag hij wel kans om ons tijdig aanJiet station te bestellen. Alzo namen wij niet onze benen, doch de berten met de auto. En wij zijn op tijd gekomen; onze vriend-de-chauffeur ook. Maakt U zich daar niet ongerust over. Bü ons is de onrust intussen ook over. Maar ongerust zijn wij wel even geweest^n de „lift". Nu wisten wij, dat onze kennis een prima chauffeur is; anders hadden wij ons kostbaar leven niet aan hem toever trouwd. Doch was me dat een rit! Ja, hard ging het, maar vrij dachten, er zelf ook aan te gaan. En die mijnheer aan het stuur zat net zo rustig als hij dat vroeger ongetwijfeld in z'n kinderwagen heeft ge daan. Enfin, zoals gezegd, wij kwamen tijdig en veilig aan, zodat wij tenslotte als de Ned. Spoorwegen kunnen zeggëh „Reist vlug en veilig met onze vriend". Eigenlijk zijn wij altijd in gezelschap van een aller beste vriend. Wij denken daar zo weinig aan. Het kwam plotseling bij ons op na die vervaarlijke rit, toen wij onwillekeurig „September" zagen staan in onze zakagenda. September im mers is de maand van de H.H. Engelen en dan ook natuurlijk van onze Engelbe waarder, al wordt zijn feekt op 2 October gevierd. Vreemd toch, dat wjj onze Engelbe waarder, die ons van de wieg tot het eraf vergezelt, vaak straal negeren. En toch dienden wij Hem, telkens als wij aan een geestelijk of lichamelijk gevaar ont snapten, even te bedanken. De Catechismus leert, dat er Engelen zijn, die ons bijzonder bewaken van het. begin tot het einde van ons leven. Ieder mens heeft zulk een Engel; het is zijn Engelbewaarder. Ps. 90, 11, 12 zegt; „Hij zal voor u Zijn Engelen bevelen om u te behoeden op al uw wegen. Op de han den zullen zij u dragen, opdat gij uw voeten niet stoot aan een steen". De Catechismus leert verder: „Onze Engelbewaarder beschermt ons naar ziel en lichaam; hij helpt ons tijdens ons leven en in het uur van onze dood". Doch ook vermaant dezelfde Catechis mus- ,Wij moeten onze Engelbewaarder vereren hem met vertrouwen aanroepen en naar' zijn inspraken luisteren". Wat komt hier echter van tqrecht? En toch behoeft men nog geen engel te zijn om wat meer aan zijn Engelbe waarder te denken. Allons, wat met gedaan werd, kan nog gedaan worden. Laten wij onze hemelse Gezel steeds vergezellen, want dan zijn w« in goed gezelschap. ANALYST. Algemene Vergadering. Hij ontkent, dai dit voorstel een herziening van het Char ter zou inhouden. Maar het valt erg moeilijk in te zien, hoe deze stelling te rechtvaardigen valt. Indertijd heeft de Veiligheidsraad in afwezigheid van de Russen! besloten om handelend op te treden in Korea. Men kon toen met enig recht wijzen op een bestaande interpretatie van artikel 27 van het Charter, die uitmaakte, dat het zich onthouden van stemmen, in casu door het afwezige Rusland, niet beschouwd dient te worden als een tegenstem. Op die grond kon men't optreden in Korea legalistisch rechtvaardigen. Maar thans zijn de Rus sen weer terug en zetten hun boycot in de organen van de V.N. voort. Vandaar, dat men naar andere wegen zoekt om het Sovjet-veto te ontgaan. Dulles stelt het nu voor, alsof dit voorstel geen wijziging in de technische zin inhoudt, maar het is duidelijk, dat de structuur der V.N. een totale verandering ondergaat, niet alleen door de vergroting van de bevoegdheden van de Algemene Vergadering, maar ook door de ontduiking van de vetobepalingen. Deze vetobepalingen waren voor de Rus sen een essentiële voorwaarde voor hun toetreding tot de UNO organisatie en slechts hierdoor kon Stalin door wijlen Harry Hopkins bewogen worden ofn lid te worden. Het is dan ook eerlijker om toe te geven, dat dit plan neerkomt op een wijziging, maar die eventueel ook tegen het veto van de Sovjet-Unie zal moeten worden dooi-gezet, nu dit land zijn bevoegdheden gebruikt in kennelijke strijd met de bedoelingen van de V.N., zoals die in hetzelfde Handvest zijn vast gelegd. De strekking van het plan Acheson Hjkt ons deze, dat de vrije wereld niet langer gehinderd moet worden door bepalingen, die het indertijd om wille van de lieve vrede, maar met bezorgdheid, heeft ge accepteerd, doch die thans blijken alleen aan de verkrachters van de rechtvaardig heid ten goede te komen, en dus uitslui tend het onrecht dienen, doch anderzijds wil men het aan Rusland overlaten, wel ke consequenties het uit deze gang van zaken wil trekken. Rusland moet zelf be slissen, of het bij de veranderde omstan digheden, waarin zijd veto-recht zou zijn gebreideld, nog prijs stelt op contact met de rest van de wereld, middels de V.N., die daar een uitgezochte gelegenheid voor biedt, of wel dat het wil terugvallen In een isolemeut. Het Amerikaanse Huis van afgevaar digden heeft gisteren het Senaatsvoor stel verworpen om economische en an dere hulp aan landen, die oorlogsma teriaal naar de Sovjet-unie of haar sa tellieten zenden, stop te zetten. Het Huis heeft zich dus gehouden aan de adviezen van president Truman en van Harriman, de reizende ambassadeur van het plan-Marshall. Wel hechtte het Huis zijn goedkeuring aan een bepaling, die de nationale veilig heidsraad de bevoegdheid verleent de hulp stop te ze/ten aan elk land, welks handel met de Sovjet-unie wordt bevon den te zijn „in strijd met de belangen van de veiligheid der V.S." Huis en Senaat moeten thans in congres bijeenkomen om t.a.v. dit vraagstuk over eenstemming te bereiken. Het bouwplan 1951 is gereed. Het komt op een totaalcijfer van 1474 millioen en bedraagt 110 millioen meer dan het bouwplan 1950. De post voor de woningbouw is hierbij verre- we"- het grootst. Men wil daaraan een bedrag van 560 millioen besteden. Daarbij is aangenomen, dat er in 1951 ongeveer 50.000 woningen gereed zul len komen. Door het bouwen van een aantal z.g. duplexwoningen zal echter het aantal gezinnen dat gehuisvest zal kunnen worden meer dan 50.000 be dragen. Hoewel nog niet precies te zeggen valt welk deel van de woningen dr*ir gemeen ten, verenigingen of particulieren ge bouwd zal worden is men tot de volgen de opstelling gekomen; herbouw van wo ningen 80 millioen; woningwetwonin gen 220 millioen; particuliere woning bouw met rijkssteun 180 millioen en in de vrije sector 80 millioen. Het boerderijenvolqjnen 1951 van 65 millioen zal moeten dienen voor de ge hele boerderijenbouw, met inbegrip van de wederopbouw van verwoeste boerde rijen. Voor de njjverh id heeft men een volumen beschikbaar gesteld van 220 Alvorens uiteen te gaan, hadden de ministers van Buitenlandse Zaken der drie grote mogendheden in het If aldorf Astoria hotel te New-1 ork een bespreking met de ministers der Benelux-landen. Rond de conferentie taf el v.l.n.r.: Robert Schuman (Frankrijk)Dean Acheson (Ver. Staten); Ernest Bevin (Engeland); mr. D. U. Stikker (Nederland) en Josef Bech (Luxemb.) millioen; handel en verkeer (waaronder begrepen winkelbouw in de getroffen stadskernen) krijgt 105 millioen. De scholenbouw krjjgt een grote uit breiding; deze komt van 40 millioen in 1950 op 70 millioen in 1951. Dit is voor al noodzakelijk wegens het buitenge woon hoge geboortecijfer van de na oorlogse jaren. Bij de verwezenlijking van het bouw plan 1951 wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke vrijheid van handelen voor de opdrachtgevers van bouwwer ken. Daarnaast ligt het in de bedoeling de bouwkosten te verlagen, om daar door de zeer hoge subsidiëringen, die in de verschillende takken van de bouwnijverheid nodig zijn, te vermin deren, aldus deelt men vanwege het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mee. Het West Duitse nieuwsbureau meldt, dat binnen drie of vier weken te 's-Gra- venhage of Amsterdam een consulaat- generaal van de West Duitse republiek zal worden ingesteld. De consul-generaal voor Nederland, dr. Karl Dumont, stelt op het ogenblik te Bonn de lijst van zijn toekomstige medewerkers op. Er worden drie mede werkers voor de economische afdeling, twee juristen in de consulaire afdeling en vijf „technische ambtenaren" aangesteld, onder wie een secretaris van het consu laat-generaal. S É8M& 'I V tssSssg a v. J vv m f» V!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1