Eerstdaags opening van een Europa-college Assemblee zal kwestie der krijgs gevangenen in Rusland bespreken Verandering van werkmethode Tweede Kamer Zes tanks, geleid door meisje, vermeesterden vliegveld Jalouzie tussen mariniers en landt roepen De kloosterstorm in Hongarije k J.ï t Ir. Huygen secr-generaal van de N.S.B, poogt zijn spijt te betuigen r binnen de muren van Kamerlingh Onnes- medaille voor prof. Simon „Kiezen of delen Vaderlandse Kring opgericht Irak: ..Waarom Korea ivel Palestina niet Radar-installaties voor Zeeuwse veerboten De Olympische Spelen in Helsinki Nieuwe loonregeling Amsterdamse taxi chauffeurs Exodus uit Indonesië „Bij. herhaling zou ik illegaal zijn VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 BRUGGE DIE SCONE Nieuw-Guinea in het geding TELEVISIE-ZENDMAST VOOR LOPIK Rijnschepen brengen het 200 m. hoge gevaarte PATER SCHOUTEN S.J. NAAR DJAKARTA Wil einde maken aan regerings- politiek der laatste jaren LONDEN VOLGT OVERZEESE WOLPRIJZEN VOORSTEL Dr KORTENHORST 72 Van de 73 punten op agenda geplaatst, KINDJE VERDRONK IN NOORDZEE-KANAAL Het was gaan pootje baden Lloyd brengt met „Ormonde" duizend burgers thuis „MOEDER COURAGE" BIJ ROTTERDAMS «TONEEL -A WMv. .Zalig zijn zij, die vervolging lijden om de gerechtigheid; want hun behoort het rijk der hemelen OPNIEUW 15 JAAR GEëTST „Mijn inzichten gewijzigd Laatste tvoord: Illegaal Een mooi hoekje in Brugge die scone, waar binnenkort het Europa-college zal worden geopend. (Van onze Brusselse correspondent) Ruim twee jaar geleden drukte op het Europees congres, dat te 's Gra- venhage werd gehouden, de Spaanse oud-diplomaat Salvador de Madariaga de wens uit, dat men vroeg of laat zou komen tot het oprichten van een Europa-College. Congressen zijn nu eenmaal gelegenheden, waar wensen hjj de vleet naar voren worden ge bracht. Een congres zonder wensen, is trouwens geen écht congres! Tussen het uitspreken van dat soort wensen en de verwezenlijking ervan, liggen echter niet zelden hele afstanden, soms zelfs zodanige kloven, dat deze nooit over brugd worden. Met de wens van de Madariaga is dit laatste evenwel niet het geval geweest. Het toeval wilde, dat op dat psycholo gisch moment het congres van Den Haag werd bijgewoond door een Vlaamse franciskaan. Pater Antoon Verleije, die in een klooster te Brugge verblijft. Hoewel zijn ordebroeders nu niet be paald van de diplomatie een specialiteit hebben gemaakt, zag deze franciskaan plotseling in zijn verbeelding een derge lijk college binnen de muren van Brugge die scone. De Madariaga werd naar deze stad gehaald. Men sprak de Europese Beweging aan en de zaak was geklon ken. Terwijl te Straatsburg de Europese Assemblee tot stand kwam, werd te Brugge de basis gelekj ).an. Europees College waarvan de Madariaga droomde. Geen Europa zonder 'n Europees bur gerschap, luidde een van de slogans der promotors, die er op wezen, hoe rondom ons -4Üi wereld aan het ineenstorten is, terwijl, cii^a^s door de meest chaotische crisissen heen, 'n nieuwe wereld gestalte krijgt. Technische uitvindingen heb ben de wereldeconomie 't onderste boven "gekeerd. Overal zijn jongere continenten, vroeger door Europa ontdekt, geëxplo reerd ja zelfs herbevolkt zich aan het emanciperen en het oude Europa op de achtergrond aan het verdringen, dat volgens sommigen nooit meer de wereld zal domineren, zoals het dat vroeger heeft gedaan. Men moet dat niet tragisch opvatten, omdat de wereld er door kan .verrijken, universeler worden. Het is echter, volgens de promotors van het Europa-Collega, anders gesteld met het toekomstperspectief van een confederatie der vrije volken. Dóór mag Europa niet buiten blijven. Daar moet het zelfs een belangrijke plaats in op eisen. Momenteel is dat evenwel onmo gelijk, omdat de ontredderde, niet in het minst samenhangende Europese landen nog steeds de helling afgaan. Ondanks platonische en andere declaraties, blijft Europe vooralsnog een fictie. Toch moet Europa, wil het vroegere grootheid her overen, op eenheid aansturen. Doortas tende mannen moeten zich aan het hoofd stellen van instellingen en organen, die moeten aangewend Worden voor het verwezenlijken van de meer en meer on misbaar wordende Europese eenheid. De rol der diplomaten mag hierbij niet onder schat worden, doch men verwacht meer heil van figuren, die een Europese vor ming hebben gekregen. Die vorming nu, meent men in een Europees College te kunnen geven. De stad Brugge stelde gebouwen voor dat College ter beschikking. Een program ma werd ontworpendertig weken stu die door veertig academisch gegi'a" deerden, afkomstig uit de vrije landen van Europa en uit kringen van de democratische emigratie gevolgd. Het schema voor het academisch jaar, dat in October zal aanvangen; voorziet: 5 plaatsen voor West-Duits- land en het Saargebied, 1 voor Oosten rijk, 5 voor de Benelux-landen, i voor Eire, 1 voor Spanje, 3 voor bannelin gen uit het Westen, 5 voor Frankrijk, 5 voor Engeland, 1 voor Griekenland, 5 voor Italië, 5 voor de Scandinavische landen, 2 voor Zwitserland en 1 voor Turkije. De algemene onkosten voor dit college worden gedragen door de Belgische Staat. De deelnemers moeten zolf hun verblijf kosten betalen, die op vijftig duizend francs worden geschat. De eetmalen wor den gezamenlijk genomen in het hotel, waar professoren en studenten zullen lo geren. In de verschillende deelnemende landen werd gevraagd, studiebeurzen te verlenen aan de elite-elementen die te Brugge zullen gaan studeren. Men verwacht universitairen beneden de leeftijd van dertig jaar en meer spe ciaal juristen, historici en economisten, die hun competentie in dienst van Europa willen stellen. Er is natuurlijk een gespecialiseerd stu dieprogram uitgewerkt, om van de stu denten werkelijk eersterangs Europese promotors te maken, die ons oude conti nent zoveel mogelijk van zijn vroeger prestige in en over de wereld moeten doen terugkrijgen. De lessen zullen gegeven worden door de beste Europese specialisten op het gebied van de Europese gedachte in haar beste uitstralingen. Tot rector van dit nieuw instituut werd benoemd de Leidse hoogleraar Dr. Hen drik Brugmans en tot studieprefect de heer Henri van Effenterre, professor aan de Universiteit van Caen en oud leerling van de school van Athene. Nog een paar weken en in de stad van Memlinc en van het Minnewater zullen veertig jonge intellectuelen van verschil lende nationaliteiten een kern vormen van mensen, die in zekere zin een prefi guratie en een synthese willen zijn van het Europa van de toekomst. De voorzitter van du Nederlandse ver eniging voor koeltechniek, prof. dr C. J. Gorter, heeft gistermiddag aan prof. F. E. Simon uit Oxford de gouden Kamer lingh Onnes-medaille uitgereikt. De medaille werd aan prof. Simon toe gekend wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling der jeltechniek, in het bij zonder wat betreft de techniek der zeer lage temperaturen. Ook heeft prof. Simon als technicus en natuurkundige bijdragen geleverd op het gebied der meteorologie, de physische scheikunde en ep het terrein van het ver krijgen van energie uit atoomkernen. Prof. Simon is „commander of the order of the British Empire", welke onderschei ding hem in 1945 werd verleend voor zijn werk gedurende de oorlog ten dienste van Britse atoomsplitsingsonderzoekingen. 9» De Indonesische regering heeft gister avond besloten, dat Nederlands Nieuw- Guinea een rechtstreekse vertegenwoordi ging in het parlement moet hebben. Zij heeft Silas Papare als vertegenwoordiger aangewezen. Hij was lid van de Neder lands-Indonesische commissie, die de on derhandelingen met betrekking tot de staatkundige status van Nieuw-Guinea moest voorbereiden. Deze benoeming geschiedde, nadat de heer Yamin, die hoofd was van de Indo nesische afdeling van genoemde commis sie, de regering gewaarschuwd had. dat. indien zij er niet in slaagde het gebied door onderhandelingen met de Nederlan ders te verkrijgen, het vanzelf spreekt, dat wij andere maatregelen moeten nemen." De heer Yamin zeide, dat de meeste leden van het Nederlandse parlement bereid waren, Nieuw-Guinea aan In donesië over te dragen. De Nederlanders moesten zich afvragen: „wat wensen wij liever te behouden. Nieuw-Guinea of de Nederlands-Indonesische Unie?" De Mii- Stahlbau te Rheinhausen is op het ogenblik bezig met de vervaardiging van de 200 meter hoge zendmast, die, zoals men weet ten behoeve van tele visie-uitzendingen bij Lopik zal worden opgericht. De werkzaamheden zijn thans zo ver gevorderd, dat de nfest zeer bin nenkort naar Nederland zal worden ge bracht. Dit zal gebeuren door schepen van de Nieuwe Rijnvaart Mij., die het 66.000 kg. wegende gevaarte in 20 on derdelen yan 3.3 ton alsmede bijbe horend materiaal met een gewicht van 35.000 kg. tot Vreeswijk zullen vervoeren. Vandaar gaat het transport verder per as naar Lopik. SS (Van onze correspondent) Pater B. Schouten S.J.. geboortig uit Roosendaal, en te Djogjakarta directeur van de Canisiusstichting voor de scholen- nood op Midden-Java, is .thans benoemd tot hoofd van de afdeling onderwijs aan het Centraal Missiebureau te Djakarta. Gisteren heeft een aantal Nederlanders, behorende tot verschillende politieke par tijen of buiten enig partijverband staanae en daartoe te Utrecht bijeengekomen, oe- sloten tot oprichting van een landelijk verband genaamd: „Vaderlandse Kring" j De initiatiefnemers zijn. aldus een na de bijeenkomst uitgegeven communiqué,! van mening, dat de sedert de bezetting gevoerde regeringspolitiek ons land en volk voor steeds groter moeilijkheden zal plaatsen, vooral nu door het verlies van het belangrijkste overzeese gebiedsdeel ons Koninkrijk gereduceerd dreigt te wor den tot een kleine continentale mogend heid. welke, vooral wegens haar steeds toenemende overbevolking, economisch zeer kwetsbaar, politiek zeer zwak en geografisch uiterst gevaarlijk gelegen is. De „Vaderlandse Kring", die zelf geen politieke partij wil zijn noch worden, stelt zich ten doel versterking van de Nc 'er landse volkskracht in de meest algemene betekenis van het woord ter bestrijding van alle ideeën en stromingen, welke af breuk doen aan de menselijke waardig heid. Hij wil inzonderheid aan de regerings politiek der laatste jaren een einde ma ken en daarvoor in de plaats stellen een omhoog strevende nationale politiek, wel ke vóór a Hes de belangen van ons land en van ons gehele volk stelt boven het belang van bepaalde politieke partijen. Reeds zijn in een aantal gemeenten in Nederland plaatselijke Kringen gesticht, welke met de landelijke kring in organi satorisch verband staan. Het voorlopig hoofdbestuur is samen gesteld uit leden van de Anti-Revolutio naire Partij, de Chr. Hist. Unie. de V.V.D., de K.V.P., de K.N.P. en uit enkele partijlozen. Bij de opening van de wolveilingen te Londen bleek dat de 35 tot 40 pet. hogere noteringen de prijs van loco wol dicht bij het niveau van de prijs in de domi nions bracht. De eerst geveilde partijen waren Zuid- Afrikaanse greasy combings waar veel vraag naar bestond. De prijzen varieerden van 130 tot 140V4 pence per pound. Het debat in dc Algemene Vergadering der V. N. werd gisteren geopend door de afgevaardigde van Irak. die Israël van daden van agressie beschuldigde er vroeg waarom de V.N. in Palestina niet zo snel hadden gehandeld als in Korea „Hebben de V.N. een zuiver geweten ten aanzien van de hijna een millioen Arabieren, die tengevolge van het brute van Israël dakloos en behoeftig zijn. zo vroeg hg en stelde een „plan-Marshall voor het Midden-Oosten" voor. Voorts wilde Irak o m. afschaffing van het i veto-recht en ten uitvoerlegging van de besluiten van de Veiligheidsraad, voorat wat betreft de- internationalisatie van Jerjsalem. Sir Carl Berendsen, Nieuw-Zeeland, zei. dat de tijd voor bemiddeling voorbij was j en dat het „noodzakelijk was, dat de vrije landen een doelmatig stelsel van collec tieve veiligheid invoeren" Afschaffing van het veto-recht achtte hij essentieel. De V.N. moeten z.i. een doelmatige strijd macht tegen agressie, van welke zijde ook. vormen. Hierna'kwam de Australische minister van buitenlandse zaken. Percy Spender, aan het woord. Hij meende, dat de er varing heeft geleerd, dat de V:N. van een verkeerde veronderstelling uitgaan, namelijk: „dat alle leden gelijkelijk be sloten zouden zijn de vrede te bewaren. De Sovjet-Unie heeft echter nagelaten medt té werken aan het werk van de V.N. om de toestanden in de wereld te verbeteren. „Zolang de politiek der Sovjet-Unie zich niet wijzigt, moet de meerderheid der leden-staten stappen ne men om zich te verdedigen tegen agressie. Dit houdt in, dat zij een zó sterke strijd macht tot hun beschikking moeten heb ben, dat geen staat een aanval op een buurland zal wagen, uit vrees voor de zware vergelding, die dan volgt", aldus Spender. - Vervolgens drong de vertegenwoordiger van Guatemala er op aan, dat de Alge mene Vergadering zich zou verzetten tegen alle pogingen om het huidige Spanje in de V.N. op te nemen. Tenslotte aanvaardde de Assemblee een Egyptisch voorstel om, met 1 et oog op een Mohammedaanse feestdag, Zaterdag in Dezer dagen zijn de radar-installaties besteld voor de veerboten „Prins Bern- hard", welke de dienst Vlissingen-Bres- kens onderhoudt en voor de „Prins Hen drik" en de „Koningin Wilhelmina", die tussen Kruiningen en Perkpolder varen. De „Koningin Juliana" is reeds.van radar voorzien, evenals de boten, die tussen Katseveer en Zierikzee varen. Alleen het veer Terneuzen-Hoedekenskerke zal het voorlopig zonder deze uitrusting moeten doen. De regelmaat van de Zeeuwse veer diensten zal door deze nieuwe installaties vooral bij mist aanzienlijk verbeterd wor den. Van onze parlm. redacteur) Bij de aanvang van de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft dr. Kortenhorst, zoals we nog in een deel onzer editie konden melden, mededeling gedaan van zijn benoeming tot voorzitter voor het komende zittingsjaar en daarbij een rede gehouden waarin hij het probleem der Kamerwerkzaamheden aansneed, welke zulk een omvang dreigen aan te nemen, dat zelfs voor vele Kamer leden van reces geen sprake meer kan zijn. Vooral de internationale contacten hebben te dien aanzien een situatie ge schapen, waaraan nauwelijks meer het hoofd te bieden is. Hij noemde in dit verband het werk voor vele Kamerleden in de Benelux, de Verenigde Naties, de Internationale Ar- beidsconferentie, de Raad van Europa e.d welke dit probleem benauwend maken. Daarbij komen dan straks nog het in terparlementaire contact met Indonesië, alsmede de staal- en kolensector in ver band met het plan-Schumann, en dat is dan nog slechts een voorspel van hetgeen er volgen zal, waarbij dan nog komen de persoonlijke binnen- en buitenlandse con tacten der leden. Op de vraag hoe de Kamerleden dit alles nog kunnen verwerken, herinnerde de voorzitter allereerst aan de verwachte uit breiding van het aantal Kamerleden, Maar de vraag is gewettigd of hiermede wel kan worden volstaan. Men zal immers leden moeten afstaan aan het internatio nale werk, en tegelijkertijd zal ook hier een voldoend aantal leden moeten zijn om het parlementaire werk te doen. Om dit te bereiken verwees de voorzitter naar het Noorse systeem van plaatsvervangen de leden, dat 'n oplossing zou kunnen zijn. Voorts zullen er op bepaalde terreinen deskundige krachten moeten worden aan getrokken en tenslotte zal een wijziging- in de werkmethoden der Kamer de oplossing moeten brengen. Dienaangaande kwam de voorzitter dan ook later met een vooorstel om - voor het Komende zittingsjaar bij wijze van proef de werkmethode der Kamer te wijzigen. In plaats van de begrotin gen in de afdelingen te doen behande len, stelde dr. Kortenhorst voor om voor de verschillende begrotingshoofd stukken slechts enkele uitgezonderd een commissie te benoemen van 9 of 11 leden met eenzelfde aantal plaats vervangende leden. Deze commissie zou dan het Voorlopig Verslag uitbrengen en zelfs de bevoegdheid hebben in haar midden de betrokken minister uit ta nodigen, waardoor - allerlei secundaire vraagstukken onmiddellijk in de com missie zouden kunnen worden afgehan deld en men onmiddellijk op een eind verslag zou kunnen aansturen. Aldus ongeveer de kern der wijzigingen, die dr. Kortenhorst voorstelde. De Kamer ging ermee accoord de volgende week Dinsdag over dit voorstel te beraadslagen Het nog steeds aanhangige voorstel Van der Goes van Naters c.s. tot wijzi ging van de werkmethode der Kamer was nog niet geheel rond. Dit zou eerst kort vóór of na het Kerstreces kunnen worden besproken, reden waarom de voorzitter zijn voorstel reeds nu bracht om de daarin vervatte veranderingen reeds dit jaar als proef te kunnen invoe ren. De Kamer ging hiermee accoord, zo dat zij de volgende week dit voorstel zal bespreken. De voorzitter deelde nog mede, dat de nota over de lonen van de minister van Sociale Zaken binnen enkele dagen de Kamer zou bereiken. (Door oorlogscorrespondent Henri de Turenne) VLIEGVELD Kimpo, 19 September 1950. In tegenstelling met sommige persberichten, die de val van het vliegveld Kimpo reeds meldden op de eerste dag der landingen te Intsjon, hebben de mariniers zich eerst in de nacht van Zondag op Maandag kunnen mees ter maken van deze voortreffelijke luchthaven van Korea. In de ochtend v*n Zondag had een naar Seoel oprukkend bataljon een ontmoeting met veertien Noordkoreaanse pantserwagens en andere vijan delijke elementen, die tot taak hadden de opmars te vertragen. Twee uur later was van de wagens niet meer over, dan een aantal rokende en uit gebrande geraamten, verspreid langs de kant van de weg. Tenslotte werden de hoogten, die de N°ord-Koreanen hadden getracht te verdedigen, in een stormloop veroverd, maar het had nogal tijd gekost en de mariniers waren hang dat het leger, dat midderwijl aan land begon te stromen, hun nog de eer van de verovering van Kimpo en zelfs van Seoel zou ontnemen. „Den Haag vergeet niet". Dat bleek ook gistermiddag, toen in een bijzon dere gemeenteraadszitting te Ussel- muiden de burgemeester van de Residentie namens de burgerij aan de stad een schilderij aanbood van Dick Braam, voorstellende liet Haagse Buitenhof, als dank voor de door IJsselmuiden verleende hulp aan de slachtoffers van de November- razzia in s-Gravenhage. De burge meester van IJsselmuiden, de heer G. A. van Engelen rechtsdankt zijn Haagse collega. Tegen vier uur gaf de kolonel bevel de aanval voort te zetten. „Als het zo doorgaat, zullen we van avond in Kimpo zijn. Er is voor ons eigenlijk geen keuze. Stil houden Kun nen we niet, want er is vóór ons slechts een grote met rijstvelden overdekte val lei, waarin wij onmogelijk de nacht kunnen doorbrengen". Hij vroeg vervol gens aan twee in de baai van Intsjon voor anker liggende kruisers om de- achter ons liggende hoogte te bombar deren, die practisch het gehele terrein beheerste. „Maar spaar in ieder geval het landingsterrein", riep hij door de telefoon, „wij zulen het nog hard nodig hebben". Het bataljon, dat met de aanval belast werd, ging op weg langs de wrakstuk ken der Noord-Koreaanse pantser wagens, die ze, zoals men dat uitdrukte, 's morgens bijwijze van ontbijt, hadden gehad. Vervolgens ging het bataljon zich verspreiden in de rijstvelden, terwijl Ame rikaanse pantserwagens oprukten langs 'n soort van dijkje, dat dwars door de val lei liep. De tegenstand was zwak, maar door het vallen van de duisternis ging de opmars langzamer. Af en topen den de Noord-Koreanen die tussen de rijst verscholen waren, het vuur met hun mitrailleurs. Een sergeant verdween met enige manschappen. Drie minuten later hoorden wij granaten, links van ons, ontploffen, ,.'t Is jammer, mompelde een luitenant, maar we hebben niet veel tijd!" De mitrailleurs waren het zwijgen opgelegd. Een onverwachte gids Maar de tanks, die de weg naar het vliegveld zochten, waren in de nacht verdwaald. Temidden van het geronk der motoren hoorde men vloeken. Op dat ogenblik kwam uit een greppel een jong Koreaans meisje, in haar Zondagse kleren, die een teken gaf naar de mari niers. „Zij zegt. dat ze de weg weet", legde een sergeant uit. „Wij hebben geen keuze, dus laten we haar maar volgen", meende de luitenant. En zes tanks, geleid door een jong meisje in een rose jurk, kwamen rustig aan op de grote luchthaven, nadat de zeven kilometers, die hen nog scheidden van plaats van Vrijdag opnieuw bijeen te komen. De commissie der V.N.. die de agenda opstelt voor de Algemene Vergadering, heeft besloten de beschuldigingen van nationalistisch China over „Sovjet- Russische agressie tegen haar grondge bied", op de agenda te plaatsen. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije stem den tégen. Verder werd besloten de Spaanse kwestie op de agenda te plaatsen. Met 12 tegen 2 stemmen (Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije) besloot de commissie een klacht over „het in gebreke blijven van de Sovjet-Unie om krijgsgevangenen te repatriëren of op andere wijze reken schap af te leggen van hun lot" op de agenda te nemén. De commissie stelde het besluit over het al of niet op de agenda nemen van de kwestie-Formosa uit, totdat toelichtende memoranda zijn ontvangen van de V.S. en de Sovjet-Unie. Met uitzondering van de kwestie- Formosa werd de gehele 73 punten tellen de agenda door de commissie goedge keurd. Uiterlijk 30 November moet de Algemene. Vergadering haar huidige zit ting beëindigen. Tijdens een bijeenkomst van de com missie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering der V.N. heeft de Sovjet-Unie een voorstel ingediend, waar in verzocht wordt om de geloofsbrieven van de afgevaardigde van nationalistisch China „ongeldig" te verklaren. Het voor stel werd verworpen. Alleen de Sovjet unie stemde voor. het doel, in drie uur waren afgelegd. De troepen, die de lukraak schietende vrij schutters lieten begaan, bereikten hen even later, en brachten hun nachtver blijf in orde achter de grootscheeps aan gelegde versterkingen van zakken zand, die de Noord-Koreanen langs alle kan ten van het vliegveld hadden aangelegd. Tegen één uur in de ochtend hoorde men plotseling een uit het Zuiden komend gebrul. Ongeveer driehonderd Noord-Koreanen begonnen een aanval. „De luitenant had bevole*i pas op het laatste ogenblik te schieten", vertelde me later korporaal Mac Donze. „Maar plotseling begon een kameraad naast me te vuren. Wat doe je, in 's hemelsnaam?" riep ik. „Wel, ze zijn vlak bij, op vijf meter afstand", was het antwoord. Wij hebben toen al de munitie van onze ge weren en mitrailleurs maar opgemaakt en in de schemering van de dageraad tel den we honderd lijken". Wij doen het zware werk 's Morgens zag men slechts stralende mariniers, die maar één onderwerp be spraken, nl.: de aanval op Seoel. Er be staat een sterke rivaliteit tussen de mari niers en het landleger, die oorzaak van hun ongeduld is. „Iedere keer doen wij het zware werk", gaf marine-korporaal Giuliano als zijn mening te kennen. (Deze Giuliano vertoont overigens niet de ge ringste verwantschap met. zijn Siciliaanse ex-naamgenoot). „Als daarna dan het leger komt, verzamelt het rustig alle lau weren. Zij doen een hele dag over enkeie Russische tanks, een werk dat wij er zo tussendoor even opknappen". Wij hebben nu een paar franc-tireurs voor hen ach tergelaten, dan zullen ze niet zo gauw hiep zijn. Misschien worden ze er wel helemaal door opgehouden", besloot hij met een grijnslach. Op de terugweg zagen wij de gebruike lijke stoet van tanks, bulldozers, vracht wagens en geschut, die de voorhoede volgde. Zij vormden een onwaarschijn lijke opeenhoping van allerlei materiaal Eindeloze colonnes van in het donker groen geklede soldaten het landleger! slingerden zich langs de wegen en door de rijstvelden en vroegen: „Waar zitten de mariniers?" „Als jullie zo doorgaan, halen jullie ze nooit in", antwoordde onze chauffeur. Op initiatief vart het bestuur van het N.O.C. en de Olympische Perscommissie 1952 heeft de president van 't organisatie comité der Olympische Spelen 1952 te Helsinki, de heer Erik von Frenckel. in een persconferentie mededelingen gedaan over de voorbereiding en de organisatie van die wedstrijden. Voornamelijk heeft hij gewezen op de grote moeilijkheden waarvoor het comité zich geplaatst ziet. Wellicht zullen 7000 deelnemers van de partij zijn, waarvoor onderdak moet wor den gevonden. Het zal niet mogelijk zijn deze in een Olympisch dorp onder te brengen en de Finse hoofdstad beschikt slechts over een hotel-accommodatie van ongeveer 5500 bedden. Maar de particu lieren zullqn gaarne bijspringen en kamers afstaan. Vijftig procent van het aantal beschikbare plaatsen zal aan buitenlan ders worden gegeven, hetgeen neerkomt op 35.000 biljetten voor elke wedstrijddag in het stadion. De andere 35.000 zijn dus voor de Finnen zelf. En dan te bedenken dat honderdduizenden in het land ver wachten de athletiekwedstrijden te kun nen zien. Elke bewoner, die een bed be schikbaar stelt, heeft voorrang bij het kopen van een plaatsbewijs. Een voorlopig programma met data en terreinen, waar de diverse takken van sport worden gehouden, is opgesteld. Zeker is dat de athletiek in de eerste week wórdt afgewerkt en het zwemmen in de tweede week. Hockey staat in de eerste week op het programma, omdat voor deze tak van sport waarschijnlijk voorwedstrijden nodig zijn. De Spelen vangen weliswaar op 19 Juli aan, maar het is zeer goed mogelijk dat voor hockey, voetbal, basketball en waterpolo vóór die datum reeds wedstrijden in Finland wor den gespeeld, hetgeen afhankelijk is van het aantal inschrijvingen. De heer Von Frenckel somde nog ver scheidene vraagstukken op, welke opgelost moeten morden. Finland zal alle krachten inspannen jm de Sj elen te doen slagen en stelt zich als doel voor ogen: de sport mensen uit de gehele wereld moeten elkaar in Helsinki de hand reiken. De vice-voorzitter van he* N.O.C., jhr- L. J. Quarles van Ufford, die ook de spreker had ingeleid, heeft na de red de heer Von Frenckel de dank der aan wezigen voor dit onderhoudend praatj vertolkt. Gistermiddag is in het Noordzeekanaal bij de gemeente Velsen de 3 A-jarige ri. A. Berkhout verdronken. Het kindje had zich in de bosjes op de oever van kousjes en schoenen ontdaan, is daarna over de spoorbaan geklauterd en wilde vermoede lijk gaan pootje baden. Een voorbijganger zag het lichaampje vlak bij de wal drij ven en haalde het op. Er is onmiddellijk geprobeerd met behulp van zuurstofappa raten de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. Zondag a.s. treedt een nieuwe loonre geling in werking voor de taxichauffeurs te Amsterdam, die bestaat uit een basis- loon van 24.— plus- 10 pet van het opgereden bedrag. Het is een vooorlopige schikking van het College van Rijksbemiddelaars, die voor drie maanden geldt. Mocht binnen deze termijn het gemiddelde per week opgereden bedrag boven 130.komen te liggen dan moet opnieuw met het col lege overleg worden gepleegd. Deze nieuwe regeling, die de Unie- verkeer steeds heeft voorgestaan, bete kent een verhoging van het basisloon van 6 per week. Ten aanzien van de 5 pet loonsverho ging is landelijk dispensatie aange vraagd. Binnenkort zal men in de étalages van een klein aantal radio-hande laren, die binnen een straal van 40 km. van Eindhoven wonen, dit televisietoestel kunnen bewonderen enals men er 785.voor over heeft, kunnen kopen. Het is een Philips televisie-apparaat, waarmee men uiteraard alleen 't programma kan opvangen, dat door^ Philips' Experimentele Televisie ivordt uit- gezonden. Het door de Ned. regering gecharter de Engels s.s. ..Ormonde" wordt met ruim duizend (uitsluitend burger-) passagiers op Zondagmiddag 24 September a.s., uit Indonesië aan de Lloydkade te Rotter dam verwacht. Onder deze repatriërende passagiers bevinden zich niet minder dan 482 kin deren, van wie 288 beneden 12 jaar. Het merendeel der passagiers bestaat uit gouvernementsambtenaren e.d., n.l. 755, tegen 259 particuliere passagiers. Niet minder dan 30 (ex) ass.-residenten keren met de „Ormonde" naar Nederland terug. Het schip, dat vaart onder auspiciën van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, heeft 3 gezinnen van 10 personen en enige ge zinnen van 9 en 8 personen aan boord. Behalve een aantal vertegenwoordigers van de Lloyd, onder wie 3 hofmeesteres sen en een apothekeres, maken ten ge rieve van de passagiers ook 2 Ned. artsen en 5 Ned. verpleegsters de reis mee. De ontscheping der passagiers zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden. Zondagmiddag om 4 uur een aanvang ne men. Door het Rotterdams Toneel zal binnen kort in studie worden genomen „Moeder Courage" van de bekende auteur Bertolt Brecht; schrijver o.a. van „Drie Stuivers Opera". Mevr. Aaf Bouber zal de titelrol in „Moeder Courage" vervullen. A-P/.-y (Mat. V Hoofdstuk, 10e Vers) (Van onze Utrechtse redacteur) De toenmalige secretaris-generaal van de NSB, dr. Van Huygen, die door het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht reeds tot twintig jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, stond daar gisteren opnieuw voor zijn rechters. Hij was bij de Bijzon dere Raad van Cassatie in hoger beroep gegaan, welk college de zaak terug ver wees naar Utrecht, waar de officier van Justitie, mr. L, W. Drabbe thans persis teerde bij zijn eis: 15 jaar gevangenis straf. Een correct gekleed persoon zit daar in de beklaagdenbank, een man, die reeds vele jaren in de gevangenis heeft gezucht en nu moeilijk uit zijn woorden kan komen. De president van de Bijzondere Straf kamer van de Utrechtse rechtkamer, prof. dr. L. W. Scholte geeft, alvorens de of ficier van Justitie zijn requisitoir houdt, verdachte eerst gelegenheid te zeggen, hoe hij nu over zijn handelwijze en op treden in de oorlogsjaren denkt. Dan staat de vroegere hoge NSB-func tionaris op. Aarzelend komen de woor den er uit. Hij kan moeilijk formuleren hetgeen hij -op het hart heeft. Eerst wil hij verklaren, dat er heus wel omstandig heden zijn geweest, waarin hij de belan gen van Nederland diende en geen hulp aan de vijand verleende, zoals hem wordt ten laste gelegd. zijn „Tijdens mijn gevangenis", zo gaat ver dachte zenuwachtig voort, „heb ik veel vernomen, wat ik destijds niet wist. Daar door zijn mijn inzichten wel gewijzigd omtrent de positie van Nederland tegen over Duitsland. Voor zover ik daden ge pleegd heb, die verkeerd waren(ver dachte is zo bewogen, dat hij niet spre ken kan) wil ik wel zeggen, dat ik er spijt van heb". Mr. Drabbe is deze spijtbetuiging niet voldoende en scherp hekelt hij in zijn requisitoir de houding van verdachte, omdat hij niet erkent, dat hij toen gewe ten heeft, dat hij verkeerd handelde. „Hoe kunt u zeker weten, dat verdachte van zijn fouten destijds overtuigd was?" is de vraag, die mr. Pont in zijn verde diging de officier van Justitie telkens voorhoudt. „In feite is verdachte een klein NSB- ertje geweest, die voorkauwde en na kauwde, wat door Mussert werd gede creteerd", meent de officier van Justitie. „Door een zekere welsprekendheid en al ledaagse sluwheid heeft hij zich kunnen handhaven. Ook nu denkt hij meer aan de fouten dan aan de schuld, die de NSB op zich geladen heeft. Dit is geen schuld bekentenis. Verdachte wil zich redden tegenover zijn vrouw en kinderen door nu te doen voorkomen, dat hij destijds in onwetendheid verkeerd gehandeld heeft". Als verdachte het laatste woord krijgt, blijft hij naar de juiste termen zoeken om te doen blijken, dat hij werkelijk spijt heeft. „Ik heb me wat ongelukkig uitgedruktEr is wel degelijk schuldbesef bij me, en met op de wijze, zoals de officier van Jus titie het heeft uitgedrukt. Als de toe stand zich zou herhalen Het wordt verdachte te machtig. „Wat wilt u nog zeggen?" vraagt de president, die geduldig het antwoord afwacht, dat verdachte pas kan geven, als een parket wacht hem een glas water heeft gereikt. „Dan zou ik illegaal zijn", vult ver dachte aan. De officier van Justitie had er nog op gewezen, dat Huygen wel degelijk een leidende functie had en hij zeker in aan merking zou zijn gekomen Mussert als hoofd van de NSB op te volgen, wanneer Mussert uitsluitend ais staatshoofd was opgetreden. Mr. Pont hield vol, dat verdachte alleen administratief leider was en dat niet is komen vast te staan, dat hij met opzet de vijand heeft bevoordeeld door te helpen de NSB in stand te houden. De uitspraak werd bepaald op 5 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 3