Twintig bedrijfstakken reeds vragen Regering rekent op inspanning aller krachten Gong Stij gende koopkracht prikkelt Amerika gaat zijn industrie uitbreiden COINTROLE op rode activiteit Fijf procent meer in beginseldoch in de hand een ander cijfer v.. Chapin bood Marine plaquette aan Versterkingen naar de Naktong-linie Godsdienstonderwijs in Hongarije aan banden gelegd Zaterdag 23 September 1950 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Jongen zette «overval in scène V. De kwestie N.-Guinea Luchtlijn naar Djakarta jubileert Geen Noorse eenheden bij het W.-Europese leger k LAGEN Korea slechts ten dele de oorzaak Sov j ^t-aan klacht tegen V.S. op V.N.-agenda Veto van Truman vertvorpen Russische disgenoten pakken hun biezen Visser door bliksem getroffen WEERBERICHT Dispensatie Sociale voorzieningen Behandeling in besloten Kamer vergadering? In twintig jaar 4300 vluchten Plechtigheid in Den Helder Volgens frontlierichten uit Korea zijn vooruitgeschoven eenheden der V. N. Koemtsjon, 32 km. ten N.W. van Waegwan, binnen getrokken. twaalf km. ten Zuiden van Waegwan hebben Engelse troepen ten Westen van de Naktong Koemjongdong ingenomen, na zware tegenstand ontmoet te hebben. In de buurt van Koemtsjon bevindt zich nog een gecombineerde troepenmacht, bestaande uit manschappen van de 24ste Amerikaanse divisie en van de Britse brigade, versterkt met tanks. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen hebben Sonsan bereikt. Alleen China verzette zich DE MEISJES VAN JAM IN De verwachting van heden- tot morgenavond Koude nacht met flinke opklaringen, vrijwel nergens buien en verder afnemende Westelijke wind. Morgen overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, het eerst in het Zuid- Westen van het land, later ook in het Noord oosten. Weer toenemende en later aan de kust tijdelijk wellicht harde Zuid-Westelijke wind en 18.33 uur; maan op 18.21 uur, onder 5.27 uur. Maandag 25 September: Zon op 6.30 uur, onder iets minder koud. Zondag 24 September: Zon op 6.28 nor, onder 18.35 uur; maan op 18.11 uur onder 4.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA De loongrens blijft op 3600.- De regering heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de toegezegde nota van de loonpolitiek. Zij zegt daarin het volgende: Sedert begin Augustus zijn door de interdepartementale lonen- en pryzen- eommissie met de Stichting van de Arbeid besprekingen gevoerd over iet vraagstuk der lonen en prijzen. Hierbij is gebleken, dat de recente inter nationale spanningen door haar economische consequenties niet zonder invloed op het prijspeil hier te lande zijn gebleven. overeenstemming met Van de Arbeid, het noodzakelijk, dat ten aan- zien van verschillende arZile" ningen overeenkomstig 1 egelen worden getroffen. Besloten is de maxima ingevolge de overbruggingsregehng en de normen van de socials bijstanasregelmg xnet 5 üct te verhogen. Voorts zal bevorderd worden, dat op korte termijn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een tweetal ont maakt? strekkende ?tot. aanhangig Verhoging van de bijslag, weike wordt verleend op de ouderdomsuitke? ringen ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziemng. Voorgesteld zal wok" voor de loonarbeiders0metk5npec?zufts van het eerste kind af zuiks wordtrveféng jVan de 'bijslag. welke wpdnwpnr i 0Ü invaüditeits- en teitswei rf t" mgevolge de Invalidi- de toeslagen op die renten Naar aanleiding van deze besprekingen ls de regering tot de slotsom gekomen, dat de door de Stichting van de Arbeid naar voren gebrachte wenselijkheid de lonen met 5 pet. te verhogen, ter wille van het behoud van rechtvaardige sociale verhoudingen, in beginsel moest worden onderschreven. Hierbij is overwogen, dat de sedtert 1 Januari van dit jaar opge treden toeneming der kosten van levens onderhoud niet ver beneden de 5 pet. blijft, terwijl het verloop op de wereld markten een stijgende tendens vertoont. De regering heeft dan ook begin Septem ber besloten, dat door het college van rijksbemiddelaars een beschikking zou worden genomen, ten einde een loonsver hoging van 5 pet. te effectueren, met in achtneming van het vermelde maximum. De regering acht deze begrenzing ge wenst, omdat de toegekende loonbe slag slechts tot strekking heeft de stij ging van de prijzen der eerste leve." behoeften te compenseren. De heeft zich gerealiseerd, dat het j ren van een maximum een mve - werking op de lonen heeft, moeten heeft gemeend dit nadeel te zouden kunnen zün verbonden. Vermeld kan worden, dat van een 20- tal bedrijfstakken verzoeken om dispen satie zijn ontvangen. Deze verzoeken hebben een schorsende werking; wordt er afwijzend op beschikt, dan moet de bijslag met terugwerkende kracht wor den uitgekeerd. Voorts Ja door het ooilege van rijksbe- tniddelaars bepaald, dat het geoorloofd is een bijslag binnen de hiervoren vermelden grenzen toe te kennen aan werknemers, wier loon niet is geregeld bij collectieve arbeidsovereenkomst of bindende loonre geling. Tenslotte is door t college voor werk nemers beneden de 23 jaar de bijslag in een geleidelijk opklimmende schaal ge regeld. Ml CTnontoesn,LVa\de hierboven be sproken loontoeslag acht de regering, in Tie 11-jarige E. H- hit de Borneo- Jraat in Enschede is bij zijn vriend. ?traat'held van de dag. Hij heeft JuS An din ouders en zijn buurt- 1 nok even de politie er genoten en ook allen doen tussen genomen e" rvalj die het geloven in een fantasie zelf ventje met zijn z;in Wcg- op touw had gezet °m 'g^tvaar- bhjven van school te »re digen". Het ventje werd thuis door ken nissen de ouders waren een Pa uur afwezig vastgebonden aan getroffen op een stoel met een prop in de mond De jongen ver telde. dat twee mannen hem had den vastgebonden, waarna zij het huis hadden doorzocht De politie werd gewaarschuwd en de knaap werd meegenomen naar het bureau De rechercheurs geloofden het ver haal dat de jongen deed niet hele maal. En wat bleek het geval te zijn? De jongen was die morgen op school gekomen zonder een boekje met loten mee te nemen, waarom de onderwijzer hem had Hij was toen naar huis gestuurd en kon het boekje niet vinden. Om zijn wegblijven te camoufleren had hij een „overval" in scene gazet, zichzelf op een stoel vastgebonden en een prop in de mond gedaan. Het boekje met loten, dat de oor zaak was geweest van de opschud ding werd direct in een kast terug gevonden. tri (100 pet toeslag en gezinstoeslag) en de kinderbijslag ingevolge de Kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrententrekkers. Voorgesteld 7 worden ook deze bijslag van 5 pet ie verhogen tot 10 pet. 4. Verhoging van de loongrens vooi 2e..z'®ktewet en de invaliditeitswet van 4500 tot 4680. ^erh°ging van het dagloon, dat bij verschillende sociale verzekeringswetten v°°r de berekening van de premie en de uitkeringen in aanmerking wordt ge nomen, van 12 tot 13. In het algemeen moge hieraan worden toegevoegd, dat de regering zich er van bewust is, dat de boven besproken maat regelen extra lasten op het bedrijfsleven leggen, met alle consequenties van dien. Zij is dan ook van mening, dat de sociaal gerechtvaardigd te achten verhoging van het loonpeil economisch verantwoord is, omdat zij vertrouwt, dat allerwegen met inspanning van alle krachten zal worden gestreefd naar een verdere opvoering van de productie en van de arbeidsproductivi teit. (Van onze parlementaire redacteur) In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dr. Kortenhorst medegedeeld, dat bij hem een schrijven was ingekomen van de Commissie van Unieaangelegenheden der Kamer, waarin deze hem adviseert de kwestie Nieuw-Guinea in besloten verga dering te behandelen. Dr. Kortenhorst voegde hieraan toe, dat hij dit advies zou bestuderen en Dinsdag a.s. dienaangaan de met een voorstel bij de Kamer zou komen. Dat de samenwerking tijdens de oor log tussen de Marine-strijdkrachten der geallieerden op hoge prijs gesteld is, is eens te meer gebleken toen gis teren de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapiv in het Koninklijk Insti tuut van de Marine te Den Helder een bronzen plaquette aanbood, die afkom stig is van de Amerikaanse Marine als herinnering aan de samenwerking tus sen beide vlooteenheden tegen Japanse aanvallen in 1941 en 1942. Alvorens tot de onthulling van de plaquette over te gaan, richtte de Ame rikaanse ambassadeur zich met een toe spraak tot het corps adelborsten, waarin hij o.m. wees op de nauwe samenwer king, die tussen de Amerikaanse en de Nederlandse marine bestaat. In de ont zettende eerste maanden van de jongste oorlog vochten Nederlandse en Ameri kaanse vloten in de Indische wpteren te gen een overstelpende meerderheid. Dit was slechts één voorbeeld van Éfamen- werking. Er zijn er meer en er zullen nog meer komen. Er was toen een schip Evertsen" in die strijd, een andere |,Evertsen" vecht nu in Korea. Ten slotte sprak Selden Chapin de ver wachting uit, dat de Nederlandse Marine in de toekomst haar deel zal blijven le- veren aan dc gemeenschappelijke taak, daarbij steunend op de trotse tradities, in de ioop der eeuwen op de wereldzeeën verkregen. De commandant van het Koninklijk Instituut, kapitein ter zee F. H. M van Straelen dankte de Amerikaanse am bassadeur. In korte trekken bracht hij de Jongste geschiedenis in herinnering, waarbij het Amerikaanse en het Ne- vw e volk> maar vooral de beide en, zo nauw waren betrokken, door ap.lechtigheid werd o.a. bijgewoond se marh?lraal F°rrestal, de Amerikaan- Zeemacht en de commandant emacht Neder]anri vice.admiraal J. J. pe Noorse minister „aken Halvard LanS van buitenlandse fet parlement verkill'riheeft Sisteren in uitvoerbaarh de,leelneming van striidmacht", zo zeide de minister. gde De Amerik. ambassadeur, Selden Chapin, onthult te Den Helder een plaquette, die de Amerikaanse marine aan de Nederlandse marine heeft aangeboden als herinnering aan de samenwerking tegen de Japanse aanvaller in de Indische wateren. Maandag a.s. bestaat de K.L.M.-lucht lijn op Indonesië twintig jaar. In die tijd zijn bijna 144.000 passagiers, 3.600.000 kg. post en 1.900 000 kg. vracht op deze ljjn vervoerd. Op 25 September 1930 ging de K.L.M. na een aantal proefvluchten over tot het instellen van een geregelde veertiendaag se luchtdienst tussen Amsterdam en Dja karta, hoofdzakelijk voor het vervoer van post. Tot 25 September 1950 vlogen de Vliegende Hollanders niet minder dan 4300 maal tussen deze beide steden, een afstand van 14.500 km. Al de 144.000 pas sagiers op deze indertijd langste inter continentale luchtlijn ter wereld legden tezamen een afstand af van meer dan 1 milliard kilometer. Nu de luchtvaart na de tweede we reldoorlog meer en meer een alledaags begrip 'is geworden zijn deze cijfers wellicht niet zo sprekend. Als men bemtend^pas^gi^'er'in.OOo'Tn de^vijf I de jonge Rotterdammer lïuub Noorlander, die enige tijd geleden reeds na-oorlogse jaren van deze luchtroute opdracht kreeg tot het vervaardigen van een Erasmus-figuur, ter plaatsing gebruik maakten tegen ongeveer 33.000 Erasmiaans Gymnasium alhier. Onze foto toont Hnub Noorlander, m de voorafgaande jaren, dan zeggen I deze cijfers wellicht iets meer. bezig de laatste hand te leggen aan zijn moaei. s Bij officiële bezoeken van het Rotterdamse gemeentebestuur aan andere steden werd vaak het gemis gevoeld van een specifiek Rotterdams cadeau. Het is een origineel idee geweest van B en IVvoor toekomstige gevallen een verkleinde reproductie te laten maken van het standbeeld van de grote Erasmus. B. en IV. gaven opdracht tot vervaardiging van deze beeldjes aan Sedert de communistische invasie van de Zuid-Koreaanse Republiek heeft het Amerikaanse bedrijfsleven opnieuw uit gebreide plannen opgesteld voor het bou wen van nieuwe fabrieken en de uitbrei ding van de bestaande installaties. Uit het door het ministerie van Handel ge publiceerd overzicht van reeds bestaande plannen voor nieuwe kapitaalsbeleggingen in het tweede halfjaar van 1950 blijkt, dat het bedrijfsleven voornemens is nieu we fabrieken te bouwen en installaties aan te schaffen op een schaal, welke slechts eens in de geschiedenis werd over troffen. Volgens ramingen zal het Amerikaanse bedrijfsleven in het tweede halfjaar van 1950 voor een bedrag van 9.800 millioen besteden tegen 9.000 millioen in de over- eenkomstige periode van 1949. Het groot ste "bedrag, dat ooit in een half jaar voor dit doel werd uitgegeven, was 10.240 millioen in het tweede halfjaar van 1948. De voorgenomen uitgaven voor het ge hele jaar 1950 worden geraamd op 17.900 millioen- Dit is slechts 250 millioen dol lar minder dan de werkelijke uitgaven in 1949 en 11 pet meer dan de 16.100 mil lioen. als door het bedrijfsleven bij de aanvang van dit Jaar werd geraamd. Aangezien de zakenlieden, doordat zij hun programma nog steeds uitbreiden, voortdurend tot hogere bedragen komen, bestaat er grote kans. dat het totaal be drag van 1949 voor het einde van dit jaar zal worden overschreden. Daarmee zou dan het jaar 1950 het jaar worden waarin op een na het hoogste bedrag is uitge geven aan nieuwe kapitaalsinvestering, want 1948 zou met 19.230 millioen nog altijd aan de spits blijven. Korea slechts ten dele oorzaak De communistische agressie in Korea moet slechts ten dele als oorzaak van deze toename in uitgaven gedurende dit jaar beschouwd worden; de zakenlieden hadden met het oog op de toename van de koopkracht tengevolge van de onge kende stijging van de inkomens reeds in Maart en April hun uitbreidingsplannen opgesteld. De verwachte orders voor de defensie, de verhoogde vraag van de zijde der verbruikers en het grootste aantal arbeiders (62.367.000 in Augustus) dat ooit een werkzaam aandeel In de productie genomen heeft, hebben het tempo slechts versneld. Deskundigen zijn van mening, dat de kapitaalsuitgaven voor nieuwe fabrieken en installaties het volgend jaar vermoe delijk nog verder zullen toenemen. De grootste uitbreiding zal naar hun mening in de staalindustrie plaats hebben. Om kritieke ogenblikken van schaarste in de productie en fabricage te voorkomen, kan er gerust nog 10 millioen ton aan de huidige productie orden toegevoegd, zo menen zij. Men verwacht, dat het volgend jaar ook nieuwe wapenfabrieken gebouwd zullen worden. Ofschoon de kosten voor de bouw van nieuwe fabrieken en installaties in 1950 gestegen zijn is het ministerie van Handel van mening, dat het peil van de uitgaven in het tweede halfjaar van dit jaar een aanwijzing vormt voor een belangrijke toename in de reële capaciteit van de fabrieken en installaties. De stijging van de totaaluitgaven in het tweede halfjaar van 1949 kwam vrijwel geheel en al voor rekening van industriële maatschappijen. In de laatste zes maanden van 1949 besteedden industriële maat schappijen 3.500 millioen aan nieuwe fabrieken en installaties tegen een ge- Bij Wae lijden de wan N.-Koreanen échecs Generaal Marshall, de geestelijke vader van het Marshall-plan, de opVotger van Johnson als minister van Defensie van de Ver. Staten, legt de eed af, waarna hij zijn functie aanvaardde- Militaire waarnemers bevestigen, dat het front der Noord-Koreanen ten Noord- Westen van Taegoe is ingestort. Men fleht het van betekenis, dat zij het hoge terrein tussen Waegwan en Koemtsjon jdet hebben verdedigd, daar dit een na tuurlijke verdedigingslinie is, die een uitweg naar het Zuiden zou hebben °Pengelaten. D® Arner taanse mariniers hebben Don- raagavond een poging van 900 in bur- v„r,g5klede Noord-Koreanen om 't. vlieg- n,. '®P° te heroveren, verijdeld. Engelse ministerie van luchtvaart maalrt I mimsiene v stadie tussen bekend, dat uit Tokio ge- voor ri»V(ïsterkinSen worden gezonden de linie „gelse strijdkrachten, die van aan de Naktong optrekken. Rusland heeft rjjdaj de secretaris generaal der V N. gedetailleerde beschul digingen betreffende beweerde Ameri kaanse agressie tegen China" doen toeko- nicn. De aanklacht veroordeelt°d" blok kade" van en het bombarderen en beschieten gebied i„ Mandsjoerije door Amerikaanse vliegtuigen." Gevraagd wordt een snelle actie tegen „de Ameri kaanse politiek in het Verre Oosten", welke een ernstige bedreiging van de in ternationale vrede is". Tir1" de. afenda-commissle verklaarde n arren Austin, dat de V.S. zouden stem men vóór opneming van de Sovjetrussische beschuldiging, daar Washingon meent, dat elke klacht dient te worden gehoord. - De gedelegeerde van nationalistisch China verzette zich tegen opneming van dit punt doch hij bleek de enige tegen stemmer te znn. De commissie voegde de kwestie aan de agenda toe met 11 stem men tegen een. bij twee onthoudingen. Dr Tsiang stelde de commissie voor, de kwestie Formosa op te schorten, omdat hij nog wachtte op instructies van de na tionalistische regering. De commissie willigde het verzoek in met 5 s;emmefl tegen een (Australië), bjj acht onthou dingen- De agendacommissie heeft voorts be sloten aan te bevelen, dat vijf onder werpen direct door de Algemene Verga dering worden behandeld zonder een voorafgaand commissiedebat. Deze pun ten zijn: toelating van nieuwe leden; de uitnodiging aan de Arabische Liga! een waarnemer naar de bijeenkomsten der V.N. te zenden; het vredesplan van Trygve Lie, de controle der atoomener gie, en de ontwerpverklarlng over de dood van vermiste personen. De voornaamste politieke commissie krijgt o.m. te bespreken; de kwestie Ko rea; het plan-Acheson voor het verster ken van het apparaat der Alg. Vergade ring ter zake van agressie, het vredes- programma van de Sovjet-Unie, de be schuldigingen over Amerikaanse en Sov jet-Russische agressie tegen China, en de Balkankwestie De agendacommissie is tot de volgende week uiteengegaan. Men verwacht, dat het werk der verschillende commissies niet voor het eind van de volgende week zal kunnen beginnen. raamde uitgave van 4.400 milloen in de laatste zes maanden van 1950, een nog nimmer bereikt bedrag. De totale uit gaven voor de industrie-sector worden dit jaar geraamd op 7-800 millioen tegen 7.200 millioen in 1949. Volgens het overzicht wordt aangeno men, dat ook de kapitaalsuitgaven van gas- en electriciteitsfabrieken record cijfers zullen vertonen, doch dat de uit gaven van de andere industrieën lager zullen zijn dan in 1949. hetgeen voorna melijk zijn oorzaak vindt in de daling in het eerste halfjaar 1950. Waarom beperkte controle De geweldige uitbreiding van het pro ductievermogen in de Ver. Staten, welke thans ter hand wordt genomen, vormt de reden waarom het bedrijfsleven tot dus ver slechts beperkte economische con trolemaatregelen behoefden te worden opgelegd. Deze week werden beperkende maatregelen van kracht op het afbeta- lingscrediet bjj de aankoop van automo bielen en andere duurzame verbruiks- goederen en op het aanleggen van ab normaal grote voorraden van 32 catego rieën „schaarse" materialen, zoals staal, koper en rubber, die nodig zijn voor de uitvoering van het dcfensieprogramma. In het zoeken naar motieven voor on rust stakingen, stakinkjes en protest acties zjjn de communistische party en de eenheidsvakcentrale zo vruchtbaar als de begonia's in het raam van onze woon kamer. De rode lieden zien werkelijk kans uit alle zaken venijn te zuigen en dan met de giftspuit de betrokken mens heid te injecteren. Zo is er nu weer een rel, in Rotterdam bij de firma Jamin. Honderden meisjes hebben het werk neergelegd in verband met grieven over de loonpolitiek. „De Waarheid" was al een week aan het jagen en het is de E. V. C. gelukt de meisjes buiten de poort te krijgen. De bona-fide bonden staan niet achter deze manifestatie, doch wensen eerst hervatting van de arbeid en dan grieven bekijken. Een dergelijke situatie deed zich 8l herhaaldelijk voor. Een bewijs o.i. dat er lelijke fouten zijn en worden gemaakt. Als de E. V. C. „ingrijpt" moet er al dan niet reden toe zijn. Is er reden, dan zijn de bona-fide vakbonden in gebreke, is er geen reden dan moet de communis tische vakorganisatie geen kans krijgen op successen als nu weer bij Jamin. Nu weten wel, dat de E. V. C. nog al eens pogingen aanwendt, om vlak voor het plukken van de vruchten van overleg aan de boom te ga i schudden met een of andere oorlogskreet en onder een soort „banzai"-geroep overwinnin gen te suggereren. Maar toch moet het ons van het hart, dat onderhandelingen wel eens uitermate lang duren. Verbe teringen hebben vaak een jaar nodig, verslechteringen soms nog geen uur. De firma Jamin betaalt een grondloon plus een premie van 5 gulden die in be paalde omstandigheden kan worden in gehouden. We kennen te weinig finesses, om te beoordelen of aan deze loonpolitiek een min of meer ongezonde kant zit. Zo met, waarom kan de E. V. C. deze zaak dan zo uitbuiten, zo ja, waarom grepen de bqna-fide-vakbonden dan niet reeds lang iu. Activiteit is een allereerste eis. Er is in dit verband echter nog wat anders. Want het geval Jamin is voor ons maar een aanloop het blijkt bjj vele geschillen, dat de vakorganisaties vrij machteloos staan, omdat de „uitge buite" liedenniet zjjn georganiseerd. De ouders van vele jonge werkkrach ten zjjn hier zelf in gebreke. Zij moeten er op toezien, dat hun kinderen niet al leen des Zondags de kerk bezoeken of deel uitmaken van de congregatie, maar ooIf hun maatschappelijke plichten ver vullen. En dat niet alleen of voornamelijk ten bate van hoog loon of moer, maar vooral ter wille van een gezonde bedrijfsrust en een behoorlijke maatschappelijke orde ning. We moeten het ene doen en het andere niet laten. Bidden voor de bekering van de communisten ie een schone en mis schien een te veel vergeten daad, maar daar naast actie, actie. Daaronder valt ook de plicht van zich te organiseren. In een katholieke organisatie met bestuur ders, die de moeilijke tijd van vandaag verstaan. HENK VAN DER MAZE. Het is weer mis in Berlijn. West-Berlijn arresteert Oost-Berlijnse politiemannen die rich in de Westelijke sector bevonden en Oost-Berhjn arresteert daarop1be mannen, die op hün grondgebied kwamen. Hierbij blijft het echter niet; Russische soldaten vonden het noodzakelijk een slagboom tussen de Russische en Britse sector 150 meter het Britse gebied in te schuiven, waarop de Engelse soldaten de boom weer op zijn oude plaata brachten. En weer brachten de Russen de boom een stuk de Engelse sector in Pantser wagens en mitrailleurs vormden^de omlijsting van dit schuifspel Op de voorgrond d« Britse soldaten bjj „de slagboom Op de achtergrond een Russische soldaat met truck President Truman heeft gisteren zjjn veto uitgesproken over de wet op de controle van ondermijnende activiteit. Het voorstel tot deze wet was eerder door het Huis van Afgevaardigden met 312 tegen 20 stemmen, en door de Senaat met 51 tegen 7 stemmen aangenomen. Op grond van deze wet zouden com munistische organisaties geregistreerd moeten worden en in geval van nood kampen moeten worden ingesteld voor verdachte opstandige elementen. Het Huis van afgevaardigden heeft met grote meerderheid van stemmen het door Truman uitgesproken veto te niet gedaan. Er werd zelfs tot stemming over gegaan zonder dat er een debat over het veto werd gehouden. Voor de tweede maal sedert de „over eenkomst" tussen Kerk en Staat in Hongarije werd gesloten, heeft de rode regering van Boedapest een zeer ern stige tegen de Kerk gerichte maatregel getroffen. De eerste slag was de fei telijke opheffing van kloosterorden en congregaties, de tweede treft het gods dienstonderwijs. Het nieuwe decreet bepaalt, dat alleen de gemeente- of provinciale raden leraren kunnen aanstellen op voordracht van de kerkelijke autoriteiten. Deze ra den zjjn geheel in communistische han den. De benoeming gaat niet door, wan neer de betrokken leraar zich vijandig betoont tegenover het bewind en zijn ideologie. Godsdienstleraren mogen geen andere vakken onderwijzen. Het is hun evenmin toegestaan om contact te onder houden met de leerlingen, zelfs niet on der de pauzes. Evenmin mogen zij met de andere leraren omgaan. Zij moeten bovendien direct na hun lesuren het sohoolgebouw verlaten. Het is de godsdienstleraren onder geen voorwaarde toegestaan om kinderen te straffen, wanneer deze hun lessen ver zuimen. Ook mogen er geen cijfers wor den toegekend. Op deze wijze ,ontneemt de regering de leraar de mogelijkheid om disciplinaire maatregelen toe te passen als de kinderen in gebreke blijven. De leer boeken moeten eveneens door de rege ring worden goedgekeurd. De sovjetrussische minister van buiten landse zaken, Visjinsky. heeft Donder dagavond een diner van de V.N verla ten, toen de gouverneur van New-York, Thomas Dewey, verklaarde, dat dé sovjet-unie „een millioen slavenarbei ders" had. Malik volgde Visjinsky op de voet. j Tijdens een kort en hevig onweer, da» Toen Dewey zag, dat beiden de tafelzich gisterenmiddag boven Hoorn ont- verlieten, zei hij; „Ik moet zeggen, dat laadde, werd de„4 j^ar.lse kle^maker A, ik het als een compliment voel, dat zij, die samenspannen om de wereld te veri nietigen, zich terugtrekken". De sovjet-minister weigerde journalis ten te woord te staan, toen hij de zaal verliet. De registratie van de communistische partjj zelf achtte Truman geen inbreuk op de traditionele vrijheden, doch wel die van de zogenaamde communistische frontorganisaties. Hq voerde zeven be zwaren tegen de wet aan, o.m. dat de publicatie van een volledige lqst van be langrijke fabrieken, laboratoria en an dere installaties, die met de defensie ver band houden, potentiële vyanden van nut zou kunnen zyn, en dat het land zou be roofd worden van de belangrijke hulp van veel vreemdelingen in de geheime diensten. De Senaat heeft gisteren de noodwet voor de defensie ten bedrage van zeven tien milliard dollar aangenomen en naar het Witte Huis gezonden. Het voorstel om geen economische hulp te verlenen aau landen, die potentiële oorlogsgoederen naar de Sovjet-Unie en haar satellieten sturen, werd verworpen met 39 tegen 28 stemmen. Zoals bekend, had de Senaat verleden week bij een proefstemming dit voorstel aanvaard. In plaats van het thans verworpen plan nam de Senaat een bepaling van het Huis van Afgevaardigden aan, volgens welke de nationale veiligheidsraad gepresi deerd door president Truman de be voegdheid krygt om economische hulp te onthouden aan landen, wier handel met de Sovjet-Unie en de Oosteuropese lan den „in stryd is-met de veiligheidsbelan gen van de V.S." De stemming is een overwinning voor president Truman, wiens mening het was, dat het vorige woek door de Senaat goed gekeurde strengere verbod „de vrije lan den méér zou verzwakken dan het Sovjet-blok". v. d. Molen, afkomstig uit Hoogeveen, door de bliksem getroffen eb op slag ge dood. Het slachtoffer was te Hoorn met vacantie en zat tijdens het onweer te vis sen. Hp was gehuwd en had twee kin. deren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1