Mariniers vechten thans in drie voorsteden van V.N.-troepen staan slechts 88 km van elkaar Seoel :zzziia' Sisser S Kapitaal en industrialisatie De prijsstijging der grondstoffen doet moeilijkheden ontstaan Tragische vergissing: Amerikanen bombardeerden Britten Echtpaar in zijn woning dood aangetroffen Belgische C. V. P. gaat nieuwe koers varen ONG EEN KRUIS ONTHULD IN HET AMERSFOORTSE KAMP Men volge de stukken over „financiën van staat en gezin Maandag 25 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuw protest van Peking tegen bomaan val op Chinees gebied Amerika-Rusland onder vier ogen Amerikaanse parlement uiteen Leeuwentemmer tweemaal aangevallen H. C. voor vluchtelingen LAGEN Dreiging nan werkloosheid niet denkbeeldig beperking van verbruik Verschrikkelijke tragedie in Naarden Opnieuw trok een stoet van mannev door de straten Gevaar voor scheuring na «het rouw vol beraadweggenomen WEERBERICHT De mariniers, die Jongdongpo, een voorstad van Seoel, hebben veroverd, zijn gisteren de rivier de Han overgestoken en hebben Tongmakhari, een andere voorstad, bestormd. Terwijl straat gevechten begonnen tegen toenemende weerstand der Noordelijken, begon de Amerikaanse artillerie voor het eerst met de beschieting van de voorsteden met phosphorgranaten om de opmars van de mariniers voor te bereiden. Op een ander punt, n.l. bij de voorstad van Sobbingo, is een andere afdeling mariniers eveneens over de Han getrokken. De Noordkoreanen op de ten Noorden van Sobbingo gelegen heuvel bieden hardnekkige tegenstand. «SSfSSJ Abü' ronvWe°rÏÏigveeDr! rlfmfnister van^uitenlandsc zaken, die (FZT**n Z agressie ten op- NOODZAKELIJK 'Mgr. H. VAN DEURSEN Proost Haarlems Kapittel Hoe staat het met de investeringen „Dit kruis moet tot het nageslacht spreken" Intering van bedrijfskapitaal VOORLOPIG GELIJMD BLOHM EN VOSS De verwachting, geldig van heden tot mor genavond luidt: Koud weer met wisselende bewolking en nu en dan buien. Aanvankelijk nog matige wind tussen Zuid-West en West, in de loop van de nacht ruimend naar Noord-West en toenemend tot krachtig en langs de kust tot hard of storm achtig. Dinsdag 26 September: Zon op 6.31 aar' °ader '8.31 uur; Maan op 18.30 uur, onder 6.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Noord-Koreanen in een tang De Noordkoreaanse artillerie heeft het leggen van een brug over de Han onmo gelijk gemaakt, zodat de V.N.-troepen, die aan de overzijde van de rivier vech ten, door vliegtuigen moeten worden be voorraad. y Aan het Zuidelijke front zetten de verenigde legers hun pogingen voort om terreinwinst te boeken en met de troepen aan het Noordelijke front in contact te komen. Zjj zjjn nog slechts 88 km. van elkaar verwijderd. De eerste Amerikaanse infanterie divisie, die van het Zuiden uit oprukt, heeft het stadje Poun, 40 km. ten Noord westen van Sangdjoe en ten Noordoosten van Taedjon, veroverd, terwijl de zeven de infanteriedivisie in het Noorden kele kilometers voorbij Osan is ®e Eenheden van de 24ste A^ateglsch divisie zjjn vanmorgeni n« ^drongen, belangrijke Koemtsjon b/°"?etfen en drie Deze stad, waar vier grote halverWege spoorlijnen samenkomen, Taegoe en Taedjon. De regering van Peking heeft Zondag bij de V. N. geprotesteerd tegen het bom barderen van Chinees grondgebied door Amerikaanse vliegers op Vrijdag j.l„ al dus een bericht van het persbureau ..Nieuw China", dat door Radio-Peking 's uitgezonden. In een nota van Tsjou en Lai, minis ter van buitenlandse zaken, aan secre taris-generaal Trygve Lie wordt gezegd, dat er twee incidenten zijn voorgevallen, waarin „militaire vliegtuigen van de Amerikaanse a£ressiestrijdkrachten in Korea opnieuw het luchtruim van de ■Maar Zaterdag vernomen werd ben Dean Acheson, de Amerikaanse mjl niSer van buitenlandse zaken, en Sn Russische ambtgenoot Visjinsky Vrijdag, avond een onderhoud onder vier ogen ge. had. Volgens zegslieden uit de omgeving van Acheson droeg het gf®Prakaeazui ver informeel karakter. Het Plaats tijdens eeri diner dat door wonen, werd aangeb waren Bevin de Algemene Vergadering bijwonen, op dezelfde wijze de gast van Lie zijn. nog een korte vergadering houden. Het Congres komt na de viering vani givings Day" en de verkiezingen vember weer bijeen. volksrepubliek China zün binnengevlo gen" en dat daarbij verscheidene perso nen gewond werden door twaalf zware bommen, die een suPerf?r? had laten val len op Antoeng in Mandsjoerije. Acht en veertig gebouwen waren verwoest en door de luchtdruk meer dan 300 bescha digd. De Amerikaanse provocaties nemen voortdurend toe, hetgeen aantoont, dat de v. S. vastbesloten zijn de aanvals oorlog in Korea uit te breiden, agressie te bedrijven ten opzichte van Taiwan Hp in® republiek China betreffende rinnr J van het Chinese luchtruim a 00 militaire vliegtuigen van de enkaanse agressiestrijdkrachten in ^.orea en betreffende hun buitensporig beschieten en bombarderen, waardoor Chinezen werden gedood en gewond en schade werd toegebracht aan Chinese be zittingen in de agenda opneemt". Dit is de derde maal, dat de regering van Peking de beschuldiging uit, dat Amerikaanse vliegtuigen bij verschillen de gelegenheden aanvallen hebben ge daan op Chinees grondgebied. De Indische leeuwentemmer Rabin- anath Nehroe, die door het circus Mul- ,eas voor een tournee door ons land van Australische circus Bostok werd ge- ®JlgaJeerd, en nu in Nederland optreedt a|s dompteur van vijf grote Afrikaanse koningsleeuwen, is Zaterdag tweemaal door een van zijn beesten aangevallen en gewond. Des ochtends werd hjj tijdens een repetitie in de leeuwenkooi door ..Pasha" in de arm gebeten en 's avonds "jdens de voorstelling sloeg „Mignonet te", die door de dompteur op zijn schou ders naar zjjn plaats gedragen werd, spe lenderwijs zijn klauw uit en scheurde een diepe wond in de rechterhand van de temmer. Na de aanval van „Pasha". die dank zij de hulp van toegeschoten circusknech- ten nog goed afliep, zette Nehroe toch zijn oefeningen met de leeuwen voort, met zijn arm in dik verband. Ook. na de beet van „Mignonette" bracht Nehroe, nu ook zijn hand in dikke windselen, zijn nummer ten uitvoer. Het publiek had van het incident niet veel gemerkt. De situatie van de temmer is thans weer beter en Zondagmiddag hadden we een kort onderhoud met hem in de direc tiewagen van Mullens' circus. Rabindranath Nehroe blijkt een Franse vader en een moeder uit Hindoestan te hebben. Zijn hele leven zit hij reeds in het temmersvak. De vijf leeuwen, waar - merde hij optreedt, hebben een waarde van gemiddeld 18.000 per stuk en wegen elk een goede 200 kilo. De leeuw „Pasha" mag nu niet meer werken en dient ver der alleen nog maar ter opluistering van de menagerie Na afloop van de tournée van circus Mullens gaan de leeuwen weer terug naar Parijs, waar zij zijn geënga geerd voor het „Cirque d' Hi vers", om D3®.-1", de wintermaanden op te treden. Rabindranath Nehroe had 28 jaar geleden een broertje van vijf jaar, die in Stads kanaal tijdens een circus-tournée langs de kooien der leeuwen liep, door een van de beesten werd gegrepen en voor de Naar Aneta uit betrouwbare bron ver neemt is de Ned. gedelegeerde G. J. van Heuven Goedhart één van de zes perso nen wier namen door het secretariaat van de V.N. aan Trygve Lie zijn voorgelegd in verband met de a.s. verkiezing van een hoge-cpmmissaris voor de vluchtelingen, die door de Algemene Vergadering der V.N. moet worden gekozen. Lie zal uit deze lijst, waarop ook een Amerikaan en een Fransman voorkomen, een persoon kiezen, die hij aan de Algemene Vergade ring als candidaat zal aanbevelen. De aan beveling van Lie zal waarschijnlijk in de eerste helft van October bij de Algemene Vergadering worden ingediend. Vandaag begint bij de suikerfabrieken de grote campagne. Dat Limburg zich daarbij niet onbetuigd Iaat als producent moge blijken uit het feit, dat de „Covas" De Ned. Oorlogsgravenstichting heeft eert begin gemaakt met de verzorging naar schatting 110 millioen kg. bieten uit I ^er „raven van Nederlanders, die in Duitsland zijn gestorven. Op 't kerkhof in Hamburg-Ohlsdorf heeft een Nederlandse mi.isie 600 witte kruisen geplaatst, waarop de Nederlandse kleuren boven de namen zijn aangebracht Limburg naar de fabriek in Puttershoek zal verschepen. Elf weken lang wordt er 10 millioen kg. heen gebracht. i-ni1 DlonkiinflOii in TUI Het wetsontwerp Belastingherziening 1950 en Afschaffing van de Onderne- mingtvelasting zal dezer dagen in ce Eerste Kamer worden behandeld. Vein de zijde der Partij van de Arbeid is de vraag opgeworpen, of het gezien de hogere uit gaven, welke de versterking van de de fensie zal eisen, ook nu nog gewenst is aan de investeringen een extra prikkel te geven met behulp van een verlichting van de belastingen. Het Vrije Volk heeft bjjv. betoogd, dat er integendeel wel eens ™v v» o"ö* "t"-11 v-ii v Uul UC v ca ogen van het verschrikte publiek in de de b'ttere noodzaak zou kunnen ontstaan kooi werd verscheurd. Het kind verd be graven op het kerkhof te Stadskanaal, waar de temmer het graf dit jaar nog heeft kunnen bezoeken. Meer dan 150 Britse soldaten zjjn Zaterdag aan het front bij Waegwan ten Westen van de Naktong gedood of gewond door bommenwerpers van de Verenigde Naties en aanvallende Noord-Koreanen. De vliegtuigen, uitgezonden om de Britten te steunen, wierpen bij ver gissing hun bommen boven op hen. Na de mislukte luchtaanval vielen de Noord-Koreanen aan. De Britten, bestaande uit twee com pagnieën Schotse hooglanders, hadden even te voren heuvel 282 in het gebied van Sinboendong genomen, toen zjj steun van de artillerie vroegen om de Noord- Koreanen, die zich gereed maakten voor een tegenaanval, uit te schakelen. De Amerikanen hadden echter hun kanon nen teruggetrokken. Daarom vroegen de Britten vervol- Kens steun van vliegtuigen, doch on danks de door de Engelsen uitgezette Jnarkering wierpen de vliegtuigen him bommen te ver achterwaarts. Napalm bommen met benzinegclei en machine- Kcweervuur van de boordschutters tten srote schade aan. cottmï,,113" uur na de^anval kwamen de heuvoi isten opzetten en hernamen de lijken ij~Yaar geschut van de Noorde- se linies z'jn granaten achter de Brit die de »p,?n tr°f de Rode-Kruissoldaten, voerden nde Britten over de Naktong De Am Londen Juf-lkaanse zaakgelastigde te namens' de as •l?0irnes. heeft Zaterdag Ameri kaansp mer' kaanse regering en het boodschap sp„Volk Premier Attlee een wezen wordt waarin diep leed- welke de Britse g over de verliezen, gevolge van dp troePen op Korea ten- ben geleden. "-merikaanse aanval heb- (Van onze correspondent) In Naarden heeft zich het afgelopen weekend eeu huwelijkstragedie voor gedaan. _r In hun woning aan de Van Dycklaan aldaar heeft men Zondagmiddag een 34-jarige gepensionneerde marine-offi- ier en diens tien jaar jongere echtge- \ote levenloos aangetroffen. De vrouw ileek door bijlslagen te zqn omge bracht, terwijl in de badkamer het lijk werd gevonden van de man. die door gas moet zjjn gestikt. Zondagmiddag zou een zuster van de man op bezoek komen. Zij kreeg op haar bellen echter geen gehoor, hetgeen haar bevreemdde, omdat de familie van haar bezoek op de hoogte was. De bezoekster deed navraag bij buren, doch dezen kon den haar niet mededelen of het echtpaar het huis mogelijk verlaten had. Men besloot gezamenlijk op onderzoek uit te gaan. Na eerst nog enkele malen tevergeefs gebeld te hebben, plaatste men, enigszins ongerust geworden, een ladder tegen de muur van het huis om een blik in de slaapkamer te kunnen werpen. Daar zag men de vrouw op bed liggen, doch zij verroerde zich niet, toen men op het slaapkamerraam klopte. De poli tie werd gewaarschuwd, die zich via de ladder toegang tot de slaapkamer ver schafte en daar een verschrikkelijke ont dekking deed. De vrouw bleek doori gezicht was geheel behi f zlJn- Haar nabijheid lag een bijl v°® ,en in haar geen spoor te ontdekken w ,man viel de politiemannen een 2a ',„„v! werden die uit de badkamer bleek ««waar, Daar vonden zij de man lig*3 k°me.a; uit de geopende geyser gff 5.' terwijl De man bleek gestikt te dL omfle- Aangenomen wordt, dat ril echtgenote van het leven heeft un ziia 'en daarna zelfmoord heeft^pfc" nmtrent de motieven van de®p '5 tas° men nog in heb duister. De Verhou ding tussen beide echtelieden scheen goed "°De vrouw had Zaterdagmiddag tegen- ?i? hebben medegedeeld, dat het echtpaar ef «nanciecl niet slecht voor stond. Het heeft Z. H. Pa«s Pius XIÏ behaagd te benoemen tot Proost van het Hoogw. Kapittel van „St- Bavo te Haarlem de hoogeerw. hooggel- heer mgr. Hub. J. van Deursen, president van het Groot-Semi- narie te Warmond. De piloten van de Amerikaanse Mus tangbommenwerpers, die de tragische aanval' uitvoerden, zullen hiervoor niet aansprakelijk worden gesteld. De gronddienst had de piloten n.l. mee gedeeld, dat in het te bombarderen ge bied geen troepen van de Ver. Naties waren, niet wetende, dat de gebombar deerde heuvel kort te voren door de Britten was veroverd. de investeringen af te remmen. Het Parool heeft gesteld, dat het in overeenstemming met de ernst van de toestand zou zijn- geweest, indien de Troonrede de terugneming van de thans bij de Eerste Kamer aanhangig zijnde wetsontwerpen tot verlaging van bepaal de belastingen ondernemingsbelasting etc.) aangekondigd zou hebben. Nu er een bewapeningsconjunctuur verwacht kan worden, hebben deze faciliteiten voor de ondernemers haar belangrijkste zin verloren, aldus dit blad. Gezien de bovenvermelde suggesties van socialistische zijde is het o.i. gewenst even aandacht aan deze kwestie te schen ken. Wii herinneren er aan, dat de voor naamste faciliteiten van het Wetsontwerp Belastingherziening 1950 neerkomen op de vervroegde afschrijving van een derde van nieuwe investeringen tot en met 1952; verlenging van de verliescompen satietermijn en de onbetekenende her waardering van vooroorlogse bedrijfsmid gelijkheid tot zelffinanciering verruimd worden, teneinde aldus nieuwe investe ringen, welke broodnodig zijn om onze industrialisatie, mede te helpen ver wezenlijken. De werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking zal immers in hoofdzaak in de industrie moeten worden gecreëerd. Hoe staat het nu met onze investe ringen? Hot ongeveer een week geleden verschenen Centraal Economisch Plan 1950 van het Centraal Planbureau ver meldt, dat het peil van de investeringen in 1949 hoger lag dan in het voorafgaan de jaar met name voor de investeringen in de industrie. Gedurende de eerste helft van 1949 werd ca 90 pet. bereikt van het investeringsvolume, dat in de Industria lisatie als noodzakelijk gemiddelde wordt aangegeven voor de 4%-jarige periode van 1 Januari 1948 tot 1 Juli 1952, terwijl in de tweede helft van 1949 dat peil on geveer bereikt werd. Ten aanzien van de realisatie clor investeringen in de eerste helft van 1950 wordt verklaard, dat deze zich zonder onoverkomelijke financie- ringsmoeilijkheden heeft voltrokken. Dit feit gepaard aan de overweging dat ener zijds de toeneming van het investerings volume binnen redelijke proporties blijft, terwijl zich anderzijds in de financierings bronnen en overbruggingsmogelijkheden met bankcrediet en intering op liquide reserves geen ingrijpende wijzigingen af tekenen, geeft aanleiding tot de verwach ting dat zich hier ook in de toekomst, althans op korte termijn, geen ernstige delen. Door het wetsontwerp zou de mo- moeilijkheden zullen voordoen, aldus het Nabij de fusilladeplaats op de schietbaan heeft Zaterdag te Amersfoort de onthulling plaats gehad van een kruis als voorlopig monument ter nagedachtenis van de in de jaren 19401945 in het concentratiekamp Amersfoort P.D.Aomgekomen verzetsstrijders. (Van onze speciale verslaggever). Weer trokken Zaterdagmiddag enige honderden mannen van het station te Amersfoort door de straten, over de Laan 1914, naar de heide, waar in een heerlijke omgeving, zo in tegenspraak met de hei, die hier jaren geweest is, een kamp is ingericht. Dagelijks treden er nu tientallen jonge mannen glunderend bin- nen om hun boeltje bij de fourier in te 'everen, verheugd, dat zij na een lange diensttijd in de burgermaatschappij mo- Ken terugkeren. Tijdens de oorlog was *,er het zo beruchte Polizeiliches Durch- Kkngslager en ongeveer twintig duizend soede vaderlanders hebben hier geleden, eimf aCht bonderd heeft de dood een ven tapan.ïun yerb,iif gemaakt. Zij stier- on "'tputting of werden gefusilleerd kamn *c^..<>tbaan ten Westen van het een ïn.,i is te hunner nagedachtenis nu onCldn!werTnUment °?Sericht- de ilanee, en waar kampgenoten de dappere kameraden zijn komen eren. gZnZ dpy paling van de pelgrima ge, langs dezeifde route, waar zii eens van angst bezeten, hun kru^weg maa^- ten. Opnieuw stonden er mensen achter de ramen van de huizen, die men pas seerde. Ook bij hen waren er herinnerin gen en zij getuigden opnieuw van hun meeleven, thans met een vlag, die half stok hing, als een eerbetuiging aan de gevallenen. Er hing een grijze lucht, boven de uit gebloeide heide en boven op een heuvel ontdekte men de figuur van een kruis, dat voor het merendeel schuil ging ach ter een vlag, die door twee militairen werd opgehouden. Aangrijpend klonk de zang door het Amersfoorts Mannenkoor van „Mijn land" en nadat luit. kol. ir. A. Perquin een in leidend woord gesproken had, onthulde: mej. Rijpen, wier vader, een dominee en twee broers in het kamp hun leven ga ven, het monument. Prachtig tekende zich het massieve houten kruis, dat een Utrechtse timmer man, die zelfs ook in het kamp^ verbleef, maakte, tegen de hemel af Een kruis, dat spreekt van lijden, maar ook van over winning, slechts door loutering te ver werven, zoals een der sprekers treftend zei. Om aan dit woord kleur bij te zetten, drong even het licht van de zon door het wolkendek heen. Dit kruis, zo zeide dr. C. P. Gunning, moet tot het nageslacht spreken en zal ons dwingen tot eerbied jegens hen, die vielen voor hun trouw en onwrikbaar Godsvertrouwen. Bij de eerbied voegt zich echter ook schaamte, omdat wij ge faald hebben in hetgeen de gevallenen ih hun laatste ogenblikken van ons ver wacht hebben. Spr. herinnerde aan de onvergetelijke dag van 12 April 1942, toen 72 kampgeno ten voor het vuurpeloton vielen en scoor de tenslotte aan tot trouw en saamnorig- heidsgevoel. De strijd tegen tyrannie moet blijven voortduren. Pater Jos. Govaert S.S.S., die destijds in 't Amersfoartse kamp verbleef, te ge lijk met enige andere ook nu aanwezige geestelijken, slaagde erin de huivering terug te roepen, die de gevangenen be zielde, toen de grote poort van prikkel draad voor hen openzwaaide. God kent alleen de smart, die hier geleden is. Al dat lijden kan niet vruchteloos geweest zijn en God heeft rhet kwaad toegelaten om de mens te louteren. Het kruis, hier geplant, moge ons aan het Goddelijk, woord herinneren, dat allen die vervolging lijden, het rqk der hemelen zullen binnengaan en dat de graankorel in de aarde moet vallen en sterven om uit te groeien. Er zijn er en ik behoor ertoe, aldus pater Govaert. die God dagelijks danken, dat zij dit hebben mogen meemaken. De heer H. M. Randwijk ontwikkelde enige zeer reële gedachten, waarin hij wees op het verschil in intenties, waar voor hier geleden werd. Allen waren door menselijkheid verbonden en het kruis hier, maakt ons zo bescheiden, op dat wij ruimte krijgen om elkaar te zien. Mr. G. Chr. Aalders, voorzitter van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen verklaarde, dat de overlevenden de doden niet beter kunnen eren dan door te leven in de geest, waarin zij gestorven zijn. Handhaving van de christelijke grondbeginselen en de democratische waarden rechtvaardigen ook onze strijd. Ook de dichter Theun de Vries sprak enkele woorden. De heer Kasteleyn maakte veel indruk met de declamatie van de „Achttien do den" van Jan Campert en ontroerend was ook de zang van „Ecce quomodo moritur", waarmee de plechtigheid besloten werd. Er werden voorts kransen voor het kruis gelegd, o.a. van het „Oranjehotel", het „Voormalig Verzet", de Stichting 1940-1945, en het Oorlogsgravencomitë, terwijl ook de nabestaanden met bloe men kwamen aandragen. In het kamp werd onder elkaar nog menige herinnering opgehaald en op de binnenplaats zag men met de handen wijzende mannen, die hun vrouwen de indeling van het kamp duidelijk maakten Velen drukten met dankbaarheid de hand van mevrouw Overveen van het „Rode Kruis", die voor de gevangenen een moeder is geweest en nu graag te midden van haar beschermelingen ver toefde. Centraal Planbureau in genoemde pu blicatie. Wil men deze uitlating van het Cen traal Planbureau op haar juiste waarde schatten, dan dient men er o.i. rekening mede te houden, dat de bewuste publi catie werd samengesteld voor de gebeur tenissen in Korea en dat met de uitwer king van deze gebeurtenissen o.i. niet vol ledig rekening kon worden gehouden. Men weet dat de uitbreiding van de werkgfilegenheid in hoofdzaak tot stand zal moeten komen door een uitbreiding van de kleine en middelgrote bedrijven. Nu zal de scherpe stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt o.i. voor de financiering van de uitbrei dingen in de hierboven genoemde bedrij ven ernstige moeilijkheden doen ontstaan. Het systeem van belastingheffing in ons land zal tot gevolg hebben, dat bij bedrijven, waarvan de grondstoffen in prijs zijn gestegen, een deel van het reële bedrijfskapitaal wordt wegbelast. Bij de fiscale winstberekening wordt immers geen rekening gehouden met de vervan gingswaarde. De handel, welke praktisch geen faciliteiten krijgt in het wetsont werp Belastingherziening, wordt hier door ook ernstig getroffen. Voor de financiering van het lopende productieproces zal als gevolg van de prijsstijging een veel groter bedrag aan guldens vereist zijn, omdat er in de voor raden grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten, alsmede in de debiteuren meer geld gaat zitten. Bij de bedrijven in de hierboven bedoelde categorie, welke vóór de gebeurtenissen in Korea nog gelden beschikbaar hadden voor de finan ciering van uitbreidingen, zal in vele of wellicht de meeste gevallen blijken, dat deze gelden thans niet meer beschikbaar zijn voor uitbreidingen, doch dat zij opge slorpt worden door de stijging van het bedrag, vereist om de productie in zijn oude omvang te financieren. Wij menen uit het bovenstaande twee conclusies te moeten trekken: le. De faciliteiten van het wetsontwerp Belastingherziening, welke de indus trialisatie moeten stimuleren, zullen niet gemist kunnen worden. Integen deel door de volkomen gewijzigde omstandigheden zullen zy in het bij- donder voor de kleine en middelgrote bedrijven beslist onvoldoende zijn. 2e. Nieuwe faciliteiten zouden eigenlijk nodig zijn, ten einde te voorkomen, dat bij handel en industrie een deel van het reële bedrijfskapitaal wordt wegbelast. De eventuele transformatie van risico mijdend in risicodragend kapitaal, d.w.z. het op grotere schaal dan tot dusverre is geschied dienstbaar maken van gelden van institutionele beleggers aan de in- .Na een onderhoud met de directie heeft een delegatie van de Uniebonden het op een zware vergadering zover weten te krijgen, dat de stakende meisjes van Jamin vandaag de bedrijfspoort weer zijn binnen gegaan. Er zijn toezeggingen gedaan ln zake loon, premiestelsel en andere sociale voorzieningen. Directie en Uniebestuur zuilen in nader overleg nog een defini tieve vorm voor alle aangelegenheden pogen te vinden. De zaken zijn dus voorlopig gelijmd. Men grijpt na dit alles toch onwille keurig naar zijn hoofd met de vraag: Waarom was dit conflict nodig? Bij een goede gang van zaken had al die soesa kunnen worden voorkomen. Verschil van inzicht in economische en sociale aangelegenheden is iets heel ge woons, zonder dat direct het woord scherpslijperij behoeft genoemd te wor den. Behoorlijk overleg ten bate van de onontbeerlijke bedrijfsvrede kan gunstig werken. Feiten te dien aanzien zijn er te over. Maar ook hier moest de deurwaarder van de E.V.C. de rekening komen presen teren, voor de conferentietafel dienst kon doen. We hebben Zaterdag ook aangedrongen op activiteit van de bona-fide vakbondeh. En daarbij gewezen op een onmisbare voorwaarde: het georganiseerd zijn van het personeel. In een beschouwing in zake de staking merkte Zaterdag „Het Parool" op dat het wenselijk zou zijn. dat arbeid sters in soortgelijke bedrijven als Jamin zich aansluiten bij een vakbeweging. „Het Vrije Volk" merkt in zijn editie van Zaterdag op: De staking heeft de directie van Ja min overvallen, dat is wel gebleken: Het bewijst eens te meer, hoe ver de leiding en personeel van eikaars sfeer gescheiden leefden. Als het 't personeel van Jamin nu ernst is, dan doen allen goed, zowel het vrouwelijk als het mannelijk personeel, zich stevig in de vakbond te organi seren. Pas dan kunnen zonder brokken te maken, de beste resultaten verkre gen worden. Wanneer we een gezonde maatschappe lijke ordening voorstaan niet alleen in feestredevoeringen en bij jubilea, maar metterdaad, dan iè begrip voor elkanders moeilijkheden een eerste eis. Elkeen kenne dan ook zijn plicht van onder nemerskant en werknemerszijde. Erken ning van organisatie en lidmaatschap van vakbond. Anders blijft de P.B.O. een wassen neus. Aan wassen neuzen is vandaag geen behoefte. Circus hebben we al voldoende. HENK VAN DER MAZE. dustrialisatie, met behulp van een ga rantie van een deel der tegenwaarde van de Marshall-gelden, zal hier niet voldoen de uitkomst kunnen brengen. Er zal o.i. geen apparaat gecreëerd kunnen worden, dat de aanvragen om risicodragend kapi taal van duizenden kleine bedrijven zal kunnen beoordelen. Indien de jongste ontwikkeling op poli tiek gebied een beperking eist van het reële beroep op de goederen, welke be schikbaar zijn voor consumptie, investe ring en bewapening, zal de beperking in de eerste plaats op een beperking van de consumptie van de grote massa der be volking betrekking moeten hebben. An ders zullen wij na enkele jaren het gelag moeten betalen met een werkloosheid. „Blohm en Voss", de te Hamburg ge vestigde maatschappij, die over de groot ste scheepswerven van Duitsland be schikt, zal niet meer als scheepsbouwfir- ma mogen optreden, aldus hebben de Engelse autoriteiten te Hamburg bekend gemaakt. Wel zullen op de terreinen van Blohm en Voss industrieën met vredesproductie mogen worden gebouwd. De scheepswer ven van Blohm en Voss, waarvan het grootste deel ontmanteld is, vallen niet onder het Dinsdag door de ministers van buit. zaken der Grote Drie genomen be sluit tot opheffing van alle beperkingen op de bouw van voor export bestemde schepen, daar men Blohm en Voss onder de „oorlogsindustrieën" rekent (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Ongeveer 1500 gedelegeerden woonden Zaterdag het grote C.V.P.-congres bij, dat zich had uit te spreken over de bekende revolutionnaire gebeurtenissen en maat regelen moest overwegen om o.m. de C.V.P. voor mogelijke splitsing te be hoeden. Verder was het ook de bedoeling de verantwoordelijkheden omtrent de be handeling van de koningskwestie vast te leggen. Dat men, zoals een der woordvoerders bij de aanvang verklaarde, niet bijeen was gekomen „om elkaar onder felicita ties te begraven", bleek al heel spoedig, ook al moet geconstateerd worden dat de toon altijd waardig bleef. Een nogal langdurige discussie werd ge wijd aan de statuten der C.V.P. Van de Algemene Raad der partij werd gezegd, dat deze zonder meer een machine voor applaus was geworden en dat daar een einde aan moest komen. Andere sprekers beweerden, dat het niet zo zeer de sta tuten dan wel de mentaliteit der leiders is, die moet veranderd worden. Tot de hoofdschotel der besprekingen behoorde het rapport der commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ver antwoordelijkheden der partijleiders in de periode der onlusten en van de abdi catie, die daaruit is voortgevloeid. De absoluut juiste historische waar heid der feiten schijnt de commissie niet te hebben kunnen brengen, omdat de betrokken personen de aard der be sprekingen met de koning tijdens de pijnlijkste uren van het conflict niet. willen openbaar maken. Er zijn nog meer vraagtekens. Reeds in Juli zou de regering van de dienst der Openbare Veiligheid een verslag hebben ontvangen ver het actieplan der revolu- tionnairen, waarin o.m. ook in voorkwam, het in brand steken van het koninklijk paleis van Laeken en het onafhankelijk verklaren van Wallonië. Het eigenaardige van het geval Is echter, dat de toenmalige minister van justitie ,van wiens departement de veiligheidsdiensten afhangen, op bet congres verklaarde, dat h(j nooit ken nis van een dergelijk verslag heeft gehad .Evenmin -de minister van bin nenlandse zaken en nog andere leden der regering-Duvieusart De onmiddellijk na de onlusten afge treden algemeen voorzitter van de CVP, Van der Straten Waillet, had niet veel succes toen hij trachtte uzjjn beleid en dat van anderen o.w. Duvieusart en Van Cauwelaert te verdedigen. De meeste dezer heren hielden zelf ook een overigens doorgaans zwakke oratio pro domo. Natuurlijk werd het verraad, door de liberalen, socialisten en communisten tegen de democratie gepleegd, niet onbe sproken gelaten. Besloten werd de conclusies van de Onderzoekscommissie voor verdere be handeling naar het nieuwe bestuur der C.V.P. te verwijzen. Zeer zeker zal dit niet met genoegen door de C.V.P.-aanhan- gers in den lande worden vernomen, in dien zou blijken dat het zonder meer een begrafenis zou worden. Tot algemeen voorzitter van de C.V.P. werd in de plaats van baron Van der Straten Waillet gekozen de heer Th. Lefèvre, Kamerlid van Gent. De belangrijkste conclusie, die zich na dit congres opdringt, is, dat de C.V.P., anders dan vooral de socialisten verwacht hadden, haar eenheid niet alleen heeft bewaard, doch haar zelfs heeft verstevigd om met nieuwe moed en vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1