Kamer neemt geen met loongrens van NIEUWE LES over prijsstop genoegen V.N.-troepen vlak bij de grens tussen N. en Z.-Korea MacArthur droeg Seoel president Rliee over aan Agresssie tegenFormosa BEDRIJFSTELLING in October Dames hebben liever frivoler schoeisel dan het Brink-model rïïïïSSiS V* Vrijdag 29 September 1950 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. Kijk van moeder de vrouwin 't geding Boven 3600 vrijwillig Telfout in de Kamer <T X* Schoenen op de regeringstafel m ONDER DE LOUPE Militaire campagne zo goed als afgelopen Amerika niet bang voor onderzoek in heidsraad Veiligh Prijsstijging tot na de dood Labour vergroot meerderheid Geen uitlevering van Westerling Suiker op komst „Burgerwacht" in Frankrijk ingevoerd In de sectoren van nijverheidhandel en verkeer Burgerverdediging in België WEERBERICHT gepensionneerden Pensioenverhoging-motie toch aangenomen in de gistermiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is medege deeld, dat de motie-Stapelkamp waar in ge regering werd uitgenodigd mel meeste spoed maatregelen te treffen, op dat ook op de pensioenen verhoging wordt toegekend was verworpen met 39 te gen 38 stemmen. Drie communistische moties verworpen De prijspolitiek Het rapport inzake Nieiiw-Guinea rJ DOODGEWOON De troepen van de V. N. stonden vannacht nog slechts enkele kilometers verwijderd van de 38ste breedtegraad. Verwacht wordt, dat zij de grens elk ogenblik kunnen bereiken. Naar wij in een deel van onze editie van gisteren reeds meldden, heeft de Noordkoreaanse president, Kim II Soeng, zijn troepen bevel gegeven het contact met de tegenstander te verbreken en zich achter de 38ste breedtegraad terug te trekken. De legerleiders hebben de opdracht, zoveel troepen te redden als mogelijk is. Zuidkoreaanse regering in Seoel De toekomst van Korea STRIJDKRACHTEN PROGRAMMA IN INDONESIH VERDWIJNT De verwachting, geldig van heden, tot mor genavond luidt: Veranderlijke bewolking met vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen over dag waarschijnlijk plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Wes telijke, later uit Zuidelijke richtingen. Voor namelijk in het Zuiden van het land iets hogere middagtemperaturen. Zaterdag 30 September: Zon op 6.38 uur, onder 18.21 uur; Maan op 19.24 uur, onder 11.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT e toeze van Min. Joekes (Vergadering van Donderdag 28 September Voorlopig is er van een verhoging van de loongrens niets gekomen, ondanks hel feit, dat de Kamer daarop gisteren unaniem had aangedrongen. Pat wil echter ook weer niet zeggen, dat de regering er nu af is en dat de loon"rens van 3600 gehandhaafd zal blijven. Het was voor minister Joekes niet moeilijk geweest te begrijpen, dat hij er zó niet vanaf zon konten. De gehele Kamer had erop aangedrongen, dat die loongrens zou worden opgeheven en een abrupte weigering zou de Kamer zeker niet hebben geaccepteerd. Dus vond hij er dit op: de regering moest zich hierover nog eens «opnieuw heraden. De regering erkende natuurlijk de bezwaren, de situatie was vo0r ons land de laatste tijd veel ongunstiger geworden, de ruilvoet was slechter, de lasten waren zwaarder, de teruggang was waarneembaar. Maar een beperking was noodzakelijk. Waarom deze noodzakelijk was liet de nlinister in het midden, zijn uiteenzetting op dit punt was even vaag als de re9t. Alles moest nog eens bekeken worden, de Rijksbemiddelaars moesten •worden ingeschakeld, er moest rustig beraad worden gepleegd, het advies van de S. E. R. moest worden afgewacht enom al deze redenen kon de regering die loongrens maar niet een-twee-drie verhogen. De regering zou zich echter nader beraden en het resultaat van dit beraad zo spoedig mogelijk aan de Kamer mededelen. De heer Andriessen nam daar echter zo maar geen genoegen mee;o U YroeS of dat nader beraad een meuwe beslisslng aan_ gaande de loongrens zouinhouden. En zou dat ook consequenties inhouden voor het overheidspersoneel, waarvoor het overleg nog gaande was? Hij vroeg minister Joe kes een nieuwe beslissing te bevorderen en het resultaat hiervan op korte termiin aan de Kamer mede te delen. 'JU Naar de mening van de heer Andries sen was het minste dat gebeuren «mest dit. dat de regering vergunning verlenen om boven de loongrens 3600 deze 5 pet ook te geven. VmJ.,, lig dus en niet gedwongen zoals hij d' S pet verhoging beneden deze gretls e Een ander punt was de vraagwaarom toekenning van de loonsverhoging dezg keer verplicht is en de vorige maaj jn Januari van dit jaar niet, een vraag die de heer Andriessen óok had gesteld, het antwoord hierop was de minister Va Sociale Zaken al even vaag als met dn rest De omstandigheden waren in Januari zó, dat het toen de voorkeur verdien<£ de mogelijkheid tot verhoging aan het be. driifsleven te laten. Nu echter gebleken wik dat de kosten van de noodzakelijkst® levensmiddelen met minstens 4 pet ware® gestegen moest deze verhoging op korte fermijn gelchieden en zodoende had men de toekenning er van nu verplichtend ëCDe eigenlijke reden, dat de grootste werkgever, net Rijk» deze nieuwe verho ging van 5 pet niet zou gunnen dragen, kwam maar heel even om ue boek kijken. Minister Joekes zei niets meer dan dat er verband bestond tussen deze verhoging en de salarissen van het overheidsperso- neel. De reactie op deze vage verklaringen was deze, dat de minister op verzoek van de heer Andriessen moest beloven, dat de regering deze zaakTpoedig zou herzien en dan mening gedocumenteerd ken baar zou maken. Een .a«d"®r ^langrijke zaak was de verliogmg ®®Pensionneerden. Ook hlel' klingen moeten tspraak- De Pen' sicenregelmgen moeten volgens minister Joekes op en j»d«re den ?nen was er nog overleg Kann ,e Pen" sl°® waren echter verschillend^. Hier- Alvorens des avonds in comité-genei V» te gaan heeft de Kamer gisteren nog een korte openbare vergadering gehouden, waarin de voorzitter heeft medegedeeld, dat bij de telling der stemmen een fout was gemaakt Er hadden zich namelijk 39 leden vóór de motie en 38 er tegen ver klaard De motie is dus aangenomen (AR) en Van Sleen (P. v. d. A.) hadden moties dienaangaande ingediend. De heer Stapelkamp vroeg voor de gepensionneer den zo spoedig mogelijk maatregelen te treffen en de heer Van Sleen ging nog verder door te verlangen, dat de beide verhogingen van 5 pet aan deze groep ook ten goede zouden komen zo nodig door middel van een wetsontwerp. De communisten hadden natuurlijk de 5 pet zo maar voor de hele bevolking ge ëist, zonder de consequenties hiervan te bezien. Propaganda is ook een zaak. De heer Van Sleen had ook nog gevraagd het wetsontwerp dat de pensioenuitkeringen met vijf procent zal verhogen en dat na bij de Eerste Kamer ligt, maar terug te nemen en er tien procent van te maken, maar dat vond de minister toch al te dol. Een andere moeilijkheid was, dat zü die niet onder een C. A. o. werkten, bui ten deze verhoging vielen. De heer Andriessen had o.a. voor deze mensen gepleit en de speciale aandacht van de minister voor hen gevraagd. Minister Joekes zei, dat het hier een advies van de Raad va» Vakcentrales betrof en voor het overigê moesten de Rijksbemidde laars maar beslissen. De Kamer was niet erg tevreden over de vage toezeggingen van minister Joe kes, die....-- eerst de ontwikkeling van zaken wilde afwachten, het advies van de S. E. R- wilde horen, nader beraad wenste te houden, nader overleg in de Ministerraad wilde plegen, het oordeel van de Rijksbemiddelaars wilde weten en wat dies meer zfj. De heer Andriessen nam voorlopig genoegen met het beraad in de Minister raad, maar vroeg spoedig een beslissing. Hij zou nu nog niet met een motie ko men. De heer Van Steen nam zijn motie terug. Het was blijkbaar de juiste tijd n°g niet zei hij, maar hy beloofde vast ermee terug te zulten komen bij de be handeling van de begroting van Binnen landse Zaken, als minister Teulings aan wezig zou zijn. De heer Stapelkamp hield voet bij stuk. vond de kwestie van de pensioenen zeer onbevredigend. Hierover had van te voren in de Ministerraad moeten zijn ge sproken en hij wenste nu een uitspraak. Mimster Joekes had het geluk, dat de K.V.P. d\i monde van de heer Andries sen verklaarde, dat deze óók voor de gepensionneerden het beraad in het ka binet wilde afwachten en dus tegen de motie Stapelkamp zou stemmen. Want zelfs een vijftal partijgenoten van minis ter Joekes lieten hem bij deze motie in j- Steek en stemden voor de motie van Hp heer Stapelkamp. En de overwinning irnn de heer Joekes was dan ook eigen- nfk een fikse nederlaag, want de motie rnpt niet meer dan één stem min- „■j verworpen. De uitslag was 39 derheid ernmen. (Zoals men elders op tegen 38stenu^ blpek vergissing te «Jn geweest tengevolge van een Si Pp motie werd wel aangeno- meni vL?iie motie stemden de Cl? IV vï D.» C-PN- en S-GP- en Vii?'m'Hen van de P. v. d. A. t.w. de heter, Ir qiepn Goedhart, Van voorts de heer Welter van de K.N.P. Drie moties Gortzak een om de prijs stop in te voereneenomde lonen voor iedereen met 5 pct t verhogen en een waarin 5 pct. verhoging op de pensioe- 3600.- nen werd gevraagd sneuvelden alle met 6 tegen 70, 6 tegen 72 en 6 tegen 68 stemmen. Hier stemden alleen de com munisten voor. De motie Suurhof (P.v.d.A.), waarin een samenstel van prijsbeheersende maatregelen werd gevraagd, had de mi nister van Economische Zaken zeer han dig naar zich toegehaald. Een kleine wij ziging, welke de heer Suurhof op diens verzoek aanbracht was voldoende om minister Van den Brink te doen verkla ren, dat de motie aldus geredigeerd, steun aan de regering betekende en dat hij er dus niet het minste bezwaar tegen had. Voor de heer Korthals (V.V.D.) een reden om te verklaren, dat er van de po litiek van de heer Suurhof niets was overgebleven, noch van hetgeen hij ver leden week had bepleit. Nu de motie steun aan de regering betekende kon de V.V.D. zich daarmee dan ook verenigen. Deze motie werd z.h.st. aangenomen met aantekening van tegenstemming van de C. P. N. Minister van den Brink had vooraf nog geantwoord op de replieken over de prijspolitiek. In deze rede heeft hij nog eens rustig op allerlei vragen geant woord en uiteengezet, dat ons loon- en prijsniveau in niet ongunstige verhouding stond tot andere landen; door de beide verhogingen was onze voorsprong echter ongeveer met 10 pct. verkleind. Niet al leen over de lonen en prijzen, maar ook over productie-vergroting en verlenging van de werktijd was het advies van de S.E.R. gevraagd. Voor de prijzenbeschik- king 1950 was met groot- en kleinhandel overleg gepleegd en overeenstemming be reikt. Tot de heer Suurhof zei minister Van den Brink ,dat prijsbeheersing nu ongewenst was, maar dat deze bijvoor beeld bij dreigende inflatie niet uitge sloten moest worden geacht. Hij wilde ongemotiveerde prijsverhogingen voorko men, maar niet met een prijsstop als uitgangspunt. Over prijsstop had de heer Suurhof deze middag trouwens niet eens meer gerept. Als middelen tegen prijs verhoging zag de minister alleen die, welke op dit ogenblik effectief zijn. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) had ge zegd, dat moeder de vrouw een andere kijk op dit prijsprobleem had. Minister Van den Brink antwoordde hierop heel geval, dat zelfs vrouwen van hoogleraren in de Staathuishoudkunde hierop een andere kijk hadden. Dat was hem uit ge sprekken wel gebleken. Die hadden er dezelfde kijk op als „moeder de vrouw". En daarna vertelde hij, dat hij in be sprekingen met industriëlen, o.a. met textiel-industriëlen, had aangedrongen op het op de markt brengen van goede en goedkope artikelen. En als voorbeeld bracht hij toen de damesschoenen van f 14.50 ter tafel. Hij deelde tenslotte nog mede, dat gemiddeld de productie 7 pct. hoger was dan verleden jaar en dat de ontwikkeling van de arbeidsproductivi teit niet ongunstig was te noemen. Niet alleen door grotere inspanning der arbei ders, maar ook door vervanging en mo dernisering der fabrieksuitrustingen tot een bedrag van pl.m. 350 millioen, waar van een groot deel aan nieuwe investe ringen. De opvoering van de productie, aldus minister Van .den Brink, is het enige ge zonde middel om uit de moeilijkheden te geraken. Met deze debatten is de zaak dus nog niet afgedaan. De regering heeft het been strak gehouden tegenover de Stich ting van de Arbeid en de loongrens van 3600 niet willen verhogen. Nu, op aan drang van de Kamer, heeft zij 'n nieuw beraad over deze zaak moeten toezeggen en dat wel op korte termijn. De Kamer zal het er zeker niet bij laten zitten en het ziet er naar uit, dat de regering in zake de loongrens straks water in de wijn zal moeten doen. F- S. De Kamer, die des avonds in comité- generaal bijeenkwam ter bespreking van het rapport der gemengde commissie Nieuw-Guinea, heeft de behandeling daar over niet tot een einde gebracht. De be handeling van het rapport zou vanmid dag worden voortgezet. In de vergadering der Tweede Kamer kwam minister Van den Brink gistermiddag met een paar schoenen op de regeringstafel. Hij vroeg netjes verlof aan de voor zitter om ze boven tafel te mogen brengen. Het ging over prijsbeheer sing en de minister vertelde op dat ogenblik dat hij besprekingen voerde met allerlei industrieën om goede en toch goedkope artikelen op de markt te brengen. Het eerste resultaat waren de rijwielbanden, waarvan twee-derden in Nederland bleven voor een volksprijs. Maar hij had ook besprekingen gevoerd met de schoenindustrie en het resultaat was geweest dat dames schoentje. De minister prees het aan als een volleerd marktkoop man. Hij hield de schoen in zijn hand. Kijk eens aan Origineel Engels sportmodel, niet gespijkerd, maar genaaid. Stevig en toch sier lijk en dat allemaal voor de civiele prijs van 14.50. Maar de dames wilden het niet. De zusteren Eva's hadden meer schik in een wat frivool model, zei hij. De Kamerleden hadden zich in tussen rond de regeringstafel ver zameld, waar minister Van den Brink zijn waar stond aan te prij zen. De damesschoenen gingen van hand tot'hand. En met spijt in zijn stem vertelde de minister, dat er voor deze goedkope schoen geen afzetmogelijkheden waren gebleken. „Deze schoen moet dan ook maar niet in het verslag komen", vond hij. Overzicht van de Westminster Kathedraal tijdens de pontificale H. Mis, tvelke Z. Em. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York, celebreerde voor de leden van de vrouwelijke religieuze orden en congregaties. Alles bijeen zijn wij blij, dat wij maar doodgewoon Analyst zijn. Of wij een ander zijn, of er nog een andere naam op na houden, interesseert niemand, be halve de politie, als men op de bon gaat; die heeft een broertje dood aan naams verwisseling. Enfin, van de politie mag wel meer niet! Omdat wij nu maar een doodgewone sterveling zijn, mogen wij ook doodge woon afsterven en eenmaal goed in de grond, zoals alle doden in de grond goed zijn, kunnen wij dood zijnde ook waar schijnlijk doodgewoon blijven rusten op de dodenakker. Welke rust een mens na het lang niet meer doodgewoon zijnde leven ongetwijfeld verdient. Wij stellen het ons voor, dat, wanneer wij het moede hoofd te rusten hebben ge legd, niemand naast onze naaste familie leden veel belangstelling zal tonen. Wel licht hebben wij dan, in het genot van een pensioentje, de loupe reeds enige tijd rust gegeven, zodat onze lezerskring ons al lang vergeten is. Er worden belangrij ker personen en dingen vergeten! Onze groeve zal waarschijnlijk alleen maar geopend worden griezelt U? Kom, over honderd jaar zijn wij allemaal griezels zal dus alleen maar geopend worden om, wat er aan botjes over is, te „schudden", opdat wij plaats maken voor de „uitgekaarten" van een andere gene ratie. En er zal dan geen leger fotografen en persmensen aanwezig zijn om een boekje over ons open te doen. Eerlijk gezegd, dat zou ons, doodge wone dode als zijnde dood, helemaal niet ■interesseren. Ons interesseert meer, wat voor een boekje Sint Petrus aan de He melpoort over ons zal open doen. Wij zijn ongetwijfeld voornemens om onze Perskaart, op de „grote reis" mede te nemen, doch of deze zo vlot toegang zal geven als op de aarde, daarvan zijn wij niet zo zeker. Waarschijnlijk zullen wij andere kaarten op tafel moeten leggen. Gelukkig daarom, dat wij in dit tranen dal voldoende troeven in handen kunnen krijgen, wanneer wij het levensspel goed en eerlijk spelen. Daartoe i« een ieder in staat. Wij zijn er zelfs van overtuigd, dat heel wat onbekende zwoegers en tobbers hopelijk zijn wij daar ook bij met het beste spel in handen in de eeuwigheid arriveren om met Sint Petrus na te kaar ten. ...1 ANALYST. Analyst onderschat de waardering van zijn collega's. (Alg. Redactie). Volgens waarnemers te Tokio is de mill, taire campagne thans zo goed als afgelo pen. Al het verzet van de Noordelijken is gebroken en de speerpunten van de V.N. kunnen doen wat zij willen, stad na stad bezettend. Er zijn aanwijzingen, dat de Noordko reaanse verdediging van Seoel een vertra gingsactie was zonder hoop in staat te zijn de troepen der V.N. uit de stad te weren. Blijkbaar wenste de communis tische legerleiding de ontsnappingsroute naar het Noorden zo lang mogelijk vrij te houden, teneinde de Noordkoreaanse hoofdmacht in staat te stellen zich naar het Noorden terug te trekken. De Noord koreaanse tegenstand verminderde gis terenavond dan ook plotseling, terwijl de verdedigers van de stad zich nog in goede posities bevonden. President Syngman Rhee en leden .van de Zuidkoreaanse regering, die drie maanden geleden voor de Noordkoreaanse legers moesten vluchten, zijn naar Seoel teruggekeerd. Bulldozers van het Ameri kaanse leger ruimden het puin van de weg, waarlangs de regering plechtig naar het historische Duck-Soepaleis zou rijden. Intussen waren Zuidkoreaanse politie patrouilles druk aan het zoeken naar communisten. In de nacht zijn honderden personen gearresteerd. De bietencampagne is begonnen en de suikerfabrieken gaan weer draaien. Het lossen van de eerste bieten aan de suikerfabriek in Halfweg. De Veiligheidsraad is Donderdag weer bijeengekomen om te overwegen of de Chinese communisten zullen worden uit- genodigd om deel te nemen aan de be- raad'slsgmgen over hun klachten over Amerikaanse agressie tegen Formosa en Amerikaanse agressie door vliegtuigen bo ven Chinees gebied bij de Koreaanse eiDe raad had o.a. voor zich: een Sovjet- mepische motie om onmiddellijk een vertegenwoordiger van de regering Pc'in," uit te nodigen en verder een voorstel van nationalistisch China om de kwestie Formosa m haar geheel van de agenda af te voeren, daar deze immers door de Algemene Vergadering zou wor- den behandeld. De Sovjetrussische gedelegeerde Malik verzette zich tegen elk uitstel, zowel van hef zenden van een uitnodiging aan de regering van Peking a's van behan deling van de kwestie Formosa. De Ame rikaanse gedelegeerde, Gross, verklaarde daarop, dat 7' regering zich geenszins aan een onderzoek wilde onttrekken, noch in de Veiligheidsraad, noch m de Algemene Vergadering. Deze twee be handelingen, had Malik tevoren opge merkt, st-nden geheel los van elkaar. De Amerikaan drong daarom op een spoedige behandeling aan, en op een on derzoek ter plaatse. Hij zeide, dat Ame rika daar in de Algemene Vergadering eveneens op zou insisteren. Tegen verte genwoordiging van communistisch China bleef hij zich evenwel verzetten. Het voorstel van nationalistisch China om de kwestie Formosa van die agenda af te voeren, werd tenslotte door de raad verworpen. Verder besloot de raad géén vertegenwoordigers van communis tisch China uit te nodigen om het debat over de „Amerikaanse agressie tegen For mosa" bij te wonen. De Zuidkoreaanse soldaten, van wie velen familieleden en hun woningen heb ben verloren, behandelen de gevangen hardhandig. In ten minste één geval moes ten Amerikaanse soldaten tussenbeide komen. Tijdens een korte, sobere plechtigheid heeft generaal MacArthur de Zuidko reaanse hoofdstad Seoel officieel aan president Syngman Rhee, overgedragen. Generaal Walker, die de grondoperaties in Korea leidt, wacht op het ogenblik op instructies t.a.v. het al dan niet over schrijden van de grens. Zoals gemeld, is men te Washington van mening, dat de bestaande resoluties van de Veiligheids raad inzake Korea aldus dient te worden uitgelegd, dat gen. MacArthur bevoegd is de 38ste breedtegraad te overschrijden als dat voor het herstel van vrede en vei ligheid nodig is. In gezaghebbende krin gen te Washington verklaart men, dat verschillende andere leden van de V.N. deze opvatting delen. India heeft Engeland en de Ver Staten meegedeeld, dat het geen steun kan ge ven aan een besluit om de strijdkrachten van de V.N. in Korea de 38ste breedte graad tè laten overschrijden. Volgens betrouwbare kringen vreest de Indiase regering, dat het overschrijden van de 38ste breedtegraad de Chinese re gering zal provoceren tot interventie in Korea Men gelooft, dat inlichtingen van de Indiase ambassade te Peking wijzen op een straffere houding van de Chinese re gering en op een mogelijke dreiging van directe interventie. Functionarissen van het secretariaat der V.N. hebben het gerucht tegengespro ken, als zou Noord-Korea te kennen heb ben gegeven dat het vrede wil sluiten. Wel heeft Vysjinsky, de Russische minis ter van buitenlandse zaken, door wenken te kennen gegeven, dat hij graag een onderhoud met Dean Acheson, zijn Ameri kaanse collega, wil hebben over de ge schillen tussen beide landen, o.m. over de kwestie Korea. Intussen worden besprekingen gevoerd tussen Engeland, Australië, Noorwegen en India over een resolutie betreffende de toekomst van Korea na de oorlog. Deze resolutie zal vermoedelijk vandaag in de» politieke commissie worden ingediend. Van Amerikaans- zijde is een program van zes punten uiteengezet voor Korea. Een verenigd land met economische hulp van de gecombineerde hulpbronnen der Ver. Natie, wordt noodzakelijk geacht, j Naar vernomen wordt, vertoont het pro gram veel overeenkomst met l et Britse, dat Vrijdag aan de politieke commissie van de V.N. zal worden voorgelegd. De Nederlandse grafkistenmakers beslo ten in een Woensdagavond gehouden ver gadering te Utrecht unaniem, om ingaan de 30 S< »ber a s de prijzen der graf kisten 10 pct te verhogen. De Labourpartij in Engeland zond in Leicester bij een aanvullende verkiezing een nieuw lid naar het parlement. De heer A. K. Thomas versloeg zijn conser vatieve tegenstander met een meerder heid van ongeveer vijfduizend stemmen, hetgeen een kleine teruggang te zien geeft in verhouiing met de laatste alge mene verkiezingen. Het vorige Labour- parlementslid had zijn functie moeten neerleggen, in verband met. zijn benoe ming tot lid van de rechterlijke macht. Verder is door het overlijden van een Conservatief parlementslid de voorsprong tijdelijk nog versterkt. Over deze zetel zal eveneens een aanvullende verkiezing beslissen. De meerderheid waarover La bour thans beschikt, bedraagt negen ze tels, de grootste sinds de algemene ver kiezingen in Februari 1.1. <•- - fi De regering zal aan België niet de uit levering van kapitein Westerling vragen en evenmin zal zij tegen Westerling een rechtsvervolging doen instellen terzake van het hem toegeschreven onmenselijk optreden in Zuid-Celebes. Aldus luidt het antwoord wat minister dr. W. Drees me de namens de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken heeft gegeven aan het communistische Tweede Kamerlid H. Gortzak, die over deze zaak viagen had gesteld. Wel heeft het Openbaar Ministerie de nodige majtregelen getroffen, aldus de minister-president, om een strafvervol ging tegen Westerling in te stellen, zodra deze hier te lande zal worden aangetrof fen. Op grond van het geldende uitle veringsverdrag met België ia uitlevering echter niet mogelijk. In de drie fabrieken van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken in West- Brabant, de „Roosendaal", de „Zevenber gen" en „De Dinteloord" is de bieten campagne begonnen. De drie verbonden ondernemingen hopen voor Kerstmis 900 millioen kilo bieten door de snijmolens te jagen, waarvan „De Dinteloord" alleen reeds 450 millioen kg versnijdt, dank zij een dagcapaciteit van 5 millioen kg. Men verwacht in West-Brabant alge meen een goede campagne omdat het areaal aanzienlijk groter was dan verle den jaar en het suikergehalte der bieten lang niet onbevredigend is. De landelijke bietenoogst schat men hier op 3 milliard kilo totaal, hetgeen een recordoogst voor ons land zou betekenen. Wij zijn verlost, maar 't heeft Uw dood gekost", luidt de tekst op het monument aan de voet van de- vuurtoren van Westkapelle, dat Zaterdag ter nagedachtenis aan de ruim 160 slachtoffers van het bom bardement op 3 October 1944 en de beschieting uit zee op 1 November 1944 zal worden onthuld. De Franse ministerraad heeft giste ren besloten op het land zowel als in de stad een „burgerwacht" en mobiele versterkingseenheden te vormen tegen actie van de „vijfde colonne", luchtlan dingstroepen en landingstroepen in het geval van oorlog of een onmiddellijke oorlogsdreiging. De minister van voorlichting verk! a ar de, dat deze eenheden ook tot taak zou den hebben de verbindingen te bescher men en de interne orde fe handhaven. De eenheden zouden al naar gelang de omstandigheden onder militair of bur gerlijk bevel staan. Op 16 October zal in Nederland de tweede bedrijfstelling worden gehouden. De eerste telling geschiedde in 1930. Ze heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer. Omstreeks de eerste helft van October zal aan deze een vragenlijst door tellers uitgereikt. Elke fabriek, elke vorden zinkei. winkel, elke werkplaats, elk kantoor enz zal door een teller vóór 16 October (de teldatum) worden bezocht; in de tweede nelft van October worden de beantwoor de vragenlijsten door de tellers verza meld. De vragen, die gesteld worden, zijn be perkt in aantal en zullen betrekkelijk eenvoudig te beantwoorden zijn. De voornaamste betreffen de soorten van bedrijven die worden uitgeoefend, de lamste vervaardigde of verhandel de producten, het aantal personen dat in de vestiging en in de verschillende be drijfsonderdelen werkzaam is, onder scheiden naar geslacht en de functie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer personen naar drie leeftijdsgroepen en het aantal, de soort en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen omzetcijfers gevraagd. In de eerste helft van November zul ten de vragenlijsten (ongeveer een half millioen in aantal) bij het centraal bureau voor de statistiek binnenkomen Wanneer de kwaliteit van de verzamelde gegevens niet tegen valt, hoopt het bureau reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voorlopige gegevens te kun nen publiceren. In de loop van 1951 en in de eerste helft van 1952 zullen naar verwachting de definitieve en meer ge detailleerde gegevens gereed komen. De Belgische regering zal burgerver- dedigingscorpsen organiseren voor be scherming van het binnenland, „met na me tegen eventuele acties van een vijfde colonne in geval van oorlog". De eenheden zullen op regionale basis gevormd worden en zodanig georgani seerd, dat zij in geval van nood snel ge mobiliseerd kunnen worden. Begin volgend jaar zal begonnen wor den met de vorming der eenheden, die zullen bestaan uit afdelingen van de lich tingen 1940 tot '44. De burgerverdedi- gingscorpsen zullen ook belast worden met het afweren van luchtlandingen. Zaterdag a.s. zal het radioprogramma voor de Nederlandse militairen in Indo nesië voor het laatst worden uitgezonden. Officieel werd het eerste programma uitgezonden op 17 Juni 1947, via de zen ders van de toenmalige radio-Batavia. Daarna begon men ook te werken buiten Djakarta en er kwamen na verlooo van tijd gelijksoortige programma's in het Ne derlands en Indonesisch te Bandung. Su- rabaja, Makassar, Semarang, Palembang, Padang, Medan, Menado,^ Pontianak, Djogja Solo en Boekittinggi. Naast deze officiële programma's bouw den soldaten van de 7 Decemberdivisie een eigen zender te Garut, een station, speciaal voor deze divisie. Over al deze 14 stations werd gemiddeld vier uur per dag uitgezonden, waarbij zo\ eel mogelijk gebruik werd gemaakt van hel initiatief „uit de troep".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 1