Waar de keukenzuster kookmecanicien is Nieuwe afdeling van Dr. Nolet stichting klaar bijna SPORTNIEUWS uit Schiedam Als allegorie tot spel van mensen moet worden TimcoBroersvest 56 - Tel. 69642 „Pro Juventute" is Brusse's Boefje al lang ontgroeid Schiedamse afdeling zoekt werkende leden VLAAKDINGEN Eigenlijk pas een beginnetje m mmÈ De vrijheid van een Shakespeare-stiik V. s. v.—s. v, V. Gevoerde Nappa Handschoenen f 12.90 Samemverking met St. Raymundus Bemiddeling van Koningin ingeroepen Krijgt Utrecht trolley bussen? Dreigende taal uit Aruba GROTE boerderij- brand IN FERWERD VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 m p Hiii EXCELSIOR '20 ONTVANGT BEZOEK VAN D.V.C. H.-D.V.S.H.B.S. S.F.C.-NIEWS P.P.S.C. GAAT NAAR Z.W.S.H. Speciale aanbieding POLITIE-DAGBOEK BURGERLIJKE STAND MEISJE VAN SPRINGPLANK GEDUWD GASLUCHT tentoonstelling NIEUWE BOEKEN MOTORCOASTER TE WATER GELATEN NIEUWE SCHIEBAMSCHE COURANT Gezinsvoogdij De vrije tijd LAATSTE BERICHTEN r den. Het waren er inmiddels 150 gewor den. De bezetting van het ziekenhuis is practisch doorlopend 100 pet., wat wel blijkt uit het aantal verpleegdagen, dat 53.00054.000 bedraagt. Een totale ver andering van de inrichting door het ma ken van een verpleeg-afdeling in hoog bouw aan de zijde van de Stadhouders laan en het bestemmen van het oorspron kelijke ziekenhuis tot economie-afdeling zou dan ook noodzakelijk zijn. De bouw kosten zullen dit voorlopig wel beletten. Vele werkmeisjes in andere ziekenhui zen zullen die in de Noletstichting be nijden om hun goed aangeklede gemeen schappelijke eetzaal en „huiskamer", ter wijl de kamertjes voor de meisjes niet alleen helder en ruim zijn, maar ook ge zellig door een aardig uitzicht op de tuin en overvloed van licht en lucht. In de clausura hebben wij aan het eind van de zeer instructieve rondgang een blik geslagen in de nieuwe ruime refter van de zusters, waar de soberheid geaccentueerd werd door de practische indeling en de frisse aankleding van de grote ruimte, waarin men tevergeefs naar herinneringen aan de oude keuken zoekt. Een gang met grote kasten voor het serviesgoed komt van de refter uit op de keuken. Hoe groot de zorgen van het bestuur en de directeur van de Dr. Noletstichting ook nog zijn, een belangrijke verbetering is bereikt met het in gebruik stellen van de nieuwe keuken en de andere huishou delijke afdelingen. De gestadige groei van het katholieke ziekenhuis zal beleid vol geleid worden tot ook op het gebied van de verplegingsruimte voldaan kan worden aan de eisen, die onze gegroeide stad nu reeds stelt en in de toekomst nog stellen zal. Een overzicht van de nieuwe keuken in de Dr, Noletstichting, Dokter Geerdes had gisterenmorgen alle reden om ons met enige trots rond te leiden door de nieuwe afdeling van de Dr. Noletstichting, die nu zo goed als gereed is. Onze lezers zullen zieli herinneren, hoe wij vorig jaar in het voorjaar reeds uitvoerig de plannen beschreven, die moesten uitgroeien tot de nieuwe keuken, de nieuwe was- en strijklokalen, het verblijf van de werkmeisjes en de grote refter in het slot van de zusters. Men had erop gerekend in December de keuken in gebruik te kunnen nemen, maar bet werd Pasen, Sindsdien is er verder gewerkt aan de andere nieuwe voorzieningen, zodat gisteren de gehele nieuwbouw bewonderd kon worden. De nieuwe afdeling vindt u rechts van de gang naar de kapel. Zij geeft via een zeer lichte en ruime gang allereerst toe gang tot de jvasserij, Voor vele huis moeders is het hier een werkelijkheid geworden droom. De was gaat in twee roterende wasketels, waarvan er een pas 1$ aangeschaft, Na het wentelend-wassen gaan lakens, pyama's en ondergoed in de centrifuge, waar het practisch droog uit komt. Daarna gaat het voor de kurk droogheid per lift naar de eerste verdie ping, waar ook de strijk- èn mangel- afdelingen zijn, Hier staat een toestel om de was in 7 minuten volkomen droog te maken. Met het ingebruikstellen van de nieu we wasserij is de bewerking onder toe zicht gesteld van het Wasserij-proefsta tion in Delft, om zeker te zijn van een zo slijtvrjje en zo economisch mogelijke bewerking. Per week kunnen in deze afdeling on geveer 1700 tot 1800 kilo's was verwerkt worden. Naast de wasserij ligt de nieuwe keu kenafdeling, beginnend met de afgifte van gebruikte vaten. Grote, volkomen roest- en corrosievrije metalen wasbak ken, kunnen hier de vaten van ruim 200 mensen per keer wel aan. De keuken is een sprookje van effi ciency, meer lijkend op een laborato rium dan op een domein van de ouder wetse keukenprinses, die nog iets van de sfeer der oude alchemisten rond zich had hangen. Alleen op de twee grote gasfornuizen voor het dieët-eten treft men nog de gezellig pruttelende pan netjes aan. Het eigenlijke eten voor de niet op dieëtstaande patiënten en het personeel wordt gekookt in vier met stoom verhitte ketels van 200 liter capa citeit, Eén voor de stamppot, vandaar de electrisch gedreven mengarmen, die de boven een dampende pan aardappelen met wolken boerenkoolstoom zuchtende huisvader doen vergeten. De zuster, die de pollepel in de keuken zwaait, maakt er ons op opmerkzaam, hoe de hermetische afsluiting van de pannen het te loor gaan van vitaminen voorkomt. Alles blijft erin. Andere kooktoestellen zijn er voor aardappelen, groenten en voor de melk, die met een roermes belet wordt aan te zetten en die na het koken door het vervangen van de stoom door koud wa ter in de mantel gekoeld wordt. Naar etensluchtjes zal men in de keu ken tevergeefs snuiven, want een zeer omvangrijke, het hele keuken-plafond beheersende afzuiginstallatie zorgt voor de onmiddellijke afvoer van dampen en geuren via de exhauster. Het vlees wordt gebraden in een kolos sale edel-aluminium bak, die een heel gezin aan jus zou kunnen helpen, alg men besloot dit „pannetje" met wat aard- appelkruim te laten schoonmaken. Vier grote chromen ketels kunnen kos telijke bouillon brouwen en weer een andere machine klopt de purée zo luch tig als eiwit, Het zou bijna een verlok king worden om ziek te zijn. Speciale afdelingen voorraadkasten zorgen voor het onmiddellijk noodzake lijke. In de kelder is de provisie voor de komende weken en maanden opgeslagen, koel, vocht- en stofvrij. De ijskasten bergen alle bederfelijke spijzen en hou den vooral de vleeswaren en de zuivel producten fris en op de juiste vochtig heidsgraad, Naast de keuken ligt de ruimte, waar de groente wordt schoongemaakt en waar de aardappelen geschild worden. De zuster van de broodkeuken snijdt per dag op de machine 1800 sneden brood en smeert daarna met geroutineerde hand en met een geest van „eerlijk zullen we de boter delen". De kelder, het domein van de heer Kompanus, bevat de nieuwe verwar- mlngs- en heetwaterlpstallaties. Het is een machinekamer gelijk. Bij de bouw is erop gerekend, dat bij de voorlopige grondslag kan vormen voor d. noodza kelijke uitbreiding. De capaciteit van de keuken is momenteel reeds berekend op 250 bedden. De oude keuken die zr. Emilia vergeleek met die van een grote boerderij was gemaakt voor 60 bed- Het is niet alleen in Hamlet, dat Sha kespeare de uitbeelder van de hoofdper soon voor raadselen heeft gesteld. Ook Angelo, de centrale figuur ln het blijspel der gerechtigheid „Leer om leer" blijkt in zijn handelingen en gedachten een zo ge compliceerd man, dat men over de op vatting van zijn karakter kan verschillen. Is hij zonder meer de schijnheilige recht vaardige, reeds van den beginne een maft, die rechtschapenheid speelt in plaats van rechtschapen te zijn. Of moet men hem Zien als de zelfbewuste ontwijker van het compromis met de menselijke hartstoch ten, de rigoureuze puritein, die valt voor de bekoring van de onschuld en valt, als hij sterker meent te staan dan ooit? Er is voor deze laatste opvatting veel te zeggen, ook al wijst de behandeling van zijn verloofde Mariana niet op een groot karakter. Het vertrouwen, dat de Hertog in hem stelt door hem zijn regent te maken, doet eveneens niet vermoeden, dat de schijnheiligheid een kenbare tres van hem was. Of een Shakespeare spel meer wordt dan een prachtig stuk to neel; of het een spel wordt van mensen en van menselijke aandoeningen, waar door wij inzicht krijgen in de diepten van ons eigen zieleleven hangt vooral af van het vullen van Shakespeares dramatis personae met een menselijkheid, die slechts diep in de tekst verborgen ligt. Want dAt is het vreemde van elk Shakespeare stuk, dat het eigenlijk gaat om gesublimeerde exempelen, ideeënspe- len ook, logische ontwikkelingen van de allegorische spelen, die door het geniale inzicht van de schrijver in de roerselen van de menselijke zielen bijna tot karak terstukken worden. De ongenuanceerdheid van de gestelde problemen wordt bekleed met een ongekend rijk genuanceerde men selijkheid, maar het schijnt toch, dat de eersten Shakespeares het belangrijkst ge weest zijn. Geen wonder, dat in deze situatie de rol voor de vrouwen het gemakkelijkst te spelen is. Want Shakespeare heeft haar zoals vaker, in dit stuk een edele rol toe bedeeld, tenminste in de hoofdintrige. Ellen Vogel gaf een volkomen doorleefde uitbeelding van Isabella, de zuster van de ongelukkige Claudio, die haar rein heid moet verkiezen boven de vrijheid van haar broer; onweerstaanbaar in het smeken om genade, onaantastbaar in het smetteloos houden van haar maagdelijk' heid. Mariana, de verloofde, die door Angelo in de steek werd gelaten en die nu dient als plaatsvervangster van Isabella bij Angelo's voorgenomen schanddaad, werd wat languiserend gespeeld door Louis Hensen. Gerda Ruyters gaf een deernis wekkende Julietta te zien. Han Bentz v. d. Berg heeft ongetwijfeld geboeid als Angelo. Met een Alva-achtig masker heeft Wj zich van „stokvisachtige" beheersing ingSelle woede geworpen en als een Mepniato zijn voorstellen aan Isabella gedaan. Ongetwijfeld waren de samenspraken tussen hem en Isabella dra matische hoogtepunten, maar bleven zij ook aristocratisch en bezet hij in de mo nologen die prachtige Shakespeare middelen om eigen zielsbewegingen bloot te leggen de kracht om het innerlijk conflict op de toeschouwer over te dragen? Juist als het er om gaat door de kracht van eigen spel Shakespeares ideeënspel te su blimeren tot karaicterspel schiet hij te kort. En toch heeft Shakespeare hierin de zelfwerkzaamheid van <Je speler* ruim baan en volle vrijheid gegeven. De Vincentio van Johan Fiolet was minder geslaagd als zijn monnik. Was er niet sprake van zo iete als een wijze kalief, die vermomd onder de mensen rondtrok? Hoe kon deze in de slotscène zo zakelijk en onpersoonlijk geïnteres seerd de laatste knopen voor de grote ontwarring leggen? Om zich niet te ver- raden? Een minder koele nuance ware mogelijk geweest. Als de wijze raadsheer Escalus was Philippe la Chapelle in zijn scène met Elleboog c.s. in zijn element. Hiermee raken we aan de tegen-intrige, die pa rallel loopt ln onderwerp, maar contrast is door de motieven. Hier worden tegen over elkaar gezet de lust in waarachtige liefde en de platte liefde voor de lust. Anton Burgdorffer was als de tapper Pompejus een groot vertolker van deze wrang-komische tegenfiguur. Jan Lies- ting had de stotterende Elboog tot een prachtig type gemaakt er daarbij in sla gend al hakkelend de gang van het vers voorbeeldig te bewaren. Later trad hij °P als Isegrim de beul, schrikkelijker in uiterlijk dan in spraak. Had Lucio de fantast van Fons Rade makers wellicht een iets minder uitbun dig tintje kunnen hebben? Alle lof voor de zwier, de gevatheid en de nar-achtige gestes van deze musketier, maar soms scheen het „des Guten zuvlel". Ton Lutz mocht achtereenvolgens de bescheiden broeder Peter, de verschworzte Jonker Schuin) en de liederlijke zigeuner Bernardijn uitbeelden. Het lukte hem zonder mankeren de scala van imper:»)- naties te doorlopen. Jan 'A^on gaf een sympathieke stok bewaarder, wien men de aan het slot be loofde promotie van harte Kunde, omdat hij in alle eenvoud een goed mens was. Henk van Ulzen speelde onopvallend de edelman. Mimi Boesnach heeft een Vrouw Mod- dergaar gegeven van wie men moeilijk D.V.C. en Voorburg zijn de twee ploe gen, die mèt Excelsior nog geen neder laag leden. Van die twee komt D.V.C. uit Delft a.s. Zondag naar het Volkspark om teg»n Excelsior slag te leveren. Onze stadgenoten kunnen tot nu toe in hun af deling op de beste prestaties bogen; als zij hun plaats aan het hoofd van de ranglijst willen behouden èn versterken, dient weer gewonnen te worden, en o.i. Is het wéér mogelijk. Dat zou dan de vierde overwinning ln successie zijn en onder dat motto zal Excelsior a.s. Zondag om 2 uur op eigen veld zich in de strijd werpen. De wedstrijden van de andere elftallen zijn: Hoek van Holland 2Excelsior 2 om half 3, Hermandad 2Excelsior 3 om 12 uur, DRL 3Excelsior 4 om 12 uur, Excelsior 5Martinit 4 om 12 uur, Ex celsior 6—Germinal 5 om half 3 op SVV- bijveld; Excelsior 7—-Nleuwenhoorn 3 om half 3 op SW-büVeld, Germinal 7—Ex celsior 8 om 2 uur. Men schrijft ons: Zondag a.s. komt het Haagse HBS aan de Damlaan op bezoek. Wij zijn er van overtuigd, dat het elftal van de Hage naars meer in zijn mars heeft, dan men uit het feit, dat zij slechts een punt uit drie wedstrijden hebben behaald zou af leiden. Het zal dan ook zaak zijn, dat het elftal der Blauw-Witten dat voor deze match weer ongewijzigd is gebleven, de zaak zeer serieus opvat, omdat alleen bij hard werken en het vermijden van de Zondag gemaakte fouten een goed resul taat mag worden verwacht. Weliswaar was de nederlaag tegen Haarlem niet verdiend, en had met wat meer geluk zeker een gelijk spel behaald kunnen worden, maar aan de andere kant had voor de rust de voorhoede zeker een doelpunt meer moeten maken, waardoor waarschijnlijk ook de tactische fout ver meden zou zijn, om toen het door een on begrijpelijke scheidsrechtelijke beslissing 1—1 was geworden, teveel aanvallend te gaan spelen en daarbij de dekking te verwaarlozen, terwijl 't natuurlijk nooit mag voorkomen, dat de gehele achter hoede blijft staan, als de scheidsrechter nog niet geflmen heeft voor buitenspel. Toch was het spel Zondag van een zo danig gehalte dat we, mits de hierboven- genoemde fouten vermeden worden, de strijd van Zondag met vertrouwen tege moet zien. In ieder geval verwachten we een goede wedstrijd, omdat beide elftal len over goede snelle voorhoedes beschik ken. De spelers van Hermes beseffen, dat er grote belangen op het spel staan. Heel de Hermes aanhang rekent op hen. Men schrijft ons: Dat de S,V.V.-ers hun aanhang ook nog wel eens een onaangename verrassing kunnen bezorgen, hebben zii Zondag .1.1 bewezen door zich met 51 door de „Volewijckers" te laten kloppen. Heel de S.V.V.-gemeensehap is er nog stil van en steeds weer duikt men in veronder stellingen, om maar een oorzaak van deze débacle te kunnen vinden. Nakaarten helpt echter niet en het enige wat er op zit is te zorgen, dat geen reprise van het onprettige gebeuren plaats vindt en daarom zal tegen y.s.V. Zondag in Velsen niet met zachte eitjes allures het veld in gegaan moeten wor den. Volewijckers toonde Zondag wat geest drift vermag en hoe volgens de regelen der kunst 2 puntjes binnengehaald moe ten worden en mogelijk hebben de S.V.V.- ers hier wa- van opgestoken. V.S.V. staat als een geduchte tegen stander bekend en die vooral in eigen huis vinnig van zich af kan bijten. S.V.V.-ers, weest dus gewaarschuwd en zet de tanden flink op elkaar. Door een overwinning kan veel goed gemaakt en 2 punten aan het totaal toegevoegd wor den. Zondag a.s. 1 October spelen SFC 1 Eureka 1, 2.30 uur, SFC 3—DDC 4, 12 u„ op Boschhoek; VFC 7SFC 5, 12 uur, Sportlaan VI. Ambacht. PPSC gaat a.s. Zaterdag naar Rotter dam om daar tegen ZWSH te voetballen Het zal voor PPSC niet meevallen om op de Schulpweg één of twee puntjes mee naar Schiedam te brengen. PPSC 2 speelt op de Boshoek tegen Rozenburg 2, aanvang 3.30 uur;-PPSC 3 gaat naar Vlaard. Ambacht en speelt om 2.30 uur op het VFC-sportpark tegen HVO 3. Advertentie kon veronderstellen, dat zij in haar jeugd nog eens appetijtelijk was. Gerard den Brabander heeft „Leer om Leer" voorbeeldig ln berijmde verzen overgezet en daarbij Shakespeare trach ten te overtreffen, die in blank vers schreef. Dat hij hier en daar wat erg vrij was en „Save that we do the denuncia tion lack of outward order" vertaald door „Men lust het vrije huwelijk nog met" (Claudio zegt, dat Juliette zijn vrouw is op de openbare bevestiging er van na) is natuurlijk wel wat gortig, maar wordt vergeten met de golfstroom der verzen. Het décor werd beheerst door een vrouwe Justitia wier weegschaal uit ba lans was. Het geheel had iets Dali-achtigs. Ove rigens was op voortreffelijke manier ge bruik gemaakt van de suggererende wer king der eenvoudige requisieten, die de vele scène-wisselingen ideaal deden ver lopen. Het fluitspel was een uitstekende overbrugging van de duisternis en ver tolkte in eigen trant de stemming van wat komen ging. Johan de Meester voerde de regie over dit stuk, dat terecht een uitbundig suc ces werd, waarvoor aan het begin van de pauze en aan het slot vele malen ge haald moest worden. De Schiedamse Kunstkring is het sei zoen uitstekend begonnen en belooft op dezelfde wijze door te gaan. I tn als eerstvolgende werk komt „De dood van een Handelsreiziger", gespeeld door Co- media, naar Schiedam C/m vier weken. Gistermorgen om half 12 is de 76-jarige mevr. B. v. d. E. uit Vlaardlngen, toen zij uit de trein wilde stappen, gevallen Zij klaagde over pijn aan de schouders en de borst. Met een ambulance van de G. G. en G. D. is zij van het Station Schiedam naar de Dr. Noletstichting overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. GEHUWD: J. van Opijnen 19 j. en M. F. Lips 18 j. A. Robberegt 25 J. en H. Vlug 22 j. L. M. Weeda 25 j. en F Vos 21 j. G. Osephius 29 j. en J. v. d. Bos 26 j. G Ketting 43 j. en C. M. van IJsselmuiae 49 j. H. Bhkker 37 j. en J- F. v. d. Brugge 26 j. P, J, v. d. Meer 26 j. en G. H. Gebbe. 26 j. H van Gent 24 j. en W. de Vos Burchart 21 j H. J. L. Martens 31 j. en A. van Putten 27 j. W. Ilmer 26 j en H. F. v. d. Vlies 23 j. M. de Braaf 32 j. en J. v d. Horst 32 j. P. de Wolf 20 j. en J. C. de Ruiter 18 j. C. C. Jagt 28 J en G. A. Hinten 21 j. J. C. van Giazen 24 j. en M. J. Steens 21 j. J A. Cramer 31 j en M. van Dilk 22 j. J. den Boer 34 j. er. C. Kroes 35 J. J. Hansen 31 j. en C. M. W. Alberts 33 j. P van Loenen 24 j. en N Kruijs 21 j. P. 'M. Pol 25 j, en N. v. d. Gaag 27 j. E. A. de Ronde 25 J. en S C. van Dis 24 j. ONDERTROUWD: J H. van Aelst V j en J. M. van Thiel 24 j.; C. Ammer- dorffer 22 j. en P. M. C. Schikhof 23 j.; J. C' v, d. Borden 24 j. en C. v .d Knaap 22 j,; P, C. Brouwers 26 j. én J. Buisman 27 j.; C. J. Bijl 24 j. en B. H Verbeek 27 j.; W. F. Cornax 24 j. en J. M. v, d. Nieuwenhuizen 25 j.: J. H. F. Fredrlks 37 j en J. den Hartog 28 j.; H. van Gemer- den 22 j, en J. B Zonneveld 20 j.; M- Holster 22 j. en D. v. d. Spoel 22 jA Holtsingel 23 j. en J. Ollefers 28 J.; P H. Koning 23 j. en I C- Litzau 19 .1.; B. Kui pers 28 j. en E Eerwig 20 j.; G. M. Pat- tijn 26 j. en S, C. Dijkstra 22 j.; J. C. Ro denberg 34 j. en M. J Hanselman 25 J.; J J Roodbol 38 j. en M. E. Tempels 39 j.: G. Rocinga 24 j. en A. M. Verkerk 24 j.; J. R. W. van Rutten 30 J. en W. C. van Dijk 23 j.; A. J. Rijnsdorp 25 J. en L. Krul 30 j:; M v. d. Ster 29 j. en M. C. C. Ver- straeten 29 1.; A J. Vroomen 2Q j. en B. Kroone 20 j. GEBOREN: Hendrik» J. dr van H. J. Kuiters en M. Worringen; Lijntje dr van E, v. d. Grijp en E. J. C. Deijl; Johannes zn van A B. Maagdelijn en M, van 't Hoen: Robert zn van B. Den Toom en J. A. Hartkoorn; Irene E. dr vftn L. C. L Theunisse en J. E. v. Rijswijk. OVERLEDEN: H. J. Verburgh 72 J. Het 8-jarige meisje B. werd gistermid dag in het Sportfonosenbad aan de B.K.- laan van de springplank geduwd. Zij xwam met haar hoofdje op de rand van het zwembassin terecht, Per ambulance van de G. G. en G. D. is zij naar het zie kenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Zij heeft waarschijnlijk een gebroken neusbeentje. Vannacht om ongeveer 3 uur hoorda die fam. V. aan die van Swindensingel een ontploffing gevolgd door een sterke gas- lucht. Onmiddellijk werden de Techni sche Bedrijven gewaarschuwd. Het bleek, cat een gasbuis, die langs die voorgevel liep, door de verzakking gebroken was. De hoofdbuis werd dichtgedraaid en door een snelle opening van ramen en deuren werd de kwade lucht verwijderd. Scha delijke gevolgen hebben zich vermoede lijk niet voorgedaan. De nieuwe aanwinsten van de maand September, waarvan wij een dezer da gen de lijst plaatsten, zijn in de uitleen tentoongesteld. Het is een mooie verza meling geworden en dank zijn de uit stalling kan men nu beter zijn keuze bepalen. Bovendien kan niet gezegd worden, dat er nooit iets nieuws is. Gisteren werd met goed gevolg te water gelaten bij de scheepswerf J. G. Broerken te Westerbroek de motorcoaster „Rubicon" welke een draagvermogen heeft van 750 ton .d.w en een grootte van ongeveer 500 b.r,t. Het schip werd gebouwd voor reke ning van de heren Schothorst en Schuite- ma te Groningen, en zal worden uitgerust met een 500 pk Werkspoor motor. Op de vrijgekomen plaats op de werf wordt de kiel gelegd voor een kustvaar tuig van 850 ton d.w. te bouwen voor re kening van de rederij Baltica te IJmuidei». Advertentie Een doorkijk in de nieuwe vleugel der Dr. Noletstichting. O'AaiAA voort sch it dam m omtSTrttHtM 72ste Jaargang No. 21351 De kantoren nUfratie zijn gebouw R K. 71, Sehiodam. der Redactie en Adml- tijdelijk gevestigd In bet Volksbond, Lange Haven telefoon 67387. Giro-nummer 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode. Rotterdam Abonnementsprijs 1 45 per maand 30 per kwartaal. 35 per week. Adverientie-pri.l» op gewone Kolombreedte 0 15 per millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter noogte Contract tarieven tegen gereduceerde prijs verkrijgbaar bil de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux Kampioenen (kleine advertentiënl tot 20 woorden 50 ct Elk woord meer 3 el Maximum KO woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Ad verten uewezen.l Directeur: J. Kulipers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet Sintla Brusse „Boefje" schreef, zijn er nop; maar weinig mensen, die „Pro Juventute" niet kennen, maar zoals het in dergelijke gevallen meer gaat, is de kans groot, dat hun kennis in de loop der jaren dezelfde is gebleven. Indien znlks het geval is, kennen zij „Pro Juventute" toch weer niet, want de ontwikkeling in de vereniging en haar werkzaamheden heeft een totale verandering teweeg gebracht. Vanaf het ogenblik, dat in November 1948 Mr, Overwater en Mej. Mr. Ifüdig in Schiedam een uiteenzetting van het werk gaven, is men in Schiedam begonnen aan de uitbouw van dit werk, dat van Katholieke zijde spoedig een parallel-organisatie tot gevolg had in het werk van St. Raymundus. In onderling overleg te Schiedam tussen „Pro Juventute" en de R. K. Vereniging van Gezinsvoogden en Voogdessen is een regeling getroffen, waarbij de R. K. gevallen, welke „Pro Juventute" te behandelen krijgt, zullen worden doorgegeven aan „St. Raymündus". Wat Dr. Ritsema van Eek ons gisteren morgen over het werk van Pro Juventute vertelde geldt dus m.m, eveneens voor St. Raymundus. Dat „Pro Juventute op de eerste plaats een soort reclassering voor boefjes zou zijn, is onjuist. Zelfs is de zorg voor de werkelijk criminele gevallen op de eerste plaats het domein van de diverse verenigingen op voogdij-gebied. „Pro Juventute" werkt allereerst pre ventief. Zij ziet meestal het geval van het moeilijke kind als een gezinsgevai, d.w.z., dat de meeste moeilijkheden met kinderen gezocht moeten worden bij moeilijkheden bij de opvoeders. Een onhandelbare knaap, die de buurt overlast aandoet en kan uitgroeien tot een klein tyrannetje krijgt meestal alleen zijn kans in een onvolledig gezin, waar de sterke hand van de vader ontbreekt. Het is dus helemaal niet gezegd, dat „Pro juventute" alleen werkt in wat men tegenwoordig wel de a-sociale of zwak-soclsle gezinnen noemt. De vereniging wil helpen bij de leiding van de kinderen, waar die leiding door bijzondere omstandigheden ontbreekt of onvoldoende is. Vandaar de grote betekenis voor het werk van de Vrije patronage Deze bestaat hierin, dat over een be paald kind of over meer kinderen in het gezin met vrijwillige medewerking van de ouders een voogd wordt aangesteld die zich in het bijzonder .bezig houdt met de moeilijkheden van het betrokken kind. of die de algemene omstandigheden van het gezin door tactvolle raad en leiding ln het vaarwater brengt, waarin ook de eigen leiding aan de kinderen weer vol ledig kans krijgt. Men kan zich zulke gevallen indenken in gezinnen, waar de vader gestorven is; waar Moeder niet be leidvol met het huishoudgeld weet om te gaan, waardoor spanningen optreden of waar andere te corrigeren fouten ge maakt worden. Voor dit z-g. vrije patronaat kan Pro Juventute steeds werkende leden ge bruiken. Zij moeten beschikken over een wijze menselijkheid hetgeen iets heel anders is dan geleerdheid die tact en overleg, maar vooral een graag verleen de gezagspositie inhoudt. Dr, Ritsema van Bek meende vooral de „bewuste arbeider" een uitstekende pa troon te zijn. Bij hem vindt men vaak een goed gezinsleven; bij hem ook het verlangen zich in stilte met belangrijk sociaal werk bezig te houden. Ook onder vele gewone moeders kun men uitstekende vrije patronessen vin den. Is dit het voornaamste werk, ook de blijft voor Pro Juventute belangrijk. Deze komt voor als er werkelijk van een ontsporing bij de jonge mens sprake is en dit te wijten is aan een lacune in de opvoeding van de ouders. Pro Juventute en de Kinderpoli tie maken dan een advies op voor de Kinderrechter, waarmee de jeugdige de linquent intussen in aanraking is ge weest Voor de Schiedamse gevallen wordt hierbij steeds het bureau van Mej. Stolp, die sinds October '49 leidster er van is, ingeschakeld. Momenteel vallen 120 kinderen onder de zorgen van ongeveer 70 medewerkers en medewerksters, die maandelijks bijeen komen om hun ervaringen uit te wisse len en belangrijke lezingen op het gebied van de kinderzorg te horen. Exursies met bezoeken aan inrichtingen worden ge maakt Mocht er van de zijde van de ouders tegenwerking tegen de gezinsvoogd on dervonden worden, dan is er steeds de stok achter de deur. Dit is het grote ver schil met het vrije patronaat, waarbij elke dwang van de zijde van de voogd ontbreekt. Bij door de kinderrechter toe gewezen gezinsvoogdij bestaat de kans. dat het betrokken kind of de betrokken kinderen geplaatst worden in een inrich ting, waarbij zij onder hoede blijven van de gezinsvoogd, tenyijl een nog drasti scher maatregel de gedwongen onthef fing is. Bij ontheffing uit het ouderlijk gezag tegen de wil worden de kinaeren voor bepaalde tijd aan de ouderlijke zeg genschap onttrokken- Er behoeft dan geen sprake te zijn van een absoluut ver keerde en op misdaad gerichte omgeving, maar wel van een in de onmogelijkheid verkeren en de medewerking weigeren om bepaalde correcties in het gezin aan te brengen. Slechts in gevallen van aperte en onherstelbare misdadigheid van het huiselijk milieu is de ontzetting mogelijk, die oneervol is en permanent. De ontzetting is steeds een zaak van de Voogdijraad. Het is het oudste werk van „Pro Juventute" en wordt nog wel door de vereniging gedaan, maar haar hoofd werkzaamheid is verplaatst naar de voor koming van het kwaad niet naar dat van de genezing. Alles wordt dan ook gedaan om afglij den naar de criminaliteit van kinderen in daartoe aanleiding gevende omstandig heden te voorkomen. Zoveel mogelijk wordt de kinaeren de weg gewezen naar clubs en verenigingen, waar zij kunnen leren besteden, want dit laatste is wel het belangrijkste Gebruik wordt gemaakt van het be staande en initiatief wordt genomen als niet reeds in bepaalde noden voorzien is. Zo werden er dit jaar twee zomerkam pen gehouden, terwijl dagtochten werden georganiseerd voor de kinderen, die on der vrije patronage staan. Zo leren zij hun vrije tijd prettig en goed doorbren gen. Het contact met „Pro Juventute komt langzamerhand meer spontaan tot stand tussen de ouders met moeilijke kinderen en het bureau. Aanvankelijk waren het vooral de onderwijskrachten, wijkverpleegsters en sociale werksters, die de weg aan de betrokkenen wezen. Toch moet men niet menen, dat er een soort medisch-opvoedkundig bureau aan MEDISCHE ZONDAGDIENST Van Zaterdagmiddag I uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen dr. H. Hasper, Henr. Roland Holsstraat 34a, telef. 2081 en dr. S. H. Thio Julianalaan 1, telef. 3408, dienst doen, Geopend: Apotheek Ir. J. Backer, telef. 2162. HARINGAANVOER Tot en met 16 September bedraagt dg haringaanvoer te Vlaardlngen 53.680 kant jes (v, j, 43.005) en wel maatjesharing 35.964; volle haring 9.154 Steurharing 8.379, ijleharing 183 kantjes. SCHOUW Op 6 en 7 November a.s, zal door de directeur van Gemeentewerken en de op zichter der Plantsoenen schouw worden gehouden overde sloten, die in de ge meente Vlaardlngen zijn gelegen. De be- wonesg van langs een sloot gelegen hui zen is de verplichting opgelegd de lang* hun huis lopende sloot schoon te houden. 40 JAAR BIJ DE BELASTINGEN Gisteren herdacht de heer A, A- Smits, commies tiulair, de dag waarop hij vóór 4Q jaar bij 't Rijksbelastingen in dienst trad. Voor de jubilaris is deze dag niet onop gemerkt voorbij gegaan. Ten kantor» werd hij op hartelijke wijze toegesproken door de Ontvanger, die hem een gratifi catie overhandigde. Ook werd het woord gevoerd door de Inspecteur en enige col lega's. Van het gezamenlijk personeel ont ving de jubilaris een vulpen, benevens een bloemstuk. bet groeien is. Het gaat zuiver om die gevallen, waarin aanwijzingen bestaan, dat zij zullen worden tot justitiële kwes ties. Onjuist is het daarom, dat ouders naar de Kinderpolitie gaan om advies voor moeilijkbeden met een jongen, die bij voorbeeld nogal neiging heeft tot diefstal daarmee horen zij bij Pro Juven' tute" thuis maar even verkeerd is he1', bij „Pro Juventute" aan te komen met opvoedingsmoeilijkheden, die in geen enkel opzicht te maken hebben met een criminele neiging of aanleg. Wij hebben het werk van Pro Juven tute uitvoerig beschreven, omdat ons door Dr. Ritsema van Eek een duidelijk beeld werd gegeven. Voor Katholieken, zowel voor mogelijke gezinsvoogden als voor personen met boven omschreven moei lijkheden is de aangewezen instantie de St. Raymundus Vereniging, waarvoor ln Schiedam de heer A. S. Willemsen, Graaf Florisstraat 64 de districtsvertegenwoor- gfliger is. Door de goede samenwerking in Schiedam tussen St. Raymundus en Pro Juventute komen de Katholieke geval len, welke „Pro Juventute" te behandelen krijgt, bij hem terecht ter aanwijzing van een vrije patroon of een gezinsvoogd. Het hoofdbestuur van de Algemene Militaire Pens opbond heeft aan de Ko ningin een adres gezonden, waarin H M. verzocht wordt zo mogelijk Haar bemid deling te verlenen om in de onhoudbare toestand der gepensionneerden en hun gezinnen op voldoende wijze verlichting te brengen, nu door de regering geen maatregel in hei vooruitzicht is gesteld om aan de bestaande zorgelijke nood situatie een einde te maken, Het inkomen der gepensionneerden, al dus het adres, is iip>ds 1938'39 practise!» tot de helft van de waarde gedaald, waar door er veel leeu in deze kringen worut geleden, Het hoofdbestuur, in hoge mate be zorgd over deze toestand beseft ten volle de moeilijkheden dar regering in dez# ernstige tijden, maar is van oordeel, dat een meer redelijke tegemoetkoming voor de uitzonderlijk getroffen gepensionneer den, zeer wel mogelijk, noodzakelijk en gerechtvaardigd ia. De verkoop van de kalenders van onze Prinsesjes, welke evenals andere jaren ten bate van Pro Juventute geschiedt, is weer begonnenZij zijn tv krijgen bij alle adressen, welke voorzien zijn van de raambiljetten en aan het bureau van Pro Juventute, Lange Haven 68. (Van onze correspondent), Naar wfl vernemen, overweegt het ge meentelijk trambcdrllf te Utrecht het stadsvervoer om te schakelen van bi I ;ine- tractie In trolleybussen. Deze plannen vloeien voort uit de overweging.* dat da exploitatie van bussen te duur is tegen over het teruglopend aantal passagiers. Men heeft een onderzoek ingesteld in Arnhem en de exploitatie-ui'komsten zijn daar dermate bevredigend, dat spoedig aan B. en W. van Utrecht voorstellen zul len worden gedaan om t°t een trolley- busnet aldaar te komen. Vijf Arubaanse Statenleden hebben li» een telegram aan H. M. de Koningin uiting gegeven aan hun verontwaardiging over de aanneming van het ontwei p- interimregeung gewjjzjgde zetelver deling- Z.1J noemen dit een „llloyale en betreurenswaardige regeringsdaad", welk» „onvermijdelijk moe1 lelden tot eer» psychische breuk tussen dit rijksdeel en Nederland", hetgeen „Aruba, «Os meest Nederlands voelend eiland der Ned. An tillen angstvallig heeft willen vermijden", 2lJ noemen deze wet een verknecht mg v8n Aruba aan Curagao en menen, dat er aanleiding kan zijn dat Aruba „het Uuracaose juk" op korte termijn van zich 'al afschudden. Dit telegram werd ondertekend door do Statenleden Eman, Tromp, De Cuba, Amellnk en («eerman. Negen koeien omgekomen In Ferwerd (Fr.) is vannacht een ka pitale boerderij, bewoond door de h or j. B. en eig van (tg heer D. v \v. baron K.. wonende in de V.S., vo n groot geoieelte in de -,s ge'egd dom n felle oran,,. d:e omstreeks half één uit brak. Een grote schuur, die tot die nok k W!»r m®' nou. en ag f 1 verloren Negen koeien kwamen i de vlammen om, de rest van de vee stapel kon worden gered. Een g«deelt* i'3'^! Woonhuis bleef voor het verni*- iemte vuur gesgnanJ maar de water schade ia zeer groot. Het vuur werd bestreden met de nieuwe autobrandspuit van de Ferwerd- brandweer, die zeven stralen gebruik te. De oorzaak van de brand is no.g niet bekend, De boerderij was verzekerd voor ruim twee ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1950 | | pagina 2